ytcwincuud Tlieuws Spoct JiCmnieum Jnqezanden Stukken UITGEEST, TEXEL. HEEMSKERK. POLITIE-VOETBAL. BIJ ALCMARIA OP VISITE. WEDSTRIJDEN TE OOSTER BLOKKER. SCHAATSENRIJDERS NAAR DAVOS. tepunten zijn te vinden ten huize van Rosa- noff, bij den moord ap Shubin en in de scène in de gevangenis, waar zij niet wordt ge troost, maar waar zij troost brengt aan an deren, die haar heengaan betreuren. Van haar medespelers willen we speciaal nog even vermelden Ramon Novarro, Lionel Barrymore en Lewis Stone Met klem bevelen we deze film aan in de belangstelling van het publiek. L. J. Jordaan in de Groene Amsterdammer: Zoo wil deze bespreking niets anders zijn dan een simpel persoonlijk getuigenis het getuigenis, dat voor mij Garbo niets aan waarde heeft ingeboet. Met vele anderen heeft schrijver dezes desperate pogingen aangewend, om de wonderlijke werking de intense ontroering door deze merkwaardige filmverschijning opgewekt te verklaren en te verantwoorden Met het volle besef van de ontoereikendheid der woorden tegenover der gelijke, in al hun subtiliteit zoo machtige ge- voelskwesties met al de pijnlijke bewust heid van de kwetsbaarheid zulker „senti mentsvertalingen" eigen rekening tenminste te trachten de zake lijke lasten vergoed te krijgen, nu de contrac tueel verbonden pachter daartoe blijkbaar geen kans ziet. Vooral als men, gelijk in de crisispachtwet is geschied, een objectieven maatstaf aanlegt en niet vraagt ol de pachter misschien uit andere bronnen van inkomen da pacht zou kunnen betalen en de borgen zelfs vrijgesteld worden, had men toch mogen ver wachten, dat ook voor de beoordeeling van het minimum der pacht het bedrag der grondlasten en andere zakelijke lasten maat gevend zou zijn. Bovendien zou deze tegen hanger van het recht op vermindering onge twijfeld ook den stroom van ongemotiveerde verzoeken om verlaging van pacht breidelen. Voor het geval men bezwaren aanwezig mocht achten om dit recht onvoorwaardelijk aan den eigenaar te geven, zou ook de beslis sing over deze vraag in handen van den kan tonrechter kunnen worden gelegd. Wordt een dergelijke regeling opgenomen, dan snijdt men meteen het uitwas af, dat een verpachter, die door de pachtverlaging ge dwongen is zijn onroerend goed te verkoopen, aan de genade of ongenade van den pachter is overgeleverd. Onroerende goederen met een dergelijk onereus pachtcontract zijn uiteraard onverkoopbaar en de verpachter is dus ge dwongen a tout prix de medewerking van den pachter te koopen om tot ontbinding van de pacht te geraken. Voor het geval de Kamer niet mocht kun nen besluiten de crisispachtwet-1932 buiten werking te stellen, geeft het adres in over weging bij de behandeling van de wijziging der crisispachtwet 1932 met het vorenstaande rekening te willen hcuden. VECHTPARTIJ. Gistermiddag heeft te Uden na afloop van de markt een ernstige vechtpartij plaats ge had. In het café, nabij het station, ontstond een woordenwisseling tusschen den woonwa genbewoner H., die onder invloed van sterken drank verkeerde, en den kastelein W. Ook an dere bezoekers bemoeiden zich met het ge schil. Eensklaps kreeg H. een klap op het hoofd met een bijl. Hij zalte ineen. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Uden gebracht. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Het is nog niet bekend, wie den slag heeft toegebracht. De marechaussee en de gemeentepolitie te Uden stellen een onder zoek in. bouw, alwaar hij zich liet inlichten over de plannen tot restauratie van dit historisch ge- >ouw. De plechtigheid was hiermede geëin digd. Na afloop zetten allen zich aan een tea. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. In het Noord-Limburgsche grensplaatsje Arcen heeft een Nederlandsche douanebe ambte twee reeds lang gezochte heeren uit Eindhoven gearresteerd. Zij werden ervan verdacht in de Nederlandsche grensstreek goederen te vervoeren, die voor den smokkel handel op Duitschland bestemd zijn en waar van de vereischte papieren niet voorhanden zijn. Gisteren werd op den Lingsfortweg al daar een auto aangehouden, die bij onderzoek 10.000 boekjes sigarettenpapier, eenige re volvers en 50 patronen bleek te bevatten. De auto werd bestuurd door een heer uit Eind hoven, die evenals zijn medepassagier, ook uit Eindhoven afkomstig, werd gearresteerd. De auto, het sigarettenpapier en de wapens zijn in beslag genomen. KIENEN INEENCAFE. De politie te Kerkrade heeft Zondagavond een inval gedaan in twee herbergen, waar ge kiend werd, ondanks het arrest van den Hoo- gen Raad, waarbij uitgemaakt is, dat het kie nen als hazardspel moet worden beschouwd Een der lokalen bevatte 150 a 160 bezoekers en werd ontruimd, wijl de herbergier, oud raadslid, aanspoorde met het kienen door te gaan. In de lokalen waren z.g. kienvereeni- gingen opgericht. De politie nam in beslag ledenlijsten, prijzen, kiensteenen, kienladen en lidmaatschapskaarten, en de herbergiers wer den geverbaliseerd. INBRAAK IN HET STATION TE HOOFDDORP. Ook in de r.k. pastorie ingebroken Gisternacht is ingebroken in het station te Hoofddorp. De dieven hébben zich vermoede lijk door het loket voor doorgaande reizigers toegang verschaft tot het kantoorlokaal. Daar hebben zij gepoogd de brandkast weg te nemen, maar toen zij deze al eene eind van haar plaats hadden, zijn de inbrekers vermoe delijk gestoord door den komst van den sta tionchef, den heer Play, die het bovenhuis be woont. Deze was wakker geworden en was op gestaan. De inbrekers hebben toen de vlucht genomen. Direct is de politie van den inbraak in kennis gesteld. Een nauwkeurig underzoek wordt ingesteld. Men vermoedt, dat men hier met een bende te doen heeft. Gisterochtend ontdekte de pastoor te Hoofd dorp, dat eveneens in de pastorie was inge broken Er kan nog niet worden vastgesteld of er iets vermist wordt. VERKEERSONGEVALLEN. Door een vrachtauto overreden Op de schipbrug te Deventer is een doode- lijk ongeluk geschied. De ongeveer 40-jarige mevrouw R., van den Twelloschen weg al daar, werd, toen zij per fiets de brug passeer de, door een vrachtauto overreden en zwaar gewond opgenomen. Korten tijd later is zij in het ziekenhuis overleden. Aan de gevolgen overleden. De heer J. A. Poppe, te Nijmegen, die de vorige week aldaar op den Oranjesingel door een motorfiets is aangereden is gisteren aan de gevolgen overleden. BRANDEN. Voor de tweede maal afgebrand. De voor een paar jaar na afbranding weer nieuw gebouwde boerderij van den heer Bege- man Lutten te Dedemsvaart, is gisterochtend weer afgebrand. Het vuur schijnt in het hooi te zijn begonnen. KORTE BERICHTEN. De federatie Amsterdam van de s.d.a.p houdt haar Kerstvergadering op Zondag 25 December, eersten Kerstdag, te 2 uur n.m. in het Concertgebouw te Amsterdam. Spreker zal zijn de heer ir. J. W. Albarda. Uit een mededeeling van de Wereld- omroepvereeniging blijkt, dat in de laatste twee jaren ruim 3100 hoorspelen door Euro- peesche zenders werden uitgezonden, waar van slechts 5 pCt. van werkelijke waarde worden geacht. De vereeniging van Tilburgsche fabri kanten van wollenstoffen heeft besloten de voorgenomen loonsherziening nog niet in