Alkmaarsche Courant. QemeetUecadm 'jPxovUicuiai Uieums ASPIRIN! ^Bumenland Honderd fier en dertigste Jaargang. DONDERDAG 22 DECEMBER. OUDKARSPEL. Dokters advies: RELLETJES IN DEN JORDAAN. No. 302 1932 Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdag 20 Dec. 's avonds 7 uur. Mededeelingen. De voorzitter deelde mede, dat van Ged Staten dezer provincie, bericht is ingekomen, de goede ontvangst van den brief van B. en W, waarin mededeeling wordt gedaan van het raadsbesluit tot toekenning van een bij drage van 600 per jaar ten behoeve van een nieuwe weg door het Geestmerambacht zonder restrictie omtrent het opnemen van' de Spoorstraat in het tracé van den weg Tevens bericht het College, dat het inder daad bereid is om gedurende de huidige eco nomische omstandigheden een bijdra»e niet te innen, terwijl de duur der bijdrage"niette min wordt verminderd met het aantal jaren dat niet kan worden betaald. Ook werd medegedeeld, dat de gemeente- landerijen voor 1933 zijn verhuurd, gedeelte lijk onderhands, gedeeltelijk bij openbare in- schrijving, met uitzondering van de „Staart" bestaande uit 8 akkers. De totale huursom bedraagt 4166.57, waarin zijn begrepen de huren van 3 perceelen, waarvoor gebruik is gemaakt van het optierecht. In overleg met de commissie van toezicht op de landerijen stellen B en W. voor de „Staart" groen te maken en de opbrengst van het gasgewas in 1933 aan den meestbiedende te verkoopen met welk voorstel de raad zich kon vereeni- gen Weth. Kostelijk deelde mede, dat er voor de „Staart" waarschijnlijk nog een liefhebber is. Ingekomen stukken. Een brief van Ged. Staten dezer provincie van 9 Nov. 1932, houdende mededeeling, dat zij het besluit van den gemeenteraad tot in trekking van de bijdrage voor de Westfrie- sche kanalen niet kunnen aanvaarden. Zij laten in dit schrijven uitkomen dat de gemeente ook moreel verplicht is de toezeg ging na te komen. Mr. Eecen merkte op, naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten, dat intrekking van het besluit moreel niet in den haak zou zijn, dat niet moet worden vergeten, dat het hier geen 2 particulieren, doch 2 rechtsper sonen gold. Spr. vond het volkomen gerech tigd, het besluit in te trekken. De lasten drukken nu extra zwaar. In de twee jaar na de behandeling van het adres is de opinie geheel gewijzigd. Men schreeuwde hier om goede autowegen, ter wijl het vervoer te water steeds afneemt. Dat een dergelijk schrijven van Ged. Staten zou komen, was te verwachten. Maar wij moeten nu maar niet direct toegeven. In Grootschermer is het besluit tot bijdra ge ook ingetrokken. Spr. stelde voor, dat de raad een schrijven aan andere gemeenten richt, waarin staat op welke gronden wij vin den, dat de kanaalplannen niet moeten wor den uitgevoerd en aan deze raden verzoeken adhaesie te betuigen. Weth. Bakker was het met Ged. Staten eens. Daar de meerderheid van B. en W. voor de kanalisatie was, lag het niet op on zen weg om een schrijven aan andere ge meenten te richten. Het lag meer op den weg van mr. Eecen of de andere tegenstanders om een vergadering te beleggen. Spr. geloofde wel, dat ze hier succes mee zullen hebben, want wanneer blijkt, dat de kanalen niet noodig zijn, zal de minister zijn millioenen wel in kas willen houden. Weth. Kostelijk was het met mr. Eecen eens De raad kan B. en W. opdracht geven. Ook de heer Rijper was het hiermede eens. De voorzitter zeide, dat er rekening mee moet worden ge-houden, dat spr. als voorzit ter tegen intrekking van het raadsbesluit was. Dit wil dus niet zeggen, dat hij voor kanalisatie is. Dat staat er buiten. Overigens moet de raad zelf weten in welk daglicht hij wil gaan staan. Ik zou willen voorstellen om Ged. Sta ten te antwoorden, dat het niet de bedoeling was het besluit in te trekken, maar om uitstel te vragen en in overweging te geven de nood zakelijkheid van de kanalen nog eens te on derzoeken. De heer de Boer was niet alleen om geldelijke redenen tegen, maar