Alkmaarsche Courant. KAMER VAN KOOPHANDEL. BALANS-UITVERKOOP De gevolgen van een operatie. Jladicnieuios fauitleloH t B. W. G. LIENESCH aaien) vier n dertigste leergang. WOEHSDAG 4 JAHUARI De toestand van eenige der voornaamste takken van bedrijf in dit district over 1932. NIEUWSJAARSREDE VAN DEN VOORZITTER. D AM ES-CON FECTIE LANG EST RAAT 41-43-45. Mo. 3 1933 Donderdag 5 Januari. Hilversum1875 Af. (Uitsluitend AVRO). 8— Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding. 10.15 en 10.30 Gramofoonplaten. 11.— Kook-en bakpraatje door mevr. R. Lotgering Hillebrandt. 11.30 AVRO-Kamerorkest ol.v. L. Schmidt. 12.15 Gramofoonplaten. 12 30 Vervolg concert. 1.Gramofoonpl. 1 15 Vervolg orkestconcert. 2.—2.30 Half uur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonplaten 3 Naaicursus. 3 45 Gramofoonplaten. 4 Ziekenuur. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. Hamel. 5.— Kinderverhalen 5.30 AVRO- Jcleinorkest o.l.v. N. Treep. 6 30 Sportpraatje, H Hollander. 7.Vervolg concert. 7 30 Engelsche les. 8.Vaz Dias 8.05 Gramo- foonplaten. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v Ed. v. Beinum(?) m. m. v. Ania Dorfmann, piano. In de pauze gramofoonpl. 10.15 Gra mofoonplaten. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bou Scholte. 11.— Vaz Dias. 1105 Gramofoonplaten. 11.1512.— Vervolg Kovacs Lajos. Huizen, 296 Af. (8.—10.—en 11.—2 KRO.de NCRV van 10.—11— en 2—11.30 uur). 8.9.15 en 10.— Gramofoonpl. 10 15 Morgenwijding. 10.45 en 11.— Gramofoon platen. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Or kestconcert. 2.Cursus fraaie handwerken. 3.Voor de vrouw. 4 Bijbellezing door Ds. H. Stolk m. m. v. solisten. 5.Concert K. Hartvelt, viool. R Bresser, cello en G Seyler, piano. 5.45 Handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Lezing. 6.45 Knipcursus. 7. weekoverzicht. 7 45 Ned. Chr. Persbureau 8 Concert door de Accordeonclub „Excel sior" o.l.v. Chr. v. Delft. 9.Voor de ouders. 9.30 Orgelspel A. Engels. 10 30 Vaz Dias. 10.35—11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 12 20 Orgelspel R Foort. 1.05 Solistenconcert, sopraan, bari ton, cello en piano. 2.05 Midland Studio orkest o.l.v. F Cantell. 3.20 Vesper. 405 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. 4.35 Mo schetto's orkest 5 35 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 6.50 Bach's pianomuziek door J. Ching 7 10, 7.30 en 7.40 Lezingen. 7.50 Liederen van L. Kellie door M. L. Kellie, sopraan en H Coffin, piano. 8.20 Deliusconcert uit de Oueen's Hall. BBC-orkest en solisten o.l.v Henrv Wood. 10.— Berichten, lezing 10 35 Chopin-recital door Leslie England 10 50 Kerkdienst. 11.05—12.20 BBC dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 Af. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50, 6.50 en 7.40 Orkest concert. 9.05 Radiotoom el. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.20—4.20 Radio- Harmonie-orkest ol.v. Gröndahl m. m. v. M. Rvtter, piano. i.3C Finsche muziek door het Radio-Symphonieorkest ol.v. prol. Georg Schneevoigt m m. v. Hanna Granfelt, zang 10.1011.50 Dansmuziek uit rest. „Ritz", o l.v. O. Lington. Langenberg, 473 Af. 6.257.20 en 10.40 •-12.10 Gramofoonplaten. 12.201.50 Con cert o.l.v. Eysoldt. 4.205.35 Uit München: Concert o.l.v. Kloss. 7.20 „Kaffee". 1. Kaf feehausmusik o.l.v. Eysoldt. 2. „Der Kaffee", hoorspel van E. M. Eber. Regie: Heil. 3 „Bliemchen und Mokka", vroolijke voor dracht. 