avondvergadering. 1 aanzien van bezuiniging op het gemeente- personeel verwacht heeft, dat de regeering voorschriften had gegeven. Spr. kan het per soneel daarmede niet feliciteeren, omdat hij nu vreest, dat het bij de volgende begroo ting harder zal worden aangepakt. Voor het optimisme van het college om iederen dag voor zich zelve te laten zorgen, zooals bij de voorgestelde bezuiniging bij gemeentewerken, acht spr. geen plaats. Hij vraagt in dit verband of het herstel van den gevel van de leeszaal niet kan wor den uitgesteld, alsmede de uitbreiding van het lokaal voor de begraafplaats. Voorts vroeg hij het college bij elke vacature welke ontstaat, te overwegen of vervanging wel noodzakelijk ds. Het verheugde hem voorte, dat het college erkent, dat bij concentratie van diensten voordeeler. zijn te verkrijgen, omdat in het college menschen zitten, die dit vroeger onzinnig oordeelden. Door de rijkssubsidie kunnen enkele be- lastingverhoogingen vervallen. Die blijven hebben een kenmerk, dat ze drukken op een bepaald deel van de bevolking en niet door de geheele bevolking. Is dit juist. Het zou iets anders zijn als hier groote kapitalen zaten, doch die zitten hier niet en daarom is wat wordt voorgesteld niet in overeenstemming met het beginsel ..belasting naar draagkracht". Spr. kan zich dan ook niet vereenigen met de verhooging van de opcenten op de ver mogensbelasting". Neemt het college de be zuinigingen over die hij voorstelt, dan heelt men tevens de dekking. Spr. heeft geec antwoord van het college waarom het colkege de voorkeur geeft aan de opcenten op de vermogensbelasting, op die van het gebouwde eigendom en op de tonnenbelasting en niet op de personeele belasting. De vergadering werd hierop geschorst tot half 8. In de avondvergadering, die om 7.30 uur werd geopend, zette de heer Voge laar zijn beschouwingen voort. Spr. had een opmerking over de be zuiniging vergeten. Men moet voorzich tig zijn met bezuiniging en scherper ra men. Elke speling mag niet uit de begroo ting verdwijnen, anders loopt men bij de minste tegenvallers gevaar voor te korten te staan. Dit gevaar loopt men ook bij een te krappe raming van de ontvangsten. Komende tot de verwachting over de toekomst, kwam hij tot de geraamde winsten uit de bedrijven. Het college rangschikt de retributie ook onder de winsten uit de bedrijven. In de gemeen- tebegrooting zijn de winsten uit de be drijven geraamd op 526.000 of 18 per hoofd. Vroeger berekende spr. die in 1927 op 9, zoocüat het sindsdien is ver dubbeld. Weth. Bonsema: en de prijzen zijn verminderd. De heer Vogelaar: er is geen woord van waar, dat men dit maar doet voor één jaar. Wil de wethouder voor zijn rekening nemen dat voor 1934 met een kleinere winst uit de bedrijven kan worden volstaan. Bovendien zal men dan 190.000 moeten nemen uit het loo- pende jaar, en voor 1935 zullen wij moe ten drijven op de winst van het loopen- de jaar, met het gevaar van verkeerde ramingen. Met de hoogere winst kan spr. zich niet vereenigen, zoolang de re serves niet worden versterkt. Weet het college al iets over de uit komsten van 1932? Waarschijnlijk is de wethouder, geleerd door de ervaring, voorzichtiger geworden, zoodat hij in het antwoord zegt: „daar weten wij nog niets van". Merkwaardig was het van middag wel bekend en schemerde een tekort van '25.000 door. Dit beteekent, dat 1934 met 138.000 minder aanvangt. De begrooting van gemeentewerken is omlaag gedrukt. Wanneer het college echter met suppletoire begrootingen komt, dan helpt het niets. Spr. vroeg wat de weth. van P. W. denkt te doen. Spr. heeft zijn