Van Rommelzaken Hobbeltie fBUuieidand kunnen openen, op een tijdstip voordat ver dachte's faillissement werd uitgesproken De procureur-generaal mr. baron van Ha rinxma thoe Slooten persisteerde bij zijn vor dering, doch vroeg thans van de door hem geëischte straf vier maanden in mindering te brengen. Uitspiaak 24 Januari. COMMUNISTEN CONTRA FASCISTEN Het gebeurde te Overschu. Gelijk men zich herinneren zal is het in den avond van 14 Juli van het vorig jaar op den Rotterdamschen weg, onder Over- schie tot een treffen gekomen tusschen com munisten en fascisten, doordat een auto van laatstgenoemden, welke uit de richting Delft kwam en naar Schiedam reed, onverwacht door langs den berm van den weg liggende communisten werd aangevallen en met stee nen bekogeld waardoor eenige der fascisten verwondingen opliepen en de auto deerlijk werd gehavend. Op 13 September heeft voor den Rotter damschen politierechter een tweetal jeugdige communisten terecht gestaan, n.1. de 19-jart- pe stoker R. O. en de 18-jarige monteur P C. A. G., die zich ter zake van geweldple ging te verantwoorden hadden. De politie rechter legde toen aan beide verdachten een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden op, waartegen de officier van justi tie, die een onvoorwaardelijke straf had ge- eischt, appèl aanteekende. Gistermiddag stonden beide verdachten in hooger beroep voor het Haagsche gerechts hof terecht, evenals in eerste instantie, bij gestaan door hun raadsman mr. S. de Jong uit Amsterdam. De advocaat-generaal mr. J A. de Visser had vier personen die zich dien avond in den auto bevonden o.a. de be stuurder daarvan zekeren D';kman (thans gedetineerd) als getuigen gedagvaard. Al deze getuigen verklaarden dat de auto onverhoeds werd aangeva'len. Deze auto droeg geen uiterlijke kenteekenen of vlaggen wel hadden twee fascisten, voor wie binnen het voertuig geen ruimte was, op de spat borden plaats genomen. Een groot aantal steenen werd naar den auto geworpen, waar van de ruiten werden vernield, twee der passagiers werden door het werpen met de steenen verwond. Al deze getuigen herkenden in de verdach ten de beide jongens die zij met steenen hadden zien werpen, hetgeen dezen bleven ontkennen. De advocaat-generaal betoogd», dat de gronden waarop de Rotterdamsche nolitie- rechter een voorwaardelijke straf had opge legd, z.i. onjuist waren, en dat waar in casu de maatschappelijke orde en de a'gemeene veiligheid in hooge mate waren geschaad, een vrijheidsstraf hem gewettigd voorkwam. Volgens het oordeel van den ro'itiereehter zou de aanwezigheid van twee fascisten on de spatborden van den auto provoceerend hebben gewerkt, maar spr. vroeg zich af of men dit als rechter als argument mag aan nemen. te meer, waar vaststaat, dat er niet is geroepen, en dat er ook niet met vlaggen ed. is gezwaaid, zoodat dus het aannemen van eenige provocatie in strijd met de feiten is Daar deze verdachten ondanks de feiten bliiven ontkennen, is er naar spr 's meening voor een voorwaarde'iike straf gepn enkele reden en gezien den ernst Van het door deze verdachten geo'eegde misdrijf concludeerde spr. tot vernietiging van het vonnis en ver oordeeling van ied»r van hen tot vier maan- <Jen nevan Tnisstraf Het hof zal over 14 dagen arrest wijzen DE ALMELOSHHF GEHEIME ZENDER. Vier weken hechtenis geë>schty Voor de Almelosche rechtbank is Dinsdag d- zaak behandeld tegen den electricien C. D et A'melo, die in appèl was gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hii was veroordeeld tot 50 boete. subs. 25 dogen hechtenis, terzake, dat hii op 16 Juni met een radio-installatie heeft 'uitgezonden, zonder vergunning van den minister 'Ook de ambtenaar van het O. M. was in beroep