Van Rommelzaken Hobbeltie Man en vrouw zijn een oudorp. wieringerwaard. 'jPzovwciaai Tlieuws heiloo. ZUmsCHARWOUDE. schagen. langendijk. bovenkarspel. dirkshorn. hensbroek, altijd één kwaliteit beter JCunst en Wetenschap ling was getroffen voor hen die niet kunnen betalen, maar m*n mag niet vergeten, dat de toestand steeds slechter wordt Het wordt meer en meer een onmogelijkheid om alles te betalen. Spr. had bewondering voor hen. die tot dusver nog steeds hebben betaald, on danks de groote moeilijkheden De heer Groen vreesde, dat de menschen als lid van het ziekenfonds zullen bedanken en dan voor rekening der gemeente zullen moeten worden behandeld, als zij ziek worden. De voorzitter geloofde, dat het ver standiger was geweest van de menschen om ihet verzoek niet te doen. omdat tot nu toe bij onvermogen toch betaald was van andere ziide. Het potje waaruit dat geschiedde, moet zoo lang mogelijk behouden blijven en als nu de gemeente de kosten voor hare rekening zou nemen, was het zeel te gauw leeg. De heer Hart zette uiteen, dat voor ve.e menschen de uitgaven voor het ziekenfonds te hoog worden en wenschte dat de doktoren dit ook zouden erkennen en een tegemoet komende houding zouten aannemen. Hier is werk voor de organisaties, maar ook voor de doktersfondsen zelve. De voorzitter erkende, dat het totaal bedrag dat in de gemeente wordt betaald voor het doktersfonds, zeer groot is. Het verzoek werd afgewezen. Geen commissie voor werkver schaffing. De heer Hart vroeg om de meening van B. en W over zijr voorstel om een werkver 8chaffingscommissie in te stellen. Hoe gaal het met de werkverschaffing nu het weer dooi is? De v o o r z i 11 e rHet blijft zooals wij deze week hebben afgesproken. Het toezicht bij de werkverschaffing is officieel bij de Heidemaatschappij. Spr. meende dat een commissie als door den heer Hart bedoeld niet noodig is. De heer J. Visser vroeg wat zoo n com missie moet doen. De voorzitter: Dat weet ik niet. De heer J. Visser: Zij kan niets doen zonder de werkverschaffing. Als de inspectie zegt, dat iemand in de werkverschaffing mag of niet, dan kan de commissie er niets aan veranderen. De heer Hart meende, dat de toestem ming voor baggeren bv. eerder zou ziin geko men als menschen uit de practijk in de werk verschaffing medezeggenschap hadden ge had. De W. V i s s e r achtte de commissie niet noodig, omdat het toezicht op de werkver schaffing behoort bij de Heidemaatschappij en de inspectie. De heer Hart was het hier niet mee eens Hij zou er nog veel meer van kunnen zeggen, maar zou dit niet doen in het belang van de werkverschaffing. Spr. wilde B. en W. tege moet komen door sA te zien van de commissie en wilde alleen er op aandringen om een man uit de practijk aan B. en W. toe te voegen voor werkverschaffingszaken. Ook dit werd door den v o o r zi 11 e r af gewezen, waarmee de raad zich vereenigde. Verhooging bijdrage aan het burgerlijk armbestuur. Van het burgerlijk armbestuur was een verzoek ingekomen om een verhoogde bij drage (op de begrooting was door B. en W besnoeid tot een bedrag waarmee het B. A. niet kon rondkomen). B en W. waren het er wel over eens. dat de gevraagde verhoogde bijdrage noodig was. Een gunstige omstan digheid was, dat Donderdag in een telefo nisch gesprek met Den Haag de toezegging was ontvangen, dat zij die een uitkeering van het B. A. krijgen mogen stempelen en dan werkloosheidsuitkeering zullen genieten. Op die bedragen geeft het rijk, „ocals bekend, subsidie, en nu stelden en W. voor deze af te staan aan het burgerliik armbestuur. De heer Mulder vroeg of dit nu de vol gende week zal gebeuren, want, zei hij, wij weten niet hoe het