Alkmaarsche Courant. De gevoigen van een operatie. Radionieuws R&uÜleion Rechtszaken JUxwinciaai Tlieuws Honderd vijf en dertigste Jaargang. WOENSDAG 11 JANUARI LANGENDIJK. Ho. 9 1933 Donderaag 12 Januari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8— Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Con cert L. van Gils—Schutz, piano. Ir. L. van Gelderen, viool en E. Veen, begel. 11.— Kook-en bakpraatje. 11.30 Vervolg concert 12— AVRO-Kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en gramofoonplaten. 2.15—2.30 Gramofoon platen. 2.45 Gramofoonplaten. 3.— Naai cursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.— Half uur voor zieken ei. ouden van dagen. 4 30 Pianorecital door Elsa Nolthenius. 5.— Halfuur voor groote kinderen door mevr. A. van Dijk. 5 30 AVRO-Kleinorkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— Vervolg concert. 7.30 Engelsche les. 8. Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Con certgebouw-K leinorkest o.l.v. E. van Beinum, m m. v. Hélène Cals, sopraan. L. van Tul der, tenor en H. Schey, bariton. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Schol te. 11.Vaz Dias. 11.05 Gramofoon platen. 11.1512.Kovacs Lajos. Huizen, 296 M. (8 —9.15 en 1.—2.— K.R.O., de NC.R.V. van 10.—11.en 2.— 11.30 uur). 89.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonpl 11.3012.Godsd. halfuurtje. 12.15 Ör- kestconcert en gramofoonplaten. 2.Hand- ■werkcursus. 3.3.30 Vrouwenhalfuurtje. 4 Bijbellezing met muzikale medewerking. 5Liederenrecital E. Meyerse m. m. v. Mej. C. Kuurstra, piano. 5.45 Cursus Han denarbeid voar de jeugd. 6.15 D. Scholtz: Onze Ned. monumenter6.45 Knipcursus 7Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 7 45 Ned. Chr. Persbureau. 8 Joodsch— Christelijke Getuigenisavond m. m. v. Mep F. Musch, zang en W. V.ugt, orgel. 915 Populair orgelconcert. 10.Vaz Dias. 10.10 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 1105—11.20 Lezing. 12 20 Orgelspel R. Foort. 105 So listenconcert, alt, tenor, viool en piano. 2.05 Midland Studio-orkest o.l.v. F. Cantell m m. v M. A len, alt. 3.20 Kerkdienst. 4.05 BBC- Dansorkest o.l.v. H Hall. 4.35 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6 50 Schubert-liederen door J. ArmStrong, tenor 7 10 Lezing. 7.40 Officiëele berichten. 7.50 Vaudeville-programma. 8.50 Jack Payne en zijn Band. 9 40 Lezing. 10.Ber. 10 20 Pianorecital door Cyril Smith. 10 50 Kerk dienst. 11 0512.20 BBC-Dansorkest o.l.v Henry Hall Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra jnofoonp'aten. 12.50 Orkestconcert. 650 Gramofoonplaten. 7.40 Orkestconcert. 9.05 Belgische Avond, concert, tooneel en toespra ken. 10.20 Gramofoonplaten Kalundborg, 1153 M, 11.201.20 Con eert uit Hotel Angletei re. 1.202 20 Erik Tuxen en zijn orkest. 3.20—4 20 Vervolg concert. 7 30—8 35 Radio-Symphonieorkest m m. v. Studentenkoor en solisten o.l.v. L. Gröndahl. 9.50—12.20 Feestuitzending v. d Deensche Tooneelspe'ersbond. Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gramo- fronplaten. 12.20 Concert door orkest o.l.v H Paulig. 1.50 Gramofoonplaten. 4.20 Con cert o.l.v. E Klosz 7.25 Rocococoncert m. m. v Weragkamerorkest o.l.v. Spitz, sopraan, alt en tenor. 8.20 Radiotooneel. 9.50 Con cert o.l.v. Evsoldt. 11.12.30 Reportage van de Zesdaagsche te Dortmund. Rome, 441 M. 8 05 Symphonieconeert o.1.\. R Selvaergi. 10.15 Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.! 12.20 Gramofoonplaten. 