DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N a den slag. Nieuwjaars wenschen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cl Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, fiancc door het geheele Rijk 2.50. No. 303 Vrijdag 23 December 1932 134e Jaargang HET SUBSIDIE-VRAAGSTUK. ALKMAARSCHE Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cent: ':en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. in (Slot) De grootste kunst voor een Kunstcomité is de kunste naars voor volle zalen te laten optreden. Een olifantshuid en een deftige zwarte jas zijn geen van beiden tegen voortdurend prikken bestand. Vereenigingen, die met een belangrijk be drag aan gemeentegeld werken, krijgen in den regel een gemeentelijken dwarskijker in het bestuur, die er een wakend oogje op houdt, dat met het overheidsgeld geen finan- cieele bokkesprongen gemaakt worden. Ook de sociaal-democraten zijn daar voor standers van, maar als de regeering een zeer belangrijk bedrag aan subsidie voor de Alk- maarsche werkverschaffing en steunuitkee- ring geeft, zoodat de gemeente dus eigenlijk zelf de organisatie is, die het overheidsgeld ontvangt, zou men zich liefst aan elke con trole onttrekken en worden alle door den minister gestelde voorwaarden een ontoelaat bare aanval op de gemeentelijke autonomie genoemd. Als eenig woord van dank voor het ver strekken van bijna anderhalve ton aan Rijks subsidie heeft een der heeren sociaal-demo craten in den Raad een door de publieke tri bune krachtig beapplaudiseerde rede uitge sproken waarin de Alkmaarsche kiezers werden opgewekt er den volgenden maal bij de Kamerverkiezingen voor te zorgen, dat deze regeering weggejaagd zou worden. Het was, zooals de heer Van de Vall het zelf gekarakteriseerd heeft, een boem-boem- rede en de eenige fiere daad, die daarbij ge past had, was een hooghartige weigering van het aangeboden subsidie geweest Maar die heeft de heer Van de Vall tot den laatsten cent in ontvangst willen nemen. Die autonomie van onze gemeente is altijd een teer punt geweest en men begrijpt blijk baar niet wat een janboel het in ons lieve vaderlandje zou worden als alle dertienhon derd gemeenten zich, zooals men dat noemt, eens zouden uitleven. Vader Staat zou zijn kinderen op het laatst niet meer baas kunnen en mr. Langeveld heeft nu reeds voorbeelden van gemeenten fenoemd, die zich zoo uitgeleefd hebben, dat et leven er heelemaal uit is. De heer Vogelaar zag in gedachten de wethouders van al die zich uitlevende ge meenten al om de schatkist staan op zoek naar een overschot, dat al weg was en hij heeft terecht betoogd, dat zelfs een zuiver sociaal-democratische regeering geen groote bedragen uit handen zou geven zonder de ze kerheid, dat men er een voorzichtig gebruik van zou maken. Om nog even op die zoogenaamde boem- boem-rede terug te komen wij gelooven, dat de heer Van de Vall op de uitvinding van dit woord reeds patent heeft genomen heeft deze afgevaardigde zich beklaagd, dat wat wij destijds over zijn optreden in den Raad hebben geschreven, overgenomen is in een geschriftje van een hem niet zeer vrien delijk gezinde partij en het is natuurlijk heel best mogelijk, dat dit juist is omdat wij ons tot dusver het auteursrecht van onze arti kelen niet nadrukkelijk hebben voorbehou den. Er komen zoo nu en dan op ons bureau wel eens menschen, die zich beklagen, dat zij in een rechtbank-verslag genoemd worden en het eenige middel om dat te voorkomen is te zorgen, dat zij voortaan niet meer met de justitie in aanraking komen. Ook de heer Van de Vall is een dergenen, die oorzaak en gevolg verwarren en hij is blijkbaar vergeten, dat hij als raadslid een publiek persoon is en dat alles wat hij in de zaal der vroedschap openlijk uitspreekt door de daar aanwezige journalisten opgenomen en becritiseerd wordt. Het