moet. De voorzitter: Dat weten wij ook niet, de gemeente heeft ook geen geld. Hierna sluiting der vergadering. Donderdag vergaderde de raad dezer ge meente. Alle leden waren tegenwoordig. Mededeeling werd gedaan van een ingeko men schrijven van den heer C. van Alphen, verzoekende wijziging van het tarief van het electrisch voor zijn kleermakersbedrijf. Deze afnemer betaalt buiten den spertijd 6 cent per K.W.U. en in den spertijd f 0.30 per uur, de spertijd is den winter van nam 4 uur tot des avonds 11 uur. De bedoeling is, dat de afnemers daardoor zooveel stroom be trekken buiten dien spertijd. Het bedrijf heeft elk zulke aansluitingen, waaronder meerde ren in het bezit van een electrische kachel. B. en W. stelden voor, voor die afnemers de regeling te laten, zooals thans geldende, aangezien anders zou worden aangemoedigd, die instrumenten ook in den spertijd te ge bruiken, hetgeen voor het bedrijf zeer nadee lig is Het verzoek kan dus niet ingewilligd wor den, omdat voor één geen uitzondering ge maakt kan worden, ofschoon de raad hem an- de's gaarne tegemoet zou willen komen. Van de R.K. Voetbalvereniging alhier was een schrijven ingekomen, verzoekende voor dit jaar vrijstelling van huur van hei land. Voor het in orde brengen van dit land zijn 70 onkosten gemaakt. B en W. stelden voor de huur van 75 terug te brengen tot 25 en het land voortaan alleen te verhuren aan een vereeni- ging, die rechtspersoonlijkheid bezit, b.v het R.K. kerkbestuur, of het bestuur van de voet balvereniging te verplichten soliede borgen te stellen. Dit werd aangenomen. Van den heer W. Verhoeve en van diverse huurders was een verzoek ingekomen om 50 verlaging van huur over 1932. Door B. en W. werd voorgesteld aan alle huurders van gemeentelijke eigendommen een jeductie te verleenen van 30 Dit voorstel werd aangenomen. Ingekomen was een schrijven van den heer Heemschut, inhoudende, dat deze ophoudt voortaan advies te geven bij den woningbouw De heer Heemschut raadt aan, zich voortaar te wenden tot de adviescommissie voor bouw ontwerpen in deze provincie. In verband hier mede las de voorzitter een schrijven voor van den heer Reijendam, bouwkundige te Alk maar, waarin deze mededeelde, als particu in hun lof over „Zij"-c> ême. Zij ia inderdaad even onmisbaar voor «Ie verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. De heer Blaauboer meende dat het andeis wel noodig is dat hij vrijgesteld wordt Hici na sluiting waarna nog een kleine comitever- gadering voor het kohier hondenbelasting. lier het werk van den heer Heemschut in Almaar en omgeving te willen voortzetten Hij verzoekt de gemeente Oudorp bij voorko mende gevallen van advies te mogen dienen Daar de heer Reijendam steeds tot tevreden heid van de gemeente gewerkt, werd besloten aan dit verzoek te voldoen. Op voorstel van B. en W. werd besloten, de vergoeding voor den agent van arbeidsbe middeling en werkverschaffing vast te stel len op 50 oer jaar. Verder wordt aan den heer Blijenda'al een vergoeding *an 50 toe gekend voor het toezicht op de werkverschaf fing in de vorige winter. Hierna kwam de gemeentebegrooting aan de orde. De heer Leering deelde namens de commis sie van onderzoek mede, dat deze begrooting over 't geheel zeer naar genoegen van de commissie was en brengt B. en W. hulde voor de nauwgezette samenstelling. De subsidie voor het Burgerlijk Armbe stuur werd vastgesteld op 5500, inplaats van op 5000, hetgeen door het Burgerlijk Armbestuur was aangevraagd, daar anders weer suppletoir zal aangevraagd moeten wor den. Aan het Armbestuur worden twee raads leden toegevoegd, n.1. de heeren Leering en Jongebloed. E>e heer Leering vroeg, of