J>£Ooinciaal Tlieuws Stad m Omgeving m HET POESENSCHOOLTJE. VOOR ZDE3 KLEINTJES. LEGKAART. Raadselhoekie E xxxxxxx x x PROVINCIALE STATEN. HET WEGENPLAN IN NOORD HOLLAND. Van de 403 K M. van het aanval lend wevenplan zijn 130 K.M. verbeterd. fn de memorie van antwoord op het alge meen verslag over het Wegenfonds zeggen Ged. Staten met klem te moeten ontraden het jn het Wegenfonds gestorte bedrag van j 2.000.000 thans weer daaraan te onttrek ken Immers daardoor zouden de middelen van het Wegenfonds des te eerder uitgeput raken en zou men een financieringswijze, die 'als d« meest juiste is erkend, zooveel te eer der moeten prijsgeven Daarbij zij opgemerkt, 'dat, hoewel over 1933 een deel van het re servefonds aan de gewone middelen wordt iten goede gebracht, laatstgenoemd fonds daarmede nog niet is uitgeput. Ook tegen het denkbeeld, thans in het ge- Jieel geen bijdragen in het Wegenfonds te torten, moeten Ged. Staten bezwaar maken. Hoewel betaling uit de gewone middelen de voorkeur verdient en daaraan dus zoo lang mogelijk zal moeten worden vastgehouden, jal het op den duur wellicht onafwijêbaar blijken, ook voor andere doeleinden dan grondaankoopen leeningen te sluiten. Echter achten Oed. Staten daarvoor thans nog niet gekomen. Volgens van den hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat ontvangen opgaven, loopende tot 1 Juli 1932, hadden de uitgaven voor de werkzaamheden voor den aanleg van de wegen voor doorgaand verkeer tot dat tijdstip rond 70.000 minder bedra gen dan in de begrooting, die in de eerste gewone zitting van 1930 is behandeld, was geraamd. Het bedrag van de vermindering kan nog verhoogd worden met rond tf 240.000, zijnde gekapitaliseerde bijdragen van derden, waarop in die begrooting niet jiwas gerekend Echter blijken in verband met ide eischen van het departement van defensie *n de kosten van viaducten of onderdoorgan gen bij de spoorwegkruisingen, welke bij nadere uitwerking vanwege de directie der {Ned. Spoorwegen in sommige geval'en be langrijk hooger te zijn dan aanvankelijk was geraamd. Bovendien zijfi bij den aanleg van sommige aarden banen zeer belangrijke, niet in dien omvank te voorziene, verzakkingen voorgekomen, waarvan het herstel groote be dragen heeft gevorderd. Alleen b v aan het 200 M. lange wegvak ter plaatse van de aansluiting van den weg van de Hembrug aan den weg langs de Voorzaan, heeft het grondwerk ruim 100000 meer gevorderd dan voor het vak normaal zou zijn geweest; in de onmiddellijk ter weerszijden daarbij aansluitende wegvakken kon daarentegen jimet de geraamd? hoeveelheid zand worden volstaan. Van de 493 K.M van het aanvullend we genplan was op 1 December 1932 reeds rond 130 K.M. verbeterd. Gelet op het feit, dat ook verscheidene tertiaire wegen, welke niet op dat plan voorkomen, door de beheerders onderhanden zijn genomen (b.v. alle wegen in Drechterland), kunnen Ged. Staten niet toegeven, dat er weinig aan de tertiaire wé gen wordt gedaan. Ten aanzien van het betreurenswaardige ongeluk nabij Ilpendam wordt opgemerkt, dat de boomen in bedoelde bocht reeds sedert 1929 van witte banden zijn voorzien, en ver- der, dat de verharding in die bocht zoodanig onder verkanting (verhooging naar de bui tenzijde van de bocht) is gp'egd, dat ook bij een flinke snelheid geen ongelukken behoeven te gebeuren. De bocht heeft een straal van oirstreeks 150 M. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat (te heer A. Hoogland met 43 van de 48 stem* men werd herkozen. ij-, Bespreking contributie. Het bestuur stelde voor om gezien den slechten toestand en de ruime kasgelden, geen contributie te heffen, indien de uitgaven gulden overschrijden, dan we] te heffen. Dan is ten minste de kans, dat door den winter, welke de uitgaven vordert, de leden wat geld voor hun winterproducten ont vangen. Dit werd zonder discussie aanvaard. Van buitenmenschen echter die kool aan het slop hebben liggen, zal de contributie direct worden geïnd. De contributie zal bedragen 50 ets per wagon kool en 3 ets. per hoop uien .'De opgave der kool moet eerst binnen zijn, voor kan worden besloten om te bepalen hoe veel manschappen noodig zijn, dit wordt het bestuur in handen gegeven, evenals het open breken per motor. De heer Stommes meende, dat het nuttig zal wezen indien de 60-jarigen en daarboven, die vrijgesteld zijn van hakteen, dit op hun ïnvullingsbiljet vermelden. De heer J. Slijker was van meening, dat de eene ploeg meer moet hakken dan de ander. Nadat nog een verloting werd gehouden van touw, sloot de voorzitter de vergadering Door het plaatselijk crisiscomité ls de levering van tarwemeel gegund aan H. Knossen, van koevet aan H. Jonker, van var kensvet aan H. W. H. Ploeg en J. Kuitwaard en van kousen aan C. de Pee. EGMONDBINNEN. De duinen. •Naar wij vernemen worden er onder handelingen gevoerd aangaande het overgaan van de duinen van den heer van der Vliet in handen van de provin cie. NOORDSCHARWOUDE. Het bestuur van den Neutralen Bond van Tiunders, alhier, besloot deel te nemen aan de te houden protestvergadering op Donder dag 22 Dec. a.s. te Hoorn. De afdeeling der SD.A.P, alhier verga derd in Concordia. De voorzitter deelde mede, dat de afdeeling Öudkarspel haar 43ste lid heeft ingeschreven en daardoor met haar ledenaantal boven onze afdeeling is komen te staan. Opgewekt werd om te trachten de eerste plaats weer in te nemen. Voor het comité tegen het wetsont werp-Terpstra zijn door den Plaatselijken Raad aangewezen de heeren Keppel en Stoop. Besloten werd 25 brochures van A.B.K. en 20 ex. van de brochure Albarda te bestellen De oprichting van e en afdeeling te Heer- Hugowaard werd in handen gesteld van het bestuur. Verslag werd uitgebracht van de Geweste lijke vergadering te Alkmaar. In verband hiermede werd een voorstel aangenomen om het Gewestelijk bestuur te verzoeken twee maal in het jaar te vergaderen ter voorko- ffiing van een overbelaste agenda. Voor het a.s. partijcongres werden twee voorstellen aangenomen, n.1. èèn inzake de Tweede Kamerverslagen in Het Volk en èèn /betreffende propaganda op het platteland. Verder werd besloten de candidatuur v. d. Vall voor de Tweede Kamer krachtig te steu nen en bij de samenstelling der groslijst op fe wekken deze op No. 3 te plaatsen. Mej. W. Frielink alhier is, met ingang van 11 Januari, aangesteld als leerling-ver pleegster in het gesticht 'Duin en Bosch te Bakkum. UITGEEST. Barmhartigheid. Woensdag 14 December jJ. gaf de ver- eeniging Het Hoogeland een propaganda- avond in het hotel de Ooievaar, en werd de propagandafilm „Barmhartigheid'' vertoond. Nadat door ds- Klein alhier een gedeelte uit de Bergrede was gelezen voorgegaan in ge bed, kreeg de heer Broersma het woord. Deze vertelde o.m. dat de vereeniging Het Hoogeland dit jaar haar veertigjarig jubileum bad