ook omdat hij bang is hier last van het water te zullen krijgen. Dat er een gemaal zou moeten ko men schijnen de heeren maar niet te willen inzien. Mr. Eecen: We zullen het er allen wel over eens zijn, dat als er geen gemaal komt, wij hier last van het water zullen krijgen. Wanneer zegt spr. verder, aan Ged. Sta ten geantwoord zou worden zooals de voor zitter dit voorstelt, dan komt het hierop neer. dat het besluit toch weer wordt ingetrokken Wanneer een vorige raad een besluit neemt dat funest blijkt te zijn, dan zijn wij volko men gerechtigd dit besluit in te trekken. Het voorstel van Mr. Eecen om aan Ged. Staten de motieven van intrekking mede te deelen en andere corporaties te verzoeken ad haesie te betuigen, werd aangenomen. d. Begrooting voor het dienstjaar 1933 van den Keuringsdienst voor Waren in het gebied Alkmaar; e. Adres van het r.k. parochiaal kerkbe stuur te Noordscharwoude, houdende ver zoek om een subsidie van 100 ten behoeve van den cursus voor de leerplichtvrije jeugd 1932—1933. De meerderheid van B. en W. stelde voor deze subsidie toe te staan. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. f. Adres van de stichting „Katholieke Kin deruitzending" afd. Langendijk, houdende verzoek een gemeentelijke bijdrage in de kosten van uitzending van zwakke kinderen u't deze gemeente. De voorzitter bracht in herinnering de ver gadering van October 1929 toen de raad be- sl°ten had om voor het Centraal Genoot schap de helft der kosten voor rekening der gemeente te nemen tot een maximum van ■I 200. Nu is dit verzoek gekomen. Op de be grooting 1933 is '200 uitgetrokken. B. en sThrSdw/dit bedraff niet te mogen over- schrijden. Wanneer echter door de katholiek? wordt'hët^Ce W°rden uitSez0Ilden- en W S?„U I33' Genootschap verlicht. B. t? vïlcr ll dan °°k voor heide subsidies te verstrekken en wel 125 voor het C. G. en o voor de katholieke kinderuitzending on der voorwaarde, dat beide vereenigingen' ol ui,gaond™ linde™ «n^S^Tei, 7' re8e'ing Werd aangenomen. g. Adres van de afd. Oudkarspel van de s.d.a.p., inzake extra-uitkeering aan gezin nen van werkloozen en aan die gezinnen welke daarmede kunnen worden gelijkgesteld voor de Kerstdagen. De voorzitter wenschte tegelijk met dit adres een schrijven van den minister ter tafel te brengen, waarin deze opv-ekt een extra- kerstuitkeering te geven en wel 25 pCt. van het die week aan steun ontvangen bedrag. Dit is dus in overeenstemming met het adres. Adressanten verzoeken echter ook een extra- uitkeering voor gezinnen die met werkloozen gelijk gesteld kunnen worden. Dat is moeilijker. De voorzitter meende echter een oplossing te hebben, daar het cri siscomité deze een extra-uitkeering zal ver strekken. Tevens gaf het Burgerlijk Armbe stuur een extra brandstoffenuitkeering. De voorzitter stelde voor een en ander aan de afdeeling der s.d.a.p. te berichten. Aldus besloten. Voorstellen van B. en \V. 1. Intrekking van het raadsbesluit van 27 Juli 1928 tot toetreding tot de N.V. Ned. Thermo-Chemische fabrieken en het aangaan eener nieuwe overeenkomst met voormelde vennootschap. Aldus besloten. 2. Prae-advies op het adres van de Sint Josefgezellenvereeniging aan den Langen dijk, houdende verzoek om een bijdrage, groot 60 ter bestrijding van kosten in zake werkloozenzorg voor katholieke werkloo zen. B. en W. stelden voor om er dit jaar nog niet toe over te gaan. Voorstel B. en W. werd aangenomen met Rijper en Bommer tegen. 3. Het aangaan van een definitieve geld- leening met de N.V. Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam, groot 4000 tegen een rentevoet van 5 pCt. a pari, ten behoeve van het electriciteitsbedrijf. De voorzitter: Zooals de heeren weten is indertijd een geldleening van 36.000 aan gegaan ten behoeve der kabel. De kosten zijn echter met 20.000 overschreden. Dit is voor iedere gemeente 4000. Spr. lichtte nader toe waardoor de begrooting is overschreden. B. en W. waren nu zoo gelukkig geweest het geld te kunnen leenen tegen 5 pCt. a pari en geen verderen onkosten. Mr. Eecen: Het geld zal betaald moeten worden. Ik geloof echter volgens den geheelen raad te spreken als ik zeg, dat een dergelijke overschrijding van de begrooting onaange naam aandoet. Is de begrooting soms wat gedrukt, in ver band met de overname door de P.E.N.? De toelichting van den voorzitter, dat er merk- blokken moesten worden geplaatst en vergoe ding naar bestrating, leken spr. geen door slaande argumenten. Weth. Bakker: Ook de gascommissie was er over ontstemd. De begrooting was zoo laag mogelijk gehouden. Ik was indertijd de eenigste tegenstander om het aan Boom en Biesevèld op te dragen. Ook de directeur van het P.E.N. heeft reeds tegen de begrooting gewaarschuwd. Besloten wordt de geldleening aan te gaan. 4. Onderhandsche verhuring gemeentelan- derijen 1933. Werd goedgekeurd. Benoemingen. a. Een lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs; b. Een lid van het burgerlijk armbestuur. a. aftredend H. Kolf; b. aftredend Jb. Mosh. Beiden werden herkozen. Rondvraag. De heer Rijper wees op het ge vaar bij de O.L. school en zou willen, aat aan den Zuidkant een bord geplaatst werd met „langzaam rijden". De voorzitter zegde toe, dit te zullen onder zoeken. Mr. Eecen zeide, dat de stroom van het lichtnet heel vaak 230 volt of meer is. Dit had als gevolg, dat de lampen van 220 volt sprin gen. Spr. vroeg den voorzitter 6Tt ter sprake te brengen. Verder zeide spr., dat het hoofd der school alhier een vurig ijveraar is voor geregeld schoolbezoek. Dit is niet af te keu ren, maar het hoofd der school gaat wel eens te ver. Aan den anderen kant staat, dat 't hoofd zelf zooveel verzuim pleegt. Spr vond het niet goed, dat als het hoofd zoo optrad, deze zelf verzuimt om familie af te halen. De voorzitter wenschte hierop niet in te gaan. Hierna sluiting. PROVINCIALE STATEN. De begrooting der provincie. In de gister voortgezette vergadering van de provincie besprak de heer Heilker (r.k.) de overeenkomst tusschen het Concertgebouw te Amsterdam en de AVRO. Hij keurde het con tract af, omdat velen in het land zich er door gegriefd voelen. Spr. vroeg in hoever het toe laatbaar is, dat een instelling als het Concert gebouw contracten aangaat, waaruit nadeel voortvloeit voor anderen en hij wees er op, dat het hierbij geldt een instelling, die ge steund wordt uit de publieke kas. De heer Guépin (lib herinnerde aan de toezegging, verleden jaar door mr. Bomans gedaan, dat het aantal opcenten voor drie jaren op zestien werd bepaald. Spr. was niet optimistisch ten aanzien van de financiëele positie der provincie. Deze is te zeer beperkt in de voorziening van haar financiëele middelen. Dit moet worden toege schreven aan het feit, dat de provincie zich beweegt op een ruimer terrein dan haar bij de vaststelling der wet was toegewezen. Als wij nu de provincie over meer middelen willen doen beschikken, dan moet het niet ge vonden worden door belastingverhooging, maar door bezuiniging op elk terrein van de provinciale bemoeiing. ervolgens kwam spr. tot de leeningen der provincie, die totaal ongeveer 100 millioen bedragen. Hij wees op het verschil bij het sluiten van een leening door een gemeente en door de provincie. De Provinciale Staten kunnen geen invloed oefenen op de condities, maar spr. zou ei toch wel prijs op stellen, dat de Staten daaromtrent worden ingelicht. Daar de Staten hun vertrouwen geven, mo gen zij toch wel verwachten achteraf tè wor den op de hoogte gebracht. De heer Slingenberg (v.d.) stond op het standpunt, dat allereerst moet worden ge streefd naar vermindering van uitgaven en daarna mag worden gegrepen naar verhoo ging van belasting. Spr. achtte de aanstelling van een bezuini gingsinspecteur niet noodig: maar .hij zou toch gaarne vernemen hoe Ged. Staten zich de toepassing van bezuinigingen denken Hij vroeg of het niet gewenscht is, dat Ged. Sta ten zich een commissie toevoegen. Van de