het niet wensche- lijk zou zijn, de leermiddelen voor de Open- ba.e school aan te besteden. De heer Kunst verklaarde, dat door het Hoofd der School de grootste soberheid wordt betracht en wenschte daarom geen aan besteding. Ook de voorzitter zeide, dat nimmer meer wordt aangevraagd, dan hoogst noodzakelijk is, en keurde daarom aanbesteding ook af, zoodat de bestaande manier van bestelling blijft gehandhaafd. Teneinde de begrooting sluitend te maken, werd besloten 3000 van het reservefonds van het Gem. Electr. Bedrijf daarvoor te ge bruiken. Hiermede was de begrooting afgehandeld Aan het einde der vergadering deelde de heer Kunht mede, dat dit de laatste vergade ring was, die hij als raadslid bijwoonde, daar hij de gemeente gaat verlaten. De heer Kunst dankte de leden voor de aangename samen werking. Spreker zeide, dikwijls verschil van meening met het overig deel van den raad te hebben gehad, maar dit heeft nooit schade gedaan aan de goede verstandhouding. De voorzitter dankte den heer Kunst, die steeds zeer populair in de gemeente is ge weest, voor bewezen diensten en voor de waardevolle adviezen, die de raad dikwijls van hem mocht ontvangen. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan de steuntrekkende werkloozen een kerst- gave te verleenen van 25 van het week- bedrag der steunuitkeering. Hierna sluiting. Donderdagmiddag vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Haringhui zen, tevens secretaris. Bij de opening zeide de voorzitter dat de heer Speets om gezondheidsredenen gemeend heeft te moeten bedanken als raadslid. Na mededeeling van verschillende ingeko men stukken kwam in behandeling een ver zoek van den Ned. bond van Arbeiders in het Landbouw-, tuinbouw- en Zuivelbedrijf om bijslag op werkloozenuitkeering. Alvorens hierover te spreken werd door den voorzitter eerst aan de orde gesteld een desbetreffend adres dat in de vorige vergadering werd aangehouden. Dit betrof een toeslag van 50 cent per dag benevens behoud van kinder toeslag. B. en W. hebben dit nagegaan en zijn tot de conclusie gekomen dat indien op 't adres gunstig werd beschikt de steun aan merkelijk boven 't loon zou uitgaan en stel den voor afwijzend te beschikken. De heer Goosens onderwierp dit voorstel aan een scherpe critiek, waarbij mevr. Boer man zich aansloot. De voorzitter zeide dat 't Burgerlijk Arm bestuur zoo noodig boven de uitkeering kan gaan. Onze steunregeling kan heusch wel genoemd worden. Dit adres gaat boven 't loon. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken met 42 stemmen aangenomen. Mevr. Boerman en de heer Goosens stemden tegen. Dan kwam een verzoekschrift aan de orde waarbij door den voorzitter werd opgemerkt waar we hier een vrije steunregeling hebben niet op deze circulaire behoeven in te gaan en niet behoeven te be sluiten boven de werkloozenuitkeering uit te gaan. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de invordering van opcenten van de vermogensbelasting. Goedgevonden. Een voorstel van B. en W. tot onderhand- sche verpachting van het sportterrein en den tuingrond met grasgewas bij de begraaf plaats werd na toelichting goedgekeurd. Verder een voorstel van B. en W tot wij ziging politieverordening betreffende de in spectie over electrische installaties. De voorzitter lichtte toe, dat er wel eens branden komen, die worden toegeschreven aan kortsluiting. De instaialties zijn in 1924 door diverse personen gemaakt. We vinden een schouw door een deskundige wel gewenseht. Het voorstel werd aangenomen. Als arm voogd wegens periodieke aftreding van den heer J. Schenk Kz. werd deze met algemee- ne stemmen herkozen. Als no. 2 werd de hr