sassSrtik s ,n ÜBinnwland JkowHciaai Tlieuws £aatste b JCech School 'jftucgedij&e Stand £uchtwad H-tidschtiften De heer P. van der Molen bracht verslag KOEDIJK BEVERWIJK DIRKSHORN. URSEM. NOORDSCHARWOUDE. BROEK OP LANGENDIJK. SCHAGEN. OTERLEEK. W ARMENHUIZEN. WIERINGEN. TEXEL. HOORN. OOSTER-BLOKKER. NOORDSCHARWOUDE. GRIEP IN DE VEREENIGDE STATEN. DE VLIEGTOCHT VAN DEN HEER EN MEVROUW VAN DER LEEUW. POSTVLUCHTEN OP INDIE. ZWEEFVLIEOTUIO GEVALLEN. AUTOGIROVLIEGTUIG NEER. GESTORT. Piloot gedood. vuur. Vele illustraties verluchten den Deze eerste aflevering met haar lende bijdragen lijkt ons een goede inzet v het nieuwe blad. HERDENKING TIENDAAGSCHE VELDTOCHT. Kolonel v v» Gumoéns herdacht. Ter herdenking van hetgeen de officieren van de generalen staf in de jaren 1830 tot 1832 hebben verricht, is heden door een de putatie op de algemeene begraafplaats te Den Haag namens de officieren en de feserve-officieren van den generalen staf op die begraafplaats een palmtak gelegd op het graf van den kolonel van den generalen staf M. E. F. von Gumoéns, die in December 1832 op de citadel van Antwerpen, toen een kogel een affuit in stukken sloeg, zwaar werd gewond en aan de gevolgen daarvan over leed LOONSVERLAGING IN DE ALMELOSCHE TEXTIELINDUSTRIE? De Almelosche fabrikantenvereniging heeft de vijf vakorganisaties van textie.arbeiders uitgenoodigd tot een conferentie op 3 of 4 Januari a.s. ter bespreking van voorstellen der fabrikanten, waarvan de inhoud neer komt op een loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie, variëerenae van 12 tot 15 pCt. HET AANTAL WERKLOOZEN IN NEDERLAND. Door het departement van binnen- landsche zaken is aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Decem ber op te geven hoeveel geheel en ge deeltelijk werkloozen op 26 November 1932 hls werkzoekenden bij de plaatse lijke organen der arbeidsbemiddeling (incl. het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschre ven. Bij het samenstellen van dit over zicht zijn gegevens ontvangen van 1046 gemeenten met 7.792.118 inwoners In die gemeenten stonden op 26 November 1932 ingeschreven 314.116 geheel werk loozen en 19.567 gedeeltelijk werkloozen. Van 31 gemeenten met 128170 inwoners waren nog geen gevens binnen gekomen. Op 29 October 1932 stonden bij 1966 ge meenten met 7.887.655 inwoners inge schreven 291.996 geheel werkloo/.en m 17.814 gedeeltelijk werkloozen. DE MOORD TE DEN HAAG De Haagsche rechttbank heeft de ge vangenhouding bevolen van den kellner P uit de Naaldwijksche straat te Den Haag, die is gearresteerd als verdacht van het de vorige week in die straat ge pleegde misdrijf, waarbij de 25-jarige Siska Leemkuil om het leven is geko men. VERIJDELD MOORDPLAN. De Amersfoortsche politie heeft een bewoner van den Hoogeweg aldaar in verzekerde bewaring gesteld, daar deze man twee personen had omgekocht om zijn vrouw van het leven te berooven. Bedoelde personen hebben het geval blijkbaar niet aangedurfd, met het ge voig, dat zij de politie van een en ander in kennis hebben gestéld. Zij zouden voor het uitvoeren van dit eruwelijke plan 300 ontvangen. Zaterdagavond ontvingen zij 50 voorschot. FAILLISSEMENTSAANVRAGE VAN DE NALATENSCHAP VAN IS. QUERIDO INGETROKKEN. Voor de eerste Kamer der rechtbank te Amsterdam zou gister behandeld worden de door een aantal boekhandelaren ingediende faillissementsaanvrage van de nalatenschap van Is. Querido. Dit was geschied op grond, dat er nie: voldoende actief zou zijn. Wij vernemen ech ter, dat de veiling van wijlen Querido's biblio theek, die oorspronkelijk aan