1.302.20 Omroepklein orkest o l.v Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans. 6.35 Gramofoonplaten 6 50 Omroepkleinorkest ol.v. Leemans. 8 20 Omroeporkest o.l.v. Meulemans, m. m. v. Er- üisch, trompet en Van den Daale, bas. 10.30 —11.20 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30—2.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v Walpot. 6 40 Declamatie, zang en piano 8 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot m. m. v. E. Laes, tenor. 9.30 Blockx-concert door het Omroeporkest o.l v. A Meulemans. 10.30 11 20 Gramofoonmuziek. 7eesen, 1635 M. 7 25 Concert door het Phi h. orkest o.l.v. H. Unger, m. m v. solis ten. 8.30 Concert door orkest o.l.v. A Dostal, m m. v. Ch. Suk, tenor. 9.40 Berichten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door orkest o.l v. P van Bekv. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 17 De dokter was even verrast over deze laat •te onderstelling; men kan zelfs zeggen, dat hij •r zich door betrapt voelde. Maar hij over dekte deze sensatie met een van welwillende meerderheid getuigenden glimlach, en de zaak in 't midden latende, zei hij: Het i s een interessante kwestie. En u herinnert u, dat ik ook zei, dat ik er gaarne nog eens met u over wilde praten. Nu, ik ben ben blij, dat daar nu gelegenheid voor is. Ik heb er sedert dien ook nog wel eens over na gedacht; het heele geval houdt mij telkens bezig; het is zoo bijzonder belangwekkend. Ik beb er ook één en ander over gelezen. Maar.... van 'n bepaald orgéan van de leugen, zooals u dat, trouwens schertsend, noemde, heb ik in geen enkel boek, dat over.de localisatie van bepaalde functiën in de hersenen handelt, iets gevonden." Kees begon meer „in" het gesprek te raken bij vergat niet alleen een oogenblik zijn boordje, maar greep naar zijn zak om er een pijpje en tabakszakj^ uit te halen; zooals hi dat gewoon was, wanneer hij met een ar .'eren hei-bewoner, schilder of boer over een on derwerp dat hem interesseerde, zat te boo- ■jen. Maar bij deze gemoedelijke, wijd- •idselea veelde hij ineens iets kaieeche ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 10 Januari. Behandeling van nieuwe zaken HET GEHEEL TEXEL IN OPSCHUDDING BRENGENDE INBREKERSTRIO VOOR DE RECHTBANK. De lang verbeide strafzaak tegen de drie Texelsche inbrekers was eindelijk tot 'n dergelijk stadium gevorderd, dat zij kant en klaar aan de meervoudige strafka mer kon worden aangeboden. Zoo stonden dan in de morgenuren terecht de thans gedetineerde heeren, de 23-jarige te Stekene geboren landarbeider Eduard de C., de 31-jarige reiziger Hendrik Jan K. en de 28-jarige landarbeider Sijtse R. Aan deze verdachten was respectievelijk ten laste gelegd, Eduard de C. en Hendrik Jan K., dat zij in den avond van 14 October te Texel uit de woning van den eenzaam le venden landbouwer Dirk Bakker hadden ont vreemd een bankbiljet van 300, een gou den tientje, een gouden horloge met ketting en een aantal 1 O-stuivers- of halve guldens stukken, benevens een rijksdaalder. De heer Sytse R. had aan dit kraakje niet daadwerkelijk meegedaan, doch zijn aandee' bestond in het feit, dat hij aan Eduard en Hendrik de noodige inlichtingen had ver schaft omtrent de financieele welgesteldheid van den ouden heer Dirk Bakker. Deze was volgens Sytse een oude potter, die pas een stuk land had verkocht voor 5000 a 6000 Voorts was het Bakker's gewoonte om Vrijdagsavonds te gan dammen in het hotel Texel en Sytse wilde wel de moeite doen zich te overtuigen of Bakker zich bij zijn geliefde damclub bevond Aldus werd