Alkmaarsche Courant. (Temeenteraadvon alkmaar. aaien! vier w dertigste jaargang. ZATERDAG 17 DECEMBER No. 298 1932 (Vervolg can Vrijdagmiddag Spr. was echter dankbaar doch niet voldaan Hij w*il meerdere bezuinigingen invoe ren, o.a. op de postt: „kosten instand houding van schoolgebouwen". Hij wees er voorts op dat het college thans tot bezuinigingen komt die voor kort nog werden afgewezen en meer zouden hebben -beteekent, als men er eerder toe was overgegaan. Dat het college alle verhoogingen door den raad voorgesteld afwijst, ver oordeelde hij. Een keuze tusschen verhooging van opcenten en gebouwde eigendommen m 'di»» van de personeele belasting achtte hij moeilijk, omdat voor beide geldt, dat ze niet op allen drukken. Spr. geeft toe dat verhooging van opcenten op ge bauwde eigendommen tot huurverhoo- gir.g leidt. N Spr. gaf een vergelijking tusschen de op centen te Alkmaar en die te Heiloo en Ber gen en concludeerde, dat het te denken geeft, dat verschillende villa's verrijzen on der Heiloo. Voorzichtigheid is geboden. Ook met de leenirtgen dient men in het oog te houden, dat daardoor steeds de post „ren te en aflossing" op den gewonen dienst stijgt. een gemeentebalans heeft zijn instemming wel, omdat hij die schrijft, blijft. Waar de boekhouding te wenschen overlaat, laat ook de zaak te wenschen over. Een goed financieel beheer vordert, dat men de gebouwen pro memorie op een ba lans plaatst. Voor productieve doeleinden heeft Alkmaar een schuld van 7% millioen en voor inproductieve een van 3 1/8 millioen. Vast staat dat nog veel voor bruggen enz. moet worden afgelost, terwijl het toch geen reëel bezit is. Zelfs de Scha- penbrug moet nog 17 jaar dienst doen voor deze is afgelost. Spr. oordeelde voorts ook, dat concen tratie van bedrijven noodzakelijk is geworden en staafde de'.e meening door het geven van cijfers. Hiervoor verwees hij ook naar andere plaatsen als Hilver sum, Breda, Tilburg, Zutphen enz. Er moet rekening gehouden worden met een mogelijkheid dat de magere jaren nog zullen voortduren. Ook tegen ■de rente van de ongerealiseerde reserve had spr. bezwaren. Eens was hij het met hen die van oordeel „ijn, dat dit ernstig onder de oogen moet worden gezien. De vraag rijst of dit wel juist is Voorts las hij een schrijven voor van den oud-secretaris van Amersfoort, den heer Feenstra, waarin tot uiting komt, dat alle geredeneer getheoretiseer is In hoofdzaak passen deze zich wel aan «je omstandigheden aan. Ook hij verdedigde de onveranderde handhaving van de subsidie aan het lyceum. Onaangenaam was hij getroffen door het noemen van het bewaarschool- onderwijs en het lyceum in één adem adem. Hij wijst er op, dat voor het lyceum 20 uit eigen middelen betaald moeten worden en voor de afdeeling Handels onderwijs 100 Het vorig jaar bedroeg dit reeds 2500. Continuïteit is voor een inrichting a's deze noodig. Alkmaar mag niet achter komen bij de buitenparo- chies, die tweemaal zooveel als Alkmaar betalen. Laat men toch oog hebben voor Alkmaar als centrum van het onderwijs en niet vergeten dat deze inrichting, door het wonen van de leeraren in ie gorneente, veel voordeel brengt. Ten aanzien van het dak van het gymnastieklokaal van de school aan de Emmastiaat, betoogde hij, dat overleg is gepleegd met 't college, met als gevolg uitstel. Met het oog op den financieelen to-.stand der gemeente werden verschil lende aanvragen, waar het r k school bestuur recht op had, ingetrokken. Voorts herinnerde hij aan het woord van Vondel, dat men het oude leed moet vergeten. Voor de kinderbewaarplaats oordeelde hij de verpleegkosten van ruim 800 per kind