Groote brand te Zwolle. Binnenland, Het Klooster der Dominicanen met de rijke bibliotheek en vele schilderijen verloren gegaan. Tijdens kerkdienst. landseh. Hij vertelde, dat hij graag weer te rug wou naar China, maar dat hij geen geld had voor den overtocht Twaalf jaar wat hij al in Nederland; twee daarvan woonde hij in Zwolle. Hij handelde overal in, het meest in kleedingstukken. De pinda leverde niet veel op, tei hij. Op elk pakje verdiende hij 1J4 et- Hij moest dus heel wat verkoopen voor hij wat verdiend had. En de Hollanders aten het aiet graag, het was dus armoe lijden. De andere Chineezen waren er niet veel be ter aan toe. Eén had den heelen dag op straat gezworven en niets verkocht. Dan was er nog een oude Chinees, die vrouw en kroost in China had, maar ook geen kans zag weer te rug te gaan. Wat de logementhouders ons vertelden, kwam veelal op hetzelfde neer. Over het algemeen zijn er twee soorten van handelaren onder de Chineezen: negotie-Chi- neezen, die we wel kennen met hun koffers, dassen en kleeden en de pinda-mannetjes. De eersten waren verreweg het intelligentst. Ze praten veel onder elkaar, spelen kaart en we ten met kleine middelen groote dingen te be reiken. Zoo waren er een paar geweest, die twee fruitkistjes met een koperen draad hadden be> spannen. Daarop tokkelden ze dan wijsjes, die door het heele koor Chineezen werden mee gezongen. Negotie-Chineezen, zoowel als de pinda- mannetjes, werken in groepjes; meestal zijn ze familie of kameraden. Onder elkaar zijn ze vriendschappelijk en solidair. Wanneer b.v. een Chinees een dag niets verdiend beeft, wordt hij door zijn kameraden in de kost ge nomen. Ze helpen elkaar voort en deelen hun laatste stuiver samen. Betalen doen ze geregeld, ze zijn stipt eer lijk, maar zuinig. Steeds tracht de Chinees wat over te houden om het te bewaren voor kwade dagen. Wat ze eten? Dat was onze tweede vragg. Rijst, vooral veel rijst, was het antwoord. En daarbij witte kool en visch. Alles bereiden ze zelf. Voor het gebruik van gas betalen ze 10 cent en dan kokkerellen ze zooveel ze willen. Bij de bereiding van hun maal zijn ze vreeselijk se cuur. Vooral de kool wasschen ze wel 10 of 15 maal voor ze klaar maken. Sommige Chi neezen zijn geboren koks en weten heerlijke schotels klaar te maken. Het bewijs daarvan werd ons geleverd door een Chinees, die juist met een bord rijst dat er heel smakelijk en frisch uitzag, uit de keuken kwam. Drinken doen ze vooral warme koffie met veel suiker, want ze houden veel van zoetigheid Ze leven heel regelmatig. Tegen een uur of acM. hall negen, gaan ze naar bed en 's morgens om hali acht gaan ze langzamerhand de straat weer op. Moeite hebben de logementhouders niet met hen. Hun zindelijkheid. Ze wasschen zich verbazend graag, liefst met warm water en in handen borstelen scheppen ze veel vermak. Ze zijn buitenge woon netjes op hun boeltje en verschillenden van hen gaan iedere week baden. Watervrees kennen ze niet. Over de verzorging schijnen ze nog al te vreden te zijn. Ze betalen 40 tot 50 cent per nacht, waarvoor ze dan nachtverblijf en 'smor- gens en s avonds een kop warme koffie krij gen. We vroegen naar hun kleeding en de loge menthouders vertelden, dat deze, behoudens enkele utizonderingen, vrij goed voor elkaar was. Tenslotte vroegen we nog naar hun pro duct „Pinda lekka" Dit komt, keurig verpakt, uit fabrieken te Amsterdam en Rotterdam, en wordt door de menschen in gesloten trommels bewaard en uitgevent. De pinda is verwerkt tot een ta blet en smaakt erg zoet, maar niet onaange naam. In ieder geval is het heel goed te eten, al zal natuurlijk niet iedereen van zooveel zoet houden. Hierna hebben we afscheid genomen van deze zwervende zonen van het Hemelsche rijk, die door den nood der tijden gedwongen worden op een voor hun vreemde manier ver van hun land in hun onderhoud te voorzien. Zij