Agenda „He! Moorenschip" JJuchiaaact Jietk Schaal JhMicaües Stad en Omgeving. Spact Jaoansche torpedojager te Kan ton. De Japansche opmars ch. WATERVLIEGTUIG NEERGE- STORT. Drie dooden, vier gewonden. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. VLIEGTUIG BIJ DE KOOY OVER DEN KOP GESLAGEN. ERNSTIGE VLIEGTUIG ONGELUKKEN IN NOORD-AFRIKA. HET VLIEGVELD. DE MIST BOVEN ENGELAND. De „Ekster" kan niet op Croydon landen. was wederom een groot succes. De zaal was geheel uitverkocht. Voorziet U tijdig van kaarten voor de 2e Uitvoering. Zaterdag a.s. Bal na. DE „ZESDAAGSCHE" TE DORTMUND. Momenteel is de stand als volgt: Geneeskundige brieven Bioscopen. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Die Fle- dermaus (operette), hoofdrollen Anny On- dra. Georg Alexander en Hans Junkermann Leeftijd boven 14 jaar. Victoria-theater, tot en met Donderdag eiken avond half 8 hoofdnummer Wat het leven verwoest (dram.), hoofdrol wynne Gibson. Toegang boven 14 jaar. A B T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdummer Het wet boek van Strafrecht (dram.); tweede hoofd nummer Luchtpiraten (sens.) Toegang bo ven 18 jaar. Stedelijk Museum Breeds t r. eiken dag van 912 en 1.303 30, Zater dag van 9—1 geopend; Zondags gesloten. Vrijdag 13 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „Mr Rosenfeld, advocaat en procureur", door het gezelschap Cor Ruijs. 7.30 uur, Keetkolkschool; lezing over de leer der Mormonen. Zaterdag 14 Januari. 10 uur, v.m., café Central, vergadering piepkuikenfokkers. 8 uur, 't Gulden Vlies, feest D. E. S. Harmonie tweede uitvoering van „Het Mcorenschip". Zondag 15 Januari. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Dinsdag 17 Januari. 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, opvoe ring door ,,'t Ontluikende Roosje", van „De zaak Morland". Donderdag 19 Januari. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Amerikaansche Methodisten-missie hebben ingericht tot machinegeweer-nest en de kas- localiteiten gebruiken als paardenstallen. Het staatsdepartement geeft opnieuw de verzekering, dat de regeering alle noodzake lijke stappen tot beveiliging van leven en eigendom van Amerikaansche onderdanen m bet Verre Oos'en zal doen. De Amerikaan sche ambassade stelt een diepgaand onder zoek in naar het incident. Nota-wisseling. Gistermiddag is bekend geworden dat de Chineesche autoriteiten den commandant van het Japansche leger t e Sjanghaikwan een nota hebben doen toekomen, waarin de Chineesche autoriteiten zich bereid verklaren de verplichtingen vervat in het Boxersproto col in zake de terugtrekking van Chineesche tioepen na te komen en daarmede het geschil bij te leggen. Het japansche ministerie van buitenland- sche zaken verklaart nopens de Chineesche nota, dat de formuleering van het Chineesche aanbod een aanvaarding van alle voor waarden beteekent welke in het Boxerspro tocol zijn gesteld. Of de Japansche troepen na aanvaarding der voorstellen Sianghaikwan zullen verlaten, is niet de zaak van het Ja pansche ministerie maar de Japansche hooge militaire autoriteden. De Japansche admiraliteit deelt mede, dat Japansche torpedojagers te Kanton zijn aan gekomen. Een Japansche mijnenlegger is naar Amoy vertrokken om daar de Japansche belangen te beschermen. De Chineesche pers meldt, dat de concen tratie en de opmarsch van de sterke Japan sche strijdkrachten en wel cavalerie zoo goed als artillerie en infanterie langs den Chinee- schen muur wordt voortgezet. De Japanners bewegen zich in Noord-Westelijke