Agenda KING jBinueuiand £uchtvaact 3iexk S. School Stad en Omgeving. IDeechecicfit I PEPERMUNT DE POSTVLUCHTEN OP INDIE I Van de inzending onder het motto Ichna wordt gezegd: Het sterk contrast tusschen de wit uitgespaarde deelen en de krachtige letter met de twee erop uitstrekkende figuren vor men een beeld dat zich gemakkelijk in de aan dacht van den beschouwer vastlegt en dat als algemeen vignet zonder twijfel in aanmer king komt voor de Nederlandsche Reisver- eeniging. M, KATER Bioscopen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Dood door schuld (dram.), hoofdrol Camilla Horn Toegang boven 14 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Zijn groo- te kans (hum.), hoofdrollen Michael Bohnen, Olga Tschechowa en Ralph Arthur Roberts. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8, hoofdnummer De blonde Venus (rom.), hoofdrol Mariene Dietrich Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, Maandag en Dins dag, telkens half 8, hoofdnummer naar neef uit Amerika (rom.), hoofdrol Anny Ondra. Extra nummer De verkeerde tenor. Woensdagmiddag 2.30 uur, vertooning van het avondprogramma. Toegang voor eiken leeftijd. S t e d e lij k Museum Breeds r. eiken dag van 912 en 1-303 30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Maandag 19 December. 8 uur, De Unie, Volkszangavond 8 uur, handelsschool, voor de volksuniver- siteit, lezing door dr. J. Hemelrijk over Walther Rathenau. 8 uur, café „De onderneming' te Heiloo, vergadering afdeeling Witte Kruis. Dinsdag 20 December. 3—5 uur, Vereenigingsgebouw Heul 3, tentoonstelling Kerstgoederen. Donderdag 22 December. 8 uur. Harmonie. 128e uitvoering Toon- kunst en Alkm. Strijkorkest. DE STAD LITTORIA INGEWIJD. Gister is de nieuwe gestichte stad Littoria in de vroegere Pontinische moerassen door Mussolini plechtig ingewijd. Daarmede is het eerste en moeilijkste deel van het gewel dige werk beëindigd, dat dit duizenden ja ren door moeraskoortsen berucht geworden gebied heeft herschapen in een vruchtbaar en dicht bevolkte bouwstreek. Na een tocht door de vier nieuwe gemeen ten, waarin reeds talrijke woningen voor kolonisten zijn gebouwd, reed Mussolini langs de tractors en stoomploegen, welke op den rond Littoria gelegen weg stonden op gesteld. Van het balcon van het stadhuis af sprak Mussolini de menigte toe: Vandaag is een der schoonste dagen van het fascistische tijdvak. Het beteekent een beslissende etappe. 6000 boeren zijn gevestigd op den nieuw verworven bodem. Maar volgens de fascisti sche usance zal men eerst dan juichen, als het geheele plan gereed is en 40.000 tot 50.000 boeren hun brood zullen verdienen in de nieuwe streek voor de poorten van Rome. Mussolini kondigde tegen de maand April 1933 de vestiging van nog 2000 families aan. In den herfst 1933 zal de nieuwe stad Sabauda worden ingewijd en in het jaar 1933 de stad Pontinia. Het fascistische Italië werkt, de anderen moeten het bij zijn vreedzamen arbeid niet >>oren. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De strijd in Jehol Naar het Japansche legerbestuur mede deelt, hebben de Japansche troepen na een hevig artillerie- en machinegeweervuur de Chineesche stellingen bij Tsjao-jang in Je hol aangevallen en op verschillende plaat sen doorbroken Tsjao-jang werd gebombar deerd door vliegtuigen. DALENDE UITVOER VAN IAPAN. Volgens berichten in de dagbladen ver toont de balans van den Japanschen uitvoer over het loopende jaar tot dusverre een pas sief van 78 millioen yen. De uitvoer naar Centraal China is van 87 millioen gedaa'd tot 48 millioen en die naar Hongkong en Zuid-China van 39 tot 15 millioen yen De voornaamste oorzaak van dezen achteruit gang wordt gezocht in den boycot tegen de Japansche goederen. Voor het onderhoud van de Japansche troepen in Mantsjoerije is op de begrooting voor de maanden Februari en Maart een be drag van 23 millioen yen uitgetrokken. VALSCHE MUNTER AANGE HOUDEN. De politie heeft in het laatst der vorige week een inval gedaan ten huize van den 29 jarigen N. B. in de Gorterstraat te Leiden, die verdacht werd