Hoe 1932 aan ons land voorbij ging. Hei stond in hei teehen van sieeds ernstiger wordende crisis, steeds toenemende moeilijk heden voor de industrie en sieeds grooter werkloosheid EFN BEROEP OP HET SAAMH00RIGHEIDSGEV0EL. 29 Juli. Aanbesteding aanleggen van klinkerwegen in de Wieringermeer; laagste inschrijver O. Bosker Jz. te Wie- ringen 57300. 17 Augustus. Ongeval bij het zweef vliegen te Egmond aan Zee. Het slacht offer, de heer Th. Tesselaar uit H. Hu- gowaard, moest naar het Centr. Zieken huis worden vervoerd. 30 Augustus. Afscheid van den heer K. Zwiep, hoofd der school te Stompe- toren. 15 September. H. Hugowaard schrijft den 5000sten inwoner in. 25 September. Boerderij met 25 wa gens hooi en een luxe auto van den heer p. Veeken te Stolpen door hooibroei een prooi der vlammen. 24 September. De visscher van der Broek uit Egmond aan Zee te Heiloo op een onbewaakten ovenveg door electri- schen trein gegrepen en dermate ver wond, dat hij naar het Centr. Zieken huis moest worden gebracht. 2 November. 25-jarig bestaan afd. De Rijp en Omstreken van den Ned. Bak- kersbond feestelijk gevierd. 13 November. Voor de vierde maal in het jaar in Schagen ingebroken. 17 November. 10-jarig bestaan Gym- nastiekvereeniging Turnlust te Oter- leek. 23 November. In de duinen te Eg mond Binnen de strooper Krijn Dekker door een noodlottig schot van den jachtopziener Jaap van den Berg ge dood. hP f*°7\ ?ebat ln ProT' staten over het electriciteitsbedrijf. 30 November. Opening electrisch baanvak lijn Monnikendam—Edam— v?«J?a» P'echtig in gebruik genomen. V,ec,\. n raadhuize te Heiloo den heer Meilink op plechtige wijze het di ploma van het Carnegie Heldenfonds uitgereikt voor de door hem verrichte redding van een jongen uit de Sluis te Rustenburg. 22 Dec. Ged. Staten keuren het be sluit van net Polderbestuur te Heer- hugowaard goed, om voor de bemaling l Dieselmotoren aan te schaffen. Dec. Brand in het observatie-pa- vïljoen van de St. Willebrordusstichting te Heiloo. Met groote moeite 110 patiën ten gered. 27, Dec. De raad van Egmond aan Zee w ijzigt de begrooting op aandrang van Ged. St. Besloten werd om de subsidie aan het Centraal Ziekenhuis in te trekken, nu de patiënten uit subsidieerende ge meenten geen voordeeyen genieten bo ven die uit niet subsidieerende gemeen ten. 28 Dec. De Raad van Heiloo stelt de begrooting vast. Geringe belastingver- hooging. De raad in Bergen stelt de begroo ting vast. De opcenten op de gemeente fondsbelasting van 40 op 70 gebracht, die op de personeele belasting van 50/100 op 70/140. Meterhuur voor elec- triciteit afgeschaft. Krachtig protest tegen het hek' in de duinen. Wel is 1932 een ernstig crisisjaar ge dweest. Alle hoop en alle goede verwach tingen dat het beter zou worden dan in 1931, zijn in rook vervlogen, de toestand is zelfs in vele opzichten nog ernstiger geworden. Op het bestaan van steeds meerderen if een donkere schaduw ge worpen, steeds meerderen hebben moei te het hoofd boven water te houden, met als gevolg steeds dringender wordende verzoeken om steun, door de openbare kassen te verleenen aan de door de c *i- sis getroffen landgenooten. Hebben wij dezer dagen niet nog gehoord van de groote credieten (er werd zelfs gesproken van drie millioen), door den midden stand in Westfriesland verleend aan tuinbouwers, in vele gevallen voor nood zakelijke levensbehoeften? Het buitenland bleef voortgaan met door invoerverboden (vooral funest voor onzen tuinbouw en zuivel), verhooging tolmuren en contingenteering den afzet van onze producten te bemoeilijken, zoo dat in vele gevallen onze uitvoer tot een nooit gekend minimum daalde en daar voor afzet binnenslandsmoestwordenge- «ocht, wat