^Binnenland Stad en O £aatste Aetichten !ficcuiitcuud 'nieuws CENTRAAL ZIEKENHUIS. BRAND. Houtloodsen verbrand, voorraden vernield. Groote DUITSCHE TREILER GESTRAND. AMY JOHNSON TE LONDEN. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT. VENHUIZEN. WERVERSHOOF. OOSTER-BLOKKER. VEENHUIZEN. NOORDSCHARWOUDE. UITGEEST. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR WEST FRIESLAND. BEVERWIJK. LANGENDIJK. HOORN. DE STREEK. OUDKARSPEL. HEILOO. SCHAGEN. BARSINGERHORN. n' - i; - Mr. La n geveld: Wij meenen dat do radio voor de gemeente een echec z&i zijn. Wij gunnen echter gaarne Bon- sema zijn hobby en hij zal er zich over verheugen als het Wel een succes wordt. Spr. oordeelde het voorts onjuist dat de rector van het gymnasium in Berfen woont er. verzette zich niet verder tegen subsidie-verlagen van het lyceum, om dat dit als eisch stelt dat de leeraren in Alkmaar wonen. Wij weten nog niet waaraan de gelden aan het comité van tooneelvoorstellin- gen ten goede is gekomen. Aan de goe de bedoelingen van het comité twijfelde niemand, doch wij willen geen subsidie van uitvoeringen aan goed gesitueerden. Pvgmalion acht hij een geestig nie mendalletje en niet geschikt als vo'ks- uitvoering. Ook weten wij nog steeds niet wat de volksuitvoering kostte. Kan de vereeniging niet bestaan, dan moet men die niet met gemeentelijke zuurstof in het leven houden. Laat men piobeeren steun te krijgen van particu lieren. De gezelschappen zullen ook wel buiten het comité komen. Het optreden van de Italiaansche opera was ook een succes. Spr. verwacht dat de heer Keijs- per er wel iets van zal zeggen. Wat het stervend liberalisme betreft, dat moest weth. Westerhof met zijn oratorische talanten begrijpen, als er geen oppositie was. Doet hij het soms om toejuiching van zijn vrouw op de publieke tribune. Weth. West er hof: Onbeschaamd. Mr. Langeveld: Ik kom er tegen op, dat u ons persoonlijk aanvalt. De tegenpartij moet ook ons respecteeren en ons niet be spottelijk maken. De voorzitter: Uw tijd is om en uw woorden zijn in strijd met die u te voren sprak. Mr. Langeveld: Het spijt mij, maar het is geen manier. De heer H o ij t i n k sloot zich aan bij het betoog-Vogelaar. Hij ontzegde den heer Bon- sema het recht aanmerkingen te maken op spr. als de man van de kleine fractie. Het verheugde spr. dat weth. Westerhof er niet zoo over dacht. Voor winkelsluiting op Zondag bleef hij zich verklaren. De titel van hardlooper voor loonsperlaging aan spr. gegeven kwam niet te pas. Loonsverlaging wilde hij alleen als het saneeringswerk in den raad ter hand ge nomen werd. Van dit college mag men dit niet verwachten. Weth. Westerhof was de man die zich bij het vischvrouwencollege, waarover de heer v. d. Vall sprak, aansloot, toen hij zeide: „ik heb heel lang gesproken, maar steeds de waarheid gezegd". Ziedaar een insinuatie. Weth. Westerhof: Daarvoor krijg je een tien. De heer H o ij t i n k kon niet begrijpen, dat een fonds dat 4 Dec. nog aanwezig was nu foetsie is. Dat is geen goed financieel be leid. Spr. bleef van oordeel, dat met deze begrooting geen rekening is gehouden met de tegenwoordige moeilijkheden. Afsluiting van de Doelenstraat bleef hij iringend noodzakelijk oordeelen van 8.30 uur tot 4.30 uur. Hij diende hiertoe een voorstel door vele raadsleden onderteekend, in. De heer S t o u t j e s d ij k maakte een op merking aan weth. Bonsema over de radio Het ongeval aan den Heldersche weg ge schiedde anders als de heer Keesom had voorgesteld. De marskramer was oogen- schijnlijk gering gewond. Steeds wordt bij ongevallen naar de religie van de getroffe nen gehandeld. Een duikerspak