voldoening geuit over het hervatten van de werkzaamheden door het plaatselijk crisis-comité. Spr. is overtuigd, dat het dit jaar moeilijker zal worden. Wij zorgen voor ontwikkeling en ontspanning der vverkloozen, doch zou het niet mogelijk zijn hun nuttige bezigheid te geven door hun materiaal te verschaffen voor huis- vlijtwerkstukken, die dan later ver kocht kunnen worden tegen een dooi de werkloozen te stellen prijs? De zwaarste last rust bij de vrouwen van werkloozen en andere armlastigen en haar taak kan door verlichting van de zorgen in het gezin vergemakkelijkt worden. Elders bestaat daarvoor een comité, gesplitst in drie deelen, een voor finan ciën, een voor verschaffing van levens middelen en een voor kleedingvoorzie- ning. Doet men hier ook aldus, dan kan in menig gezin meer licht worden gebracht. Spr. deed een beroep aldus te hande len uit innerlijke bewogenheid met het lot van de naasten, tot aller zegen. Mr. Lange veld was voor de 2e maal bij deze 2-daagsche en dus nog geen doorgewinterde volkstribuun. Men kijkt dus vreemd tegen zoo'n stuk, al valt het later wel mee. Veel is er niet veranderd. Een begrooting is een over zicht van de cultureele en materieele belangen van de stad. De regeering deed de rechtbank behouden. Het col lege heeft daarin een belangrijk aandeel gehad en spr. kan zich voorstellen, dat de regeering rekening heeft gehouden met de krachtige argumenten van den secretaris. Hij bood als herinnering een bulletin in lijst aan. De begrooting is te laat gekomen. Spr. sloot zich aan bij het betoog van den heer Vogelaar en zou kort zijn, om dat hij weet, dat deze 2 dagen de ge meente 1000 kosten. Spr. stelde de vraag of dit college de mocratisch is. Dit is het niet, omdat het niet is ingesteld op het algemeen stadsbelang, doch het arbeidersbelang voorop stelt. Dan is het college enthou siast en krijgt instemming op de publie ke tribune. De heer v. d. Vall: dat is overgeno men uit de Alkm. Crt. Mr. Lange veld: de z.g. kapitalis ten zijn er ook nog en laat men toch be denken dat er ook nog menschen moe ten zijn die de belasting opbrengen. De boeren, die zich hier op 't einde van hun levensdagen vestigden, lijden onder de gevolgen van de crisispachtwet, en et- zijn ook de stille armen, die een kleine rente genoten en nu door de beurs zijn gedupeerd. Tegenover dit college is het noodig ook een woord voor die naasten te spreken. Spr. verheugde zich er over, dat de overzijde begint in te zien, dat het met de 813 verliezen niet altijd in orde is. Bij de S. D. A. P. beschouwt men de radio als een strijdmiddel. Men ijvert daar voor radio-distributie en is het enthousiasme van hen niet verdacht en is de gemeentelijke radio-distributie niet een verkapte subsidie aan Teun de Klepperman? De subsidie aan het Comité voor de volksvoorstelling van een stuk als Pyg- malion met de clou „ben je belazerd" achtte spr. misplaatst. Spr. vond de keuze van een dergelijk stuk niet ge schikt en men kan dit geld beter beste den voor de geestelijke ontwikkeling van de werkloozen. Op dit gebied is er nog veel te doen en de geestelijke waarde voor de werk loozen is ook van beteekenis. Ook spr. oordeelde, dat het niet verleenen van sterppelverlof niet beteekent het aan tasten van demonstratievrijheid. Voorts oordeelde hij, dat de wethou der van financiën uit het verleden moet leeren voor de toekomst en het woord van den minister ter harte behoor de te nemen, dat leert dat de toekomst niet zoo rooskleurig is. Ook spr. verklaarde er zich tegen om het tekort door belastingverhooging te dekken. In Alkmaar wordt een enorm hoog bedrag aan salaris betaald en een goed verstaander heeft een half woord noodig. De heer v. D run en: loonsverlaging. Mr. Langeveld: de heeren zouden wel willen zien .dat wij het voorstelden en wij behouden ons daartoe ook het recht voor, doch niet wij, maar gij hebt de begrooting te* verdedigen en spr. hoopte, dat hier in de gemeente de soc.