te vee!. Reeds eerder had spr. gevraagd bij opna me bij ongevallen dat rekening zou worden gehouden met de gezindheid van de slacht offers en dat men r.k. in het St. Elisabeth- gesticht zou brengen. Bij het ongeval aan den Heldersche weg is niet zoo gehandeld. Toen heeft de directeur zelfs zonder onderzoek, al len vervoerd naar het Centraal Ziekenhuis. Een der patiënten, verklaarde spreker, dat hem niets gevraagd is. Gelukkig stelde een van zijn kennissen zijn geestelijken verzorger met het gebeurde in kennis en kreeg hij ue verzorging die onze menschen behoeven. Hij hoopte, dat de wethouder van sociale aangelegenheden dit zal onderzoeken en waar gefaudeerd is zal berispen en in de toe komst voorkomen. Spr. verklaarde zich nog tegen den post voor kunstdoeleinden en voor uitbreiding van het gebouw der begraafplaats. De heer B u 1 e n s wees op den nood der tij den, waarin de één 'n diner in 't Carltonhotel van 7.50 gebruikt en de ander naar een inrichting moet waar hij voor enkele centen onvoldoende wordt gevoed. Door het kapitalistische stelsel zijn jonS^ menschen voorts tot ledigheid gedoemd. L>e tegenstellingen zijn thans zeer groot, even- a's het leed van vele jongeren, die in lafen geen gezin kunnen vormen. Allen die dit ste - ^1 willen handhaven zijn hiervoor verant woordelijk. ...Eetl, woord van hulde oordeelde spr. voor dit college, dat de begrooting sluitende tjiaakte op een wijze die zijn sympathie ve - cP 2ijnJ plaats. Het college 4 zooveel mogelijk rekening gehou den met het lot van de door den nood der tij den getroffenen. Tegen 't cyclostileeren van het verslag had spr. bezwaar, Dit is geen verzorging van de stukken. Bovendien is het een maatregel, die de werkloosheid bevordert. Als de toestand anders wordt, dan wil hij hiermede zeker niet door gaan. Dat de soc.-dem. geen andere eischen dan een duikersklok hebben gesteld, werd ver moedelijk als een aardigheid opgemerkt. Ook de duikersklok is echter een ernstige zaak om bij auto-ongevallen menschen te kunnen red den. Spr. gaf het college in overweging de mo gelijkheid hiervan te onderzoeken. Spr. verheugde zich er over, dat het col lege de t.b.c.-bestrijding en de zuigelingen bescherming in de vermindering van de sub sidie niet laat deelen. Juist in dezen tijd zijn de bemoeiingen van deze organisaties van groote beteekenis. Hij verzocht het college eenzelfde houding tegenover het centraal ge noodschap in te nemen. Ten aanzien van het ongeval aan den Hel dersche weg vroeg spr. of waar is wat ge zegd wordt, dat de politie eerst ging kijken naar 't gebeurde en toen den geneeskundigen dienst waarschuwde. Aanschaffing van een ziekenauto en aanstelling van een paar broe der-verplegers oordeelde hij noodig. Een lans brak spr. voor de zwemschool, welk vraagstuk urgent was geworden in het belang van de volksgezondheid. Aan het strand kan men de zwemkunst niet beoefe nen. Een frisch bad kan men desnoods thuis met een emmer water bekomen. Voor school zwemmen is het toch zeker ook niet mogelijk om naar Bergen aan Zee te gaan. Spr. ver trouwt er op, dat het college de zaak ernstig zal dienen en zich niet zal blindstaren op het bronwater. Ook de tijdroovende wijze van wateronderzoek in Utrecht onderwierp hij aan critiek. In Zaandam neemt men voor een nieuwe inrichting het kanaalwater en spr. wilde dit onderzoeken. Dr. Heijermans stelt ook prijs op het heb ben van goede zweminrichtingen, die voort durend onder medisch toezicht behooren te staan. Het water was dezen zomer in de zweminrichting gelijk meik geworden. Spr. oordeelde dat de directeur van den genees kundigen dienst het water