natuurlijk lang niet altijd ge lukte, met als gevolg prijsdaling en op hooping van voorraden. Dat onder die omstandigheden tal van fabrieken poog den te komen tot verlaging van produc tiekosten (in de eerste plaats door loons verlaging) of de productie inkrompen we weten het maar al te goed uit het steeds grooter wordende leger van werkloozen. Hoevele tientallen van kee- ren hebben we niet gelezen van heele of gedeeltelijke stopzetting van fabrieken! De werkloosheid is bijzonder toegeno men, op 29 Oct. 1.1. stonden er in 1066 gemeenten met 7.887.655 inwoners inge schreven 291.966 geheel en 17.814 ge deeltelijk werkloozen. En de inkomsten van het rijk vermin deren elke maand! De eerste elf maan den van dit jaar was de opbrengst der rijksmiddelen 42.5 millioen lager dan in dezelfde maanden van 1931. In dezelfde verhouding hebben de gemeenten te worstelen met lagere inkomsten. Steeds meerdere gemeentebesturen vragen hulp van het rijk. Een schaduwzijde van al die handels belemmeringen is ook nog, dat zij den lust tot smokkelen aan de grenzen sterk opwekken. Voor groote kapitalen aan allerlei artikelen wordt er nog, on danks verscherpt toezicht, op verboden wijze vervoerd. Verwonderlijk is het wel, dat er nog zooveel propaganda moet worden ge maakt voor het Nederlandsche fabri kaat. Men begrijpt nog maar steeds niet voldoende, dat het geld, voor Ne derlandsche waren besteed, weer land genooten aan het werk kan houden, die anders op steunverleening of werkver schaffing zouden zijn aangewezen. Laat daarom voor 1933 de leuze worden: geen buitenlandsche waren meer als ze in Nederland ook gemaakt wo-den! Laat Nederland op deze wijze zijn gevoel voor saarohoorigheid toonen! De malaise wekt wel tot eensgezind heid, offervaardigheid en goeden burger zin om te pogen gezamenlijk de geslagen wonden te h'-len of minstens de pijnen te verzachten. De crisis-comité s, opge richt in tal van plaatsen, en het Natio naal Crisiscomité, onder eere-voorzitter- schap van prinses Juliana, zijn daarvoor do organen, die beschikken over allerlei gegevens om den steun daar te brengen waar de behoefte het grootst is Den ~S Nov. had het N. C C. een >aar bestaan en toen deelde de voorzitter jhr. van Lit ters mede, dat 1033 733 aan geld was ontvangen alsmede vele giften in natura Het is wel opmerkelijk, dat men in alk landen de heillooze gevolgen onder vindt van invoerbeperkingen en ver hooging van invoerrechten en d«?on" danks toch nog heil sehijnt te blijven verwacht*» ma Oi« Averechts verkeade middelen tot verbetering van den toe stand. Zou de overeenkomst van Ouchy tusschen Nederland, België en Luxem burg een voorbeeld ten goede zijn? Eén troost blijft: alle narigheid en el lende van dezen tijd zal voorbij gaan, evengoed als elk jaargetijde weer plaats maakt voor een ander. Er mag nog wel eens op gewezen wor den, dat de handel niet bij de pakken gaat neerzitten, maar zoekt naar nieuwe wegen. Als bewijs daarvoor kan gelden, dat het bezoek aan de Utrechtsche jaar beurs in Sept. met ongeveer 16 pet. toe nam. Wettelijke maatregelen. Dat vele maatregelen, voortgekomen uit den wetten-molen te Den Haag, haar oorsprong vonden in den ernstigen toe stand waarin het land verkeert tenge volge van de crisis, ligt voor de hand: er vielen tal van contingenteeringsbeslui- ten als antwoord op dergelijke bepalin gen van het buitenland, maar zij werk ten niet altijd zooals er van verwacht werd, want het gebeurde b v. inzake de v'eeschcontingenteering, dat in het bui tenland (met name Denemarken) een boycot werd opgezet tegen onze bloem bollen, zoodat de moeilijkheden van on ze regeering nog niet geringer werden. En zoo ging het maar