van het uitgeven van val- sche guldens. In het bewuste pand werd een volledige installatie voor het maken van valsch geld aangetroffen en in beslag geno men. De 27-jarige vrouw K. Fmet wie de man samen woont, was alleen thuis Zij werd aangehouden. B. werd eenige uren later in de stadstram gearresteerd. Hij legde een ge deeltelijke bekentenis af. Behalve in Leiden en omgeving zijn ook in Amsterdam waar schijnlijk tamelijk veel van de vrij goed na gebootste geldstukken uitgegeven. De beide verdachten worden morgen ter beschikking van den officier van justitie gesteld. DE NOTAR1SKOSTEN TE HOOG GEACHT. Een ultimatum. ging niet door. De verkooping Te Minnertsga zouden pl.m. 100 ponde- maat bouwland worden verkocht. De zaal was geheel bezet met belangstellenden. Na de voorlezing der condities werd opge merkt, dat in dezen tijd van malaise en be zuiniging de notariskosten ook moesten wor den verlaagd. Verzocht werd om de kosten van 7 op 6 te brengen. De notaris deelde mede, dat volgens plaat selijk gebruik 7 kosten gewoonte was. Gerepliceerd werd dat, als de notaris dezen wensch niet inwilligde, er niet zou worden geboden. Op het eerste perceel werd door twee per- sonen geboden; op het tweede kwam geen bod. De notaris deelde nu mede, dat de verkoop niet kon doorgaan. Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder contröle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Harmens, Adam. VRIJSTELLING VAN ACCIJNS VOOR HUISSLACHTINGEN. De heer Ch. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van econo mische zaken en arbeid gevraagd: Is het den minister bekend, dat bij de uit. voering van de beschikking voor vrijstelling van de heffingen krachtess de crisisvarkens- wet bij huisslachtingen in sommige streken het belastingjaar 19301931 als maatstaf wordt genomen, ook indien de aanslagen voor het belastingjaar 19311932 reeds zijn vastgesteld en uitgereikt? Is de minister bereid, zoo noodig door wij ziging van de betreffende beschikking, te be vorderen dat in gevallen waarin reeds een latere aanslag bekend is, naar den laatsten aanslag wordt geoordeeld voor de betreffende vrijstelling? AUTO-ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Te Maastricht is gisteren ion den voor avond de huisvrouw Haenen uit Borg haren. die in België haar dochtei had bezocht, in de Boschstraat, vermoedelijk tengevolge van de duisternis, door een auto aangereden. Zij werd naar het Cal- variën-ziekenhuis te Maastricht overge bracht, waar zij spoedig na aankomst aan de bokemen verwondingen is over leden. EEN HELDHAFTIGE WIJK VERPLEEGSTER. Te Koudum is de koemelkershuizinge van den heer Folkertsma afgebrand. Van den in boedel kon niets worden gered. De wijkverpleegster, mej. Scheringa, die den brand ontdekte, wekte de bewoners. Daar zij goed met de indeeling van het huis op de hoogte was, wist zij, door een raam op te schuiven, drie kleine kinderen te redden. Later, met de hulp van den bewoner en een buurman, bracht zij al de zeven koeien uit het brandende perceel. Oorzaak schoorsteenbrand. Verzekering dekt de schade. SALARISKORTING VOOR HOOGE COLLEGES. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende de wedden en vergoedingen van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechter lijke macht en de militair-rechterlijke macht. Dit ontwerp strekt om de inkomstenver mindering, welke met ingang van 1 Januari a.s. voor de rijksambtenaren zal worden toe gepast met dien datum ook te doen gelden voor de ambtenaren, wier wedde bij de wet wcfdt geregeld. Ook de thans voorgestelde korting is tijdelijk en loopt met ingang van 1 Maart 1935 af. De toe te passen korting zal zijn een ver dere tijdelijke verlaging van de wedden en vergiedingen met 4 voor hen, die gehuwd of gehuwd zijn geweest en van 5 voor hen, die ongehuwd zijn en nimmer gehuwd zijn geweest, een en ander boven de tijdelijke kor ting, die reeds op de salarissen wordt toege past. CLANDESTIENE DISTILLEERDERIJ OPGESPOORD. Eenige dagen geleden vermoedden de amb tenaren der directe belastingen uit Zaandam, dat in Oostzaan