4 Kaffe-Kantate van J. S. Bach, m. m v. solisten en orkest o.l.v. Buschkötter 9 50-11.20 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 Af. 8.05 Vioolrecital door A Pellicia. In de pauze: Filmpraatje. Na afloop berichten. Brussel, 508 en 338 Af. 508 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.302.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v Walpot. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Itali- aansche muziek door Ch. Walpot. 9.20 Om- roep-Symphonie-orkest o.l.v. Kumps. 10.30— 11.20 Gramofoonplaten. 338 M 12 20 Gra mofoonplaten. 1.30—2.20 Oude dansen door het Omroepkleinorkest. 5.20 Omroeporkest o l.v. J. Kumps. 6.55 Omroepkleinorkest o.l.v P Leemans. 8.20 Omroepo-kest o. I. v Kumps. 8.50 Gevarieerd avondprogramma m m. v. orkest en solisten 10 30—11.20 Concert door een orkest o.l.v. Leon de Decker Zeesen, 1635 Af. 7.25 Pianorecital door 'Arthur Schnabel. 8.20 Declamatie. 840 Dvorak's strijkkwartet in F Gr.t., op 96. door het Berlijnsche Strijkkwartet. In de pauze en om 10.05 Berichten. Hierna tot 11 20 Dans muziek door Adalbert Lutters orkest Stad en Omgeving. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 11 Daar heb ik nu wèl zin in. Ik begrijp, die echte Elzassers, dat zijn natuurlijk na tionalisten, misschien autonomisten. Ik heb in den trein al zin gehad om dat aan dien meneer te vragen, maar het leek wat onbe scheiden; ik dacht: als hij het zeggen wil, zal hij dat wel doen Hij zweeg. Clara keek hem aan en zag een oogenblik een kleine be vreemding oo zijn gezicht. Hij knipte met de oogen, trok 'toen de wenkbrauwen hoog, staarde voor zich als in een poging tot be grijpen. Maar begreep Clara wèlBegreep, uit het verschijnsel, aat precies het begin was van de crisis, zooals ze die op dien gt- denkwaardigen morgen in het ziekenhuis hadden gezien, dat Henri hier was op het grensgebied van de leugenh e t ver zwijgen met een oneer lij ke be doeling. Was de dokter maar hier; in elk geval zou ze hem dit schrijven; het zou hem erg interesseeren. Ja, ja, de dokters von den het een interessant geval, maar zij zat in angst Als zijn gedachten in die richting doorgingen, dan zou hij 't weer zoo angstig .benauwd krijgen Maar Henri, die een oogenblik mes en vork had aaargeiegd, bmq u -*** pp, tcktca In de hedenmiddag ten Stadhuize gehou den ledenvergadering van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier hield ae voorzitter, de heer S. W. A r n t z, na de ope ning een uitvoerige Nieuwjaarsrede. waaraan wij het volgende ontleenen: De algemeene toestand is nog steeds zorg wekkend, de werkloosheid blijft aanzienlijk, in vele belangrijke bedrijfstakken is de toe stand nóg ongunstiger geworden dan een jaar geleden. Het zijn vooral de nood in land- en tuin bouw, zoomede de slechte resultaten in bin nenscheepvaart en visscherijbedrijf, die den gang van zaken in ons district ongunstig be- invloedden. De prijzen op onze kaasmarkt vertoonden in den afgeloopen zomer lagere noteeringen dan velen zich kunnen herinneren en wij moe ten dan ook wel een veertig jaren teruggaan om dergelijke lage opbrengsten te vinden Gelukkig konden zich de financieele uit komsten voor de zuivelproducenten, dank zij de getroffen steunmaatregelen, in de laatste maanden herstellen. De prijs- en koersstijgingen, die wij in de zomermaanden van 1932 heben geconsta teerd, brachten het zakenleven weliswaar eenige verademing, gepaard gaande met een gevoel van terugkeer van vertrouwen, maar zij vermochten ons toch de lang verbeide op leving niet te brengen. Na September volgde immers weer