uasigitr Qememtecaden J^dteepstijdingen £aatste betichten Boeken Mackt&eticfUen noordscharwoude. TEXEL. OUDE NIEDORP. UITGEEST, AKERSLOOT, MKATER AMY JOHNSON. DE ONTWAPENINGS-. CONFERENTIE. Zitting algemeene commissie. HET SPOORWEGONGELUK BIJ LÜZERN. Verhoor van het spoorwegper soneel. ONTPLOFFING TE LODZ. Vrouw gedood. in bet in land- en tuinbouworganisaties zijn vertegen woordigd, doch dat de organisaties van den handel in aardappelen, groenten en fruit of van den middenstand in deze commissie geen vertegenwoordiging hebben gekregen. In verband hiermede heeft de bond zich ge wend tot Ged. Staten van Noord-Holland, met het verzoek hierin alsnog wijziging te brengen Het is toch de bedoeling, aldus de bond zijn adres, dat de producten, welke door In- en Verkoopbureau worden aangekocht, de eerste plaats als menschelijk voedsel zullen worden gebruikt. Hiermede treedt het bu reau op het terrein van den handel, zij he dan ook, dat bij het bureau voorop staat, en ook moet voorop staan, dat alleen tuinbouw producten worden verschaft aan instellingen, die tegen normale voorwaarden die produc en niet zouden koopen. Het is de bedoeling van het Bureau om met in concurrentie te treden met den an e Daar dit de bedoeling is, zou de Bond het echter ten zeerste gewenscht achten, dat in i, commissie van toezicht op het bureau een vertegenwoordiger van den Reorganiseerden handel zou worden opgenomen, tene.nde ook dat tusschen de fn de practijk te voorkomen, werkzaamheid van het Bureau en den norma- 'en handel een conflict ontstaat. De I A M. V. hield Dinsdag in Concor- 'dia een vergadering ter verwelkoming van de£3SStfS£ÏW H. Meeldijk, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot de dienstweigeraars, die uit Veenhuizen zijn teruggekeerd: Hierna sprak de heer Wim ïese over „De beteekenis van de dienstweigering Vervolgens sprak de heer A. L. Constand se over „Oorlog, crisis en kapitalisme Spr wees er op, dat door de economische moeilijkheden het anti-militairisme een beetje oo den achtergrond is geraakt. Het verband tusschen militairisme en de crisis is echter zeer nauw. J De heer Stoop maakte van de gelegenheid tot debat gebruik. Spr. had gemeend, dat men hier bij elkaar was gekomen om den terug gekomen dienstweigeraar te huldigen. Hij be- critiseerde verschillende opmerkingen der sprekers ten opzichte der S.D.A.P. Spr. had eerbied voor de stakers in het Stroocarton- bedrijf en wees er op, dat demonstraties der S.D.A.P. altijd door menschen, die geen de monstratie bij elkaar kunnen krijgen, in een verkeerd daglicht worden gesteld. De arbei ders moesten elkaar de hand reiken om het militairisme en kapitalisme te bestrijden. Na dat de heer Groet van Warmenhuizen nog eenige opmerkingen ten beste had gegeven en beide sprekers door den heer Constandse wa ren beantwoord, sloot de voorzitter de verga dering. Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren zingen de Texelaars op 12 'December, en stel lig zal de viering van dit mid winterfeest niei licht verloren gaan. De anders zoo kalme eilandbewoner komt op dien avond geheel uit zijn gewone sleur, 't Is een gejuich en gezang langs de straten, zooals op geen enkelen avond van het jaar. Ook dit jaar is dit feest weer opgewekt ge vierd. Tal van gemaskerden bewogen zich langs de straten, waaronder soms leuke voorstellingen. Dit jaar zagen we o.a. „De groote mogendheden" nagebootst, de crisis dokter was op 't appèl met een groote keuze drankjes, poeders en oillen ter bestrijding van de crisis. Alsg ewoonlijk werd door groepen gemaskerden gezongen en gecollecteerd voor wijkverpleging en ziekenauto. Natuurlijk werd met verschillende zaken ook danig den draak gestoken. Een consultatie-bureau voor zuigelingen, waarvoor men hjer zeer