de gemeente Amsterdam aangeboden, doch door deze ge weigerd was, in zooverre een succes is ge weest, dat alle crediteuren volledige betalin gen kunnen krijgen. Op dezen grond heeft mr. Benno J. Stok vis. advocaat en procureur te Amsterdam weten te bereiken, dat de faillissementsaan vrage is ingetrokken. WERKWILLIGE IN DEN DOOD GEDREVEN. In hooger beroep stonden heden voor he gerechtshof te Den Bosch terecht J. H. van Th. en L. S. grondwerkers te Roosteren en J. H. R., stoker te Stevensweert. Verdachten werden ieder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, terzake dat zij op 29 Juni 1932 te Roosteren tezamen gewelc hebben gepleegd tegen zekeren Preser, een werkwilligen jongen Belg, door ten aan- schouwe van het publiek met nog meerdere personen Preser dreigend tegemoet en achter na te loopen. P. was in de Maas gevlucht en het getracht naar den overkant te zwemmen De ongelukkige verdronk. In hooger beroep werd bevestiging geëischt van het vonnis. Uitspraak 2 Januari. uit over de gehouden gewestelijke en gecom bineerde vergadering. Aangenomen werd, propaganda te voeren voor de oprichting van een afd. van de A.J.C. Verder besloot men propaganda te voeren voor de candidaatstelling op de lijst vOor de Tweede Kamer van den heer Van de Vall op nummer 3 en zal de afkeuring aan het ge westelijk bestuur worden kenbaar gemaakt, dat volgens een krantenbericht de heer Van de Vall op nummer 5 is geplaatst. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer A. Kaas, waarin werd gewezen op de werkzaamheden van de afd en van het raadslid Van der Molen, welke aller goedkeuring konden wegdragen, werd vastgesteld. Uit het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevr. D. WitsenClement, bleek, dat tengevolge van de crisis een kleine achteruitgang viel le boeken, zoodat men het nieuwe met een kleine schuld ingaat. De kas enz. werden in orde bevonden en het bestuur dank gebracht voor het goede beheer. Alle bestuursleden werden herkozen. Gemeenteraad. Volgens het verslag in ons no. van gister zou de heer Smit in de raadsvergadering van Vrijdag bij de behandeling van de verhoo ging opcenten personeele belasting tot den heer J. Visser gezegd hebben: Je moet naar Den Haag gaan. Het was echter de heer Mulder, die deze woorden sprak. De kinderen der Vrijz. Zondagschool vierden Zondagavond het kerstfeest in het gebouw aan de Noorderparklaan. Tot in de uiterste hoeken was dit ge bouwtje met belangstellenden gevuld. Een mooie boom, terwijl nog om het spreekgestoelte een paar miniatuur boompjes stonden, luisterde dit feestelijk samenzijn op. Het feest begon met een paar kerstliederen, welke door de kinderen goed waren ingestu deerd. Ds. v. Beursen deed het kerstverhaal, dat door mej. Welle gevolgd werd met een kerst vertelling, waarbij de kinderen genoten heb ben. Na gemeenschappelijk gezang en het uitreiken der geschenken werd het feest be ëindigd. Ook de kinderen der Zondagschool in Vrijz. Christel, geest vierden Zondagavond hun kerstfeest in de Doopsgez. kerk. Ook hier ontbrak het niet aan belangstelling, waarbij een reus var. een boom begrijpelijker wijs het middelpunt vormde. Getrouw aan de gewoonte vertelde dr. v. Calcar een kerstvertelling, waarbij de kinde ren het luisteren niet vermoeide. Op verdienstelijke wijze voerden de leer lingen der Zondagsschool een kerstcantate uit. Toen volgde de uitdeelmg van versnape ringen en geschenken, waarbij allen die mee gewerkt hadden tot her welslagen van dit feest niet vergeten werden. In een daartoe uitgeschreven vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente t" Harenkarspel zijn met algemeene stemmen herkozen de heeren S. Bood en H. de Vries, respectievelijk tot ouderling en diaken van bovengenoemde gemeente. Door het Plaatselijk Crisiscomité is dezer dagen uitgedeeld 10 ton eierkolen en 15 wollen dekens, terwijl binnenkort 120 stuks kinderkleeren, 200 K.G. rijst, 20 K.G. cacao en 100 pakjes kindermeel zullen worden uitgedeeld. De verloting van het crisiscomité is thang vastgesteld op 14 Januari a.s. Wie dus nog een lot wil koopen voor slechts f 0 25. kan dit dus alsnog doen. Het voor een goed doel! De afd. Broek op Langendijk van de S D.A.P. hield Zaterdagavond hare alg. jaarvergadering. De voorzitter, de heer J Vink, opende de vergadering, betreurende, dat er geen leden winst is te boeken, niettegenstaande het aan tal roode stemmen is toegenomen. Spr. hoop te, dat het volgend jaar beter zal zijn. Men stemde in met het programma van de federatie voor de Zaterdag a.s. te houden Kerstvergadering te N'oordscharwoude in „Corvordia", waar de heer Thomassen zal spreken. ren zijn genomen. De berekening zal daar door zuiverder worden. Anders zouden men- schen ontvangen hebben, welke geen tuinder meer zijn, terwijl sommigen, welke later tuin der zijn geworden, niets zouden hebben ge kregen. De heer O. de Vries meende te weten, dat het betaalkantoor reeds aan 't uitwerken der gegevens was, noodig voor de steunregeling. Spr. vond het wenschelijk, dat de vereeni- ging informeerde welke cijfers noodig zijn, daar dan hier ook kan worden begonnen. Besloten werd den secretaris hiermede te belasten. Op een vraag van den heer Schoehuijs antwoordde de heer Muntjewerff, dat die producten, welke op 1 Jan. a.s. nog niet ver kocht zijn, buiten de regeling van '32 vallen. Ze zijn evenwel goed voor de steunregeling 1983, welke in bespreking is- Op welke leest een en ander zal worden geschoeid, dient te worden afgewacht. Hierover werd nog breedvoerig van ge dachten gewisseld. Nadat nog verschillende interne zaken waren behandeld, ve'g' e slui ting. De heer P. Molenaar alhier is geslaagd te Den Helder voor het vakdiploma Typograaf als drukker. Voor de benoeming van directeur der Gemeentelijke Eierveiling is het volgende drietal opgemaakt: 1. S. Rentenaar te Callantsoog2. J. de Vos te Bergen; 3 W. Watertor te Schagen. De tuinbouwvereeniging „Ons Begin" hield Maandagavond een ledenvergadering in café de Vries. Ingekomen was een aanbieding voor poot- aardappelen en zaaizaden hetwelk voor ken nisgeving werd aangenomen. De periodiek aftredende bestuursleden C Boeder en O. de Vries werden met bijna al gemeene stemmen herkozen, en namen hun benoemingen wederom aan. Bij de rondvraag informeerde de heer Schoehuijs of het bestuur reeds iets wist wan neer de steun zal worden uitgekeerd De voorzitter zette uiteen, dat momenteel waarschijnlijk geen mensch weet hoe en wan neer dat zal komen. Het komt evenwel zeer zeker. Er is een schrijven ontvangen, dat de vereeniging met haar cijfers klaar moet zien te komen. De heer O. de Vries vestigde de aandacht op een vergadering welke 30 December zal worden gehouden in Alkmaar. Daar zal door den heer Valstar worden gesproken voor de provinciale commissie. Onze vereeni ging zal daar tegenwoordig moeten zijn, om goed beslagen ten ijs te komen. Spr. zou di rect daarna als tuinbouwvereeniging weer bij'elkaar willen komen om de leden zoo vol ledig mogelijk in te lichten. De heer Muntjewerff veronderstelde, dat de steun niet eerder zal worden uitgekeerd, dan na afloop van het boekjaar. Er is echter gesproken