Van Rommelzaken Hobbeltie Stad en Omgeving. fBimtetdaitd kon haar hoofd niet meer draaien ti z t« sl w L O si. tu tei na zij na lal do we we 1 het ger ten kee van joel tocl poli mis soci stor schi litie H< de b te A van plaaf cellu geves straa vlam die n Waü, gewt van <j 0.uig 1. Pt in de redevoeringen, met groote kosten in Den Haag op .gramöfoonplaten opgenomen (de machines daarvoor moesten van Hilver sum naar de residentie worden gebracht) werd door de Radio-controle-commissie geen enkel woord geschrapt. Uit een en ander blijkt volgens spr. vol doende, dat er niet genoeg vrijheid bestaat. En nu wilde men in de Kamer nog de po litiek uit den aether bannen, nader aange diend als: verbod van het vulgaire, het de magogische, opruiende en kwetsende poli tiek. Maar, zei spr., hiermee zijn wij het vol komen eens! Alleen zal het moeilijk wezen om uit te maken wat b.v. kwetsend is en wat niet en hierbij wees spr. op de stemming, die onder de N.C.RV. ontstond door de uit zending der r.-k. op den jongsten Oudejaars avond. Niet wij brengen vulgaire en demagogi sche politiek, zei spr., want als wij dat de den, zouden wij ons in discrediet brengen. Vulgair is het, als men ons vertelt, dat wii een leger in stand moeten houden, Wij zijn consequent en brengen langs vas te lijnen de socialistische gedachte, en dat weten allen wel, zoowel de V.a.r.a -men- schen als de andere luisteraars en van allen kant krijgen wij daarvoor bewijzen van in stemming. Dit was voor spr. het bewijs, dat de V.a.r.a. op den goeden weg is, en hij eindig de zijn betoog met te zeggen: Men weert onze bladen en drijft ons uit de zalen, maar de microfoon moeten wij behouden; steunt ons in onzen strijd voor behoud van het vrije woord in het belang van ontwapening en vrede en in dat van het socialisme. Een krachtig applaus beloonde den spre ker voor zijn enthousiast betoog. Na de pauze trad het gezelschap Davids nogmaals op. gevaar aan alle onderdanen toestaat, onder voorbe houd van niet in strijd te zijn met de orde - i en de veiligheid van den staat en de goede DE VRIJHEID VOOR DE MICROFOON geen dezer werd aangetast! want Rede van den heer A. de Vries van de V.a.r.a. met medewerking van Louis Davids en zijn gezel schap. De aankondiging van bovenstaande heeft gisteravond de groote zaal van de Harmo nie geheel vol doen stroomen, zoodat ver schillende personen, die wat laat kwamen, geen plaatsje meer konden krijgen. De voorzitter van de Alkmaarsche afdee- üng van de V.a.r.a., de heer O F ische r, sprak dan ook in zijn openingswoord zijn voldoening uit over deze groote opkomst. De inzet van den avond was het optreden van een zangeres, die eenige coupletten zong op een wijze, die een daverend applaus ver wekte. Daarna volgden een danseres en een geluidwonder, die elk voor hunne verrichtin gen grooten dank oogstten. En daa» ius- schendoor kwam Louis Davids voor het voet licht met zijn „babbeltje", dat overal te allen tijde inslaat, terwijl hij bovendien nog een paar liedjes zong, waarbij het publiek net refrein van „Oome Arie" dapper meezong En dan kwam de heer A. de Vries, die begon met te zeggen, dat er in den laat sten tijd wel iets in de radiowereld is ge beurd, waarop de aandacht gevestigd dient te worden. Hij bedoelde niet den strijd voor verovering van meer zendtijd, noch ook he. tot dusver behaalde succes in 't verzet tegen het verleenen aan de A.v.r.o. van vergun ning voor het touwen van een eigen zender, ofschoon hij deze teide zaken zeer zeker van groot be'ang achtte. Dit laatste verklaarde hij nader, om niet misverstaan te worden: de V a.r.a. verzet zich niet tegen dien zen- derbouw omdat het de Av.r.o. geldt, maar omdat het gaat om het belang van alle luis teraars in Nederland. Immers als de A.v.r.o. een