richting van Shanghaikwan. De Japansche troepen hebben bevel gekregen alle belangrijke punten en grootere plaatsen aan de grens der provin cie Jehol te bezetten. Tsjoe Men Kau nog in Chinee sche handen. Van Chineesche zijde wordt verklaart, dat Tsjoe Men Kau nog steeds door Chineesche troepen is bezet ondanks de Japansche be richten, die melden dat de stad in Japansche handen is. De Chineesche lezing schijnt te worden bevestigd door een Japansche bericht, dat meldt, dat de poort in dén Chineeschen muur, die den weg van Tsjoe Men Kau naar het Noorden beheerscht in Japansche handen is. Zoowel Japansche als Chineesche troepen graven zich dieper in hun stellingen in. Er zou een troepenmacht van 10000 Japanners geconcentreerd zijn aan den buitenkant van den grooten muur. vlotte landing, de passagiers op het vliegveld Eastchurch, op 2 mijl ten W. van Sheerness, op het eiland Sheppy aan land gezet. Boven het meer Ferrvville is een wa tervliegtuig van de marine neergesto-t. Drie persoven werden gedood, vier ge wond waarvan één ernstig. De Kwartel (uitreis) te Jodhpur ge land De Ijsvogel (thuisreis) te Bagdad aan gekomen Hedenmorgen om 7.50 uur is het K L M. vliegtuig de „Pelikaan" naar Indië vertrok ken. Twee passagiers maken de reis mee tot Cairo. Aan boord is 295.621 KG. post, 9 250 K.G. pakketpost en 97.463 K G. la ding. De commandant is I. W. Smirnoff Bij het vliegkamp de Kooy is heden ochtend het vliegtuig Z 5 bij het doen van landingsproeven over den kop ge slagen. Het vliegtuig werd zwaar be schadigd, de vlieger bleef ongedeerd. Gister hebben in Noord-Afrika twee ern stige vliegongevallen plaats gehad. Het verkeersvliegtuig dat den dienst on derhoudt op het traject Algiers—Marseille is bij den start tengevolge van de ruwe zee over den kop geslagen. De radiotelegrafist werd op slag gecbod. terwijl de piloot en de mecanicien ongedeerd bleven. Het tweede ongeluk gebeurde in de buurt van Karouba, waar een militair vliegtuig kort na den start neerstortte. Alle vier inzit tenden werden op slag gedood. Het luchtvaartmaandblad Het Vliegveld bevat weer een groote verscheidenheid van artikelen. De redactie laat nog eens hare ge dachten gaan over het fameuze plan Pander Asjes, en meent, dat men nu maar eens moest beginnen om het tenuitvoer te brengen, nu men zich de medewerking heeft verzekerd van „een vliegtuigconstructeur van naam en rijke yvaring". Geert Nijland stak een vlieg- visite af bij den Indischen krantenman mr Wormser. die in 8 maanden tijds driemaal over de HollandIndië luchtroute reisde. Met betrekking tot de piloten, meent de heer Wormser: „Als ze weer thuis zijn van de zware reis, moest de maatschappij ze wat minder laten vliegen. Dat zou hun heel wat helpen". Henri Hegener vervolgt het niet heel mooie foto's verlucht verslag van zijn retour trip naar Zuid-Amerika met de „Graf Zeppe lin'', welke reis voor „Eddy" aanleiding was voor zijn 106de „Overpeinzing", aan het luchtschip-vraagstuk te wijden. De schrijver zegt niet te gelooven in de toekomst van Zep pelins, verwacht althans, dat de uiteindelijke overwinning aan het zwaarder-dan-lucht zal zijn. Van de vele artikelen, die dit dikke num mer, waarbij als extra maandelijksche bij drage het „Maandbericht" van de Nationale Luchtvaartschool en de diverse Aero Clubs is gekomen, bevatten, noemen we nog „Lucht postzegels'' van Wijdooge, „Het luchtverkeer in Amerika" van Mounier en een praatje over de inderdaad merkwaardig geestdriftige luchtvaartgezindheid op Schouwen Duive- land van