- dem. meer ruggegraat zullen toonen dan de soc.-dem. in Prov. Staten. Voorts was ook hij voor verlaging van de subsidie aan het lyceum. De gemeentelijke autonomie aanvoe rende, oordeelde hij het redelijk dat het rijk ingrijpt als het gemeentebestuur zich misdraagt in het groote raderwerk van den staat. De heer v. d. Vall: wat is misdra gen? Mr. Langeveld betwistte nog, dat het noodig was om de voortuintjes van den Ken- nermerstraatweg te onteigenen. De weg kost ons 92.000 en nog steeds is het niet zeker dat hij zal dienen voor verbreeding naar het noorden. Spr. is geporteerd voor 't zwembassin. Het tegenwoordige is onvoldoende, doch laat men de zaak nuchter bekijken. Voor een over dekt zwembassin is er plaats. Een niet over dekt heeft de concurrentie met de bad plaatsen en spr. vond daarvoor de uitgaven niet verantwoord. Een lichtpunt is, dat de bijzondere neutra le school zich op bescheiden wijze zal inrich ten. In Velsen kan met drie wethouders vol staan worden. Hier zijn er vier voor de po litieke bevrediging, doch laat men die laten rusten en vragen wat is hier het meest eco nomisch beheer van de gemeente. Laten de heeren een touwtje trekken wie zal opstap pen. Als Velzen het met drie kan doen met 42.000 zielen, kan ook Alkmaar dit. Laten de wethouders ook iets voor de bezuiniging doen. Ook verlaging van het presentie geld der raadsleden staat spr. voor. Een stedelijke regeering kan op onzen steun rekenen. De voorzitter: De heeren Vogelaar en Mr. Langeveld hebben gesproken over ma rionetten. Spr. wilde dit woord gaarne ach terwege laten. Mr. Langeveld: Het is niet onaange naam bedoeld en ik trek het gaarne in. Mej. Ca reis oordeelde bezuiniging be grijpelijk. Vereenigingen die werken in het belang van de Volksgezondheid worden ech ter gekort en muziekvereenigingen en het R.K. Lyceum willen B. en W. onveranderd laten. Voor verlaging van de subsidie aan vereenigingen die werken op het gebied van de volksgezondheid, vreest zij ernstig nadeel. Ook verhooging van de huishuren achtte zij verkeert en toch wordt dit in de hand ge werkt door verhooging van de tonnenbelas ting en de belasting op het gebouwd eigen dom. Voorts verzocht zij in het belang van de volksgezondheid toezicht op de wijze waarop slagers verwerkte beenderen vervoe ren. De kinderbewaarplaats was h.i. in deze tijden, nu door werkloosheid van den man een vrouw uit werken gaat, meer dan ooit noodig. Voor kinderverzorger deugt de man niet. Bij de kleuterschool wordt over het hoofd gezien, dat ze daar niet als bij een kinderbe waarplaats voeding krijgen. Het bestuur zal trachten de moeders meer te doordringen van het groote nut van de bewaarplaats. Dat er weinig kinderen komen komt ook omdat de vrouwen van hetgeen zij verdienen korting vreezen op de uitkeering van den man Voor de bewoners van Westerlicht en be zoekers van het Ziekenhuis bepleitte zij ver andering van de route van den autobusdienst en zij verzocht B en W. hierover met den on dernemer in overleg te treden. De heer H o ij t i n k was met den heer Sietsma voor de vorming van een nationale regeering. Dit is mogelijk omdat de motieven waardoor de regeering is gevormd zijn komen te vervallen. Door het voorzichtig beheer van wijlen wethouder Thomsen, was het aan het Roomsch—Roode blok mogelijk de regeeringssubsidie af te wijzen, al is men daar thans op teruggekomen en heeft men het baas blijven in eigen huis los gelaten en heeft men het standpunt niets te doen te wil len hebben met de reactionnaire loondruk- kende regeering laten varen. Voor de soc.