is niet de schuld van den fotograaf als het portret minder mooi is, maar wel van dengene, die er voor geposeerd heeft. Wie aan den weg timmert en de heer Van de Vall timmert in den regel nog al hard heeft nu eenmaal bekijks en wanneer deze edelachtbare daar niet tegen kan, doet hij he best zoo spoedig mogelijk zijn ontslag te ne men en tijdens de volgende Raadsvergadering in zijn achtertuintje zijn vruchtboompjes e snoeien. Wij geven hem de pertinente verze kering, dat wij dan geen woord meer ove ■•cm in de courant zullen zetten. Van den heer Van de Vall het smit ons, dat we hem ditmaal nog al eens noodig- ben, maar hij kan met Uilenspiegel z gg dat hij het er naar gemaakt heeft ya - 2en volkstribuun naar de kunstsubsidies is ®aar een heel klein stapje. v Het was te verwachten, dat de he de Vall nog eens een poging zou doen c 500, voor kunstdoeleinden bestemd, bet Comité voor Tooneeluitvoenngen binnen te halen, maar de oppositie heeft unaniem verklaard, dat zij den post liever geschrapt zag en ook bij de raadsmeerderheid zouden voor een zoodanig voorstel wel medestem mers zijn gevonden. Intusschen heeft de heer Keijsper nog eens duidelijk laten uitkomen, dat men den post gerust kan handhaven omdat de zoogenaam de kunstcommissie de besteding daarvan nauwkeurig zal overwegen waarbij ook met de belangen van andere dan tooneelvereeni- gingen, zoowel van rechts als van links, zal worden rekening gehouden. De heer Van de Vall heeft in dat geval den vervroegden dood van het Comité aangezegd en hoewel het gewoonte is bij een dergelijke mededeeling een medelijdend gezicht te trek ken, zouden we dit verlies toch niet zoo ver schrikkelijk kunnen vinden. Uitvoeringen als die van de Barbier de Se- villa bewijzen, dat goede kunst ook door de schouwburgeigenaren zelf kan gebracht wor den. Bovendien zijn de toestanden thans an ders dan ten tijde, dat dit Comité zijn joyeu- se entree gedaan heeft. Alkmaar zal tegen Amsterdam, waar men de stukken in eigen milieu ziet, niet kunnen concurreeren als de reiskosten en vooral die van gezelschapsbil jetten van zeer bijkomstige beteekenis tegen over de entreeprijzen worden. Men kan nu, wat bij de oprichting van dit Comité niet het geval was, om twaalf uur nog uit de hoofd stad vertrekken en er is dus volop gelegen heid de voorstellingen daar tot het einde toe bij te wonen. Dit is nog afgescheiden van de slechte tijdsomstandigheden o.i. een der factoren van het' verminderde abon nementental der Alkmaarsche tooneel- voorstellingen, een tweede is, dat men te genwoordig een kaart kan koopen en daar door alleen de stukken gaan zien waarin men belang stelt en een derde, dat men over het algemeen liefst zelf zijn avonden en zijn stukken kiest en dit niet aan het Comité over laat. Wij gelooven, dat het Comité in de keuze van stukken tot dusver niet altijd gelukkig geweest is, dat het de Kunst te veel door het zelfde lorgnet bekijkt en te weinig rekening met den smaak van het publiek houdt. Wij hebben daar wel eens meer op gezin speeld, maar het Comité is op dat punt bui tengewoon gevoelig en wat men hier een maal als Hooge Kunst bestempeld heeft is zoo onaantastbaar, dat niemand er een opmer king over mag maken. Wij sociaal-democraten zoo heeft de heer Van de Vall in het begin van zijn door wrochte begrootingsrede gezegd wij zeg gen precies zooals wij er over denken. Maar een verslaggever, die over de opvoering van een stuk van zijn Comité schrijft, is nog niet gelukkig als hij precies zegt wat hij er over denkt. Waagt hij een opmerking over spel of stuk van een schrijver, die nu eenmaal als onfeilbaar te boek staat, dan krijgt hij een brief van den voorzitter thuis, die hem dui delijk tracht te maken, dat hij dit stuk slechts heeft te bewonderen en zich blameert als hij er iets anders van durft zeggen. Acht hij zich te groot