SPORT EN WEDSTRIJDEN. FELLE BRAND TE HEILOO. No. 293 HAANDAG 12 DECEMBER 1932 Een goede dag voor Feijenoord. D. H. C. verliest een punt. Blauw Wit's eerste overwinning. P. S. V. wint eindelijk weer eens. De strijd der tweede-klassers. Stad en Omgeumc Op bovenstaande foto ziet men een der verbrande slaapzalen van het Sint Willi- brordus-paviljoen te Heiloo. Dat deze brand op Kerstmorgen groote verwoestingen aanrichtte, is op deze foto duidelijk te constateeren. EERSTE KLASSERS. Het programma van de Kerstdagen was klein, maar toch niet onbelangrijk. De drie in het Westen gespeelde wedstrijden zouden een belangrijke wijziging in de standen kun nen doen ontstaan endeels is dat ook gebeurd! Daar was allereerst Blauw-Wit, dat in acht wedstrijden precies drie keer gelijk ge speeld had. 't Zag er dus vrij hopeloos uit voor de Stadionbewoners, hopeloos ook, om dat de club met pech te kampen had. Eenige wedstrijden werden met de oneven goal ver loren, twee wedstrijden werden gestaakt op een moment, dat Blauw-Wit de leiding had en zoo kon het gebeuren, dat Blauw-Wit ste vig onderaan stond. Gisteren kwam H.-D.V.S. op bezoek. Dub bel belangrijk was die wedstrijd, omdat deze club ook in de onderste helft thuis hoorde. Verloor Blauw-Wit die ontmoeting, dan zou bijna alles verloren zijn; won ze, dan zou dadelijk een groote spanning ontstaan. Deze belangrijkheid bewust, begon Blauw- Wit dadelijk aan te pakken, doch 't spel was te onbenullig, om succes te hebben. Gelukkig van de Amsterdammers, was Hermes precies even slecht, zoodat doelpunten van dien kant ook uitbleven. Even voor de rust kon de thuisclub uit een goeden /anval scoren en toen dadelijk daarna de stand 2—0 werd, seelde Blauw-Wit rustiger en beter! Zoodat de volgende drie punten volkomen regelma tig kwamen. 't Gevolg van deze ontmoeting is, dat be halve Blauw Wit ook A.D.O. en H.-D.V.S. in het benauwde hoekje zitten, terwijl 't Gooi, R.C.H. en H.B.S. ook nog lang niet veilig staan. Dit laatste drietal redt zich echter wel. In dezelfde afdeeling verloor D.H.C. op nieuw een punt tegen V.S.V., dat uit blijk baar sterker is dan thuis. Voortdurend had D.H.C. de leiding, steeds dank zij treffers van v. Nellen, doch nimmer gaf V.S.V. op en toen het in het laatste kwartier nog met 42 achterstond, bleek dat niet ontmoedigend. Toen het einde werd gefloten, stond het 44. M.a.w. Feijenoord staat bijna onbereikbaar! De stand is: Feijenoord II 9 2 0 34—17 20 D. H. C. 10 6 2 2 36—26 14 Z. F. C. 10 4 3 3 27—21 11 V. S. V. 11 4 3 4 27—28 11 H. B. S. 10 4 1 5 24—25 9 R. C. H. 10 4 1 5 25—27 9 't Gooi 10 3 2 5 13—23 8 H.-D. V. S. 9 3 1 5 14—22 7 A. D. O. 10 2 2 6 15—22 6 El-Wit 9 1 3 5 19—23 5 In afdeeling II verloor V.U.C. de belang rijken wedstrijd in de Koog tegen K.F.C. met 5—4, zoodat de Haagsche club met West- Frisia wel zal moeten uitknobbelen. wie straks de degradatiewedstrijden zal moeten spelen. Verder werden in het Zuiden twee wed strijden gespeeld, n.1. P.S.V.—Longa en M. V.V.—Middelburg. P.S.V. kon eindelijk weer eens winnen, dank zij v. d. Broek, die weer van de partij was. 't Werd 3—0. Ook M.V.V. won met 62 zeer verdiend, zoodat beide clubs elkaar gezelschap blijven hou den, getuige de stand: P. S. V. 12 8 3 1 32—11 19 M V. V. 13 9 0 4 41—31 18 't Gaat dus tusschen deze twee clubs. TWEEDE KLASSERS. In onze tweede klasse A won Zeeburgia met 3—2 van Alcmaria na een wedstrijd, die een zeer vriendschappelijk verloop had. 