A. J. G. Strengholt. Toen het K L M. vliegtuig de „Ek ster dat gistermiddag op den gewonen tijd, 12 uur 45 van Schiphol met zeven passagiers naar Croydon was opgeste gen boven het Engelsche vliegveld kwam, bleek er zulk een mist te hangen, dat landen onmogelijk was. De piloot is toen doorgevlogen en heeft, na een HET MOORENSCHIP. Na de eerste opvoering, ongeveer negen jaar geleden van de kinderoperette „Het Moorenschip", tekst van mevr. D. A. Cra- mer—Schaap, muziek van Joh. Kuiper, bleek er wederom groote belangstelling bestaan voor een weder opvoering van dit werk die gisteravond voor een geheel gevulde Harmo- niezaal plaats had. Bij zijn verschijnen aan den dirigentenlessenaar werd Jonker met ap plaus begroet. Evenals bij de allereerste opvoering is het werk gisteravond «allergunstigst ontvangen en heeft het bewezen het publiek nog te kun nen bekoren. De tekst is aardig onderhoudend, en Kui per wist er goede muziek voor te vinden ook voor de voor deze opvoering bijgevoegde stukken En daar het genoegzaam bekend is dat Jonker niet alleen aan den zang, doch ook aan de costumes, de tooneelaankleeding alls zorg besteedt, was er ook gisteravond weer een geheel verkregen ook het goed bezette strijkorkest, met den componist aan de piano werkte daartoe mede, dat alle lof verdient. De koorzang uitmuntend, aardig spel en zang van Peter, de zang van het school meisje, vertolkt door Henri v. d. Idsert, en Trientje de Groot. De partij van koning der Mooren, van koningin, prinses heraut en van Sandro, den slaaf waren toebedeeld aan den heer P. Haas broek (dat is traditie geworden, als er in 'n door Jonker opgevoerde operette een koning voorkomt, dan is daarvoor P. Haasbroek aangewezen) mei. Rens Geus, die ook de ro' van Peter's moeder had, mej. Netty Wijn, de heer A. Haasbroek en Joop van der Wesler Huu medewerking voltooide het geheel en maakte er een keurig ensemble van, waaraan in niet geringe mate ock de dansen bijdroe gen, ontworpen door mevr. JonkerJonker. De dans der hofdames en die der Mooren jongens moesten natuurlijk herhaald worden ook werd het speelliedje „Een huisje staat er in het bosch", het koor no. 17, het duet tus- schen koning en prinses derde bedrijf 't Werd dus weer een welgeslaagde avond, resultaat van Jonker's ernstig voorbereiden en geholpen door Timmer (décors), Eli Prins (regie), die ook de kleine rol van den school meester op zich genomen had; mevr. Jonker, tevens vertolkster van eeii solodans. Na afloop werd de componist op het po dium geroepen en werden Jonker en mevr JonkerJonker bloemen aangeboden. A s. Zaterdag tweede opvoering A. K. te Woensdag herdacht de heer K. Ursem Heiloo den dag dat hij voor 40 jaar werd be notmd tot zanger aan het zangkoor van dt parochie Sint \-\ illebrordus. 25 jaar geleden werd hij benoemd tot secretaris-penning meester van dat college en wie den heer Ur sem kent wist wel dat dit jubileum de belang stelling zou trekken. 's Morgens 9 uur droeg pastoor van Meeu vven een H Mis tot dankbaarheid op, waar bij de kapelaans Ettinger en de Nijs assis teerden. V oor de mis zong het zangkoor d< 4-stemmige Veni Creator van Beitjes. De 4 stemmige mis was de mis van Jeanne d'Arc van Hubert Kuypers, terwijl een cantate de kerkelijke plechtigheid besloot. Het zang koor stond onder leiding van den heer P. C. Overtoom alhier. Na de mis vereenigder zich de geestelijken, kerkbestuur en zangers in dé pastorie. Pas toor van Meeuwen sprak den jubilaris toe en zeide dat het den paus behaagde om den jubi laris te danken en te