noodzakelijkheid van belastingver hooging was spr. nog niet overtuigd. Hij merkte op, dat de ervaring heeft geleerd, dat het kohier van 1931/32 zal meevallen, en verdedigde de mogelijkheid om den post on voorziene uitgaven te verminderen. Ged. Staten aan het woord. Mr. Bomans (r.k.) achtte het moeilijk een antwoord te geven op de vragen van den heer Heilker. Al zou nu hier de meening van Ged. Staten worden gegeven over het contract van het Concertgebouw met de AVRO, dan zou men daar niets mee bereiken. Waarom moe ten nu tijdens de besprekingen mededeelingen worden gedaan, die waarschijnlijk storend zullen werken? Wij mogen hier niet van het partijbelang de zaak bezien, maar van het al- gemeene belang. Men is bezig te trachten een bevredigende oplossing te zoeken; het Con certgebouw is tot alle medewerking bereid. Den heer Guépin antwoordde spr., dat hij geen enkel geheim heeft ten opzichte van het sluiten van leeningen. Maar het is onjuist tot publicatie over te gaan met het oog op de andere partij bij de leening. Aan een seniorenconvent, zooals in andere colleges bestaat, zou spr. alles kunnen mede- deelen, maar hij had er bezwaar tegen, dat die mededeelingen dan in de kranten komen. Den heer Slingenberg antwoordde spr., dat hij bereid is in Ged. Staten te brengen de mo gelijkheid van instelling eener commissie als door hem is bedoeld. Wat het voorstel-Asscher c.s. betrof, om de storting in het wegenfonds terug te bren gen op 400.000. zeide spr., dat het natuur lijk kan, maar er is geen ondergrond voor; men moet het wegenfonds niet te klein maken. Terugbrenging tot 500.000 is al een sprong; spr. zou liever het millioen hand haven. Spr. bestreed verder de andere voor stellen van den Vrijheidsbond. Hij aanvaardt onmiddellijk subsidieverlaging pro memorie en bezuiniging pro memorie. Het thans niet verhoogen der belasting zou zijn het niet-voeren van een reëele politiek. Het eenige bezuinigingsvoorstel door Ged! Staten ingediend: verlenging van den ar beidstijd in de ziekenhuizen is verworpen Wat moet een bezuinigingsinspecteur doen? Wat hij wil, willen de Staten niet. Wat zijn nu bezuinigingsobjecten, welke direct hel pen? Dat zijn de gestichten en waterstaat. Maar in 1925 bij de voorgestelde gestichts bezuiniging stond alles achter spr. en toch hielp het niet. Het gemiddelde belastbare inkomen van de Noordhollandsche bevolking zal in 1934 50 pCt. gedaald zijn en dat in drie jaar; nu is het 45 pCt. Het kan ook hooger worden dan 50 pCt. Er zijn honderden ambtenaren in de provincie, die niets missen. Rijks- en ge meenteambtenaren missen 6 a 10 pCt. En toch is het gemiddelde nu positief 40 pCt. ge daald. Nu moeten de provinciale ambtenaren gemiddeld 3 pCt. gaan missen. Onredelijk zou het zijn hun de 100 pCt. te laten, onrede lijker hun dit te laten behouden door belas tingverhooging. Is nu aan het recht voldaan, nu toch belastingverhooging ingevoerd moet worden? vraagt hij. Slechts deze vraag is op haar plaats, maar geen enkele andere. Het indexcijfer is gunstiger geworden tot den factor; loon van den ambtenaar. Zijn loon behoort tot de hoogste Hij heeft premie- vrij jjensioen en nog andere emolumenten. Wat gezegd is over de mogelijkheid van bezuiniging aan personeel bestreed spr. Er wordt met zeer weinig menschen gewerkt, de financiëele afdeeling van Zuidholland heeft tweemaal zooveel menschen als die van N.