Qemeentecadm Financieel overzicht. i Kerkconcerten. Tuinconcerten. in April had er in de Groote kerk een liefdadigheidsconcert plaats voor de Alkmaarsche afdeeling van het „Witte Kruis." Medewerking verleenden mevr. de Lange—van Rijn (sopraan), Sam! Swaap (violist, eerste concertmeester van het Residentieorkest), Slinger (or gel) en onder leiding van Corn. Jonker, ,Schoorl's gemengd koor", benevens het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriend schap". Prof. Dr. Altert Schweitzer trad er op als spreker en vertolkte als organist werken van Bach en Franck. „Orpheus" (dir. Nico Hoogerwerf) zong er met de Haarlemsche altzangeres Annie Woud; P. A. van Langen be speelde op dat concert het orgel. Het zelfde deed K. Pieket—Weezerik bij een uitvoering waarin zich tevens deed hoo- ren Dick Vos, violist, leeraar aan de par ticuliere muziekschool van Joh. Brands, alhier en op 8 Oct. was er onder leiding van J. Henri Oushoorn een concert waaraan deelnamen een groot gemengd een mannenkoor van Langendijk en de baritonzanger Couperus uit Am sterdam. Ter herdenking van dien dag voerde men o.m. uit de cantate „Herontwa- king" van dr. Wicherink met muziek van den dirigent en „Hollands Glorie" van Richard Hol. In den muziektuin opende op den 8en Mei het muziekkorps „Alcmaria Vic- trix" (dir. Jac. Jansen) het zomercon- certseizoen. Dit concert werd gevolgd door uitvoeringen van de plaatselijke harmoniecorpsen „St. Louis" (dir. Willy Kohier) met medewerking van Kohier als solo-violist en Joh. Kuiper als kla vierbegeleider; de arbeidersmuziekver- eeniging „Excelsior" (dir. G. Anderson) en „St. Caecilia" (dir. P. N. Joosen). St. Caecilia bestond twaalf en 'n half jaar en gaf naar aanleiding daarvan een wedstrijd voor harmonie- en fanfare corpsen, op drie achtereenvolgend' Zon dagen; 44 vereenigingen dongen mede. Juryleden waren M. C. v. d. Roovaart, Sam. Vlessing, Jos. de Klerk. De Bond van Arbeiderszangvereeni- gingen in Nederland hield een jubi leumszangersfeest (19 koren) en voerde bij die gelegenheid, ondei leiding van dirigent Krelage een nieuw werk van Olman uit, nl. Arbeiders Verrijzenis, ge dicht van Margot Vos. Ook de Kring Noordholland boven het IJ van den Bond van christelijke zang verenigingen hield een wedstrijd, waar aan 6 gemengde koren en één kinder koor deelnamen. (Adviseur: Leo Mens.) Mens.) Jonker gaf er een avond met al z'n koren en kinderkoren, mej. Annie Vee- nenbos was de soliste, die met den vio list Boris Lensky optrad bij de uitvoe ring van het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap" waarvan Jonker 10 jaar de leider was. Met 'n groot kinderkoor kwam Joh. Kuiper op, die als solisten gekozen had de bekende zangeres Helene 'Cals en Willy Kohier. Verder deden er zich nog hoorèn het dameskoor „Pro Arte", de mannenzangvereeniging „De Vereenigde Zangers", beide met medewerking van „Alcmaria Victrix", alles onder leiding van Jac. Jansen; de christelijke zangver- eeniging met kinderkoor (Keizer; „de kleine Stem", „de Stem des Volks", „Onder Ons" (Zaandam) allen onder lei ding van P. A. Blaauw; de Donkozakken (dir. Kostrukoff). En als zaalconcert memoreeren we nog de Toonkunstuit voering van 22 Dec. waarop kleine w er ken voor koor- en strijkorkest gegeven werden en Jaap Stotijn, de le hoboïst van het Residentieorkest, de solist was Actiefposten van het afgeloopen - jaar: de vertrouwenscrisis over wonnen. Het dieptepunt van de economische crisis bereikt. Aanpassing van productiekosten aan het lage prijsniveau. Het in het eerste halfjaar geleden koersverlies weer ingehaald. Financieele reorganisatie niet altijd te vermijden. De Indi sche cultuurondernemingen wer ken nog steeds met verlies. Wanneer wij, nu 1932 ten einde spoedt, op het afgeloopen jaar terugzien, dan geschiedt dit wel met zeer gemengde gevoelens^ henei- zijds teleurstelling over het