steeds moet on derzoeken. Ook spr. oordeelde, dat regeeren vooruit zien is en dit geldt ook ten aanzien van het havengebied. Alkmaar heeft zeker voor de toekomst be hoefte aan havengebied en spr. deelde mede, dat 'n firma die een bok wilde plaatsen geen gelegenheid kon vinden. Hij wees op het ka- nalenplan, dat ook de noodzakelijkheid brengt om voor de toekomst een havengebied te hebben. Met het antwoord van B. en W.. „voor het oogenblik hebben wij dit niet noo dig", kan spr. zich dan ook niet vereenigen. Voor wat het college van jeugdige werk- loozen doet bracht spr. dank. Hij zegde steun toe voor meerdere maatregelen in deze rich ting en verzocht den wethouder een onder zoek in te stellen naar de verhouding tus schen den directeur van de reiniging en een opzichter, welke niet goed was en het stads belang schaadde. Het had hem gefrappeerd, dat de heer Hoijtink nog weer een pleidooi heeft durven houden voor 't B.A. Hij weet wel dat dit het niet zonder personeel kon doen, doch, dat daar de administratie hopeloos was, zoodat elke mogelijkheid om inzicht te hebben in de uitgaven, ontbrak. Bij het M H. is dit perfect in orde en zeker zijn er niet te veel ambtenaren. Dat de par ticuliere liefdadigheid verslapt, mag men niet op rekening van het M.H. schuiven, dat ook goed samenwerkt met de kerkelijke besturen. Spr. paste er voor om op kosten van de ge meente aan een diner deel te nemen. Gezien de tijdsomstandigheden, geeft hij het college ernstig in overweging om voortaan niet als bij de opening van de radiocentrale diners te organiseeren. Wie lekker wil eten moet dit maar doen van eigen geld. Als diners noodig zijn voor bepaalde menschen dan behoeft men zeker niet alle commissieleden uit te noo- digen. De heer Woldendorp betoogde even eens de noodzakelijkheid van bezuiniging. Men kan niet meer de vraag stellen of het kan, thans geldt „het moet'' en spr. hoopte dan ook dat 't college de loopende kosten zal verminderen. Ook spr. is voorstander van in voering van het Rijks reisbesluit. Ten aan zien van de arbeiders betreurt hij het, dat op 3100 voor het Wit Gele Kruis nog 20 pCt. wordt gekort inplaats van de gevraagde 4000 toe te staan. 5242 bezoeken zijn in het jaar door de zusters van het Wit Gele Kruis afgelegd, waarvan 444 bij stadspatiënten. De R.K. vroedvrouw heeft 25 maal gratis verlossingen verricht. Hij wees er op, dat hier bezuiniging tot meerdere ziekenhuis kosten moet lijden en zal, als door het college deze post niet onveranderd wordt gehand- haafa, bij een volgnummer daartoe het voor stel doen. Ook vond hij het noodig om voor de ver- eeniging ten bate van Duitsche meisjes een subsidie te geven. Eénrichting verkeer in de le Kabelstraat bleef hij ondanks het afwij zend standpunt van B. en W. noodig oordee- len. Men heeft daarvoor de 2e Kabelstraat niet noodig. Auto's komende uit de Uiten- boschstraat kan men laten inrijden. Bij den badmeester wil spr. een publieke telefooncel instellen, evenals bij den Omval. De bargeschiedenis in Alkmaar is niet zoo erg meer als ze geweest is. Dat dit komt door intrekking van de muziekvergunningen, betwijfelde hij. Daardoor had men juist meer gelegenheid om zich aan buitensporigheden over te geven. Spreker deelde mede, dat in Hillegom en Oosterwijk de aanwezigheid van vrouwelijk personeel anders dan de vrouw en dochter van den ondernemer in de bars heeft verboden. Spr. wilde hier ook paal en perk stellen aan dit euvel. De heer Ringers verwees naar de be schouwingen van zijn partijgenoot Vogelaar, waarbij hij zich aansloot. Spr. zal een enkel woord zeggen over gemeentewerken en vroeg den wethouder zijn