- dem. is dit onbegrijpelijk al constateert spr. het in het stadsbelang met voldoening, wel laakt hij het, dat dit niet twee jaar eerder gebeurde In de eerste plaats komt het er op aan de financiën veilig te stellen en of daarvoor een Roomsch—Roode samenwerking goed is, be twijfelde spr. RoomschRood is alleen mo gelijk als de financiën goed zijn. De geschiedenis leerde dit ook in ons land. Mongenieur Nolens wenschte het alleen in uiterste noodzaak. Mr. Aalberse spreekt van "n ijzeren noodzakelijkheid. Men heeft echter te aanvaarden, dat 's raads meerderheid dit samengaan wenscht dat niet in het stadsbe lang is en in hoofdzaak de socialistische be ginselen tot grondslag heeft. Spr. zal die socialistische beginselen blij ven bestrijden en constateerde met genoe gen, dat bij de meerderheid in 't college 't ge zag nog veilig is en deze 't demonstratiever lof weigerde, aangezien de demonstratie ken nelijk niets anders beoogde dan verzet tegen de regeering. De mentaliteit is met geoorloof de en ongeoorloofde middelen ageeren tegen de regeering. Als er een soc.-dem. regeering was zou het niet geduld worden. Dan komt de dictatuur om den hoek. Spr. blijft waarschuwen en zal niet als op positie doen wat weth. Westerhof deed, het voorloopig verslag voorlezen en uitpluizen. Spr. is tegen bloempjesverkoop op Zondag, waarvan de verkoop op Zondag juist is toe genomen. Eerbiedig de Zondagsrust vooral door het nalaten van dingen die op andere dagen kunnen gebeuren. De winkelsluitings wet heeft gelukkig aan het verkoopen op Zondag paal en perk gesteld. Verbiedt nu ook de bloempjesverkoop. Wat wil men met de actie tegen de winkel sluitingswet? Is het de bedoeling onder het motto: „Mid- denstandsbelang" de rust die de wet bracht weer weg te nemen? Men raakt hier niet alleen een principieele kwestie maar ook een materieele. Spr. vond het antwoord van B. en W. niet bevredigend en hij hoopte, dat pogingen die het college zal wagen om meerdere faciliteiten toe te staan, zullen falen. Besprekende het voorloopig verslag oor deelde hij, dat de inhoud tamelijk sober is. De soc.-dem. gaan blijkbaar zoo zeer met het beleid van dit college accoord, dat er blijk baar niets te wenschen is overgebleven. De heer v. D r u n e nZal je straks eens zien. De heer Ho ij tink: Men volgt blijkbaar het woord van wethouder Bonsema, die al spoedig na zijn optreden zeide: „als je aan dezen kant van de tafel zit spreek je anders, dan wanneer meri aan de andere zijde zit. (Gelach). Spr. betreurde het dat B. en W. het eenige wat de soc.-dem. vragen, nl. een duikersklok, ook nog afwijzen. (Gelach). Spr. is voorts gebleken, dat bij de bedrij ven alleen zij voor een benoeming in aanmer king komen, die Roomsch of rood zijn. Hij vroeg of gedurende 2 jaar wel eens iemand door dit college benoemd is, die niet tot die groepen behoorde en hij vToeg een toezegging iedere groep met vooropzetting van de be kwaamheid, naar verhouding in aanmerking te laten komen. Ook- laakte hij het, dat bij belangrijke benoemingen de commissiën niet worden gehoord. Met de be noeming van den ambtenaar bij het Radio distributiebedrijf ging het al heel gek. Was er onder de Alkmaarsche sollicitanten geen geschikte kracht en waarom voor die functie niemand opgeroepen? Besprekende de subsidies oordeelde spr. er bezwaren aan