naar gemaakt hadden en daarom wordt ge tracht ook tot overeenstemming te komen met de H. M. v. L. Voor de kraan door een firma gewild zou een groote haven noodig zijn. Het ponton heeft een afmeting van 20 X 10 M Behoefte aan meer havengebied ziet spr. niet. Ook is er geen ernstig conflict tusschen den directeur en den baas van de reiniging. De opzichter had een groot aantal over uren gemaakt en de directeur heeft gewild, dat hij die in verlof opmaakte. Spr. betreurde dit, maar het komt voor elkander. Wethouder Klaver aan het woord. Wethouder Klaver concludeerde dat alles om de spil van den wethouder van financiën draait. Van verschillende zijden is de reor ganisatie der bedrijven ter sprake ge bracht, in verband met een onevenle digheid bij de uit te voeren werken dij P. W. en de personeelsbezetting, het geen in de som van vaste lasten to uiting zou komen. Door omstandighe den is de begrooting van P. W. echter besnoeid. De vraag is echter of het op den duur bestaanbaar is met een derge lijk klein bedrag de straten in een be hoorlijken toestand te houden, terwJ het aantal straten toeneemt. Spr. acne te dit niet mogelijk. De totaalsom hioe grooter zijn. Nu het bedrijf dus abnor maal topzwaar is, is het echter niet vei- standig om op grond daarvan den dienst te reorganiseeren. Beter is net dit voor één jaar te groot te doen zijn in de naaste toekomst zal de volledi ge staf noodig zijn. Voorts betoogde spr. dat men de gioot- heden niet verkeerd moet stellen. In de som van vaste lasten zitten ook diens ten. Ook zullen in 1933 nog wel andere werken worden uitgevoerd dan die wel ke op de .begrooting staan. Ook op uit breiding van werkverschaffing kan ge rekend worden. Spr. herinnerde aan de commissie Vogelaar en het door die commissie uit gebrachte rapport over samenvoeging van bedrijven. Ook toen een strooming die oordeelde, dat wij overladen zijn met directeuren van bedrijven. Het is mogelijk dat men door samenvoeging een betere dienst krijgt, doch spr. be twijfelde of dit bezuiniging zal geven. Spr. kwam het voor dat de directeur van P. W. dan te overladen met werk zal komen, en dat hoofden van takken van dienst noodig zullen zijn, met den titel van chef. Van een betere samenwerking van de bedrijven verwachtte spr. meer en het college besloot dit te onderzoeken en van het resultaat een rapport bij den raad uit te brengen. Pleinvorraing is meermalen bespro ken, de heen- v. d. Vall deed het in de commissie anders dan in den raad. Spr. gaf toe dat er in de toekomst behoefte bestaat aan een centraal plein in de stad als centraal knooppunt van de groote wegen die naar Alkmaar leiden Voor bebouwing van het oude zieken huisterrein gevoelde spr. met het oog op de kermns niets. In dit opzicht wees hij het denkbeeld v. d- Vall $f. Het colleg-e zal echter in het oog hou den, dat een plein gewenscht is en daar bij rekening houden met hetgeen in ver band ilaarmjede aan de orde komt. Spr. betwistte dal er van P. W. nog 15 pet. af kan. Men kan straten nu eenmaal niet voor 85 pet. bestraten. De toestand op den hoek Station straatHelctersche weg zal het college onder de oogen zien. Ten aanzien van het dak van de school aan de Emmastraat meende spr. bij het antwoord op het voorloopig ver slag te kunnen vplstaan. Recht op be roep bestaat niet meer. Het is een af gedane zaak. In den toestand van den kelder in de school aan de Vondelstraat wordt voor zien, doch voor een groot deel was het onder water loopen van dien kelder een gevolg van den hoogen waterstand. Thans