of in Zaandam een geheime Ciisiilleerderij zon bestaan. Lüt een nauwkeurig onderzoek, in samen werking met gemeentepolitie van beide ge meenten, is nu gebleken, dat dit vermoeden inderdaad juist was. Bij een ingezetene uit Oost-Zaan zijn enkele fusten alcohol in be slag genomen, welke zich bevonden in kippen hokken achter de woning, terwijl bij zijn zwe- ger, een werklooze te Zaandam, verschillende toestellen, waaronder een distilleerketel, ir. beslag zijn genomen. De voorwerpen zijn naar het kantoor der directe belastingen te Zaandam overgebracht De beide alcoholstokers hebben een bekente nis afgelegd, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. STRIJD IN DE TEXTIELINDUSTRIE VOORKOMEN. Voorstel firma van Heek Co. aan vaard Zaterdagmiddag vergaderden de drie or ganisaties, de textieiarbeidsbonden „Unitas", „St. Lambertus" en „De Eendracht" met de arbeiders der firma Van Heek Co. te En schedé, betreffende het voorstel der firma, waarbij het besluit, de tweede verlaging vau 5 op 1 Februari 1933 te doen ingaan, wordt ingetrokken, terwijl de eerste 5 op 19 December wordt gehandhaafd. Na bespre king werd zoowel op de vergadering van De Eendracht als die van St Lambertus en Unitas op advies der hoofdbesturen besloten zich tegen de 5 verlaging, ingaande op Maandag 19 December, niet daadwerkelijk te verzetten. Te Losser wel tegenstand, maw toch het voorstel van den rijksbemid delaar aangenomen. Onder leiding van de hoofdbesturen heb ben voorts Vrijdag De Eendracht, St. Lam bertus en Unitas vergaderd met de arbeiders, werkzaam bij de N.V. Textielmij. L. van Heek 6 Zn. te Losser. In deze vergaderingen werd besproken het voorstel, dat de rijksbemidde laar tot het instellen van het boekenonder zoek, arbitrage over de vraag of de finan- cieele toestand der ondernemingen en de hoogte van de loonen in soortgelijke bediij- ven het mogelijk maken dat aan den wensch der arbeiders om de laatste twee maal viji proceent loonsverlaging terug te nemen, te voldoen, alsmede erkenning der organisaties. In beide vergaderingen werd van de zijde der arbeiders nogal bezwaar gemaakt tegen het advies der drie hoofdbesturen om het voorstel va nden rijksbemiddelaar te aan vaarden. In de vergadering van „De Een dracht", waar over dit voorstel schriftelijk werd gestemd, werd het zelfs verworpen. In verband met de ontstane situatie is na mens de drie organisaties het volgende tele gram aan den rijksbemiddelaar gezonden: „Organisaties St. "Lambertus, Unitas en De Eendracht aanvaarden uw voorstel onder zoek enz. bij textielmij. Losser; bij arbeiders tegenstand, een deel tegengestemd; ultima tum ingetrokken. HEELE INVENTARIS BIJ ELKAAR GESTOLEN. De centrale recherche te Rotterdam heeft in het begin van de vorige week een onder zoek ingesteld in een sigarenwinkel aan den Coolsingel, omdat men vermoedde, dat daar van diefstal afkomstige goederen aanwezig zouden zijn. Het onderzoek leverde als resul taat op, dat men nagenoeg den geheelen aan wezigen voorraad sigaren, sigareten, pijpen en tabak naar het hoofdbureau van politie moest overbrengen, omdat dit alles van dief stal afkomstig bleek te zijn. Op het hoofdbureau heeft men de partijen gesorteerd en toen bleek alles afkomstig te zijn van diefstallen, die den laatsten tijd in Rotterdam waren gepleegd ten nadeele van sigarengrossiers en bestellers. Herhaaldelijk werden bij grossiers of van wagens van be- teller pakken rookartikelen gestolen. In den sigarenwinkel zijn ook eenige fleschjes eau de cologne in beslag genomen. In verband hiermede zijn drie jongelieden in bewaring gesteld; één wegens heling en twee wegens diefstal van de in beslag geno men goederen. WETTELIJKE REGELING HUISINDUSTRIE. In het Voorloopig Verslag over de wette lijke regeling van de huisindustrie spreken verscheidene leden den wensch uit, dat het ontwerp nog vóór de a.s. verkiezingen door Tegen de voorgestelde mogelijkheid om beide Kamers zal worden behandeld, over te gaan tot vaststelling van minimum- loonen hebben verscheidene leden ernstig be zwaar. Zij vreezen daarvan eert steeds