verbonden, dat raadsleden zit ting hebben in vereenigingen die subsidie ontvangen. Spr. zou lid kunnen zijn van het Instituut van Arbeidsontwikkeling, mr. Langeveld van de R.K. Diaconale Jeugdraad en ne heer Keesom van de Kinderbewaarplaats, (Gelach). In ernst bepleitte spr. afsluiting van de Doelenstraat met het oog op de scholen, ge durende de schooluren. Hier geldt voorko men is beter dan genezen. Een niet overdekte bad- en zweminrichting erkende hij als ge- wenscht, doch noodzakelijk is het niet. Nood zakelijker is verbetering van de bestrating. Voor de zweminrichting wilde hij betere tijden afwachten. Voorts vroeg hij het college met het bestuur van de Neutrale school in overleg te treden om de meisjesschool over te nemen om den bouw van een nieuwe school te voorkomen. Spr. vroeg zich niet af, welke motieven bij de aanvrage golden. Hij hoopte, dat het een gevolg is van 'n bij de ouders opgekomen wil om voor het onderwijs van hun kinderen zeit te zorgen. Als het schoolbestuur wil mede werken, kan men voorkomen, dat 'n school ge bouw moet worden en kost het de gemeente geen geld. De kinderbewaarplaats blijkt geen levens vatbaarheid te bezitten met 2 kinderen per dag. Spr. zal dan ook voor het voorstel-Voge- laar stemmen. Besprekende het M. H. oordeelde spr., dat deze vrucht van samenwerking tusschen Roomsch en rood een bitteren nasmaak heeft. 'De feiten bewijzen, dat de ondersteuning met 50 is gestegen en dat die bij de Ned. herv. en het R.K. Armbestuur gelijk zijn gebleven. Met leedwezen constateerde spr., dat wat een le plaats heeft, wordt teruggedrongen. Met ernst roept hij de kerkbesturen toe zich niet te laten terug dringen en de burge rij om het crisiscomité te steunen. De laatste opbrengst was Alkmaar onwaardig. Spr. betreurde het, dat na de aanvaarding van den regeeringssteun, vooral de gezinnen met de meeste kinderen het sterkst getroffen zijn in 'n verminderde uitkeering en hij hoop te, dat de middelen gevonden kunnen worden om daarin te voorzien en dat in dit opzicht een lijn getrokken werd. Ook de weth. van fi nanciën drong daarop aan, doch hij bedoel! dan zijn lijn. komen S ÊChter d€ uit«aven "aar het ln- so^ Hem PrLeni en n,et omgekeerd zooals de soc. dem. De teering moet nu eenmaal naar de nering gezet worden. ,DeJerd,eeJinK van de gelden moet zoo ge schieden, dat ieder het zijne krijgt. Ook op de economische crisis wees spr Zonder het hoofd te laten hangen, wilde hij er ernstig mee rekenen. Het leven moet tot een lager peil worden terug gebracht, al begeert niemand het. Hier vindt men de soc. dem. tegenover zich. Zij redeneeren de crisis en zijn gevolgen luchthartig weg. Dit blijkt ook uit den aanbevelingsbrief, waar haalt de S.D.A P het optimisme vandaan? Houden zij het waanbeeld uit politieke overweging voor? De heer v. d. V a 1 1: Van insinuaties ge sproken. De heer H o ij t i n k heeft slechts ernstig waarschuwen op het oog. Voorkomen moet worden, dat de kleinen en zwakken de ern stigste gevolgen ondervinden. Spr. oordeelde, dat de begrooting slechts sluit op papier. Voor M. H. is 480000 uitge trokken. Spr. heeft zich in het bestuur tegen deze begrooting verklaard, omdat hij aan neemt, dat in Jan. het aantal steuntrekken- den zoo groot zal zijn als in Sept. en er zal meer noodig zijn. Reeds is de weth. van financiën tot andere inzichten gekomen. Wij zien, dat hij de medaille aan den anderen kant heeft bezien. Nu hij het subsidiebedrag moest berekenen, volgde hij de methode van spr., die, toen hij het deed, door den wethou der werd gelaakt. Klaarheid moet er komen óf 480000 is te laag óf het subsidie