Alkmaarsche Courant. sniert! fier aertlgst» jaargang. Jiadionieuws QememtecadetL Jieuitieton Het valsche papieren MAANDAG 19 DECEMBER KOEDIJK. II 01 1932 Dinsdag 20 December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Con cert. S. Joosten, piano. j. Reindorp, zang en Egb. Veen, begeleiding. 11.— Voordracht door A. de Hoog—Nooy 11.20 Vervolg con cert. 12— AVRO-k'einorkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.102.30 Causerie door E. G. Schürmann. 2.45 Gramofoonplaten. 3_ Knipcursus. 4.— Viool-recital Egb Veen Jr., m. m. v. Egb. Veen Sr., piano. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v J. Hamel. 5.— AVRO-Kamerorkest ol.v. L. Schmidt. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO. 6.Vervolg con cert. 7.— Gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 9 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. een gem. vocaal kwartet. 10.— „Eén van ons (II)" van J. Galsworthy. Regie: Kommer Kleyn. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest Re freinzang: Bob Scholte. 11.— Vaz Dias. 11.0512.Vervolg Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8.— 915 en 10.Gramofoonpl. 11.3012.— Godsd. halfuur. 12.151.45 Orkestconcert. 2— Vrouwenuurtje. 3.— Cursus. 4.HIRO 5 10 Sextetconcert. 6.30 Cursus. 6.50 Cause rie. 7.10 en 7.45 Causerie. 8.Orkestcon cert m. m. v. vioolsolist. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Viool-recital. 9.40 Orkestconcert. 10.30— 12 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, ber 11.05 Lezing. 12.20 Or gelspel E. O'Henry. 1.05 Commodore Grand-orkest o.l.v. Muscant. 2.20 A. Salis bury's orkest. 3.20 Het Pini Tango orkest. 4 05 Concert. G. Noon, viool en B. Harrison, piano. 4 35 R. Tapponnier en zijn orkest 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Mo- zarfs kwintetten 7.10 Lezing. 7.40 Gramo foonplaten. 8.20 Vaudevbille. 9.— Layton en Johnstone. 9 20 Berichten. 9.40 BBC-orkest o.lv. HelyHutchinson. 10.5512.20 Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door orkest Krettly. 7.40 Concert door orkest Krettly 8 20 Cabaretprogramma o.l.v. L. Boyer. 9.05 Concert, viool. zang. piano en declamatie. Kalundborg. 1153 M. 11.201 20 Con- cerf uit rest. „Wivex". 2.204.20 Mogens Hansen's orkest. 7.20 Omroeporkest en solis ten o.l.v. L. Gröndahl. 8 20 Kerstconcert 9 05 Kamermuziek door solisten. 9.5010 20 Fransche balletmuziek door het Omroep orkest o.l.v, L. Gröndahl. Kalundborg, 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.20 Concert o.l.v. Kloss. 12.20 Con cert o.l.v. Evsoldt. 1.50 Gramofoonplaten. 4 20 Concert o.l.v. Wolf, m. m. v. O. Wetzel, piano. 7.20 Gevarieerd programma. 8.20 Weragorkest o.l v. Buschkötter m. m. v. viool en piano. Rome. 441 M. Gevariëe^d concert. Na af loop berichten Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12 20 Om- roepk'einorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramo foonplaten 5 20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6 35 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 „Le songe d'une nuit de Noël", hoorspel van Fleiscbmann. Muziek van Quinet. 9 20 Om roeporkest o.l.v. André 10.30—11.20 Gra mofoonplaten 338 M.: 12.20 Gramofoonpl 1 30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.50 Omroep kleinorkest o.'.v. Leemans. 8.20 Concert door orkest en solisten o.l.v. H. Charlier. IQ.50 11 20 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 M. 7.20 Opera „Der fliegen- de Hollander" van R. Wagner. Dirigent G Szell. 