K. Schenk vermeld. De heer van Ham werd herkozen als lid van de commissie van toezicht op het L.O. Verder werden als leden van de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling geko zen de heeren C. Haringhuizen, Daan Kaan A Niesse, P Keuris en N. Boerman. De heer Daan Kaan in de plaats van den heer H Koster die verzocht had geen stem mei op hem uit te brengen. Bii de rondvraag zeide de heer Blaauboer te hebben verwacht dat er een verzoek was ingekomen van van Evck om vrijgesteld te worden van schoolgeld. Voorzitter zeide dat dit niet was ingekomen. Har- De Gemengde Zangvereeniging monie", diceteur de heer Jac. N- Al, gat Donderdagavond zijn eerste uitvoering dit seizoen. De „Rustende Jager" was geheel bezet en dat is op een zangavond iets bn- zonders. Begonnen werd met „Zonnelied van Sara Vlessing, gezongen door het koor, gevolgd door „Droome-Vrouw Kom van Isr. Olfnan. Mooi van voordracht en zuiver van toon werd het tweede gezongen. Het da meskoor zong „Jesu Dulcis Memoria van Theo van Bijl en „Drie zang" van H. J. den Hertog Het slotnummer „Die Sterretjes van J. P. J. Wierts, gezongen door het koor was een mooi slotnummer, waarvoor een extra apiplaus dubbel verdiend was. Daarna werd gegeven het humoristische zangspel ,.De Slotrepetitie der Vereenigde Zangers door Harmonie vereenigd te Vree- dendaal" waarhij de heer W. Schreurs te Alkmaar de directeur was. Die „Slotrepeti tie" voor het 25-iarig jubileum van den bur gemeester van Vreedendaal is een succes ge worden. Onbetaalbaar was de muziek van „directeur Schreurs" en ook de anderen, niet te vergeten de „componist" fde heer Groot) waren goed. Het was een lachsucces die naar meer smaakt. Na de pauze (waarin een ver'oting werd gehouden, terwijl alle loten waren uitver kocht), gaven eenige werkende leden een éénacter „Arme Rijken" waarmede zii succes oogstten en daarna begon de pret De Alc mariaband van Oebr. v. d. Stok e" lan Smit van alhier zorgden voor oOfeweHe muziek en daar begon het hal met attraeries, onder linge zangwedetrijd, ballonnendens, io-jo- dans. eet- en f'nitattracties enz Het was een gre/einore avond en bijna 3 uur toen men scheidde. Vrijdagavond waren in de openbare la gere school alhier verscheidene ouders bijeen gekomen voor het houden van een ouder avond. Na een verkiezing voor leden der oudercommissie, waarbij de aftredende com missieleden werden herkozen, hield het hoofd der school, de heer J. Renaud, eene lezing over het onderwerp: Kinderen, die niet willen eten. Hierop volgde een aangename gedachtenwisseling over meer of minder ge- wenschte gewoonten der kinderen betreffende het eten. Daarna werd een kijkje gegeven in het schriftelijk werk der leerlingen van alle klassen, waarvan eveneens een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Met de rondvraag tot slot en onder dankzegging voor den aange- namen geest, welke deze bijeenkomst ken merkte, sloot de voorzitter deze vergadering. De heer S. Rentenaar te Callantsoog zal door de commissie der gemeentelijke eier- veiling aan den raad worden voorgedragen als directeur der gemeentelijke eierveiling. We vernemen, dat de Vleeschkeurings dienst voor Langendijk en Harenkarspel zich tot de betrokken gemeentebesturen heeft ge wend met een advies, zich voor de vernieti ging van afgekeurd vee en vleesch aan te sluiten bij de Thermochemische Fabrieken. De Bond van Exporteurs van Aardappe len en Groenten in Noordholland heeft zich tot den minister van economische zaken en arbeid gewend met een adres, waarin ver zocht wordt, al die maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat het handels verdrag met 'Duitschland met 1 Januari a s wordt