- Holland. De belastingen in Noordholland zijn tien jaar lang matig geweest en zelfs na deze ver hooging zijn ze nog matig. Dat dit zoo is, dankte spr. daaraan, dat hij al die jaren niet geluisterd heeft naar den Vrijheidsbond, die de belastingen wilde verlagen. Werkloosheidsbestrijding en de gemeenten. De heer Kooiman (v. d.) Ged. Staten, kwam tot de uitspraak van den heer Polak over de steunverleening aan werkloozen. Het is Ged. Staten bekend, dat het in een aantal gemeen ten in de provincie op dit punt hopeloos dreigt vast te loopen Ged. Staten zullen na gaan, wat de prov'ncie in dezen kan doen. De nood in den tuinbouw besprekende, zei spr., dat Ged. Staten overwegen of zij met een voorstel zullen komen ter aanvulling van den rijkssteun voor tuinders, om dezen tegemoet te komen. Aan de regeering zal worden ge vraagd of de medewerking van de provincie zal worden gesteund. Spr. kwam dan tot de werkverruiming en zei dat Ged. Staten zullen overwegen of de post kan worden over schreden. Gevraagd is, of Ged. Staten bij de regeering willen aandringen op het vast stellen van het peil in het IJselmeer op 13 c.M. minus A.P. De hooge waterstand van het Ijselmer is ongetwijfeld een gevolg van den hoogen waterstand in de polders. Ged. Staten blijven op dit gebied waakzaam. Spr. wees erop, dat ook het hoogheemraadschap zijn aandacht hieraan besteedt. De kosten van een nieuw gemaal voor den Schermerboezem zouden lager zijn geweest dan de schade door den watersnood aar. land- en tuinbouw veroorzaakt. Hierna werd gepauzeerd. Voordracht van Ged. Staten tot loonkorting. Bij de gistermiddag gehouden replieken be treurde de heer Ketelaar (v.d.) het, dat de twee soc.-dera. leden van Ged. Staten geen verklaring hebben afgelegd over het feit, dat zij hun oorspronkelijk standpunt ten aanzien van de salariskorting hebben verlaten. Voorts stelde hij voor het aantal opcenten op de inkomstenbelasting niet tot 20, doch tot 17 te verhoogen. De heer Asscher (vj>.) splitste het voorstei inzake de loonkorting, zoodat afzonderlijk ge stemd zal worden over den aftrek van 1000 en over den tijdsduur der korting. De heer Beuzemaker (comm.) handhaafde zijn voorstel inzake sterkere progressie bij be lastingheffing. Bij de dupliek deelde de heer Bomans mede, dat Ged. Staten hun voorstel handhaafden, om de salariskorting gedurende drie jaar toe te passen. Spreker ontried de aanneming van het voorstel-Ketelaar, om het aantal opcenten met 1 instede van 4 te verhoogen. Verklaring der soc.-dtm. leden van Ged. Staten. De heer Gerhard (s.r.), lid van Ged. Sta ten, zei, dat hoewel niemand hem kan ver plichten, verantwoording af te leggen over een door hem ingenomen standpunt, hij toch de volgende verklaring wilde afleggen: „Hoewel wij, de heer Michels en ik van oordeel waren en indien men uitslui tend let op de verhoudingen in onze provin cie feitelijk nog zijn, dat een matige, tijde lijke loonkorting volstrekt te rechtvaardigen is, is het ons niet mogelijk gebleken, dat in zicht te blijven volgen, niettegenstaande onze medewerking tot het indienen der kortings voordracht, inclusief zelfs de op bijzondere wijze gewraakte toelichting. De in onze oogen zoo funeste houding door zoo goed als alle overheidsinstanties en de groote werkgeversorganisaties, vertegenwoor digd door een politieke partij, ingenomen, die het zoover mogelijk neerdrukken van het loon peil der arbeiders als den hoofdeisch, bijna den eenig noodzakelijken eisch van econo misch beleid propageeren en inzonderheid ten aanzien van het overheidspersoeel dien eisch op genadelooze wijze doorvoeren, was van bc- slissenden invloed op onze uiteindelijke hou ding. Wijl men de door ons aanvankelijk in genomen positie in onze provincie hardnekkig wil doen beschouwen als de noodzakelijke in stemming met het algemeene streven, waar aan wij in geen geval medeplichting willen zijn, kunnen wij onze stem aan deze voor dracht (tot loonkorting) niet geven". De discussies over de provinciale begroo ting werden hierna gesloten. Land- en tuinbouw. Vervolgens werd overgegaan tot de alge meene beschouwingen over den land- en tuin bouw. De heer Braakman (r.k.) had geen klach ten vernomen over het in- en verkoopbureau voor tuinbouwproducten; alleen miste hij een vertegenwoordiger van den middenstand in de commissie. 