Vtaag. en Aanbod !Bucgeclijke Stand ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Voor de Huisvrouw. OUD EN NIEUW voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON HEILOO. NIEUWE NIEDORP (Nov.) HENSBROEK (Oct. en Nov.) CASTRICUM. Raadselhoekie X X X X X Oplossing van de fouten* zoekplaat. WAT DE OUDE TOREN DACHT land rich znllen moeien getroosten bedragen hart ook zonder twijfel meer dan 500.000 guld n terwijl het lang niet onmogelijk is, dat z'i rn'^'oen Villen overschrijden! Een millicen gulden „weggooien" (want daarop komt het neer!) zou in tijden van hoogconjunctuur geenszins goedgepraat gunnen worden, in het huidige tijdsbestek ware dit ten eenenmale onvergeeflijk, te meer, 'omdat tegenwoordig zoowel de personen, als de vrachtauto meerendeels in handen zijn «rekomen van economisch-zwakken. De A. N. W. B-, Toeristenbond voor Nederland, die onder zijn 90.000 leden ruim 40.000 auto- jrobiOsten uit a'le k'assen der maatschappij telt, heeft dan ook zeer zeker de meening v?n de gehee'e automobilistenwereld vertolkt door bij de Regeering krachtig aan te drin gen oo een spoed'nP wijziging van de jong de beschikking (welke ook in andere opzich ten du'deliik de kenmerken van haast-werk d^aant) ondat deze volkomen onnoodige .nieuwe last nW on h?t automobielverkeer t-x 1 komen te drukken. Verwacht mag in elk gevat worden, dat de Minister de aange legenheid grondig zal onderzoeken, terwijl d«n zonder eeniopn twiifel nv'ddelen gevon den kunnen worden om tenminste de tenuit voerlegging on te schorten. (Uitsluitend 2e hands artikelen), r Van 15 regels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. Mooi Fornuis z. g. a. n. 15, Veeren- bod 7.50, Berstel 7 50, zware Kapok matras 9, mooi eiken Ledikant met epiraalmatras 15, beste Linnenkast 12 50 DEKKER, Laat 182. Pracht electrische Piano, z. g. a n. met mooie rollen, schitterende muziïK, gekost 4500, nu 350, zeer geschikt voor café dancing. bar, ei z. DEKKER, Laat 182. Gemakskoffer met pot 6.50, Zieken stoel met pot 12.50, Ledikant 2.50, mooie Gaskachel z. g a n. 7 50, sterk Lits-jumeau met spiraalmatrassen 25. DEKKER, Laat 182. TE KOOP een in goeden staat zijnde BAKKERSKAR tegen billijken prijs, bij TH. RUITER, Dijkgraafstr. 38, Alkmaar. GEVRAAGD EEN HUISORGEL. Br met inl. en prijs onder letter V 412 aan het bureau van dit blad. Mooie groen emaille Vulkachel met plaat en pijpen 12, eenige Sa'aman- derkachels en Fornuizen voor spotprijs, kapokken en veeren bedden, alle soorten Meubelen z. g. a. n J L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. AANGEBODEN EEN VAMPIER STOF ZUIGER 120 volt, in ruil voor een stof zuiger 220 volt. JAC. SPEUR, St. Annastraat 43 J M Schipper. - Anna Hendrika, d van A Lute en J Breetveld. Overleden; Anna Maria Raadt oud 87 jaar. weduwe van H. N Schoma- ers. wonende te Amsterdam. Corne- rT nPrVifr' ?Ud 68 ^aar' €Chtgenoot van on i fift1] rS Laurens Houttuin, oud 60 jaar, wonende te Bergen. Wil lem Heinrich August Bohmer oud 72 jaar. wonende te Amsterdam. Ondertrouwd: Maarten Pieter Sloof en Aagje Brakenhoff. Wij hebben nog 2 gebr. HAARDEN TE KOOP, een J Jaarsma en een Deville, zeer goedkoop DE HEER en VRIES MAN. Veruronkenoord 85 !ficovinciuai 'flieuws Woensdagavond hield de „Katholieke Kring" zijn tweede avond in het Bruno'- gebouw. Na een openingswoord van Dr. Bar hoörn werd door den heer Theo de Witte uit Rotterdam een Kerstprogramma gegeven, gevolgd door declamatie. Het was laat afge- loopen daar de heer de Witte zijn trein miste en daarom later kwam. Het