hernieuwd, om daardoor een tariefsver hooging te voorkomen. In een uitvoerige me morie wordt dit verzoek nader toegelicht en wordt getracht aan te toonen, dat geldelijke steunen den tuinbouw niet afdoende is en wei nig beteekent, als de handelsbelemmeringen niet worden opgeheven. Als gevolg van het besluit der gemeente raden, om het Gemeenschappelijk Electrisch Bedrijf voor Langendijk en St. Pancras niet aan het P.E.N. over te dragen, hebben de ge meentebesturen hun begrootingen dus moeten belasten met bedragen voor aflossing en rente van ƒ40.000, welke iedere gemeente heeft moeten opnemen ter betaling van de kabilee- ring. Oorspronkelijk had men gerekend op een bedrag van 170.000, terwijl de kosten der kabileering in werkelijkheid bijna 217.00 hebben gekost. Zooals men zich zai Herinneren, zijn er uitvoerige debatten gehou den over de vraag, of het niet beter zou zijn het G.E.B. aan het P.E.N. over te doen, dai daartoe ook een voorstel heeft gedaan, da hierop neerkwam, dat de gemeenten in totaal f 253.000 kregen uitgekeerd. De afwijzing der gemeenteraden, om het G.E.B. over te doen, was gebaseerd op een kostprijs van 170.000. Nu deze ongeveer 50.000 meer heeft bedragen, het al moeilijker wordt de gemeentebegrootingen sluitend te maken en een bedrag van ongeveer 50.000 bij over dracht in deze gemeentekas zou gevloeid zijn, is het te begrijpen, dat de voorstander van overdracht van het G.E.B. aan het P.E.N niet bijster te spreken zijn, nu is gebleken, dat de kosten van de kabileering de raming zoo ver overtreffen. Voor de plantgoed-veiling gladiolen van de Bloembollenveilingsvereeniging „West friesland" bestond groote belangstelling. De partijen werden voor redejijke prijzen ver kocht. Alleen de zoogenaamde „kralen" kon den meerendeels den minimum-prijs van 25 cents per liter niet halen. Gabare vergadering van de vereeni- R.'S? rovmciale samenwerking op Anti- Militairistisch gebied in Noord-Holland" ten huize van den heer D. Swager, onder leiding van den heer W. Wiese. De voorzitter opende met een welkom tot de zeer talrijke aanwezigen, ook uit naburige gemeenten en deelde mede, dat achter in de zaal enkele pas uit Veenhuizen ontslagen dienstweigeraars zich bevonden Verder las hij een paar gedichten van jonoere schrijvers voor waarna het woord werd gegeven aan den heer N. J. C. Schermerhorn. Deze begroette het publiek op de van hem bekende gemoedelijke wijze, en ving aan met de behandelingen van zijn onderwerp: „Het recht der zelfverdediging." Waren we niet zonder vrees, weinig nieuws over het vrij af gezaagde onderwerp „militairisme" te zullen hooren, aangenaam werden we verrast met een voor ons geheel nieuwe opzet der rede. De begaafde spreker begon n.1. met een logische verklaring van het ontstaan van het thans door velen met recht verachte mih- tairisme, dat echter een paar duizend jaren geleden wel degelijk reden van bestaan had Toen toch waren de families, groepen of stammen wel genoodzaakt, mannen aan te wijzen, die hen verdedigden tegen de aanval len van anderen, ten einde zich te kunnen handhaven op de plaats, we'ke zij zich voor hun levensonderhoud hadcien uitgekozen. I angzamerhand ontstond aldus een mach tige kaste van krijgers, die in den stam een sterken invloed uitoefende. Het was in die tijden evenwel een noodzakelijk kwaad. Thans echter, nu de verschillende volken en staten worden bestuurd naar vaste wetten en zelfs een wereld-scheidsgerecht is ingesteld, dienen de „beschaafde" staten alle geweld voor goed uit te bannen. Koesterde me.i bii het eindigen van den „laatsten" oorlog de hoop, dikwijls genoeg beloofd, dat het in de toekomst met den misdadigen oorlog