ijvert, moest het vooral dit jaar ontgelden. Bakers met kinderen zijn ieder jaar present, en de oude Texelsche hoeden, hoewel deze hoofd deksels wel 50 jaren in onbruik zijn, komen ieder jaar op 12 December weer terug, al wordt dit aantal telkens minder. Als Iets nieuws was 't koppel Pijnenburg—v. Kempen present. In 't hoofddorp den Burg speelt de geheele pret zich op de straten af, daar 't in dit dorp verboden is balmuziek te maken op dien avond. Andere dorpen Lebben in deze een privilegie, en vooral te den Hoorn wordt op dien avond veel gedanst, en heerscht er een groote drukte, daar ook van andere dor pen veel personen zich naar Den Hoorn be geven achterwege blijft zijnde een bedrag van 192. Van den Keuringsdienst van Waren wero door Alkmaar de bijdrage per inwoner ge raamd op 14.99 cent. Medegedeeld werd een besluit van den mi nister van economische zaken, waarbij aan deze gemeente ten behoeve van den groven tuinbouw 2282 zal worden uitgekeerd. Het aandeel der gemeentelijke bedrage is 978. Er was een schrijven van het bestuur van den Kogepolder om netsuitbreiding in ver band met mogelijke plannen tot electrificatie der Hercules-motor wegens de schade toege bracht tijdens den hoogen waterstand in October aan landerijen en kippenhouderij. Een verzoek van de heeren Jb. Baltus, B. Dekker, W. Duin en Th. Renkel, huurders van bouwland van de gemeente, om 50 reductie. B. en W. stelden voor 20 reduc tie over 1932 te verkenen. Aldus besloten. Een verzoek van den heer S. C. Kaandorp om reductie wegens crisis in den landbouw en dat het land 6 weken onder water heeft ge staan. B. en W. stelden voor, op dit verzoek afwij zend te beschikken, omdat hij het dezen zomer pas heeft gehuurd. De heer Blokker zou met het oog op het hooge water reductie willen verleenen. De heer Groot; Van het hooge water heeft iedereen last gehad. De heer Schut: Als hij het andere jaar kan huren, dan verzachte dit. De voorzitter: Dit komt bij een andere punt aan de orde. Dit jaar werd geen reductie ver leend. De heer M. Slooten, huurder van een weg in den Kogerpolder, verzocht ook reduc tie van pacht over 1932/33. B. en W. stelden voor de pacht, die nu 35 bedraagt, op 25 te brengen over 1932/33 Aldusb esloten. B. en W. stelden voor, omdat het land van den heer J. Verduin zich thans in goeden toe stand bevindt, 20 reductie van de pacht te verleenen. Ook de heer W. Blokker viel hier voor in de termen. Aldus besloten. Verkiezing lid Burger. Armbestuur wegens aftreden van den heer Jb. Swart. De aftreden de werd met alg. stemmen herbenoemd. Voorstel van B. en W. om in de verple- gingskosten van een kind uit de Woude in een sanatorium voor 1932 bij te dragen 207. De verpleegkosten hebben in 1932 in totaal bedragen 564. Het Witte Kruis afd. Akersloot draagt 150 bij, blijft over 414, waarvan de provincie en de gemeente 207 bijdraagt. Het voorstel werd met alg. stemmen aange nomen. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van 200 aan het plaatselijk crisis comité voor extra hulp aan ondersteunde werkloozen, alleen voor kleeding, schoeisel en beddegoed. Het nat crisiscomité draagt ook f 200 bij. 't Is een verlichting voor de noodlijdenden. Het voorstel van B en W. werd na eenige discussie aangenomen. Voorstel B. en-W. tot toekenning van een uitkeering uit de gemeentekas aan georgani seerde werkloozen. B. en W. hebben een be spreking gehad met afgevaardigden van de hoofdbesturen der Landarbeiders organisa ties welke leden in deze gemeente hebben over de vraag of en in hoeverre een roulee- ringssysteem bij de werkverschaffing door voerbaar is, nu sedert 1 Dec. j.1. de leden dier organisaties trekgerechtigd zijn gewor den uit de werkloozenkassen dier organisa ties Een daarna gehouden overleg met te maken gaat