doen hun werk in stilte en dragen ook in stilte hun leed met een Oostersche gelaten heid, dia de gedwongen ballingschap toch niet verzacht. Het zijn bescheiden figuren, die in den vreemde steun vinden in elkaar, en noch zich zelf, noch hun nood opdringen aan an deren. Misschien is het ook daarom wel, dat hun handel minder succes heeft dan van me- nigen Westerschen straathandelaar, die de spreuk in toepassing brengt, dat de brutale de halve wereld heeft. Wat wij gehoord en gezien hebben van de groote zindelijkheid, waarmede de pinda- mannetjes zich zelf verzorgen en van de zorg vuldige behandeling van hun verpakte koop. waar, stelt allen in het ongelijk, die zouden meenen, dat om onzindelijkheid die arme drommels zouden moeten vermeden, of hun product geschuwd worden. JUWELIER BESTOLEN. Bij een juwelier in de binnenstad te Den Haag vervoegden zich gisteren een man en een vrouw van vreemde nationaliteit ver moedeiijk Poolsche. Ze vroegen eenige sieraden op zicht. Ter wijl de juwelier deze klanten aan her helpen was, hebben ze kans gezien een wit gouden armband met zeven brillanten ter waarde vaa 430 weg te nemen. 1930 14,5 millioen; kt 1931 11,5 millioen en in 1932 slechts 8 millioen gulden. DOODELIJKE MIJNONGELUKKEN IN 193Z Het aantal ongevallen mei doodel ijken af loap in de mijnen in Limburg bedroeg in 1932 drie-en-twintig. Hiervan gebeurden er in de Staatsmijnen veertien, in de gezamenlijke particuliere mijnen negen. De totaalcijfers voor 1931 waren 21 (16 en 11); 1930 28 ((1 en 17); 1929 30 (8 en 22). DALING IN DEN VISCHOMZET TE IJMU1DEN. De totaal-opbrengst van de in het afgeloo- pen jaar in den rijksafslag te ljmuiden ge veilde visch bedrueg acht millioen gul-ien te gen 11.5 millioen gulden in 1931 Van 1929 af is de omzet aldaar steeds dalende geweest namelijk in genoemd jaar 16,7 millioen; ia ONEERLIJKE ACCOUNTANT. De Haagsdie rechtbank heeft de gevan genhouding bevolen van den Haagschen ac countant, die gearresteerd is in verband met verduisteringen ten nadeele van het Isr Wees- en Doorgangshuis te Leiden. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN IN 1932 STERK ACHTERUIT GEGAAN. Meer dan één andere haven in West-Europa De voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam, de heer W. A. Engelbrecht, heeft in de hedenmiddag gehouden vergadering der Kamer zijn Nieuwjaarsrede udgespioken, waarin hij en kele beschouwingen ten beste gaf over het economisch leven in het gebied dier Kamer. Ten aanzien vaa de Kotterdamsche haven zei hij daarbij o.m het volgende: Handel en nijverheid, grootendeeis ver band houdende met de scheepvaartbeweging, ondervonden meer dan elders den terugslag van het economisch leven Groote moeilijkheden bleven den voor onze stad zoo belangrijke trai.sitohandel, den distributiebedrijven en de industrie niet ge spaard. Scheepswerven werden gesloten of hielden zich met sterk verminderden staf staande, ter wijl onze stoomvaartmaatschappijen, voor zooverre zij de schepen niet oplegden of ver kochten. alleen met groote opotferingen de vaarten tot behoud van verkeersgebied onder hielden. De goederenbeweging (invoer en uitvoer over zee) over de haven van Rotterdam nam volgens de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Stanstjtk in de eerste 11 maan den van 1932 met pl m 7 mjllioen ton of 27 af ten opzichte van 1931, of met 13 mil lioen ton (41 vergeleken bij i930. Het aantal Jer in Rotterdam binnengeko men zeescheper daaide van 11.383. metende 18.072.955 ton netto, ia 1931 tot 10.075, me tende 14.938 027 ton rutto, in 1932. In per centen uitgedrukt bediaagt de vermindering vooi het aantal schepen 115 voor hun inhoud 17.3 Geen der guote W -Europeesche havens ondervond een dergehjken sternen achteruit gang. EEN BENDE AUTODIEVEN GEARRESTEERD. Ongeveer twintig /ongens, tus schen 16 en 19 jaar, gearresteerd Ze stalen ook