Van Rommelzaken Hobbeltie kan het bedrag aan de begrooting ten goede komen. Bij den post „kosten begraafplaats had de heer Keijsper ten aanzien van de vergrooting van de aula magere argumenten gehoord. Wethouder Klaver zeide. dat de ver grooting als een afzonderlijk voorstel in be handeling komt Bij den post kosten van bruggen merkte de heer S i e t s m a op dat het gewenscht was, dien post beter te omschrijven. De voorzitter zegde dit toe. Tonnenbelasting. De voorgestelde verhooging van de ton- nenbelasting werd aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. Voor de soc -dem. en de r.-k. Wethouder Westei hof merkte op, dat de oppositie bezig is de begrooting niet sluitend te maken. De heer Vogelaar: Wij zullen wel zelf bepalen wat wii te doen hebben. De heer Keijsper drong nog op spoedige verbetering van den muziektuin aan. Weth. Klaver zegde verbetering van de entrée toe. De begrooting voor Kindervoeding gaf den heer Bulens aanleiding den wensch te uiten, dat er een gedelegeerde van de ge meente in het bestuur kwam. Weth. Westerhof had dit reeds toe gezegd, waarop ook deze begrooting werd goedgekeurd. Begrooting Centraal Ziekenhuis. De heer Keijsper oordeelde de huur van de barak hoog evenals een post van 500 voor verplging oersoneel in sanatoria. Devoorzitter: f 1740 voor de barak is een groot bedrag, doch het is dan ook een barak met 20 kamers. Het moet wel een hooge huur zijn. 500 voor verpleging is imen vlug kwijt. Ook deze begrooting, evenals die van het Maatschappelijk Hulpbetoon, werd z h. st. goedgekeurd. Den heer Keesom was het opgevallen, dat er iederen avond in het lokaal van de V. V. V. in het Waaggebouw licht brandt. Wethouder Westerhof had gehoord, dat de V. V. V het lokaal verhuurt, doch weet niet of het juist is. De voorzitter weet het ook niet, doch zal het onderzoeken. Mej. C a r e 1 s kwam ter vergadering. Wethouder W e s t e r h o f verdedigde nog nader het voorstel om 50 opcenten op de ver mogensbelasting te heffen. Alkmaar komt anders in een uitzonderingspositie. Hij ver wacht dat de oppositie hier vóói zal otem- men. Het voorstel werd echter aangenomen met 11 tegen 10 stemmen. Tegen de oppositie en de heeren Keesom en Geels. De begrooting van het Electriciteitsbedrijf, Sportpark, Slachthuis, Gemeentewerken, Gas bedrijf en Plantsoenbedrijf, Gemeentereini ging en het Radio-distributiebedrijf werden nierop z. h. st. vastgesteld. De begrooting. De begrooting in zijn geheel werd hierop aangenomen met 15 tegen 6 stemmen Tegen de oppositie, behalve mej. Carels en de heer Sietsma. begrooting sluit voor den gewonen dienst met een bedrag van 3 470.166.87 in ontvangsten en uitgaven. Voor den kapitaaldienst is dat bedrag 2 525.795.5Q. De voorzitter feliciteerde den wethou der van financiën en sprak een woord van gehikwensch tot de ambtenaren, in het bij zonder tot den heer Faoei Hierop sluiting, nadat de voorzitter allen een genoeglijk uiteinde in 1932 en een goed begin in 1933 had toegewenscht. £and= en J-uin&oum NOOR D-SCHA RWOUDE. Neutrale Bond van Land- en Tuin bouwers. Bovengenoemde afdeeling vergaderde Zaterdagavond in „Concordia", alhier. De voorzitter, de heer G. Bakker O.Z., opende met een woord van welkom en zeide, dat de redenen van deze vergadering is, de protestvergadering in Hoorn, wat spr. een treurige noodzakelijkheid noemt. Spr. releveerde de behandeling van de steunwet voor den tuinbouw in de Tweede Kamer en komt tot de conclusie, dat er wel redenen zijn om een protestvergadering te houden. De steunwet werd zeker door 90 der Kamerleden toegejuicht, doch ondanks dit feit heeft de minister zijn zin weten door te drijven om niet meer dan 5 millioen te ver kenen. Spr. noemde dit een misselijke