is te hoog. Spr. vroeg hierover het oordeel van zijn meae-leden, mej. Carels, Venneker en Bulens. Komt er geen klaarheid, dan kan spr. niet voor de begrooting stemmen. leder weet, dat het volksinkomen daalt. Het college schijnt dit niet te weten en houdt er geen rekening mede. Van het college had verwacht mogen worden, dat de daling bij de begrooting tot uiting was gekomen. Het zal niet aan de politieke situatie lig gen, dat de soc. dem. hier bij de bezuiniging soepeler zijn dan elders. De vraag is of de 'bezuiniging, die wordt voorgestaan, niet de wijsheid bedriegt, omdat ze in hoofdzaak op P.W. wordt verkregen. Dit zal leiden tot een verlegging van de lasten naar de toekomst en zoo doet men langs een omweg, wat prak tisch niet toelaatbaar is. Spr. oordeelde, dat de begrooting tal van zwakke plekken heeft, al zal hij kleine zaken buiten beschouwing laten. Deze begrooting heeft het voordeel van een overschot van 114.000, doch hoe zal het in 1934 zijn. Spr. verwachtte met het college een tekort voor dien dienst. Hij verheugde zich er over, dat het reservefonds er is, doch vroeg hoe groot het is. Hij bevroedt, dat het er niet zoo gunstig voor staat. Ook spr. oordeelde, dat het college achter de feiten aanloopt en geen flauw idee had van hetgeen stond te gebeuren Moet er een last gedragen worden, dar, zooveel mogelijk naar du agkr. cht en da1 geschiedt hier niet. De begrooting is m.i. 100.000 te laag geraamd en aanvaard ik deze belastingen niet, dan wordt 't 140.000. Ik wil de posten daar voor aanwijzen mits het saneeringswerk ern stig wordt aangepakt. Ik wil niet noodeloos aldus spr. politieke verwijten uitlokken. Het college heeft gelukkig het subsidie voor werkverschaffing ten volle aanvaard. Laat het college één zorg voor oogen staan, het welzijn van het volk. Dat is niet altijd zoo. Op 27 Oct. wat bezielde toen de heer van de Vall? Spr. oordeelde, dat de heer v. d. Vall links wilde houden, doch rechts is gegaan. Beter was het geweest, als hij gezegd had „onder deze voorwaarden geen subsidie". Dit deed hij niet, doch wel viel hij de regee ring aan. Een regeering, die meer doen dan welke regeering ook ter wereld. De moderne arbeiders hebben den steun van de regeering door het goede beleid van de Geer, vooraf gegaan door de veiligstelling van de gulden door Colijn. Spr. hoopte, dat B. en W. dit beleid zullen volgen. De heer Stoutjesdijk laakte de radio distributie. Tweemaal in de maand komt men om geld. De muziek is slechter dan bij de particuliere distributie. Het aantal aangeslo tenen is minder dan geraamd. Het personeel is niet overgenomen, wel zijn menschen van elders aangesteld. Ook het feest bij de ope ning heeft zijn goedkeuring niet. Dankbaar is spr. voor de toezegging van het college inzake verlenging van sluitings uur van vereenigingen. Voorts oordeelde spr. dat M. H. het verhaalsrecht beter kan toe passen. De heer Venneker oordeelde na de som bere klanken een ander geluid wel wensche- lijk. Wanneer een nationale regeering noodig zou zijn zou de r.k. fractie daartoe zeker medewerken, doch de noodzaak zien wij nog nief. Er is niet aangetoond dat een betere vertegenwoordiging mogelijk is. Verandering is wel mogelijk, doch zou het een verbetering zijn? In 1927 was dit het geval, doch toen was er bijna geen bijlage zonder een meerder heid en minderheid in het college. Werden de geschillen in het college niet uitgevochten dan werden ze overgebracht naar den raad. Spr. ziet in verandering dan ook geen ver betering. Spr. heeft bovendien geen behoefte aan een z.g. nationale regeering. Dit college berust niet alleen