eigen zender bouwt, geschikt voor beide golflengten (kosten 6 a 7 ton), zullen de drie andere omroepverenigingen de beide bestaande zenders moeten exploi- teeren, wat krachtens het contract de helft duurder komt (thans op den goedkoopsten zender 20 per uur en op den duursten 35), welk geld extra door de luisteraars moet worden opgebracht en dus niet kan worden besteed voor opvoering van de pro gramma's. Spr, was dus verheugd, dat dit totnogtoe afgewend kon worden Maar iets anders was het waarover spr een en ander wilde zeggen, n.1. het in de Tweede Kamer uitgesproken verlangen om de politiek uit den aether te bannen. Spr. legde er den nadruk op, dat het de liberalen waren (bij monde van mr. Boon), gesteund door de vrijz. dem bij rtionde van mr. Oud), die de vrijheid van 't woord wil den beknotten, waartegen van rechts (door de liberalen steeds de dompees genoemd) stelling werd genomen. De reden waarom de liberalen hun eisch stelden, werd door spr. nagegaan: een rijtje leelijke woorden, door de Radio-controle commissie ontoelaatbaar verklaard Maar, zei spr., men moet bedenken, dat die woor den voorkwamen in verschillende anti-mili- tairistische hoorspelen en een gemoedstoe stand uitdrukten van personen in doodsge vaar en dan kan men toch redelijk aanne men, dat zulke woorden gebruikt worden. Ook in het Oude Testament staan vele lee lijke woorden, maar daarom is dat Boek toch niet veroordeeld. Wie daar onzedelijk heid wil uithalen, teekent eigen geestesge- steldheid. Als wij zei spr. tegen het militaris me opkomen en daar afkeer voor wekken, ondermijnen wij een barbaarschheid en dan heeft ons werk een minstens even hooge be- teekenis als het O. T. voor de wereld heeft gehad. Maar toch is met ons wel te praten: als een stuk niet wordt aangetast door vervan ging van eenige woorden door andere, ver zetten wij ons daar niet tegen. Waar wij ons wel tegen verzetten, is tegen he» onmogelijk maken van onze uitzendin gen En dan noemde spr. allereerst 30 Sept. 1030, toen voormannen van de s d.a.p., mannen met een hoog verantwoordelijk heidsgevoel, dat waarborg was dat niets on toelaatbaars zou worden gezegd, weigerden van te voren als schooljongens een afschrift van hun rede bij den Radioraad in te dienen, een weigering waarvoor spr. hun ook nu nog een woord van hulde bracht, maar die tot gevolg had dat hun redevoeringen niet mochten worden uitgezonden. L'itvoerig betoogde de heer de Vries, dat de V a.r.a. zich er nooit tegen zal verzetten, als de r.-k. hun godsdienstige overtuigin (zoo nauw samengevloeid met de politiek)! de NCRV. haar wereldbeschouwing voor de microfoon willen kenbaar maken al zouden zij den heelen zendtijd niets anders doen. En als de heer Vogt van de A.v.r.o „in zijn schoone. woorden, venijn verber gend". wil spreken het is ons goed, maar dan eischen wij ook dat recht voor ons op, dan willen ook wij zonder eenige belemme ring aan het Nederlandsche volk onze le vensbeschouwing mogen zeggen Maar dat wordt ernstig bedreigd, getuige het genoemde voorbeeld, dat later nog dooi meerdere gevolgd werd. Eerst de weigering van de voorgenomen herdenking van den dood van den Italiaan Matteotti, wat een schandaal was en waaruit blijkt dat wij geen vrijheid genoeg hebben in plaats van te veel en dat wij onder den knoet leven. Het jongste voorbeeld van beknotting van de vrijheid werd geleverd op 8 Nov. 1.1., toen wii met onze demonstratie te Den Haag te velde trokken tegen de Welter-plannen en de minister zich vergreep tegen zijn eigen eer der gegeven besluiten. Zeer uitvoerig ging spr hier op in, betoo gende dat de weigering van uitzending van de gehouden redevoeringen in strijd was met wet en recht, neergelegd in 's ministers eigen beslissingen. Het weigeren van