'De heer Beuzemaker (comm.) meende, dat juist de kleine tuinders niet door het in- en verkoopbureau worden geholpen. Spr. stelde voor aan tuinders, landbouwers en veehou ders met inkomens beneden 20 per week een bijslag in eens te verkenen en hun bovendien wekelijks een bijslag te geven, waardoor hun inkomen een bedrag van 20 per week be reikt. De middelen hiervoor wilde spreker vin-, den door een extra-belastingheffing. Voorts vroeg spr. of Ged. taten er bij de regeering op aan willen dringen, dat niet tot verkoop bij executie wordt overgegaan bij die platte landers, die niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen. De voostellen van den heer Beuzemaker werden niet voldoende gesteund. De heer Van de Vall (s.d.a.p.) besprak den toestand ten plattelande. De land- en tuin bouwers zijn radeloos, omdat zij geen uitweg meer zien, om uit de moeilijkheden te komen. De provincie heeft reeds gedaan, wat zij kon, om den tuinbouw te helpen, doch het is niet voldoende gebleken. Spr. hoopte dat regee- ringssteun niet zal uitblijven. De heer De Miranda (s.d.a.p.) hoopte dat door het in- en verboopbureau er toen zal worden bijgedragen, dat de tuinbouwbedrij ven weer normaal worden. Spr. hoopte dat door een V, procent van de opbrengst te be stemmen een fonds gevormd wordt, dat later mogelijk zal maken om de tuinders een hoo- gere minimum-prijs voor hun producten te waarborgen. De heer Walraven Boissevain (v.b.) was niet overtuigd van het nut van het in- en ver koopbureau van den tuinbouw. De producten worden niet aan de consumptie onttrokken, waardoor de handel, met steun van de over heid, benadeeld wordt. Juist de zwaarstge- troffen tuinders worden niet door het bureau geholpen. De heer Kostelijk (v.d.) merkte op, dat de tuinbouw uitsluitend afdoende te helpen is door een terugkeer van de exportmogelijkhe den. Spr. wilde de grondbelasting opheffen voor de tuinders en Ged. Staten blanco man daat geven voor de steunmaatregelen. Hierna werden de verschillende stemmin gen gehouden'. Met 68 tegen 2 stemmen werd verworpen het communistische voorstel inzake het ver binden van voorwaarden aan de subsidiever- leening aan de gemeentelijke werkverschaf fingen. Het voorstel tot toepassing van ster kere progressie bij de heffing van opcenten op de inkomstenbelasting werd verworpen met 66 tegen 3 stemmen. Het voorstel van den Vrijheidsbond, om op de loonen 6 pet. te korten zonder aftrek van ae eerste f 1000 werd verworpen met 53 tegen 17 stemmen. Het amendement van den Vrijheidsbond om de loonkorting alleen in 1933 toe te pas sen werd met 46 tegen 24 stemmen verwor pen De loonsverlaging aangenomen. Het voorstel van Ged. Staten, om geduren de drie jaren 6 pet. op de salarissen te korten met aftrek der eerste 1000 werd aangeno men met 40 tegen 30 stemmen. Presentiegelden verlaagd. Het voorstel-De Jong Schouwenburg c.s. om het presentiegeld der Statenleden van 10 tot f 850 te verlagen werd aangenomen met 45 tegen 25 stemmen. De voorstellen van den Vrijheidsbond om in het Wegenfonds niet 500.000 doch 400.000 te storten; uit de reserve te putten 450.904; de post onvoorziene uitgaven te verlagen met 100.000; de post subsidie met pro-memorie te verlagen en het budget der Koel hoofd, warme voeten - en af en toe Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-band buisjes van 20 tabletten nu fl. .70 en oranjezakjes van 2 tabletten fL -.10. provinciale huishouding te verlagen met pro memorie; de belastingverhooging te doen ver vallen, hetgeen mogelijk is door bezuiniging verkregen door bovengenoemde maatregelen, werden verworpen met 58 tegen 12 steramen. Eveneens werd verworpen het voorstel der Vrijz. Democraten om 25.000 mee uit het reservefonds te nemen en den post onvoor ziene uitgaven met 250.000 te verlagen Het voorstel der Vrijz. Democraten, om in plaats van 20 opcenten 17 opcenten te heffen werd hierna ingetrokken. De discussies over den land- en tuinbouw werden hierna voortgezet. |De heer Michels (Ged. Staten) wees er op, dat hij te voren reeds opgemerkt heeft, dat het in een verkoopbureau voor den tuinbouw geen afdoende maatregel zou zijn. De tuinders moeten leeren, om zich in de toekomst zelf