om op dergelijke wijze beschoolmeesterd te worden en schrijft hij een tweede critiek waarin niet alles ver rukking en bewondering is, dan ontvangt hij een brief waarin het Comité hem mededeelt, dat op zijn critieken niet langer prijs gestelc wordt. Deze kunst is zoo hoog, dat alleen de voorzitter van het Comité blijkbaar in staat is er verslag van te maken en intusschen blijft men daar blind voor de feiten en ziet men het abonnementental zoo sterk afnemen, dat men zonder gemeentesubsidie het hoofd niet meer boven water kan houden. Wij hebben de mededeeling van het Comi té voor kennisgeving aangenomen en den brief gedeponeerd ter plaatse waar die thuis hoort. Aangezien wij geen verslag voor dit zestal kunstcritici maar wel voor onze abon- ne's maken, zullen wij op den ouden voet doorgaan zoolang onze lezers daarop prijs blijken te stellen. Wij zouden de geheele geschiedenis eigen lijk niet de moeite waard achten er nog langer onze plaatsruimte voor te gebruiken als dit Comité het vorig jaar niet 1000 ge meentesubsidie voor het geven van een volks voorstelling had gekregen en als niet het sterke vermoeden bestond, dat men het groot ste gedeelte van dit geld voor die voorstelling niet noodig gehad heeft en ter versterking van de kas gebruikt heeft. Iedere vereeniging, die subsidie ontvangt moet rekening en ver antwoording doen en al willen wij geen oogenbük aannemen, dat het geld hier op eenigerlei wijze misbruikt zou zijn, vast staal toch, dat elke controle op het overheidsgeld hier ontbreekt en dat het Comité dat niet eens verenigingsbestuur is in een gunsti ge uitzonderingspositie gesteld is wat tegen over anderen niet billijk is te achten. De heer Van de Vall heeft medegedeeld, dat men niet minder dan 700 aan verma kelijkheidsbelasting excusez le mot be taald had en als dit juist is moet men dus vijfmaal zooveel aan inkomsten hebben ont vangen waarvoor men toch zekei we! eenige goede voorstellingen zal kunnen geven. Vraagt men evenwel hoe de gelden verdeeid zijn en welk deel b.v. voor het keuren van tooneelstukken in andere steden gebruikt wordt in Bergen betalen de bestuursleden dat in den regel zelf dan neemt de heer Van de Vall een houding aan of het Comité op ontoelaatbare maar helaas niet strafbare wijze beleedigd is geworden. Wij hebben onze argumenten tegen de subsidieering van dit Comité in een vorig artikel uiteen gezet en wij hadden van den heer Van de Vall in den Raad graag eens een enkel argument willen hooren om onze be zwaren te weerleggen. Inplaats daarvan heeft hij zich bepaald tot het trompetten van een serie zorgvuldig bij elkaar gezochte scheldwoorden, wat ons van dezen afgevaardigde ten hoogste ver baasd heeft. Schelden is geen kunst en wie voor de Kunst opkomt zal dus zeker niet dergelijke woorden mogen gebruiken. Het spijt ons, dat wij het zeggen moeten, maar wij gelooven, dat het Comité met dezen vertegenwoordiger toch wel een beetje onge lukkige keuze gedaan heeft Intusschen heeft ook mr. Langeveld het in den Raad gewaagd het heilig huisje aan te tasten door Pygmalion, dat hier als volks voorstelling is gegeven, een geestig niemen dalletje te doemen en de keuze allesbehalve gelukkig te achten. Men zal hem wel duide lijk maken dat een critiek als deze ontoelaat baar is en dat hij beter doet de voorstellin gen niet meer te bezoeken. Merkwaardig is slechts dat het N.H. Dag blad door een allesbehalve waardeerende critiek tevergeefs moeite gedaan heeft een dergelijk schrijven te bemachtigen en het is niet duidelijk of dit nu al dan niet als een compliment moet opgevat worden. Dat men het op onze courant alleen gemunt heeft zou ten slotte nog zoo onwaarschijnlijk niet zijn en wellicht komt er later nog wel gelegen heid de mogelijke oorzaak daarvan eens na der te bekijken. De burgemeester heeft toegezegd, dat poli tie en