gevierd, die een keurige propaganda voor Het Hoogeland bracht, waarna een film wend vertoond i-ropagunda-avond Bond van Staatspensionneering. Dinsdagavond 13 December gaf de bond voor staatspensionneering, afd. Uitgeest een ipropaganda-avond in het hotel de Ooievaar De voorzitter, de heer D. Buijs heette allen hartelijk welkom. Na de vertooning van de film had de eer ste opvoering plaats van het leekenspel „Als de avond daalt" door den heer D. Buijs voor <iezen avond speciaal geschreven. Na dit openingswoord werd allereerst de komische film „Buster's zondebok" vertoond. Daarna sprak de heer Bruijn een kort propoganda- woord en gaf een overzicht van de nu te ver Honen film „Oud en Arm". Aller menschen stem O, Heer! Samen stemden, samen zon Ren. Dan was er geen oud en arm meer" en "ad vervolgens de vertooning der film plaats. Na de pauze die hierop volgde werd liet lekenspel „Als de avond daalt" opgevoerd. »oor de opvoering van dit spel, dat bestaai iif vragen en antwoorden door verschillende spreekkoren, waren heel wat moeilijkheden te overwinnen geweest. We kunnen echter niet anders zeggen dan dat het over het geheel Roed is weergegeven. Het spel maakte groote 'ndmlc op de toehoorders. ST. PANCRAS. De vereeniging de IJsboeier vergaderde «1 het café van den heer Bouwstra onder let- a'nK van den heer A. Hoogland. Aanwezig leden, inP*- re^ning van den penningmeester gaf ,uit®lag: ontvangsten met inbegrip van ïït7w,4,5592'""gaal/ !21, De h«r C.' Tromp en A. Wafenaar advl- hepr t" tot goedkeuring der rekening. De iis niromP echter vond, dat het bedrag voor was aken van den hecr R' BeerS te g m!ndl!X|S,tuur heeft echter geprobeerd om met Hikt. H koinen. doch dit is niet ge- OUDKARSPEL. 'Wgens bedanken van den heer C. de Boer als machinist van den Derg- en Kerkmeerpolder, is heden in diens plaats benoemd de heer J. Veltem alhier. KERSTMIDDAG VAN DE NEDER- LANDSCHE VEREENIGING VAN HUISVROUWEN, AFD. ALKMAAR. Spreekster: Mien Labberton. Gistermiddag zag de schouwburgzaal van het Gulden Vlies er zeer feestelijk uit, men zou daarbinnen gezegd hebben dat het al Kerstmis was. Er werd dan ook de Kerstmiddag van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen ge houden. De zaal was met groen en roode lichtjes gezellig gemaakt en voor al het tooneel zag er smaakvol uit. Het leek wel of het een huiskamer was op Kerstavond. Daaraan had niet weinig bijgedragen de fa. Massé, die voor dezen middag belangeloos Perzische tapijten aan de Vereeniging had afgestaan. De voorzitster, mevr. Eijma, opende deze druk bezochte bijeenkomst en heette de aanwezigen en in 't bizonder de eere-presldente, mevr. Wendelaar, en mej. Labberton welkom. Vervolgens ging spr. na hoe men Kerstmis het best kon vieren. Zou men dit 'tbest kunnen doen, zooals met Sint-Nicolaas, met grappige verrassin gen, cadeautjes en veel luidruchtig ple zier, of zou men er een huiselijk mooi feest van moeten maken, met iets heel eigens er aan, waarbij een Kerstboom is, moeder een verhaal vertelt, waarbij een maaltijd met versierde tafel en een Kerstpudding, zoodat dit feest iets zal zijn, wat de kinderen bijblijft. Spr. ver koos dit laatste, en verklaarde dat men dezen Kerstmiddag als een voorberei ding moest beschouwen tot het Kerst feest. De dames Vos gaven hierna het Kerstlied „Nu sijt wellecome" ten beste, de eene zong, de ander begeleidde op de piano. Waarna het woord was aan mej. Mien