vraag in de stukken over de zandafgraving te Egmond-Binnen te bc antwoorden. Bij gemeentewerken zijn de kosten gelijk gebleven, terwijl het werk sterk is verminderd De kosten die hij 35 pCt. te hoog oordeelde zijn nu 85 pCt. Elke zaak met zoo'n cijfer zou er naar streven dit omlaag te krijgen. Ook hier dient men daarvoor maatregelen te nemen. In Den Helder heeft men 6 man personeel voor het ééne bedrijf aan P. W., Grondbedrijf en Bouw- en Woningtoezicht. Spr. verzocht den wethouder daar een on derzoek in te stellen. Waarom doet het college niet in cijfers tot uiting komen, dat die kisten minder zijn? Het vorig jaar werd spr.'s vooretel op ge meentewerken 10.000 te bezuinigen afge stemd, doch in den loop van het jaar kwam het college met het voorstel 25000 te bezui nigen, terwijl gister bleek, dat nog 7000 meer bezuinigd is geworden. Waarom in de begrooting op gemeentewer ken niet bezuiniging ingevoerd? Voor een plafond van 25 M2. in het bureau van de V. V. V. is 250 uitgetrokken of wel 10 per M2., omdat er onder de bascules trillin gen veroorzaken. Door het egbruik van ander materiaal is het echter mogelijk op den post 150 te bezuinigen. Aan twee woningen in de Oosterkolkstraat die 2.15 en 4 huur opbrengen wil men 300 per woning ten koste leggen voor be schoten kappen. Spr. achtte dit niet noodig Zoo lang men niet op de kleine posten let komt men niet tot bezuiniging en spr. gat den wethouder in overweging tegen gemeen te werken zijn wil te toonen. Spr. wees er op, dat de rijksambtenaren driemaal met loonsverlaging zijn getroffen evenals de werklieden in het particuliere be drijf. Velen met eigen bedrijven hebben bijna geen inkomen en dan gaat het niet aan om de gemeente-ambtenaren op een eiland te la ten staan staan en hun buiten de loonsverla ging te laten. Reden van belastingverhooging is ook de ambtenaren in de lasten te laten deelen. Spr meende voorts, dat ook het subsidie aan het Lyceum verlaagd moet worden. Een beroep op de continuïteit zeide hem niet veel. Van nabii wist spr. dat dit ook voor de bewaar scholen noodig is. Spr. heeft echter nog wel open oor voor argumenten en hoopte, dat ook het college open oor zal toonen voor de be zuinigingsvoorstellen. De heer Geels verklaarde zich niet al tijd te kunnen vereenigen met de inzichten die van het college naar yoren komen. Voor het beleid zou spr. een gemiddelde voor zeer matig willen geven. Ten le is de begrooting te laat ingediend, al behoeft het college zich deze opmerking niet te zeer aan te trekken. Spr. begreep, dat het college eerst de rijkssubsidie wilde af wachten. Een ernstige aanmerking heeft spr. over de samenstelling der begrooting, waarbij de financieele commissie niet is geraadpleegd over het subsidie. Het college geeft z.i. blijk gespeend te zijn van het streven de belangen van een groot deel der burgerij te willen behartigen. Hulde bracht hij het college voor h^geen het deed om de rechtbank te behouden. Het besef leefde, dat de opheffing groote schade voor de stad zou hebben gebracht. Ook voor de welwillendheid door het col lege bij de toepassing van de winkelslui tingswet en de toezegging om met het slui tingsuur een ruimer standpunt in te nemen had spr's lof. Tegen het verhuren van closets op afbeta ling zal spr. zich verzetten, als daardoor het middenstandsbelang geschaad zal wor den. Een goede ontwikkeling van Alkmaar met haar mooie ligging, brengt mede, dat men bevordert het beschikbaar hebben van grond voor menschen met 3000 tot 4000 inko men. Alkmaar is geen industrieplaats en in het belang van de arbeiders moet er voor worden gewaakt, dat zich hier teveel