geneeskundige dienst bij een ongeluk niet precies op de grenzen der gemeente zul len letten en wij vertrouwen, dat men voortaan ook meer rekening met de transport- colonne van het Roode Kruis zal willen hou den. Bij niet te zwaar gewonden zal voortaan naar het geloof geïnformeerd worden alvo rens ze naar een ziekenhuis overgebracht worden en wij hopen, dat na het eerstvolgen de ongeluk geen enkel raadslid meer iets te wenschen zal hebben. De heer Keijsper heeft medegedeeld, dat men in het Centraal Ziekenhuis zilveren ser viezen had aangeschaft, een mededeeling waarvan de Raad omdat de gemeente de tekorten moet bijpassen zichtbaar onder den indruk verkeerde totdat men tot de ont dekking kwam, dat hier niet van zilver, maar van hotelzilver moest worden gesproken, van welk alliage mej. Carels, als leerares van de Huishoudschool, een keurige definitie heeft gegeven. Maar de schrik zat er nu eenmaai in en de burgemeester heeft den heer Keijsper op diens verzoek beloofd, dat hij er voor zal waken, dat voor de „luxieuze" klasseverple- ging geen gelden der gemeente gebruikt zul len worden. Wat het door een der raadsleden aange vraagde duikerpak voor auto-ongelukken be treft, het wil ook ons voorkomen, dat de in zittenden van een te water geraakten auto niet op hun redding: kunnen wachten tot men een duiker opgedoken en in zijn pak ge- heschen heeft. Wij gelooven, dat men het geld voor een dergelijk instrument op het oogen- blik wel nuttiger zal kunnen besteden. Mr. Langeveld heeft er langzamerhand genoeg van gekregen door den heer Wester hof en diens politieke vrienden voor de bezoe kers der publieke tribune bespottelijk te wor den gemaakt en eens precies gezegd hoe hij daarover gedacht heeft. Hij weet het nu langzamerhand wel, dat hij deftig is en een zwarte jas draagt en dat de partij, waartoe hij behoort, eens revolu- tionnair was en thans min of meer versteend is. Er zijn trouwens meer partijen, die naar rechts schuiven als er aan den linkerkant weer nieuwe worden opgericht en de heer Westerhof zal, wat dat aangaat, tegenwoor dig zelf ook niet meer ontkomen aan het ver wijt, dat hij in revolutionnair opzicht min of meer ongevaarlijk begint te worden. Een ongelijke subsidiekorting geeft altijd reden tot ontevredenheid en er is heel wat over te doen geweest, dat het R K- Lyceum de volle subsidie mag behouden, terwijl andere onderwijsinrichtingen een offer moeten bren gen. Men zag aan de zijde der oppositie de noodzakelijkheid van de continuïteit juist van deze subsidie niet in en heeft zich alleen maar laten overtuigen door de mededeeling, dat de salarissen aan het Lyceum weliswaar verminderd waren, maar dat slechts het Rijk, dat het overgroote deel daarvan betaalt, daarvan voordeel kan hebben. Waarom juist de muziekkorpsen wien wij het overigens van harte gunnen de' volle subsidie mochten behouden, is ons niet erg duidelijk geworden. Volgens den heer Westerhof zijn dit de eenige vereenigingen, die ons in deze moeilijke tijden nog eens kun nen opvroolijken, maar als dit de reden is, doen wij een goed woordje voor de Openbare Leeszaal, waarvan het bestuur ongetwijfeld gaarne wil toezeggen, dat in het komende jaar hoofdzakelijk vroolijke boeken ter lezing zullen worden gegeven. Het college heeft gemeend, uat, zoolang Alkmaar niet aan zee ligt, onze havens voor koolschuitjes en dergelijke vaartuigen vol doende ruimte bieden en een luchthaven welke de heer Sietsma bepleitte was blijk baar een zoo moderne instelling, dat onze ge meente er nog lang niet rijp voor is, al ge looven wij met den Vrijzinnig democratische» afgevaardigde, dat Alkmaar binnen een niet te verre toekomst naar een behoorlijk lan dingsterrein zal moeten uitkijken. De heer Van de Vall, die telkens uit zijn overpeinzingen opschrok als iemand iets uit de Alkmaarsche Courant citeerde, kwam