is in het geval voorzien. Spr. zeide» voorts nog, dat in 1934 meer aan straten en wegen gedaan zal moeten worden dan in 1933 wordt voor gesteld. De uitbreiding van de wachtkamer op de begraafplaats bleef spr. verdedi gen. In de commissie bestaat daarover nog geen overeenstemming. Spr. ver zocht den hieer Vogelaar dan ook in de ze een voorstel af te wachten, Ontstaan vacatures bij P. W., dan denken B. eai W. daarin zoo mogelijk niet te vooreien. Spr, ging voort met het beantwoorden van verschillende vragen van het voor loopig verslag, waarbij hij betoogde dat afvloeiing van het vaste personeel bij gemeentewerken niet mogelijk is. Het tijdelijke personeel is reeds afge vloeid. Ook betoogde hij, dat in overeenkomst met het Rijk de Straatweg gemaakt is zooals hij thans ligt. Nog is niet be kend of de verbindinsgweg van het Noorden er komt, doch verband met de verbouwing van den Kennemer- straatweg bestaat er niet. Zeker zijn er plaatsen aan te wijzen waar de be- strating te wenschen overlaat. Als ge- heel zien zij er echter goed uit en voor één jaar kan daarop dan ook wel een belangrijke bezuiniging worden toege past. Dit is beter dan op het onderhoud van gebouwen te bezuinigen. Ook de heeren Keesom en Ringers diende spr. van antwoord, waarbij hi, betoogde dat het nog wel eens meer zal voorkomen, dat maatregelen getroffen moeten worden waartegen men zich vast meende te moeten verzetten. Dit in verband met de opmerking, dat een voorstel-Ringers om op P. W. 10.000 te bezuinigen werd verworpen, terwijl daarop later in hetzelfde jaar 32.000 is bezuinigd. Het door den heer Ringers in den Helder gewilde onderzoek zal worden ingesteld. De gemeente is nu eenmaal geen gelukkige huiseigenares, doch wat voorgesteld wordt is noodig. Wethouder Westerhof aan het woord. Weth. VV e s t e r h o f concludeerde, dat de V. D -ers andere coulissen had den gesteld, n.1. die van de inlijving bij den Vrijheidsbond, onder den vlag van het Vrijheidsbeginsel. De heeren Vogelaar, Ringers en Hojr- tink, die zich Chr.-Hist en A. R. noe men, zullen als ze de hand op het hart houden moeten erkennen, dat zij bij de ouderwetsche liberalen thuis hooien. Tusschen het achttal heeft hij geen verschil gehoord. Hij hoorde alleen gramofoonplaten tegen dit rood-zwart verband afdraaien. Mr. Langeveld hield hij het woord van Multatuli voor, dat minderheden en meerderheden dicht bij elkander liggen, doch dat er verschil is in toepassing. Een gemaakte legende is een pas opgerichte ruïne, dit is ook een woord van Multatuli, dit tegen de neutrale pers, die bezig is door onjuiste voorstelling het te doen voorkomen, dat dit college duur is. Als deze begroo ting niet te verdedigen was, zou spr. het niet doen, al stelt men hem ten onrech te voor als de man die het alleen doet. Achter de begrooting staat het geheele college en in de beantwoording meenen wij een sterk college te zijn. Wie ons niet wil moet voorstellen ons te laten opstappen. In zijn hart is spr. overtuigd, dat de heer Vogelaar op de vraag „of wij het zoo beroerd doen", zal antwoorden, dat valt nog al mee. Van den heer Hoytink verwacht hij dit ant woord niet. Hij met zijn kleine politie ke uitbeelding heeft zich vergist even als de heer Vogelaar, van wien hij ver wacht had, dat hij voorzichtiger zou zijn. Spr. oordeelde, dat de heer Govers als eerlijk politiek man, zich steeds in een club laat opnemen. Hij is behoudzuch tig en is soms bij ongeluk democra tisch. Thans ziet hij den toestand don ker in, terwijl hij anders