rijwielbelasting- plaatjes. De Haagsche politie heeft de hand gelegd op etu bende van ongeveer twu.tig jongens tusschen 16 en 19 iaar, die er den iaatsten tijd hun werk van maakten auto's en rijwielbelas- tingpiaatjes te steien. De auto's werden latei hier en daar terug gevonden, meermalen beschadigd, terwijl veischlilende voorwerpen, welke zich in de auto's haden bevonden gestolen bleken te zijn. Met de arrestatie van drie jongelieden, die verdacht werden van dieistal van vier rijwiel belastingplaatjes, gepleegd in den avond van 23 December j.1. in de omgeving van het Zuiderpark, kwam er Jicht in de tot toen onopgehelde diefsta len. Het bleek der poli tie, dat de diefstallen gepleegd werden door groepjes van drie tot vijf jongelieden, die er s avonds op uit trokken. Bij het stelen van een auto volgden de jon gens de volgende tactiek De auto w*rd eerst circa twintig meter weggeduwd, waarna werd gestart. Zoodoende werd voorkomen dat de eigenaar van de auto het geluid van den motor zou hooren. De gestolen belastingplaatjes werden ge deeltelijk op de markt aan onbekende per sonen, gedeeltelijk bij ten opkooper, wonen ae aan het Oliënberg, van de hand gedaan Dezen opkooper heeft de politie inmiddels ook gearresteerd. Het ortvangen geld hebben de jongens uit gegeven aan bioscoopbezoek en aan siga retten. De jongelieden beperkten hun operatie-ter rem in tusscheu niet alleen tot Den Haag Zoo hebben ze te Warmond in een koffietent ingebroken en chocolade, bier enz. gestolen Aan de Leeghwaterkade te Den Haag werd verder een pakhuis opengebroken en de daar in staande auto gestolen. Hiermede werd in de richting van Leiden gereden, doch deze stal bereikte men niet, omdat de benzine op was. In dezer auto hadden drie doozen fon dant gestaan. Dit werd meegenomen en later opgegeten. Op het Leeghwaterplein werd een koffie tent opengebroken en eenige fiesschen limo nade werden opgedronken De jongelieden oefender een ware terreur uit. Op de Laan van Nieuw-Oost Indië reden ze met ten gestolen auto met een vaart van circa 75 K M een anderen auto aan, waar door aan beide wagens aanzienlijke schade werd aangebracht Twee der jongelieden vlogen bij deze botsing door de voorruit, ten gevolge waarvan ze niet ernstig gewond werden. Ook het ongeluk op de Laan van Meerder- voort t>p Eersten Kerstdag, waarbij een jon gen van 16 jaar het leven verloor, gebeurde met een gestolen auto. Op het Lamgroen ten slotte iieten eenige dezer veelbelovende knapen een auto achter, waarvan de motor was warm geloopen. Ook hier aanzienlijke schade. Het politie-onderzoek is nog niet geheel ten einde. ciale rekening van 0 Januari 1933 in werking zal treden en waarvan de tekst op 2 Januari werd bekend gemaakt. Voor zoover rechtstreeks van be- ang voor den Nederlandschen exporthandei komt deze overeenkomst op het volgende neer: In Duitschland gevestigde firma's en in stellingen, die in het bezit zijn van een alge meene „Devisengenehmigung" overeenkom stig de Duitsche voorschriften, en wier bedrijf tot dusver heeft medegebracht, dat zij goede ren uit Nederland betrekken, verkrijgen de bevoegdheid om, voor zoover de hun overeen komstig de Duitsche voorschriften maande lijks toebedeelde bedragen niet toereikend zijn om die goederen te betalen, het boven de toe bedeelde bedragen verschuldigde te voldoen door storting in rijksmarken bij de Reichs- bank te Berlijn, op een specia de Nederlandsche Bank N.V., ten gunste van hun crediteuren in Nederland. In Nederland gevestigde firma's en instel lingen, die in het bezit zijn van een algemee- ne „Devisengenehmigung overeenkomstig de Duitsche voorschriften voor het innen van bedragen, die hun door Duitsche importeurs wegens goederenleveranties verschuldigd zijn, verkrijgen de bevoegdheid om de bedra gen, waarover zij volgens de Duitsche voor schriften niet kunnen beschikken, in rijks marken