huldigen. Hij spelde hem het gouden kruis Pro Ecclesia et Pontifice op de borst. De zoon van den jubilaris, de heer Jacob Ursem uit Wcrmerveer, bracht allen dank. Door de koorzangers werd een rust stoel aangeboden. De jubilaris mocht van velen in en buiten de gemeente blijken van belangstelling ont vangen. Verkiezing Notabele en Diaken Ned. herv. kerk te Castricum. In de Dinsdag gehouden vergadering is als notabele gekozen de heer A. Jacobs en als diaken de heer And. Hogenstijn, laatst genoemde in plaats van den heer S. Veen- stra. De candidaten van de orthodoksche rich ting, de heeren Hellinga en Boumer, kregen een betrekkelijk gering aantal stemmen. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstp'icht wegens kostwinnerschap betreffende de hier onder genoemde personen de uitspraak ge daan, achter hunne namen vermeld: TH. SCHARLEWI, lichting 1932, uit spraak: voorgoed vrijgesteld; A. TH. SCHE- NAU, lichting 1933 en H. MIDDELDORP, lichting 1933, uitspraak: beiden voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrvene, wien de uitspraak geld' of door diens wettigen vertegenwoordiger; b, door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met rede nen omkleed worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeente, af deeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 12 Januari 1933. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. HET ALCMARIA VICTRIX-FEEST. Men verzoekt ons te melden, dat de foto, genomen tijdens het optreden „der Alcmaria Victrix Ramblers", thans te bezichtigen is in de étalage van den heer Klinkert. SCHOORSTEENBRANDJE. D peolitie bluschte met een Total-apparaat en een emmer water een schoorsteenbrandje in een perceel in de Perronstraat alhier. ONDERHOUD OPGEDRAGEN. Het onderhoud der schrijfmachines op de verschillende gemeentelijke bureaux is voor 1933 aan de firma Frankenberg opgedragen HET BROKKENHUIS. Men schrijft ons: Wij zijn een paar Zaterdagen in staat ge weest aan een aantal stadgenooten diverse artikelen te verstrekken, doch helaas Zater dag 1.1. konden wij het Brokkenhuis niet open stellen, omdat wij zoo goed als geen goederen meer hadden. Ook de dagen dat wij het Brokkenhuis openstelde, hebben wij nog vele moeten te leurstellen, omdat de artikelen, waar ze om kwamen, er niet waren. Wij raden dan de menschen aan de volgende week maar eens terug te komen, omdat er dan misschien wel datgeen zou zijn, waar zij om kwamen. Het is echter anders geloopen dan wij hadden verwacht. De laatste paar weken van het oude jaar ging er bijna geen dag voorbij dat wij niet het een of ander konden laten halen, doch het nieuwe jaar heeft slecht ingezet, want wij hebben nog zoo goed als niets ontvangen. Alle dagen komen er aanvragen in de bus van het Brokkenhuis en wij hebben al een heele lijst liggen van menschen die om klee ding, schoeisel, ondergoed, enz., enz., vragen. Vooral kinderkleeding en schoeisel wordt gevraagd. Het is een droevig gezicht als je die kinde ren in hun versleten kleeren ziet komen en je ze met telurgestelde gezichten ziet gaan, omdat er niets voor hen is. Mogen wij nog eens een beroep op U doen? U weet onze adressen, ons telefoonnummer 660 is U ook bekend en onze knecht komt onmiddellijk a's U ons en berichtje geeft. Indien U ons helpt, kunnen wij Zaterdag misschien weer verschillende arme stadge nocten helpen De nood is hoog, helpt ons haar lenigen. NED. VROUWENBOND TOT VERHOOGING VAN HET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. Mevrouw Smit—Mulder schrijft ons: De heer W. Voskuil, chef der Zedenpolitie te Rotterdam, hield Maandagavond een le zing voor leden en genoodigden van boven genoemde vereeniging over „de gevaren voor ons en onze kinderen'' in de binnenzaal van 't gebouw „Waakt en Bidt", alhier. De zaal was flink bezet toen de presiden te om 8 uur opende met gebed en het lezen van Ps. 27, waarna Ps. 103 5 gezongen werd en een welkomstwoord door haar werd gesproken. De heer Voskuil, zijn lezing aanvangende. vertelde, dat hij met aarzeling naar Alkmaar was gekomen, omdat het altijd zeer kiesch en teer is, van zijn werk te spreken. Maar de gedachte aan het boek van Mathilde Wreede: „De vriendin der gevangenen", waaruit spr. een gedeelte voorlas, had hem daarvoor aen moed gegeven, want zijn tenslotte de gevan genen, zooals zij ze bezocht, niet alle men schen zooals er overal wonen Meer dan 25 jaar verricht de Zeden- en Kinderpolitie haar werk reeds. Eerst ver richtte de zedenpolitie uitsluitend protistu- tiedienst, later kwam de kinderpolitie er bij. Spr. stond allereerst, na deze inleiding stil, bij de moeilijkheden. Iedereen heeft ze, overal zijn ze. Bij christenen evengoed als bij de anderen. Hoeveel huwelijken zijn er in de kerken gesloten, waarvan 't resultaat be droevend genoemd moet worden. Bij wie de schuld? Daarom wil spr. er nadrukkelijk op wijzen dat de jonge menschen bij hunne ver loving zich biddend afvragen of ze met deze keus goed doen. Welk een rijke zegen als moeder het mid delpunt is van een gezin. Zijn er in een goed gezin dan .geen moeilijkheden? Natuurlijk zijn er evengoed vragen, maar dan zullen de ouders dit samen bespreken en samen om leiding vragen. Spr. wees op het groote kin derleed bij eene echtscheiding. Dan worden de verschillende gevaren voor onze kinderen besproken. Allereerst het sa men uit wandelen en fietsen gaan van onze jongens en meisjes. Natuurlijk steekt hierin niets als ze tezamen blijven, maar dat ge beurt niet altijd. Neem daarom als het kan, een leider mee. Ook het 's avonds op straat ronddolen is een groot gevaar, en 't is be droevend hoe gering de medewerking der ouders vaak is. Deze gaan zelf uit en bekom meren er zich niet om waar de kinderen zijn en zelfs weten ze soms niet hoelaat ze thuis komen. Laten wij als christenen nu niet den ken „maar dat kan ons niet overkomen". Van welke vereenigingen zijn onze kinderen lid, welke lectuur lezen zij? Verder is de kleeding van de meisjes op kantoor vaak aanstootge vend. Bij de kinderpolitie is in vele plaatsen een vrouwelijke inspectrice toegevoegd. Het sociale werk bij de politie wordt zeer gewaar deerd en is zeer geschikt voor een vrouw. Er is een centraal punt bij de politie, waar ouders kunnen komen met klachten over de kinderen, ja zelfs omgekeerd komt voor. Met cijfers toonde spr. aan hoevele gevallen er jaarlijks voorkomen. Na nog op het instituut van gezinsvoogdij te hebben gewezen en nogmaals te waar schuwen het gezinsleven hoog te houden, eindigde spr. deze zeer interessante lezing. De presidente dankte hem namens alle toe hoorders en wees nogmaals op de zware ver antwoordelijkheid der ouders. Na het zingen van ps. 119 5 sloot de presidente deze vergadering met dankzeg ging- FAILLISSEMENTEN. i Uitgesproken is het faillissement van K- Wonder te Schagen met benoeming van mr Ledeboer tot rechter-commissaris en van mej. Van den Berg tot curatrice. Voetbal. NEDERLAND—ZWITSERLAND. Zestien spelers aangewezen- Elftal wordt op den dag van den wedstrijd samengesteld. De Keuze-Commissie van den Koninklij ken