vertoo ning. alles was al van te voren bedisseld. De leden der rechterzijde zijn met den minister meegegaan, wat een zeer misplaatste houding is. Spr. wekte de aanwezigen op om a.s. Don derdag allen naar Hoorn te gaan. van het hoofdbestuur was bericht ingeko men, dat de protestvergadering in de Park- zaal wordt gehouden. Hierna werd als nieuw lid van het bestuur gekozen de heer M. Smit, die de functie van den tegenwoordigen secretaris, den heer A. de Geus, zal overnemen. Deze laatste bliift zitting in het bestuur nemen, ook omdat hij necretaris is van den kring Langendijk erf imstreken. P°or het kringbestuur werd medegedeeld, ■Jat de vorige week Maandag een demonstra- ïe is gehouden te Koedijk en dat bij deze ge legenheid een conferentie heeft plaats gevon den met den burgemeester van deze gemeen te. Devolgende punten zijn toen besproken: 1.Directe uitbetaling der garantie-prijzen- regehng. 2 Tot dien datum een steunregeling van de tuinbouwers en zoo het mocht blijken, dat 5 millioen te weinig is (waarvan men in de ver gadering te Noordscharwoude reeds over tuigd was. Corr.), doorgaan met een steun regeling der tuinbouwers. 3. Een garantiestelling aan de gemeenten voor het ploegen der akkers. 4. De burgemeesters te machtigen om ver volging en andere moeilijkheden te voorko men als de tuinders door onmacht geen beta lingen kunnen doen, van welken aard ook. De bedoeling is, dat deze punten behandeld wor den in de 50 noodlijdende Westfriesche ge meenten, en dat deze zich er dan voorspannen zooals reeds eerder op het gebied van den nood in land- en tuinbouw is geschied^ Na eenige discussie verklaarde de vergadering zich met deze punten accoord. Bij het punt protest vergadering te Hoorn werd besloten hier per autobus naar toe te gaan De prijs bedraagt bij het vervoer van minstens 25 personen 80 cent. Het vertrek wordt vastgesteld op 9.15 uur van de Garage. Hierna komt aan de orde een bespreking over eventueele boycot-maatregelen tegen Duitschland zoo dit land nog meerdere in voerbeperkingen mocht opleggen. Men sprak zich er algemeen voor uit om in uiterst nood zaak boycot toe te passen. Besloten werd nog om een adres te richten tot de commissie der lichtbedrijven met ver zoek om verlaging van het electriciteitstarief voor koolschuren. Verder werd besloten om tot het kerkbe stuur en de diaconie een verzoek te richten om 25 reductie op de pacht van dit jaar met terugwerkende kracht en voor het jaar 1933 50 reductie doch dan de huur niet bij vooruitbetaling te voldoen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den wensch, dat de genomen besluiten resultaten mogen opleveren. DE EXPORT VAN BLOEMBOLLEN. Uitvoer gestegen, waarde ver minderd. Een waarschuwing voor de handelaren op het buitenland. De 170ste aigemeene vergadering van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur is gis ter in het Krelagehuis te Haarlem door den voorzitter, den heer E. H. K-relage, geopend met een rede over de exportmogelijkheden van het bedrijf. Van hoeveel beteekenis de binnenlandsche aigemeene toestand voor ons allen moge zijn, zei hij, voor de beoordeeling der vooruitzich ten van het bloembollenbedrijf als econo misch geheel is de buitenlandsche toestand van véél grooter belang. Het bedrijf valt of staat met de exportmogelijkheid naar en de koopkracht van het buiten'and. Alle andere factoren hebben daarnaast slechts bijkom stige beteekenis. Zoodra de economische wereldtoestand zich eenigermate zal hebben hersteld, zal het bloembollenbedrijf daarvan den gunsti- gen invloed ondervinden. Bovendien oefenen politieke omstandigheden invloed ten goede of ten kwade. De geschiedenis heeft ons geleerd niet al te veel te verwachten van vervanging van