en een zie kenauto oordeelde hij niet noodig. Voor alles is het gewenscht, dat de politie in staat is. eerste hulp te verleenen. Het wijst op een vergaande slordigheid, dat spr., die zich niet wilde aansluiten, pas 21maand later wordt afgesloten. Spr. zeide, dat er 5 man broodeloos zijn gemaakt en be grijpt niet hoe weth. Bonsema, die demon streerde in Den Haag, de menschen van zijn bedrijf 12 uur voor niets laat werken. Spr. begreep niet waar de heer Bonsema de over moed daartoe bezit. Spr. diende een motie in om de pensioens aftrek, gehoord het G.O., tot 5 pCt. te ver- hoogen. De heer Venneker had geen be sprekingen gehoord, dat de pensioen kortingen moeten w orden verhoogd. Vele patroons in de stad gingen niet tot Iconsverlaging over en ook de grootbe drijven zien er geen voordeel in. Zijn fractie zal dan ook tegen stemmen. Spr. gevoelde voor het senorenconvent wel iets en heeft geen bezwaar er tegen dit te hooren als het college geen bezwa ren heeft. Ziet het college er geen heil in dan vindt ook spr. het niet ju-st. De 4000 enveloppen van 9.waren mate rieel e uitgaven, waarop bezuinigt kan worden en slechts als voorbeeld ge noemd. Beoogt worclt bezuiniging op materieele uitgaven. In het particuliere bedrijf doet mei^dit ook. Men moet order geven binnen bepaalde posten te blij-, ven, anders kort er van alle bezuiniging niets terecht. Voor de vervanging van den archivaris staat een post van J iD00. Dit is niet noodig. Als er bij het parti- culierbedrijf iemand ziek is, doen ande ren zonder verhooging zijn werk. De houding van den heer Hoijtink onder wierp spr. aan critiek. Het publiek zegt: er wordt bij M. H. meer me de cijfers ge goocheld. De motie aantal opcenten op de ver mogensbelasting niet verroogen, kwam hem onlogisch voor. Laat men de 5000 bezuinigen door toch 50 opcenten heffen In de eerste motie wordt te veel ge vraagd. Spr. wil het soepeler doen. De heer Keijsper wilde alle gemeentedien sten bekijken. Spr. diende een voorstel in om een commissie van onderzoek te benoemen. Het betoog ban den heer Geels was wel het verontrustend, doch is niet uitge sproken namens de fractie. Hij sprak ze'fs niet met medeweten van de fractie. Dat het college arbeidsfreundlich was en eenzijdig samengesteld beweerde de heer Geels doch hij heeft dit college mede achter de groene tafel gezet. Bo vendien was het eigenaardig dat de heer Geels daarna allerlei vriendelijkheden aan het college betuigde. Het was een essornuteit van den heer Geels om te zeggen dat de begrooting te tekort van 600.000 oplevert, Gejukkig wordt deze rede niet aangeplakt. De oppositie kwam tot een tekort van 100.000 en dan de begrooting zoo zwart mogelijk bezien en de heer Geels komt met 600.000. De r. k. fractie draagt daarvan geen verantwoordelijkheid. Een koppel Geels-Stoutjesdijk zou geen slecht figuur kunnen maken, al gelooft hij niet dat het zoo'n vaart zal loopen. In dit verband citeerde hij een artikel in ..De '1 ijd" over het uittreden van Mr. Aalberse uit de r. k staatspartij. De heer Bakker verheugde zich er over dat hij zijn woorden ten aanzien van de soc.