feit, dat de wereld nog altijd met groote moeilijkheden zoowel op financiëel en economisch als op politiek gebied te kampen heeft; daarnaast echter ook bevrediging over de vorderingen, die in verschillende opzichten toch stellig in het afgeloopen jaar zijn gemaakt op den weg die teil slotte leiden zal naar een herstel van het zoo zeer ontwrichte bedrijfsleven. Op politiek, - de economische ontwtkke ling echter nauw rakend, gebied is de P de conferentie van Lausanne bereikte overeem stemming wèl de belangrijkste actief post van het afgeloopen jaar, al wordt de voldoen' ,8 hierover wel eenigszins getemperd1 door de nog steeds niet opgeloste kwestie der inter gealliëerde oorlogsschulden, die echter na men mag aannemen, in het nieuwe jaar defi nitief zal worden geregeld. De belangrijkste wijziging, die zich ten aanzien van de financieele verhoHfin^enlll€{ 1932 heeft voltrokken, is .onget^nInd€,ls feit, dat de vertrouwenscrisis grootendeels als overwonnen kan worden tochoowd^ \V'a dit beteekent, word duidelijk, wanne" men bedenkt, in hoe sterke mate de ec0"^is j^ crisis gecompliceerd is door het heeischgiae hier geheel buiten staande landen een ernsti- ?en schok toegebracht, zich w^eSd in een scherpe koersdaling van de staats fondsen op de obligatiemarkt. De vre4 vwr een algeheele economische ineenstorting heeft de daimg van de prijzen op de go&eren- men 1}and gewerkt, doordien men zich bij zijn aankoopen tot het uiterste beperkte, m de verwachting van een steeds verder gaande prijsdaling !De invloed van alle bovenbedoelde gebeur tenissen, d,e zich in 1931 hebben afgespeeld, heeft nog tot diep in 1932 nagewerkt, mede als gevolg van de ineenstorting van het Kreugerconcern in het laatste voorjaar die opnieuw een sch'ok toebracht aan het' ver trouwen in de groote industrieele concerns en hun leiders. Geleidelijk is echter niettemin in den loop van het jaar een verbetering ingetre den die, hoewel vooralsnog hoofdzakelijk van psychologischen aard, niet zal kunnen na laten, op den duur ook meer tastbare resul- j op te leveren, in den vorm van een ge leidelijke herleving van zaken. De eerste aanvang van zulk een econo misch herstel is in den zomer van het afge loopen jaar reeds te constateeren geweest en ondanks het feit, dat de lijn zich in de laat ste maanden niet in stijgende richting is blijven bewegen, mag toich worden aangeno men, dat het dieptepunt van de economische crisis in 1932 is bereikt en dat dit jaar inder daad het keerpunt heeft gebracht. Men mag zich natuurlijk niet voorstellen, dat reeds alle leed op economisch en ook op politiek gebied, geleden is. Daarvoor bestaan er nog te veel factoren van onzekerheid, nog afgezien van het feit, dat het herstel moet worden tegengehouden door de maatregelen tot belemmering van den invoer in verschil lende landen, door middel van invoerverbo den, verhooging van tariefmuren, contingen- teeringen en wat dies meer zij. Men kan slechts hopen, dat de a.s. economische con ferentie op dit gebied een verbetering zal brengen. Het aantal werkloozen in alle landen en de hierdoor op de staatsfinanciën drukkende lasten blijven nog schrikbarend hoog, maar toch kan hier en daar een toeneming van de werkgelegenheid worden geconstateerd. De noteeringen van de voornaamste artikelen hebben weer een belangrijk deel van het eeni- ge maanden geleden ingetreden herstel moe ten prijsgeven, en de groote voorraden van de meeste stafielartikelen oefenen nog altijd een sterken druk op de goederenmarkten uit. Hiertegenover staat, dat het lage prijs niveau wel gedwongen heeft tot een verla ging der productie-kosten, waardoor het voor verschillende bedrijfstakken mogelijk zal zijn, weer met winst te werken, ook wanneer de verkoopprijzen zich belangrijk beneden Wet vroegere niveau blijven 'bewegen. De hierboven geschetste ontwikkeling op economisch gebied