Agenda Amstecdamsche Jieucs rondom den Kerstboom. MELCHERT SCHUURMAN E ,2'/* as* i"Binnenland tBucqedijke Stand ZATERDAGAVOND van 8 tot 11 uur drie kostelijke uren GROOT KERSTPROGRAMMfl met zijn Christmas-boys, in onze in Kerststijl gedecoreerde LUNCHROOM Onze Lunchroom is Zaterdagavond tot II uur geopend Vroom 6c Dreesmarin van 16 Dec. 1932 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediet N. V. Bioscopen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Dood door schuld (dram hoofdrol Camilla Horn Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Zijn groo te kans (hum.), hoofdrollen Michael Bohnen, Olga Tschechowa en Ralph Arthur Roberts. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8, hoofdnummer De blonde Venus (rom.), hoofdrol Mariene Dietrich Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dindsag, telkens half 8, hoofdnummer Haar neef uit Amerika (rom.), hoofdrol Anny Ondra Extra nummer De verkeerde tenor. Stede lij k Museum Breed str. eiken dag van 912 en 1.303 30, Zater dag van 9-*-l geopend; Zondags gesloten. Bioscopen. Vrijdag 16 December. 8 uur, Waakt en Bidt, evangelisatie-sa menkomst Ned. Chr. Gemeenschapsbond; spreker H. Veldkamp. 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, pro- paganda-vergadering anti-militairisten; spr ds. Schermerhornopvoering „De Leugen"' Zaierdag 17 December. 8 uur, Harmonie, voordracht- en tooneel- avond van T. O P 8 uur, 't Gulden Vlies, soiree Vereenigde Zangers, tweede opvoering „Veertig Plus" 8 uur. Wapen van Heemskerk, Onthouders Sportclub; worstelen en tooneel. Gebrul der dieren. Het warenhuis, waarin de geweldige brand is uitgebroken, is het nieuwe gebouw van de grootste Japansche warenhuis-onderneming Shirokaya. Het is een der grootste bouwwer ken in het Verre Oosten De brandweer stond vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee. Op het dak van het warenhuis bevond zich ook nog een menagerie met beren en leeuwen. Tusschen het gekerm der ingesloten menschen klonk het vreeselijk gebrul der dieren. Het lot dergenen, die zxh door het vuur den uitweg zagen afgesneden, is nog onbekend. Men heeft nog pas 8 lijken kunnen bergen. Omtrent het werkelijk aantal slachtoffers verkeert men nog in het onzekere. TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. Een candidatuur uit misverstand. De heer Mohamad Hatta zond naar Aneta uit Ba'avia meldt, een nader telegram naar Nederland, waarin hij mededeelt dat de aan vaarding door hern van een candidatuur voor de Tweede Kamer op een misverstand berust CONFLICT IN DE KLEEDING- INDUSTRIE? De Amsterdamsche leden van den Bond in de Kleedingindustrie hebben de patroons- voorsteilen tot 'oonsverlaging in het engros- confectiebedrijf tot in totaal 15 met alge meene stemmen verworpen DE TAXISTAKING TE DEN HAAG. Gister (laatste dag van aanmelding) hebben zich bij de A T.A.M nog zooveel chauffeurs van het oude personeel aan gemeld, dat alle rijdbare taxi's weer konden uitrijden Het aantal standplaat sen kon hierdoor weer me, twee worden vermeerderd. Van de A.l.A.M reden weer 50 taxi's, terwijl van do kleinere ondernemingen circa 20 wagens op straat zijn gebracht. Niet al het personeel, dat zich als werkwillige heeft aangemeld, kon in dienst worden genomen. Dit zal naar de behoefte geschieden Gister reden nog politie-agenten in burger op de taxi's mede. DE POSTDIEFSTAL TE WINSCHOTEN Een besteller aangehouden. De marechaussee te Winschoten heeft naar aanleiding van den postdiefstal van 20 000 aangehouden een gehuwden besteller, bij wien gistermorgen een huiszoeking is gedaan. Huiszoekingen zijn eveneens geschied in een café aan de Gedempte Venne en in een perceel aan 'le Pekelstraat te Winschoten. HET GEMEENTEFONDS. In de memorie van antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de begroo ting van inkomsten en uitgaven van het Ge meentefonds voor het begrootingsjaar 1933 1934 lezen wij: Met de meening van de leden, die betoog den, dat een berekening over een tijdvak van enkele jaren te verkiezen is boven een op- brengstverdeeling naar gelang van de uitga ven over één jaar, wijl daardoor toevallig heden worden uitgesloten, kunnen de mi nisters van financiën en van binnenlandsche zaken zich vereenigen. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling gehouden bij opbod te Alkmaar op Donderdag 15 December 1932 ten overstaan van de notarissen mr C. J. de Lange en M C Roos te Alk maar van de volgende perceelen te Alkmaar: 1. Een winkel- en woonhuis met afz bovenwoning en erf, aan de Langestraat en Schoutenstraat, groot 1 A. 11 c A. 18 000.-. 2. Heerenhuis met voor- en achter tuin, aan den Kennemerstraatweg no. 59 groot 1 A 41 c.A., met een uitgang naar de Tesselschadestraat, 8000.—. 3. Een woonhuis, erf en steeg, aan de Baanstraat no. 16 groot 80 c A. 3975.—. De afslag en eindtoewijzing blijft ge paald op Donderdag 22 December 1J32, des avonds 6 uur, in het café „De Jager" aan het Waagplein te Alkmaar GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde gisteren voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie, mej. J. K Louwaars. SCHOORSTEENBRANDJE. De politie bluschte gisteravond met een total-apparaat en een emmer water een klein schoorsteenbrandje in de woning der firma Timmer aan het Ritsevoort alhier. OPLEIDINGSCURSUS VOOR LEIDSTERS VAN JEUGD BEWEGINGEN. Daar reeds meerdere malen gebleken is, dat adspirant-jeugdleid(sters) behoefte ge voelden een opleidingscursus te volgen, heeft het Bestuur v. h. Nederlandsche Meisjes Gilde der afdeeling Alkmaar besloten mej A. Knappert uit te noodigen tot het geven alhier van een leid(st)erscursus voor leid (st)ers van jeugdbewegingen van verschil lende richtingen. Het bestuur stelt zich, zoo als elders in dit blad wordt gemeld, voor ge noegzame deelname van tenminste 10 perso nen deze cursus te doen houden in Februari 1933. De cursus omvat pl.m. 10 avonden. NED. VEREENIGING VAN DEN VOLKSZANG. AFD. ALKMAAR. Maandagavond a.s. 8 uur (de zaaldeu ren gaan half 8 open) allen present in „de Unie". Er wordt gezongen, dat het een lust is, leider Sixma staat U daarvoor borg. Mejuffrouw Juul Leegwater van Bergen, reeds eerder met succes voor onze afdeeling opgetreden, is ook nu weer bereid, ter afwis seling eenige liederen te zingen; zij die haar de vorige maal hebben gehoord weten dai haar zang de moeite waard is om naar te luisteren. Zooals gezegd, zorgt aanwezig te zijn, en wekt ook andere daartoe op; zij zullen er geen spijt van hebben. RECTIFICATIE. In de commissie van bijstand voor de fi nanciën werd inplaats van den heer Geels de heer Venneker gekozen; in de commissie van Publieke Werken in plaats van den heer Keijsper de heer Geels; in de commissie voor pleinen, wandelwegen, beplanting en bestra ting inplaats van den heer Keijsper de heer Geels, terwijl de heer Keijsper nog tot lid van de commissie voor het slachthuis werd benoemd. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter ge meente-secretarie, afd bevolking: Ida Maria Catharine Boot, weduwe van Klaas Klaver, gekomen van Velsen. VERPAATSING ZAAK. Naar wij vernemen, zal in het begin van het volgende jaar de zaak van firma Van der Klei, reeds ongeveer 50 jaar bestaande aan het Luttik Oudorp, verplaatst worden naar de Ridderstraat. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. In de gisteravond gehouden algemeene ledenvergadering van de Vereeniging Open bare Leeszaal en Boekerij werden de perio diek aftredende bestuursleden, mevr. C. H. de LangeTigler Wybrandi en de heeren Mr. C. A. de Groot, G. Grondsma en J. Koopai met op één na algemeene stemmen herkozen. In behandeling kwam o.m. de gewijzigde begreoting voor het dienstjaar 1933. Hierbij moest rekening worden gehouden met de ver laging der subsidies van het Rijk en de ge meente Alkmaar, tengevolge waarvan diverse posten verandering ondergingen. Na eene toelichting door den penning meester, den heer J. Koopal, die tevens eenige opmerkingen beantwoordde, werd de gewij zigde begrooting in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 13176,82 (oorspronkelijk' 14676,82). Het bestuur werd gemachtigd tot af- en overschrijving op posten der begrooting. Als leden der kas-commissie voor het na zien der rekening over 1932 werden benoemd de heer H Lind en D Saai. ST. NICOLAASFEEST. Wat hebben de Amsterdamsche onderwij zers en onderwijzeressen de Alkmaarsche leerlingen van de hoogste klassen der O.L. scholen gisteren weer een buitengewoon inooien avond bezorgd. Met de grootste ani mo waren allen weer uit de hoofdstad geko men om hier een opvoering te geven van Ro derik, de toovenaar, van Berens met muziek van P. Stiphorst De groote Harmoniezaal was geheel gevuld met een opgetogen kinder schaar. Natuurlijk geniet de jeugd het meest van zoo'n romantische geschiedenis van een prins en een prinses, een booze oom, een jichtige kamerdienaar enz. enz., vooral ook door de mooie costuums en de kleurige too- neelen. Roderik, de toovenaar is de oom van Prins Eringard en diens voogd en tevens regent. Maar als de prins achttien jaar is, zal hij zelf koning worden. Roderik wil zijn macht als regent niet graag verliezen en zou gaar ne zien dat de prins met zijn dochter Aleid trouwde. Doch er komt niets van, want Erin- gard hoort van prinses Hilda, die naar een afgelegen eiland is gebracht. Het tweede be drijf speelt op dat eiland. Hilda en haar ka mermeisjes worden door den prins gered. Al les in het paleis komt in orde en de booze toovenaar en zijn dochter worden uit het land verbannen. ne In een uitstekend verzorgde opvoering heb ben de Amsterdammers dit stuk voor de kin deren doen leven. Er werd zeer goed ge speeld, gedanst en gezongen en het was niet te verwonderen dat den uitvoerenden een da verend applaus ten deel viel. Het komische in zoo'n stuk trekt altijd bijzonder. Wat is er gelachen om Boudewijn en om Hilperik, de onhandige, die alles uit zijn handen liet val len. De kinderen, die in de pauze getracteerd werden, hebben ten zeerste genoten. Vooral de muziek, zoo prachtig onder leiding van den heer Stiphorst door het orkest uitgewerkt werkte tot het succes mee. Na afloop sprak de heer J. J. P Kooy een welgemeend en hartelijk woord van hulde en dank namens de St. Nicolaascommissie uit den Bond van Ned. Onderwijzers te Alk maar. Hij dankte de Amsterdammers voor de wijze waarop zij 't feest luister bijzetten en de burgerij voor haar steun. Spontaan hief de jeugd een driewerf „hoera" aan voor de menschen die hen zoo heerlijk hadden doen genieten. De Amsterdammers verdienen alle hulde voor hun prima opvoering. Het 25ste St. Nicolaasfeest is in zijn geheel schitterend geslaagd. UITVOERING TOONKUNST. Donderdag wacht ons een buitengewone avond. Want niemand minder dan Jaap Stotyn zal ditmaal aan de uitvoering van de zangvereeniging van Toonkunst en van het Alkmaarsche Strijkorkest meewerken. Mu- ziekminnend Alkmaar zal daardoor in de ge legenheid zijn den beroemden hoboïst, die voor den besten in Europa doorgaat, persoon lijk te zien en te hooren!" Te zien ook inder daad; want velen zullen,hem wellicht meer dere malen van een der Europeesche omroep- stations hebben „opgevangen", zonder nochtans in de gelegenheid te zijn geweest Stotijn in de zaal te'hooren. Alkmaar toone thans, dat het kunstenaars van naam waard is. Een man, wiens werk dermate wordt ge waardeerd, dat Mengelberg herhaaldelijk trachtte hem voor Amsterdam te winnen, heeft recht op een stampvolle zaal. Het koor zal eenige kleine, maar zeer mooie liederen ten gehoore brengen van Brahms, Röntgen en Bruch. Het strijkorkest speelt nummers van Ole Buil en Svendsen. De geheele uitvoering, onder