de fabrieken aan te kondigen, in verband met een uitnoodiging van den rijksbemiddelaar mr. Aalberse om dezer dagen tezamen met de arbeidersorganisaties een bespreking met hem te hebben. Gisteravond heeft een buitenman bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een pand aan de Nadorststraat te Rotterdam is be roofd van 1000. In verband hiermee zijn twee vrouwen aangehouden en opgesloten. Het geld is niet teruggevonden. Ten nadeele van dr. S. is Maandag avond een auto, welke stond voor zijn woning in de Parkstraat te Arnhem, gestolen. De auto is nog niet opgespoord. Te Woerden is gister de 82-jarige mej. A. Elzinga verdronken. Zij is bij het scheppen van een emmer water uit den Ouden Rijn te water geraakt. Te Delft is een 40-jarige bediende der Technische Hoogeschool opgesloten wegens verduistering, eenige jaren lang gepleegd, van gelden, bestemd voor den aankoop van rentezegels. HET HELDERSCHE RED|DINGFONDS 45 JAAR. Het Heldersche reddingsfonds dat dezer da- dagen 45 jaren bestaat, heeft bij deze ge legenheid den heer Henri ter Hall benoemd *ot eere-voorzitter. DE HERDENKING VAN DE CITADEL VAN ANTWERPEN. Om drie uur gistermiddag verlieten de noodigden het kerkgebouw. Onder hen ue vond zich oud-minister van Dijk, luitenant- generaal van Terwisga luitenant-generaal Iinsinger en mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck burgemeester van Breda, terwijl de minister van defensie was vertegenwoordigd door den bevelhebber in de derde militaire afdeeling, generaal-majoor H. A. T. G. van Erme' Scherer. Allen schaarden zich om het grafmonu ment, waarbij tijdens het spelen van het Wil helmus en het Wien Neerland's Bloed, kran sen op het graf werden gelegd. De eerste krans werd gelegd namens de koningin, waarop kransen volgden van de koningin moeder, den commandant van het veldleger namens de weermacht, het Algemeen Neder- landsch Verbond en het Fonds van oud-mili tairen. Na het spelen van he t Wilhelmus bega prins Hendrik zich weer naar het kerkge- Maandagavond had in het hotel de Ooievaar de trekking plaats van de ver loting ten bate van de Ned. Hervormde Kerk alhier, waarbij tevens eenige stukjes werden opgevoerd. Ds. van Peursem opende den avond en deelde mede, dat de algeheele opbrengst dezer verloting ten bate zou komen van de Kerk, daar deze den laatsten tijd nood lijdend was. Hierna werd opgevoerd het leekenspel De Wijze en de Dwaze Maagden. De opvoering was zeer goed en viel dan ook zeer in den smaak. Eveneens het tableau de Vredesengel. Ook de voordracht van „De Stofzui ger" was zeer aardig, er werd daarom hartelijk gelachen, terwijl de gespeelde quatre-mains met alle aandacht werd beluisterd. Naar wij vernemen komt de heer H. J. Guljé, arts alhier, als no. 1 voor op de voordracht voor schoolarts en arts van den gemeentelijken geneeskun digen dienst te Hilversum. schuldig, dan is de regeering al spoedig geneigd te denken dat de ergste tuin- dersnood voorbij is. Vervolgens behandelde hij het Hypo theekwezen van den tuinder, welke bij bestendiging dezer toestand in het naaste verschiet onhoudbaar zal zijn. Uit de vergadering gaven zich een 30- tal leden op welke Donderdag de reis per autobus naar Hoorn zullen maken. Aan 't eind der bijeenkomst werd nog door den voorzitter herinnerd aan de 5 millioen welke voor tuinderssteun is uitgetrokken, waarbij hij met cijfers had aangetoond dat dit bedrag gezien de dringende behoefte verre van vol doende was. De heer R. Roos, die gedurende bij na 9 jaren le kaasmaker was aan de Zuivelfabriek de Onderneming, heeft als