9.50 Berichten en hierna tot 11.20 Populair concert uit Hamburg. MAAGPILLEN "Wcv De/aarden zijd inderdaad bet meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang Gemakkelijk in te nemen aaogename smaak verwekken geen krampen. f O bi ftocon. Vergadering van Vrijdag 16 Dec. Op deze door een talrijk publiek bezochte vergadering waren alle leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, burgemeester N n a b e r, met een kort woord van welkom, deed de heer Mulder naar aanleiding van de notulen een vraag. Hij wees erop, dat in de jongste raadsvergadering was besloten tot het verleenen van huurtoeslagen voor steun- trekkenden en dat daarmee niet zou worden gewacht op toekenning van subsidie door de regeering daarvoor. Thans zijn we zes we ken later en nog is er geen uitkeering ge daan. Waar wordt nu nog op gewacht? De voorzitter antwoordde: Op de goedkeuring van het raadsbesluit. Met den heer Mulder betreurde spr., dat die zoo lang op zich laat wachten De uitbetaling zal ge schieden van den datum van het raadsbesluit af. De heer Hart wilde een telegram zenden aan Ged. Staten om op spoed aan te dringen. De voorzitter: We hebben Dinsdag getelefoneerd met Den Haag over deze zaak en toen is ons toegezegd, dat we heel spoe dig antwoord zullen krijgen. Acht u nu een telegram nog noodig, dan zullen we dit als nog verzenden. De heer Hart meende dat niet voldoende spoed kan worden betracht. De menschen kunnen niet wachten. De voorzitter zegde toe weer te zul len telefoneeren als over een paar dagen nog geen antwoord is ontvangen. De heer Hart kon zich hiermee vereeni gen. De notulen werden hierna goedgekeurd. Mededeelingen. De voorzitter deed de volgende mede deelingen Van den minister van economische zaken is mededeeling ontvangen, dat de regeering geen middelen ter beschikking staan om aan gemeentebesturen voorschotten te verleenen ten behoeve van noodlijdende tuinders; Van Ged. Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen 1. Het besluit tot overdracht der perceelen aan mej. T. Molenaar; 2. Het besluit tot verhuur van de woning aan de wed. V. Koning; 3. twee besluiten tot wijziging der gemeen- tebegrooting voor 1932; 4. de gemeenterekening over het jaar 1930. Van de vereeniging het Wit-Gele Kruis te Oudorp was ingekomen een dankbetuiging voor toegekende subsidie voor het jaar 1933. Ingekomen stukken. a. Van Ged. Staten verzoek om de veror dening op het beheer van het electriciteitsbe- drijf geheel te herzien. B. en W. boden in verband hiermede de nieuwe verordening aan en stelden voor, deze aldus vast te stellen. Het gaat hier om een officieel vastgesteld model. Het voorstel werd goedgekeurd. Verlaging stroomprijs electrici- teit en verzoeken in het belang van werkloozen. b. De Neutrale Bond van Tuinders, afd. Koedijk, verzocht: 1. geen georganiseerde arbeiders in de werkverschaffing aan te nemen in de plaats van georganiseerde; 2. den stroomprijs voor laag tarief te bren gen op 6 cent. Betreffende punt 2 stelden B. en W. voor, het minimum-verbruik voor laag tarief te handhaven op 50 K.W.U. en den prijs te be palen op 12 cent voor de eerste 50 K.W.U. en op 6 ct. boven de 50 K.W.U., zulks in ver band met de aan de gemeente uit te keeren bijdrage van 4000. De Tandarbeidersbonden verzochten te be vorderen, dat de arbeiders, die uit de werk- loozenkas trekken, er niet slechter aan toe zijn dan de ongeorganiseerden in de werk verschaffing of steunregeling; plaatsing van arbeiders, die niet kunnen baggeren, bij het Staatsboschbeheer en toeslag voor brand stoffen en huishuur voor hen, die uit de werkloozenkas trekken. Betreffende dit laatste punt was een onge veer gelijk verzoek ontvangen van de hoofd besturen. Een niet gewilde beleediging. De voorzitter zei, dat in de toelich ting van punt 1 woorden voorkomen, waar van de draagwijdte den schrijver zeker ont gaan is, anders zou het een grove beleedi ging zijn. Indien nog één keer iets dergelijks werd geschreven, zou spr. zoo'n adres niet in behandeling doen nemen. De stroompriis. Aangaande den stroomprijs stelde de van HERMAN ANTONSEN. 