Labberton, die zou spreken over de Christenlegenden van Selma Lager- löff. Spr. gaf eerst een soort voorbe schouwing en ging na hoe men in deze adventoweken, nu de Christusgeest den menschengeest ontmoet, die con frontatie draagt. Hoe bereidt men zich voor. Het kwam spr. voor, dat voor «eze Kerstwijding de Christuslegenden, Deze legkaart stelt voor: een kop van Frans Hals' schilder ij. (Nadruk verbodent- die Selma Lagerlöff in het Oosten heeft ontmoet en opgeteekend, zeer te pas kwamen. Het is al een oud boek, men vraagt in dezen tijd steeds het nieuwe, de nieuwe boeken komen er ook te over, in dezen tijd is er een overmaat van litteratuur. Wel vlucht men in de mystiek, maar om het üagelijksch leven te ontvluch ten en niet om zich daarvoor te sterken. Daarom is het goed een boek als dit op te werpen. De kinderen al leeren gelooven in het absolute van het tnenschelijk verstand door mecano, radio enz., maar de Jon gen moet beleven dat de vliegmachine neerstort en leeren, dat de dingen van het verstand relatief zijn. Waar vindt de jeugd het ideaal boven de tastbare dingen, dat niet vergaat? Is dit niet de tijd waar de reëele waarden zoo vaak moeten worden op gegeven, studies riiOeten worden ge staakt, groote huizen voor kleine ver ruild. Hoe draagt men de nooden van de zen tijd en hoe helpt men dragen? Al deze vragen ging spr. na. Er zijn tweeërlei wijzen van leven, voor het eigene en voor het andere. Het komt er op aan dit bewust te voelen. Er zijn de egocentrische leefwijze en de leefwijze voor anderen. Spr. vertelde de anecdote van den communist, den socialist en den kapita list, die in zee vielen en om verschil lende redenen verdronken, Christus echter wandelde op de golven van de levenszee en verdronk niet. Petrus wilde het hem nadoen, maar had zijn hulp noodig. Het komt er op aan te willen ervaren en bewust worden, dat het Christus' kracht is, die ons redden kan van on dergang en bederf. Men moet van het een naar het andere, van het kleih- menschelijke af naar God toe. De Christuslegende Is overbekend van onze kinderjaren af, maar ze is dood. Deze Christuslegenden willen, ons hel pen haar weer levend te maken. Men leest veel te veel nu, het is beter goed dan veel te lezen, pas dan krijgt het sprookje waarde, als men de diepere zin daarachter begrepen heeft. Men moet leven voor de onzichtbare levens waarden, die absoluut zijn, onbreek baar, en die staan tegenover de aard- sche realiteiten, die wel -breekbaar, maar gelukkig ook misbaar zijn. Deze absolute levenswaarden vindt men in de Christuslegenden. Hierin vinden wij ons eigen leven. Spr. besprak nu de volgende legen den: het verhaal van het visioen van den keizer; het verhaal van de drie wij zen; de oude dadelpalm. Dat deze legenden oud zijn, maar des niettemin levend in hun volle kracht, werd wel bewezen door het feit, dat het in deze groote Overvolle zaal zoo stil was, dat men wel een speld kon hooren vallen. Na de pauze behandelde mej. Labber ton, nadat de dames Vos nog weer een mooi Kerstlied hadden laten hooren, en daarvoor een hartelijk applaus in ont vangst hadden te nemen, de „Legende van den Tempel" en „De Kaarsvlam", die met niet minder aandacht werden aangehoord. De spreekster werd na haar lezing door mevr. Eijma hartelijk bedankt, terwijl haar een Kerstboucfuet -werd aangeboden. Aan het eind van dezen gezelligen en zeer geslaagden Kerstmiddag zong mej. Vos nog een liedje en was deze voorbereiding tot het Kerstfeest weer ten einde. Oplossingen der raadsels uit bet vorige nummer. Voor grooteren. 