zegt „houdt er den moed maar in". Hem vroeg hij, welke groote sommen het college uit geeft voor waardelooze zaken. De heer Govers: de kanalenplan- nen. Weth. Westerhof: het oude elftal stelde dit voor. De heer Vogelaar: u bent ook mee gegaan. Weth. Westerhof: dat ontken ik niet, doch de heer Govers heeft zijn vermanend woord 4 jaar te laat gege ven. De heer Govers: Mr. Sluis en ik konden tegen de anderen niet op. Weth. Westerhof: welke wonden zijn hier door dit college onder de be volking geslagen? De heer Sietsma nam met teleurstelling van de beant woording kennis. Spr. meende dat goed geantwoord is geworden, al deed hij het met den chef der financieele af- deeling in drie uur. Er zijn zooveel gegevens gevraagd dan nooit eenig jaar te voren. Als alles ge geven was geworden wat door den heer Sietsma, in zijn nieuwe rol gevraagd is, dan had de begrooting één maand moe ten worden uitgesteld. Hij wil, volgen de zijn grooten nestor, een nationale re geering. Moeten wij opstappen of de katholieken? Nagaande wat de heer Sietsma tegen het college bij de 77 volgnummers, die zijn aangeroerd, heeft gezegd, wijst hij er op dat de heer Sietsma hier van 42 voor zijn rekening nam. Volgens de wet moet de begrooting voor i Sept. zijn ingediend doch dit gaat niet als er viaagstukken zijn. Wij hebben de crisis niet gemaakt, doch die gevonden Waar is de stad in deze tijden met een mooie begrooting. De gemeente mag zich ge lukkig prijzen een begrooting met zoo weinig belastingverhooging te kunnen aanbieden, zonder verlaging van loonen en zonder gas- en stroomprijsverhooging Men doet het goede om het goede doch van de oppositie is het niet loyaal geen woord van dank zelfs voor de ambtena ren, die er aan hebben gewerkt, te brengen De heer Sietsma erkende, dat nog gezegd kan worden: „de financieele toestand is gezoïld" en spr onderstreept dit graag. Dat komt, volgens de heer Hoijtink, omdat er gespaard geld was Toen spr. de portefeuille kreeg vond hij alleen maar een normaal overschot van den vorigen dienst. Het college heeft werk moeten doen beleid moeten toonen en eenig verstand moeten bezitten, om deze begrooting te kunnen aanbieden. Spr. betoogde dat hot genie van mr. Langeveld den toestand zal redden, als zelfs het duikerstoestel van den heer Bulens de stad niet meer kan redden. (Gelach). Voortgaande met zijn beantwoording aan den heer Sietsma sprak hij zijn ver wondering er over uit hoe de heer Siets ma kon vragen waarom hij veranderd is. Spr. is niat veranderd in zijn ziens wijze, dat in moeilijke tijden de samen werking van allen noodig is, doch de oppositie werkt niet mee De heer Sietsma wil de kanalenplannen wel uit voeren, doch dan niet in werkverschaf fing Hiervoor moeten de gewone loonen gelden. De heer Govers is tegen de ka naalplannen. De liberalen zijn hier dus rechts en links en de heer Vogelaar zal niet hebben gedacht in den heer Sietsma zoo n goede leerling als bezuiniger te hebben. Als men ernstig politicus wil zijn en dit moet toch het streven zijn De heer Govers; Ik niet. eth. W ester h of Met een uitzon dering dan, maar als ernstige politiekers zal men toch niet zoo diep willen be wi- nigen dat men vitale belangen aanrandt Zonder geld kan het niet. Wat zouden de heeren een vreugde hebben als wij met loonsverlaging kwamen, doch zoo dom zijn wij niet en zelfs de voorzitter zeide dat deze begrooting het niet vraagt. Besprekende de voorgestelde beias tingverhooging en de berekening van den heer Sietsma vroeg hij deze de be grooting' goed