23; Thornton drukte de aangeboden hand ste vig en dankbaar. Ik kon er niet toe komen, mezelf aan je op te dringen na alles, wat je al voor me ge daan hebt. Dat is de heele zaak. La Foneuse trok een stoel naast zich en wenkte Paget, dat hij bij haar, tegenover Der- went zou komen zitten. Deze heer hier, zei ze, op het vel papier voor haar wijzend, wil zekere schikkingen treffen en betalingen doen. En om te zorgen, dat de wettigheid van die transacties niet zou worden betwist, vond hij het beter er een authentieke akte van te maken. En omdat we niet al te veel tijd meer hebben, zoudt u mis schien wel zoo goed willen zijn hem te helpen, °m die stukken zoo kort en duidelijk mogelijk °P te stellen. Paget haalde zijn vulpenhouder voor den dag en nam een vel papier. Als mijnheer Derwent dan zoo goed wil 'Ün me eenige punten op te noemen.... La Foneuse stond op en verliet bet vert"k ten oogenblik later kwam ze terug met Wil son, wiens oogen van blijde verbazing sc |erden. Enkele minuten werd er in het ver- trek niet anders gehoord dan het zachte kras- *6n van de pen, een vraag op gedempten toon 'n een even kalm antwoord. Eindelijk schoof a« rechtsgeleerde de geschreven documenten over de tafel heen en wenkte de omstanders naderbij. Misschien is het beter, dat u ook getui gen ervan bent, dat deze heer geteekend heeft. Zulke voorzorgen zijn in zulk een bijzonder geval niet overbodig. Thornton moest glimlachen om de vorme lijke manier van doen van zijn vriend. De stukken werden behoorlijk geteekend en door den advocaat meegenomen. Daarop nam Paget spoedig afscheid, om zich niet meer dan strikt noodig was met dit vreemde zaakje in te laten. Nu alleen nog betalen, zei la Foneuse Haar stem klonk zwak en vermoeid en haar gelaat was doodsbleek. De inspanning werd blijkbaar te groot. Blijft u nu rustig zitten, zei Thornton, naar haar toegaande. Ik kan het zaakje nu wel verder alleen af. Kom, mijnheer Der- went, nu verder geen tijdverlies. Derwent had zich in zooverre hersteld, dat hij weer onbeschaamd rondkeek. Hij vond blijkbaar, dat de zaak heel wat beter afgeloopen was, dan hij verwacht had. Hij ging naar een der koffers, haalde er een pak je banknoten uit en begon te tellen. Dat is het cadeautje voor mijn dierba re vrouw en kind, zei hij spottend, op het afgetelde stapeltje wijzend. Uw waarde vriend noemde zooeven een advocatenkan toor, dat de zaak wel verder zou willen op knappen. Ik doe misschien beter het geld aan hen te adresseeren. Dan gooide hij Wilson een pakje toe en de ze nam ze haastig op en verliet het vertrek Thornton wilde hem tegenhouden. Och, laat hem maar gaan, zei la Fo neuse. Hij heeft zijn rol gespeeld en er valt niets meer te doen voor hem. voorzitter voor, daarin geen verande ring te brengen, omdat anders de begrooting de vorige maand vastgesteld, in de war zou raken. De heer Smit geloofde, dat het verzoek alleszins op zijn plaats is en hij wenschte er aan te voldoen met ingang van 1 Dec j 1 De heer Hart wilde niet spreken over de aanleiding van de verhooging, die is vol doende bekend. Nu is de prijs voor straatver lichting en ander verbruik verlaagd, maar niet voor de kleine verbruikers. Als we nu den ouden toestand terug krijgen, waarom dan niet ten aanzien van die kleine gebrui kers? Spr. wilde ook hen doen profiteeren, omdat zij anders de dupe worden van den slechten financieelen toestand der gemeente. Bovendien eischt het e'.ectrisch bedrijf dien hoogen prijs niet. De voorzitter had het beter gevon den als dit verzoek de vorige vergadering was binnengekomen. Dat de kleine gebrui kers thans sluitpost van de begrooting zou den zijn, ontkende spr. Het gaat om een be drag van 4000. De heer W. Visser vreesde, dat Ged. Sta ten zullen aandringen op het zeker stellen van de winstmarge van het elecirisch bedrijf. De heer Hart meende, dat bij vorige be sprekingen was besloten het electrisch tarief in zijn geheelen omvang naar den ouden toe stand terug te brengen, althans de raaa meende dat. Later bleek, dat het laag tarief niet verlaagd was, doordat B. en W. het niet in bespreking hadden gebracht. Thans moeten de kleine gebruikers nog de verhooging dragen, die opgelegd werd om een bepaalde geldleening te krijgen. Spr. wilde ook hen van lagere prijzen doen pro fiteeren. De voorzitter waarschuwde, dat de heer Hart hier de verantwoording mee zou dragen voor verhooging der lichtprijzen over de heele linie, we.ke verhooging wel zou kunnen komen, als het voorstel-Smit werd aanvaard. De heer Smit handhaafde zijn voorstel (verlaging tot 6 cent met ingang van 1 Dec.) Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen (tegen de beide wethouders). De andere verzoeken. B. en W. adviseerden geen toeslagen te verleenen op uitkeeringen uit de werkloozen kas. De keuze van arbeiders voor al dan niet baggeren is vrij voor de tuinbouwers. De mogelijkheid bestaat voor tewerk stelling bij het staatsboschbeheer. B. en W. hebben naar de voorwaarden gevraagd en ten antwoord gekregen, dat de arbeiders zoo veel mogelijk in werkverschaffing moeten worden geplaatst. Verleden jaar had het werk in het Staatsboschbeheer aan de ge meente veel gekost en daarom was nu reeds gevraagd naar de subsidie, die ervoor zou kunnen worden tegemoet gezien. De heer Hart beklaagde zich erover, dat de agenda geen prae-advies van B. en W. op deze punten bevat. Dit prae-advies ligt wel bij de stukken, maar het bevat niets aangaan de het plaatsen van ongeorganiseerden in de werkverschaffing. De voorzitter merkte op, dat het den tuinders vrij staat al dan niet georganiseer- den of ongeorganiseerden in dienst te nemen. De heer Hart zei, dat de Neutrale Bond daarover niet spreekt, maar over het plaat sen van ongeorganiseerden in de werkver schaffing. !D De voorzitter bleef er bij, dat het prae-advies dit alles duidelijk zegt. De heer Mulder: Het gerucht ging 1 Dec., dat B. en W. menschen uit de werkver schaffing haalden en er ongeorganiseerden voor in de plaats stelden, ofschoon de werk- loozenkassen daarmee zouden worden uitge put. De voorzitter handhaafde zijn mee ning, dat de tuinders vrij zijn in het tewerk stellen van wie zij willen. B. en W. halen niemand uit de werkverschaffing, maar laten de werkgevers vrij in hun keuze uit de door de inspectie aangewezen personen De heer W. Visser zei, dat de gemeente 1500 subsidie had gegeven aan de werk lozenkassen. Daarvoor had voor 6000 in werkverschaffing kunnen worden besteed (aangezien de gemeente daarvoor 75 pCt. subsidie krijgt) en dan was de gemeente nog precies even ver geweest. De heer Hm r t meende, dat men de orga nisaties niet mag prijs geven als men den chaos niet nog grooter wil maken. Wat be- teekenen ook nog 6000 voor werkverschaf fing bij zoo groote werkloosheid? E>e heer W. Visser had niet willen be weren de georganiseerde arbeiders achteruit te zetten, zooals de heer Hart meende. De voorzitter was overtuigd van het goede recht van organisatie. De heer Hart zei, dat het standpunt van Derwent streek zich bedachtzaam langs zijn kin en keek naar zijn koffers.' Ik krijg wel erg weinig voorsorong, zei hij klagend. Maar ik zal toch beter weten weg te komen, dan u verwacht! Hij haalde een handtaschje uit een kast en begon een en ander uit de koffers over te pakken. Ze keken zwijgend toe. Eindelijk stak hij een sigaar op, trok zijn overjas aan en zette zijn hoed op. Daarna keek hij Thorn ton spottend aan. Beste jongen, wat ben jij toch sloom! Geen wonder, dat je zoo gemakkelijk beetge nomen kunt worden. Zulke menschen.als jij moesten er eigenlijk niet bestaan. Kijk eens, zoo maar onder je neus heb ik de telefoon draden afgesneden. Je hebt er niets van ge merkt, ofschoon ik dacht, dat iedereen in de kamer het hooren moest, toen ik ze doorknip te.... Ik heb dat gedaan, om zeker te zijn van mijn half uur. Stel je eens voor, dat ik net zoo gedaan had met het licht! Zou je heb ben durven schieten, met zooveel menschen in de kamer? Thornton