over 5 millioen, doch dat geldt wtt/ne ,and Voor Noordholland is slechts 2 millioen uitgetrokken. Over 't ge heel zal het niet veel uitwerken voor de tuin ders. De heer O. de Vries was van meening. dat het nog wel eens iets kon meevallen. Ver schillende producten, welke nog een redelij ke prijs hebben opgebracht, zullen worden afgetrokken. Dat zal andere soorten weer ten goede komen. De heer Muntjewerff wist dat de regeling anders was geworden, doordat er andere ja Dezer dagen vergaderde de Neutrale Bond afd. Warmenhuizen in het „Ons 1 luis". De voorzitter, den heer C. Mink, sprak in z'n openingswoord dat deze vergadering stond in het teeken van protest tegen de steunwet. Notulen en jaarverslag werd voor gelezen en secretaris Wildeboer hiervoor dank gebracht. Twaalf bestuurs- en zeven ledenvergade ringen waren gehouden. Het aantal brieven en verzoekschriften die waren uitgezonden was geweldig. Het jaarverslag sloot met de oproep: Met vereende krachten naar nieuwe overwinning. Van het Kringbestuur was een soort prae- advies gekomen over de boycotbeweging. Dit prae-advies was zeer onduidelijk en vaag. Het Kringbestuur wil blijkbaar alléén strijd als de overwinning voor 100 pCt. verzekerd is. Besloten werd om eerst een verzoek tot het veilingsbestuur te richten. De L.T.B. verzocht om adhaesie te betui gen op een adres aan den gemeenteraad. Reductie weiland: wordt gevraagd 50 pCt. Bouwland uitstel van betaling tot na het sei zoen. Besloten werd op dit adres adhaesie te betuigen. Hierna volgde bestuursverkiezing. De voorzitter stelde zich niet weder herkiesbaar. Gekozen is G. Groet en herkozen den heer P. Barsingerhorn. Vervolgens is medegedeeld dat een schrij ven was gericht aan de Boerenleenbank om soepelheid te betrachten aangaande het beta len van rente en aflossing. Velen gaven zich op voor het bezoeken van de protestvergade ring te Hoorn. Bij de rondvraag werd het wenschelijk ge acht, om voor de leden formulieren te verkrij gen om gebruik te maken van de crisis-pacht wet. Besloten is, om een schrijven te richten aan het provinciaal college van kerkvoog dijen te Haarlem en te trachten een hoogere reductie op de pachtsommen te verkrijgen. Gewezen werd op andere gemeenten's waar wel 50 pCt. en soms meer reductie wordt verleend. De voorzitter sprak in zijn sluitingsrede de hoop uit dat het bestuur op dezelfde weg mag blijven voortgaan en dankte voor de aangename en vruchtbare samenwerking. Volgens bij het gemeentebestuur ingeko men telegrafisch bericht is de minister van binnenlandsche zaken niet bereid zijn steun regeling voor Wieringen geldig te verklareh, daar aangenomen wordt, dat de werkver schaffing voldoende in de werkgelegenheid voorziet. Te Den Burg is Zaterdagavond in een vergadering van 20 ingezetenen opgericht een vereeniging voor internationale crisi3be- slii.ding. Het doei der vereeniging is propa- ganda te maken voor een zoo universeel mo- gelijke samenwerking ter bevordering van welvaart en vrede, door het streven van vrijen handel tusschen samenwerkende staten, 't be vorderen van internationale crisisbestrijding door internationale valorisatie van belang rijke grondstoffen, en het hiermede in ver band staand verkrijgen van een waardevast ruilmiddel. En verder de instelling van een internationale verantwoordelijk istantie voor al die belangen, die slechts door internatio nale samenwerking kan bevorderd worden. Bij de oprichting der vereeniging werd overwogen, dat hoe langer hoe meer blijkt, dat de welvaart van ieder land sterk afhangt van die van andere landen, en dat