arbei ders vestigen, aangezien zij die hier zijn, straks geen emplooi zullen kunnen vinden. Ook spr. oordeelde dat het college achter de feiten aanloopt. De subsidie werd 2 jaar te laat aanvaard. Het college verschuift de moeilijkheden steeds met bespiegelingen over komende betere tijden. De inkomens zijn gedaald, volgens den heer Hoijtink met 40 De heer H o ij t i n k: Dat heb ik nooit ge zegd. (Gelach). De heer Geels: U betoogde, dat het be lastbaar inkomen sterk gedaald is en dit on derschrijf ik. Uit het gasbedrijf wordt steeds meer ge haald en reeds wordt bij voorbaat de winst gebruikt. Spr. oordeelde, dat dit jaar sluit met een tekort van 600.000 en vroeg zich af of het wel juist is wat de heer Bakker zei- de die voor de arbeiders er uit wil halen wat gehaald kan worden. Zijn er geen andere menschen vroeg spr. Het antwoord van het college zal bepaien of hij met meer of minder sympathie zijn stem aan de begrooting zal geven. (Gelach). Spr. oordeelde het van het college voorts geen wijze van doen om zonder de financi eele commissie er in te kennen, aan de 26000 bespaarde subsidie een bestemming te geven. De begrooting zal tegenvallen, daarop moet worden gerekend en spr. steunde dan ook gaarne de verschillende bezuinigings voorstellen. Ten aanzien van de belastingverhoogin- gen verzocht spr. te begrijpen, dat de perso neele belasting rechtvaardiger is, dat die op gebouwde eigendommen en de tonnenbelas- ting. Voor het radio-bedrijf oordeelde spr. een eenheid voor administratie gewenscht. Is Alkmaar tegenover het Prov. Electriciteits bedrijf actief, vroeg spr. Wat in de Zaan streek gebeurde, wees er op, dat ook ons min der prettige ervaringen te wachten staan. Spr. nam aan, dat er behoefte aan haven- ruimte zal komen, doch ten aanzien van de door den heer Bulens aangehaalde kraan is er geen reden tot klachten. Hierop werd de vergadering een oogen blik geschorst om het college gelegenheid te geven te beraadslagen. Beantwoording van het college. Na heropening was allereerst het woord aan weth. B o n s e m a die een vergelijking maakte met de zesdaagsche in Amsterdam en er op wees, dat de koppels die de ee'ste ronden namen nog niet altijd winnaars zijn. Spr deelde mede. dat het college bereid is om de 20 bezuiniging op gezinsverple ging, het Wit-Gele Kruis, het Centraal Ge nootschap en ae R.K. Huisverzorging, het geen een meerdere uitgave vordert van 1765 terug te nemen. Voor het vleeschvervoer zal verbetering worden ingesteld, evenals voor het vervoer van vleeschafval. De post 109000 voor de bad- en zwem inrichting moet men als een principieele post beschouwen. Bij de voorstellen om tot den bouw over te gaan zijn de leden vrij. Pogin gen worden gedaan het water van de water leiding te krijgen. Moeilijk zal het echter zijn aan alle voorwaarden van den heer Bulens te kunnen voldoen. Was de directeur gevraagd geworden, het water te keuren, dan zou de bestaande in richting van het begin tot het einde gesloten zijn geweest. De heer Bulens: Dan zou dat in het belang van de Volksgezondheid zijn ge weest. Weth. B o n s e m a Men kan geen zomer buiten een dergelijke inrichting. Weth. Wes terhof zal den heer Keijsper antwoorden over het ziekenhuis. De patiënten van het ongeval aan den Heldersche weg zijn voor voor- loopig onderzoek naar het Centraal zieken huis vervoerd. Niemand gaf den wensch te kennen in een ander ziekenhuis te worden verpleegd, dodi voortaan zal het gevraagd worden. Hierna ging spr. op het betoog van den heer Hoytink in en betoogde, dat deze heer niet volledig had geciteerd inzake zijn mee ning over het spreken aan de verschillende