't Was een spannende ontmoeting, die pas in het laatste kwartier door Zeeburgia gewon nen werd. In de B-afdeeling won H. F. C. na veel moeite van D. W. S., dank zij doelman v. d. Meulen. Het winnende puntje kwam pas in de laatste minuut, toen onder een D. W. S.- druk een uitval haar noodlottig werd. In dezelfde afdeeling speelde Alphen ge lijk tegen Bloemendaal, wat voor de thuis club een succesje beteekent. De standen zijn: Tweede klasse-A E. D. O. 10 8 2 0 35—13 18 Zeeburgia 10 8 0 2 30—10 16 Kinheim 11 8 0 3 29—23 16 T. O. G. 10 5 0 5 18—23 10 W F C. 10 3 3 4 19—19 9 Alc. Victrix 11 3 3 5 33—35 9 Z. V. V. 10 3 2 5 20—22 8 H. R. C. 10 3 2 5 18—26 8 D. E. C. 10 2 1 7 23—40 5 V. V. A. 10 1 1 8 14—28 3 2e klasse B. H. F. C. 11 8 3 0 33—11 19 D. W S. 12 8 2 2 39—13 18 Velox 12 8 0 4 40—22 16 Hercules 10 4 2 4 20—25 10 Bloemendaal 9 3 2 4 21—24 8 Alphen 10 2 4 4 26—28 8 Spartaan 9 2 3 4 11—20 7 A F C. io 2 2 6 20-33 6 B. F. C. 10 2 2 6 15—33 6 Baarn 9 1 2 6 19—37 4 VIERDE KLASSERS. In de vierde klasse verloor Alkmaar voor de zooveelste keer. Nu moest het thuis in Uit geest haar meerdere erkennen, zij het slechts met 42. Wanneer komt er nu eindelijk weer eens een overwinning, groen witten? Q. S. C. klopte Schagen met 8—1, wat ons van Schagen zeer tegen valt. En ten slotte deed Beverwijk weer goed werk, door D. T. S. met 5—1 te kloppen. Dat gaat zoo een gemakkelijk kampioenschap worden! DE UITSLAGEN. De uitslagen zijn: Afdeeling I. D. H. C.-V. S. V. 4-4 Blauw-Wit—Herme^ D. V. S: 5—0 Afdeeling II. K. F. C.—V. U. C. 5-4 Afdeeling IV. P. S. .V.Longa 3—0 M. V. V.Middelburg 62 2e klasse. Zeeburgia—Alc. Victrix 32 Alphen—Bloemendaal 33 H. F. C.—D. W. S. 3—2 4e klasse AlkmaarUitgeest 24 Q. S. C.Schagen 81 BeverwijkD. T. S. 51 Res. 2e klasse. W. F. C. II—K. F. C. II 1-5 Alc. Victrir II—W.-Frisia II 3—3 ALCMARIA VERLIEST MET EERE! Op den tweeden Kerstdag trok een Alc- maria-elftal zonder Hamstra en Peereboom naar Zeeburgia, om daar een absoluut kans- loozen wedstrijd te spelen. Iedereen wist het immers: Alcmaria behoorde tot de zwakste clubs en Zeeburgia was de grootste concur rente van E.D.O.! Maar men vergat een belangrijk ding: Alcmaria zou uitkomen tegen een elftal dat voetbalde en dus zou hier de techniek een woordje meespreken. En als het op techniek aankomt, dan is eigenlijk alleen E.D.O. Alc maria's meerdere en staat Zeeburgia hoog stens met haar gelijk. Ook zeker zijn de Zaansche clubs, de overige Amsterdamsche tweede klassers en H.R.C. absoluut Alcma- ria's minderen! We zullen hier echter niet al te lang over dit onderwerp schrijven, doch ons bepalen tot den wedstrijd Zeeburgia—Alcmaria. Het nieuwe Zeeburgia-veld ligt een heel eind in de Meer, wat dus beteekent een tocht dwars door Amsterdam naar het Ajax-terrein, waar men dan tot de ontdekking komt, dat onge veer 10 minuten verder Zeeburgia woont. De eenige kampioenscandidaat woont nog niet lang daar. Dal merkt men aan alles: een nieuwe onoverdekte tribune, nieuwe ruime kleedkamers en een nieuw veld, dat nog veel te versch is, om er op te voetballen, 't Gaat natuurlijk, maar 't kost heel veel moeite. De bodem is los en effectvol en een wedstrijd op dat veld vergt heel wat van de elftallen, waarbij natuurlijk de gasten danig gehan dicapt zijn. Overigens een fraaie inrichting met veel