1. Rus, rusch, musch. 2. Maak je toch niet zoo kwaad en blijf blijf kalm! (Aden). Heb je het zadel hier gekocht of or- gens anders? (Delhi). D jongens lagen even in het gras om wat uit te rusten. Genöve). Wat zegt Tante Hortense dan van het geval? (Sedan). Je moet wat voor elkaai over heb ben! (O rel 3. Kar, tonj karton, Eiken morgen klokslag negen Gaat het poesenschooltje aan! Waar je dan de kleine poe.-jes Met hun schooltasch heen ziet gaan! In die schooltasch zitten boeken, Erg geleerde! Denk maar, hooi! Want ook in de pocsenwtreld Komen knappe pieten voori Witje kan zoo keurig lezen! Zwartje rekent weer zoo goed! Maar, zegt poesenmeester zucht ld Hoe het met Minetje ir"°M (Nadruk verboden). 4. L 0 P 0 L I E 0 I S E P E R Voor kleineren. 1. Een winterkoninkje (vogeltje). 2. Hand Heerenveen. berk kies boor klei inkt valk cent fret tien 3. Spaarne, Spar, ren, rasp, aap. 4. Schaap, schaar. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel noemt een stad in Zuid- Amerika en wordt met 10 letters geschreven. Een 9, 7, 2, 4, 5 is een vruchtje, dat in het wild groeit. De 1 10 is een rivier in Italië. 1, 8, 5, is een verkorte jongensnaam. 9, 6, 3 beteekent vrecselijk. 7, 4, 6, 3 is het tegenovergestelde van gewoon. Een 3, 10, 9 is een zeedier. 2 Verborgen rivieren in het buitenland. De kachel stond rood en de ruime zaal was heel warm. Wij zullen heel gaarne thee komen drinken. (2) Ik vind reinetten de lekkerste appels. Wij herkenden Do nauwelijks, zóó was zij veranderd. Tante Mies kreeg erg heimwee op reis. 3. Met G lig lk in België, met L in Nederlajid, mej, c ben ik pen egld- 'k Weet het niet, hoor! Als 't zoo door gaat, Stuur ik haar van school nog afl Altijd zit ze maar te babb'len En ze geeft geen zier om straf! Dat ze dom dus blijft! Geen wonder! En wat 't eindje wezen zal? Later houden alle muisjes Dom Minetje voor den mal! O, wat schrikt de poesekleuter! Dom te blijver Stel je voori Voortaan zal ze boter luist'*en. Mauw, miauw! ze meent het, hoor! R. WINKEL. OPLOSSING VAN DEN REBUS IN HET VORIGE NUMMER. De banketbakker bracht veertien roomhoorns bij den buurman van Henk. (Nadruk verboden). stukje, met v een men en met K een gedeelte van Engeland. 4. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnei- komt de naam van een bloem. X X X X lo rij een medeklinker. 2o een tijdsverloop. 3o een specerij. 4o 't gevraagd woord. 5o en deel van een gebouw 6o schrijfgereedschap. 7o een medeklinker. Voor kleineren. 1. Acht letters brengen samen Weer ied'ren winter feest. 'k Houd daarom van den winter Toch eig'lijk wel het meest. Het feest geeft ons vaak vreugde, Wij zingen menig lied. Nu moet je 't woord maar raden, Want heusch! meer zeg ik niet! 2. Ik ben het tegenovergestelde van klein en als ik mijn middelmoot verlies, word ik een hol in een berg. Hoe kan dat? 3. Mijn eerste gebruik je op school, mijn tweede is een altijd groene boom en mijn geheel noemt een stad in Zuid-Holland 4. Een mannetje met puntmuts En lange schoenen aah, Woont in het groote bosch en Zijn vriend is steeds de maan! 't Komt voor in heel veel sprookjes. Je kent dat baasje, niet? Maar toch weet ik heel zeker, Dat je hem daags nooit ziet! iN-tóxuk yerb^denj,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7