en vooral ook de geleide lijke terugkeer van het vertrouwen, is op dui delijke wijze in het koersverloop der effecten beurzen tot uiting gekomen. Aanvankelijk heeft de koersafbraak nog verdere vorderin gen gemaakt, tot omstreeks in het midden van het jaar een nieuw dieptepunt werd be reikt. Volgens een berekening van de Amster damsche Bank was de beurswaarde van 116 der voornaamste, op de Amsterdamsche beurs verhandelde binnenlandsche aandeden, op 17 Mei j.1. gedaald tot 1.434 millioen, wat omstreeks 500 millioen lager was dan de waarde op 16 November 1931. Van de be doelde 116 aandeelen noteerden op 17 Mei nog slechts 27 pari of daarboven; de gemiö delde koers bedroeg slechts 82.7 Aan het einde van dit jaar kon het in het eerste half jaar geleden koersverlies weer vrijwel geheel worden ingehaald; de gemiddelde koers is weer tot ca. 107 gestegen, ondanks het feit, dat de hoogste noteeringen, die in het najaar tijdens de algemeene opleving waren bereikt, niet konden worden gehandhaafd. Bezien wij het koersverloop in de verschil lende afdeelingen afzonderlijk, dan blijkt, dat de noteeringen van de leidende in dustrieele aandeelen aan het eind van het jaar meerendeels niet onbelangrijk hooger zijn dan aan het einde van 1931. Hierbi; heeft men slechts zeer gedeeltelijk te doen met de verdisconteering van een reeds werke lijk ingetreden verbetering in den toestanc des desbetreffende ondernemingen, doch veel eer met de opvatting, dat de economische cri sis niet zulk een diepgaanden invloed op de bedrijfsresultaten zal oefenen, als men tijdens de in de eerste helft van het jaar heerschen- de paniekstemming had aangenomen. De destijds gekoesterde vrees, dat de sterke bedrijfsuitbreiding, gepaard gaande met de vastlegging van groote kapitalen tijdens de hoogconjunctuur, een financieele reorganisa tie noodzakelijk zou kunnen maken, is gelei delijk weer geluwd. Dit neemt niet weg, dat eerst de toekomst zal moeten leeren, of deze bezorgdheid inderdaad in alle gevallen onge rechtvaardigd is geweest. Wij denken hierbij soeciaal aan de kunstzijde-industrie, welk be drijf nu reeds een aantal jaren onrendabel is, en die allicht toch te eeniger tijd gedwon gen zal zijn, de boekwaarde der ondernemin gen meer in overeenstemming te brengen met de waarde, die er op grond van de winstcapa citeit aan mag worden toegekend, wat met een drastische kapitaalreductie gepaard zou moeten gaan. Daarentegen blijkt uit de tegenwoordige beursnoteering van ca. 130 van aandeelen Philips' Gloeilampen wel, dat de beurs weer rekening houdt met de mogelijk van de uit- keering van een dividend, nadat in de diepste depressie een laagste koers van ruim 50 was bereikt. De bedrijvigheid bij de Philips- fabrieken schijnt dan ook in de tweede helft van het jaar aanmerkelijk te zijn toegenomen Het aantal arbeiders kon niet onbelangrijk worden uitgebreid en zoowel voor het binnen land als voor den export wordt weer op groo- tere schaal gewerkt. Ondanks het feit, dat de invoerbelemmeringen voor radio-artikelen in verschillende landen nog zijn vergroot, heeft de uitvoer van radio-artikelen, evenals trou wens die voor gloeilampen, in November het hoogste punt voor dit jaar bereikt, waarbij moet worden opgemerkt, dat Philips zich daarnaast door de oprichting van nieuwe of uitbreiding van bestaande fabrieken in het buitenland of wel door het aangaan van be langengemeenschappen met buitenlandsche maatschappijen, verzekerd heeft van een evenredig deel van den afzet ook in die lan den. die "den invoer van de Philipsfabrikater. belemmeren. De uitvoer van radio-artikelen en en gloei lampen heeft Zich als volgt ontwikkeld! Jan. Febr. Maart April Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct Nov. Dec. Totaal 1932 4.077 3.519 2.089 1.978 2.075 2.180 2.722 2.925 3.485 3.726 4.286 4.000+ radio-toestellen (waarde in 1931 6.803 