geheel gevulde gebouw, waar de dames goed vertegenwoor digd waren, luisterden met aandacht naai den kunstenaar die zijn gehoor wist te boeien Naar we vernemen zal het Gemengd koor „Harmonie" een kerkconcert geven in de Witte Kerk, die bereidwillig voor dat doel is afgestaan. De Vrijzinnig Democrati. che Kiesver- eeniging alhier heeft zich afgescheiden van het hoofdbestuur en zal zelfstandig de zaken regelen. Wat de reder, ic van de afscheiding is ons niet bekend. LIMMFN. Op verzoek van het bestuur van den Neutralen Bond van Boeren-, Land- en Tuin bouwers zal er Maandag te Hoorn een be spreking plaats hebber., tusschen voornoemd bestuur en de commissie *an 5 burgemeesters uit de 50 gemeenten De bespreking betreft dc- bekende 5 Koedijker punten. Geboren: Johannes Cornelis Jaco- bus, zoon van Petrus Anthonius Botman en Catharina Poland. Rie Annie, d. van Arie Jonker en Leijntje Tannetje Weststrate. Ida Maria, dochter van Johannes Hendricus Mosh en Petronel- la Takken Willem, zoon van Jan Edel en Katharina Kr&bman. Ondertrouwd: Leendert Jan van <]e> Zee te Weesp en Aukje Stuiver. Over.eden: Jan Langedijk, oud 54 jaren, echtgenoot vaa Trijntje Floor Meijert Simon Wijn, oud 70 jaren, echtgenoot van Aagje Koelemeij. Geboreu: Cornetia. d. v P A. Veul en Th de Haan Elisabeth, d. v A Hand en E. Batikras. lona, d. v D Groot en A Volkers. Rosina, d. v. M. Cómnvaudeur en E Bos. Overleden: Frederik Appelman, zoon van K. Appelman en J. Masteling, 4 maanden. Geboren: Margaretha Cornelic d Tan A. G. van Velzen en M Hourik. Auna Petrouella, d. van C. de ries en Ik moet mij nog kwijten van één ouden plicht: een lezeres vroeg, het is al lang ge leden! om het patroon van een gehaakt of gebreid Uooertje over- een boekenkastje aan den muur. Het lijkt mij veel fijner als u hier voor een lapje linnen of batist neemt en daar langs een kant haakt: hier heeft u een aller liefst patroon: u moet het in de dwarste ha ken in heen- en weergaande toeren en het aan den bovenrand afsluiten door een toer in de lengte. Zet 30 kettingsteken op en haak aldus de lste toer: sla de dichtstbijzijnde 7 steken ovei en werk 6 stokjes in den volgenden steek; de 2 middelste hiervan moeten door 3 lossen ge scheiden worden; haak dan twee maal afwis selend 7 lossen, 10 steken overslaan en t stokjes, (waarvan de beide middelsten door 3 lossen gescheiden) zijn, in den volgenden steek. 2de toer: 5 lossen, 6 stokjes (waarvan de beide middelste door 3 lossen zijn geschei den) om aan de naastbijzijnde 3 lossen; dan 2 maal afwisselend 7 lossen en 6 stokjes (waarvan de be de middelste door 3 lossen gescheiden worden) om de 3 lossen in het midden der dichtstbijzijnde 6 stokjes. 3de toer: 5 lossen, 2 maal afwisselend stokjes (waarvan de beide middelste door lossen gescheiden worden) om de dichtstbij zijnde 3 lossen, 3 lossen, 1 vaste steek in den middelste der 7 lossen van den voorlaatsten toer, denzelfden steek van den laatsten toer, mede omvattende en 3 lossen; dan 6 stokjes (waarvan de beide middelsten door 3 lossen worden gescheiden) om de 3 lossen, in het midden der dichtstbijzijnde 6 stokjes; 3 los sen, 3 stokjes om de eerste 3 van de dichtst bijzijnde „5 lossen 4de toer: 5 lossen, 3 stokjes om de dichtst bijzijnde 3 lossen; dan verder als de 2de toer, doch in plaats van de eerste 5 lossen slechts 3 lossen.» 5de toerhaak deze eerst als de 2de toer; daarna 2 maal afwisselend 3'lossen en stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen. 6de toer: 5 lossen, 2 maal afwisselend, stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen en lossendaarna als de 3de toer, doch de eerste 5 lossen en de steken, die op de laatste stokjes volgen, worden niet uitgevoerd. 