bij natio nale crisisbestrijding die belangen juist ge schaad worden, en de kans groot is, dat dooi den daardoor ontstanen economischen oor log,, aan militairen oorlog ontstaat, die eer. volkome vernietiging der blanke beschaving zou teweeg brengen. De nieuwe vereeniging wil aandacht vestigen op de groote gevaren van nationale crisispolitiek en wil de groote voordeden van itnernationale samenwerking met alle geoorloofde middelen propageeren Uit het comité werd voorloopig bestuur ge kozen, bestaande uit de heer L. Vlessing, voorz.; Ir M. D. Dijk, secretaris; D. v. d. Oord, penningmeester; J. de Vries, 2e secr.; J. C. Kager, J. Wegman, leden. Donderdag 22 Ekc. spreekt ir. M. D. Dijt voor de vereeniging over: „Een nieuwe toe komst door internationale samenwerking". De toegang is vrij. Maandagavond hield de Vereeniging „Ontwikkeling" haar derde bijeenkomst in dit seizoen. De groote Parkzaal was weer vrij wel geheel bezet. De heer Dorhout heette als voorzit ter de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder den spreker, den heer J. Dols te Rotterdam, die optrad met het onderwerp ..net geheimzinnige Thibet". Aan de hand van een uitgebreide serie zeden en 'jcj^^ld€n besprak de heer D. de zeaen en gebruiken en tal van interessante onoeicenae nik. Spr., die van nabij dit vreem. &L?Td. ke(nde- w'st het talrijke gehoor van het begin tot het eind te boeien, terwiil de fraaie lichtbeelden de belangrekkende voor dracht ten zeerste verduidelijkten. Ongetwijfeld is deze ontwikkelingsavond weer uitstekend geslaagd. Het woord van dank door den Dorhout was dan ook allerzins verdiend. De vischvangt op het IJsselmeer is hier nog vrij belangrijk. Door een 20 tal vaar tuigen werd aangevoerd 2939 pond bot en 1091 pond schol. Ten huize van de wed. N. is een gedeelte van den zolder, waarop een 200-tal bakken met aardappelen waren geplaatst, naar be neden gestort. Hoewel belangrijke materieele schade werd aangericht, kwamen gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. Federatie van Ziekenfondsen. De Federatie van Ziekenfondsen verga derde ten huize van den heer M. de Boer te Alkmaar. Het aantal aangesloten leden bij de ver schillende fondsen is vrijwel, stationanir ge bleven, wat over het algemeen na de invoe ring van de ziektewet niet werd verwacht Hieruit blijkt, dat de plaatselijke kassen in de practijk hun levensvatbaarheid hebben be wezen en niet kunnen worden gemist. Hierna werd rekening en verantwoording gedaan door den peninngmeester de heer C. Beets. De commissie van onderzoek rappor teerde dat alles in de beste orde is bevonden. Met het oog op de stand der kas en het zeer zuinig beheer wordt met algemeene stem men 'besloten om dit jaar geen contributie te heffen. Een verzoek om samenwerking met den bond van ziekenkassen boven het IJ zal in de verschillende vereenigingen worden be sproken. Over het algemeen is men wel geneigd om samen te werken, doch wenscht verder de zelfstandigheid als federatie te behouden. Met dank voor de goede samenwerking en de vriendschapj>elijke geest werd de vergade ring gesloten. De IJsclub „Nut en Vermaak" verga derde Maandagavond in „Concordia". Uit het jaarverslag stipjren wij aan, dat het contract met Oudkarspel op dezelfde voet wordt voortgezet voor den tijd van 1 jaar. De koninklijke goedkeuring heeft men weder om verkregen door bemiddeling van de I J- H. N. De bestuursleden van onze vereeniging zijn benoemd tot commissarissen van de „Volharding" te Oudkarspel. Het verslag besloot met den wensch dat het volgend jaar meer ijssport mag geven. De