zoodanig ontslag aangevraagd, ten einde zich te gaan vestigen te Heiloo, waar de heer R. reeds eenige jaren een zaak heeft gevestigd in zuivelproduc ten, welke zaak thans wordt uitgebreid met een melkhandel en een station voor melkonderzoek op gehalte en deugdelijkheid. Tot diaken bij de Doopsgezinde gemeente BurgWaalOosterend is gekozen voor Den Burg de heer J. Zui- dewind, voor de Waal de heer K. Roe per en voor Oosterend na gehouden herstemming de heer Joh. Roeper Johz. Neutrale Boeren- en Tuindersbond In flinke getale kwamen Dinsdag avond de leden dezer bond in 't café Flora bijeen, in hoofdzaak ter bespre king van de Donderdag te Hoorn te houden protestmeeting. Terloops deelde de voorzitter mede dat het eerste voorschot aan tuinders- steun over 1932 ongeveer half Januari over de diverse veilingen zal verstrekt worden. Bo\ enbedoelde protestvergadering zegde spreker zal terecht in het teeken 3ÜÜi e6n ?rotest staan. daar de beide vorige bijeenkomsten van dezelfde strekking in Alkmaar en Amsterdam gehouden, bitter weinig in den Haag hebben uitgewerkt. Volgens spreker is het doel der tegen Donderdag in Hoorn belegde bijeen komst om tot eene voor 1933 nieuwe steunwet te komen, hij spoorde de ver gadering aan ten eerste niet door afwe zigheid te schitteren en ten tweede niet bij de pakken te blijven zitten, want zegde hij, maken wij ons daaraan Voetbal. De Alkmaarsche politie had gisteren be zoek van Bloemendaal voor de competitie van den Ned. Pol. Sportbond. Deze wedstrijd was van beide partijen van belang, omdat ze elk nog een beste kans maakten voor het kampioenschap van haar afdeeling. Daarom was het jammer, dat Dreeuws door dienst verhinderd was te spelen, wat voor Alkmaar een ernstige verzwakking beteekende. Niettegenstaande die verzwakking viel het spel der Alkmaarders ons zeer mee. De vrij sterke verdediging kan heel wat druk ver dragen, de halflinie is van behoorlijk gehalte en de voorhoede bevat een paar spelers, die goed kunnen opbrengen. Zoo was het gisteren. Bepaald sterker was Alkmaar niet, maar haar voorhoede was zoo gelukkig, om voor de rust twee doelpunten te maken, waarvan het eerste van goede kwa liteit was en het tweede op meer fantastische wijze ter wereld kwam. Na de rust verklein de Bloemendaal den achterstand door een strafschop en een kwartier later maakte de Alkmaar-verdediging een tactische fout, waardoor de stand gemakkelijk gelijk werd. Toen werd er gevochten om het winnende puntje, waarbij Alkmaar de gelukkigste was. 't Spel stond natuurlijk niet op hoog peil, maar toch viel ons het vertoonde nog mee. Hoewel we Alkmaar in lang niet zagen spe len, was de achteruitgang niet te bespeuren. Te betreuren is het daarom, dat er niet meer zoo getraind wordt als vroeger. Men be grijpt toch zeker wel, dat dit van groot be lang is? Want dat is zeker: door training krijgt men betere resultaten en die betere re sultaten zullen zeer bevorderlijk zijn voor het geheele corps. Sport moet zijn verbroede ring der menschheid. Sport kan en moet een goede geest brengen in alle vereenigingen. Sport brengt ook prettige kameraadschap in een politiecorps! Daarom, Alkmaarsche politiemannen, traint weer zooals vroeger. Geef u met veel, heel veel animo over aan de sport. Het is en blijft een ontspanning, maar een ontspan ning, die nuttige resultaten afwerpt.