door, met als ge volg dat menigeen wel zal beseffen, dat het in tijden als die van thans nog niet erg benijdenswaardig is deel uit te ma ken van de legeering. Naast contingenteerings- en bezuini gingsmaatregelen zagen nog ve e andere besluiten het licht, bedoeld als evenzoo- vele pogingen om aan weer 'ndeelvande bevolking mogelijk te maken het hoofd boven water te houden: pachtwet, tar- wewet, varkens-crisis wet, meikveehou- dersteunwet (menggebod), garantie »oor kippenhouders, steun aan tuinbouwers enz. De meening omtrent de werking van deze wetten en over den omvang van den op grond hiervan te ontvangen steun liepen wel eens heel erg uiteen. Het verzet tegen de bepaling, dat de varkens een merk moeten hebben, is er wel een bewijs voor. De kantonrechter te Amersfoort alleen reeds heeft daar voor al 56 varkenshouders tot 20 boe te elk veroordeeld. lede: voelt, dat elk dezer steunwetten een schaduwkant heeft: elk gesteund product werd er duurder door, omdat het geld toch ergens vandaan moest komen en dat meerdere moet dan na tuurlijk ook betaald worden door hen die zelf nauwelijks meer hebben te mis sen als gevolg van heele of gedeeltelijke werkloosheid of van loonsverlaging. Zou het zoo heel erg pessimistisch zijn, wat wel eens beweerd is, n.1. dat het op den duur vast moet loopen met al dien steun? En toch: kan men anders? Van andere wetten, die in 1932 tot stand kwamen, noemen wij allereerst de winkelsluitingswet (in werking getreden 1 Mei), een wel van heel veel kanten aangevochten wet, waarvan men meent dat zij niet in dezen tijd had moeten worden afgekondigd; het kortingswetje (om de gemeenten te dwingen eenzelfde sa.ariskorting op de ambtenaren toe passen als het rijk doet); verlenging van de tijdelijke bepalingen ten aanzien van de vaccinatie. Roofovervallen, De malaise met hare noodlottige ge volgen van armoede en vertwijfeling bi, velen is waarschijnlijk een van de oor zaken van toeneming van het aantal roofover .allen, die niet maar zoo .ju en dar. eens, maar helaas herhaaldelijk plaats hadden. De wensch geld te bezit ten moet in verschillende gevallen wel aan razernij hebben gegrensd, immers hoe is het anders te verklaren, dat men voor een meermalen zeer geringen buit de risico aanvaardde voor een .angduri ge gevangenschap? Want malsch waren de straffen, dia den daders van overval len werden opgelegd, geenszins, en dan bleef bat bedrag va» de® buit «ekeel puiten beschouwing. Straffen van 3 tot jaar waren schering en inslag. Afschuwelijk was de roofmoord, die in het laatst van Juli werd gepleegd op een ouden alleenwonenden man te Onstwed- de, afschuwelijk vooral daarom, omdat hij gepleegd werd door twee jongelin gen, van wie één nog wel een kleinzoon was van het slachtoffer, dat met een beitel werd afgemaakt. Helaas zijn er meerdere gevallen ge weest, waarbij de overval den dood van het slachtoffer ten gevolge had (b.v. te Hemmen (N.B.) op 9 Febr., te Berghem N.Br.) in Sept en te Zenderen in Octo- ber. Intusschen is eenige malen gebleken, dat een verhaal van een overval werd gedaan door iemand, die niet de tering naar de nering had gezet m. a. w ge'd van een ander had opgemaakt n dan uit vrees voor ontdekking poogde de schuld te werpen op een onbekenden roover. 