4.576 4.947 3.625 2.736 2.084 1.744 2.605 3.906 4.479 5.725 5.325 1930 6.160 5.468 6.492 5.105 4.436 3.647 3 682 4.336 5.599 6.569 7.153 7.682 gloeilampen duizend gld.) 1932 612 649 625 547 434 585 573 515 733 702 740 700+ 1931 1.408 1.295 1.181 1.027 1.434 1.294 1.042 736 901 973 1.062 949 1930 1.733 1.368 1.521 1.701 1.855 1.998 2.551 2.865 2.066 1.722 1.514 2.026 ,34062 raming De uitkeering van een interim-dividend van 3 op rekening van 1932 door de Unilever, die een omstreeks even groot slotdividena doet verwachten, wijst er op, dat dit bedrijf nog op een rendabele basis staat. Hetzelfde kan helaas niet worden gezegd van een aan- tal binnenlandsche industrieele ondernemin gen, als van Berkei's Patent, Hollandsche Draad- Kabelfabriek, Nederlandsche Scheepsbouw, Werkspoor, Papierfabriek van Gelder e a., die alle in sterke mate met afzet- dat reeds alel leed op economisch en ook op moeilijkheden te kampen hebben. De Neder landsche export, die van Augustus tot Octo- ber eenige verbetering te zien had gegeven, is in November weer teruggegaan tot 70 millioen, tegen 82 millioen in de vooraf gaande maand. In de eerste elf maanden van dit jaar werd uit ons land voor een waarde van 776 millioen uitgevoerd, tegen 1231 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Een krachtige verbetering van het bedrijfs leven in ons land wordt ook tegengehouden door den ongunstigen economischen toestand van Ned. Indië, in normale tijden ee belang rijke afnemer van de producten der Twentsche textielindustrie etc. Ook de Nederlandsche machinefabrieken missen noode de vroegere opdrachten voor de inrichting van installaties voor de Indi sche cultuur ondernemingen, terwijl de scheepvaartondernemingen eveneens hun or ders voor den bouw van nieuwe schepen veel mogelijk hebben ingekrompen. Een herstel van den economischen toestand in onzen Oost is direct afhankelijk van de ver dere ontwikkeling van de productenmarkten Nu zijn de vcoruitzichten op dit gebied wel iets minder troosteloos dan in het midden van dit jaar, doordien de statistische posit'e van verschillende koloniale producten gelei delijk is verbeterd, maar toch is het even wicht tusschen voortbrenging en verbruik nog altijd niet bereikt. De pogingen, om door internationale overeenkomsten de productie in te krimpen, hebben tot dusverre weinig suc ces kunnen boeken, wat niet wegneemt, dat ze nog steeds worden voortgezet, zoo o a. in de suikerindustrie. De vermindering, die in de wereldsuiker productie is ingetreden, zou ook zonder Chadbourne-plan zijn verkregen, doorden de duur werkende en financieel-zwakke onder nemingen bij de lage suikerprijzen wel tol stopzetting der productie zijn gedwongen. Op de suikermarkt heeft de productie-regeling geen invloed gehad. De tegenwoordige no teering voor Cuba-suiker te New-York van 0.63 dollarcents per lb. is slechts weinig bo ven het laagste in dit jaar bereikte punt. De termijnnoteeringen voor levering in de tweede helft van het volgende jaar zijn echter ntet onbelangrijk hooger (voor levering in Juli ruim 0.80) wat er op wijst, dat men toch eeni ge verbetering tegemoet ziet. Voor de Java-suikerondernemingen zijn de tegenwoordige prijzen, ondanks de sterk ver laagde kostprijzen, nog altijd verliesgevend en van uitkeering van eenig dividend zal dan ook geen sprake kunnen zijn. De financieele positie van de Ned.