een republikeinsch door een democratisch bewind in de Ver. Staten. Het blijkt practisch meer neer te komen op een verwisseling van perso nen, dan op een verandering van economisch- politiek inzicht. Strenger zullen de maat regelen op den invoer niet worden, maar of zij, en in welke mate, verzacht zullen worden, moet worden afgewacht. Frankrijk legde on zen invoer nieuwe moeilijkheden in den weg Reeds meermalen vestigde spr. de aandacht op het gunstige verschijnsel, dat het buiten land, ondanks de reeds in het laatst van 1929 begonnen wereldcrisis, in de laatste drie jaren een hoeveelheid bloembollen is blijven invoeren, die zich niet alleen op het reeds zeer hooge peil van 1928 heeft weten te handhaven, maar dit zelfs nog heeft overtrof fen, ondanks invoerbeiemmeringen van aller lei aard. Het eindcijfer van den üifvoer over 1932 kan op grond van de gegevens over de eerste elf maanden geschat worden op ^7.5 millioen K.G., tegen 46 millioen K G. in 1931 en rond 45 5 millioen K.G. in 1930. Tengevolge van de abnormaal lage prijzen in 1932 bedraagt het waardecijfer van den uitvoer echter slechts rond 19.000.000 gul den tegen 29 millioen in 1931 en 46 millioen in 1930 voor ongeveer dezePde hoeveelheden Dit cijfer wordt nog veel ongunstiger door den voortdiirenden va! van het Engelsche pond, daar de prijzen gebaseerd waren op een pond van negen gulden Het iuiste verlies kan eerst becijferd worden als mer. de waarde van het pond kent op het oogenblik der beta ling. Ditzelfde geldt voor de Noordelijke va luta. De ingenon enheid met het hooge uit- votrciifer in gewicht wordt bovendien getem perd door de wetenschap, dat daaronder be langrijke hoeveelheden plantgoed schuren voor Engeland en Duitschland Men zal mis schien trachten den verkoop van plantgoed naar het buitenland te verg-dijken door de bewering dat er van die bollenteelt buiten onze grenzen toch niet vee1 terecht komt. Dit moge vroeger waarschijnlijk zijn geweest, thans, nu zoowel de Engelsche als de Duit- sche regeeringen geen moeite of kosten schro men, om degenen, die ginds nationale cultu ren willen inrichten, te steunen en voor te lichten, zou de uitkomst wel eens anders kun nen zijn en zouden zij, die daartoe door de levering van plantgoed bezig zijn den weg te banen, het 'ater wel eens kunnen betreuren, dit niet te hebben nagelaten. Niet minder bedenkelijk is het verschijnsel, dat op het eind van het seizoen groote hoe veelheden bollen sjieciaal in Engeland op publieke veilingen uit Nederland zijn aange voerd en tegen onzinnig lage prijzen zijn ver kocht. Terecht zijn onze Engelsche klanten daarover ten hoogste verbolgen. Het is een dringende eisch tot zelfbehoud van ons bloembollenvak, dat daaraan oiynid- dellijk paal en perk worde gesteld. Wij be- hooren onzen buitenlandschen koopers vol strekte zekerheid te verschaffen, dat deze er gerlijke dumping zich niet zal herhalen. De uitbreiding van de teelt begint gelukkig tot staan te komen. De Zuidelijkste afdeeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen evenals de af deeling Zwijndrecht heeft opgehouden te be staan wegens de teleurstellingen, die de bol- enteelt daar heeft opgeleverd. Ondanks sym pathie voor de leden dezer afdeelingen, moet het feit der opheffing van deze afdeelingen worden opgevat als een eerste teeken van den terugkeer tot een meer normale verhoudino hTwïïmttCMrij?. afze,nHI£elijkheid i De .?r9^P »De Hyacinth" slaagde erin een vrijwillige onderlinge teeltbeperking door te zetten, nadat zich kweekers met meer dan 85 pCt. van de met hyacinth en beteelde op pervlakte met het voorstel vereenigd hadden. Wanneer een dergelijke instemming van alk betrokkenen genomen wordt, mag verwacht worden, dat hij