toestemming om een te lefoonlijn te gebruiken voor verbinding met Hilversum ten dienste voor het maken van gramofoonplaten, was een tweede onrecht, een ander bewijs van de rechteloosheid van de V.a.r.a., wederom een fascistische daad, thans van ambtenaren. Spr. stelde in het licht, dat de wet het gebruik van de telefoon Gemarteld door spierpijnen. Een ons. hulp is meer waard dan een ton medelijden. Dat was het ook voor deze vrouw. Iedereen beklaagde haar Maar één gaf haar een raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet langer het voorwerp van medelijden Zij schrijft: Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een marteling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Ieder een had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raaide Kruschen Salfs te probeeren, wat ik deed. En in zes maanden was ik een andere vrouw. Als ik nu maar het minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alle", wat ik ondervonden heb zal ik nooit nalaten ook anderen Kruschen Salt aan te raden." - Mevr. S. Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het lichaam, die de.ondragelijke rh*u- ir.atische pijnen doen ontstaan. Kruschen Salts nu spoort nieren en ingewanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schade lijke afvalstoffen op volkomen, natuur lijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U zich dus houdt aan de „Kleine dagelijksche dosis", zult U inwendig schoon zijn en blijven, en in een gezond, frisch en „schoon" gehouden lichaam is geen plaats voor het ontstaan van rheumatiek Kruschen Salts is uitsluitend ver- kiijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a 0.90 en l.CC per flacon. Stralen- dt gezondheid voor één cent per dag. vernield is. Dan kan men een verkleuring, die dan niet meer regelbaar is, opnieuw te voor schijn roepen door inspuiting van het vischje met een hypophysenextract of door het im- planteeren van een hypophyse. De hypophyse regelt volgens deze proeven de uitspreiding der kleurstofcellen langs hormonaien weg. Een zenuwregeling schijnt niet te bestaan. HERDENKING WILLEM VAN ORANJE. In het Qroot-Auditorium der Leid- sche Hoogeschool. De Koninklijke Familie onder de genoodigden. Her denkingsrede vas Prof. Dr. H. T Colenbranden. In het Groot-Auditorium der Leidsche Hoogeschool is hedenmiddag, in tegenwoor digheid van de Koninklijke Familie, van zeer vele hoogwaardigheidsbekleeders en andere genoodigden, de „Vader des Vaderlands'', Prins Willem van Oranje, plechtig herdacht Te half drie kwamen de auto's met de vorstelijke personen en hun gevolg bij het Academie-gebouw aan. H.M. de Koningin in specteerde, alvorens door het Senaatsbe- stuur te worden ontvangen, de eere-wacht van Pro-Patria, die op het pleintje stond op gesteld. Binnen de deur van het gebouw had ver volgens de begroeting plaats met het Senaatsbestuur, vertegenwoordigd door den Rector-Magnificus, Prof. Huizinga, den secretaris, Prof. van Blom, den pro-secre taris, Prof. Krom, en den oudsten assessor Prof. van Itallie. Nadat aan de Koningin, de Koningin-Moe der en de Prinses bloemen waren aangebo den, begaf men zich naar het Groot-Audi torium. In het Auditorium hadden alle aanwezigen reeds tevoren hun plaatsen ingenomen. Teneinde zooveel mogelijk van de studen ten in de gelegenheid te stellen, de plechtig heid bij te wonen, hadden wegens de zeer beperkte plaatsruimte slechts een 20-tal echt- genooten van curatoren en hoogleeraren toe gang gekregen, evenzoo slechts een beperkt aantal der privaat-docenten. Zoodra het Koninklijk gezelschap gezeten was, besteeg de Rector de katheder, opende de vergadering en sprak: Majesteiten, Koninklijke Hoogheden, Aan zienlijk gehoor, Voor de derde maal binnen acht jaar valt aan de Leidsche