to lezen, dan had hij kun nen zien dat uit een oost van onvoor zien van 17000 geen 25000 géhaa 1 kan worden voor zijn plan Wat de heer Sietsma voorstelde is dus onmogelijk. Dat verhooging van de personeel© be lasting noodig is, betwistte spr. Verbete ren de tijden niet, dan zal de personeel e belasting het volgend jaar toch verhoogd moeten worden. Wij hebben wel degelijk aan 1934 gedacht. In de stukken heeft men getuigd met het voorstel te zullen kjomen, 3 verhooging is 42000. Wil men zoo den toestand redden? Is dat uw vooruitziende blik. Dat is klad- derradats. Het gaat niet aan om spr., zooals de heer Vogelaar poogde te doen, zoo op te hangen aan een woord. Als alle tegen vallers komen dan is het geen wonder dat blijkt dat men het niet precies kan weten. Zoowel de belasting op de be bouwd eeigendommen, als de perso neel© belasting raken de huren. Zij kun nen althans de huren beinvloeden, doch niet iedere huiseigenaar haalt elke 5 cent er uit. Spr. kan niet zeggen dat de eene belasting beter is dan de andere Hij wil echter de personeele belasting verhoo- gen in nog moeilijker tijden. Het vol gend jaar hebben wij 2 ton tekort. Zelfs al komt morgen de door Sam. de Wolff voorgestelde hoogconjunctuur dan nog is die niet van invloed op deze begroo ting. Komt die niet dan moet het volgend aar vermoedelijk zelfs een crisisleening gesloten worden, zooals wij in 1923 de den voor de oorlogsuitgaven. De gedach te is dus niet verwerpelijk al staat de meening daarover in het college niet vast. Waarmede houden Wij den raad bui ten de zaken? Reeds weth. van Slinge- land weer op de moeilijkheid om com- missiën bij elkander te krijgen. Spr. wijst op de moeilijkheid om de finan cieele commissie bij elkander te krijgen. Op Zaterdag kunnen de heeren Vogelaar en Bakker nooit en dan probeert men Wel eens in arren.moede na rondschrij ven 'n kleine zaak af te doen. Probeer toch eens de britgeavonden er aan te ge ven. De verwijten in deze zijn frases. De vraag aan B en W. om de gemeentewet nog eens na te lezen is zelfs beleedigend. Onjuist is het, dat wij pogen den raad er buiten te houden. Met een zoo agres sieve raad probeert men het zelfs niet eens. De staten die gevraagd zijn en ver strekt zijn vorderden een schat van ar beid. Spr. verwees naar den staat van het ziekenhuis, waaruit blijkt dat in het laatste jaar op de ziekenhuisverpleging, met 60 is bezuinigd, door gezins verpleging en het werk van het Wit Gele Kruis. Komende tot den heer Vogelaar, die gramophoonplaten wilde, zeide spr. dat de oppositie die blijkbaar noodig heeft. Spr. weet niet waarmede het college die ver dien (/heeft. Dat wij geen democraten zijn beweerde de geheele oppositie als een eenheid van gramophoonplaten. Mr. Langeveld erkende, dat hij die niet be hoefde te bezitten. Dat zegt een nazaat van Thorbecke. Spr. houdt van beelden die begrepen kunnen worden en als men wil weten wat democratie is dan wil spr. zeggen het elftal was geen democratie, ons ver band is wel democratie. Waar democra tie wordt genoemd worden arbeidersbe langen genoemd en dit college denkt het meest aan de arbeiders, omdat daar de nood 't grootst is maar er zit niet voor ingenomenheid tegen de anderen. Als mi. Lai^^eld zegt dat de begrooting het meest in het teeken van de arbeidersbe langen staat, dan brengt hij daarmede het eerste compliment aan dit college. Toen spr. voor 17 jaar in den raad kwam stond de begrooting in het teeken van de bezittude klasse en daarom zijn de liberalen een uitstervende klasse ge