kanten van de tafel. Dat bij benoemingen hier gekeken wordt naar politieke richting, bestreed spr. Ook wees hij af om de richtingen bij benoemingen evenredig te doen vertegenwoordigen. Slechts eenmaal is de benoeming van een kracht bij de gasfabriek in de commissie ge weest. Steeds geschiedden overigens de be noemingen door het coilege. Men kan zich dus nu niet gepasseerd gevoelen. Spr. ziet geen aanleiding om thans af te wijken van het tot nog toe ingenomen stand punt. Laat men bewijzen wat er verkeerd is gebeurd bij de benoeming van een technisch ambtenaar. Aan den heer Woldendorp heeft spr. a la minute geantwoord, dat hij er niets voor gevoelde om in deze benoeming de com missie te kennen. Na oproeping hadden 180 sollicitanten zich aangemela. Geen Alkmaar der kon voldoen aan de gestelde eischen en B. en W. benoemden uit een drietal door den directeur opgemaakt. Op het drietal kwam geen enkele sociaal-democraat voor, hoewel soc.-dem. solliciteerden, die echter naar het oordeel van den directeur niet geschikt waren. De eenige die f enoemd werd en de acte N. 5 bezat, bleek iater gereformeerd te zijn. Spr. oordeelde, dat hiermede wel vast komt te staan, dat het college niet doet aan partij- benoemingen. De voorzitter zei dat het college heden voor het eerst hoort welke richting de drie voorgedragenen waren toegedaan. Wethouder Bonseuia bevestigde dit en zei nog, dat zij die niet willen, dat B en W. benoemen, maar met voorstellen moeten ko men om B. en W. de bevoegdheid daartoe te ontnemen. Voorts verdedigde spr. de geraamde winst op gas en electrisch van 200000. Steeds werd van de f 46C000 winst de helft uit het loopende jaar in de begrooting opgenomen. Voor dit jaar is dit met 75 het geval ge weest en dit omdat ieder bedrijf iets moest doen. Wij werden voor het feit gesteld, dat er 106000 extra moest komen en kozen toen dezen weg en de middenstandsvereeniging betuigde het college dank voor het voor komen van gasprijsverhooging, waartoe in andere plaatsen wel werd overgegaan. Spr. gaf hiervan voorbeelden en wees er op, dat in Helmond door verhooging het verbruik met 20 daalde., zoodat men zich dan funest rijk rekent. In Haarlem daalde door verhooging van den prijs met 1 cent het verbruik met o en daarom kozen wij deze methode. Voorts oordeelde spr., dat een woord van lof voor de ambtenaren op zijn plaats zou zijn geweest. De meterhuur is afgeschaft en toch is de winst met 60.000 opgeloopen, en dit bij extra afschrijvingen. De financiën van de bedrijven zijn gezond. Deze 206000 extra kan het volgend jaar echter niet ge beuren. Het is een maatregel voor 1 jaar. De heer Vogelaar: Het volgend jaar spreken wij elkander weer. Weth. Bonsema: Ik hoop het. De kwes tie van het autogebruik door de directeuren is niet nieuw. De vergoeding is vastgesteld en toen is tot de directeuren gezegd „koop nu maar een eigen auto, dan krijgen jelui ver goeding". De kosten worden niet door de ge meente, doch door de bedrijven gedragen. Pas na 5 jaar kan verandering worden in gesteld, in verband met de toezegging aan de directeuren. De kosten van administratie van het radio- distributiebedrijf zijn overdreven. Spr. verde digde de gegeven lunch bij de opening. De kosten daarvoor zijn 170 geweest. Aan het koppel Govers en Stoutjesdijk gaf hij in overweging niet meer als koppel in de zesdaagsche op te treden en maar te gaan jo-jo-en. De zesdaagsche is voor hen te af mattend gebleken. Hun critiek op de radio distributie is evenals die van mr. Langeveld, voor wien hij met het N. H. D. hoopt, dat hij als St. Nicolaasverrassing een nog hooger rechtscollege krijgt