Universiteit het hooge voor recht te beurt, Uwe Majesteit en de andere leden van het Koninklijk Huis binnen hare muren te zien, teneinde deel te nemen aan een plechtige academische handeling, waarin steeds opnieuw de nauwe band tusschen het Huis van Oranje en 's Lands oudste hooge school treffend tot uiting komt. De wording van een staat en een volk is zelden of nooit zoo eng verbonden geweest aan het leven van één groot man, als dit het geval is ten opzichte van den Nederlandschen staat en Prins Willem van Oranje. Die sa menhang wordt nog merkwaardiger door het feit, dat op het meest bewogen punt in de worsteling van dat volk en het streven van dien man ook de grondslage zijn gelegd voor de opkomst van een nationale studie en weten schap. Indien de Academische Senaat voor de plechtigheid, die ons heden bijeen houdt, den dag koos, waarop de Prins het octrooi tot stichting der Universiteit uitgevaardigd heeft, dan is dit niet om daarmee de Unversi teit in het middelpunt van deze herdenking te plaatsen. In dit eeuwjaar van 's Prinsen geboorte geldt de viering van zijn gedachte nis het gansche menschenleven, dat in 1553 begon, in al zijn onschatbare historische bc- teekenis. Met de keuze van den 6en Januari getuigen wij enkel van onze onvergankelijke dankbaarheid voor de bij uitstek wijze en ver vooruit ziende daad van den Vader des Va derlands, die vorm kreeg op dien dag. Muzikaal intermezzo Toen de Rector had uitgesproken, zong van de galerij een dubbelkwartet van studen ten, onder leiding van den heer Richard Boer vierstemmig het eerste en het laatste couolet van het bekende Geuzenlied: „Helpt nu U self, soo helpt U Godt". Rede Prof. Colenbrander. De historische rede werd daarop door prof. Colenbrander, hoogleeraar in de vaderland- sche geschiedenis, uitgesproken van de lage katheder. Na de rede van Pro. Colenbrander zong het koor, eveneens vierstemmig, het eerste lied uit den Gedenkklank van Valerius: „Hoe groot, o Heer! en hoe vervaarlic". Slotwoord van den rector. Vervolgens sprak de rector het slotwoord „Tot sluiting van deze plechtige bijeen komst, zeide hij, zij 't mij veroorloofd, Uwe Majesteiten en Uwe Koninklijke Hoog heden eerbiedig dank te zeggen voor het nieu we blijk Harer hooge belangstelling in de Leidsche Universiteit. Al heeft deze sobere plechtigheid den vorm gedragen van een ver gadering van den Academischen Senaat, in ae oude Gehoorzaal, die ons dierbaar is, het moge mij als Rector-Magnificus vergund zijn dien dank niet alleen uit te spreken uit naam van den Senaat der Hoogeschool maar ook van allen, die, hetzij als bestuurders, als do centen, als studenten van thans, of als voed- sterlingen van voorheen, zich deel voelen van het groote en levende geestelijk lichaam, dal de Universiteit is en blijven moge. Met verlof van Uwe Majesteit verklaar ik hiermede deze vergadering gesloten". Hierop zette het koor, terwijl allen zich van hun zitplaatsen verhieven, het laatste couplet van het „Wilhelmus'' in, vierstemmig gezon gen: Voor Godt wil ich belijden enz." Daar na volgde het eerste couplet, dat door allen werd meegezongen. In dezelfde volgorde als bij het binnenko men, verliet daarop het Koninklijk gezelschap met de commissie van ontvangt het Audito rium. Terwijl H. M. de Koningin-Moeder door den secretaris naar haar auto werd be geleid om te vertrekken, begaven de overigen zich naar de Senaatskatnér, om dhar de thee te gebruiken. Te ongeveer 4 uur deden de Rector, de Secretaris, de Prosecretaris en de oudste As sessor Hare Majesteit en Hunne Koninklijke Hoogheden uitgeleide tot aan de auto's, na dat Hare Majesteit opnieuw de eerewacht van Pro Patria was langs geschreden. NATURALISATIE GEWEIGERO. Op grond van het lidmaatschap van „De Rijkshanier"? Ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Ka mer, heeft den minister van justitie gevraagd: Is het waar, dat aan een te Amsterdam woonachtigen Duitscher, die op of om streeks 21 September 1931 het verzoek heeft ingediend om tot Nederlander te worden ge naturaliseerd, de medewerking daartoe door den minister is geweigerd op grond van zijn lidmaatschap van de te Amsterdam gevestig de afdeeling van het verbond „De Rijks banier"? Is het waar, dat de minister zijn medewer king, om de naturalisatie van dien Duit scher te bevorderen, is blijven weigeren, na dat deze, ten einde het Nederlanderschap te verwerven, als lid van „De Rijksbanier" heeft bedankt? Indien de eerste vraag bevestigend wordt >eantwoord, wil de minister dan mededeelen, waarom hij tegen de verleening van de hoe danigheid van Nederlander een bezwaar ziet in iemands lidmaatschap van de Amsterdam sche afdeeling van een verbond, dat zich de bescherming van den grondwettigen staats vorm in Duitschland ten doel heeft gesteld? Indien de tweede vraag bevestigend wordt beantwoord, wil de minister dan mededeelen. waarom zijn bezwaar is blijven bestaan, na dat de verzoeker zijn lidmaatschap van „De Rijksbanier" heeft opgezegd? Is de minister bere;d in bevordering van de naturalisatie van den in deze vragen bedoel den Duitscher alsnog te overwegen. DE GESANEERDE GEMEENTEN In de gesaneerde gemeenten in Drente hac men algemeen het vermoeden, dat de regee ring voor 1933 met de heffing van 175 op centen op de personeele belasting genoegen zou nemen. In Emmen vond men in de hef fing van de crisisopcenten aanleiding om te veronderstellen, dat de minister thans wel bereid zou zijn de hefing vfan 120 opcenten goed te keuren. Dit vermoeden hebben de ministers van binnenlandsche zaken en financiën wreed verstoord, door aan Ged. Staten van Drente een brief te schrijven, waarin zij verzoeken aan het gemeentebestuur van Sleen, dat de begrooting gebaseerd had op de heffing van 150 oj>centen in 1933, mede te deelen, dat met de heffing van 150 ojjcenten geen genoegen kan worden genomen en dat de regeering van oordeel is, dat met lager dan 200 opcen ten in geen geval genoegen kan worden ge nomen Ged. Staten hebben dit den raad van Sleen laten weten. De raad heeft aan B. en W. verzocht over deze aangelegenheid prae advies uit te brengen Deze brief kan worden beschouwd als het begin van een tijdperk van strijd tusschen de regeering en een groot aantal Drentsche gemeenteraden. Immers in Drente is men tot 1930 zwaar belast ge weest, 1931 bracht eenige verlichting en nu wordt van velen in den vorm van personeele belasting geheven, wat zij aan verlichting op de inkomstenbelasting hebben gekregen. De ontstemming over dien, in verhouding tot tal van gemeenten, hoogen belastingdruk, is zeer groot. KLEURVERANDERINGEN BIJ VISSCHEN. Invloed van de hypophyse Vele visschen kunnen snel van kleur ver schieten, wat in het bijzonder tot uiting komt in den paartijd, als hen een bruiloftskleed tooit. De kleurstof in de huid is bij hen neer gelegd in bepaalde kleurstofcellen of chro matophoren, die zich onder invloed van den algemeenen toestand van hun drager kunnen uitspreiden of kunnen samentrekken. Bij den grondeling, die in dit opzicht bijzonder on derzocht is, bevat de huid roode en gele kleurstofcellen. Volgens sommigen zou de sa mentrekking of uitspreiding van de genoem de cellen onder directen invloed van het ze nuwstelsel staan. Giersberg daarentegen meent, dat de regeling van hun bewegingen door hormonen tot stand komt en wel hor monen, die in de hypophyse of achterhoofds kwab gevormd worden. Wordt de hypophys' van den grondeling van uit de keelholte var het vischje licht gedrukt, zoodat kwetsure van dit hersengedeelte optreden, dan