te doen storten op bovenbedoelde re kening van de Nederlandsche Bank N.V. bij de Reichsbank te Berlijn Het is niet uitgesloten, d£t ook in Duitsch land of Nederland gevestigde firma's en in stellingen, die niet ;n het bezit zijn van een algemeene „Devisengenehmigung van bo venbedoelde faciliteiten zullen kunnen ge bruik maken. Aanvragen daartoe zullen in elk afzonderlijk geval moeten worden gericht tot de Duitsche autoriteiten en zij zullen door deze van geval tot geval worden beoordeeld De Nederlandsche Bank zal de Marken, waarover zij aldus de beschikking verkrijgt, volgens een met de Reichsbank getroffen re geling gebruiken en de tegenwaarde in gul dens, onder aftrek van een kleine provisie voor haar bemiddeling, ter beschikking stel len van de Nederlandsche exporteurs, te wier gunste de stortingen bij de Reichsbank heb ben plaats gehad en wier namen en adressen haar door de Reichsbank zullen worden op gegeven. De bovenbedoelde regeling, die, zooals ge zegd, op 10 Januari a.s. in werking treedt, geldt tot 31 Maart 1933. Wanneer zij 14 dagen vóór dez endatum niet door één der partijen is opgezegd, wordt zij geacht stil zwijgend voor onbepaalden tijd te zijn ver lengd, met dien verstande, dat het aan elk der beide partijen zal vrijstaan, de overeen komst op te zeggen met inachtneming van een termijn van veertien dagen, waarna zij op den vijftienden of op den Iaatsten dag van dezelfde maand ophoudt te gelden. Aan de Nederlandsche exporteurs, die meenen, bij de meergenoemde regeling baat te kunnen vinden, wordt aanbevolen, zich ter zake met hun Duitsche afnemers in verbin ding te stellen. Voor het geval men er prijs op stelt, eventuëele verliezen, voortkomend uit dubbele valuta-omrekening, te vermijden, wordt in overweging gegeven, de facturen in Marken op te ste" De vóór de totstandkoming van deze rege ling verleende vergunningen tot rechtstreek sche verrekening blijven onverminderd van kracht. Ook in de toekomst zal door de be trokken autoriteiten voor dergelijke recht- streeksche verrekeningen vergunning kunnen worden verleend DE DEVIEZENREGELING MET DUITSCHLAND. Het departement van economische zaken en arbeid verstrekt de vclgencie toelichting op het reeds gepubliceerde protocol tot regeling van de betalingen, voortspruitende uit het goederenverkeer tusschen Duitschland en Nederland: Ten einde eenigszins tegemoet te komen aan de moeilijkheden, die de in Duitschland bestaande deviezenregeling voor den Neder landschen uitvoer naar dat land medebrengt, is tusschen de Nederlandsche en de Duitsche regeering een overeenkomst gesloten, die op INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL TE AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks 12 uur ontdekte een bewaker van de Ned. Bewaking Mij. dat de deur van de goudsmidswinkel welke gedreven wordt door den heer Zwaaf en gevestigd aan den Haarlemmerstraat no. 6 te Amster dam, open stond en dat onbevoegden zich toegang tot het perceel hadden verschaft, daar de geheele inventaris overhoop gehaalcl was. Hij waarschuwde onmiddellijk de poli tie, die een onderzoek instelde. Geconstateerd werd dat de inbreker(s) vanaf het Droogbak aan de achterzijde door verbreking van een luik het huis van den heer Zwaaf was (wa ren) binnengedrongen. Omtrent het vermiste kon hedennacht nog niets medegedeeld wor den De politie heeft de zaak nog in onder zoek. Gisteravond omstreeks 7 uur is brand uit gebroken in het Dominicanerklooster aan de Assendorperstraat te Zwolle. Een der paters, die in de sacristie was, zag boven de keuken een rood schijnsel. Hij ging op onderzoek uit en ontdekte tot zijn schrik, dat er brand was. De vlammen schijnen snel om zich heen ge grepen te hebben en binnen vrij korten tijd stond het geheele klooster in lichter laaie. De paters hebben getracht om met eigen bluschmiddelen het vuur te dooven, doch dit was