een inzinking van het econo misch peil. Gelukkig was deze val niet hevig, zoodat de meening veld wint, dat wij het laagste niveau achter den rug hebben. De economische blokkade, die feitelijk een aanvang nam tijdens de crediet-crisis van Juli 1931, is geleidelijk zóó afdoende gewor den, dat reeds 40 landen ter wereld het koo- pen van buitenlandsche valuta hebben verbo den of den uitvoer van eigen valuta beperk ten. hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt Daarnaast wast schier dagelijks de stroom van directe maatregelen tot het beperken, ol veelal ook tot het geheel tegengaan van be paalde importen. In onze Kamer werd meermalen de vraag gesteld: of onze regeering dit alles nu maar lijdelijk moest aanzien? Daarop heeft de re geering inmiddels ten antwoord gegeven, dat zij het als een internationalen plicht gevoelt aanhoudend te blijven waarschuwen tegen de onheil brengende afsluitingspolitiek, die Europa economisch en politiek naar den af grond dreigt te voeren. Dat daarnaast daden noodig zijn, heeft zij ten volle erkend Te Oslo werd een eerste poging gedaan om een dam op te werpen tegen het voortschrijdend protectionisme. Te Ouchy werd de grondslag gelegd voor een geleidelijke afbraak van han delsbelemmeringen. Behoedzaam paste onze regeering ook de contingenteering toe, waaraan de Kamers van Koophandel hare medewerking verleenen Het streven van verschillende Kamers van Koophandel in den lande, waaronder ook de onze, om te geraken tot internationalen goe- derenruil, kan ik hier tevens noemen. De hoop, door velen gekoesterd, dat de in Juni 1932 te Lausanne geslaagde herstel conferentie een opleving van den economi- schen toestand zou brengen, bleek helaas ijdel te zijn. Weliswaar werd na 24 dagen on derhandelen tusschen Duitschland en de schuldeischende mogendheden een einde ge maakt aan de herstelbetalingen, maar nog steeds drukt de last der oorlogsschulden loodzwaar op de volken. De Ottowa-overeenkomst bleek voor onzen export in menig opzicht ook weer een nieuw struikelblok te zijn! Door al de genoemde en niet genoemde narigheden in het buitenland en de moeilijk heden. die het bedrijfsleven bovendien in eigen land ontmoet, waar de koopkracht even eens sterk daalde en de overheid veelal nog te lang blijft vasthouden aan een levenspeil, dat niet strookt met den wereldtoestand en de bedrijfsmoeiliikheden, raken vele bedrijven met den dag den financieelen ondergang meer nabij. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den toestand der voornaamste bestaansbronnen in het district der Kamer, allereerst de grove tuinbouwproducten. Het jaar 1932 is voor de verbouwers van zich er over heen te zetten, dat hij ergens niet bij kon. Hij keek haar aan, glimlachte, en glimlachte haar angst weg. Enfin", zei hij, en dat „fin" was het einde van alle donker gedenk, „ik wil die menschen wel eens hooren praten over hun land, en hoe ze zich het beste bestuur den ken". En Clara knikte nadenkend. Het was toch eigenlijk wel griezelig dat hij in zoo'n andere gedachtenwereld leefde, waarin ze maar van tijd tot tijd een kijkje kreeg; een wereld zóó vreemd aan die waarin ze vroeger samen hadden geleefd, en waarin zij nog was. Vroeger zou hij hebben gezegd: „Och, zoo'n vergadering van eerzuchtelingen en in triganten- Vaderland! Jawel, dat is de leus. Maar ze denken alleen om eigen voordeel!" Maar dat bestond nu niet meer: menschen. die iets anders zeiden, dan ze meenden God. als 't maar waar was, wat de dokter zei dat die