ruimte, op en om het veld. Zooals gezegd, Alcmaria verscheen niet op haar sterkst. Voor het eerst sinds langen tijd speelde Cocq van Delwijnen weer mee, zij het dan als invaller voor Hamstra. De voorhoede bestond daardoor dus uit: Cocq van Del wij nen, de Jong, Theo Bos, Rootring en Keppel. Voor de rest is dè opstelling niet bekend. Het spel begint. Precies op tijd fluit de scheidsrechter be ginnen en trapt Zeeburgia af. Men verwach: dadelijk een Zeeburgia-offensief, maar dit komt juist van den anderen kant. Het geheele Alcmaria-elftal heeft blijkbaar besloten, zijn huid zoo duur mogelijk te verkoopen en treki met veel élan ten strijde. Wel is het tempo zeer langzaam, doch dit komt hoofdzakelijk door het zware veld. Goed door de midden linie opgezet, onderneemt Alcmaria diverse aanvallen en reeds spoedig na het begin zet Cocq van Delwijnen snel naar de Jong, die een hard schot lost, dat de doelverdediger van zijn lichaam laat stuiten tegen de Jong aan, die nu echter naast schiet. Na deze eerste kans komen er andere, doch ook van den anderen kant dreigt gevaar. Zee burgia bepaalt zich nl. tot uitvallen, die hoofdzakelijk geleid worden door de rechter vleugel. Het witte achtertrio is echter in goe den vorm en retourneert alles. Schokker speelt nu met zelfvertrouwen -n Jonker trapt geen enkele bal mis. Hij weifelt een enkele keer met aanvallen, doch onheil komt er niet door. En tenslotte is Oudes blijkbaar van plan, om zijn tweede leven met een pracht partij te beginnen. Alcmaria blijft dus sterker en opnieuw kan de Jong een hard schot inzenden, dat echter zeer mooi gestopt wordt. Even later heeft Bos een kans, doch weer is het de keeper, die een doelpunt op 't laatste oogenblik voor komt. Na twee aanvallen van Zeeburgia's rech tervleugel (uit een ervan ontstond werkelijk gevaar, doch de linksbinnen schoot hopeloos naast!) mag Keppel zijn eerste corner nemen Er ontstaat een doelworsteling, doch tot drie keer toe wordt de bal net op of voor de lijn weggemaakt. Dan !:an Zeeburgia het spel iets verplaatsen, en hoewel Alcmaria iets sterker blijft, wordt het spel nu meer ver deeld. Helaas gaan een paar kansen verloren door buitenspel staan, terwijl Bos een voor zet van Keppel net naast kopt en Cocq van Delwijnen op een halve Meter afstand in de handen van den doelverdediger schiet! Prachtig redt Burger dan door een kopbal een gevaarlijke situatie voor het Alcmaria- doel en onmiddellijk heeft Cocq het leer weer en zet zuiver voor. 't Heele binnentrio mist echter, 't Is echter uitstek, want als Rootring den uittrap heeft opgevangen, geeft hij een prachige trough ass naar Bos en met een enorm hard schot maakt James het eerste doelpunt van Alcmaria r,ls ^an 33 minuten gespeeld en werke lijk, t had best al 20 kunnen zijn. Vee plevier heeft Alcmaria echter niet van dezen voorsprong, want Zeeburgia speelt nu plot seung in een hooger tempo en precies een mi nuut later schiet de rechtsbinnen onhoudbaar langs Oudes. De stand gelijk Men kan dus weer opnieuw beginnen en ook Alcmaria voert haar tempo op. Eventjes blijft Zeeburgia sterker, doch Schokker en Jonker onderbreken eiken aanval Dan krijgt James weer een trough pass van Rootring. Weer schiet hij, doch te zacht en de keeper werkt weg. Als Oudes dan bij eeg dpelwoi^teljng tot drie keer tot een kop- HET OBSERVATIE PAVILJOEN VAN DE ST. WILLIBRORDUSSTICHTING TE