niet. Het particulier gebruik van electr. stroom is miniem. In de tegen woordige toestand kunnen B. en W. daar niet an toevoegen. Ook andere gedeelten zul len ook verzoeken om straatverlichting- De raad is tegen belastingverhooging. Wij we ten niet wat de uitgaven zullen zijn, wel we ten wij dat de inkomsten minder worden. Het is een heele toer om met geweld de uitgaven te drukken. Wij moeten naar bezuiniging streven. De maximale belasting die op de straatverlichting drukt is het grootste be drag. Elke lantaarn kost per jaar 22. Wij profiteeren feitelijk van de lage berekening van het bedrijf. Laten wij de zaak aanhouden tot betere tijden aanbreken. De heer Groot: Laten de menschen een buitenlampje aanschaffen. Met 4 tegen 2 stemmen (de wethou ders) werd ten slotte besloten de straat verlichting aan de Hoogegeest aan te brengen. B. en W. stelden voor 25 subsidie te verleenen aan den landbouwcursus te Schermer alsmede 25 voor den tuin- bouwcursus alhier over 1932/33. Aldus besloten. Besloten werd over te gaan tot ver lenging van d edatum van voorloopige regeling bedrijfsverordening tot 1 Juli 1933. Onderhandsche verhuring grasland aan J H. Saneer, J Renkel en S. C. Kaandorp. B. en W. stelden voor dit land voor 't jaar 1933 te verhuren voor 100 per H A. De heer Blokker vond dat dit voor het land dat zoo gunstig is gelegen te kort is en stelde voor 120 per H A Dit voorstel werd niet ondersteund. Toen volgde een voorstel SchutBlokker van 110 per H.A. Dit werd aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (de heeren Groot en Polle). Verkoop weggedeelte aan de gemeente Heiloo. Dit betreft een gedeelte van den ouden Boekelerweg, aldus de voorzitte -, waar de nieuwe weg van Heiloo naar het kanaal dezen weg kruist. B. en W stelden voor dit stuk weg te verkoopen aan de gemeente Heiloo voor 1. Korfen ovérdracht voor de gemeente Heiloo. Al- zoo besloten. Vaststelling vergoeding lager onder- wijswet-1920. De kosten per leerling van de openba re lagere school hebben bedragen 19.39. Do vergoeding voor de r. k. school St. Michael in de Schermeer zal bedragen voor 46 leerlingen 891.94 en voor de r. k. >chool alhier voor 214 leerlingen 4194 46. Ten laatste werd nog een bespreking gehouden over een circulaire van den minister betreffende ontwikkeling en ontspanning werklooze jeugd en een blanco crediet aan B. en W. verleend. In de commissie werden benoemd de heeren W. Blokker, P. Schouten en Th. Schut.a Het algemeen toezicht werd aan B en W. opgedragen. De rondvraag gaf geen stof tot eenige bespreking. Daarna sluiting. (Ongecorrigeerd.) Het aantal bij de werkverschaffing ge plaatste werkloozen in deze gemeente be draagt naar den toestand van Maandag j.1. 41. De heer J. Dobber alhier zal op Vrijdag l.s. den dienst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie na 31 jaren trouwen dienst als brie venbesteller met pensioen verlaten. Gedurende al die jaren heeft de heer Dob ber in dezelfde plaats, wat tevens zijn geboor teplaats is, gestaan, zoodat hij ongetwijfeld een ieder in het dorp kent en daardoor Ook voor velen een vraagbaak is> En wie kent den heer Dobber niet, de postman die altijd even vriendelijk en bereid i»? Velen zullen er zich dan ook ovef verheu gen, dat de heer Dobber zijn verdiende rust gaat genieten, niettegenstaande, hi| aanstonds door velen z*l worden gejnist. Het zal hem dien dag zeker niet a»n belangstelling ontbre- kenl Dank zij de vorst van de .laatate nachten kon men ze alhier reeds Maandag zien schaatsen in bet Castricummerveld en ia de vaarten van den Broekpolder, niettegenstaan de het ijs nog zeer onbetrouwbaar was en hier en daar zich groote wakken vertoonden. De raad dezer gemeente vejfgajlerple Dinsdag. Ingekomen was een schrjjvejj van den minister