-Indische suikercultuur is over het geheel genomen krachtig genoeg om de moeilijke tijden door te komen, maar met dat a! worden aan het uithoudingsvermogen groote eischen gesteld, In de Ned. Indische rubbercultuur laat de toestand zich nog ongunstiger aanzien. Ver wacht moet worden, dat een aantal zwakke ondernemingen, die tot dusverre hun hoofd met moeite boven water hebben gehouden, het loodje zullen moeten leggen, wanneer de toestand niet spoedig verbetert. De gemiddel de rubberprijs te Londen heeft in het afge loopen jaar, op goudbasis berekend, 1 5/8 I ndustrlëelen. Aku v. Berkel Calvé Delft Holl. Dr. Kabel Unilever Ned. Ford Ned. Gist Spir. Ned. Kabelfabr. Philips Ned. Scheepsb. Papier v. Gelder Werkspoor Aniem Cultuuraand. Vorstenlanden Handelsver. „A'dam". Jav. Cultuur Amsterdam Rubber Hessa R. Oost Java R. Serbaajadi Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Petr. Scheepv. Kon. Petr. Dordtsche Petr. Holl Amerika L< K. N. S. M. Ned. Scheepv. Unie Nederland 48.559 66.328 7.415 13.302 22.922 pence per lb bedragen, tegen 3 pence vorig jaar en bijna 6 pence in 1930. De wereld-export van plantagerubber is in 1932 75000 t. kleiner geweest dan het vorige jaar, terwijl daartegenover het verbruik slechts met 5000 ton is teruggegaan. Aange zien de tegenwoordige rubbervoorraden gelijk zijn aan het verbruik van omstreeks een jaat (op basis van den omvang van dit verbruik in 1932) laat de statistische positie echter nog altijd veel te wenschen over. Alleen een krachtige uitbreiding van het verbruik kan het evenwicht op de rubbermarkt herstellen, wanneer tenminste een eventueele verbetering van den marktprijs niet onmiddellijk gevolgd wordt door een expansie van de voortbren ging, wat tijdens de opleving in het najaar reeds het geval is geweest. De uitbreiding van de bedrijvigheid, die in de laatste maanden in de Amerikaansche automobielindustrie is in getreden, heeft de hoop opgewekt, dat de af zet van rubber in de Ver. Staten weer zal gaan toenemen. Op de Amsterdamsche beurs bewegen de noteeringen voor rubberaandeelen zich nog altijd aanmerkelijk boven het laagste, in de eerste helft van dit jaar bereikte niveau. In vergelijking met de andere Indische cul tures is de Sumatra-tabakscultuur er nog het beste aan toe, dank zij de monopolie-positie, die het Sumatra-product op de wereldmarkt inneemt en die er toe leidt, dat zelfs in den crisistijd nog behoorlijke prijzen voor het pro duet konden worden bedongen. Toch heeft ook oogst 1931 voor de meeste ondernemin gen weer groote verliezen opgeleverd; alleen ae Deli Batavia Mij. heeft vermoedelijk nog een kleine winst gemaakt. Door ingrijpen de bezuinigingsmaatregelen, samenvoeging van ondernemingen en sluiting van duur werkende ondernemingen konden de kostprij zen aanzienlijk worden verlaagd, zoodat deze cuur in de toekomst vermoedelijk weer betere resultaten zal te zien geven. Dividend zal ook voor het afgeloopen jaar niet in aanmerking kunnen komen. Of de Koninklijke Petroleum Mij. over het afgeloopen jaar een dividend al kunnen uit- keeren, is nog onzeker. Niet alleen zijn de prijzen van petroleum en petroleumproaucten voortdurend zeer laag geweest, maar ook is het de vraag, of de Koninklijke niet opnieuw zal moeten afschrijven op haar Pondenbezit, in verband met de verdere daling van den Pondenkoers. In petroleumkringen is men wat optimistischer gestemd ten aanzien van de vooruitzichten der petroleummarkt, nu tus schen de groote producenten een principieele overeenkomst tot beperking der productie tot stand is gekomen. Ook hier zal echter wel slechts een toeneming van het verbruik een uitieindelijke verbetering kunnen brengen. Scheepvaartaandeelen hebben het in de eerste helit van het jaar geleden koersverlies eveneens weer geheel of grootendeels bunnen inhalen. De positie der vrachtenmarkt toont een lichte verbetering aan. Het indexcijfer der vachten, samengesteld door „The Econo mist", is van 80.1 in Juli tot 88.8 in Novem ber verbeterd. Het aantal opgelegde schepen is aanmerkelijk verminderd, mede doordien weer veel schepen in sloopershanden zijn ge komen. Wel zijn daartegenover nieuwe sche- fien in de vaart gekomen, maar toch is de wereldtonnage verminderd. In den jongsten tijd zijn eenige nieuwe pool-overeenkomsten in de vracht- en passagiersvaart tot stand ge komen, die naar men mag