-dem. fractie had terug ge nomen. Er is dan nu van de overzijde een voorstel tot loonsveidaging. Aanvanke lijk dach hij dat het met de heeren ging ais de patroons, die ijveren voor staats pensioen en het loon van hun personeel verlagen zoudra deze ouderdomspen sioen ontvangen. Is 'iet hier geen aanloopje om op eigen personeel te kunnen korten? Wij werken daaraan niet mee. Vallen onder het rijks reisbesluit ook de auto's van den directeur. Weth. Westerhof: Die vallen er wel onder. De heer Vogelaar: Men kan een over eenkomst niet opzeggen. De heer Bakker: Aan een bedrijf is voor een auto al 7000 vergoeding uitgekeerd, aan het andere 6000, en het derde is spr. voor een vergoeding per K.M. De auto's zijn dus zeker wel afgeschre ven. Over het demonstratieverbod op 8 Nov. concludeerde hij eigenaardig, dat de ant woorden yan het college zoo Wan neer het hoofd geen bezwaar heeft, omdat er een volontair is, dan laat z.i. de dienst wel vrijaf toe. Spr. oordeelde, dat de meerderheid van het college met de weigering van het uur voor het stempelen te vervroegen, te ver is gegaan. Weth. v. Slingerland: Het ging om de daad. De heer Bakker: Voor processies naar Heiloo wordt het gegeven omdat het voor een groep een hoogtij was, doch voor ons was de demonstratie ook een hoogtijdag. Het bestuur ziet er geen bezwaar in om tegen de regeering schriftelijk te dcmonstreeren toen de regeering de rechtbank wilde opheffen. (Ongecorrigeerd.) (De zitting duurt voort.) HET WEGENFONDS. Tolheffing op bruggen in overweging. De minister van waterstaat schrijft in de memorie van antwoord op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van inkqomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor 1933 o.m.: Het laat zich aanzien, dat het te leenen bedrag in werkelijkheid belangrijk geringer zal zijn dan het geraamde maximum-bedrag van 123 millioen. De jaarlijksche tekorten zijn aanzienlijk lager dan bij den in de ont- werp-begrooting voor 1932 gegeven opzet werd aangenomen. In den staat bij de toe lichting tot de ontwerp-begrooting voor 1932 was ais tekort over '31 geraamd 7.887.000 terwijl op grond van nadere gegevens in den staat bij de ontwerp-begrooting voor 1933 als vermoedelijk tekort voor 1931 werd aan genomen 2.605.000. Verbeteringen in werkverschaffing. Naast groote werken worden allerwegen in het land verbeteringswerken aan bestaande wegen uitgevoerd en de minister is bereid te bevorderen, dat deze werken zooveel mogelijk dienstbaar zullen worden gemaakt aan be strijding van werkloosheid. Aan de hoofd ingenieurs-directeuren van den Rijkswater staat in de verschillende directiën is bereids opgedragen 'na te gaan, welke grondwerken voor uitvoering in handenarbeid in aanmer king kunnen komen, ten einde hen in zoo groot mogelijke mate te doen bijdragen tot leniging van v/erkloosheid. Kruising van spoorlijnen met gewone wegen. Het ligt in het voornemen bij den aanleg van primaire wegen gelijkvloersche kruisin gen met spoorwegen en ftet andere wegen, indien de intensiteit en de aard van het ver keer daartoe aanleiding geven, zooveel moge lijk te vermijden. Het dichtte net van wegen in Nederland en de gesteldheid van den bo dem maken echter, dat gelijkvloersche krui singen met gewone wegen op verschillende plaatsen noodig blijven, wil men geen oneven redig hooge kosten bseteden. In het algemeen is aanleg van rijwielpaden langs wegen gewenscht, waarbij moet wor den bedacht, dat de wielrijders in belang rijke mate bijaragen tot de inkomsten van het Wegenfonds. Klinker of asfalt. Bij de bepaling van den aard van het weg dek wordt met verschillende omstandigheden rekening gehouden, waarvan naast de kosten genoemd moeten worden cn ondergrond, de aard en omvang van het verkeer, de hinder, dien de aanleg voor het verkeer medebrengt, de meerdere of mindere stroefheid van het wegdek, de aardvan de aanwezige verhar ding bij bestaande wegen en de belangen der nationale nijverheid. Uit een oogpunt van stroefheid van het wegdek en met het oog op de belangen van de rtijvérheid wordt op daarvoor in aanmer king komende wegen met niet te druk ver keer klinkerverharding toegepast, wanneer deze niet te kostbaar