worden. Ook wij zullen verdwijnen als wij al leen maar voor een klasse zouden opko men. Wij zorgen voor alle klassen. Dat voor de arbeiders het meest wordt ge daan is echter geen wonder. Wij zouden marionetten zijn omdat wij aan de partij-afdeeling hebben gevraagd hoe zi. over aanvaarding van de rijkssubsidie dach ten en van den anderen kant verwijt men mij, dat ik een doordrijver ben en mijn lijn ge volgd wil zien. Ik ken maar één lijn en dat is die van het college. Men wil de groote lijnen en komt in het teeken van het diner, zcoals vroeger in het teeken van de handdoeken. Ten aanzien van de vrijheid van demon stratie, oordeelde spr., dat als de arbeid kan doorgaan, een verbod om daarvoor vrij te gc ven dwingelandij is en in waren zin een re actionnaire gezindheid. Dit heeft met het R.K. beginsel niets te maken, doch maakt de menschen tot koelies. Bij de eerste de beste oranjegelegenheid mogen de scholen wel stil staan. Op 1 Mei mogen de kinderen niet vrij Is dat geen hoogtijdag. Mr. Langevela: Een partijdag. Weth. W es ter hof: Voor een partij die ieeft als de onze een hoogtijdag. Het stempe len beoogde controle. Nu heeft het een sla- vernijbeteekenis gekregen. De slaven zullen binnen de muren blijven. Zoo is het. Dit is den weg die voert naar het demonstratiever bod. Als u weet dat onder onze leiding niets ge vreesd behoeft te worden dat er bloed zal vloeien, dan valt een verbod sterk te betreu ren. Met den heer Vogelaar was spr. het eens, dat het personeel van M.H. op de begrooting thuis behoort. Ook nam hij notitie van de opmerking van den heer Vogelaar, dat elk college voor moeilijkheden zou staan. Hij had dan ook onze moeilijkheden moeten waardee- ïen. Men kan pas rekening met moeilijkheden houden die men te voren kan zien en die er zijn. Dit ,s gebeurd. Met nadruk beweerde spr., dat ons lang verzet de uitkeering iu werkverschaffing heeft verhoogd. Daarvoor herinnerde hij aan hetgeen de regeering voor drie jaar wilde, n.1. 38 cent zonder kindertoe slag. Toen een verschil van 7 cent, nu van 2Is, en toen waren de loonen hooger. Deze zijn met 6 cent gedaald. F.r is dus beduidend winst. Men moet dus goed onderscheiden en U Ook ^n6het^percentage wat de regeering uitbetaalt iS voordeel verkregen. Wij hebben dus niet de gemeente geschaad, doch gebaad en ook de werkloozen. Met den directeur van M.H. heeft spr. de becijfering van de subsidie der regeering dte noodig was, nagegaan. Spr. las hierover een schrijven van dezen ambtenaar voor en oordeelde dat zoowel de uitkeering van de regeering juist berekend is, als het bedrag dat voor werkloosheidsvoor ziening noodig is. Spr. oordeelde, dat het betoog van den heer Vogelaar hiermede als een kaartenhuis in elkander stort. Woningbouw geeft 40 menschen een vol jaar arbeid. V e hebben nu 28.000 minder voor steun noodig. Het vol gend jaar zal niet zooveel minder zijn. De jegrooting M. H. 240.00 zal naar mensche- ijke berekening voldoende zijn. Spr. behan delde de notulen van M.H. De heer Hoijtink vroeg maar 20.000 meer. Na verwerping van zijn voorstel ging hij met de begrooting van M.H. mee. We verlagen de subsidies met tegenzin en waar 't niet noodig is doen wij iet niet. Men kan mij nu niet verwijten wat ik voor zes jaren gezegd heb. Wie het Ly ceum kent weet dat 80 pCt van de salaris sen door het Rijk worden betaald. De uitga ven zijn daar dus niet veel minder. Continu ïteit is daar gewenscht. Bij het voorbereidend L.O. is de subsidie per leerling gelijk geble ven. Men moet dan geen meer