*. En tenslotte: gaat door met het winnen van wedstrijden. Dan wordt ge zelfs nog kampioen ook! We hebben eindelijk eens een bezoek ge bracht aan de clubavond van Alcmaria, wel ke, zooals men weet, eiken- Dinsdagavond ge houden wordt in het café van den heer Van Doorn. Dat bezoek is van een dusdanigen aard geweest, dat we graag nog eens terug willen komen, omdathet er zoo gezellig was. Beide zalen van het nieuwe café zijn vol licht. Alle lampen branden. Achter de groo- te tapkast staat Ben met zijn trouwe weder helft. Beiden hebben het druk, want het be zoek is groot. De twee biljarts zijn voor eeni ge uren „afgeschreven" en doodgewone voet ballers ontpoppen zich als meesters op het groene laken. Er worden series gemaakt, die klinken als een klok. Tal van tafeltjes zijn omringd door Alk- marianen. Zij zijn in diep gepeins verzonken, omdat ze bridgenEr wordt naar harte lust gespeeld. Nieuwelingen krijgen prac- tisch onderricht door oude, geroutineerde rottennu eens gaat de eene partij drie down dan weer wordt op keurige wijze een moei lijk spel precies gehaald! Er is spanning aan ae bridgetafeltjes. Elders zitten weer anderen. Ze praten over „voetbal", over den wedstrijd van Zon dag, over den komenden wedstrijd van Maandag. Bestuursleden houden besprekin- fen van internen aard, „Piet" maakt „de achel aan" en zorgt er voor, dat elk oogen- blik een denderend bulderen door de zaal klinkt. En rustig, doch ijverig scharrelt de voor zitter der clubavondcommissie door de beide zalen, maakt hier en daar een praatje, ziet hoe twee veteranen de biljartballen over de vloer laten caramboleeren, en zorgt er ten slotte voor, dat alles prettig, intiem en correct blijft. Er heerschte een ongekende geest in deze zalen. Eén groote familie is hier bijeen; 't is Alcmaria, dat een clubavond beschouwt als een huiselijk familiegedoe! Zoo hoort het; zoo moet het zijn! En Ben mag tevreden zijn met zijn nieuw bouw Dat is werkelijk de inrichting, die een club als Alcmaria noodig heeft: een club huis; meer nog: een toevluchtsoord voor een groote familie, die de rood-witte kleuren voert gert te Ilpendam. Jacobus de Koning te Pur- merend, J. P. de Koning te Purmerend. T. Hooftman te IJselmonde, S. Heiden te Bol nes, A. F. v. d. Scheer te Zutphen, J. v. d. Garde Jr. te Lochme, R. Koop te Zuidlaren, Th. Jh. de Laar te Zutphen, Joh. v. Dam te Vught, H. Bronsveld te Arnhem en A. W. Kneeteman te Haarlem. De twee laatste rijders zullen zich hoofd zakelijk oefenen in het kunstrijden. Kolven. Te Oosterblokker werd Zondag een 50-slagen wedstrijd gehouden, waaraan ook enkele Alkmaarsche kolvers deel namen. Volgens den hieronder volgen den uitslag hebben zij zich weer kranig verweerd en daardoor de eer van Alk maar hooggehouden. De uitslagen luiden: Eerste klasse: le prijs J. Goet te Alk maar, 482 p.; 2e pr. J. Hagenaar te Alk maar 480 p 3e pr. J. Klopper te Hoog- karspel 454 p. Serieprijs C. van Kleef 106 punten. Tweede klasse: le prijs C. de Vries te Alkmaar 451 p.; 2e prijs L. Hagenaar te Alkmaar 444 p.3e pr. J. Schekkerman te Hoogkarspel 425 p. Serieprijs W. Bronkhorst, 98 punten. Derde klasse: le prijs K. Slot te Ooster blokker 399 p.; 2e prijs G Bijma te Ven huizen 389 punten; 3e prijs A. Mes- schaert—Venhuizen 375 p. Serieprijs P. Thoma 91 punten. Schaatsrijden. Heden vertrokken naar Davos 23 Neder landsche hardrijders onder de vlag van den K.N.S.B. om aldaar te trainen voor de inter nationale jubileumwedstrijden op 20, 21 en 22 Januari 1933 te houden door de Neder landsche ijsclub Davos, ter gelegenheid van jubileum van dezen bond en het 40-jarig jubileum van de internationale Eis w!Ya" We^e laat8te Nederland sche bond de oprichter was. J. V Ziil te Oudkarspel J. Langedijk te Oudkarspel Ben Hifao^r Amsterdam, L. Dijkstra fe Sn ^htn'u