afwijking maar t ij d e 1 ij k zou zijn Ineens was haar vreugde weggevallen; ze voelde dien man, dien lieven jongen van haar, waar ze vanmorgen nog zoo g e 1 u k- k i g mee was geweest, als een, ja een krankzinnige Haar eedachten aarzelden voor het begrip Ze huiverde. Heb je het koud?" vroeg Henri, die al ongemerkt een poosie met bevreemding naar haar had zitten kijken. Och nee 'n beetje tfiisschien" voegde ze er haastig aan toe, om verder door-vragen te voorkomen. Nu, laten we dan o-^^nen *- Ja, «au laat ik W eve*. hitr *aar, grove tuinbouwproducten zéér slecht ge weest. De in de schuren opgeslagen groote voorraden winterkool zijn slechts gedeeltelijk en dan nog tegen zeer lage prijzen verkocht Door het aanhoudend zachte weer is een groot deel zelfs als afval op het land terug gebracht. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat aan de veilingen aangevoerde partijen de toch al zeer lage minimumprijzen niet kon den opbrengen. Met den voorraad winterwor telen was het al niet beter; de uien maakten een gunstiee uitzondering. Tengevolge van de gedeeltelijke mislukking van den oogst in andere Europeesche landen, konden onze voorraden n.I. tegen goede prijzen geruimd worden. Ook voor den handel is de winter en voorjaarscampagne 1932 ongunstig ge weest, zoowel in binnen- als buitenland, waarbij voor den export nog kwamen de be kende invoer- en betalingsmoeilijkheden. Ook voor de inmaakfabrieken is door het zachte winter- en voorjaarsweer de afloop niet gun stig geweest. Prijzen voor tomaten en andere kaspro ducten nauwelijks meer loonend, vroege- en latere aardappelen vrijwel waardeloos, voor vroege- en herfstkool bij geringe aanvoeren dooreengenomen veel te lage prijzen. Alleen de priizen voor bloemkool en uien waren rede lijk. Geconstateerd kan worden, dat over het algemeen de consumptie in het binnenland van de in dit overzicht genoemde producten toeneemt, de afzet in het buitenland afneemt Betalingsmoeilijkheden in Duitschland, in voerverbod gevolgd door een beperkte contin genteering van Frankrijk, invoermoeilijk- heden in de meeste andere landen, deden den export in den afgeloopen zomer en herfst af en toe geheel stilstaan. De inmaakfabrieken konden voor lage prijzen inkoopen, de afzet is normaal, doch eveneens tegen lage prijzen Ook voor de fijnere tuinbouwproducten, die langs de duinstreek en in de streek Heiloo— Castricum en in de omgeving van Alkmaar worden verbouwd, waren de prijzen niet loo nend, de oogst van het hoofdproduct, de aardbeien, was goed, doch de prijs veel te laag. De toestand van den landbouw. Het jaar 1932 is voor den landbouw finan cieel zeer nadeelig geweest. Verhoogde in voerrechten, contingenteeringsmaatrègelen en verminderde koopkracht in het buitenland zijn de oorzaken van een teveel aan uitvoer- producten in ons land, waardoor in zeer veel gevallen een daling in de prijzen is gekomen, zoodat een winstgevende productie schier on mogelijk werd. In zeer korten tijd is een ver slechtering ingetreden, die voor den land bouw noodlottig is geworden, zoowel de op brengst als de daling van de landprijzen be treffend, zoodat wij kunnen zeggen, dat wij een verarmden en hulpbehoevenden boeren stand hebben gekregen. De regeering heeft getracht door invoering van crisiswetten den toestand te verbeteren en de gevolgen hiervan zijn van dien aard, dat inderdaad verbetering is ingetreden, al is dit niet in die mate als verwacht werd, met uitzondering van rundvee en schapen. Voor den graanbouw, in het