de uitnemende leiding van onzen Toonkunstdirecteur J. Henri Oushoorn, geassisteerd aan het klavier door mej. Truus Tuijn, doet ons eenige uren alle zorgen des levens vergeten. Alkmaar- ders, niet-leden van Toonkunst steunt de kunst, die van alle tijden en voor allen is Komt op 22 Dec. naar de Harmonie en geeft U daar op als lid van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst of schrijft een briefkaartje met gelijke strekking aan den secretaris H. Eecen, Metiusgracht 5. onder leiding van met een speciaal daarvoor gearran geerd Kerstrepertoire, 't gezelligste zitje van Alkmaar DE „SUPERBE'-FOTO'S. De Commissaris van Politie te Tilburg, bij wien herhaaldelijk verzoeken binnenkomen om bevordering van teiugzending van foto's, die ter vergroobng zijn toegezonden aan de „Superbe", wijst belangstellenden er op, dat de Superbe niet gevestigd is te 1 ilburg, doch te Baarle Hertog (België) Molenstraat 129. De vermelding op de circulaire van de Superbe „Hoofdpostkantoor Tilburg" heeft vermoedelijk geen ancer doel dan belang hebbenden er op te wijzen, dat slechts bin- nenlandsch pono verschuldigd is. Klachten of verzoeken om inlichtingen be treffende de Sufierbe dienen gericht te wor den aan den burgemeester van Baerle Hertog (België). BRAND OP TEXEL. In den vroegen morgen werden gis ter de bewoners van den Burg gewekt door 't uitbreken van brand in een hou ten gebouw achter de slagerij van den heer Visser, gelegen aan 't Marktplein. De bewoners der slagerij waren nog in rust, en werden cloor een buurman op den brand opmerkzaam gemaakt, 't Ge bouw stond reeds geheel in brand, daar de vlammen gretig voedsel vonden in brandhout dat op den zolder lag en spek en vet dat zich beneden in 't ge bouw bevond. Gelukkig was 't stil en eenigszins vochtig weder, zoodat de overslaande vonken niet spoedig vlam vatten, 't Gebouw bevond zich in een dicht bebouwd gedeelte van het dorp. Tevergeefs trachtte men met emmers water 'tvuur te blusschen, doch telkens sloegen de vlammen weer opnieuw uit het dak. Tenslotte kwant de brandweer te hulp, die een slang zette op de motor spuit, die gebezigd wordt om 't markt plein te reinigen. Toen was men den brand spoedig meester. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in 't duister, 't Is mogelijk, dat de brand ontstaan is in een aan 't gebouw grenzend rookhok. Naar wij vernemen zijn veel vleesch- w aren en worsten, toebehoorende aan personen die hun varkens bij dezen vfrJpu!Ja,ten slachten, verbrand. «.dSffisra.'a,ec^m»ed»iiik GOEDKOOPE TREIN. Een goedkoope trein zal op tweeden Kerst dag loopen van den Helder, Anna Paulow- na, behagen en Alkmaar naar Amsterdam met aansluiting naar Den Haag en Rotter dam (van Alkmaar uitsluitend naar Den Haag en Rotterdam) en terug. De retourprijzen zijn: van den Helder, Anna Naar Amsterdam C.S.: 2e klasse 3e klasse van Den Helder, Anna Paulowna en Schagen ƒ2.10 ƒ1.50 Naar Den Haag H.S.: van Den Helder, Anna Paulowna en Schagen ƒ3.50 ƒ2.50 van Alkmaar ƒ2.50 ƒ1.60 Naar Rotterdam D.P.: van Den Helder, Anna Paulowna en Schagen ƒ4.00 ƒ2.80 van Alkmaar ƒ2.80 ƒ2.00 De verkoop der plaatskaarten, tot een be perkt aantal, vangt aan Zaterdag 17 en wordt gesloten Zaterdag 24 December 1932. ten 15 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden ver kocht door bovengenoemde stations en zijn op geen andere dan de genoemde treinen gel dig. De dienstregeling is als volgt: Heenreis: Den Helder vertr. 8.40; Anna Paulowna vertr. 8.52; Schagen vertr. 9.03; Alkmaar vertr. 9.26; Amsterdam aank. 10.00. Deelnemers voor den Haag en Rotterdam reizen van Amsterdam C.S. af met trein 1045 (Amsterdam C.S. V. 10.15, den Haag H.S. A. 11.04, Rotterdam D.P. A. 11.29). Terugreis: Amsterdam C.S. vertr. 