op de 43 cent loon in werkver schaffing en den kindertoeslag. De R.K. hebben de fout gemaakt mede te werken aan de vervulling van socialistische eischen. Welke zijn dat? Spr. fractie is tevreden over wat het college heeft gedaan. Van afbraak is nog geen sprake. Het college en 's raads meerderheid houden wel rekening met de gewijzigde om standigheden. Dat het college alleen arbei dersbelangen behartigde beweerde mr. Lan geveld ten onrechte. Dat het college enthousiast is als dat iets kan doen voor de arbeiders ziet spr. met genoegen, doch het beteekent niet, dat de belangen van andere groepen worden verwaarloosd. Voor de mid denstanders werd het electriciteitstarief ge wijzigd en in de winkelsluiting was het col lege den middenstand zooveel mogelijk ter- wille. Mr. Langeveld sprak over het slachten van de kip met de gouden eieren. De heer Govers deed dit vroeger ook steeds, er zal dus altijd wel een kip te slachten'zijn. Spr. oordeelde dat de gemeente-financiën gezond zijn en dat de begrooting sluit. Vol gens de overzijde betoog, men, dat het bedrag voor M. H. te laag is en dat daarom de be grooting niet juist is. Als het bestuur van hier 1" v* acht 's het onjuist om tuurHik flln h Ieu Weren Men kan na tuurlijk falen, doch het tegendeel is ook niet onmogehjk. Buiten het bedrag voor M H heeft spr. geen mcticven gehoord waarom de begrooting niet juist zou zijn. Spr. „af A weth. van financiën gelijk als hij zicg het inkomen uit de belasting op den m«n.01 teur beroept. p Voor spr. is het bovendien de vraag of H»t verzet van Alkmaar inzake de subsidie ni i tengevolge heeft gehad, dat Alkmaar than- een hoogere subsidie krijgt. Bovendien men het niet zien a-ls een streven van de r geering de gemeentefinanciën in evenwicht t« houden, doch als een fout van de regeerin die tot nog toe de wer loozenzorg 0p schouders van de gemeente i schoof De heer van de Vall: Zeer juist De heer Venneker ging voort met hpt college te verdedigen en las hiervoor een stuk uit „de Maasbode waarin aan critiek wordt onderworpen de bewering dat de gemeenten teveel uitgeven en dit aan de hand van mede deelingen van den heer Vliegen. De positie van Alkmaar ten opzichte van andere gemeenten is gunstig. Een breoep 0n de regeering behoefde niet te worden gedaan Met de schuldenlast van de gemeente tegen over anderen staat het goed. Hierbij blijkt* dat een juist oordeel over productieve en in' productieve schulden niet gevormd kon wor* den, aangezien spr. afging op circulaires dié zijn uitgegeven door gemeenten die een be. roep op de kapitaalmarkt deden. Uit de noteeringen blijkt, dat het publiek op de beurs de kapitaalpositie van Alkmaar goed beoordeelt. De 4'A pCt. leening staat a pari. Spr. nam aan, dat voor 1934 niet gere kend kan worden op een saldo van een vori- gen dienst. Voor het volgend iaar zijn bezuinigings maatregelen noodig. Zeker kan bezuinigd worden op speciale uitgaven in het rapport Weiter genoemd Spr. bekruipt wel eens de vrees, dat het college van die mogelijkheid niet doordron gen is. Op het drukwerk kan zeker worden bezuinigd. De secretarie gebruikt dure cou verten in prachtige uitvoering, die per post worden toegezonden. De heer Geels: Een centenkwestie. De heer Venn eker: Ook op ander ge- bied zal wel bezuinigd kunnen worden. Zoo lang de begrooting sluitend kan worden ge waakt, wil spr. geen loonsverlaging, om dat het loon als koopkracht ook een belangrijke rol vervult. Laat men bedenU.dat loonsverlaging allereerst hem treft die er het slechts voor zit en dus leed veroorzaakt. Voor het G. O. ge hoord is kan daarover hier niet worden be