H€nne^a" te Bloemendaal, K Schenkte Anna Paulowna, L. v d Ruit t< Amsterdam, W. Keetman te Winkel, B H Scholten te Bussum, A. Saai te Wi'eringer waard, A. J. lansen te Amsterdam, C. jon MATA-HARI IN DE CINEMA AMERICAIN. De directie van de Cinema Americain heeft voor de komende feestweek voor een verrassing gezorgd. Zij brengt nl. vanaf Vrijdag de wereldberoemde film Mata-Hari met Greta Garbo en Ramon Novarro in de hoofdrollen. Wanneer men zoo eens naleest, wat de Nederlandsche pers over deze film heeft ge schreven, dan moet men wel tot de overtui ging komen, dat hier inderdaad sprake is van een wereldfilm. Wij laten hieronder ver schillende persuitingen volgen. De Telegraaf: Men heeft met eenige spanning gewacht op wat Hollywood van deze geschiedenis zou maken en hoe Greta Garbo zou vol doen in de rol van Mata-Hari. En het is een prachtig spannend filmwerk geworden met een onvergetelijke creatie van Garbo en twee niet minder sterke en moedige rollen van Lionel Barrymore en Lewis Stone. Van dat reusachtige en moordende spel is de danseres de beweegkracht en Garbo geeft die gestalte het bleeke bloeiende leven van een giftige orchidee in haar stem is een vermoeide inspannende charme in 't bewe gen van haar lichaam iets van de élégan- ce van 'n roofdier. En zoo staat zij tusschen twee krachtige en elkander op een afstand vernietigende spelers in dit gevaarlijke spel den Russischen generaal Shubin die op de danseres verliefd is en telkens op het punt staat zich uit de gevaarlijke match terug te trekken aan den anderen kant Andriani, den Duitschen spionageleider, die telkens de vrouw op den belangrijken Rus afstuurt. De eerste vierkant, opbruisend, hard en in zijn verliefdheid de allures aannemend soms van een schooljongen dat is Lionel Barry more. De andere, Lewis Stone, kil en becijfe rend, zijn ondeugdelijke helpers elimineerend met niet veel meer emotie dan bij het aanste ken van een sigaret. Van Garbo zal men niet licht vergeten de gelaatsuitdrukking op het oogenblik dat de krijgsraad het doodvonnis uitspreekt en haar laatste, bijna zwevende gang tusschen het escorte dat haar naar het executieterrein be geleidt. Het Volk: Greta Garbo speelt Mata Hari en zij doet het met alle geraffiheerde bekoring, die van deze koele, beheerschte vrouw kan uitgaan. Inderdaad heeft Greta Garbo zichzelf in deze film overtroffen. Lewis Stone (prachtig acteur toch!) en Lionel Barrymore zijn ieder in hun soort prachtspionnen. De regie heeft deze film tot de superklasse verheven. Haagsche Courant: Van dit dramatisch gebeuren heeft de Me- tro-Goldwyn een vrije bewerking gegeven, die wel verre van in overeenstemming met de feiten is, maar die, dank zij de groote tra gédienne Greta Garbo, toch tot een van haar allerbeste producties van den laatsten tijd gerekend mag worden. Aan deze film is een groote roep voorafgegaan en een uitver kochte zaal heeft gisteravond kunnen erva ren, dat daarbij geen overdrijving in het spel is geweest. Mata Hari is inderdaad een machtig werk. Het subtiele spel van Garbo, de vrouw met meer dan één aangezicht, heeft velen diep ontroerd en meegesleept. De film heeft enkele hoogtepunten, waarin Gar bo in al haar mogelijkheden het best is te be wonderen, waartoe ook haar sterke tegen spelers veel hebben bijgedragen. Deze hoog Het Vaderland: Op fraaie wijze heeft Greta Garbo haar rol opgevat. Op een enkel oogenblikje na, zijn haar haren weggestopt onder een nauw sluitend kapje. Het gelaat is nog bleeker ge schminkt dan anders, de oogharen zijn dit keer koolzwart. Haar lip krult lichtelijk om, wanneer zij voor altijd afscheid neemt van haar minnaar. Het is een harer grootste mo menten. U moet Mata Hari gaan zien Om Greta Garbo en nergens anders om Het is onver getelijk. Uit dit al blijkt wel afdoende de beteekenis van de film Mata Hari. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). RADIO-DISTRIBUTIE. Mijnheer de Redacteur, Nu vraag ik eens plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Ik ben het roerend met u eens en wil nu ook mijn geval toelichten. 15 Oct. kwam de looper van de distributie om 2. Ik vraag: blijven jullie er aan? Dat wist hij nog niet, mogelijk dat hij de eerste week- abonné's betaalden. Ik gaf me op voor week-abonné. Half November kwam er van de Lichtbedrijven een looper om 2 voor de radio. Ik had het toch per week besteld. Ja, ziet u, zeide men, dat is nu te lastig met de boekhouding. Tot Jan. blijft het per maand. Ik betaalde maar en dacht: daar hebben we de gemeente, daar wordt niet gevraagd of men het goed vindt. Den volgenden dag kwam de gaskwitantie 3. Ik dachtgisteren pas radio en nu gas, kom de volgende week maar terug. De vol gende week ga ik met 3 naar voren en de looper zegt: neen juffrouw, het is 5. Ik stond paf en zei :verleden week f 3, nu 5. Ja, uw radio is er weer bij. Natuurlijk kan een looper daar niets aan doen. Tot de 5de kon ik betalen op de gasfabriek. Den 5den laat ik de 5 wegbrengen. Ik had toen tenminste geen 6 weken vooruit betaald. 1 Jan. ben ik toch week-abonné. Ik vind als men 15 Oct. zich opgeeft per week, dat men het dan toch 1 Jan. wel kan zijn. 15 Dec. kostte het gas"/ 5.40. Ik vond het hoog en had geen idee in de radio meer. Maar het was: ja, uw radio staat er bij voor Januari. Nu, ik zit ook in een zaak, maar als particu lieren zoo zaken konden doen werd het een ideale toestand. Ik wed, dat als ik tegen mijn klanten kon zeggen: betaalt u me vooruit, dat komt voor mijn patroon en onze boek houding beter uit, dat ze dan zouden zeg gen, dat ik rijp was voor Heiloo. 'k Was eerst van plan te wachten of mijn kwitantie deze week weer met de distributie er op ge presenteerd werd, want dan mocht ik het ze ker weer brengen. Maar ik wil H. toch de voldoening geven, dat er nog zijn die denken als hij. Wel zal H. de illusie van verlaging wel op zij kunnen zetten. Dat gaat goedf bij particulieren. Ook wil ik me niet op een par tij beroepen, de mijne is r.k., maar het zou me toch wel een groot plezier doen wanneer een ieder die over dat bedrijf gaat aan een dergelijken toestand een einde maakte. Ik ben het met H. eens, dat hier toch een werkver ruiming is. Ik weet wel dat de beste stuurlui doorgaans aan wal staan, maar er zullen nog tallooze menschen zijn die graag 30 of 35 gulden per week verdienen als is het maar voor een paar maanden. Dat zijn toch de sa larissen van menschen buiten de beschermde bedrijven. Ze behoeven toch geen directeur te worden en voor zoo'n bedrijf moet dat toch kunnen. Dat er extra af moet, dat is dan toch ten gerieve van de vooruitbetalend* abonné's. !t Zal wel niet zoo prettig zijn menschen er in te halen en werk te geven, maar tegen woordig is het voor zakenmenschen heelc- maal niet prettig. Ik hoop dat de heer H. nu de voldoening heeft, dat er meer zijn die het een wantoestand vinden. U, mijnheer de redacteur, dank ik voor de plaatsruimte. Mej. B. Degenslikker„fle oen bij den dokter geweest en hij zegt dat Ik dieet moet nemen." Directeur van het variété„Wat raadt hij aan, scheermesjes te slikken l" (Humorist}.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 20