HEILOO DEN lsten KERSTDAG DOOR BRAND VERWOEST, Door het gediciplineerd optre den der broeders alle 110 pa tiënten met moeite gered. Enkele krankzinnigen door angst aangegrepen, moesten met gewe'd gered worden. Eenige, op zolder slapende broeders kwamen langs de dakgoten in veiligheid, terwijl een van hen zich het leven red de door zich van aan elkander geknoopte lakers te ned'ecen. Dr. Barnhorn was de laatste die het,brandende gebouw veif liet, na zich overtuigd te heb ben, dat er zich niemand meer in bevond. Om 6 uur ontdekte de broeder-waker Eustrachius, toen hij op de uitgebreide terreinen van de St. Willibrordusstich- ting te Heiloo surveilleerde, dat er brand was uitgebroken in de Kapel van het Observatie Paviljoen, welke kapel zich op den zolder van het paviljoen levirdt, terwijl op een ander deel van dit 80 M. lange paviljoen zich de slaapplaatsen b( vinden voor een '25 tal broeders. Op de eerste verdieping bevonden zich de ob servatie-patiënten (krankzinnigen, zwak zinnigen en psychopaten) in totaal 110 personen en aangezien de zolder slechts van hout is en er bovendien in de kap buitengewoon veel hout is verwerkt, begreep hij onmiddellijk welk groot ge vaar er voor vele menschenlevens dreigde. Het eerste wat hij dan ook deed was op de noodschel alarm te maken en de Alkmaarsche brandweer opbellen. In een minimum van tijd waren alle broeders, daarbij op kranige wijze ge steund door vele psychopaten in de weer om de patiënten in veiligheid te brengen. De kapel, die, zooals gezegd, tijdelijk op den zolder was ondergebracht met den bouw van een permanente kapel is reeds een aanvang gemaakt leverde voor het vuur, door het dakhout en de houten banken het gewenscht voedsel, zoodat de vlammen dermate om zich heengrepen, dat ook het gedeelte waar de broeders sliepen en een afdeeiing waar een groote hoeveelheid wol geborgen was door het vuur werden aangetast. Eenige broeders zagen zich dan ook genoodzaakt zich langs de dakgooten in veiligheid te brengen, terwijl een van hen, die zich in een zeer benarde pos'tie bevond, zijn leven wist te redden, door zich langs aan elkander geknoopte la kens, die hij aan een ledikant had be vestigd naar beneden te laten zakken. De brandweer, geleid door den com mandant, den heer F H. Ringcis, was in 10 minuten met één der autospuiten ter plaatse en tastte oogenblikkelijk, ge bruik makende van de eigen waterin richting van de stichting, het vuur aan De commandant, den omvang van den brand ziende, requireerde onmiddellijk de tweede autospuit en nog een motor spuit die spoedig met de overgeble ven Alkmaarsche brandweerlieden ver schenen en krachtig het vuur aantastten. Ondanks het feit, dat een aantal krankzinnige en zwakzinnige pa.iënten, in hun angst voor het vuur, zich op on mogelijke plaatsen hadden versiopt (eenige van hen verzetten zich zelfs te gen hun redding) ge'ukte heptoeh aan de broeders, die vol lof waren over den steun dien zij daarbij van de psychopaten mochten ondervinden, alle patiënten, in dekens gewikkeld in het St. Vincentius paviljoen in veiligheid te brengen en wel binnen een half uur na het ontdekken van den brand. De brandweer, die mede het gebouw onderzocht, was vol lof over hetgeen de broeders, dank zij hun gedi- ciplineerd en rustig optreden, hebben weten te hereiken. Dr. Barnhorn, de directeur van de stichting, die mede spoedig ter plaatse