ook consequent en krachi q zal kunnen worden doorgezet. Ofschoon in de laatste buitengewone ver gadering het voorstel der afdeeling Sassen- neim in zake een steunregeling met inkrim pingsplan verworpen werd, is daarmede het laatste woord over de wijze waarop een ver betering van den tegenwoordigen toestand verkregen zou kunnen worden, niet gespro ken. De aandacht der regeering wordt m deze dagen in hooge mate in beslag genomen door tallooze steunregelingen. De zorg voor de normale belangen mag daarbij echteT niet in het gedrang komen. Meer dan ooit is on danks de onvermijdelijke bezuiniging voor ziening noodig in het goed functionneeren der bestaande diensten die geheel of gedeel telijk ten behoeve van' het bloembollenvak wreken. Het wetenschappelijk onderzoek (In de eer ste plaats denk aan het Laboratorium te Lisse) mag juist in dezen tijd, ter voorko ming van moeilijkheden bij den invoer in het buitenland, niet verslappen. Evenwel zal het fonds, waaruit tot dusver jaarlijks een be drag van rond 25.000 ten behoeve van het laboratorium kon worden geput, dit jaar ver moedelijk slechts in staat zijn een gering be drag beschikbaar te stellen, zoodat een be roep moet worden gedaan op de regeering om de noodige voorziening te treffen, dat de werkzaamheden van het laboratorium onge stoord kunnen worden voortgezet. Bij de onderhandelingen met andere lan den worde door de regeering steeds rekening gehouden met de belangen van onzen export, niet alleen rechtstreeks door met alle beschik bare middelen opdrijving van buitenlandsche invoerrechten te voorkomen en verlaging van exorbitante rechten te bewerken, maar ook indirect door niet het buitenland door boven matige contingenteering van andere artike'en te prikkelen tot tegenmaatregelen ten koste van onze bloembollen. De regeering verlichte de moeilijkheden door bij de vaststelling van telefoontarieven en dergelijke rekening te houden met de be langen van de bloembollenstreek. HULP AAN TUINDERS. Morgen in de Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne mens aan de lijst der tegen morgen aan de orde te stellen wetsontwerpen alsnog toe te voegij het ontwerp van wet inzake uitkeering ten behoeve van verbouwers van fruit- en warmoezerij gewassen. DE LANOENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Na de geringe opleving der vorige week, Ioen de vorst ietwat stimuleerend werkte op den prijs van sommige tuinbouwproducten, is het weer minder goed gegaan. Zoo blijft het voor de tuinders dobberen tusschen hoop en vrees, maar de toestand is in ieder geval slecht. En bij den noodtoestand der tuinders komt als vanzelf die dergenen, wier bestaan van dat der tuinders afhankelijk is, de mid denstanders, die in den loop der crisistijden reeds zooveel op crediet hebben geleverd, dat zij nu zelf bij de regeering om steun moeten aankloppen. Dit geldt hier echter een geval van nood, dat onmiddellijk zijn oorzaak vindt in den slechten toestand op tuinbouwgebied: immers, als het den tuinbouwers niet aan de noodige financiën ontbrak, dan waren de wikeliers en neringdoenden ook geholjren. De tuinders en de meeste arbeiders missen de noodige koopkracht tengevolge waarvan ook onze middenstanders in een netelige positie geraken. Steun aan den tuinbouw is alzoo een indirecte steun aan de middenstanders, die het ten zeerste zouden toejuichen, als de tuin bouw geholpen werd op een wijze, waardoor de koopkracht voor hen weer terugkeerde. Met genoegen zullen zij daarom zien, dat de Neutrale Bond zijn actie om meer steun aan den tuinbouw weer gaat hernieuwen. Hiertoe is nog alle aanleiding, nu de prij zen maar niet beduidend verbeteren. Bijzon der slecht ging het weer met de aardajïpels, die aan de veiling