toenemende tendenz naar ingrijpen van den staat in de loonen in het particulier bedrijf tot schade van de productie en de daarbij betrokken werkgevers en werknemers. Zij zijn beducht dat het later moeilijk zal vallen terug te keeren van den te kwader uur ingeslagen weg. Vele andere leden erkenden dit gevaar niet. Sommigen ging de voorgestelde rege ling omtrent de vaststelling van minimum- locnen niet ver genoeg. Zij achten minimum-loonen in de huis industrie noodzakelijk voor bedrijven, waar collectieve arbeidsovereenkomsten tot stand gekomen zijn. Waar zulke overeenkomsten reeds bestaan zou h. i. de regeering die bin dend moeten kunnen verklaren, om over treding in de huisindustrie te voorkomen. De opmerking in de M v. T. dat de kle dingindustrie het meest de aandacht vraagt wegens de loondrukkende werking die de huisindustrie op het georganiseerd bedrijf zou uitoefenen, gaf een aantal leden aanlei ding op te merken dat het feit, dat een arbei der zich niet wenscht aan te sluiten bij een vakorganisatie, voor den wetgever nimmer aanleiding mag zijn om de loonen van boven af te regelen. Trouwens, juist bij de kleeding- industrie, zoo meenden deze leden, zijn de toestanden volstrekt niet zoodanig, dat wette lijk ingrijpen int het loonpeil noodzakelijk geacht kan worden. Met het instellen van huisarbeidscommis sies kon men zich in het algemeen vereeni gen. Sommige leden meenden intusschen, dat het initiatief tot het instellen van zulke com missies niet uitsluitend bij den minister be hoort te liggen. Gevraagd werd, de mogelijkheid te openen, dat in één bedrijfstak meer dan één centrale huisarbeidscommissie kan worden ingesteld. Wanneer eenmaal een collectieve arbeids overeenkomst bestaat, zou een wijziging van de daarbij overeengekomen arbeidsvoor waarden door middel van loonbepalingen vanwege den minister uitgesloten behooren te zijn. HEIDEBRAND NABIJ ZEIST. Gistermorgen omstreeks 10 uur werd het garnizoen Amersfoort gealarmeerd voor een feilen heidebrand, welke woedde ten Oosten van den straatweg Amersfoort—Utrecht ter hoogte van 't Kamp van Zeist. Met gerequi- reerde auto's werden de manschappen naar den brand vervoerd. Na 3 uur was men het vuur meester, zoodat het gevaar voor uit breiding in de richting van de groote Leus- derheide geweken was. TREILER GESTRAND. Gistermorgen is de Duitsche stoomtreiler Harald op den Engelsche Hoek, nabij Ter schelling, gestrand bij dikken mist. De red dingboot Brandaris en sleepbooten zijn ter assistentie vertrokken. De bemanning, bestaande uit 19 koppen, is door de reddingboot Brandaris van boord gehaald en aan land gezet. Het schip zit ge vaarlijk en er bestaat gevaar voor breken. De sleepboot Holland van de firma Doeksen en Drost en de motorboot van Vlieland wa ren gister in de nabijheid ter assistentie aan schip 'j6 |~i°"and ia in den loop van den avond rL haven van Terschelling teruggekeerd De pogingen om de Harald vlot te krijgen hebben geen resultaat gehad. De luiken ziin weggeslagen en het schip is vol water geloo- pen, zoodat het als verloren beschouwd moet worden. JEUGDIGE REDSTER GEHULDIGD. Ten stadhuize té Venlo heeft de voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Brandy weervereeniging, die daarbij was vergezeld door den secretaris der vereeniging, het kruis voor daden van moed en zelfopoffering dei- Kon. Ned. Brandweervereeniging uitgereikt aan het negenjarige Venlosche meisje, dat bii den brand op 24 October j.1. aldaar haar bei de zusjes en een vriendinnetje uit de verdie. ping van het brandende perceel aan het op straat staande publiek (dat zich niet meer naar binnen durfde begeven) heeft toegewor pen en daarna zelf uit het raam is gespron gen. Alle vier kinderen zijn toen behouden opgevangen. ONZE NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Een nationale vereeniging opgericht ter verkrijging van een billijker ver deeling der gemeentelijke belastin gen. In een druk bezochte vergadering te Em- men, welke door vertegenwoordigers van ta! van organisaties werd bezocht en welke was uitgeschreven naar