mes een zoo verrassend denkbeeld, dat hij er zelfs zijn excuus voor maakte, dat hij het college daar mee had moeten overvallen. Hij bepleit te namelijk een groot marktplein, waarin ons mooie kerkgebouw beter dan tot dusverre tot zijn recht zou komen en dat hij wilde verkrij gen door het terrein van het oude ziekenhuis te doen bebouwen en de daardoor verkregen gelden aan te wenden voor aankoop en sloo ping van de'allesbehalve fraaie wórttnger. welke tusschen het Kerkplein en de Dubbele Buurt zijn gelegen. Wij gaan met deze plannen volkomen ac- coorcf, niet omdat ze van den heer Van de Vall komen, maar omdat wij precies het zelf de al eenige jaren geleden bepleit hebben, waarmede wij natuurlijk geenszins willen be weren, dat de heer Van de Vall eenvoudig de Alkmaarsche Courant geciteerd heeft. Het is voor hem en voor ons alleen maar te betreuren, dat B. en W. er op het oogen blik nog weinig voor schijnen te voelen. Bij de bespreking van de Radio-distributie die er overigens vrijgoed af gekomen is werd over te lange werkuren en te weinig ver dienste van het personeel geklaagd en be weerde de heer Stoutjesdijk, dat het personeel van de oude distributiestations, ondanks de beloften en verklaringen van wethouder Bon- sema, niet volledig door de gemeente was overgenomen. Mr. Langeveld noemde het radio-waag' stuk een verkapte subsidie aan Teun de Klep perman, maar hij was gaarne bereid dezen aetherheld voor den heer Tropenduit te rui len, toen bleek dat Teun tegenwoordig niet meer kleppert. Wat de klachten over te weinig soepelheid bij de abonnementsbetaling en de te snel op elkaar volgende kwitanties betreft, kunnen wij naar de vrijwel dagelijks voorkomende in gezonden stukken verwijzen, omdat alles wat in den Raad naar voren gebracht is, ook daarin is te vinden. De heer Bonsema, die juist geconstateerd had, dat de ingezonden stukken ten einde waren nu zij door een speciaal artikel ge volgd zouden worden was het niet zijn partijgenoot de heer Van de Vall, die even tevoren over niet strafbare insinuaties had gesproken? heeft zich, klein maar dapper als hij is, weer duchtig geweerd en als wij dezen radio-enthousiast mogen gelooven, zat nu weldra de tijd aanbreken, dat de gemeente het geld in figuurlijken en letterlijken zin uit de lucht zal kunnen grijpen. De heer Appel heeft in een ingezonden stnk in onze courant reeds den ongemotiveerden aanval van de heer Bülens op het vroegere Burgerlijk Armbestuur gepareerd en hij heeft dat zoo keurig gedaan, dat wij er niets aan hebben toe te voegen. Met een enkel woord willen wij hier aan het vertrek van het hoofd van de Meisjes school herinneren, welke school, omdat zij het volgend jaar nog slechts uit twee klassen be staat, wellicht iets vroeger kan worden op geheven dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Het gebouw kan dan voor de Neutrale schoolvereeniging gebruikt worden. Het be stuur daarvan is bereid zich ermede tevreden te stellen en waar men dus kan constateeren. dat het van die zijde niet in de bedoeling ligt de gemeente op kosten te jagen, is het te hopen, dat B. en W. van hun zijde een even coulante houding zullen aannemen. Wij betreuren het, dat mej. Carels op den belangrijksten middag van de begrootingsbe- handeling tot vijf minuten voor den afloop les op de Huishoudschool heeft moeten geven en dat de burgemeester Maandagavond een spreekbeurt moest vervullen, waardoor des middags de debatten wel een beetje in het tee- ken van tijdsgebrek gestaan hebben. De be- geootingsvergaderingen zijn de belangrijkste van het geheele jaar, bij stemmingen kan soms één enkele stem den doorslag geven en elke andere bezigheid zal dan ook voor deze vergaderingen moeten wijken. Bij het doorlezen van onze aanteekeningen zien wij nog den bloempjesverkoop op Zondag genoteerd en er mag hier nog wel