te Noordscharwoude in, voor dezen tijd, groote hoeveelheden werden aangevoerd. Het waren in hoofdtaak Schot- sche muizen (Eerstelingen), die, voor poet- aardappelen bestemd, nu, bij afwezigheid van vraag uit het buitenland, ter markt wer den gebracht. Ze brachten van 0.30—0.60 per 100 K.G. op, een prijs nog te laag voor veevoeder, als hoedanig de meeste wel zul'en worden gebruikt. Blauwe aardappels werden voor 0.501 verkocht, Eigenheimers voor 1.30. Voor Duken werd 0.40— 0.70 betaald. Er werden nog ongeveer 40 spoorwagens geveild. Voor de mooiste middelbare en kleine roode kool werd in het begin der week nog onge veer f 4 betaald. De winter deed toen zijn in vloed gelden, zwaarder bracht toen van f 1.802.50 op. Doorschot bracht voor het kleine en middelbare goed 23 op, vooi het grootere 1.201.70, welke prijzen ook golden voor sterker afwijkende kwaliteit. Deze prijzen konden zich echter niet handha ven en eiken dag zakten ze wat in met uitzon dering van enkele partijtjes, die Vrijdag aan de Broeker veiling nog ongeveer 4 golden, -joop J33M JJ33M J3p JSJEBJ }3q do pj3W jg schot voor 0.80 verkocht. Aanvoer ruim 36 spoorwagens. Denzelfden weg ging de gele kool. Door het vriezende weer was er weer hoop, dat de prijzen weer opwaartsche richting zouden gaan, daar de aanvoer van bloemkool vermin derde. In den aanvang was dit ook het geval, toen voor het mooiste goed tot 3 of iets minder werd gemaakt. Groote bracht toen 1.502 op, althans voor de beste soort. In de tweede helft der week kon voor het mooiste kleingoed nog nauwelijks 2 worden bedongen. De groote bracht toen f 1 1.40 op. Afwijkende kwaliteit groote werd her haaldelijk voor f 0.60 f 0.70 verkocht Aangevoerd werden aan beide veilingen 26 spoorwagens. Wanhopg slecht was de stemming voor Deensche witte kool. 'De groote, die het meest Tewild is, bracht bij uitzondering 1.40 op, meeste ging weg voor 1 1.20. Voor - ",r!er„e' noff moeilijker te plaatsen is !*erd 0.60—0.70 gemaakt, ja, het kwar ts voor, dat ze onverkoopbaar was D l r°nd 18 spoorwagen. 5 betaald. Tweede soort bracht voor de beste nog geen 4 op, kleinere of meer afwij kende soort groote f 2—3. Met de uien gaat het ook maar niet beter Er is eerder een neiging tot dalen dan tot stijgen. Voor neo werd f 45.40 betaald. Drielingen daalden op het laatste der week voor sommige partijen beneden de 4. De mooiste deden van 4-204.60. Gele uien brachten in maximum 4.60 op, laagste prijs van 3.10 op het eind der week, toen de be langstelling zeer gering bleek. Dat was ook het geval met grove uien, die toen voor 2.80 3.50 werden verkocht. Aanvoer 16 spoor- wegens. Peen trok weinig aandacht. De mooiste konden slechts een prijs van 1.20160 bedingen, voor kleine werd 0.600.80 betaald. Nog slechter ging het met de bieten. De mooiste werden voor 1.20f 1.50 ver kocht. andere voor een deel voor 0.60— 0.80, terwijl de rest „doordraaide". OUDKARSPEL. Een vergadering van den neutralen Bond van Land- en Tuinbouwers werd Za terdagavond gehouden ten huize van den heer C. Vis. Voorzitter de heer G. IJff. De protestvergadering welke den 22sten te Hoorn gehouden zal worden maakte deze vergadering noodig. Het zal goed zijn daf wederom velen naar de protestvergadering gaan. Een sterke actie is noodig, als het zoo door gaat wordt het voor het volgende jaar een hopeloos begin. Er is een kring gevormd, de vier Lange- dijker dorpen met omliggende gemeenten. Nog kon worden medegedeeld dat de heer D. Wonder secretaris is geworden inplaats van den heer C. Borst in verband met diens reis van het volgend jaar naar Rusland. Bespreking steunregeling. 