7de toer: voor-het bovenste deel van den kant herhaalt men in dezen, en ook in eiken volgenden toer het patroon van den lsten tot den 3den toer; ik herhaal dit gedeelte dus niet steeds weer, doch ik voeg bij eiken oneven toer (dus 9de, 11de, 13de enz.) de steken bij, die op dit patroon volgen, en bij eiken even toer (8ste, 10de, 12de enz.) de steken, die er zich vóór bevinden; alzoo: verder 3 maal af wisselend 3 lossen en 3 stokjes om de vol gende 3 lossen. 8ste toer: 5 lossen, 3 maal afwisselend: 3 tokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen en 3 lossen. 9de toer: 4 maal afwisselend: 3 lossen en 3 stokjes om de volgende 3 lossen. 10de toer: 5 lossen, 4 maal afwiselend stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen en 3 lossen. 11 de toer: 5 maal afwisselend 3 lossen en 3 stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen. 12de toer: 5 lossen, 5 maal afwisselend stokjes om de dichtstbijzijnde 3 lossen en lossen 13de toer: 3 lossen, 5 maal afwisselend 1 stokje om de naastbijzijnde 3 lossen en 5 los sen; dan 2 stokjes door 5 lossen gescheiden om de volgende 5 lossen; 4 maal afwisse lend: 5 lossen en 1 stokje om de dichtstbij zijnde 5 lossen; dan 5 lossen; 1 vaste steek om de eerste 5 lossen van den 12den toer. 14de toer: 2 lossen. 2 maal afwisselend 6 stokjes, (waarvan de beide middelste door *1 lossen gescheiden worden) om de dichtstbij zijnde 5 lossen, 4 lossen en 5 steken over slaan; dan 3 maal afwisselend 6 stokjes, (waarvan de beide middelste door 3 lossen gescheiden worden), om de dichtstbijzijnde 5 lossen en 3 lossen; doch de laatste 3 lossen worden niet uitgevoerd; daarna 2 maal af wisselend 4 lossen en 6 stokjes (waarvan de beide middelste door 3 lossen gescheiden worden) om de tweede volgende 5 lossen; dan 2 lossen. 15de toer: 5 lossen* A 1 vaste in het eerste van de dichtstbijzijnde 3 stokjes; 2 lossen; 6 stokjes, (waarvan de beide middelste door 3 lossen gescheiden worden) om de volgende 3 lossen; 2 lossen; 1 vaste steek in het laatste van de dichtstbijzijnde 3 stokjes; 5 lossen; herhaal van af A nog 6 maal, doch werk bij de 2e herhaling na de 6 stokjes niet de 2 los sen en 1 vaste steek; en bij de 4de herhaling werkt u evenmin de vaste steek en de 2 lossen vóór de 6 stokjes, terwijl u na de 6 stokjes van de laatste herhaling de daaropvolgende steken weglaat. D 16de toer: 5 lossen, A: 6 stokjes, elk door 1 picotje (dat zijn 4 lossen en 1 vaste steek in het vorige stokje) gescheiden, om de 3 lossen, die zich tusschen de 6 naastbijzijn de stokjes bevinden; 3 lossen, 1 vaste in de middelste van de dichtstbijzijnde 5 lossen, 3 lossen, van A af nog 6 maal herhalen. Werk de 17de en 18de toer als de eerste en de tweede. Herhaal nu verder deze 18 toeren en verbindt bij elke herhaling de eerste 5 lossen en de 2de en 3de picot van den lóden toer aan den overeenkomenden steek van het vorige patroon. Maak uw kantje zoo lang, als het voor de looper behoort te wezen. Doch ik waarschuw u vooruit: het is géén gemakkelijk patroon. Indien u er niet mee kunt uitkomen, roep mij dan niet te hulp, doch vraag mij eenvoudig om een minder in gewikkeld patroontje. Dat schrijf ik dan in 1933 voor u uit! Het staat ook aardig om een effen lapje gekleurd linnen met een gekleurd picotrandje om te haken. Als uw boekenkastje b.v. bruin is (eiken of ander hout), leg er dan een bleek paars kleedje