bijzonder voor de tarwe, heeft de tarwewet goede medewer king verleend en het besluit om het maalper- centage op te voeren tot 40 is ongetwijfeld in het belang van den landbouw en van het land in algemeenen zin Tengevolge van de regelingen der regee ring is voor verschillende onderdeelen van het landbouwbedrijf de kans op meerdere zekerheid voor de financieele uitkomsten voor het volgend jaar gunstiger, tenzij zich weer nieuwe onvoorziene moeilijkheden voor den uitvoer mochten voordoen, waardoor de regeering weer voor nieuwe moeilijkheden zal worden geplaatst. Bloembollenkweekeri) en handel. Het gewas van tulpen was dit jaar ver be neden het middelmatige. Toch waren de prij zen van tulpen aanvankelijk zeer laag, echter tengevolge van den geringen voorraad van vroege tulpen, stegen zij in het midden van den handelstijd Ook van sommige soorien Darwintulpen ging de prijs iets naar boven echter in geringe mate. Tengevolge van den besten hyacinthpn- oogst liep de prijs van dit artikel sterk terug Voor crocussen hetzelfde, zoo ook voor bijna alle bijgoed-artikelen. Voor narcissen waren de prijzen zeer slecht en ver beneden cultuur prijs. Toen in Maart en April de bloembollen, die in 1931 waren geleverd, betaald werden telefooneeren". Goed, dan betaal ik terwijl Dus avanavond ga ik daarheen. En jij?" Ik ga mee Kind, wat 'n plotselinge belangstelling in de politiek. Ik had gedacht dat jij liever naar een theater of naar een bioscoop had willen gaan. Maar je hebt gelijk Het werke lijke leven is véél mooier, en de politiek Ja dat is toch eigenlijk wel iets prachtigs, hè Typisch, dat ik dat vroeger nooit zoo heb ge voeld „Ja", zei ze zacht, en weer met iets van haar angstig verdriet. „Nu, ik ga telefonee ren". Ze ging, en hij wenkte den kellner. „Addi- tion". ZEVENDE HOOFDSTUK. De politieke vergadering. Ze werden afgehaald met de auto; de heer met het Duitsche accent, die nu trouwens heelemaal Duitsch sprak, wachtte hen in de hal van het hotel; de dame bleek in de auto te wachten. Onderweg werd zeer weinig ge sproken. De rit duurde trouwens geen kwar tier, maar de wagen reed snel, en ze waren een eindje buiten de stad, toen hij voor een eenzame villa stil hield. Is dit uw woning?" vroeg Henri met eenig respect. Het zag er grootsch uit: een breede oprijlaan had hen tot op een tamelijk hoogen heuvel gevoerd, voor het huis, da midden in een groot park scheen te lig"' n en «kt Mi prachtig, tut y«r uitzicht haó, tiet bleek eerst welke enorme verliezen door den koers van het pond sterling en Scandinavi sche kronen door de exporteurs werden ge leden, zeer zeker verscheidene millioenen guldens. Dezen herfst w*erd door de gezamenlijke lyacinthenkw eekers een belangrijke hoeveel heid hyacinthen vernietigd, pl.m. 100 H.A., ten einde voor het volgende seizoen overpro ductie te voorkomen. Amerika was voor den bloembollenexport eer slecht, een gevolg van de invoerbelemme- ringen en hooge invoerrechten. Naar Oosten rijk en Hongarije werd bijna niets geleverd, aangezien geen deviezen beschikbaar waren Frankrijk nam iets meer dan de andere lan den. Door den hoogen waterstand in sommige polders is in dezen herfst nogal schade aan de geplante tulpen toegebracht, hetgeen ech ter het volgend voorjaar eerst goed zal zijn te constateeren. Over het geheel genomen overtrof de uit voer toch nog die van het vorige jaar wat be treft de hoeevelheid, de geldwaarde van het uitgevoerde verminderde echter zeer sterk. Kaashandel. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt bedroeg in 1932: 5338 stapels, wegende 5.755.008 K G., tegen 5286 stapels, wegende 6.300.421 K G. in 1931. De uitvoer uit Nederland van Edammer 40-plus-kaas bedroeg in de maanden: JanuariNovember 1932: 18.312 tons, waarde 9.627.000, JanuariNovember 1931: 21.725 tons waarde 14.470.000, JanuariNovember 1930 21.993 tons, waarde 17.357.000. De e::port van alle kaassoorten liep in de eerste elf maanden van 1932 tegen met 8 8 millioen kilo en gaf circa 16 millioen gulden minder opbrengst dan in dezelfde maanden van het jaar 1931. De exporthandel had door de allerwege be staande handelsbelemmeringen ten zeerste te lijden. Groote exportgebieden zijn daardoor in den loop der laatste jaren verloren ge gaan, terwijl elders de import sterk werd m gekrompen. De moeilijkheden, die bij den export naar Soanje reeds vroeger bestonden, zijn in het afgeloopen jaar nog toegenomen, daar men zich daar te lande op de kaasbereiding is gaan teleggen. Frankriik heeft den invoer van kaas gecon- tingenteerd. terwijl de exoort naar Duitsch land door de deviezen-regeling gedrukt wordt Tot overmaat van ramn werd nog de in voer in Engeland bemoeilijkt door de Ottowa overeenkomst, die de dominions in een be voorrechte positie plaatste, terwijl de Middel- landsche-Zee-landen door slechts betalingen belangrijke verliezen veroorzaakten. Het is den handel gelukt zij het (Jan ook gedurende dezen zomer tegen zulke lage prijzen (15 tot 20 cents per pond), die wij in de laatste veertig jaren vrijwel niet hebben geend, de aangevoerde kaas grootendeels te plaatsen, zoodat van een te grooten voor raad niet mag worden gesproken. Bezien in het licht van de voor alle be drijfstakken buitengewoon slechte tijden, mag de kaashandel over het algemeen niet kla gen. Exporthandel in gecondenseerde melk en aanverwante producten. In Maart, toen de belangrijke melkproduc tie begon, werden de producten in Holland öf onverkoopbaar óf moesten afgezet worden tegen vèr onder de loonende. Hoofdzakelijk was deze toestand te wijten aan de contingen- teeringsmaatregelen in Frankrijk en Duitsch land en aan de beperking, die verschillende kleinere afnemers dezer producten aan den import ervan stelden. De afzet van afgeroomde gecondenseerde melk in Engeland, de hoofdmarkt van dit product, werd niet door beperkende maatrege len getroffen, doch de volle gecondenseerde melk werd wèl door invoerrechten en later door de Ottawa-overeenkomst zéér getroffen Daar de afzet der producten op verschil lende andere groote markten echter zeer ge handicapt was, werd de concurrentie tusschen de Hollandsche fabrieken onderling op de Engelsche markt met nog grooter hevigheid gevoerd dan andere jaren, resulteerend in een verlies voor alle belanghebbenden. De export van gecondenseerde melk naar Zuid-Afrika een der hoofdmarkten voor volle geconden seerde melk, werd dezer dagen beperkt door een extra hooge dumoingduty. Waarschijnlijk is deze markt voortaan voor ons gesloten. Op het moment, nu de melkproductie fn Nederland zeer klein is, is het onmogelijk om een toonenden prijs voor de melk te bedin gen Wij zien daarom den toestand, zooals die in het voorjaar zai zijn, niet dan met zeer groote bezorgdheid tegemoet. Bankbedrijj Voor het geld op korten termijn was markt zeer ruim. Sinds 7 Mei j.1. noteerde de was acht uur, maar zomertijd, en dus nog ten volle dag. De Duitsche heer, die zelf had gechauf feerd, sprong van de bok en klopte met een zwaren ijzeren klopper, waarvan het einde een