aannemen een gun- stigen invloed op de bedrijfsresultaten zullen uitoefenen. Hieronder laten wij een overzicht volgen van de in dit jaar bereikte laagste en hoogste koersen, waaraan wij ter vergelij king toevoegen de laagste, tijdens de vorige crisis bereikte koersen, alsmede de hoogste noteeringen, die in de „boom"periode werden bereikt. gste k. Hoogste k. Laagste Hoogste 29 Dec. 29 Dec. crisis laatste „boom 1932 '31 '32 597 18* 59 38 39* 25 351 14 37 26 16 60* 297 39 80 50 62 46 205 17* 56 34 39* 680 85* 132 89 107* 429 77 190 182 114 252 448 195* 338 305 315 106 676 158 274 236 195 148 955 51* 136 87* 130* 56 104 1/4 30 47 60 31* 55* 284* 48 75* 63 54 61 120* 25* 58* 34 46 509 148* 209 170 198 105 194 23* 69 37 40 308 822 124* 225 173* 173 170 458 66 162 117 103* 44 325 25 84 46 63 20 452 6 50 21 22* 95 410 31 90 59 74* 115 335 4* 43 19* 21* 200 676 63 173* 129 149 166 480 73 195 165 118 244 542 80* 228 173 135 315* 483 103 178 108 152 300 456 93* 157* 95* 137 120 89 1 3-8 7* 4 3* 40 99 6 20* 12* 16 79 237 35* 75* 62 59 100 219 32 74* 65 61 ZUID- EN NOORDSCHERMER Donderdag vergaderde de raad dezer ge- te des voormiddags 10 ure. Op voorstel van B. en W. werd. ten be hoeve van het comité inzake bestudeering er. bestrijding van de iepenziekte, voor 1933 een subsidie Verleend van 2.50. Terzijde werd gelegd een request van de afdeeling Groot schermer van den bond van arbeiders in het land-, tiunbouw- en zuivelbedrijf, om dat het niet was onderteekertd. Overeenkomstig het prae-advies van B. en W. werd z.hst. afwij zend beschikt op een request van den huur der van gemeenteland, P Kieft Czn., om re ductie op over 1932, bij vooruitbetaling be taalde landhuur en om uitstel van betaling voor een gedeelte van hetgeen deswege over 1933 bij vooruitbetaling zal moeten worden voldaan. Het prae-advies overweegt, dat dez huur bij inschrijving is vastgesteld, eind De cember 1931, op welk tijdstip de crisis in het veehoudersbedrijf reeds ten volle zich had geopenbaard. Dat weliswaar nadien de toe stand wellicht in eenige opzichten nog on gunstiger is geworden, maar dat tegen dit aatste geheel opweegt de verbetering inge treden door de regeeringsmaatregelen, o.m. door de crisis-zuivelwet enz. Naar aanleiding van een van Ged. Staten ontvangen missive, wordt de gemeentebe- grooting voor 1933 en de begrooting voor iet G E B. gewijzigd op enkele punten van ondergeschikt belang, waardoor de eindcij fers niet veranderen. Beide begrootingen worden opnieuw in har geheel vastgesteld. Vastgesteld worden een tweetal besluiten tot wijziging der begrooting 1932. Geheel overeenkomstig het ontwerp, door B. en W., gehoord de leiding van het bedrijf, opgesteld, wordt z.h.st. vastgesteld, de lijst der door de aangeslotenen aan het electrici- teitsbedrijf over 1933, bij wijze van garantie af te nemen kilowatturen. Herbenoemd werd tot lid van het B A. de heer Jb. Buis, met 5 stemmen tegen 2 op me vrouw Slooten—Smit. Hetzelfde geschiedde met mevrouw T. Kriek—Nat aftredend als regentesse der weezen, met 4 stemmen tegen op mevr. T. VlaanderenBoot. De samenstelling der diverse stembureau* werd, voor zoover noodig herzien. Op voorstel van den heer Jb. Heinis wer den B. en W. gemachtigd een tweetal onge huwde arbeiders te werk te stellen bij de werkverschaffing. Deze met name genoemde personen verkeeren in zoodanig bijzondere omstandigheden, dat deze afwijking van den algemeenen regel z.h.st. noodig wordt ge acht. Voorts kunnen B. en W. in soortgelijke gevallen, doch met de noodige beperking, naar bevind handelen. De heer Heinis vraagt en verkrijgt inlichtingen over de plannen van het college inzake het verbeteren van de be strating aan het Noordeinde te Grootscher mer. De heer Molenaar vroeg of het gerucht waarheid bevat, dat door een der wethou ders aan een der gemeentegeneesheeren is op gedragen geworden, een