op en werk dat om met warm goudgeel. U zoomt het loopertje en haakt een picot-randje afzonderlijk; naderhand naait u dat met een fijn steekje tegen het linnen. Het picotrandje werkt u, door eerst een koord van lossen te haken, langer dan de looper is; dan werkt u op die lossen een aantal lusjes, b.v. van 3 lossen één vaste (telkens ook 3 lossen van het koordje overslaan!) Hierop nog een toer boogjes, waarbij steeds de vaste in het boogje van de vorige toer wordt gehaakt; de derde toer werkt u dan geheel in picotjes: één vaste, 3 lossen, één vaste in de vaste of het boogje van den vorigen toer; tusschen de pi cotjes telkens een losse. Als paars en goudgeel niet in uw kamer passen, neem dan een zwart loopertje, om werkt met rood, of een bruin met warm- blauw Dat moet u zelf maar bedisselen, want dat hangt van uw gordijnen en meubels af. Oplossingen der raadsels nit 't vorige nummer. Voor grooteren. 0 D E R D 0 G E E G G E R E E T VOOR TD S KTjEIITTJBS. Met Vader en met Moeder Gaat kleine Knor op stap. Nieuwjaar gaa hij straks wenschen. Nee, heusch! Het is geen grap!^ Oom Log en Tante Krulstaart, Die krijgen een bezoek. 't Is maar een eindje loopen: Daar even om den hoek. I Knor heeft zijn Zondagsch pak aan, Zijn petje op één oor. Zijn staartje krult wit vroolijk! Hij's in zijn nopjes, hoor! En als hij straks „gewenscht" heeft, Gaat Tante naar de kast, Geeft hem een handvol eikels. O f Knor daarop reeds vlast! 2. Woudenberg, Deur, Wouw, goud, beer, negen, goed. 3. O Olifant, alt priem Olifant baars eng t 4 Ik krijg een nieuwe jas. Moeder zal vandaag er met mij op uitgaan. (Alva). Foei, Jan, er ontbreken weer drie sommen aan je werk! (Nero). Vindt je haar nog te klein? Laat dan To naar den apotheker gaan. (Danton). Voor kleineren. 1. knie Rie; toe moe; beurt (ge)kleurd; fijn zijn; vlug (te)rug; tijd meid. 2. Roet, zoet, voet, snoet. 3. Klok, huis; klokhuis. 4. Het haantje van den toren. Een stommeknecht (dientafeltje). Ezelsooren (vouwen in een boek). Eksteroogen en negenoogen (gezwel len). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Verborgen lichaamsdeelen. Mag ik straks een ons koekjes voor u gaan halen? (2) Ik koop in kleine winkels dikwijls prettiger dan in warenhuizen. Annie, schenk elk glas goed vol! Jaapje keek niet uit en viel. Hè, wat sneu! Straks wachtte ik te- vergees op u en nu moet ik noodza kelijk uit! (2) 2. Mijn eerste is timmermansgereed schap; mijn tweede leeft in het wa ter en mijn geheel eveneens. 3. Kamraadsel. Op den rug van den kam komt de naam van een Nederlandsch eiland. Op den lo tand een deel van je voor hoofd. 2o een dorp in Overijsel. 3o een voorwerp, dat in de keuken gebruikt wordt. 4o de naam eener maand. 5o een plaats in België. n 6o een ander woord voor elfenbeen. 7o een opgerold koekje. 8o een adellijk heer, Hij kent dat op zijn hoefje En daarom loopt hij blij Met Vader en met Moeder Op Nieuwjaar door de wei! CARLA HOOG. (Nadruk verboden). 4. Mijn geheel wordt met 12 letters ge schreven en noemt een plaats in Gelderland. 2, 4, 8, 7 is een plaats in Noord-Hol land. 3, 5, 11, 6 wordt door den schoenma ker gebruikt. 1, 2, 11, 9 is een kleur. Een 7, 5, 10 is een scherp voorwerp. Een 11, 1, 2, 9 is een stekelig dier. Een 6, 2, 5 is een mooi, viervoetig dier. Een 4, 8. 3 ligt tusschen bergen. Een 12, 8, 8, 9, 4 wordt bij verschil lende handwerken gebruikt. Voor kleineren. 1. Vul deze 9 vakjes in met: 2 A 21 1U 1 D 2L 1M maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: 2. 3. 4. 2o. 3o. 4o. 5o. 6o. 7 o. lo. een vogel. 