is. Wat nu de kosten bij de keuze tusschen klinker- en asfaltverharding betreft, deelt de minister de meening, dat uit dat oogpunt bij de tegenwoordige prijzen in het algemeen asfalt de voorkeur zou verdienen boven klin k^rs. Versnelling bruggenbouw. De regeering wil de werkverruiming zoo veel mogelijk bevorderen door die werken te doen uitvoeren, welke zij economisch verant woord acht. Als zccda.iig werd genoemd verdere versnelling van den brugbouw over d^ groote rivieren. Tolheffing. De regeering zoekt een oplossing, waarbij voorloopig een kleiner beroep op het wegen fonds wordt gedaan en waarbij de rente op de voor den bouw noodige grootere bedragen wordt gevonden uit een tolheffing. De minis ter heeft dit vraagstuk in studie genomen en stelt zich voor om, indien het hem gelukt deze gedachte in een voor het rijk aanneme- Iijken vorm tot uitdrukking te brengen, den uitslag van deze studie binnen niet te langen tijd aan de Kamer voor te leggen. Vele onzer lezers zullen zich ongetwijfeld nog de aangename kennismaking herinneren met de sopraan Annie Schoen uit Santpoort, die op het gratis muziektuin-concert van het Alkmaarsch dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap"' dezen zomer zoo onverwachts medewerkte, en welk concert zoo'n buiten gewoon groote belagnstelling had Deze soliste was zoo welwillend genoemd kwartet belangloos ter zijde te staan bij zijne uitvoering gisteravond in het Centraal Ziekenhuis. Zij wist met hare liederen, op even uitstekende wijze begeleid door den heer Corn. Jonker, den directeur van het kwartet, haar gehoor ook nu weer ter. zeerste te boeien. „Zang en Vriendschap", de goede bekende, ook in het ziekenhuis, door de vele concerten die het in den loop der jaren patiënten en ver plegend personeel steeds weer bood, oogstte met zijn diverse gevarieerde nummers, waar onder enkele op verzoek werden gezongen, ook weer het bekende succes. De directrice bedankte alle medewerkenden voor den zeer mooien avond en hoopte, dat het volgend „Zang en Vriendschap"-concert niet te lang op zich zou laten wachten. Ongecorrigeerd. I i Een felle brand heeft in den afgeloopen nacht gewoed in de houtloodsen en opslag plaatsen van de N.V. Houthandel in in dustrie v. h. G. Beltman A. G.zn. aan den Eeftingsweg onder de gemeente Lonneker. De brand werd te ongeveer 1 uur ontdekt door personeel van de in de nabijheid gelegen gasfabriek- der gemeente Enschede. Met de spuit der gasfabriek werd begonnen met de beveiligen van het kantoorgebouw, waarna spoedig de motorspuiten uit Ensche de en Lonneker ter plaatse waren, die de vuurzee van verschillende zijden aantastten. De vlammen waren tot op grooten afstand waar te nemen. Honderden menschen waren spoedig getuige van den brand. Ook de burgemeesters van de beide ge meenten waren op het terrein aanwezig. On danks het krachtig optreden van de brand weer gelukte het niet den brand, die gretig voedsel vond in de groote voorraden hout, te blusschen. Het vuur verspreidde zich over de geheele oppervlakte der opslagplaatsen, ter grootte van ongeveer 5ÖÖ0 M2. Na hard wer ken slaagde de brandweer erin het eigenlijke fabrieksgebouw, waarin zich verschillende kostbare machines bevinden, te beveiligen. Ongeveer 5 uur hedenmorgen was de brand weer het vuur meester en was het gevaar voor uitbreiding -geweken.. Aanvankelijk vreesde men, dat de gashouder van de gas fabriek der gemeente Enschedé, die op korten afstand van het terrein van den brand staat, vlam zou vatten. De richting van den wind was echter gunstig, zoodat daarvoor geen ernstig gevaar bestond, ©e brand veroor zaakte een geweldige hitte en onder de