1932'33. Allen die op de vergadering van Duijs ge weest zijn zullen een juister inzicht gekregen hebben. Eerst bracht D. Wonder verslag uit van de gehouden kringvergadering, waarin beslo ten is sterk te iprotesteeren tegen de toege zegde 5000.000. Men moet niet denken dat de tuinders daar mede geholpen en tevre den zijn, er moet met alle middelen gepro testeerd worden tegen dezen zoo geringen steun. Koedijk nam daartoe reeds het initiatief door z'eh tot den burgemeester te wenden. De heer Hart wist gedaan te krijgen dat de burgemeester van Koedijk, met de ver schillende burgemeester in den omtrek den toestand gaat bespreken en hun steun vraagt om een eensluidend advies te bekomen dat ae bouwers ook zelf baggeren voor rijks- en ge meentesteun. De heer IJff zou ook zooveel mogelijk an dere corporaties aan de actie mee willen la ten doen, om met de tuinbouwers vereenigd een krachtige actie te voeren bij de regee ring. De heer P. Wijn heeft reeds op de jaar vergadering van de Boerenleenbank mede werking bepleit. Het zou goed zijn aldus de heer Wijn dit in de vergadering in Hoorn te bespreken en te bevorderen dat uit den ge- heelen omtrek alle Boerenleenbanken haar steun verleenen. Door den Ploegersbond is een verzoek ge daan afan gemeende, provincie en rijk om zich garant te sMlen voor een vastgejstelden plpogprijs van 75 cent per snees De heer P. Borst zou actie willen voeren tegen hen die adverteren voor 60 cent. Dat zijn onderkruipers. We kunnen heter maar niet laten ploegen en in de eerste plaats ook niet laten baggeren. Hpf wordt een gekke beweging, door goede bewerking van den grond, meer producten en er is nu al te over. we kunnen maar beter de heele boel er bij neergooien. De beer fb. de Boer zou geen demonstra tie wil'en bonden zooais on Koedijk doch zou een audiëntie willen aanvragen bjj den burgemeester en daar een deputatie heen zenden. D» heer Jn. Vlug was voor het voorstel de Boer. Resloten werd voor dez» denotatie fwe» led^n en twee bestandeden te beneomen en wei de beeren a. Bakker en P. Wijn, G. IJff en D. Wonder. De heer P. Borst las een stuk uit een krant voor van den heer Meijer de Vries over de werkverschaffing. Na elke actie werd nul op het rekest gegeven. Niet de bur gemeester noch Gedeputeerden nog de Mi nisters regeering doch het kapitaal regeert Verder las hij voor dat door den heer Feltrop werd aangeraden een actie van sta- king van betalen van rente aan de Banken van belasting enz. De heer IJff: Staking van betaling komt vanzelf, we hebben geen middelen meer Als er nog wat is zullen we dat voor de huishou ding moeten gebruiken, totdat de komt. De heer Borst: Hoe moet het met hen H* afgewezen zijn met de credieten en ook t gewezen bij het Armbestuur. Moeten die maar weer naar 't crisiscomité? nu De heer Manneveld: Wanneer nu iema a die hier alle dagen langs de straat koJï! nog niet doordrongen is van den toestand i. het geen wonder dat ze hoogerop ook de toestand niet begrijpen. Wanneer iemand met een dwangbevel Va de belasting komt en zoo je niet kan betalen zegt hij dan veil je maar, alsof er niets »n ders is dan dat beetje, wat er voor terecht komt. 1 Moeten de eigen neringdoenden maar af geborgd worden. De heer P. Volkers: Hoe staat het met die 5000 welke het vorige jaar onder dwanw zijn gevoteerd. Hiervan is 2000 uit», geven toen is het opgeheven en later oveé het Crisiscomité is nog eens 1000 uitg» geven. Heeft de gemeente zich de laatsté 2000 maar weer toegeëigend? Is het niet mogelijk om nu die laatste 2000 los te krfl. gen. De burgemeester en mr Eecen voelen niet wat het is, doch wij hebben lang genoeg wacht, er moet roering komen. S Ingekomen was een verzoek uit Noord- Scharwoude om gezamenlijk een afdeeling té vormen. Besloten werd dit aan te houden tot een volgende vergadering. Het kringbestuur is niet