heer T. Kostelijk sprak de wenschelijk heid uit dat er reddingsmiddelen werden aan geschaft voor drenkelingen waarvoor dreg gen feitelijk niet zoo geschikt zijn. De aftredende besturusleden de heeren P. Blokker, T. Kostelijk en K. Zeeman Jbz. werden met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Alkmaar werden gekozen de heeren T. Kostelijk en K. Zeeman. Plaats vervanger de heer P. Blokker. I Na nog eenige besprekingen sloot de voor zitter de vergadering. De gezondheidsdienst te Washington deelt mede, dat in de afgeloopen week in 89 steden 807 personen tengevolge van griep zijn overleden. De gemeente Ursem wordt met ingang van 1 Januari 1933 ingedeeld voor het Lager Onderwijs tot de Inspectie Hoorn. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de U.L.O. school te Schagen is het vol gende drietal opgemaakt: 1. C. Wardenaar, Kolhorn; 2. C. Zaal, Texel en 3. H. F. de Vries, Deventer. Tot leden van de Kerkeraad der E>oops- gezinde Gemeente te Barsingerhorn e.a. zijn Zondag in de vertoeving gehouden na de godsdienstoefening gekozen: de heeren K. Roggeveen Dz. te Schagen en C. Schenk Az. Meeldijk te Barsingerhorn. ALKMAAR. GEBOREN: Tine Marie d. v. Johannes Flens en Ger- berdina Koorn. Agatha Geertruida d. v. Johannes Leek en Catharina Kos. Zwaantina d. v. Jan Withaar en Jantje Ha verkamp. OVERLEDEN: Grietje Kostelijk wed. Dirk Wit 69 jaar. Bartha Hogenstijn wed. Cornelis van Twuijver 69 jaar. CASTRICUM. (Dec Geboren: Theodorus Johannes, z. van T. J. Kaandorp en J. Zonneveld. Overleden: Aleida Smit, oud 36 jaar, echtgen. van J. Drenth, te Amsterdam. Willem Twisk, oud 64 jaar, echtgen. van C Haaker. De heer en mevrouw v. d. Leeuw hebben gisteren het voorloopig einddoel van hun reis naar Midden-Afrika bereikt. De .Pelikaan" (thuisreis) is te Jodhpocr aangekomen. Met ingang van 30 December zullen de vliegtuigen van den dienst IndiëNederlanc das Viijdagsochtends bij daglicht, instede van Donderdagochtend uit Bandoeng vertrek direct wn^H^0^ °P°nthoiid te Batavia za doorp*vlogen naar Medan via De „Ijsvogel" (uitreis) is gisteren te i gah geland. LlI>- Bij Noordwijkerhout is een leerlmgvw n de Eerste Ned. Zeilvliegschool verkeerde manoeuvre met zijn toestel gev? len. De bestuurder kwam er nog betrekui? goed af Hij brak een been. Naar uit Vlllacoublay wordt sem«Ki is aldaar gistermiddag een autogjjT. vliegtuig neergestort. De piloot, Pi©rrp Martin, was op slag gedood De Waterkampioen Het derde Decembernummer van de Water kampioen is weer één van die verzorgd, speciaalnummers, n.1. Een waternummer, met een fraaie foto op den buitenomslag. Het win. terwerk van de De Waterkampioen is tt trachten den geest van plannen maken over zijn lezers vaardig te houden. Door het blad worden de mogelijkheden die er zijn bekend gemaakt en het nieuwe nummer met zyn prachtige foto's zal weer een welkome gast zijn bij de watersportliefhebbers. »De Wandelaar" Bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren is verschenen de December-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem- schut, geologie, folklore, buitenleven en toe risme. De wijze, waarop kinderen met dieren om gaan, gaf Jan P. Strijbos interessante notitie» m de pen, terwijl J. H. Brinkgreve-Entrop den „wondervollen Kerstnacht" vooral van de folkloristischen kant bekeek. K. Nörel wijd. de zijn laatste Zuiderzeeartikei aan de Enk- huizer ansjovisvisschers, aan wier be drijf nu een einde is gekomen. C. van Acdel schetste de stille bekoring van oude schaaps kooien en A. C. de Koek ging o.a. na o! de weersgesteldheid door