leerlingen aan nemen. Kinderen van 3\/2 jaar behoeven nog niet naar school. Er is geen enkel vitaal be lang geschaad. De heer Langeveld heeft ge vraagd wat een begrooting is. Spr. gaf aan wat het woordenboek daar over zegt. Dit klopt niee met de definitie van mr. Langeveld. Kunt u als jurist volhouden, dat deze begrooting niet sluit? Een advocaat kan wel alles verdedigen en komt daarmede overeen met een wethouder, doch hij mag al leen maar wat goed is verdedigen. Bewijs nu dat er iets in deze begrooting niet deugt. De belasting zou te hoog geraamd zijn. De 30 opcenten op de vermogensbelasting die verhoogd zijn, zijn toch in opbrengst met 40 pCt. lager geraamd. De inspecteur is voorzichtig en nooit is een raming van hem lager uitgevallen, wel hoo ger. Er is dus meer dan genoeg naar beneden gedrukt en spr. tart den heer Vogelaar een gemeente te noemen waar men gedrukt is. Op de cijfers is uw aanval op de begrooting in elkander gestort. Ook met de financieele critiek van den heer Hoijtink is dit het geval. Uitvoerig betoogde spreker dit aan de hana van cijfers. Wanneer de heer Stoutjesdijk de stukken goed had gelezen dan had hij geweten, dat het M.H. 5000 en 17.000 door verbaal- recht heeft verkregen, waartegenover 620 door den armenraad in een beteren tijd. Toch wel eenig verschil. De christelijke charitas kwam bij het B.A. beter tot zijn recht! Waarom zou het daarbij beter gaan? Dit bestond uit den heer Leen- meijer en mej. v. d. Voort. De samenstelling van het M.H. steunt op de samenwerking van alle organisaties. Spr. had verbetering geconstateerd. Spr. oordeel de het tijd, dat ae heer Hoijtink uit het M. H. treedt en dit op grond van zijp on gemotiveérden anval. Wat het handelsgeld betreft, dit in ant woord aan den heer Keijsper, betoogde spr., dat het M.H. ook de taak heeft om de men schen in de gelegenheid te stellen zelf geld te verdienen. Daarbij heeft het M.H. mooie resultaten te boeken, al zijn er gevallen waar bij het geld ongewild in de gezinnen is op gegaan. Het geld wordt echter pas na onder zoek verstrekt. Het verdient zeker waardee ring, dat getracht wordt de menschen in de gelegenheid te stellen weer zelfstandig te woraen. Niet beoogd wordt concurrentie aan den middenstand. Anderhalve dag heeft spr. zitten luisteren en popelen op de ongemotiveerde aanvallen. Spr. is ook gewend aan te vallen. Zonder op positie zou net een dooie boel worden. Spr kwam er echter tegen op, dat alles wordt af gewezen omdat het van het Roomsch—Roode college komt. Mr. Langeveld: Dat is niet gezegd. Weth. Westerhof zeide nog, dat het college uit post 42 voorziening ongevallen en invaliditeit dekking wil zoeken voor het geen weth. Bonsema toezegde, omdat de uit gaven salarissen betreffen. Mej. Ca reis: Dat geldt ook voor huis verzorging Weth. W e s t e r h o fDan ook daarvoor. Als wij* geen salarisverlaging voorstellen dan mogen wij er anderen niet toe nopen. Spr. deelde ook mede, dat het college met een balans zal komen en het Rijks reisbesluit zal invoeren. Rede van den voorzitter. De voorzitter betoogde, dat tot zijn spijt de begrooting niet fraai is. De positie van de gemeente wordt door den dienst 1933 er niet sterker op. De omstandigheden zijn echter nu eenmaal zoo. Maatregelen moeten worden genomen die wij in gunstige omstan digheden niet zouden hebben genomen. Wij stuitten echter op moeilijkheden en konden bij het begin niet weten, dat de regee ringssubsidie zoo hoog zou zijn. Hadden wij dit bij het begin geweten dan zouden wij de