van binnenl. zaken, dat de kor ting bedoeld in art. I lid 1 der wet van 18 Maart '32 voor het uitkeeringsjaar 1932/33 Boom en Van Duyn, resp. inspecteur voor de Scheepvaart en expert bij de Scheepvaartin spectie, vastgesteld dat het wrak geheel dicht was. Te ongeveer kwart vóór acht kon onder leiding van den heer P. R. Fenenga, directeur van de Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij begonnen worden met het doen zakken van het groote Hendrik-dok, waarin de „Hooft" gedeeltelijk was drooggezet. Reeds te kwart voor tienen nam bij uiterst gunstig weer de laatste reis een aanvang. Twee op het voorschip geheschen schijven maakten opvarenden van andere schepen erop attent dat het wrak niet zelfstandig manoeu vreeren kon. Aan boord is teneinde elk risi co tijdens de reis zooveel mogelijk te beper ken, een tweetal pompen geplaatst. Tijdens de vaart naar IJmuiden werd het wrak o.m. begeleid door een boot van de Handelsinrichtingen, aan boord waarvan zich o. m. bevonden de hoofdstedelijke havenmees ter, de heer W. N. v. d. Poll en de comman dant der brandweer, de heer C. Gordijn Jr. ZESTIEN STUKS VEE VERBRAND. Hedennacht te ongeveer half vier is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de schuur van den landbouwer H. Ruygh op Ameland. De schuur brandde tot den grond toe af. Tien koeien en zes stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Twee paarden en twee stuks jong vee konden wor den gered. Het woonhuis bleef gespaard. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Ml'ENW via. Ongecorrigeerd. de rijksinspectie der werkverschaffing heeft er toe geleid om ta.v. de werkverschaffing de volgende regeling te treffen, een en ander behoudens goedkeuring van den minister en den raad. lo. De georganiseerde, trekgerechtigde arbeiders werken tijdens die trekgerechtig heid week om week. 2o. De ongeorganiseerde en nog niet rechthebbenden uit een werkloozenkas werken eveneens week om week. De onder 1. vermelde soort arbeiders krij gen uit de gemeentekas tijdens hun trektijd een vergoeding, ingaande 15 Dec. 1932, bo ven de kas iutkeering, van 0.20 per trek- dag benevens 0.10 voor elk kind boven de twee, dat nog geen 15 jaren oud is. Hiervoor komen alleen in aanmerking de gehuwden en of kostwinners. 4. Zij, die gezinsinkomsten hebben en daar door door de rijksinspectie niet op normale wijze zijn te werk gesteld, doch overigens vallende onder groep 1, worden niet langer meer te werk gesteld tijdens den trekkings- duur uit de werkloozenkas, doch ontvangen wel den onder III vermelden gemeentelijken toeslag. 5. De onder 2 vermelde groep komt voor den onder 3 vermelden bijslag niet in aan merking doch worden in de week dat zij niet zijn tewerk gesteld, onder de rijkssteunrege ling gebracht. Dit voorstel, dat de leden van den rad thuis was gezonden ter bestudee ring, was zeer gunstig ontvangen en werd met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. hebben overwogen aan trekkende werk loozen een kerstgave uit te reigen van 2.50. Aan ondersteunde arbeiders over de week van 18 tot en met 24 Dec. a.s. een kerstgave te verstrekken ten bedrage van 25 pCt. van het bedrag dat zij over die week aan steun ontvangen. Voor dit laatste wordt een bij drage verleend door het Departement van bipnejilandsche zaken, 't Eerste voorstel van B. en W. is voor rekening der gemeente. Aan arbeiders, werkzaam bij de werkver schaffing wordt den 2den Kerstdag uitbe taald. Deze regeling werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Voprstel van B. en W. om afwijzend te be schikken tot uitbreiding van straatverlich ting in verband met de drukkende tijdsom standigheden. De uitbreiding straatverlich ting aan de Hoogegeest kost 180, de jaar- hjksche kosten 102.40. Het aantal