gekomen Verdachte ontkende uitgezonden te hebben, ferwii'l het <retii'<renv»rbonr weinig nieuwe gezichtspunten opende. Het toester was bij een buurman van verdachte oo zo'der ge vonden. De politie-ambtenaren meenden de stem van verdachte herkend te hebben De officier van justitie was van meening. dat dit minutieuze onderzoek bewezen heeft, dat D. on 16 Juni met het in beslag geno men toestel hertt uitgezonden en eischte be vestiging van het vonnis met wijziging van de straf in een hechtenis van vier weken en verfceurdverk'aring van de in beslag geno men toestellen. De verdecWr, mr G. J. Svbrandv. hie'd een zeer uitvoerig p'eidooi en concludeerde primair vrüsnraak. Indien de rechtbank ver dachte schuldio mocht oordeelen, vroeg plei te-- .»en zeer licMe ge'dboete. Vonnis over 14 dagen. SCHIETPARTIJ OP DE VECHT. Officier van justitie concludeert lot niet-toewijzing der civiele vor deringen. In de civiele zitting van gister behandelde d» rechtbank te Dordrecht opnieuw de zaak van de schietnartij aan d* Vecht oo 20 Juli 1930. waarbij de heer C. Schoorl, zilversmid te Amsterdam, werd gedood door een kogel uit een iachtbuks, vermoedelijk afgeschoten daor den oudsten zoon, in ieder geval door een der leden van het geze'schap van een gpne°sheer uit Dordrecht, die met zijn mo torboot een pleiziervaart langs de Vecht maakte Op 8 December zijn voor dezelfde recht- iha.nk de pleidooien gehouden, waarbij mr. A H J van der Biessen uit Amsterdam voor de familie Schoorl en F. G. Rens te Dordrecht voor den geneesheer sprak. Eerstgenoemde vroeg toen een schadeloos stelling voor de weduwe van 3000 per jaar voor haar verdere leven, voor den zoon 1000 gulden en voor de dóchter 1000 per jaai tot hun meerderjarigheid. De officier van justitie, mr. G. J. W var Tricht, nam gister conclusie. Hij was van meening, dat er geen causaal verband be staat tusschen een vroeger doorgetrokken vergunning tot het gebruik van de buks, waaruit geschoten zou ziin door den acht tien-jarigen zoon van gedaagde en het door dezen blijven toestaan van het gebruik van het vuurwapen door zijn zoon De aanspra kelijkheid van gedaagde zou alleen aanwe zig zijn, ind-en de achttien-jarige zoon het schot gelost had. Er is alleen komen vast te staan, dat ge daagde, diens vrouw en drie kinderen, doch ook diens zwager en diens dochter aan de schietpartij hebben deelgenomen. En ge daagde is civiel niet aansprakelijk voor da den van d? twee laatstgenoemden. In het ar rest staat wel, dat aan den zwager en diens dochter de buks tot schieten is aange boden, doch gedaagde ontkende zelfs, dal hij zelf geschoten heeft. Dit kan echter niet als grond ge'den, dat hij sanctie heeft ge geven voor alles, wat op het weiland ge schiedde. Als een lid van het gezin van gedaagde het doodelijk schot gelost had. kon de offi cier toezeggen tot de vordering te hebben ge concludeerd, doch zoolang niet vaststaat dat de zwager en diens dochter het schot niet gelost hebben, kan geen veroordeeling van gedaagde volgen. Bij gebrek aan bewijs omtrent de lossing van het doode'ijke schot, moet de conclusie luiden ontzegging der vordering, waarbij onbesproken kan bliiven of eischeres met haar vordering niet te hoog van den toren heeft geblazen. Het rechtsgevoel zal, aldus spr., door door deze uitspraak niet bevredigd word°n, doch de rechtspraak heeft zich niet te laten leiden door antipathie of sympathie. President mr. Heuvelink zeide, dat de rechtbank 22 Februari of vroeger uitspraak zal doen. PHILIPS CONTRA SPEEDLAMPEN. In aansluiting op het proces dat een dezer dagen voor den president der Haagsche recht bank werd gevoerd tusschen de N.V. Philips Gloeilampenfabriek en de Tungsramfabrieken te Boedapest, deelt men ons