be woners van de in de nabijheid gelegen ar-; beiders woningen ontstond een paniek. Zij vreesden dat ook hun woningen door het vuur zouden worden aangetast en verlieten hun huizen. De opslagplaatsen en loodsen van de fabriek zijn door den brand geheel vernield. Een voorraad hout van vele tien duizenden guldens is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Naar wij in den loop van den dag vernamen is de gestrande Duitsche treiler Harold ge heel onder water. Alleen de pijp is nog zicht baar. De boot is dan ook gehee! verloren. De mogelijkheid bestaat, dat een duiker bij kalme zee nog zal trachten 'n deel der lading, welke uit haring bestaat te bergen. De Engelsche pilote Amy Johnson Molli- son heeft Zondag de laatste etaippe van haar recordvlucht Kaapstad—Londen afge legd. Komende van Le Bourget is zij Zon dagmiddag te Croydon aangekomen, waar haar door duizenden een enthousiaste ont vangst werd bereid. De koning en de. reges- ring hebben zich bij de ontvangst laten ver tegenwoordigen. De tocht van Amy naar haar hotel was een ware triomftocht. Het record KaapstadLonden dat elf dagen heeft bedragen, heeft zij met 7 dagen ver beterd. Zaterdagmiddag is op het vliegveld Jo- hannisthal een sportvliegtuig van 50 meter hoogte neergestort. De piloot werd zwaar gewond, terwijl zijn metgezel gedood werd. HEEMSKERK. De Aannemers-maatschappij Noord- Hol'» dir. de heer Joh. Henneman Az., stelt zich voor eerlang haar onoogelijk complex gebouwen staande aan de G. v. Assen delftstraat, waarin sedert jaren timmeimanswerkplaata met machinale hout bewerking gedreven wordt, met den beganen grond gelijk te maken, doch onmiddellijk te gaan herbouwen. Zeer zeker zal het aanzien onzer plaats op dit punt hiermede ten zeerste gebaat zijn. Door het omvallen van een petroleum stel is brand ontstaan in het perceel van den heer P. Smit. Gelukkig wist men op eigen initiatief den brand te blusschen. Alhier is door de melkslijters den prijs met 1 cent verlaagd en gebracht van 10 op 9 cents per liter. Bij het passeeren van den overweg, waarvan de afsluitboomen in dalende bewe ging waren, werd mej. Van W., die meende nog net te kunnen oversteken, door een der boomen getroffen. De ongelukkige werd vrij ernstig gewond en in bewusteloozen toestand naar huis gebracht. inplaats van den heer Jac. Koopmans is tot lid der oudercommissie aan school no. 4 alhier gekozen mevr. N. BartWitsmeer. Woensdagmiddag om 3 uur bestaat er gelegenheid tot kostelooze inenting in de Ulo-school alhier. Naar wij vernemen bestaan alhier plan nen om wederom ter plaatse een afdeeling van de land- en tuinbouwschool op te rich ten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland vergaderde Zaterdag 17 December 1932, onder leiding van den heer M. A. Emmerling, in de raadszaal te Hoorn. De directeur van den economischen voor lichtingsdienst vestigde de aandacht op het minder wenschelijke gebruik van lange na men door handelsfirma's. De Kamer onder schreef de gemaakte opmerkingen en stemde in met de gedachte, naast den langen han- delhnaam eventueel een korten, practischen exportnaam te bezigen. Hierbij moet echter rekening worden gehouden met mogelijke be zwaren van juridischen aard. ©e coöp. tuinbouwvereeniging „Beemster en Omstreken" heeft aan den minister ver zocht het peil van het IJselmeer te brengen on ongeveer 40 c.M. onder A.P., alsmede om de bedrijven, die van den hoogen water stand schade hebben ondervonden, schade loos te stellen. De hierop gevraagde steun is niet verleend, omdat moeilijkheden bij defen sie bestaan en de binnenschipperij last zou ondervinden van een verandering van peil. De