lan- thans 76. De kosten van straatver- 'ichting zijn 1100, maar voor 76 lantaarns moet het zijn 1672. De heer SchoutenOp het stet staat maar een huis, daar is een iantaarn overbodig, maar aan de Hoogegeest staan 16 woningen en 't is bedroevend als je daar bij avond moet wezen. De heer Blokker zou daar ook verlichting Jwiflen aanbrengen. De voorzitter: B. en W. zijn er van uitge gaan, dat het aan het bedrijf betaald moet worden. Wij betalen al reeds 572 te kort aan het bedrijf en nu dit bedrag nog grooter ROOFOVERVAL. Daders nog onbekend. Gisteravond heeft tusschen Druten en Horssen een roofoverval plaats gehad op den landbouwer S. Deze begaf zich omstreeks 11 uur naar huis, dat hij op het oogenblik al leen bewoont, daar zijn vrouw veertien dagen geleden is overleden. Toen hij in de slaapkamer kwam, werd hij door twee onbekenden overvallen. Er ont stond een worsteling, waarbij S. eenige mes steken in armen en beenen kreeg. De beide onbekenden wisten S. een bedrag van 200 uit het vest te halen, waarvan later 40 is terugevonden. De overvallers konden ontsnappen, waar na S. zich naar de in de nabijheid gelegen boerderij van zijn buren heeft begeven om hulp te halen. De wonden bleken niet van ernstigen aard te zijn. De waakhond, die an ders direct aanslaat, bleek bij onderzoek door de daders van tevoren bedwelmd te zijn. Tot nu toe heeft de rijksveldwacht te Dru ten, die het onderzoek naar de daders leidt, nog geen spoor van hen kunnen vinden. Amy Johnson zou hedenmorgen Gao starten om te trachten over gebergte vandaag nog Orang een van 1370 mijl te bereiken. vroeg uit het Atlas afstand Na de openingsrede van Henderson had de zitting van de algemeene commissie een be wogen verloop. Het algemeen verwachte pro test der kleine mogendheden tegen de door de groote mogendheden buiten de conferentie gesloten overeenkomst werd ingeleid door den Poolschen vertegenwoordiger graaf Raczynski, die een schriftelijke geformuleerde verklaring voorlas, waarin de Poolsche regee ring zich uitdrukkelijk het recht voorbehier», om haar standpunt ten aanzien van de vijfmo- gendhedenovereenkomst in de conferentie tot uitdrukking te brengen. Duurzame oplossin gen behoorden in de toekomst slechts rekening te houden met de belangen van alle staten, langs den weg van de normale procedure der ontwapeningsconferentie tot stand te komen. De Poolsche regeering had er geen bezwaren tegen, dat Henderson deelnam aan bepaalde besprekingen van bepaalde mogendheden, doch eischte dat deze besprekingen niet zou den uitgroeien tot een permanent instituut, dat vooruit kon loopen op beslissingen van de ontwapeningsconferentie. Onder luiden bijval der vergadering sloten ook Jugo-Slavië, Grie kenland, Roemenië, Uruguay, Spanje en België zich bij het Poolsche protest aan. De verte genwoordigers van deze landen maakten een officieel voorbehoud tegen elke overeenkomst tusschen de groote mogendheden die buiten de ontwapeningsconferentie was tot stand ge komen en waardoor de conferentie voor vol dongen feiten werd gesteld. Alle beslissin gen dienden te worden genomen, binnen het kader der conferentie met deelneming van al le mogendheden. Onder daverend gelach van alle aanwezigen verklaarde de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinoff, dat de conferentie zich na 10 maan den gelukkig weer in haar oorspronkelijken vorm had gereconstrueerd. Hij sprak de hoop uit, dat in de komende 10 maanden geen nieu we verliezen zouden ontstaan die opnieuw 10 maanden voor het herstel der conferentie noodig zouden maken. In zijn openingsrede had Henderson geen enkele opmerking ge maakt over den terugkeer van Duitschland in de conferentie. Litwinoff en de vertegen woordigers van Hongarije, Turkije en Spanje begroetten dit feit