mede, dat voor den president der Amsterdamsche rechtbank mr. P. Coninck Westenberg een soortgelijke procedure is gevoerd tusschen Philips en de N.V. Radiofabriek Weco. Het betrof hier de zelfde twee octrooien van Philips, waarop Weco inbreuk zou hebben gemaakt door het gebruik van speedlampen. Philips vorderde bij monde van haren raadsman mr. B. M. Telders dadelijke stop zetting van het gebruik en schadevergoeding. De vordering werd naméns Weco bestreden door mr. F. A. Kokosky, die er speciaal op wees, dat, al zou het gebruik onrechtmatig zijn geweest, volkomen te goeder trouw is ge handeld, daar nimmer eenige waarschuwing van Philips was ontvangen. Voorts voerde Weco aan, dat bij het voorloopig onderzoek, hetwelk bij gebrek aan tijd in één dag moest plaats hebben, Weco den indruk had gekregen geen inbreuk op de octrooien te hebben ge maakt. De president heeft daarop vonnis gewezen en overwogen, dat een aan zekerheid gren zende mate van waarschijnlijkheid, dat de ge wone rechter de in te stellen hoofdvordering gt grond zou achten, geenszins bestond, ♦er- wijl z.i. een vordering tot schadevergoeding niet in te stellen was, daar Philips niet had gesteld, dat Weco desbewust onrechtmatig had gehandeld. Op deze gronden werd Philips in haar vor dering niet-ontvanVelijk verklaard en in de kosten van het geding veroordeeld. Philips contra N.V. Aurora. De president van de rechtbank in Breda heeft in kort geding de N.V. Aurora te Til burg veroordeeld wegens inbreuk op het aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken toebe- hoorende octrooi 4619 en haar veroordeeld tot een boete bij herhaling. DE RAMP VAN DE „ATLANTIQUE". Aankomst van de „Lauwerszee" te Maassluis. Onderhoud met het drietal dat aan boord van de „Atlantique" was. Met de sleepboot „Lauwerszee" zijn giste ren te Maassluis o a. aangekomen de drie Hollandsche matrozen die het eerst op het wrak van de „Atlantique" zijn geklauterd. Het zijn de Maassluizenaars P. de Baar, A. Wijgerse en M. van Teylingen. Met deze drie hebben wij een onderhoud over hun avontu ren gehad. 2ij behoorden tot de bemanning van de „Lauwerszee" die in Brest opdracht had gekregen om de „Atlantique" te hulp te komen. Toen zij bij het wrak kwamen, lagen daar al eenige andere sleepbooten, o.a. de „Roode Zee" welke gepraaid werd. Kapitein Klinge zei toen: „Zie maar dat je er op komt jongens, dan is de boot voor jullie". De ka pitein zei dat een beetje gekscherend, maar we gingen toch eens kijken, zoo verklaarde ons het dappere drietal. Met zijn vijven gingen wij in een sloep en roeiden naar de „Atlant.quqe". Midscheeps hing de talie van een reddingsboot welke wij konden grijpen. Met zeer groote moeite wist De Baar zich om het blok van de talie te werken en zich daarna naar boven te hij- sclien. Daarop wist Wijgerse zich eveneens naar boven te werken Van Teylingen viel, toen hij al een eind geklauterd was, omlaag, doordat het touw brak. Gelukkig bleef het andere einde van het touw haken aan het b ok, waaraan het te danken is dat hij niet te pletter viel. Op het schip zoo verklaarden zij was het een groote ruïne, overal lag glas, terwijl op vele plaatsen groote gaten ontstaan waren. Na vele klautertochten kwa men wij tenslotte op het achterdek waarna wij een tros van de „Lauwerszee" konden vastmaken. Des nachts bleven wij op het dek waar wij de koude moesten opzoeken, omdat daar waar het warm was, de rook een ver blijf onmogelijk maakte Wij hadden eten noch drinken bij ons en vooral de dorst plaagde ons hevig. Eerst den volgenden dag, nadat wij 23 uren zonder eten of drinken waren ge weest kon ons in een zak brood, tabak en WaLei"*worden toe?eworPtn. Gedurende het verblijf aan boord hebben wij 10 maal