'n Dergelijke gefingeerden over val had men b.v. in Sept. te Nijmegen en in November te Rosmalen. Diefstallen en verduisteringen. Het gilde der langvingerigen heeft zich weer duchtig geweerd in dit jaar, allicht mede als gevolg van armoede door de heerschende crisis. Men heeft dit meenen te mogen afleiden uit de on handige wijze waarop verschillende in braken werden gepleegd, terw :1 boven dien de aard der gestolen voorwerpen meermalen niet getuigde van inbraak door beroepsmenschen. Een wei-overlegde diefstal is het ge weest, waarvan dr. ir. Philips te Den Haag in Aug het slachtoffer werd en waarbij voor meer dan twee ton aan sieraden enz. gestolen werd. Al spoedig gelukte het de daders aan te houden, n.1. een drietal Oostenrijkers, van wie één huisknecht was geweest bij den be stolene. In verschillende streken van het land hebben heele benden vaak maandenlang geopereerd en meegenomen wat er in hun handen viel, voorwerpen meerma len van de meest uiteenloopenJe soort, Zoo was het b.v. langen tijd onveilig in de Zaanstreek, in de Bildt, in Arnhem en omstreken, in het Gooi, in oostelijk Noordbrabant en in Heerlen. Men meene echter niet, dat er overigens niet gesto len is! Helaas zou dit onjuist zijn; daar weet men in d*n Gelderschen Achter hoek en het Westland van mee ie pra ten, terwijl bovendien vele kerken, voor al in Noordbrabant, bezoek kregen van lieden, die men beter hier of daar niet alleen kan laten. Wij willen hier ook nog even herinneren aan den diefstal in de bank van leening te Amsterdam en de Munt te Utrecht, twee „kraken" die nog al voordeelig uitvielen voor de bedrij vers ervan. En dan zijn er nog tal van verduiste ringen, voor de bedrijvers ervan toch ook eigenlijk diefstallen Hier ging het vaak over groote bedragen, die in den loop van meerdere jaren „achterover gedrukt" waren. De daders mogen dan rechtens de eenige schuldigen zijn, mo reel zijn toch zij, die belast waren met controle, evenzeer veroordeeld. Zou b v. de gemeente-ontvanger van 's-Heeren- hoek wel kans gezien hebben op zijn ouden dag de man was al bijna 70 jaar de gemeentekas te plunderen als het niet zoo slap met de contróle was geweest? Deze man stond evenwel niet alleen vele anderen, boekhouders, bankdirec teuren, administrateurs, kantoorbedien den, post- en belastingambtenaren en zelfs advocaten hebben zich in den loep van dit jaar voor verschillende rechtbanken in ons lieve vaderland te verantwoorden gehad wegens door hen gepleegde onregelmatigheden (een vri, aannemelijk woord voor een leelijke zaak.) In de meeste gevallen liepen de tekorten over duizenden, wij vinden zelfs een aanteekening van een verduis tering van 450.000 door een vennoot der firma N. C. Kröller Co. te Rotter dam ten nadeele van die firma. De man zal er twee jaar van zijn vrijheid voor moeten missen Meer dan een ton, juister gezegd 110.000, heeft de vroegere penning meester van het Centraal isr. door gangs- en weehuis te Leiden verduis In totaal hebben de heeren zich eeni ge millioenen toegeëigend van kapita len, die op een of anderen wijze aan hen waren toevertrouwd. De rij -ar hen, lie dat vertrouwen onwaardig bleken, is ontstellend lang zoodat we het wel bi. deze paar aangehaalde voorbeelden moe ten laten Verkeersongevallen; 450 dooden, Het monster, dat Verkeer heet, eisch te in 1932 heel wat menschenlevens; 450 E- als we dan nog bedenken hoevelen er zijn, die voor hun verdere leven in valide werden, dan mogen we wel con stateeren, dat er veel geofferd is aan den god Verkeer, te wiens behoeve de laatste jaren ook nog zoo veel wordt uitgegeven voor wegenverbetering, weg neming van gevaarlijke bochten, enz. Ie snel en roekeloos rijden door soms half of heel dronken motorrijders en be stuurders van auto's had vaak droevigi gevolgen, maar men meene niet. dat zij alléén schuldig zijn aan de trieste ri, van doodelijke ongevallen. Onattend heid van wandelaars en fietsers en ver zuimen van toepassen der verkeersre gels zijn vaak noodlottig gebleken. En dan de spelende kinderen op den weg die zoo dikwijls onverwacht oversteken Wij laten hier eenige der meest bespro ken ongevallen