met een kort woord. DE SLEEPREIS VAN DE „P. C. HOOFT" BEGONNEN. Oroote belangstelling der Amster dammers. Weersomstandigheden wa ren vanmorgen gunstig. Hedenmorgen heeft het wrak der P. C Hooft aangegaapt en nagestaard doorhon derden meuwsgierigen, die zich hoofdzakelijk langs de De Ruyterkade te Amsterdam had den opgesteld, zijn laatste reis, welke bij Si- mons' Scheepsslooperij te Pernis eindigen zal, aanvaard. In alle vroegte hadden de heeren van der Het verhoor van het spoorwegperso neel over de oorzaak van het spoorweg ongeluk bij Lüzern is nog niet beëin digd. De verklaring dat de machinist van den trein uit Zürich het stopsignaal tengevolge van den dichten mist niet zou hebben gezien wordt onjuist geacht aangezien gisteren boven Luzern een hooge nevel heeft gehangen, docr op den grond het zicht juist zeer goed was. De machinist had reeds 41 dienstjaren en gold als een der bekwaamst en betrouw baarste vaklieden. SI OOMVAARTLIJNËN Stoomvaart Mij. Nederland Christiaan Huygens, thuisreis, 13 Dec Genua. Poelau Bras, 6 Dec. v. A'dam te Batavia Tabinta, thuisreis, 13 Dec v. Genua. Rotterdamsche Lloyd Kota Gede, 13 Dec. v. Rott. te Tjilatjap v Kota Agoeng, thuisreis, 11 Dec. v. Sabam» Kota Tjandi, uitreis, 13 Dec. te Saba na Kon. Holl. Lloyd. g' Delfland, uitreis, 13 Dec. te Antwerpen Orania, uitreis, 12 Dec. v. Rio Janeiro Kon. Ned. Stoomb Maatschap»-, Amor, 11 Dec. te New-York. Aurora, 13 Dec. v. Alexandrië n Pirae(JS Bodegraven, uitreis, 12 Dec. v. Cristoba] Buenaventura. n Brion, 13 Dec. v. A'dam te Bordeaux. Nero, 13 Dec. v. Odense n. Gothenbur» Vesta, 13 Dec. v. Napels n. Palermo. Atlas, 10 Dec. v. Cura^ao n St. Maarten Bacchus, 12 Dec. v. Lissabon n. Portimao Baralt, 11 Dec v. Cura^ao n. Jacmel. Barneveld, 13 Dec. v. Duink. te Antwerpen Crynssen, thuisreis, 14 Dec. v.m. te Havre Irene, 13 Dec. v. Algiers te A'dam. Merope, 12 Dec. v. Carthagena n. Alicante Midas, 9 Dec. v. Curagao n. P. Plata. Odysseus, 13 Dec. v. Stettin te A'dam. Theseus, 11 Dec. v. Kojjenhagen te Gdynia Tiberius, thuisreis, 12 Dec. op 290 mijl West van Ouessant. Triton, 12 Dec. v. Savona n. Valencia. Vesta, 12 Dec. v. Civitavecchia te Napels. Holland—Amerika-Lijn Murillo, 11 Dec. v. Portland (Ore) n. Rott. Boschdijk, 12 Dec. v. Boston te Philadelphia Damsterdijk, 12 Dec. v. Rott. te San Fran- cisco. Dinteldijk, 10 Dec. v. Los Angeles n. Rott. Nichteroy, Vanc. n. Rott., 12 Dec. v. Londen Statendam, 13 Dec v. Rott. n. New-York. Veendam, 12 Dec. v. Rott. "te New-York. Ken. Paketv. Maatschappij. Barentz, 10 Dec. v. Batavia n. Rodriguez. v SI. Zeeland, 11 Dec. v. Batavia n. Singapore. JavaChinaJapan Lijn, Tjinegara, 11 Dec. v. Shanghai te Hon?- kong. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alwaki, uitreis, 12 Dec. te Montevideo. Holland Anstralië-Lijn. Talisse, thuisreis, 13 Dec. te Antwerpen. JavaNew-York-liju, Adrastus, 8 Dec. te New-York, Sembilan, 12 Dec. v. Batavia n. New-York. Emzetco Lijn. Jonge Jacobus, 13 Dec. v. Rott. n. Hamburg. Jonge Jacobus, 13 Dec. v. Toulon te Rott. SilverJava Pacific Lijn. Silverhazel; Los-Angeles n. Calcutta; 12 Dec. v. Belawan. Holland3ri'sch-Indië-Lijn. Streefkerk, uitreis, 13 Dec. te Colombo. Vlyrmidon, 11 Dec. v. Hamb. via Brenfen- A'dam n. Batavia. Sarpedon, 13 Dec. v. Kobe n. Rotterdam. Neleus, 11 Dec. te Soerabaja. Holland—Afrika-Lijn. Giekerk, thuisreis, 13 Dec. v. Durban n. East Londen (Verb.) Meliskerk, 12 Dec. v. Dar-es-Salaam n. Zan- zibar. Nieuwkerk, 13 Dec. v. A'dam n. Rott. HollandOost-Azië- Lijn. Arendskerk, uitreis, 10 Dec. te Genua. Meerkerk, thuisreis, 11 Dec. te Ilo-Ilo. Gisterochtend ontplofte bij 'tWojwoden gebouw te Lodz een bom, waardoor bij na alle ruiten in het gebouw werden vernield. Een oi'de vrouw, die toevallig passeerde, werd