de hemellichamen wordt beïnvloed. Omtrent de averechtsche belangstelling der Franschen in de gevederde zangers wor den wij ingelicht door H. L. van Zurk, die aan zijn artikel den titel „Vogelverdelging'' gaf. Dr. Felix Rutten beschreef den tragi- schen ondergang van zoovele prachtige kasteelen in Limburg, terwijl P. L. Rusticus den lezers weer profijtelijke inlichtingen ver strekte over de werkzaamheden in dién De- cembertuin. Aandacht trekt ook ditmaal weer de uit voerige rubriek Van en voor de lezers (na tuurhistorisch allerlei), waarin de meest uit- eenloopende onderwerpen worden aange roerd. Oudergewoonte zijn ook ditmaal de talrij ke illustraties weer boven allen lof verheven; de boeiende sneeuwlandschapen brengen ons heelemaal in de wintersfeer, die nu eenmaal bij December hoort. Een voortreffelijke reproductie naar een houtsnede van Joh. Melse werd als bijlage van het laatste nummer van den vierdw jaargang toegevoegd. Panorama heeft een fraaie serie foto's van „Het eiland der ellende", het Dreyfus-drama, dat door het ensemble Van Dalsum in Am sterdam ten tooneele gebrachte wordt. Bij vele afbeeldingen wordt verteld van het Arn- hemsche Esperanto-instituut en het tijdschrift geeft een interessante geïllustreerde beschrij ving van het Sylvesterfeest in Appenzell (Zwitserland). In woord en beeld wordt een school der bruiden in Eisenach in Thüringen beschreven waar ieder meisje, dat verloofd is en binnenkort gaat trouwen een spoedcursus kan volgen waaruit zij als volleerde huis vrouw te voorschijn komt. Er zijn ditmaal novellen van George F. Worts, van Arthur Birnage en van Charles Garvice, aan geïl lustreerd nieuws in binnen- en buitenland is een groote plaats ingeruimd en bij de vele af beeldingen is de viering van het Kerstfeest ditmaal natuurlijk niet vergeten. Kie-ke-boe het weekblad voor de jeugd vervolgd de geschiedenis van den kleinen clown. N. van Hichtum vertelt van het oude vrouwtje, dat weer jong wou zijn en brengt versjes van de redactrice, van Daan Vos en Eliza Hess—Binger (met muziek van Henri C. van Praag). Er zijn plaatjes om na te tee kenen en W. Stuurman leert den kleuters een hondenhok van papier maken. „Meisjesle vet- Bij de uitgevers Valkhoff Co. te Amers foort verscheen de eerste aflevering van e® nieuw maandblad voor meisjes van 14"7 jaar: „Meisjesleven". Het staat onder redac tie van Willy Pétillon. Het eerste tiümtWJ werd tot een speciaal winternummer, het fleurige omslag naar een teekening van W ly Bredijk geeft het echt-Hollandsche be®° van een rijtje schaatsenrijdende meisjes. Cissy van Marxveldt, die geregeld zal me dewerken, opent de aflevering met bj"ieV® van Joop ter Heul, onder den titelt „Jo°P; Correspondentie". Willy Mensink schrijft over Parijs, de stad van het licht gedurende Kerstdagen. Willy Corsari wijdt haar artiKo „Kerstmis en Tooneel" aan een kijkje acti de schermen gedurende de Kerstvoorstellin gen en hoe onze acteurs op deze dagen rea- geeren. Dagen, die voor hen geen fetórof gen, maar harde werkdagen zijn. H. Pet' Behandelt de wintersport hier en in zwits land. vooral in verband met de {0fneme"or. populariteit van de Zwitsersche wintersp De bekende vogelkenner W. Tolsma van vogelleven in den winter. Ernst ter ve droeg een gedicht bij„Donkere Dag Een tweetal verhalen zijn opgenomen, eerste van Jet Luber, een oudjaarsvern- Gonny's Oudejaarsavond, het tweede Kerstvertelling van Willy Pétillon: „Het deaii" Van H. Verstynen werd een lioutsnedcj^ reproduceerd, een poesje voor het mja

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10