melding van gemaakt worden, dat, hoewel de heer Hoijtink zich daarvan en van het openstellen der winkels op Zondag een heftige tegenstan der betoonde, het college niet bereid bleek aan zijn bezwaren tegemoet te komen. Hef was een definitieve afwijzing, maar de heer Hoijtink maakt zich nooit boos en zelfs als hij zijn politieke tegenstanders de heftigste verwijten doet, blijft hij onbewogen en speelt om zijn mond een glimlach, raadselachtiger dan die van de Mona Lisa. .j Zoolangs de zweminrichting er nog niet is, zullen wij ons maar niet in de vraag verdie pen wie verplicht is het water ervan te keuren. Alkmaar heeft intusschen aan een dergelijke inrichting zeer zeker behoefte en wij hopen, dat het nieuwe gebouw binnen niet te langen tijd geopend zal kunnen worden. Wat het sluitingsuur betreft, heeft de bur gemeester toegezegd, dat de politie tegenover bona fide vereenigingen van volwassenen voortaan laten wij het berucht geworden woord nog maar eens gebruiken een soepele houding zal aannemen. Het is nu wel gebleken, dat de vereeniging, welke destijds een later sluitingsuur gewei gerd werd, dit aan haar eigen optreden had te danken en wij zouden het heelemaal niet erg vinden als onvolwassenen, die zich des nachts op straat onbehoorlijk gedragen, ter overpeizing van hun jeugdzonden eens een uurtje naar het politiebureau worden gezon den. Inzake de bars heeft de heer Woldendorp nogmaals een verordening bepleit, waarbij het .den, kastelein verboden zal zijn andere vrouwen bij het buffet te hebben dan zijn echtgenoote en zijn volwassen dochters en het zal de politie niet moeilijk vallen, wan neer een te groote verzameling dochters ge constateerd wordt, er de onechte kinderen uit te halen, vooral niet als die met een eenigs- zins Duitschen tongval spreken. Alkmaar is niet alleen bekend geworden door de kwali teit van zijn kaas en de welsprekendheid van zijn raadsleden, maar ook door de dege lijkheid van zijn bewoners en wij willen gaarne medewerken om onze stad zooveel mogelijk van vreemde smetten vrij te houden. Laten wij ten slotte de verheugende mede deeling doen, dat de publieke tribune bij be- grootingsbeschouwingen steeds meer door dames bezocht wordt en deze vrouwelijke sup porters ongetwijfeld de oorzaak zijn, dat vele redevoeringen een bloemrijk karakter krijgen. Het zijn eensdeels ex-raadsleden als de dames Jorritsma en Wësterhof, die zulke aan gename herinneringen aan haar eigen deel name aan het debat hebben, dat zij zich niet met een courantenverslag tevreden kunnen stellen, maar bovendien verschijnen de laat ste jaren ook de echtgenooten van Katholieke raadsleden, die er getuige van willen zijn op welke meesterlijke wijze haar levensgezellen hun politieke tegenstanders uit het zadel wip pen. Wij zien een dergelijke toewijding met bui tengewoon genoegen en wij zouden het ge zellig vinden als de vrouwen van alle raads leden voortaan deze spiegelgevechten zouden willen bijwonen. Het bespaart na late avond vergaderingen haar echtgenooten ook de langdurige taak thuis alles nog eens te moeten vertellen, het bevordert dus de nacht rust en maakt, dat de mannen, die voor onze belangen op de bres staan in de zware be- grootingsdagen steeds uitgerust en strijd vaardig in de politieke arena kunnen verschij nen. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN- CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Evenals vorige jaren is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSGROETEN in ons num- nter van 31 December. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie 'ran 5 regels, a contant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door na reeds Uw Nieuw- jaarswensch aan ens bureru Voordam 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H..T. Boekhandelaren.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1