door de ontploffing ge dood. Ook voor het gemeentehuis werd een bom ontdekt die echter onschadeli".; kon worden gemaakt, voordat hij tot ont ploffing kon komen. „De moedertjes", door J. P Zoomers—Vermeer, uitgave van Holkema en Warendorf's Uitg. mij. te Amsterdam. Een boek voor onze oudere meisjes, een boek waaraan ze veel kunnen hebben, als ze het goed lezen. Door verschillende omstandigheden zijn twee nog jonge meisjes aangewezen voor de verzorging en opvoeding van nog jongere leden van het gezin: Je^an is moederloos en Nans moet moeder vervangen, omdat deze wegens langdurige ziekte van haar man vee werk buitenshuis moet verrichten om voor eenige inkomsten te zorgen. En zoo voelen de vriendinnen zich als moedertjes, en zij slaan zich er bijzonder goed door, dank ook zij de hulp van de goede benedenbuur van Jeaan juffrouw Sloet. Gevoelig is de beschrijving van een dagje buiten. Men komt telkens opnieuw onder de bekoring van het mooie wat daarin voora voor een stadskind, wonend in een nauwe straat met hooge huizen, is gelegen. Een mooi gedeelte van het boek is vooral ook da; waarin het echtpaar Sikky verschijnt, gooche laars, zangers, enz., die Nans opleiden als hulp voor hun optreden op kinderfeesten, waardoor zij mee kan helpen de financieelé zorgen van moeder te verlichten. Rie Reinderhoff heeft het boek dat onze meisjes zeker ,aan* zullen bfzitten voor zien van verschillende mooie HSi*. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 14 Dec. 1932. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: le kw. 5865 cent, 2e kw. 48—56 cent, 3e kw. 35—45 cent per K G., levendgewicht; 28 Nuchtere kalveren 4— 8; 521 Varkens, wegende van 90—110 K.ö,. 35—36 cent, zware varkens 33—34 ct. en vette varkens 32—33 ct. per K.G. slacht- gewicht. 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren met een rui men aanvoer, weinig beste kalveren, de han del zeer traag en aan het einde slecht. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, slappen handel en de prijzen iets zakkende. Varkens weinig aanvoer, trage handel, dalende prij zen. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Dec. '32. Langendijker Groentenveliing, 1300 stuks Bloemkool le s. 4 70—8, 2e s. 1.90- 2.30 per 100 stuks; 31000 K.G. Roode kool le s. 1.40-/ 3.90, 2e s. 1.30-/ 2.70; 19000 K.G. Gele kool le s. 0.602.60; 22000 K.G. Deensche witte kool 0.60— 1.20; 20.000 K.G. Uien: Uien 3.40- 4.30, Drielingken 4.20—/ 4.50, Nep 5.40; 1000 K.G. Bieten 1.20-/ 130 1000 K.G. Peen 1.40; 2000 K.G. Aard appelen: Duc of York 0.70, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 13 Dec. 1932 35000 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 0.60-/ 1.50, R. Duken 0.40; 5800 K-G- Uien: Drielingen 4—4.30, Uien f 3.30— 4.30, Grove Uien 3.10—3.80; 450 K O- Kroten/ 0.80; 62000 K.G. Roode kooi 2.30—2.90; 15400 K G. Deensche wi"« kool 0.601.10; 19600 K G. Gele kool 1.50-/ 2.80, alles per 100 K.G.; 790stuks Bloemkool 5.907 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 13 Dec. 1932. Roo de kool le s. 2.70—?.80, 2e s. f L80- 3.20; Gele kool le s. f 2-4<*~"/r2.' Bloemkool le s. 7.20--/ 8.10; Drielingen 3.80; Uien 4.10; Bieten 0.70. r Aanvoer: 10600 K.G. Roode kool; ouw K.G. Gele kool; 1050 K G. Uien; 500 K.u. Bieten en 539 stuks Bloemkool. EIERENVEILING TEXEL TEXEL, 12 Dec. 1932. Op de heden ge houden eierenveiling waren de PnLze"nS volgt: 58-62 K.G. (per 100) f W f 5.45; 62-66 per 100 5.30-/ 5.80, —56 (kleine) 3—4.85. TEXEL, 12 Dec. 1932. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en v zen als volgt: 3 Koeien ƒ160—f Nuchtere kalveren 6—12; 33 Biggen^ 7; 9 korven kippen 45—80 cent; - 1 den, 1 schaap en 2 varkens, waarvan de V giet gcnotccid.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10