was, onderzocht met levensgevaar het geheele gebouw om vast te stellen, dat zich daarin niemand meer bevond en pas toen hij daaromtrent zekerheid had ver liet hij het gebouw. Het was toen ook inderdaad daarvoor de hoogste tij 1, aangezien de vloer van der. zolder reeds brandde en de stukken plafond hem voor de voeten vielen. Een groot voordeel bij de redding was, dat de brand op den zolder woedde en dat het elcetrisch licht lang in contact bleef, zoodat bij het redden der patiënte'! niet in duisternis gewerkt behoefde te worden. Om acht uur was de brandweer, die om half twaalf inrukte en de nablus- sching daarna aan de brandweer van het gesticht overliet, het vuur vrijwel meester. De zolder en de kapel brandden totaal uit, terwijl de mooie slaapza len en conversatiezalen voor de patiën ten op de 1ste verdieping zeer door het vuur en het water hebben geleden. Het laboratorium op deze verdieping be kwam, evenals de zalen op den begancn grond slechts waterschade, die echter vrij aanzienlijk is. Ook de operatieka mer, in welks nabijheid zich o.a. een hoeveelheid van 60 L. alcohol bevond, kon behouden worden. "De Alkmaarsche brandweer, die bui- tengewoon kranig werk verrith' heeft, werd van vele zijden gecomplimenteerd. Uit dezen b and blijkt r eens het groote voordeel voor omliggende ge meenten om voor de brandbestrijding een overeenkomst met Alkmaar te sluiten. De oorzaak van den brand. De oorzaak van den brand is niet be kend, doch zal vermoedelijk wel gezocht moeten worden in het feit, dat in de Kapel des nachts van 12 tot 2 uur een Kerstdienst is gehouden, vaavbö gébru'lc is gemaakt van waskaarsen Tot vier uur is nog in de Kapel gewerkt Vermoe delijk is een vonk blijven smeulen in een ol' ander stuk stof. De Kerkparamenten zijn verbrand. Het allerheiligste werd later onge schonden in de brandvrije kluis gevon den Merkwaardig is lat de Kapel juist op den dag afbrandde waarop -.óór drie jaar daarin voor het eerst een Kerstnacht dienst werd gehouden De broeders waren ten ,:eer ,e dank baar, dat bij dit noodlottig gebeuren geen menschenlevens zijn te F 'treuren. Ook dr Bar: horn, met wien wij des mid dags een kort onderhoud hadden., was vol lof over de Alkmaarsche brandweer organisatie, die zco spoedig na de alar- meering ter plaatse v, as en >o voo.1i' ol- dig, gebruik makende van de eigen wa tervoorziening der stichting en het wa ter in di vijvers, het vuur aantastte Het paviljoen, dat voor drie jaar werd geopend, is 't oudste van d" peviljoens. Thans staan er reeds een vijftal waar- vón een paar nog in aanbouw; in totaal zijn er reeds 400 patiëntn i d stichtin? ondergebracht. Het verbrande paviljoen, vorderde voor 't bouwen een bedrag van 150 000 en was met den inventaris voor 250 MO verzekerd bij de assurantieafdee'ing van de Rott. bankvereeniging De scha de wordt op ruim 100 000 geschat. Merkwaardig vlug verspreidde zich 't nieuws van den brand Reeds d°s mid dags kwamen tal van familieleden in bezorgdheid over hun in de inrichting verpleegde verwanten een bezoek bren gen aan de stichting, zoodat er "^n ongewone drukte heerschte. De broeders, hoewel uitgeput door de krachtsinspanning die van hen bij net red Jon der patiënten was gevorderd, waren echter onverstoord rustig en vriendelijk in het geruststellen van al len. Zeker mag het een geluk worden geacht, dat de andere paviljoens vol doende