tros sen moeten vastmaken van de s'eepbooten. Op onze vraag of zij ook lijken gevonden hadden, verklaarde men dat zulks niet het geval was geweest. Voor geval van nood zoo deelde men ons verder mede was een vlot in elkaar getimmerd van bussen en hout. Dit had ech ter gelukkig geen dienst behoeven te doen. Uit alles wat tot nu toe bekend geworden is over het sleepwerk kan geconcludeerd worden, dat het zeer moeilijk is om vast te stellen wie de „Atlantique" het eerst vast maakte. Het was alles zeer verward. Het moet overigens vrijwel vaststaan, dat de eer ste tros is vastgemaakt door een Fransche boot. Dit is een tros geweest die aan het an ker aan de achterzijde van de „Atlantique" werd vastgemaakt. De „Roode Zee" heeft wel het eerst een lijn over het wrak geschoten die door de Duitsche sleepboot „Simson" werd opgevangen. Toen men langs deze lijn bezig was dikkere liinen en later ook kabels over te trekken, maakten de Franschen aan de achterzijde aan 't anker vast. De lijn van de „Roode Zee" was dus wel het eerst, maar men kan niet zeggen, dat men het wrak door deze lijn had vastge maakt. Overigens zijn de drie Hollanders de eersten geweest die aan boord geklommen en geb'even zijn. Aan deze lieden is het dan ook te danken geweest, dat de trossen van de verschillende sleepbooten aan het wrak vast gemaakt konden worden. DE STAKING BIJ REINDER'S OLIEFABRIEKEN. De directie van Reinders Oliefabrieken te Zwolle deelt mede, dat het aanbod van ar beidskrachten bij die fabrieken zóó groot is, mede ten gevolge van de groote werkloos heid ten platteiande, dat men de nieuwe, on geschoolde krachten slechts in étappen kan aanstellen, teneinde deze in staat te stellen zich eerst voldoende te bekwamen. Weldra hoopt men zelfs twee ploegen aan het werk te kunnen stellen en de productie op volle capaciteit te hervatten. De correspondent van het Hbld. meldt: Gisteren en vandaag tot 1 uur was de toestand zeer rustig. De stakers bepaalden zich tot het uiten van bedreigingen, o.a tegen vrachtrijders, zonder tot handtastelijkheden over te gaan, en tot demonstraties voor de huizen der werkwilligen. Bij een hunner weiden daarbij de ruiten ingeslagen. De Zwolsche politie heeft tot dusverre met eigen krachten de stad rustig kunnen hou den. Samenscholingen worden zooveel moge lijk tegengegaan, terwijl de werkwilligen onder geleide naar huis worden gebracht. De vakorganisaties hebben getracht de be sprekingen te heropenen. HET VERSCHE CADETJE. Het comité tot het verkrijgen van versch brood bij het ontbijt hield gistermiddag een vergadering te Amsterdam. Door den voorzitter, mr. Jules Keizer, werd in zijn openingswoord uiteengezet, dat voor „versch brood bij het ontbijt" allerwege belangstelling bestaat. Hierna voerden eenige sprekers het woord over de vraag: „Waarom niet versch klein brood voor het ontbijt af te halen?" Door mr. C A. van Gorcum, secretaris van de Vereeniging van Meelfabrikanten te 's-Gravenhage werd uiteengezet dat, wanneer een wetswijziging door de Staten-Generaal wordt goedgekeurd, de arbeid in de bakke rijen om 5 uur in plaats van 6 uur mag be ginnen. Dan is het mogelijk het kleine brood om 7 uur gereed te hebben. Daarom moet dit wetsontwerp in dien geest worden uitgebreid. Met nadruk wordt verzekerd, dat het niet de bedoeling is den nachtarbeid weer in te voe ren. Als klein versch brood 's morgens vroeg weer verkrijgbaar is, zal er ook aanzienlijk meer brood worden verkocht, zullen de land bouwers meer graan leveren. De heer J. N. van Hanje, voorzitter van de vereeniging H.O.R.E.C.A.F. te 's-Graven- hage was van meening, dat het ook gemak zucht is van den middenstand, dat de over heid meer en meer ingrijpt in het bedrijfsle ven. Men heeft