beet zich op de lippen en kreeg een kleur. Als u zooiets gedaan hadt, dan weet ik wel, dat u nooit levend op straat gekomen waart! zei hij woedend. Z onder een woord te zeggen, maakte Der went een buiging en ging de kamer uit. Het bleef doodstil, totdat zijn stappen op de straat waren weggestorven. Toen verborg la Foneuse eensklaps het gelaat in de handen en begon bitter te schreien. Thornton knielde dadelijk naast haar neer en snikkend legde ze haar hoofd tegen zijn schouder. Maar na een poosje richtte ze het hoofd met een ruk omhoog. Hij zag, dat haar oogen weer hel der stonden, B. en W. is geweest om zoo gauw de winter begon de werkverschaffing stop te zetten. De georganiseerde arbeiders moesten gebruik maken van de werkloozenkas. Spr. wilde niet de groote kosten der ge meente vergrooten, integendeel. Op 1 Dec. begon de steunverleening en hij had aange raden om zooveel mogelijk te werken in ar beid die gebeuren moest, om straks, als er wegens vorst of wat ook niet gewerkt kan worden, te gaan stempelen. Als het was door gegaan dat arbeiders uit de werkverschaf fing werden gehaald om te gaan stempelen, hadden de menschen waarschijnlijk wel vier weken uitkeering minder gekregen. Spr. wilde een commissie voor de werkver schaffing instellen, gevormd uit den raad en aangevuld met een tuinbouwer en een arbei der. Dan zouden de burgemeester en de se cretaris, die in hoofdzaak belast zijn met de uitvoering der werkloozen-bepalingen, gerin ger verantwoordelijkheid hebben De voorzitter zei, dat op 1 Dec. 26 personen in de werkverschaffing waren en dat daar 12 bij waren, wier inkomen nauw keurig was nagegaan en van wie gebleken was, dat zij 't eerst in de termen vielen om er uit te worden gehaald. Dat getuigt toch wei van overleg bij B. en W„ die meenden dat die menschen er niet slechter bij voeren a!s zij naar de werkloozenkas werden verwezen. De heer Hart merkte op, dat dit toch van hoogerhand niet is goedgekeurd. Men wenschte dar de menschen zooveel mogelijk in werkverschaffing te zien geplaatst. De ver trouwensmannen der arbeiders waren zeer verontwaardigd geweest over den maatregel van B. en W. en daar wilde spr. rekening mee houden. De menschen waren zeer gêdu- peerd geworden. Devoorzitter bleef er bij, dat met de inkomsten der arbeiders rekening is gehou den en dat dit zeer zeker juist is geweest. Langdurig spraken de voorzitter en de heer Hart over toeslagen e.d. Eerstge noemde ontkende voor de gemeente de moge lijkheid om die te betalen. Laatstgenoemde wilde een toeslag voor brandstoffen geven ook voor hen die uit de werkloozenkas trek ken. De voorzitter meende, dat B. en W. zich er wel mee zouden kunnen vereenigen de uitkeering bij werkloosheid te verhoogen van 42 op 78 dagen. De werkzaamheden aan den Reekerdijk zouden al begonnen zijn, indien het verleden wek niet had gevroren. De menschen, die daaraan zullen werken, zullen zeer zeker door het hoogheemraadschap zelf worden gekozen uit de werkloozen in de gemeente. De adviezen van B. en W. werden goedge keurd. c. Van B. en W. van Alkmaar begrooting van den keuringsdienst voor waren voor 1933. Goedgekeurd. d. Van Ged. Staten verzoek in het besluit tot belegging van kasgeld nog op te nemen den termijn van opzegbaarheid en minimum rente. B. en W. stelden voor aan het verzoek te voldoen. Het betreft slechts een formali teit. Goedgekeurd. Vóór staatspensioen. e. Van het béstuur van de afd. Amsterdam van den Bond voor Staatspensionneering was een verzoek ingekomen om zich uit te spre ken ten gunste van een wettelijke regeling van premievrij staatspensioen voor alle inge zetenen. B. en W. stelden voor zich hiermee ac- coord te verklaren. De heer Hart vond het een prachtige actie. Het voorstel van B. en W. werd goedge keurd. Hondenbelasting. Van C. Wallaart was ingekomen een ver zoek om vermindering van hondenbelasting en van A. Boon een adres om ontheffing van die belasting. B. en W. stelden voor afwijzend op beide verzoeken te beschikken. De heer Mulder zei, dat adressant- Boon al geen hond meer had, toen het belas tingbiljet hem werd aangeboden. De heer W. Visser betoogde, dat vroe ger aangifte dient te worden gedaan, dat men geen hond meer heeft. De verordening zal aldus worden aange vuld. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Kasgeldleening. Op voorstel vap B. en W. werd besloten tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste 20.000. Weg door Geestmer-Ambacht. B. en W. stelden voor aan de provincie Noordholland den grond te verkoopen, be- noodigd voor den nieuwen weg door Geest U moet me niet zoo lang laten toegeven aan vrouwelijke zwakheid, zei ze. Er zijn nu al twintig minuten om van het half uur, dat we Derwent hebben toegezegd, en toen hij wegging, hebt u toch zeker wel gehoord, dat hij de deur van de buitenzijde op slot heeft gedaan Ja, dat heb duidelijk genoeg gehoord! zei hij opstaande. Wat moeten we dan nu doen? Derwent heeft u uitgelachen. Dat vind ik vreeselijk ge noegMoeten we hier nu maar rustig blij ven zitten, terwijl hij zichzelf in veiligheid brengt Ik kan de deur immers wel intrappen? Of door het raam om hulp roepen? En de politie er bij halen? En eindelooze vragen moeten beantwoorden? Hoogst waar schijnlijk zouden we morgenochtend voor een af andere magistraat moeten verschijnen en ondertusschen had Derwent al den tijd om er vandoor te gaan Vooruit dan! zei hij lachend. U vindt, dat Derwent ons heel slim heeft ingesloten en dat ik even slim moet handelen om ons uit dezen val te bevrijden! Er zijn verschil lende uitwegen! Ik zou u bijvoorbeeld aan een geïmproviseerd touw door het raam naar beneden kunnen laten zakken. Ik zou binnen tien minuten de telefoondraden kun nen hersteld hebben. En ten derde en dat is denkelijk nog het gemakkelijkste, ik zou de deur kunnen openmaken. Hij ging er heen en bekeek de deur van alle kanten en hield eindelijk zijn oog voor het sleutelgat. Die gek heeft warempel den sleutel er op laten zitten! riep hij verheugd uit. Hij trok het dikke karpet, dat tot voor de deur lag, weg en zag, dat er een vrij breede kier onder merambacht, en voor dien weg een bijdrage te verleenen van 2000. De voorzitter lichtte toe, dat de grond na herschatting op 15 pCt. minder is geschat dan aanvankelijk en thans dus zal opbrengen 1700. De gemeente zou dus nog 300 moeten bijpassen. Het voorstel werd goedgekeurd. Cursus rijpere jeugd. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om aan den cursus voor de rijpere jeugd een subsidie van 5 te verleenen voor eiken leerling uit de gemeente Koedijk (dat zijn er negen, de cursus telt in totaal 48 leerlingen). Verhuring. Eveneens werd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om het perceel, in huur bij P. Bijpost te verhuren aan J. Molenaar, die de zaak van eerstgenoemde heeft overgenomen (huursom 450 per jaar). Verwarming raadhuis. B. en W. deden het voorstel om in verband met de hoogere kosten voor de raadszaal nog geen gaskachel aan te schaffen, doch eerst alleen den aanleg gereed te laten maken, zulks in verband met nader ingewonnen in formaties. De voorzitter had een opgave van een nieuw soort gaskachel, waarvoor slechts een kleine afvoerbuis aan den achterkant van het raadhuis noodig is Een dergelijke kachel is wel iets duurder, maar de aanleg van bul- zen e.d is weer goedkooper, terwijl boven dien ontsiering van het gebouw wordt voor komen. Het voorstel werd goedgekeurd. Verhooging opcenten personeete belasting. Verontwaardiging bij den raad. Van Ged. Staten was een schrijven ingeko. men met bemerkingen op de in de vorige ver gadering vastgestelde gemeentebegrooting voor 1933. Genoemd college was van mee ning, dat verschillende cijfers te hoog waren geraamd, o.a. de bedragen voor het gemeen tefonds, een