aanleiding van de positie, waarin de noodlijdende gemeenten in ons land op het oogenblik verkeeren, is besloten tot oprichting van een Nationale Vereeniging tot verkrijging van een billijker verdeeling der gemeentelijke belastingen. Dit besluit werd genomen, nadat verschil lende sprekers hadden betoogd, dat het huidi ge stelsel der gemeentelijke belastingen en van de financieele betrekkingen tusscfien het Rijk en de gemeenten tot grove onbillijk heden leidt. Een Comité van Actie werd benoemd. De vergadering heeft nog een motie aange nomen, waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen in verband met de heffing van crisisopcenten op de gemeentefonds- en per- soneele belasting, aan die gemeenten, welke reeds 100 opcenten op de gemeentefondsbe lasting heffen, voor deze nieuwe heffing een compensatie toe te staan in den vorm van een gelijkwaardige verlaging van het getal op centen op de personeele belasting. KORTE BERICHTEN. De exploitatie van Utrecht's raadskel- der blijft ver onder de verwachtingen, zoodat B. en W. den raad een aanzienlijke verlaging van huur voorstellen. Van een perceel aan den Parallelweg te Amsterdam, waarin een zaak in zilverwerken is gevestigd, werd een etalageruit vernield. Uit de uitstalkast werden ca. 30 gouden rin gen gestolen tot een waarde van ongeveer ƒ200. De Eerste Kamer is bijeenroepen tegen Dinsdag 20 Dec. des avonds te half negen Het motorschip Sibajak, dat met schade opgehouden was te Port Soedan, heeft deze tijdelijk gerepareerd en is Zaterdag van daar vertrokken. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de tarwewet 1931. Daarin wordt voorgesteld in art. 2 laatste lid van de Tarwe wet in plaats van 25 (het maalpercentage) te lezen: 40. Op een zandgraverij te Leersum raakte een 26-jarige arbeider tijdens het graven be dolven onder neerstortend zand. Men snelde ijlings toe, doch toen de man was opgedol ven, bleken de levensgeesten reeds geweken. Een 78-jarige man, die Vrijdagavond den spooroverweg op den Zeeweg te IJmui- den overstak, is door den electrischen trein uit Velsen gegrepen en onmiddellijk gedood. Ook de beide groote ijsfabrieken te IJmuiden zullen blokijs uit Noorwegen invoe ren. De eerste zending voor deze bedrijven wordt tegen het eind van deze week te IJmui den verwacht. Te Hoogkarspel is Vrijdagnacht brand ontstaan in de brood- en koekfabriek S.KS. De brandweer uit Enkhuizen was het vuur om half vier meester. De fabriek is gedeelte lijk uitgebrand. De Kwartel (thuisreis) te Rome aangeko men. Gister op Schiphol geland. Aan boord bevonden zich twee passa giers, waarvan een Batavia—Amsterdam en een Rangoon—Londen. Het vliegtuig had 340 KG. post aan boord. De Pelikaan (thuisreis) in Calcutta geland De Ijsvogel (uitreis) in Bagdad geland. Voor de vacature van onderwijzer aan de U. L. O.-school te Schagen hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Op 28 December zal worden aanbesteed het bouwen van een nieuwe 3 klassige school voor christelijk-nationaal onderwijs te Scha gen. De school zal verrijzen aan de overzijde van de Laurierstraat in de onmiddellijke na bijheid van de nieuwe O. L. school. WIE IS EEN VAT BOTER KWIJT? Den 9 December werd bij de politie aan gifte gedaan van het vinden op de Ged. Nieuwesloot van een vat boter, gemerkt H. K., inhoudende 50 KG. Tot dusver heeft zich nog geen eigenaar aangemeld. Om be derf van de boter te voorkomen verzoekt de politie hem zich ten spoedigste op het politie bureau aan te melden. DE PRIJS BEHAALD. Kort geleden schreef het weekblad van de Ned. Reisver. „Reizen en Trekken" een prijs vraag uit over een nieuw vignet voor het blad. c 'nzender van dit vignet was de heer H Alkmaar,reClanl' °n'w naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 December. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778.6 mM. te Weenen. Laagste barometerstand 734,1 mM. te Isa- fjord. Verwachting, geldig tot den avond van 20 Decsmber: Meest matige Zuidelijke tot Zuid Oostelij. ke, tijdelijk wellicht verder krimpende wind* nevelig tot half bewolkt; waarschijnlijk wel' nig of geen neerslag en iets kouder. Overzicht. Het hoogedrukgebied over Centraal-Euro. pa bleef standhouden terwijl het depressie- systeem een weinig opvulde. Het zware daal- gebied, dat Zaterdag nabij Schotland ge. legen was, trok Noordoostwaarts af en ver. oorzaakte gisteren aan de Noorsche kust zwaren storm, die thans in het Noorden nog niet geheel tot bedaren gekomen is. Ten on zent woei het gistermorgen vrij krachtig, doch later op den dag is de wind, als gevolg van de algemeene gradientvermindering wat in kracht afgenomen. Ten Zuidwesten van Ierland vormde zich een secundaire uitlooper die waarschijnlijk in Frankrijk de barometer reeds doet dalen. Tengevolge daarvan zal bij ons de wind waarschijnlijk krimpen, zoodat aanhouden van het mooie winterweer, doch met eenige afkoeling en kans op lichte mor gennevel, te verwachten is. De warme lucht stroom uit Zuid tot Zuidwest heeft in Scan* dinavië den vorst geheel verdreven. In Abis- ko is de temperatuur thans ongeveer vijftien graden boven haar normale waarde geste gen. Vorst van beteekenis komt alleen in Zuid-Duitschland voor. Te München vroor het hedenmorgen ruim 8 graden Op groote- re hoogten is het echter buitengewoon warm Zoo werd bij de vliegtuigwaarneming te München hedenmorgen op 1200 Meter een temperatuur van plus 14,3 graden Celsius aangetroffen, dat wil dus zeggen 23 graden hooger dan op den grond. Neerslag viel alleen over de Britsche eilanden en Scandinavië. Vooral in Ierland werden betrekkelijk groo te hoeveelheden afgetapt; Malinhead had 19, Blacksod 17 mM. Al_K MAAR MI&NT2V NOTARIS KROON, f Gister overleed te Zutd-Scharwoude in den leeftijd van 67 jaar notaris Johann W. C. Kroon, oud-burgemeester dier gemeente. Notaris Kroon was in het gewest een be kende persoonlijkheid. Zijn drukke werk kring als notaris noopte hein in 1917 zijn functie als burgemeester, die hij met groote liefde voor de plaats zijner inwoning had waargenomen, neer te leggen. 8 Nov 1893 werd notaris Kroon, die in Noordschar- woude, waar zijn va-der burgemeester was, tot burgemeester van Zuid-Scharwoude be noemd. zoodat hij 24 jaar burgemeester dier gemeente is geweest. De crematie van zijn stoffelijk overschot zal plaats hebben 21 December om 11.45 uur te Westerveld. DE BESTEMMING DER UITGIFTE VOOR 56.000 KINDEREN Mevr. R. PrinsVlessing schrijft ons: Er zijn in ons land ongeveer 350 instellin gen op het gebied der kindei bescheiming, welke alle een aandeel in de opbrengs* ont vangen. Zij verzorgen tezamen ruim 50.000 kinderen in een jaar. sommigen het het geheele jaar, anderen gedurende eenige maanden of weken. De helft hiervan geniet verzorging in vacantiekolonies of gezinnen ten platteland? om aangesterkt en wèldoorvoed. den winter door te kunnen komen. Bijna 20.000 kinderen zijn er die thuis niet of niet voldoende verzorgd kunnen worden, omdat ze onhandelbaar zijn of de leiding der ouders tekort schiet. Zij worden in opvoedingsgestichten of bij pleegouders met sterke hand geleid om maat schappelijk sterker te worden. Ongeveer 4000 kinderen zijn gebrekkig) achterlijk, blind doofstom. Zij zijn, dank zij uiterst zorgvuldige oplei ding. ten deele -n staat een bruikbaar lid der maatschappij te worden en in ieder geval wordt hun leven rijker en dieper. Iedere Nederlander moet hie. de plicht voelen te helpen, onze actie tot een verrassend resultaat te brengen. VERLOTING ST. CAECILIA. Morgenavond om 8 uur heeft de trekking plaats in het gebouw Willebrord, Oudegracht bij de Hofstraat. De uitslag der trekking zal nader gean nonceerd worden. CANDIDATEN GESTELD. In een dezer dagen alhier gehouden alge meene vergadering van het Hoogheemraad schap van de Uitwatertnde sluizen in Kenne- merland en West-Friesland zijn tot candidaat voor hoogheemraad gesteld in de vacature- A. Schrooder 1 A. Schrooder, Heiloo2. P Slot, Broek op Langedijk; 3. C. Peppirig, Limmen. Vacature-P. Couwenhoven, aftredend gens leeftijdsgrens. 1. J. C. Bruin, Zijpe; 2. W Groot Cz„ Stom'j'toren; 3. A. de Wit Oosthuizen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2