wel beweerd, dat de bevol king aan dat oudbakken brood zal wennen, maar dat is geenszins het geval gebleken. Het broodgebruik gaat achteruit en de vreemdelingen begrijpen niet, dat zij geen versch brood kunnen krijgen. Het is mogelijk met de tegenwoordige middelen 's morgens klein versch brood te leveren, ook zonder nachtarbeid. De vereeniging „Horecaf" zal het toejuichen als 's morgens weer versch brood aan het ontbijt in ae hotels kan wor den gegeven. De heer L. Snapper, lid van het comité, zei, dat het zeker niet de bedoeling is den nachtarbeid weer in te voeren. Het is moge lijk, zoo zette spr. uiteen, dat 's morgens om acht uur klein' versch brood in de winkels aanwezig kan zijn met de tegenwoordige middelen. Spr. constateerde voorts, dat veel minder klein brood wordt gebeten dan vroeger. Een gevaar noemde spr. het voor de bakkerijen, dat men in de hotels zelf gaat broodbakken. Ook zal het broodverbruik achteruit gaan wegens verhooging van het maalpercentage. Dit zou ook misschien niet noodig zijn, als men de bakkers gelegenheid gaf 's morgens om acht uur klein brood af te mogen leveren. Nadat dr. J. R. Katz de vraag had bespro ken of het gebruik van versch klein brood aan het ontbijt schadelijk is, werd een slot woord gesproken door den voorzitter, waar in hij erop wees, dat met behoud vande nachtrust van den arbeider het mogelijk is 's morgens versch klein brood aan het ontbijt te hebben. Hierna volgde debat, waaruit o.m. bleek, dat men algemeen voorstander was van af schaffing van den nachtarbeid en dat deze afschaffing onaangetast kan blijven, maar men toch klein versch brood bij het ontbijt kan hebben. NEDERLANDSCHE TRAWLER TE WESERMUENDE. De havenarbeiders weigeren te lossen. De Nederlandsche trawler Gerard (IJM 1-3), welke in verband met de staking niet te IJmuiden kan worden gelost, is Dinsdagmid- dag komende van IJsland de visschershaven van wesermtiende binnengeloopen om daar zijn vangst te lossen. De havenarbeiders weigerden evenwel te lossen. DE GEVANGEN GENOMEN INDISCHE ONDERWIJZERS. Het Internationaal Beroepssecretariaat van Onderwijzers heeft zich teègrafisch gewend tot den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. met het verzoek tot invrijheidstelling van de twee gevangen genomen onderwijzers. Te vens werd een telegram gezonden aan den minister van koloniën, waarin met aandrang verzocht wordt de invrijheidstelling der ge arresteerde Indische onderwijzers te bevorde ren. DE ERFGOOIERS. Het bestuur van Stad en Lande van Gooi land heeft gister de requesten afgewezen van de erfgooiers, die in 1932 meerderjarig zijn geworden en die nog in aanmerking willen komen voor de reservaatuitkeeringen. Alleen zij, die op de lijst staan, welke 15 Maart j.1. is opgesteld zullen de uitkeeringen ontvan gen. HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR APOTHEKEN. Naar men van den kant van georganiseer de apothekers-assistenten mededeelt, heerscht in deze kringen groote onstemming over het feit, dat, nu 1 Februari a.s. het werktijdenbe sluit voor apotheken in werking zal treden, de apothekersstand alle moeite doet het besluit nietig verklaard te krijgen. Behalve dat te dier zake een adres aan de koningin is gezonden, is men nu, op initiatief van een groep apothekers uit Zwolle, bezig met het verzamelen van handteekeningen van apothekers-assistenten, die door het neer schrijven van hun naam zich tegen het be sluit verklaren. Alle apothekers hebben daar toe een schrijven ontvangen, waarin hun ver zocht wordt het personeel te laten teekenen Daarbij is dan nog een afzonderlijk schrij ven voor de assistenten, waarin gewaar schuwd wordt, dat de gevolgen van het werk tijdenbesluiten zullen kunnen zijn: verlaging