kogel was, op de eiken deur. Deze week en een oude, in stemming zwart gekleede be diende deed open. Nu stapte ook de Belgische dame uit, en verzocht Henri en Clara nen te volgen. Men liep door een ruime vestibule, een gans door, een trap op. Toen was er, als in oud-Hollandsche patriciërshuizen, terzij een trapje van enkele treden, die men af daalde. De bediende, die het gezelschap was blijven volgen, klopte op een eigenaardige wijze aan een kleine deur drie rappe, korte tikken en twee zwaardere, langzamer trad toen terzijde en opende de deur voor de be zoekers. Het zeer ruime vertrek had een eigenaardig karakter, dat het midden hield tusschen een salon en een vergaderzaal. Er waren te veel stoelen voor een salon, maar ze waren ge schikt aan vele kleine tafeltjes. Die alle ge richt waren naar één kant, waar een ietwat grootere tafel stond, die dan eenigszins er uit zag als de bestuurstafel, en waarachter een drietal heeren zaten, met het oog naar de an deren, aan de kleinere tafels verspreid; het konden in het geheel ongeveer een dertigtal personen zijn. De Belgische dame scheidde zich dadelijk bij het binnenkomen van de an dere drie af, en voegde zich bij een ge ze schap van een zevental, waaronder twee dames, aan een tafel uiterst rechts :n de zaal Clara, kaar naziende, aerkte aot prolongatierente onafgebroken 1 zijnde nog beduidend lager dan het vorige jaar. De gemiddelde prolongatierente beliep over 1932 1.18 tegen 1.60 over 1931, terwijl ze in iet eerste crisisjaar (1930) gemiddeld 2.18 noteerde. In den loop van 1932 is er in zoo- verrre verbetering gekomen, dat voor leenin gen op langen termijn de rente zich weer in dalende richting is gaan bewegen, waarmede gepaard ging een stijging der vóórdien zoo gedaalde obfigatiekoersen. Behoudens een kleine tusschentijdsche op leving was de effectenbeurs zeer stil. Over het algemeen schijnt de groote daling op de beurs wel tot stilstand te zijn gekomen, ter wijl speciaal in Duitschland symptomen merkbaar worden dat de zaken weer iets beter gaan marcheeren. Intusschen belemmeren nog steeds de door de crisis in het leven ge roepen tolmuren het zakenleven en zoolang die er nog zijn, zullen deze op alle zaken hun funesten invloed doen gevoelen. Visscherij en vischhandel te Den Helder en omgeving. Ondanks het feit, dat de vangstcapaciteit onzer visschersvloot door grootere vaartuigen en krachtiger motoren verbeterd is, zijn de resultaten beduidend lager. Wederom hebben in de wintermaanden ook verschillende vaartuigen van Zuidholland en de Zeeuwsche stroomen de garnalen vangst alhier uitgeoefend en hun vangst te Den Hel der door den gemeentelijken vischafslag ver kocht, maar aanvoer en prijzen waren lager dan de vorige jaren. Zuiderzeebot werd meer m angen door deze visschers dan gewoon lijk. Kuil visschers, trekkers, fuiken-(komraen) visschers hebben jacht gemaakt op haring, geep, ansjovis en sardijn. De haringvangst was ruim, prijzen laag, geepvangst tamelijk goed met bevredigende prijzen; ansjovisaan- voer gering, sardijnvangst was niet ongun stig, maar zoodra in de eerste behoefte was voorzien, konden geen loonende prijzen meer bedongen worden. De Noordzeevisschers hadden Iets meer tong- en scholvangst, hetgeen waarschijnlijk te danken is aan het gedurende een geruimen tijd werkloos liggen van het grootste deel der stoomtrawlvloot De prijzen waren echter ook laag en onvoldoende. Door de afsluiting van de Zuiderzee, welke in Mei tot stand kwam. verminderde de gar nalen vangst on