telastingverhoogingen anders doen zijn. Het woord van deernis van den heer Bulens met het groot aantal lijdenden onder de werk loosheiü en vooral de jongeren, heeft hem buitengewoon toegesproken Ook spr.'s har is met hen vervuld. Wij kunnen slechts trach ten te verzachten. Het woord van weth. Bonsema herhaal door weth. Westerhof waarin betreurd werd dat geen woord van waardeering van de ambtenaren is geuit, trof hem ook en onder schreef hij. Het personeel van de secretarie presteerde veel werk evenals het vele vast personeel, dat door de werkverschaffing voor moeilijke puzzles gesteld wordt. Het is be kend, dat dit vaak groote werkkracht vordert Bij de beantwoording van de raadsleden stelde spr. zich tot taak te antwoorden op op merkingen op principieel terrein en ten aan zien van belangrijke bedragen, om te voorko S®' ",en f00/ ,de boomen hei bosch niet ziet. Beneden de 10.090 is hij bii deze be grooting niet thuis J 1 Komende tot de leden van den raad die de attentie hadden het college geschenken te bieden bracht hij aan mr. Langevelaa3? voor het bulletin en den heer Vogelaar de courant met het artikel over hel be'/i^001" den van werkloozen. wzighoü. Door de ontvangst van de conere^ komt het totale bedrag er aan verl>on£ ruimschoots in de reclame terug. Veria? van de presentiegelden oordeelde spr werk. Het bedrag is voor de diensten die «1! den bewezen zeker niet te hoog, vooral omdi buiten de raadsvergaderingen veel niet goed werk wordt verlangt. ver' Ten aanzien van het drukwerk oord^M spr. dat de heer Woldendorp overdreven haH Over het algemeen worden' de stukken kertijd verzonden. Op dit gebied wordt nigheid betracht, al komt het wel eens voo dat een zending moet worden toegezontw 4000 enveloppen zijn gebruikt en de prijst" 1000 is 9. *van Over het Centrale Ziekenhuis zou ik statistiek hebben toegezegd ten aanzien y» de klasscverpleging. Spr. wist niet dat d» ïeer Keijsper er prijs op stelde, doch hij heeft die en overlegde een exemplaar aan den heer Keijsper Spr. heeft bezwaar over dien* opmerking. Er is geen zilver theeservies maar een hotel-zilver theeservies. Mej. Ca re ls: Alpacca met een laag 2ii. ver. De voorzitter: De onderstelling van den heer Keijsper, die liet doofschemeren dat bij de neusneming voorzat, is foutief De klasse-verpleging wil spr. nader behandelen Spr sprak er de vorige ma^i over bij de verlaging van het zaaltarief van de bui- tengemeenten op 3. Als een verkeerde be doeling had voorgezeten, had het alleen kun- nen zijn, dat wij de kosten van klassenver- pleging omhoog hadden gevoerd. De cijfers, ons voorgelegd, bevielen ons niet en ze bevredigden ons pas in een volgen de vergadering. Alles gaat uit van de ver onderstelling, dat het gebouw er nu eenmaal staat, waarvoor de kosten ook betaald moe ten worden als er geen patiënten zijn. Spr gaf aan hoe de cijfers gegroepeerd zijn. De ïuishoudelijke behoeften drukken juist zeer sterk op de klasseveroleging en er is naar gestreefd de waarheid zoo dicht mogelijk nabij te komen. Spr. verzocht den heer Keijs per aanmerkingen op het staatje van regenten een-baar te maken, omdat het college een zuivere berekening wil. Als de prijzen om hoog moeten, is spr er niet tegen, doch dan is overlpg met het St. Elisabethziekenhuis noo dig, omdat de prijzen in overleg daarmede zijn vastgesteld en van het R.K. ziekenhuis hoorde hij niet dat de tarieven te laag zijn. De kinderbewaarplaats is door de crisis overvallen. Het bestuur wil trachten den toe- oop van de kinderen terug te