van salaris, verkorting van de vacantie, beta ling van de noodhulp bij vacantie, ontslag en het aannemen van goedkooper personeel. EEN MERKWAARDIGE SAMEN LOOP VAN OMSTANDIGHEDEN. Gisteren liepen op de Sofiakade te Rotter dam twee mannen te wandelen, die een der den man zagen loopen met een fiets op den schouder. Zij vonden het nogal verdacht en hielden den man in de gaten. Deze zette daarop de fiets tegen een boom en ging er vandoor. Van hun bevindingen deden zij aangifte bij de politie, terwijl zij de fiets op het politiebureau deponeerden. Een fiaar uur later kwam op hetzelfde bu reau een man aangifte doen, dat op de Sofia kade zijn fiets was gestolen. Bij onderzoek bleek, dat dit dezelfde fiets was en dat het geval zich als volgt heeft toegedragen: De eigenaar van de fiets is werkloos en moest gaan stempelen. Hij had ^ijn fiets op slot gezet en het sleuteltje vergeten, om welke reden hij zijn fiets op den schouder had mee genomen. Op de Sofiakade gekomen, merkte hij, dat hij te laat was om zoo nog op tijd te kunnen komen; hij had daarom zijn fiets te gen een boom gezet en er den looppas inge zet, juist op het oogenblik, dat de twee wan delaars hem scherp opnamen. De fiets is aan den eigenaar teruggegeven. DE INVOER IN BELGIE. Reuter seint uit Brussel een bericht van de Dernière Heure over, volgens hetwelk de Belgische regeering binnenkort zal breken met het stelsel van de invoervergunningen voor boter en in plaats daarvan een belas ting met wisselend tarief en een zeker maxi mum zal instellen voor geïmporteerde boter. Deze belasting moet uitsluitend dienen om evenwicht te brengen tusschen den prijs van de ingevoerde en de inlandsche boter. Voor den invoer van versche room zal een zelfde maatregel getroffen worden. Ook voor vleesch zal men een soortgelijke evenwichtsbelasting invoeren. Bevroren vleesch blijft vrij. DE OVERVAL OP DE SPAARBANK IN DE v. d. TAKSTRAAT. De dader van den moord te Numans- dorp ook hier de schuldige? Naar de N.R.Crt. verneemt, heeft het onder zoek in de zaak betreffende den overval, wel ke een paar weken geleden is gepleegd op het bijkantoor van de Spaarbank te Rotterdam aan de v. d. Takstraat waar, zooals men zich zal herinneren, een man onder bedrei ging met een revolver getracht heeft den kas sier te berooven tot resultaat gehad, dat de varensgezel B„ die in het Huis van Bewa ring te Dordrecht is opgesloten, in verband met den moord te Numansdorp, thans ernstig ervan wordt verdacht, ook dezen overval te hebben gepleegd. Zoodra het onderzoek in de moordzaak zoover zal zijn gevorderd, dat B weer op transport naar Rotterdam gesteld kan worden, zal het onderzoek in deze rich ting worden voortgezet. VAN REUZEN EN DWERGEN. Wanneer het waar is, wat oe Fransche geleerde Henrion, in het jaar 1718 schreef, dan leeft thans nog op de aarde een gede genereerd geslacht. Bij onze voorouders vergeleken zijn we eigenlijk niets anders dan dwergen. Henrio heeft n.1. beweerd, dat Adam 41 Meter en 60 c.M., en Eva 40 Meter lang zou zijn geweest. Na het verdrijven uit het Paradijs schijnt de groei van het mensch- dom te hebben geleden, want aartsvader Abraham zou, volgens den Franschen schrij ver, nog slechts 4.60 M., Mozes 4.70 M ge meten nebben. In het moderne Europa behooren lieden, die 1.75 of 2 M. lang zijn, tot de zeer groo te menschen. Allen, die hun haardos meer dan 2.20 M. boven den grond dragen, moeten a s reuzen worden beschouwd. Een lengte van 2.50 M. behoort tot de zeldzaamheden. Bekende reuzen uit vroegere dagen waren i j0? van ko'-ng Jarobus I van Enge- a'ter ^asSL'£ die een lengte van M. had en Maxinriliaan Muller, een "eeF van M dè op zijn vijf en vijftigste jaar nog groeide. Ze zouden zijn overtroffen