oplossing ligt in het verkrijgen van een mechanische bemaling, om daardoor Scher merboezem onafhankelijk te doen worden van den waterstand in het IJselmeer. Ook achtte men het niet verdedigbaar de regeering aan sprakelijk te stellen voor schade, die mede is ontstaan door den grooten regenval. In verband met pogingen, welke de Kon Ned. Middenstandsbond in het werk wil stel len, tegemoet te komen aan de groote moei lijkheden van den middenstand in de tuin bouwstreken, heeft overleg plaats gehad tus schen dien Bond en de Kamer. Verschillende mededeelingen werden dien aangaande gedaan. Ook werd uitvoerig ge sproken over een adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond aan de Tweede Kamer tot instelling van een regeeringscommissie voor het middenstandscrediet. Het Bureau kreeg opdracht dienaangaande meerdere inlichtin gen in te winnen. erschillende stukken inzake goederenruil waren ontvangen. Inmiddels is bekend gewor den, dat de minister de centralisatie liever niet door de K. v. K. zag uitgevoerd, alsmede, dat men is gekomen tot de oprichting van het Ned. Centraal-Instituut totb evordering van he normale goederenverkeer tusschen Neder land en Duitschland. Dit zal door den Rijks- bond voor Duitsche industrie-aangelegen heden als het bevoegde orgaan worden be schouwd. Medegedeeld werd nog, dat door tusschenkomst van de Kamer te Veendam nog deviezen zijn verstrekt aan zaadhande laren in het gebied der Kamer, alsmede, dat de Kamer vrij zeker nog de beschikking zal krijgen over een bedrag aan deviezen, die ter beschikking zouden komen aan exporteurs van tuinbouwproducten. Ter compensatie van eenige leveranties van Poolsche spoorrails heeft de Poolsche regee ring zich bereid verklaard: 1. oor uit Neder land ingevoerde aan contingenteering onder worpen goederen, waarvan het contingent va invoer in Polen niet toereikend is, extra invoervergunningen te verleenen; 2. Voor be paalde uit Nederland ingevoerde vruchten en koloniale waren verlaging van invoerrecht volgens de daarvoor bestaande bepalingen toe te staa.n Na erschillende besprekingen werd beslo ten, zich uit te spreken voor een wettelijke regeling van het vraagstuk ten aanzien van het cadeaustelsel. De Kamer besloot steun te verleenen aan de twee adressen van den bond van expor teurs van aardappelen en groenten, waarin werd aangedrongen op een verlenging van 1 J[an. '33 van het handelsverdrag met 'Duitschland en het overnemen van de mar ken, op Sperrkonto geplaatst bij een Duit sche bank. Bloembollen. De uitvoer van JanuariüNovember bedroeg aan gewicht 46.452.747 K.G. voor eene waarde van 18.715.642, te gen 44.073.411 K.G. voor 28.389.184 overeenkomstig een gelijk tijdvak vorig jaar. Sinds 1 »Aug. wordt ook statistiek- vin §ehe^en van per postpaketten nnpmai en waar°m In bovenge- per nost ni«r l. uit«evoe»"de bollen pei post niet voorkomen. De Neutrale Bond van Rn Land- en Tuinbouwers heeft een p 9re'1, te uitgeschreven onder zijn leden' "T1®" voor of tegen den invoer van goederen in Nederland zijn. Vanwege het gemeentebestuur v St. Pancras zal opnieuw een n0 worden gedaan, ten einde eenstemrw"8 heid bij de Langendijker gemeenten8" sturen te verkrijgen betreffende T overname van den Twuijverweg h het Hoogheemraadschap. op De H. B. S. Vereeniging alhier heen Zaterdagavond in de groote Parkzaei een propaganda-feestavond belegd n zaal was bijna geheel bezet. Naast d overtalrijke jongelui waren aamvez verschillende leeraren en talrijk ouders. De bijeenkomst werd geopend dcor den heer F. Peetoom, die de aan wezigen hartelijk welkom heette, waar na op vurige wijze het clublied werd ge zongen. Hierna