Nederlandschen Voetbal Bond heeft be sloten om zestien spelers te kiezen voor den wedstrijd tegen Zwitserland op 22 Januari a.s. Uit deze spelers zal dan op den Zon dagochtend van den wedstrijd het definitie ve elftal worden gekozen. De volgende spelers zijn als zoodanig aangewezen Adam (H.V.V.), Anderiessen (Ajax), Bonsema (Velocitas-Groningen), van den Broek (P.S.V.), van Heel (Fijenoord), La- gendaal (Xerxes), Lelieveld (V.UC.), van Male (Feijenoord), van der Meulen (H. F. C.), Mol (K. F. C.), Nagels (Enschede), van Nellen (D. H. C.), B. J. Paauwe (Feij enoord), Pellikaan (Longa), Van Run (P. S. V.) en Weber (A. D. O.) Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat het Nederlandsch elftal weinig in samenstelling zal veranderd worden, sinds de jongste suc cessen. Mogelijk zal Lagendaal spelen, mo gelijk Mol ook, doch wij gelooven, dat deze twee voorloopig reserves zullen zijn, evenals Lelieveld, v. Male en Paauwe. Wielr-enne n. Waneer er één Zesdaagsche is, die voor 100 een succes oplevert, dan is het wel die te Dortmund. Daar heerscht tot aan den laatsten dag een ongekende spanning. Niet zooals in den regel, dat er één hoogstens twee koppels de leiding hebben, terwijl de rest kanslo s is, maar hier is het anders! Hier hebben in elk geval nog acht koppels een prachtige kans op den eersten prijs en als men 4 ronden achterstand niet al te zwaar re kent, is er feitelijk slechts één koppel totaal kansloos. Dat al.emaal beteekent, dat het van avond een enorme strijd zal woeden. Er zullen lange jachten ontketend worden, er zullen ronden gewonnen en verloren worden, kortom, de heksenketel zal vanavond tot aan de laatste seconde vol spektakel zijn. 1. SchönBuschenhagen, 510 p.; 2 Göbel—Pijnenburg, 498 p.'; 3. Rausch— Hürtgen, 329 p. 4. Braspenning—Wals, 245 p. 5. Broccardo—Guimbretière, 245 p. 6. Rieger—Vroomen, 149 p. Op een ronde: 7. Kilian Püzfcld. 154 P- 8. Peden—Stübecke, 102 p. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.3 mM. t« Memel. Laagste barometerstand 719,2 mM. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 13 Januari: Zwakke tot matige uiteenloopende wind; later waarschijnlijk uit Zuidelijke richtingen; afwisselende bewolking; aanvankelijk kans op eenige regen en zelfde temperatuur; later iets zachter. Weeroverzicht- -m c'ru'(V€randering die in de afgeloopen 24 uur was opgetreden, maakt een beoor deeling van den weerstoestand zeer moeilijk. Ue depressie bij IJsland heeft zich verdiept en uitgebreid. Van een secundaire depressie, die gisteren over de Noordzee was gelegen, heeft zich een 765 kern bij Den Helder afge- snoerd. De hooge druk, die zich gisteren bo ven Ierland bevond, trok zich Westwaarts te rug, de hooge druk in Frankrijk verdween geheel, terwijl het maximum bij Finland zich naar Zweden uitbreidde. Op het oogen- blik is in het Oosten de barometer nog stij gend, in het Westen dalend, zoodat waar schijnlijk wel wind uit Zuidelijke richtingen zal optreden. Aanvankelijk kan de kleine de pressie echter de drukverdeeling nog zoo danig beïnvloeden, dat uiteenloopende wind in ons land mogelija is. Bij dezen depressie toestand kan aanvankelijk wel eenige regen optreden, later zal de temperatuur waar schijnlijk stijgen. Over het grootste deel van West-Europa heerscht rustig weer. Alleen in Noordwest-Ierland en in Noord-Scandi- navië waait het flink uit Zuid tot Zuidwest. De temperatuur daalde over^bijna geheel Scandinavië, waar het hedenmorgen flink vroor (-16 gr.), verder over Groot-Britan- nië en Ierland, Duitschland en onze omge ving. Zij steeg over IJsland. De neerslag was vrij uitgebreid, doch nog zwaar. De grootste hoeveelheid (13 mM.) werd te Ca- Tais afgetapt. Op vier ronden: 9 Vopel—Kersmeier, 170 p. 10. TietzSchenk. 