slist. Het heeft spr. verwondering getroffen, dat men in één adem voor verlaging een muziek vereniging en een onderwijsinstituut als het rk. Lyceum noemt. Het is wel erg makkelijk er 20 pCt. af te doen, doch daarmede is het nog niet verantwoord. In 1927 verklaarden velen zich tegen, omdat het niet voor de be' grooting mocht verleend worden, doch men erkende, dat dooi de inrichting Alkmaar in beteekenis won en wijlen weth. Thomsen nam toen een breeder standpunt in dan thans zijn fractiegenooten. Spr. wees op de voordeden van het Lyceum in Alkmaar. Spr. verheugde zich er over dat het college blijft voor toekenning van de geheele subsidie en oordeelde dat men andere vereenigingen niet met het Lyceum kan ver gelijken. De anderen kunnen hun be moeiingen inkrimpen, het Lyceum niet. Ten aanzien van de kunstsubsidie herin nerde spr. aan de nieuwjaarsrede van den burgemeester, die Alkmaar voor alles een centrum wenschte en spr. oordeelde, dat de gemeente ook op het gebied van het tooneel een cultureele taak heeft te vervullen, al sprak hij niet namens zijn fractie Hij wilde niet zeggen, dat hij hetgeen het comité het vorig jaar deed gelukkig achtte. Voorts oor deelde hij, dat het fout was, dat in de kunst commissie het rechtsche deel van de bevol king slechts door één man is vertegenwoor digd. Voor den ipost op den kapitaal dienst ten be hoeve voor de zweminrichting gevoelde spr. voorloopig nog niets. De opmerking van den heer Hoijtink over den steun van het R. K. Armbestuur begreep spr. niet. Het is gewoonte, dat de steun cen traal wordt uitgekeerd. Het wil er bij hem niet in, dat de één anders wordt behandeld dan de ander. De heer H o ij t i n k: Die bedoeling heb ik niet gehad. De heer Venneker: De samenwerking is goed. doch het ligt voor de hand, dat de kerkelijke liefdadigheid in deze tijden geen gelijken tred kan houden met de openbare. Spr. deed een beroep op den heer Hoiitink om mede te werken ten bate van het M H. De heer Bakker meende, dat er weinig oppositie is gevoerd. Wat wil de heer Siets ma met een nationale regeering? De wet houders gaan niet uit zich zelf weg maar kunnen dat alleen in overleg met de meer derheid doen. Spr. kon niet begrijpen, dat Sietsma een nationale regeering voostelde. Hij oordeelde het zeer onsympathiek. Eer- eigenaardigheid is, dat genoemd wordt, dat dit college den boel in het honderd jaagt. Waar blijkt dit uit? Het college maakte de begrooting sluitend zonder ernstige belangen voor de gemeenschap te schaden. Voor alles wil het college zoo min mogelijk schade voor de niet-kapitaalkrachtigen. Ook wij denken niet alleen om het arbeidersbelang. Een goe de uitkeering aan werkloozen en behoeftigen is niet alleen een arbeiders- maar ook een fniddenstandsbelang. Verlaging drukt de koopkracht ten nadeele van aen midden stand. Doordat personen in gemeentediens nog een behoorlijk loon genieten, profiteer de middenstand. De democratie zou zoek zijn, omdat a aanvaarding van de rijkssubsidie in hamde was gegeven van de partijafdeeling? Het ee ste wat een aftredende christelijk-historiscn wethouder deed was echter in zijn organis tie zijn houding laten goedkeuren. De heer Govers: Bij u gaat het ander om. De heer Bakker: Wij behouden p° als raadsleden onze vrijheid naar eig overtuiging te stemmen. De heer Govers: Het is wel eer» ande geweest. De heer Bakker had in de heeren Vog£ laar en Hoijtink een lof op de regeering luisterd. De werkelijkheid is, dat de moeih) - heden, waarin de gemeenten verkeeren v oorzaakt zijn, doordat de regeerinsr de wer

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10