door den beroemden Patrick O Brien, die op zijn 38ste jaar 2.68 M. hoog was. Dikwerf vond hij er een genoegen in zijn pijp aan een lantaarnpaal aan te steken. De grootste van deze heeren was wel de Oostenrijker Franz Winkelmeier, die 2.73 M. bereikte, maar buitengewoon mager was. Hij stierf 4 September 1887 te Londen, in den ouderdom van 24 jaar, aan de tering. De grootste vrouw, die ooit op aarde heeft ge leefd, was Maria Wedde, die in 1866 te Ben- kendorf, bij Hall, aan de Saaie, was geboren en in 1885 te Parijs stierf. Ze droeg haar hoofd 2.65 M. hoog. Veelbelovend was de in 1880 geboren reuzenjongen Karl Ullrich. Toen hij vijftien jaar was had hij al een leng te van 2.50 M. Toen groeide hij evenwel niet verder. Hij stierf zeventien jaar oud. Zijn le dematen waren zoo groot, dat door een ring, welke hij aan zijn middelvinger droeg, een gulden kon. Onder de zeer kleine menschen had men ook tal van beroemdheden. Aan menig hof werden dwergen tot vermaak gehouden. Vooral in den tijd der Renaissance. Vier en dertig misvormde dwergen wachten bij een feestmaal den aartsbisschop Vitalli, in het jaar 1556, op. Peter de Groote hield veel van kleine menschen en van hen hield nog meer zijn zuster, grootvorstin Nathalie. Ie Mos kou had men voor de dwergen een volledige hofhouding ingericht en ze werden uit al e deelen van de wereld hierheen gelokt, om ze in prachtige gewaden te kleeden en in gouden équipages rond te rijden. Ieder huwelijk tus schen Liliputters werd te Moskou schitterend gevierd. Jeffrey Hudson, die 18 duim groot was, werd door Koning Karei van Engeland tot ■baron verheven. Hij was zoo dapper en rid derlijk als een groot mensch. Toen hij eens door een normaal opgegroeiden kerel werd beleedigd, schoot hij hem in een duel neer. Niet zoo gelukkig als Sir Hudson was de dwerg John Worrenburgh. Toen hij reeds be roemd was. wilde hij zooals Saltarino ver telt, van Rotterdam naar Londen terugkee- ren. Hij logeerde in een doos en die doos was aan de zorgen van een bewaker toever trouwd. Deze gleed uit, toen hij op het punt stond zich naar het schip te begeven Hij viel in het water en met hem de doos, waar de k'eine John een naar hii meende veilige rust plaats had gevonden. Het ge'ukte wel den bewaker (e redden, maar de dwerg kwam in ziin doos ellendig om het leven. Ofschoon de dwergen, in het algemeen, ook geen hoocen leeftijd bereiken, zijn er ook on der hen, die zeer oud worden. Een hunner was graaf Jozef Borowolfzki, een buitenge- won kleine kerel, die 98 jaar oud werd. De vrouwelijke dwerg Elisabeth Walson, die iets langer was dan 70 c.M., werd 150 jaar oud. MOEILIJKHEDEN IN DE LIMBURCSCHE KLEI-INDUSTRIE. De steenfabrieksarbeidersorganisa tie protesteert tegen de houding der werkgevers. De vereeniging van r.-k. werkgevers in de klei-industrie heeft tegenover den r.-k. bond van steenfabrieksarbeiders „St. Stephanus" met ingang van 1 Januari j.1 de collectieve arbeidsovereenkomst opgezegd. Thans hebben enkele fabrikanten in deze industrie een ingrijpende loonsverlaging af- 33. Hij haalde hein er bij en nu lezen ze samen nog eens goed wat er staat. Geen van beiden durfden echter aan het touw te trekken. Nee hoor, zegt de veldwachter, dat zaakje vertrouw ik niet. Ik ga den burgemeester er bij ha len. Hij sprong op de fiets en r ~<1 met een vaartje weg. 34. Even later kwamen de drie man nen gewichtig babbelend aan den boom. De burgemeester las nu, met zijn buikje vooruit, het carton. 't Ja, zei hij nu, dat is lang niet voor de poes. Wie zal er hier moeten trekken? Doe jij het maar. boschwachter Bijlsma! Ik niet, zegt deze. Doe jij het dan maar Prikker, zei nu de Burgemeester,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 14