niet mogelijk geweest. De brandweei verscheen met groot materiaal, zij zag echter weldra in, dat het klooster niet meer te be houden was. Ook van den inventaris van het klooster kon weinig of niets worden gered. De uitgebreide bibliotheek is verloren, terwijl talrijke kostbare en waardevolle schilderijen in de vlammen zijn opgegaan. Omstreeks half negen sloegen de vlammen over op de aan het klooster gebouwde kerk, waarvan het dak vlam vatte. De brandweer, die het bluschwater uit de stadsgrachten haalde, deed alle moeite om deze kerk te be houden. Men vreesde echter, dat ook de kerk een prooi der vlammen zou worden. De warmwater-ovens oorzaak? Omtrent de oorzaak van den brand wordt vermoed dat het vuur ontstaan is bij di warmwaterovens, welke zich aan den achter kant van het klooster bevinden. Bewoners van de omgeving hebben den brand het eerst ont dekt en waarschuwden onmiddellijk de brandweer van Zwolle en de paters Domini canen. De dienst was in de kerk, welke tegen het klooster is aangebouwd, om zeven uur begonnen. De paters verzochten, toen zij de mededeeling van den brand in de kerk ont vingen, de talrijke aanwezigen de kerk te ver laten; alles verliep hierbij in de grootste orde. De vlammen hadden zich intusschen een weg gebaand naar het dak van het klooster, dat uit vier verdiepingen bestaat, en in zeer korten tijd stond het geheele bovengedeelte van het klooster in lichterlaaie. De kerk behouden. De brandweer van Zwolle was direct met al het materiaal uitgerukt en met 7 motor spuiten tastte men de vuurzee aan. Hoog sloegen de vlammen uit het dak en dichte rookwolken stegen op. Ook de brandweer van Zwollerkarspel was spoedig op het ter rein van brand aanwezig en tastte aan den achterkant het vuur aan. De wind, die uit het zuidwesten woei, was zeer gunstig, zoo dat er geen direct gevaar voor de omliggen de perceelen het klooster ligt in de Assen dorperstraat, een winkelstraat van Zwolle bestond. Aan den overkant van het kloos ter ligt het gebouw van de Coöperatieve Win- kelvereeniging, doch ook al door den gunsti- gen wind bestond er voorloopig geen gevaar voor dit pand. Uit het klooster kon weinig worden gered. Verschillende schilderstukken van den beken den kerkschilder pater van Bergen werden een prooi der vlammen, terwijl ook de biblio theek geheel verloren ging. Om negen uur in den avond vatte het klei ne torentje nabij het koor van de kerk vlam en de brandweer concentreerde al haar aan dacht op het behoud van de kerk. Omstreeks tien uur, toen het klooster nog steeds een vuurzee was, verzekerden de brandweer autoriteiten, dat er groote kans bestond al thans de kerk te behouden. Intusschen had men alie religieuse voorwerpen uit de kerk gehaald. Men spande alle krachten in om ook het beroemde orgel, dat zich in de kerk bevindt, te behouden. Omstreeks elf uur woedde het vuur nog in SUIKERACCIJNS. Op 1 Januari is in werking getreden een kon. besluit van 21 December, houdende na dere bepalingen omtrent afloopend crediet voor accijns en invoerrecht van suiker, be stemd voor fabrikanten van suikerhoudende goederen die in hoofdzaak voor export wer ken. ARRESTANT ONTSNAPT. Bii een bejaard echtpaar te Clinge drong op Oudejaarsavond een man, gewapend met een bijl binnen. Het gelukte hem niet geld te bemachtigen. De politie gelukte het wel den man, een Belgische deserteur, aan te houden Toen men hem gisteren naar Middelburg zou overbrengen om hem voor de justitie te geleiden, wist de man te ontsnappen en ver dween hij in de bosschen. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. De voorstellen der christelijke organisatie aanvaard. De Reedersvereeniging heeft zich vereenigd met de voorwaarden van den Christelijken bond van transportarbeiders. Voor de haven arbeiders beteekent dit, dat zij op de oude voorwaarden zul.cn werken, uitgezonderd een enkele kleine wijziging De voornaamste voorwaarden zijn, dat het fonds voor sociale voorzieningen wordt op geheven, waarvoor de reeders voor eiken op varende 5 per maand in de kas van het fonds moesten storten. Het gebruikelijke zoodje visch wordt afgeschaft, waarvoor de opvarenden een vergoeding van 2 per reis zullen ontvangen. E>e gages worden niet ver laagd, terwijL terwijl het lever- en kuitgeld tot een bedrag van f 150 per boot per iaar voor de opvarenden is en daarboven geza menlijk wordt gedeeld. De vrije dag na Paschen, Pinksteren en Kerstmis blijft gehandhaafd- alle hevigheid voort. Van het klooster zal wel niet veel meer dan de muren blijven staan. Om ruim 11 uur kon men aannemen, dat de kerk was behouden. Door het feit, dat tusschen de verschillen-» de verdiepingen van het klooster een beton-» vloer is, bestaat de mogelijkheid, dat ook de onderste verdieping van het klooster nog ge spaard blijft. De bibliotheek is totaal verlo ren gegaan. Gedurende den geheelen nacht heeft de brandweer 't blusschingswerk van den brand in 't klooster nog voortgezet Tegen één uur in den nacht laaide het vuur in het klooster nog eens op, doch spoedig was het opnieuw; bedwongen. Van de beide torens aan den ingang vaa het klooster is de rechtsche door den brand verwoest. Ook het klokketorentje boven het koor aan de achterzijde van de kerk is uitge brand. Hef archief gered. Het archief is naar men ons nog mededeel de gered. In het klooster woedde de brand nog steeds voort en de brandweer zal nog wel den geheelen nacht water moeten geven om het vuur totaal te dooven. Officieele belangstelling. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was enorm. Vrijwel geheel Zwolle was uitgeloopen om iets van het machtige vlam- mensfiel te kunnen aanschouwen. De nieuws gierigen werden door de politie op behoorlij ken afstand gehouden. Persoonlijke ongeval- ien vonden niet plaats. Alles geschiedde in de volmaakste orde en kalmte. Behalve de burgemeester van Zwolle was ook de commissaris van de koningin in de provincie Overijsel, baron van Voorst tot Voorst, op het terrein van den brand aanwe zig. De schade, die uit den aard der zaak zeer groot is, kon nog niet worden overzien. Zij wordt door verzekering gedekt. Tot laat in den nacht bleven de nieuws gierigen het blusschingswerk gade slaan. Waarschijnlijk zal hedenmorgen nauw keurig kunnen worden vastgesteld, wat er verbrand is. De fraters, die in het klooster hun oplei ding genoten, zijn nog gisteravond naar Nij megen vertrokken. De paters Dominicanen werden in de verschillende parochies te Zwolle ondergebracht. Tot ver in den om trek was de geweldige vuurzee zichtbaar. Loodgieters de oorzaak? Door het onderzoek is komen vast te staan, dat de brand in het Dominicanerkloos ter te Zwolle is ontstaan op den zolder bo ven de priorskamer, in den rechterachter- vleugel bij het warmwaterreservoir der cen trale verwarming. Vandaar heeft het vuur zich meester gemaakt van het noviciaat, waarvan de plafonds niet brandvrij waren. De brand heeft zich daarna overgeplaatst naar het voorhuis. Het archief dat zich naast de priorskamer bevindt, is behouden. De bi bliotheek echter, elke zich bevindt in het hos- picium heeft zoodanig door het water gele den dat zij vrijwel als verloren kan worden beschouwd. Ook de kamers van de paters op de eerste verdieping van het klooster hebben enorm veel waterschade bekomen. Het groote kerkorgel zal door waterschade waarschijn lijk definitief onbruikbaar zijn. De kleerma kerij van het klooster met inventaris is ge heel uitgebrand. De plafonds en het metsel werk van de twee onderste verdiepingen van het klooster, die zoogenaamd brandvrij zijn, hebben zeer veel geleden. De totale materieele schade is nog niet te ramen. Eenige dagen geleden hebben loodgieters aan het dak her stellingen verricht. Of deze werkzaamheden mede oorzaak zijn aan den brand