voor samenvoe- ging. Voor de vergadering in Hoorn zal ge tracht worden autobussen tegen goedkoop tarief te kriigen. dertig van de vijftig aan- wezigen gaven zich voor de bus on, de an dere twintig wilden vrij zijn om bij g0e!j weer op de fiets te gaan. Nog werd bii de rondvraag gewezen op de reorganiseerden bii L T R en den Chr, bond we'Ve oo on« w^V parisiteeren. Door den beer P Wiin werd gememo reerd dat ook aan die zijdie een andere geest begint te knrne" Dit moet ons verster ken in onzen strüd. Wat eerst fel bestreden werd. nemen ze nn over Na nog uitvoerige discussies s'oot de vnnr7-'fter fp invarf voor c'f vprgflrforW £oitMouiu enVjeeleeÜ HENSBROEK. Vrijdagavond werd de jaarvergadering gehouden van het Onderling Veefonds alhier. Voorzitter was de heer D. Wit, die mede deelde, dat de leening bij de boerenleenbank nu geheel terug betaald is en dat de vereeni- ging weer geheel zonder schulden is. Spr. hoopte, dat de slechte toestand van het boe renbedrijf weer eens een keer zal nemen en dat dergelijke leeningen niet meer noodig zijn. Verder zeide hij over het bedanken van twe leden, n.1. de heeren A. Pijper en P. de Vries, de eerste al zijn verplichtingen is na gekomen. De heer de Vries echter blijft on willig zijn schulden aan de vereeniging te voldoen. De voorzitter vroeg, hoe de vergadering daar over denkt, een streep door de rekening te halen of blijven aandringen op betalen. De vergadering was algemeen van oordeel om hem de schulden niet kwijt te schelden, maar steeds weer oo betalen aan te dringen. Het boekjaar 1931 - December 1931 tot 30 Nov. 1932 geeft de volgende cijfers: ont vangsten 2456,64, uitgaven 2381,96, saldo 74,68, waarvan de rekening voor den veearts nog moet worden betaald. De penningmeester deelde nog mee, dat er 11 koeien, 2 vaarsen en 2 kalveren zijn afge keurd, te samen 16 stuks. De ontvangst per koe is dit jaar geweest 11.30, het vorige jaar 1 50. Het hoogste aantal verrekende koeien is geweest 413 stuks, laagste aantal 376 stuk3. De vereeni ging telde op het oogenblik 44 leden. De rekening nagezien door de heeren D. Kort en P. Admiraal werd bij monde van den heer Kort goedgekeurd. De penningmeester ont ving een woord van dank. Nu volgde bespreking melkproductie. De voorzitter zeide, dat het vorige jaar een zoo danige koe niet is gevallen, wat dit jaar wel het geval is geweest. Er is n.1. 1 X 40 en 1 X f 10 voor een zoodanige koe extra uitbetaald, want over het geheel 22 cent per koe heeft bedraden. Het bestuur deed nu de vergadering het voorstel dit punt weer voor een jaar aan te nemen. Het bestuur was van meening, dat het op den weg der vereeniging ligt dit weer tt doen. De heer Jb. Groot P.z. vond het tegenovei de opzetters en tegenover niet-leden der fok vereeniging niet billijk, dat zij daaraan me moeten betalen en de heer P. van Leijen wa van dezelfde gedachte. lyan bloemkool als gevolg van de vorst Ir totaal werden slechts 22OÖ0 stuks geveild D, £r.jzen waren weer lager dan de vorige week V,°or d€. mooiste bij uitzondering ..echts 8 werd gemaakt, later zelfs maar 6 of iets meer. Voor kleinere werd 4 tot Kommelzak, die nu heelemaal goed akker was geworden, zat te verzinnen ïoe hij zich nog eens wat kon verfris- chen. Het was zoo vreeselijk warm, lat hem de straaltjes van onder zijn hoedje over zijn gezicht liepen. Langs den weg liep een breede vaart, waar door de groenteboeren hun groenten en ten! °P SChuit^es naar de markt brach- 8. Toen Kommelzak zoo naar het ter keek, kreeg hij een prachtingevin® Van louter pleizier sloeg hij zich op knieën en brulde het uit. Juist waV- gebruiken kan, zei hij tot zichzelf- D®»* zullen we van profiteeren. j

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6