het tegenwoordige IJselmeer danig. Door den nood der tijden gedrongen, heeft het gemeentebestuur van Den Helder in over leg en samenwerking met visschers en hande laren eenige proeven genomen om garnalen levend te Amsterdam te brengen. Deze proef is geslaagd en wanneer de visschers voldoen de zorg aan de levering blijven besteden, kan dit een aardig afzetgebied voor de toekomst worden. De garnalendrogerijen en vischmeelfabrie- ken, die ook aan de eendenhouders zooge naamd „nest" en „vischafval" („puf") leve ren, besteedden veel lager prijzen dan voor heen. De palingvangst was dezen herfst aan den binnenkant (zuidkant) van den afsluitdijk in de nabijheid van Den Oever (Wieringen) bui tengewoon groot, zóó zelfs, dat er dagen wa ren, dat men de vangst niet kon bergen, tor- wijl men benoorden den dijk op de kust van Texel en Den Helder nagenoeg geen vangst had, in tegenstelling met vroeger. Wanneer de spuisluizen in den afsluitdijk vooral in den trektijd der paling goed functionneeren, heeft men hoop, dat die abnormale vangsten regel matiger zullen blijven. Alikruiken en wulken werden nogal gevan gen en konden tamelijk bevredigende prijzen bedingen. Mosselen werden nagenoeg alleen voor eendenvoer en als zaad, om in de Zeeuw sche stroomen over te planten, gevlscht. De zeergrasoogst was minder dan gewoon* lijk, prijzen ondergingen weinig verandering; de vraag was niet groot. De vischhandel had, wat den export be treft, met groote moeilijkheden te kampen. Vooral ansjovis, die gewoonlijk nagenoeg ge heel door het buitenland wordt afgenomen, wordt door deze moeilijkheden het allermeest getroffen. Zoolang de grenzen gesloten blijven en er zijn nog geen teekenen, die er op wijzen, dat daarin spoedig verbetering te wachten is moet er naar andere mogelijkheden ge zocht worden om de visscherij en den handel op de been te houden. Onze Kamer heeft een plan in studie genomen strekkende de belang hebbenden op te wekken propaganda te ma ken om het gebruik van visch in het binnen- Jand te vergrooten. dadelijk na hun binnenkomst een groot ka merschut voor de deur werd geschoven, ter weerszij waarvan twee der bezoekers, als al de heeren in smoking, bleven staan. Maar evenmin als het duidelijk bleek,*of dit een vergadering of een avondpartij was, even weinig was het zoo dadelijk uit te maken, of deze heeren een soort deurwachters waren, dan wel eenvoudig bezoekers, die gastheer en -vrouw eventjes hulp verleenden bij het ar- rangeeren van hun salon, en nu even stonden rond te kijkenn of ze ook een kennis zagen om een gesprek aan te knoopen. Intusscnen leidde de Duitsche heer Henri en Clara naar wat de bestuurstafel kon wezen, en stelde hen, in het Duitsch, voor aan de heeren, die daar aan gezeten waren „Herr von Loben Strich Herr und Frau Doktor Van der Hoghea Loegt; vom Ministerium des Auslands im Haag". De heer von Loben Strich, de middelste der drie, stond op, sloeg met niet al te mili taire allure de hakken Tegen elkander, kuste Clara de hand en boog tegen Henri, terwijl hij hem beleefd maar strak aanzag. Daarna had, op iets minder ceremonieelen toon, de voorstelling der beide andere heeren plaats. De heer von Loben Strich verzocht de gasten plaats te nemen waar zij wilden, waarop de Duitsche heer, wiens naam nog niet ge noemd was. hen'naar een onbezet tafeltje ge leidde, in de nabijheid van de „bestuurstafel". Een k"*,"i»iiak'ng met de andere aanwezigen sche" "-cd'g. {Wordt vwolgd.jj

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5