102 p. Op negen ponden: 11. Senge—Sieszin- ki, 35 punten. Zwemmen in koud water. Door een lezer worden inlichtingen ge vraagd omtrent het volgende „Eenige van mijn vrienden en ik zelf zwem men tot op heden (18 December) nog ge regeld in de zee zonder hiervan ook eenige nadeelen te ondervinden. Nu is er een kennis van ons, die beweert te hebben gelezen en ook hooren vertellen, dat alhoewel niet nu, dan toch zeker later de na- deelige gevolgen zich zullen doen gelden, o.a. veel sneller intredende bloedvatenverkalking enz." Als inleiding tot de beantwoording van deze vraag zou ik eerst wat willen zeggen over gymnastiek en daarbij herinneren aan den strijd, welke omstreeks 1890 gevoerd werd tusschen twee richtingen, waarvan de eene de Duitsche kon heeten en bestond uit volgelingen van Vater Jahu en de andere meer den athletischen, sportieven kant uit ging. De eerste beoogde algemeene oefenin gen, voor ieder mensch uitvoerbaar en bevor derlijk voor zijn lichamelijke ontwikkeling en gezondheid. Zij was gericht op systematische oefening vap alle spiergroepen en bestreed het op de spits drijven van oefeningen, het zij van een bepaalde spiergroep hetzij aan een bepaald werktuig. De in dien tijd sterk op den voergrond dringende sport kon zich met de schoolsche oefeningen niet vereenigen, vond die vervelend en hield meer van wed strijden, juichte top-prestaties toe en kende prijzen toe aan hen, die persoonlijk uitblon ken. Zoo kregen aldra athletische verrichtin gen de voorkeur. De oude gymnasten wilden ook wel wedstrijden maar dan liefst van ver eenigingen in hun geheel, van vrije en orde oefeningen bijv. of voor persoonlijke presta tie alleen dan, wanneer oefeningen aan veler lei werktuigen eenzijdigheid uitsloot en meer algemeene ontwikkeling aantoonde. Die strijd heeft ten slotte tot een soort compro mis geleid, waarbij van de oude school niel veel is overgebleven dan nog enkele num mers. Maar de drang naar wedstrijden was te krachtig en behield ten slotte de overhand, het meest populair is tegenwoordig wel het voetbalspel. Bij een wedstrijd zijn het twee elftallen, die wat uitvoeren en dikwijls meer dan elf duizendtallen, die zich bepalen tot toekijken en juichen als een mooi schot gelost wordt of fluiten als er iets niet naar hun zin voorvalt. Dus heel wat anders dan de ouder- wetsche gymnastiek, welke de ontwikkeling van iedereen zich ten doel stelde. Bij de Olympische spelen zijn evenzeer alleen de uitersten van waarde. Daar wordt naar on derdeden van seconden getuurd bij hardloo- pen, zw:emmen enz. en naar milimeters bij polsstok- en verspringen. Ook hier is van de algemeene ontwikkeling van iedereen per soonlijk weinig meer te bespeuren. Het zwemmen is een van de mooiste lichaamsbewegingen welke wij kennen. Er is wel geen andere oefening te bedenken, waar- 'J z0® vele, ja bijna alle spiergroepen een beurt ^rijgen. De zwembeweging kan daarom als een ideale gymnastiek beschouwd worden Naast die spiergymnastiek staan evenwel nog vele andere voordeelen. De door het kou- ue water op de huid uitgeoefende prikkel werkt in meer dan eene richting gunstig. Zoowel de ademhaling als de hartwerking woiden in den goeden zin beïnvloed. En de huidwerking niet minder De ''uidfunri'> ,a

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10