en ander tot een gezamenlijk be drag van 2900. Ged. Staten gaven daarom in overweging verschillende begrootingsposten te herzien en in elk geval de opcenten voor de personee- le belasting te brengen van 150 op 200. De heer J. V i s s e r was van meening, dat de 200 opcenten door Koedijk absoluut niet betaald kunnen worden. We kunnen toch niet steeds om geld komen, maar moeten ook eens wat brengen. De heer Smit: Je moet naar Den Haag gaan. (Gelach). De voorzitter stelde voor om onder protest de voorgeschreven wijziging goed te keuren. De heeren Mulder e/ SmitJa, maar dan is het toch aangenomen. De heer Mulder constateerde, dat de gemeente jaar op jaar achteruit gaat tenge volge van de betaling van steun bij werk loosheid, uitgaven die het rijk voor zijn reke ning moest nemen Protesteeren in Den Haag geeft ook al weinig, wij protesteeren reeds van Sept. af. De voorzitter was het met alle klach ten eens, maar het gaat nu slechts om de vast stelling van cijfers Als wij dat niet doen, mag slechts tot de helft over de uitgaven worden beschikt. De heer Groen zei. dat het mes de ge meente op de keel wordt gezet. Hij zou den gemeentenaren willen aanraden de belasting biljetten, als zij ze niet kunnen betalen, terug te sturen. De voorzitter noemde verschillende posten, waarop misschien nog wel wat kan worden bezuinigd, en kwam zoo aan hel ver- eischte bedrag. Het woord van den heer Groen zou spr. als burgemeester niet willen1 onderschrijven. De heer Hart was overtuigd dat men niet anders kan dan doen zooals de burgemeester voorstelde, maar een ernstig woord van pro test mocht toch wel gehoord worden, meende spr. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. Van de verhooging zullen de biljarts worden vrijgesteld. De contributie voor dokters- fondsen. Van de landarbeidersbonden was een ver zoek ingekomen om de contributie voor dok tersfondsen voor rekening van de gemeente te nemen. De voorzitter ontkende de mogelijk heid voor de gemeente om aan dat verzoek te voldoen. Hij betreurde het dat het verzoek was gedaan, omdat immers tot nu toe steeds nog uit een bijzonder potje de bijdragen waren betaald voor hen. die het zelve niet kenden. De heer Mulder erkende, dat er een rege- =^=====^=^=^^=i de deur was. Daarop nam een zeiltje, dat voor den haard lag en schoof dit onder de deur door, zoodat het aan de buitenzijde on der het sleutelgat kwam te liggen. Ze volgde aandachtig al zijn bewegingen. Dan vroeg hij haar een lange zilveren sierspeld, die ze droeg, te leen, boog die aan het ondereinde om en bracht die in het slot. Als ik den sleutel nu maar teruggedraaid kan krijgen zoover, dat ik hem er aan den an deren kant uitduwen kan, zei hij, voorzichtig te werk gaande. Na enkele vergeefsche po gingen gelukte het hem en met de punt van zijn zakmes duwde hij den sleutel naar buiten, zoodat hij op de mat in de gang viel. Dan trok hij de mat voorzichtig onder de deur door met den sleutel erop en liet haar triomfantelijk den sleutel zien. Daar is Derwent's laatste troef! Als hij •niet beter speelt, verliest hij het zeker tegen ons! Dat was beslist handig van u, riep ze verrukt uit. Ik geloof vast, dat het een goed voorteeken is, dat we hem nog wel te pakken zullen krijgen. Ik Ze hield plotseling op, omdat er aan de deur geklopt werd. Thornton schrok even, maar ze stelde hem terstond ge rust. Dat is Wilson! Die is natuurlijk niet ver weggegaan. U hadt heusch de deur niet open te maken. Ik wist, dat hij, voordat het half uur om zou zijn, terug zou komen en Dus was het u alleen te doen om te zien, of ik slim genoeg zou zijn om een uitweg te vinden? Hm op slot van zaken vind ik het toch leuk! Precies dertig minuten geleden stapte hi) in Bishopsgate street in een taxi, om een racewagen in Brentford op te pikken, dat i* alles wat ik er van afweet. {Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5