volgen: 15 Jan. onder Rijswijk drie jongens verdronken in een tevoren doo" hen gestolen au'o; 19 Maart nabij Follega (Fr.) een luxe-auto aangereden door een vee-auto, twee kin deren gedood, de vader en moeder ge wond; twee dagen later is een autobus uit Nieuwenhagen (L op te rugweg van een voetbalwedstrijd te A*twerpen aaby Haeeeit, doordat da chauffeur in slaap was gevallen, veron gelukt; één doode en een vijftal zwaar gewonden; 16 Sept. nabij Beverwijk een auto ingereden op schoolkinderen, twee hunner gedood, de chauffeur werd deze week veroordeeld tot 3 maanden gev.straf en intrekking rijbewijs gedu rende een jaar; 18 Sept bij Roer mond een vrachtauto op een trottoir gereden, een kind gedood en twee ge wond; 30 Oct. bij Ilpendam vier men- schen in een auto verdronken; 24 Dec. bij Soestdijk een motor tegen de geslo ten spoorboomen gereden, berijder en duorijder (broers) beiden dood. Zeer uitgebreid zou ons lijstje kunnen worden, maar eentonig en droevig. Wij willen slechts constateeren, lat vooral het jakkeren met vrachtauto's veel men schenlevens heeft geëischt en dat de on beperkte werktijd der chauffeurs moord dadig is geweest. Gelukkig dat daarte gen thans wettelijke maatregelen in voorbereiding zijn, zoodat ongevallen tengevolge van over-vermoeidheid waarschijnlijk niet veel meer zullen voorkomen. Het materiaal der wegen is ook een zeer voorname factor in de verkeerson gevallen. Immers door slipjsen op wegen, die na een regenbui of bij vorst of sneeuw glad waren geworden, zijn vele ongelukken voorgekomen. In het algemeen zou men zeggen, dat de wettelijke bedreiging met ontneming van het rijbewijs voor een bepaalden tijd vooral voor hen, die als auto-bestuurder hun brood moeten verdienen, een vol doende waarborg zou zijn voor meerdere veiligheid, maar de bewijzen zijn er te over, die doen zien, dat de preventieve werking dier bepaling niet zoo heel erg groot is. Er zijn dan ook al meermalen verzoeken gedaan om den tijd geduren de welken het rijbewijs kan worden ont nomen, te verlengen tot desnoods le venslang en dan daarenboven de op te leggen gevangenisstraf (thans meestal varieerende tot 4 maanden) eveneens te verzwaren. Ook bij de rechterlijke macht gaan daartoe al stemmen op. Den 21 Nov. zei nog de procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem de opgeleg de straffen in het algemeen te licht te achten. De onbewaakte overwegen vragen nog immer slachtoffers Gewoon lijk zijn de daar plaats hebbende onge vallen het gevolg van slecht uitkijken door de betrokken personen, die dan, als zij plotseling een trein vóór zich zien, geen tijd meer hebben om het veege lijf te bergen, 't Is helaas waar, dat de oorzaak van de ongelukken op onbe waakte overwegen meestal aan de slachtoffers zelve geweten moet wor den, want vanwege de Ned. Spoorwegen wordt door waarschuwingsborden en verruiming van het uitzicht op de spoorbaan inderdaad al het mogelijke gedaan om de veiligheid te waarborgen Men mag nu toch ook wel voorzichtig heid en oplettendheid vragen van de zijde der weggebruikers. Wij hebben in den loop van it jaar 29 doodelijke ongevallen opgeteekend naast verscheidene andere, waarbij een auto- of wagenbestuurder gewon werd of nog juist den dans ontsprong, maar de verschillende voertuigen waren in de meeste gevallen onherstelbaar verwoest. Dat er soms maar raak gereden wordt, bewijst b.v. het gebeurde op den Eind- hovenschen straatweg op 13 Sept. De overweg was hier nog wel bewaakt, de boomen waren gesloten en toch reed er nog een auto tegen een trein. Een zelfde ongeval von,d 13 Nov plaats te Ede (een doode en vijf gewonden). En zou verregaande roekeloosheid niet ook de oorzaak