werden op zeer ver dienstelijke wijze een paar leuke too" neelstukjes opgevoerd: „Engelsch zon der leermeester" van F. Bernard en „Pak-idylle" naar het Engelsch door Charivarius. De rollen waren in goede handen, zoodat het spel vlot verliep Een luid applaus beloonde de jeugdige tooneelisten. Verder werd muzikale afwisseling geboden, terwijl het pro gramma gesloten werd met smaakvolle rvthmische dansen. Ongetwijfeld is er door ouderen zeer veel genoten. Een geanimeerd bal hield de aanwe zigen nog langen tijd bijeen. De handel in aardappelen krimpt nu geregeld in. De exportsoorten worden meerendeels als veevoeder verkocht, terwijl men de consumptiesoorten bij de burgerij aan den man tracht te bren gen. Voor de tweede maal werd Zondag avond „Kampavonturen", een mooie kinderoperette, opgevoerd onder lei ding van en gemaakt door den heer H. Zaal. Was de vertolking verleden week schitterend, thans was het niet minder. Velen hebben van harte genoten van deze mooie Hollandsche operette. Een hartelijk applaus was dan ook zeker op zijn plaats. Ui.t een advertentie in dit blad d.d. 15 dezer zullen velen gemeentenaren gelezen hebben, de aankondiging eener algemeene vergadering van de Noord Holl. Ver. „Het Witte Kruis", afd. Heiloo op Maandag 19 dezer a s. 's avonds 8 uur in café „De Onder neming". O.a. vermeldt de agenda in punt 7 de behandeling van het rapport der commis sie van onderzoek inzake de rioleering enz. Door deze wekken wij alle belanghebbenden bij de behandeling van eer. dergelijke urgente kwestie als rioleering enz in onze gemeente op, ter vergadering te Komen. Het provinciaal electriciteitsbedrijf heeft aan de gemeente Schagen het voorstel gedaan, het G.E.B. over te ne men tegen balanswaarde en aan de ge meente een uitkeering te betalen van 176.000. Een commissie uit den raad, die dit voorstel heeft bestudeerd, komt tot de conclusie, dat het niet kan wor den aanvaard en stelt voor in dien geest te besluiten. De raad besloot de opcenten der per- soneele belasting te verhoogen van 65 op 150 en de gemeente te plaatsen van de eerste in de derde klasse der ge meentefondsbelasting. DE SALARISKORTING VOOR HET PROVINCIAAL PERSONEEL. De Vrijheidsbond wil 6 pet. alleen voor 1933. De leden van de fractie van den Vrij heidsbond hebben een voorstel bij 6e Prov. Staten ingediend, om lid a. van het ontwerp-besluit tijdelijke salaris- korting als volgt te lezen: „Op de nomi nale bezoldiging van elk lid van het personeel wordt gedurende het Jaar 1933 een korting toegepast van 6 pet." De bedoeling van dit amendement is- de aftrek van de eerste 1000 (in de voordracht van Ged. Staten) te doen vervallen en de korting slechts vast te stellen voor het jaar 1933, aangezien de voorstellers het ongewenscht achten o® Prov. Staten, bij de huidige onzekere omstandigheden, nu reeds te dezen op zichte te binden voor de jaren 1934 en 1935. Andere financieele voorstellen van den Vrijheidsbond. De fractie van den Vrijheidsbond heeft voorts bij de Prov. Staten de v gende voorstellen ingediend, in al king van de ingediende begrooting: a. in het Wegenfonds niet oOU. doch f 400.000 te storten, alzoo minae* 100.000; he. b. uit de reserve, die volgens de grooting nog 1.000.000 zal bedrag te putten verdere 450.904; c. den post subsidies, thans voo mende met een totaalbedrag 1.609.000 te verlagen met pro mem d. den post onvoorziene thans voorkomende met een tota drag van 742.977.67 te verlagen m 100.000; hllig, e. het budget der provinciale n houding en der bedrijven te Y®inllJ00r ren met pro memorie te bereiken krachtige bezuiniging.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10