uit zou zijn, we we'en nu wel al, dat het valsche beloften waren. Want meer nog dan voor den oorlog van 1914 tot 1918 houdt men zich thans bezig met de bereiding van allerlei oorlogstuig, in zijn uitwerking nog vreeselijker dan het eer der gebezigde. Ja, menschen, onverwachts zullen we weder staan voor den oorlog, trots alle conferenties van Lausanne en Genève. En dan herhalen zich de gruwelijke feiten van 1914: dan worden weder millioenen man nen tegen elkander opgejaagd, dan zu'len de zoogenaamde vijandelijke volken elkander weder voorzien van oorlogstuig, om de eigen menschen te vernietigen, dan worden weder ooriogsleeningen gesloten van honderden millioenen, want dan is er geld genoeg te kriigen, terwijl nu alle volken in de schulden steken en op vele plaatsen armoede wordt ge leden. Wat een misselijk gedoe van beschaaf de naties, om van christelijk maar niet te spreken En waarom dat alles? zal menigeen vra gen. Alleen om de reeds schatrijke fabrikan ten van oorlogsmateriaal en hun aandeel houders nog rijker te maken, ten behoeve van de bezitters van mijnen en oliebronnen, van het grootkapitaal dus. Daarvoor moeten weer millioenen menschen worden vermoord Ik hoop, aldus spr., nog te beleven den tijd, dat niet enkele jonge menschen weigeren sol daat te worden, maar dat allen dat zullen doen. Want we hebben ook thans nog het recht ons te verdedigen tegen de belagers van ons menschzijn, tegen hen, die van ons broe dermoordenaars willen maken. Daverend appplaus volgde aan het slot van deze met gloed uitgesproken rede. Met een kort woord van dank werd de ver gadering gesloten. Vergadering Polder en Banne alhier op Vrijdag 16 Dec., 's nam. half 4. Aanwezig allen. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat de uitbetalingen van de aange kochte perceelen oor net Hoogheemraad voorloopig nog wel niet plaats zullen heb ben, zeer tot zijn spijt. Ook de heer Wit vindt het te betreuren, dat zoo'n groot lichaam daar niet mee voori maakt, daar er verscheiden menschen zijn die het best kunnen gebruiken. Ingekomen stukken. Ingekomen is ontslag aanvrage van den tegen woordigen secretaris-penningmeegter, den heer C. Schaak wegens vertrek uit de ge meente met ingang van 1 Januari 1933. Dit werd op de meest eervolle wijze ver leend. Mede was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, dat het onderhoud der bruggen voor rekening van Noordhollands Noorder- kartier komt vanaf 1 Januari 1932. Mede een schrijven dat het bedrag uit het wegen fonds aan voornoemd lichaam is toegekend, maar dat zij dan ook de kosten van het on derhoud van den weg vanaf dien datum voor haar rekening zal nemen. Schrijven van Ged. Staten inhoudende de goedkeuring van eenige aangekochte percee len land en water (JJb. Dekker en A. Groen veld). Een ontslag aanvrage als vaste wegwer ker, van den heer S. Overman is ingekomen, mits het bestuur aan de hem voorgestelde voorwaarden voldoet. Deze zijn terugbeta ling van gestorte pensioengelden vanaf 1 Ja nuari 1930; de belofte nakomen dat de pol der al het werk, dat de polder nog heeft door fjh R. H. DUKSTRA - AMSTERDAM-LEEUWARDEN hem laat verrichten en an aanneming op ar< beidscontract. Dit in verband met de over- dracht van den weg aan het Hoogheem raad. Het ontslag werd eervol verleend. De voorzitter bracht namens het bestuur den heer Overman een woord van dank. Een en ander zal aan Ged. Staten worden bekend gemaakt. Benoeming Secretaris-Penningmeester. De volgende alphabetische voordracht ij opgemaakt. 