is h< verkleuringsvermogen van het vischje vei minderd maar niet geheel opgeheven. Dii CACAOBOTER VOOR WAFELS ENZ. Geen uitvoerpremie De minister van economische zaken en ar- Ijeid heeft op de vragen van den heer A. Braat, lid van de Tweede Kamer, over het ten onrechte verleenen van een premie bij uit voer van onbelaste vetten, door biscuitfabrie een e d. in haar producten verwerkt, geant woord: Den minister is geen enkel geval bekend, dat biscuitfabrieken, fabrieken van wafels, toffees, caramels, banket, enz., neutrale cacao- Ixiter, die aan geen heffing ingevolge bepalin gen krachtens de crisis-zuivelwet is onder worpen, verwerken en bij export van hun product ten onrechte restitutie van de heffing ontvangen. Spoedig nadat de bepalingen omtrent hef fingen op bepaalde vetten van kracht zijn ge worden, heeft een handelaar, die een aan hef fing onderworpen vet verkoopt, hetwelk cacaoboter kan vervangen, de aandacht der crisis-zuivel-centrale op bovenbedoelde aan gelegenheid gevestigd. Reeds te voren had de crisis-zuivel-centrale aanleiding gevonden van de betreffende fabrikanten verklaringen te eischen, dat zij geen aanspraak zullen ma ken op restitutie van heffingen, indien zij in het te exporteeren artikel, voor zoover dit als zoodanig voor restitutie van heffing in aan merking komt, eenig niet aan heffing onder worpen vet of olie verwerken. Fabrikanten, die recht op restitutie van heffing willen doen gelden, zijn bovendien verplicht elke controle toe te laten, die de crisis-zuivel-centrale noo- dig mocht oordeelen. In de gevallen, waarin om restitutie verzocht wordt, zal de crisis- zuivel-centrale van dit recht op controle ook gebruik maken. Tot op dit oogenblik is nog in geen enkel geval restitutie van heffing voor in producten verwerkte vetten verleend ge worden. Voorts wijzen de voor cacaoboter, neutrale cacaoboter en andere vetten gelden de prijzen er n i e t op, dat fabrikanten van biscuits enz. in plaats van aan heffing on derworpen vetten zijn overgegaan tot het bezigen van niet aan heffing onderworpen neutrale cacaoboter. Geschiedde zulks, dan zou, waar het aanbod van neutrale cacao boter zeer klein is, de prijs van dit artikel al thans eenige neiging tot stijging moeten ver- toonen. Bij de regeling zijn niet, zooals wordt ge steld, de belangen %an de schatkist gemoeid, doch uitsluitend die van het crisis-zuivel- fonds. De regeling zal niet veranderd den. door de maatregelen welke de crisis-zuivel wet tengevolge heeft, aan den rand «n den ondergang staan. Er werd een vermiiging opgericht, waarvan het bestuur uit de vol gende personen bestaat: K. Dekker, voorzit ter; Blanken; Daalhuyzen; Smit; Borender; Rummersma en Colijn. VERZEKERINGSAGENT GEARRESTEERD. Wegens vervalsching van aden. Een dezer dagen ontving de ambtenaar van het successie-kantoor van een Rotter- damsche verzekeringsmaatschappij het be richt, dat een zekere Vaasen te Hilversum overleden was en dat deze maatschappij in verband hiermede een bedrag van 500 had uitgekeerd aan een agent te Hilversum, M. genaamd. Bij het treffen van maatregelen aangaan de de belasting bleek evenwel dat V. niet ge storven was en zelfs niet in de registers van den Burgerlijken Stand ingeschreven stond. De verzekerigsmaatschappij was echter in het bezit van een overlijdensacte afkomstig van den Burgerlijken Stand te Hilversum, welke evenwel vervalscht bleek te zijn De Verzekeringsagent had n.1. de acte laten drukken en had ook de handteekening nage maakt. De machtiging tot het ontvangen der gelden bleek eveneens vervalscht te zijn. D* agent is in hechtenis genomen. TEGEN INVOER VAN NOORSCH IJS. Om den invoer van het Noorsch blokija tegen te gaan hebben de Vereenigde Ijsfa brieken te IJmuiden den kostprijs van het door deze bedrijven geproduceerde ijs aan zienlijk verlaagd. BRAND. Vee verbrand. Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de boerderij van de familie R. v. d. Horst aan den Rijksstraatweg te Hoevelaken. Binnen een kwartier was alles één vuurzee geworden. De boerderij is to taal afgebrand, niets kon gered worden. 10 koeien kwamen in de vlammen om. Een en ander was laag verzekerd. wor- VER. VAN KLEINHANDELAREN IN DEN MARGARINEHANDEL. Gisteravond had te Amsterdam weer een druk bezochte vergadering plaats van klein handelaren in margarine. Duidelijk kwam naar voren hoe de nood drong tot het ne men van maatregelen voor steun aan diege nen, die geregeld hun brood konden verdie nen in den maigarinehandel, doch die thans, DE V. A. R. A. EN HET WILHELMUS. De heer G. J. Zwertbroek, algemeen leider van de uitzendingen der V.A.R.A., deelt aan de Avondpost mede, dat de V.A.R.A. het verzoek had ontvangen van het hoofdbestuur P.T.T, om de rede van den gouverneur-generaal uit te zenden. Aan dat verzoek werd voldaan. Bij dat verzoek werd echter niet medegedeeld, dat er op de rede nog muziek (in casu het Wilhel mus) zou volgen. Toen dus de rede geëindigd was en de omroeper de eerste muziek-klankea hoorde, heeft hij, zijn opdracht om „de rede" uit te zenden letterlijk opvolgend, afgebroken, mede, omdat de overeengekomen tijd verstre ken was. Iedere demonstratie tegen het Wil helmus is zoo verzekerde de heer Zwert broek hieraan vreemd geweest. Bij een vorige gelegenheid is óók het Wilhelmus door gezonden. Had de omroeper mij advies ge vraagd aldus de V.A R.A.-leider dan zou ik ongetwijfeld gezegd hebben, dat er niet moest worden afgebroken. Ook de omroeper heeft aan het blad ver klaard, dat h# hier een samenloop van om standigheden was. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN., Uit IJmuiden meldt men: Gisternacht is de lossing van negen der tien aangekomen stoomtreilers gereed gekomen. Van de zijde der havenarbeiders was er veel belangstelling, doch de lossing heeft onge stoord kunnen plaats vinden, dank zij de poli tiemaatregelen. Geen enkele havenarbeider heeft aan de los sing deelgenomen; ze geschiedde door reeders, vischhandelaren en walpersoneel. Een dezer personen is door stakers mishandeld. De dader is bij de politie bekend. De personen, die aan de lossing deelnamen, zijn door de politie naar hun woningen begeleid. In de woning van een hunner is een ruit in gegooid. Naar aanleiding hiervan is de politie genoodzaakt krachtiger op te treden. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders voert onderhandelingen met de Rotterdamsche reederij Piscator, welke er vermoedelijk toe zullen leiden, dat deze schepen op de gevraagde voorwaarden zal la ten varen. „Besmette" visch. De vakgroep Vischknechts van de IJmuider federatie heeft gisteravond besloten heden middag een vergadering te beleggen voor allo in de afslag werkzaam zijnde vischknechts. In die vergadering zal worden voorgesteld de door de reeders eigenhandig geloste visch be smet te verklaren. Wordt dit voorstel aange nomen, dan zal van morgen af de visch van de nog op zee zijnde 50 trawlers niet worden ver werkt. J. De menschen die dat spannetje oorbij zagen trekken, hadden al spoe- lig Jan Rommelzak en Hobbeltje her- tend en er dapper om gelachen. Dat is nu weer eens een echte streek van Jan RommelzaL, zeiden ze tegen elkaar, om laatste gebeurt pas als de achterhoofdskwab 1 200 bij ons op de markt te komen. 24. Aan net marktplein gekomen, lie ten ze de ton kantelen, waardoor onze slapende Jan wakker werd en verbaasd in het rond keek. Maar vlug draaide Rommelzak n-1 de ton om en sprong er boven op en sprak de menschen la chend toe.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6