onderzoek in te stel len naar den gezondheidstoestand van een met name door hem genoemd ingezetene. De voorzitter wist hier niets van en geen der beide wethouders was hier ook iets van bekend. Dat gerucht moet dus naar het rijk der fantasie worden verwezen. De heer Molenaar achtte het nuttig, dat eenig puin wordt gebruikt, om de straat te Drienuizen te verbeteren. Naar sprekers oor deel had dit evenwel geen haast, zoodat het wel door werkloozen kan geschieden, als door vorst ander werk niet mogelijk is. De voorzitter memoreerde, dat dit allicht de laatste vergadering is in dit jaar. Terug ziende op 1932 constateerde spreker, dat het nu bijna afgeloopen jaar zeer gunstig is ge weest voor de gemeente bezien in het licht der gemeente-financiën, doch dat daarente gen de toestand der bedrijven, dus der inge zetenen buitengewoon slecht is geweest. Spr. hoopte, dat het eerste zich moge handhaven en dat in het laatste spoedig de zoo lang ver beide verbetering moge intreden. Spr. dankte den raad voor de hartelijke medewerking, die hij als burgemeester ook in 1932 weder heeft mogen ondervinden en deed een beroep op de raadsleden, opdat ook in het komende jaar door samenwerking en goed vertrouwen de belangen der gemeente mogen worden gediend. Den leden en de hunnen wenschte hij alle goeds in den ko menden jaarkring. Hierna sluiting. LIMMEN. De Raad kwam Woensdagmiddag 2 uur in voltallige zitting bijeen. De voorzitter, burgemeester J. J. Niewen- huissen, opende op de gebruikelijke wijze. Ingekomen was een schrijven van de heer C. Molenaar dat hij zijn functie als lid van de Arbeidsbemiddeling aanvaardt en van de heer Daans dat h" voor die functie bedankt. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Nuijens Pz. Van den heer W. Kooij was be richt ontvangen dat hij als lid van het Bur gerlijk Armbestuur bedankt. In zijn plaats werd gekozen de heer M. Nierop. Van het Kon. Nationaal Crisiscomité was bericht ontvangen dat als extra gift 100 was beschikbaar gesteld voor de werkloozen. Dit werd onder dank aanvaard. De rekening over 1930 werd goedgekeurd Aan den wensch van Ged. Staten om wijzi ging van het eindcijfer werd gevolg gegeven. Een bedrag van 1266 komt ten bate van de begrooting 1933. Voorstel regeling tuinderscrediet, ingaande 1 Januari 1933. De voornaamste regeling is dat het crediet wordt verstrekt aan tuinders die twee jaar in de gemeente wooqachtig zijn en een bedrijf hebben van minstens een half H.A. en wier inkomen niet booger is dan 800 fier jaar. Het crediet zal bedragen hoogstens 6 per week en een toeslag van 50 cent fier kind, voor kinderen beneden de 14 jaar De regeling werd z. h. st. goedge keurd. In de commissie van advies werden benoemd B. en W. en de heeren J. Metselaar en M. Metselaar. Op een vraag van den heer Kuijs of er ook gezorgd wordt voor de kleine boeren, zeide de voorzitter dat die hulp kun nen krijgen via het crisis-comité. De nadere vaststelling der gemeentebegroo- ting 1933 werd conform vastgesteld. Daarna kwam aan de orde de belasting- verhooging. het aantal opcenten personeele- belasting. Een poging om een crisisleening te sluiten ten bate van het tuinderscrediet, had niet de instemming van Ged. Staten. Daarom stelden B. en W. voor om het aantal opcenten op genoemde belasting te verhoogen tot 150 opcenten. Hoewel men de moeilijkheden ge voelde werd het voorstel goedgekeurd. Daarna werd goedgekeurd en in dank aan vaard de toezegging van het Burgerlijk Arm bestuur dat 5 werkloozen tewerk kunnen ge steld worden, voor het afzanden van een ter rein tegen een loon van 2.50 per dag met vrijen Zaterdagmiddag. Het moeten echter 2 ploegen van arbeiders zijn en wel een weez werken en een wachtweefc. De rondvraag leverde niels op. Daarna sluiting. Beier dan kinine slikken Is hel muggen dood le likken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 19