1 W. Leegwater Dz.; 2. J. Oudendijk; 3 Jb Visser.. Met 5 stemmen werd no 3 van de voor dracht benoemd. De beide anderen hadden ieder 1 stem. A'gemeene felicitatie volgde hierop, daar de nieuw benoemde, lid van dagelijksch be- stuur van den polder is, dus op de vergade ring aanwezig. De voorzitter deelde mee, dat nu er een lid van bet dagelijksch bestuur vervalt, er direct een nieuwe moet gekozen worden. Besloten werd de7° verki°zing te doen houden op Vrij dag 23 December. Herstemming zoo noodig on Vrüdag 30 December. Nu volgde bespre- king belasting gebouwde eigendommen. Daar de besprekingen hierover al een paar maal ziin gepublPeprd hopen we te kunnen volstaan, dat de belasting op de gebouwde eigendommen ongeveer oo zal brengen 1000 wat voor de belasting van het land een voordeel is van 2 per H A. Algemeen werd dit besluit goed gevonden. Naar aanleiding van een indertijd inge- komen schrijven van de pachters van de dij- ken en wegen om reductie deelde de voorzit ter mede dat deze indertijd al met 50 ziin verlaagd. Het dagelijksch bestuur is nu van gedachten den pacht van de dijken zoo te laten en die van de polderakkers op 3 oer snees te zetten, wat nu ruim 6 is. Na heel veel over en weer gepraat stelde de heer de Vries voor 20 reductie te geven Beice voorstellen werden in stemming gebracht en het voorstel van het bestuur werd met 5 te gen 2 stemmen aangenomen. Nog werd be sloten de no'dercraam te verhuren aan den beer p Fok voor 5 oer jaar met het on derhoud voor hem zelf. Bij de rondvraa<r deed de heer de Vries de vraag of er weer «infels oo den diik worden aangebracht en of het niet mogelük is dat enkele gedeelten van het landoad worden verbeterd want dat het bijna onbegaanbaar is. vooral bij nat wepr. Besloten werd een flinke hoeveelheid sin tels te be°to11en en oo den diik uit te laten strooien. Wat d° verkering van bet land oad aanp-aat. zal met bet oop oo H» grooH kosten no<r wat worden gewacht Wel het «tuk van Overman tot aan (ten dijk zal on- dar handen word°n genoden. M°t een woord van dank aan allen en m»t de hoon Hat de n^nompn hpo'ujten in bpt hp'ancr yan den r>old°r mogen ziin sloot de rfp vprn-p^o'-'nnr EDUARD BFRNSTFIN OVFRT EDEN. Dê bekende sociaal democratische schrij ver Eduard Bernstein is Zondagmiddag om twee uur in zijn woning te Berlijn-Sthoene- berg op 83-iarigen leeftijd aan ouderdoms zwakte overleden Eduard Bernstein is den 6den Januari 1850 te Berlijn geboren. Nadat hij werkzaam was geweest in het bankbedrijf, legde hij zich sinds het jaar 1880 toe op het schrijven van socialistische werken Hij werd uitgever van het socialistische tijdschrift „Die Zukunft Sinds het jaar 1872 was hij lid van de S P D Hij na mvan den anvang af een werkzaam aandeel in de propaganda Wegens het ver bod van de S.P.D. begaf hij zich naar het buitenland. Hij leefde in Zwitserland en En geland. In het jaar 1901 keerde hij naar Duitschland terug. Jarenlang was hij lid van den Rijksdag. Van 1910 tot 1919 was hij bovendien lid van den Berlijnschen gemeenteraad. In 1920 werd hij wethouder. Bernstein heeft een groot aantal boeken in geschriften uitgegeven, welke vooral betrekking hebben op het theoretische socialisme en kwesties van Vol kenrecht. A i 5. ±*ij wreef zijn oogen eens en- en zag heel in de verte de plaats van bestem ming al liggen. Rommelzak was van em kind af altijd al een vroolijke on leimge ufeSt en waar hiJ zich maar op de maikt vertoonde, had hij altijd om z^iin doMe eiiaT' Hij slonü bekeQd om zjju dolle strekem 6 ün menige jongen had ihuis f j* op zijn broek gehad, omdat hij ve®' k lang van huis bleef om bij Romme1 die ook door de kinderen graag ge^ was, te luisteren en te kijken. Moea en vaders konden niet begrijpen, dat J" bij Rommelzak gewoon je tijd wrtt&U

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6