ruimte boden om de door W* vuur verjaagde patiënten behoorlP onder dak te brengen. Zoowel voor de patiënten als voor de broeders waren het echter wel ongewone Kerstdagen bal keert en tenslotte een schot van den rechts binnen onschadelijk maakt, is het rusten. Alcmaria had in tleze eerste helft zeker een keline voorsprong; verdiend! De tweede helft. In de tweede helft begint Zeeburgia goed. Alcmaria moet zich nu verdedigen en dat gaat de Alkmaarders bets af. Wel komen er enkele schoten, doch ze vliegen alle naast het doel. Als Jonker echter niet anders dan cor ner kan trappen, ontstaat het tweede doelpunt van Zeeburgia. Een goed genomen corner vangt Oudes op. Hij kan niet wegwerken en weer is het de rechts-binnen, die hard in schiet. (21). Er is dan pas 10 minuten ge speeld. W ij vreezen het ergste, vooral ook, omdat Zeeburgia nu positief sterker is. Echter, de verdediging houdt stand en belet, dat er goede kansen komen. Slechts een corner nog kan Zeeburgia forceeren; meer niet. En als het dan niet gelukt, probeert Alcmarit het weer. Twee aanvallen worden onderbroken doch een derde brengt de gelijkmaker! Bj] een snellen aanval krijgt de Jong den bal en rent er mee op het doel af. Op korten afstand volgt een knal en laag over den grond v'iegt het leer in 't net! Er moeten dan nog >'uim 20 minuten ge speeld worden en dus kan er nog van alles gebeuren. Dat begrijpen beide partijen en er wordt-opnieuw hard gestreden om een derde doelpunt, 't Spel is geheel verdeeld en beide voorhoeden krijgen eenige kansen, welke ech ter onbenut blijven. Zoo veloopt de tijd en er zijn nog 10 minuten te spelen, 't Tempo wordt weer opgevoerd en vooral Zeeburgia tracht te scoren. Oudes wordt dan ook geducht aan den tand gevoeld, doch hij redt steeds vrij ge makkelijk. Plotseling een vreemde aanval, die feitelijk reeds mislukt is. De bal komt echter toch nog voor het Alcmaria-doel en zonder dat we het eigenlijk goed zien, ligt hij in 't net! Zeeburgia leidt opnieuw. Nog is alles niet verloren! Alcmaria zet de tanden op elkaar en de verdediging van Zeeburgia raakt de kluts kwijt. Zou de gelijk maker nog komen? Neen, het binnentrio is in deze laatste minuten niet doortastend genoeg en is bovendien niet gelukkig. Aan den ande- ien kant wil het echter ook niet meer, hoe de Zeeburgia-voorhoede ock zwoegt. Zoodat tenslotte Zeeburgia een benauw 32-overwinning behaald heeft! Verloren, doch.— eervol' 't Is waar, Alcmaria heeft verloren en wjl I gelooven niet, dat er iets aan de drie d<x punten mankeerde. Wei leek het, dat het d# doelpunt niet geheel vrij was van bui spel, doch voor ons was dat niet n* keurig te bekijken. Hoe het ook zij, tegen de twee doelpunten der gasten P de gastheeren er drie en wonnen! 't Had echter evengoed anders Kunneii pen. Ook Alcmaria had met deze cijters nen winnen. Wanneer wij bijvoorbeeld^ kansen voor de rust nog eens even bes wen, dan zijn die verre in 't voord«ei Alcmaria. Na de rust was het omgekeei f geval, zonder dat de schaal in totaal naar Zeeburgia oversloeg. eej Volgens ons gevoel had een gelijk sPcl betere verhouding gegeven. nit H Zeeburgia is ons tegenëeva'!en„m pff hëusch geen ploeg, die in staat is, offl moveeren. Wel is de voorhoede kracn aijteit noeg, wel is de half linie van goede K* p tnaar dc beide backs zijn lang niet si*

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10