zijn, dat op 23 Maart een Utrechtsche handelsreiziger voor de derde maal op een onbewaakten over weg werd aangereden, dezen keer te Apeldoorn? Een enkelen keer gebeurt het, dat een ongeval te wijten is aan nalatigheid van een spoorwegbeambte, belast met het sluiten van de spoorboomen (5 Oct. te Houten en 23 Dec. bij Dedemsvaart waarbij twee menschen en 23 door hen per auto vervoerde biggen gedood wer den. Volgens den burgemeester van Nieuwleuzen heeft de overwegwachter een te drukken werkkring, doordat de Spoorwegen hem nog tal van andere werkzaamheden opdroegen, zoodat de man aan de ramp eigenlijk geen schuld heeft). Spoorwegongevallen. Van spoorwegongevallen van een om vang, zooals we dien wel in het buiten land zagen, zijn we in ons land gelukkig dit jaar verschoond gebleven, al liet het zLh in het begin ervan ook verre van gunstig aanzien. Immers nog was Ja nuari niet voor de helft voorbij of in Dordrecht werden drie adspirant-land meters, die, om den kortsten weg te ne men, langs de spoorlijn liepen, op de spoorbrug door een hen achteropkomen den trein doodgereden, toen zij op zij gingen voor een tegemoetkomen den trein De vierde man kon nog bijtijds ter zijde springen en ontkwam zoodoende aan den dood. In de tweede helft van dezelfde maand werd Nederland opgeschrikt door eeni ge aanslagen op de spoorwegen rondom Amsterdam. Men vond eerst een lorrie en daarna een paar keeren een dwars ligger op de rails, welke voorvverpen telkens tot splinters werden gereden Een zelfde misdadige poging werd te Best (N. B.) nog tijdig ontdekt. In geen van al deze gevallen werd een dader ge vonden. Men nam aan, dat spoorweg aanslagen in Hongarije een paar lieden het hoofd op hol hadden gebracht en tot dergelijke daden inspireerden. Maar dat er onrust en vrees ontstond onder onze Nederlandsche reizigers is begrijpelijk Een ander spoorwegongeval, waarbij vermoedelijk misdaad in het spel was gebeurde den 11 Juni nabij Kerkrede toen de locomotief en een drietal wa gens v*a een roederen.trei* entepoorae* tengevolge van verkeerden wisselstand, naar men vreesde veroorzaakt door kwaadwilligheid.) Gevaarlijk schijnt het te Vught te zijn op het deel van de spoorlijn, waar de lijn naar Eindhoven aansluiting krijgt. Daar immers is tot twee maal toe in korten tijd (16 Oct. en 3 Dec.) een botsing voorgekomen. Den eersten keer reed een trein op een losgeraakt deel van een rangeertreinresultaat twee rangeer ders gewond en 40 wagons en een ran geerhuisje vernield. Bij het andere on geval, waarbij een trein uit Tilburg en één uit Eindhoven op elkaar reden, liet een remmer het leven en werden *es wagens versplinterd. Betreurenswaar dige onoplettendheid was hier de oor zaak: de machinist was door drie on veilige signalen gereden. Een déraillement nabij Delft op 1 Juni had eenzelfde oorzaak. De gevolgen wa ren toen gelukkig minder erg: alleen materieele schade. Behalve een paar kleine ongevallen, had er op 24 Maart nog bij Coevorden een botsing plaats tusschen twee treilen (één zwaar en verschillende licht ge wonden) en op 10 Oct. te Ekehaar bij Assen met als gevolg vijf licht gewon den en groote materieele schade Huldiging van bekende Neder landers. Verschillende landgenooten is in den loop van 1932 het bewijs geleverd, dat zij een belangrijke plaats hebben veroverd onder hun tijdgenooten. De bekende Amsterdamsche architect Berlage mocht zelfs uit Engeland een koninklijke medaille voor architectuur ontvangen (11 Maart). De nagedachtenis van den Brielschen historicus Joh. H. Been, den Brabant- schen schilder Vincent van Gogh, Jan Hamdorff te Laren, den musicus Evert Cornelis en den schrijver Is. Querido te Amsterdam werd geëerd door