krijgen. Gezegd is, dat de samenstelling van de kunstcommissie enezijdig is. Spr. kent geen rechts en links in den raad, doch een regeeringsblok en een oppositie en van ieder deel zijn er twee genomen. Dat de berekening van den kostprijs van de verpleging in het Burgerweeshuis niet juist is, omdat geen rekening is gehouden met de tosten van het gebouw, is niet juist. Met het gebouw heeft de gemeente niets te maken. Het gebouw kwam er door een ruiling. Beantwoordende de opmerking over het sluitingsuur en de bars, stelde spr. er prijs of, dat het geval, dat opwinding gaf een ver- eeniging betrof, die zich niet aan waarschu wingen stoorde en niet gold als voorbeeld, dat de regeling niet goed zou zijn. Tegen bona fide -vereenigingen wil spr. geen bezwaar maken Dit beteekent niet, dat voor alle kaartclubjes de cafés maar laat open mogen zijn. Spr. is voor verlenging van het sluitingsuur voor bona fide partijen. Ten aanzien van de bars had spr. de veror dening uit den Haag aangevraagd. Of wij het voorbeeld van Hiüegom en Oosterwijk moeten volgen, betwijfelde spr. Toch wil hij wel iets verder gaan. Als in Hoorn een goede oplossing is, wil spr. er naar zien. Verandering van de busroute, door mej. Carels gewild, zat onderzocht worden. De afsluiting van de Doelenstraat, door dhr, Hoijtink gewild, achtte spr. niet noodzakelijk. Tallooze straten zijn afgesloten of voor één richtingsverkeer ingesteld. Bij afsluiting moet men geen stap verder gaan dan noodzakelijk is. De auto's rijden daar niet zoo hard. De heer v. Drunen: Er wordt schande lijk gereden. De voorzitter oordeelde het verkeer in de le Kabelstraat een slap verkeer. Eén richtingsverkeer daar vordert een leiden van het verkeer door ingewikkelde straatjes. Nadrukkelijk heeft spr. gevraagd of de po litie bij het ongeval aan den Bergerweg eerst is gaan kijken- of het in Alk maar is gebeurd. Dit is niet het geval en spr. heeft ook gezegd, dat het zijn wensch i». dat bij hulpverleening geen halt wordt ge houden bij de grens der gemeente. Spr. begreep, dat de Soc. Dem geen de- monstratieverbod wilden. Spr. heeft geen b* zwaar tegen demonstraties, doch een logisc» standpunt is, dat men daarvoor geen daad aan de overheid moet vragen. Spr. heeft ook een aanstelling van het hooge gezag, al heef' hij zijn standpunt volgens eigen inzicht in genomen. Aan een lid van her onderwijzend perso neel weigerde spr. verlof voor het bijwonen van de demonstratie, omdat dit verlof alleen gegeven wordt als het strikt noodzakelijk is- Voor het onderwijs is het altijd schadelijk wanneer het onderwijs niet door den klasse onderwijzer wordt gegeven. Ten aanzien van de winkelsluiting zeide spr., dat alleen beoogd wordt het den wink«- liers gemakkelijk te maken, doch niet met ae bedoeling om de Zondagsrust te ver® al is voor ons de Zondagsrust niet hetzeiiae als voor den heer Hoijtink. Ook den bloei - p,esverkoop op Zondag wil het collie ni persé verbieden. De oprichting van de zondere neutrale school werd door den w Hoijtink toegejuicht. Door de meerderh van het college wordt dit niet gedaan. college zag er in een afbraak van het opo> baar onderwijs, die niet noodzakelijk is F grond van een principieele levensrichtms- Overleg mei het schoolbestuur over over®* me van de Meisjesschool komt aan de or omdat in de volgende zitting de raad m beslissen over de aanvrage. Eer bespreKi s met het schoolbestuur heeft plaats gehad daarbij is ook de ineisjessschool ter spra orplfnmrii

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10