te helpen. Wat uit het bureau zal groeien, weten Ged. Staten ook niet. Wanneer normale tijden terugkeeren wordt het bureau over bodig. Het bureau heeft tot dusverre uitslui tend geleverd aan het Leger des Heils; he» is onvermijdelijk dat het bureau af en toe het terrein van den handel betreedt. De heer de Miranda (s.d.a.p.) stelde voor, Ged. Staten te machtigen, het overschot van 1932 op den post voor de instelling van het in- en verkoopbureau, in 1933 ook voor dit bureau te bestemmen. De bedoeling van dit voorstel is, dat Ged. Staten reeds vóór de zomerzitting der Staten over dit overschot kunnen beschikken. De vergadering werd hierna verdaagd. Krankzinnigenverpleging. De Statenleden L. Heijermans c.s. hebben het navolgende voorstel bij Ged. Staten inge diend: „De Staten noodigen Gedeputeerde Staten uit een voorstel te doen om bij te dragen niet alleen in de kosten van verpleging van hen, die krankzinnig zijn verklaard of daarmede gelijk gesteld zijn, doch ook in die van hen, die uit hoofde van geestelijke afwijking in een gesticht of internaat worden verpleegd of in arbeidsinrichtingen te werk gesteld worden". Na een uitvoerige toelichting komen Ged. Staten tot de conclusie den Staten voor te stellen dit voorstel niet aan te nemen. Den geheelen middag is het in den Jor- daan te Amsterdam onrustig geweest, door dat eenige honderden mannen en vrouwen demonstraties hielden voor meer uitkeerlngen door maatschappelijken steun. Op de Palm- gracht, in de Westerstraat en in de Bloem- straat moest de politie enkele malen krachtig optreden, waarbij borden in beslag zijn ge nomen. Tegen een uur of vier is een groote groep van 300 tot 400 man naar het Haar lemmerplein getrokken, waar zij door de po litie met sabel en gummistok uiteen gejaagd zijn. Een aantal van de betoogers begaf zich naar de Vinkenstraat, waar zij bij een bouw werk steenen weghaalden om daarmee de politiemannen te bekogelen. De ruiters van de aanwezige politiemacht trokken daarop den revolver en losten eenige schoten in de lucht, met het gevolg, dat de menigte naar alle kanten uiteen stoof. Incidenten van ern- stigen aard hebben zich overigens niet voor gedaan. De ambtenaren van het gebouw van Maatschappelijken Steun in de Schieman- straat zijn onder politiegeleide naar huis ge bracht. ZWARE SNOEKEN. Een kolossale snoek, door den heer M. Laimböck te Amsterdam in het Naarder- meer met de noodige voorzichtigheid gevan gen, is door hem in ongeschonden staat aan „Artis" te Amsterdam geschonken. In het basin der groote roofvisschen aan de zoet waterzijde der groote zaal van het aquarium werd het dier behouden ondergebracht. Deze bronsgele, bijna een meter lange monster- snoek. circa 6 K.G. wegende en „grimmig" van uiterlijk, is een merkwaardig „schau- stück" temidden der kleinere snoeken, snoek baarzen en groote baarzen, die met hem het bassin bevolken. De heer Laimböck mocht bovendien nog een tweede, 4 K G. zwaar exemplaar bemachtigen en behouden voor het Artis-aquarium meebrengen. ARBEIDERS IN DE CACAO-, CHOCOLADE- EN SUIKER- BEWERKINGSBEDRIJVEN. Buitengewoon Congres voor de 40- urige werkweek. Zondag 18 Dec. hield de Algemeene Ne- derlandsche Bond van Arbeid(st)ers in het bakkers-, chocolade- en suikerbewerkingsbe- drijf een buitengewoon congres ten behoeve van de vakgroepen cacao-, chocolade- en sui kerbewerkers in het gebouw van de A.O.F. te Amsterdam. Na uitvoerige discussie over een rede van den her C. C. Wilders, lid van het hoofdbe stuur, waaraan door 14 afgevaardigden werd deelgenomen, werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin gezegd werd: van oordeel, dat in verband met de bui tengewoon groote en langdurige werkloos heid een belangrijke arbeidstijdverkorting noodzakelijk is en het tot een eisch van ur- wentie is geworden, elk middel aan te wen den, dat tot-stand-brenging van de interna tionale 40-urige werkweek bevorderen kan;

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9