de'onthul ling van monumenten, terwijl voorts ter eere van djn gouverneur-generaal van Ned. Indië, generaal van Heutsz, te Ba tavia een monument opgericht werd. Twee zeer bekend geworden Neder landers werden gehuldigd op hun 80en verjaardag: mr. H Smeenge _n generaal Snijders, wier werkkring zeker wel ver schillend is geweest, maar die beide, naar gebleken is, vele vereerd :rs hebben. Bij zijn heengaan als rector van het gymnasium te Hilversum op 9 Juli is dr. G Blokhuis (eertijds ook te Alkmaar werkzaam) op hartelijke wijze gehul digd voor het vele dat hij heeft gedaan voor de studeerende jeugd Helaas heeft hij niet lang mogen genieten var een welverdiende rust. want slechts kort daarna heeft de dood hem opgeëischt Honderdjarigen, De oudste inwoonster van Nederland, mevr MagneePrechter te Maastricht, is begin Juli overleden in den ouderdom van bijna 105 jaar. Een menschenleef- tijd was zij weduwe, n.1. 64 jaa-* lang Na het overlijden van mevr. Slegt te Den Haag op 30 Mei op den aanvalligen leeftijd van 103 jaar is thans waarschijn lijk de wed Postema te Groningen de oudste Nederlanaer. Zij werd 29 Maart 103 jaar. Merkwaardig is, dat de dertien nog le vende Nederlanders, die een eeuw of langer hebben vertoefd op dit onder- maansche, alleen vrouwen zijn, nadat d heer Adamse te Veere op 24 Mei het tijdelijke met het eeuwige verwis el de. Intusschen was dat tijdelijke voor hem slechts betrekkelijk, want hij bereikte nog den leeftijd van 102 jaar. Ziektegevallen, Een zeer ernstige diphtherie-epidemie heeft in den zomer dezes jaars het dorpje Werkendam (aan de Boven-Mer- wede) geteisterd, een epidemie, die een paar weken lang een zeer kwaadaardig karakter aannam en 30 schoolkinderen ten grave sleepte. Er waren een paar gezinnen bij die twee kinderen graf waarts hadden te brengen. Kinderverlamming en nekkramp, die een paar jaar geleden vele slachtoffers vroegen, kwamen nu heel wat minder vaak voor (te Venray scheen 'n besmet tingshaard te zijn; daar stierven er twee kinderen van 12 patiënten aan verlam ming, terwijl voorts nog eenige gevallen voorkwamen in Gaasterland), maar een tot dusver weinig voorkomende ziekte, n.1. de ziekte van Weil, vroeg nu weer verschillende offers, in Rotterdam al leen reeds een zevental. Alom werd ge waarschuwd tegen het baden in „open" water, want daar zou de besmetting schuilen (veroorzaakt door ratten). Arbeidsgeschillen. Het spreekt wel vanzelf, dat wij in een overzicht als dit lang niet alle ar beidsconflicten, waarvan in den loop van het jaar melding werd gemaakt, kunnen memoreeren. Wij zullen dus hier en daar slechts een greep doen. In het algemeen waren de stakingen het gevolg van loonsverlagingen, door patroons in verband met de crisis inge voerd of aangekondigd. Voor de con flicten in tal van rijkswerkverschaffin gen (Jipsinghuizen, Staphorst, Diepen veen, Heerenveen e. a.) kwam hier nog bij een protest tegen het optreden van de toezicht houdende ambtenaren en het ontbreken van voldoende onderdak bij regen e. d. 't Is er bij relletjes, die door deze stakingen ontstonden, wel eens warm toegegaan, zoodat meerma len arrestaties voorkwamen. In de meeste gevallen meldden de stakers zich na eenige dagen weer aan op de oude voorwaarden (tijdens de stakingen mochten de menschen geen anderen steun dan in natura ontvangen, zulks op wensch van den minister). De textielstaking, verleden jaar be gonnen, heeft geduurd tot 5 April, toen de arbeiders capituleerden. Zij heeft in die maanden heel wat leed en wrok veroorzaakt, wrok niet alleen tegen hen, die in vele redevoeringen „textielba- ruuM*" werden genoemd, maar ook

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 15