om in hooger beroep te gaan. Spr. gaf de heeren in overweging om te luisteren naar de uitzendingen van de V. A R. A. dan kon men weten, dat „Teun de Klepperman" reeds lang uit den aether is. Dat het met de organisatie niet in orde is betwistte spr. Nu in de Alkm. Crt. de inge zonden stukken er over uitblijven is er een hoofdartikel over aangekondigd. Spr. wacht af en wees er op, dat nooit beweerd is, dat op den overgangstijd de uitzending beter zou zijn. Wel is beweerd, dat de uitzending straks wanneer de aansluitingen in lood zijn uitgevoerd en ondergrondsch beter zullen overkomen. Ook door splitsing zal het beter worden en hieraan wordt tamelijk veel geld besteed, om te voorkomen dat bij een storing een geheel kwartier er last van heeft. Men is thans reeds zeer tevreden, al is het nog niet geheel in orde. Pas als het net ge heel gemaakt is zooals het is gedacht mag de heer Stoutiesdiik met critiek komen. Voorts sprak hij nog eens over de soepele toepassing van de bepalingen Men heef: niemand kunnen noemen die i» afgesloten, ook van gas en electriciteit. Die aangesloten waren werden gratis overgenomen, zelfs al die vóór 1 Octpbei waren aangesloten. hQCv wel het raadsbesluit in Juni werd genomen. De heer Stoutjesdijk, die berichtte geen abon- né te willen blijven, heeft vandaag nog gele genheid om terug te komen op de dwalingen zijns weegs. Doet hij het morgen niet, dan wordt hij afgesloten. De heer S t ou t j esd ij k: Ik vind het best. De vergadering werd hierop tot half acht geschorst. Avondvergadering. In de avondvergadering zette de wethou der van de bedrijven, de heer Bonsema, zijn betoog voort en deelde mede, dat min stens 5 weken achterstand noodig is voor maatregelen tegen abonné's bij het radio- distributiebedrijf worden genomen. Voorts gaf hij een uiteenzetting van de moeilijkheden, die het bedrijf ondervond, doordat de overgenomen particuliere bedrij ven geen behoorlijke lijsten van aangeslote. nen hadden verschaft. :De achterstand moest worden ingehaald. Na een 2e aanbieding van een kwitantie heeft men nog 5 dagen gelegenheid op het bedrijf te betalen. Inderdaad wordt groote soepelheid betracht. E>e eerste jaren zullen verlies leve ren, dat in het 5de jaar wordt ingehaald Dat is bij den aanvang medegedeeld en het is een scheeve voorstelling om te betogen, dat de eerste jaren de winst zou toevloeien en dat de winst achterwege blijft.. Dat er minder abonné's zijn, is een tegen valler, doch komt omdat de particuliere be drijven, die 4200 abonné's hadden opgegeven, Oudorp hadden medegeteld, waar er 150 wa ren. Nimmer had men 4200 in Alkmaar. Juist hierom is er nog geconfereerd over een prijs, die daarom veranderd is met het bedrag voor ruim 200 abonné's 883 per iaar. zal nu gedurende 4 jaar minder worden uitge keerd. Spr. prees zich gelukkig, dat na de actie in de stad het bedrijf nog 3989 abonné's telt. Spr. is overtuigd, dat het bedrijf wel spoedig meer abonné's zal tellen. Vergelijkingen met Utrecht. wa»r men 1500 abonné's heeft, gaan niet op. Den Bosch werpt na 2 jaar een winst van 50 000 per jaar. Dordrecht sluit het tweede jaar met Bfjn winst van 30.000. Groningen is binnen 5 jaar vrij en maakt reeds winst. Deze plaatsen zijn niet belast met schuld voor aankoop van het net. Wij missen hier 200.000, doch desondanks zal het blijken, dat het een wijs besluit is geweest om tor stichting van het bedrijf over te gaan. Volgens den heer Stoutiesdiik is er geen personeel overgenomen, hoewel dit is toege zegd. Al de menschen, die van de particulie ren kwitanties inden, hebben wij gelegenheid gegeven weekabonné's te maken, doch zij