is niet met zekerheid te zeggen. Op de kleine treilers wordt een matroos vervangen door een lichtmatroos en op de groote treiters, die zonder Fransch patent varen, eveneens. De zeelieden bewilligden in den eisch der reeders, dat het z g. afstappersgcld. f 80 voor een schipper en 4C voor een machinist, zal vervallen. De havenarbeiders hebben de overeenkomst reeds goedgekeurd, de zeelieden zullen dit ongetwijfeld ook doen, daar zij zelf deze eischen hebben gesteld. Daar in den christelijken bond 330 zee lieden georganiseerd zijn, zullen deze maar 33 schepen kunnen bemannen Daar er thans 80 schepen in de vaart zijn, zal het grootste deel der schepen dus niet kunnen uitvaren. Het conflict plotseling verscherpt. Staking uitgebroken. In het conflict in het visscheriibedrijf te ljmuiden is een plotselinge wending geko men doordat de havenarbeiders in een heden nacht gehouden spoedvergadering hebben be sloten het lossen der treilers direct te staken in tegenstelling met hun oorspronkelijk be sluit de booten, die nog op zee waren en die deze week kon worden verwacht, alsnog te zullen lossen. Ook de havenarbeiders, geor ganiseerd in den christelijken bond, zijn he den niet aan het werk gegaan in tegenstel ling met hun gisteren genomen besluit om niet aan de staking te zullen deelnemen. Als gevolg hiervan liggen 8 treilers (7 Neder landsche en een Duitsche) ongelost aan den afslag. Hedenmiddag zullen de havenarbei ders van beide organisaties gemeenschappe lijk vergaderen om hun houding nader te be palen. SALARISKORTINGEN. Op 1 Januari is in werking getreden een kon. besluit van 24 December tot wijziging van het kon. besluit van 29 December tot vaststelling van een tijdelijke korting op de bezoldiging van de burgerlijke en militaire rijksambtenaren en van het personeel bij het lager- en nijverheids- en landbouwonderwijs, voor zoover dit bezoldigd wordt naar door of yan wege de Kroon vastgestelde regelen. WIJZIGING VAN DE WINKELSLUITINGSWET. Binnenkort een regeeringsvoorstel? Enkele weken gebeden heeft de minister van economische zaken en arbeid in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering het vraagstuk van de wijziging der Winkelslui tingswet ernstig in studie had genomen. Naar de Tel. verneemt, zal een beslissing vau de regeering dezer dagen tegemoet ge zien kunnen worden. Is het blad wel ingelicht, dan betreffen de wijzigingen, welke van re- geeringszijde wenschelijk worden geacht, in het bijzonder de Zondagsluiting, DE ACTIE IN HET. ENGROS-CONFECTIEBEDRIJF. Men deelt van werknemerszijde roede: De voorstellen tot loonsverlaging van 7 Yt procent en 2 procent op 8 Januari en 1 Juli 1933, door de confectiefabrikanten te Amster dam gedaan, zijn Maandagavond in een per- soneeien vergadering onder leiding van bet bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Bond in de kleedingindustrie behandeld. Uit de vergadering werden, nadat van be stuurszijde het nieuwe werkgeversvoorstel was toegelicht, ernstige bezwaren geuit te gen het voorstel van de Vereeniging van confectiefabrikanten Verplaatsiug van het werk naar lagere series, verhoogiog van werkeisehen, zonder dat deze compensatie vonden in verhooging van het loon over 1932, hebben een dusdanige stemming ge kweekt dat het voorstel van de Vereeniging van confectiefabrikanten roet algemeene stemmen werd verworpen. Men was voorts van oordeel, dat het thans voorgestelde niet afweek van de in eerste instantie voorgestelde loonsverlaging van 10 procent, 5 procent op 1 Januari en 1 Juli 1933 onder aftrek van eventucele loocsverlagiog, die in 1932 reeds was gegeven. Het bestuur heeft den werkgevers in een gemotiveerden brief de afwijzing van het voorstel medegedeeld Indien de werkgevers hun standpunt handhaven, zal op 8 Januari jen omvangrijk conflict het gevolg zijn,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7