2o een jongensnaam 3o een jong viervoetig dier. Met r ben ik heel groot, met n een lichaamsdeel en met k ben ik er altijd, als er gekozen kan worden. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een plaats in Noord-Holland. Jo. rij een lichaamsdeed. een zitplaats, een jongensnaam, het tegenovergestelde van zoet. een jong viervoetig dier. een groote persoon een deel van verschil lende kleedingstukken. Ik draag mijn eigen huisje Heel handig op mijn rug En toch ben ik niet groot, hoor! Noem mij nu maar eens vlug! (Nadruk verboden). (Op Kerstdag geplaatst). 1. steek wagen, greep. 2. lorrie, wiel 3. dame, been 4. klok, wijzer 5. man, hand 6. idem, zak 7. dochtertje, manchet op mouw 8. kruier, duim 9. steekwagen, wiel 10. koffer, zijwand 11. heer, hand 12. bukkende man, voet 13. kruier, bodem van pet 14. dame, greep van koffer 15. idem, mantelzak 16. courantenjongen, jasmouw 17. idem, hak 18. heer, knoopen vest 19. idem, jaspand 20. koffer, sluiting 21. dame, arm 22. heer op treeplank, enkels 23. idem, bodem hoed 24. dame met kinderen, y2 beugel 25. jongen met pet, hals 26. dwarsligger, lA 27. heer, revers 28. idem, manchet 29. idem, hand 30. idem, koffergreep 31. heer, mond 32. idem, halve wandelstok 33. idem, manchet op pantalon 34. heer, hand 35. idem, zak 36. koffer, hoekstuk 37. dame, oog 38. heer, zak 39. idem, neus 40. idem, das 41 jongen, kraag 42. idem, kous 43. conducteur, been C. E. door DE LILLE HOGERWAARD. Het Oudejaar gaat henen, 't Heeft ons veel goeds gebracht, Zijn tijd is nu gekomen, Want 't Nieuwejaar, dat wacht! Wij kenden 't Oudejaar goed, Hij was een trouwe vriend, Maar hij is oud en moe nu, Hij heeft zijn rust verdiend! Nog vóór hij strakjes afreist, Bedanken wij hem vlug, Wantis hij eens vertrokken, Nooit komt Jiij weer terug! 't Is, of hij ons wat vraagt nog, Luister dus even goed! Wat heeft hij ons te zeggen, Vóór hij vertrekken moet? Zijn stem klinkt niet meer helder, Zijn rug is wel heel krom, En bevend zegt hij: Kinders. Denk er nu allen om. Dat je mijn kleinen jongen, Hij heet het Nieuwejaar, Heel vriend'lijk zult behand'len, Zijn taak, geloof m', is zwaar! Je deedt m' een enkel keertje (Niet dikwijls was 't) verdriet. Toe, doe je dat mijn jongen, Het Nieuwejaar, nu niet? Je maakt mij 't afscheid lichter, Als je mij dat belooft! Het Oudejaar wordt zwakker Zijn stem is nu gedoofd Wij wen«ehen dan elkaar toe: Geluk in 'tNieuwejaarl Dat het veel Heil mag brengen Aan U, mijn lezerschaarl (Nadruk verboden). door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Een oude, grijze toren Keek peinzend om zich heen. Wat waren met Nieuwjaar er Veel menschen op de beenl Zij gingen elkaar wenschen: Veel heil en veel geluk! Wie kon, die ging de straat op Daardoor was het zoo druk! De toren dacht daarboven: 't Is goed, dat eens in 't jaar Men zoo elkaar geluk wenscht En toch heb ik een „maarl" Zijn morgen weer vergeten De goede wenschen, och! Waarvoor was het Nieuwjaar dan? Bedenk dat even toch! Wij nemen op Nieuwjaar vaak Veel goeds ons immers voor, Maar eig'lijk mocht het heusch wel Het heele jaartje door! (Nadruk verboden). 44. heer, V, bril 45. idem, voet 46. parapluie, ondereind 47. heer, pantalon 48. idem, strot 49. dame, schoen 50. heer, das 51. idem, hoedlint 52. idem, jasknoop 53. dam? met kind, hand 54. dame, parapluieknop 55. kruier, oor 56. idem, schoen 57. idem, schouderriem 58. hond, halsband 59. bank, poot 60. handvalies, bodem 61. koffersluiting 62. kofier, greep.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7