brachten de biljetten terug, omdat hun patroons dit verboden. Wij hebben toen n et eigen menschen de biljetten uitgezet On het oogenblik zijn er vier, die zich met het ma ken van weekabonné's belasten. Het aantal weekabonné's, spr. geeft dit toe. valt niet mee. Op één na is a.s Maandag al het perso neel overgenomen. Er zijn er bij die al 10 weken in dienst zijn. Waar haalt de heei Stoutjesdijk, zonder te informeeren. den moed vandaan om te zeggen, dat er bijna geen per soneel is overgenomen. De radio is spr. hobbie, doch als men met gegronde bezwaren komt, dan heeft hij er niets tegen. Argumenteeren als de heer Stout jesdijk doet, dient de zaak niet. Spr. oordeelde voorts, dat ook de heer Vogelaar achter de feiten aanloopt. Deze heeft de vier bouwjaren vergeten. Uitdrukkelijk is over de administra tiekosten gesproken bij den opzet en nu bij de eerste begrooting van 1008000 nu vraagt de heer Vogelaar een specificatie van 4200 voor de administratiekosten. Nie mand kan raden, wat het precies zal kosten, doch omstandig is medegedeeld, waarom wij dit bedrag hebben genomen. Spr. oordeelde het van een man als de heer Vogelaar on waardig om hierover te vallen. Spr. verklaarde zich bereid te onderzoe ken of er elders nuttig gebruik wordt ge maakt van een duikerspak. Weth. v a n S 1 i n g e r 1 a n d las in het rose orgaan het opschrift „Kakelrondje" en hij dacht aan dit opschrift, toen hij moest er varen, dat 16 leden het noodig hebben ge oordeeld bij de begrooting het woord te voe ren. Men heeft gevraagd, waarom er niet vol doende eieren op de markt komen. Bij de be schouwingen is dit niet herhaald en blijkbaar is dit dus het eenige wat B. en W. in het ver slag hebben beantwoord. Spr. wees op de moeilijkheden om commis sievergaderingen bijeen te krijgen. Hij gaf toe, dat het systeem Sietsma 30 op de gronden van de gerealiseerde reserve af te schrijven veiliger is, doch spr. heeft geen dekking en bovendien moet men den grond meer zién als bouwgrond Spr. was voornemens ernstig aandacht te schenken aan de ongerealiseerde reserve, doch eerst is een hertaxatie van de gronden noodig en die is uitgesteld. Spr. zal niet aarzelen, als het noodig blijkt om het roer finaal om te gooien, aan gezien hij het met den heer Keesom eens is. Mr. Langeveld beweert, dat wij alleen arbei dersbelangen dienen, maar dankt ons voor hetgeen wij deden voor het behoud van de reentbank, waarmede toch in de eerste plaats de belangen van de advocaten worden ge diend. In het college gaan wij vriendschappelijk met elkander om, doch dit beteekent niet, dat de soc. dem. katholieken zijn en omgekeerd en dat het niet eens voorkomt, dat wij lijnrecht tegenover elkander staan. Spr. heeft geen be zwaar, dat zij, die dit wenschen, demonstree- ren, doch hij weigert een daad te doen om dit mogelijk te maken. Het ziekenhuistererin kan moeilijk als ker misterrein gemist worden. Spr. heeft geen bezwaar om in de commissie het koopen door consumenten op de handelsmarkt te bekijken, doch de botermarkt ziet hij ook als consump- tiemarkt. Ten aanzien van de varkensmarkt deed hij mededeeling van een vergadering, op initia tief van dén heer Schenk, te Utrecht gehou den, waar ook de Hollandsche M. v. L. was. Erkend werd, dat de markten gevaar loo- pen. Et is besloten, een schrijven te richten aan gemeenten met markten om zich te wen den tot de vereeniging van Nederlandsche gemeenten en een commissie is ingesteld, die 2ich tot de regeering zal wenden De heer Vaandrager van de H M. v. L. had gezegd, dat de gemeentebesturen het er wel een beetie

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9