22.45; Alkmaar aank. 23.22; Schagen aank. 23.42; Anna Paulowna aank. 23.53; Den Helder aank. 0.05. Deelnemers van Rotterdam en den Haag reizen pier trein 1164 Z.F. (Rotterdam D.P. V. 21.17, Den Haag H.S. V. 21.40) naar Amsterdam C.S. (A. 22.30) en komen aldaar op den goedkoopen trein. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 16,15 uur licht op. ONDERTROUWD: Antonius Herfst en Elisabeth Postma. Willem Thomassen en Anna Lind. Theodorus Bijman en Elisabeth Koopman. GEBOREN: Oeertruida Elisabeth Maria d v. Gerar- dus Keijsper en Geertruida Oudhoff. Pie- ter Frans z. v. Klaas van Til en Grietje Frans. Levenloos aangegeven kind van Pe trus Janka en Wilhelmina van Leeuwen. OVERLEDEN: Adriana Barendina Houtsmuller gehuwd met Hendrik Godfried Theodoor Mann 74 jaar. naar waarnemingen, verricht in den morden van 16 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.6 mM. te München. Laagste barometerstand 714 7 mM. te Vest manör. Verwachting, geldig tot den avond van 17 December: Matige later wellicht toenemende Zuidelij. ke tot Westelijke wind; nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt; aanvankelijk weinig of geen regen; later toenemende regenkans, iets zachter. Overzicht. De gisteren gemelde depressie bij IJsland was de eerste kern van een zeer uitgebreid en diep depressiestelsel, dat zich tot bij de Azo- ren uitstrekt en in Ierland, Schotland en Scandinavië storm, regen en hooge tempera tuur brengt Aan de Noord westzijde strekt de depressie zich uit tot aan de Oostkust van Groenland. Op IJsland zelf komen barome terstanden voor beneden 750 mM. en is de luchtdruk nog dalend. Het vorstgebied in het binnenland van Duitschland is van geen be- teekenis meer. In de bovenlucht keeren al daar de normale verhoudingen terug, hoewel de atmosfeer nog tot groote hoogte abnor maal warm blijft. Alleen in Lapland komt nog plaatselijk strenge vorst voor Het is te voorzien, dat het zachte weer zal aanhouden en dat de winst geleidelijk sterker zal wor den, waarmee ook de toestand van mist zal overgaan in een met zware bewolking op groote hoogte. CORRESPONDENTIE. C. ten B. en H. W. B. te Heiloo. Het lijkt ons beter eerst de correspondent eens te inter- pelleeren. Wij zullen hem van een en ander in kennis stellen. Red. Alkm. Crt. (Ontvangen per draadlooze telefoon) STAATSLEEN1NGEN. 5 Neüeii 1-32 4H Nederl 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000. Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie. v Berkels Patent Calvé Deltt Cert Kücbenm Acc. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem Bezit Unilever INDUSTR OND BU1TENL Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Betbleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat, Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem Eig. Kon Ned Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash ....at 0 Noteering per 50, 'Exdividend. fExclaim, Vorige koers pl.m. 1.30 plan. 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 101 162 ion/» 63 58 55'/j 10» 61 56 56 42'/i 1'Vj 621/, 3l/s 121'/, nu/, 10b»/, 41'/3.2 62 3 119 130 29j 10/i-Oj 117 8 !29»-30 10/ 411-7, 117 129.1/, 106-»/, 41J.1/, 117»/, in/s 1 ',8/16 'V, löV-o j5/i« 335/8 5'/l6- n/ifi 9% 14 78/s 21/, 16 '5/:c 32 55/s - 17<7/s 101 5'/, 405/8 26 lu 1701-70 lUO" /5 40 169-1/, 169-»/, 126 nn/s 90'/, 126 14 90 136'/, 1518/s 81 6'/, 51%6 ,ü.v, 67, 5*/,'7/s 1508/,-! 5% 150»/,-1 150»/,-! 5Ï-7* 64 27 23 217. n%e 6h/, 23 20 n/s 6.'i-3J n%« 3i/s 3i/s 16'/, l'8/< 597, 17 58 - - 146 17 117 1327, 145 167, 116 132»/, - 131 44 7 751/, 21/, 6i/, 21/, - PROLONGATIE Vorige koers 1 oCt. Hedtn 1 pCL NIET OFFICIEEL Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel We WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Vorige koers a. 8.19 59.21 eenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-ïork 'talie 47.85 42^20 44.60 42 00 2.481%, 12 74 Koers op heden 2 uur 8.22 59.23 9.711/1 34.46 47 86 42*50 44 75 42 25 2.487/j 12.75

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2