afgesproken, Bakker bleek inderdaad dien avond uit te zijn en in dien tijd drongen de heeren Edu ard en Hendrik achter de woning van Bak ker in en ontvreemden uit diens woning ge noemd bankbiljet, dat zich in een kast be vond, benevens d? andere „poet", waarop de heeren zich ongemerkt uit de voeten wisten te maken. Een gedeelte van den buit werd te Amsterdam in diverse amusementsgelegen heden verteerd. Dank zij de groote en onver moeibare activiteit van rijks- en gemeente politie, die daarvoor voorzeker een loffelijke vermelding verdient, werden de twee hoofd daders aangehouden en in arrest gesteld. Zooals gezegd, heden stonden zij dan te recht en erkenden in hoofdzaak de feiten, wat betrof den inbraak en de afspraak. In de onderdeelen verschilden zij echter nogal wat in opvattingen doch deze deden aan het ten laste gelegde geen afbreuk. De kamer deur van Bakker werd opengestoken met een schroevendraaier. De achterdeur stond open dus dit gaf gemakkelijk spel Het scheen dat de wet vereischte dat voor deze 3 verdachten niet minder dan 3 advoca ten kosteloos moesten worden gemobiliseerd en wel mr. Seegers, uit Den Helder, mr Dwars en Thomas uit Hoorn. We moeten er nog ter wille van de volledigheid bij voegen, dat ook een electrische zaklantaarn was ge bezigd. De eer, wie het geld uit de bedstede had gehaald, werd door verdachten, de C. en K. beurtelings over gedaan. Hendrik K. beweerde dat Eduard de C. het geld uit de kast of bedstee had gehaald. K. ontkende niet dat hij het gestolene wel even in handen heeft gehad, doch een en ander weer aan de C. had overhandigd. Voorts verklaarde K dat hij van de C. had ontvangen een gouden tientje, benevens het gouden klokje. Van de gestolen 300 pop had hij niets ontvangen. De „dritte im bunde", Sytse R., erkende inlichtingen te hebben verschaft. Oók hij was lid van de damclub, waaraan ook Bak ker deelnam. Hij zou de twee anderen waar schuwen, doch kreeg daartoe geen gelegen heid. Niettemin hadden de twee andere hee ren op eigen gelegenheid een visite bij Bak ker gebracht, voor zijn moeite beweerde S. thans niets te hebben genoten, hoewel men gelijk op zou deelen. Volgens Sytse hadden de beide andere verdachten aanvankelijk het plan gevormd een paar oude menschen te berooven. Verdachte K. had het als aandeel ontvangen gouden horloge weggegooid uit angst voor ontdekking. Hierna had het verhoor der 6 gedagvaar de getuigen plaats. In de eerste plaats de 66-jarige Dirk Bak ker te Den Burg die verklaarde op den be wusten Vrijdagavond zich te hebben begeven naar hotel Texel om te dammen. Verdachte Sytse R. was ook aanwezig Toen Bakker thuis kwam ontdekte hij het ongewenscht be zoek, zijn gouden horloge met ketting waar aan een gouden tientje, benevens zijn porie van niet-kloppen; keek rond, en stak met pen verlegen beweging één-en-ander weer in zijn zak. De dokter glimlachte. Ga uw gang; of mag ik u een sigaar presenteeren?" Toen ze rookten Kees had gemeend, dan de sigaar maar te moeten aanvaarden was dadelijk de atmosfeer genoeglijker; en het ge sprek vlotte beter. Zooals van gewichtige congressen en politieke conferenties gemeen schappelijke maaltijden een voor de stemming onontbeerlijk element zijn, zoo wordt die in 't eenvoudiger leven van alle-dag door het samen-róóken bevorderd; en ongetwijfeld zul len ook de vrouwen minder hard-principieel worden dan ze tegenwoordig zich in 't publieke leven veelal vertoonen, wanneer ook bij haar het rooken een even algemeene en genottelijke beteekenis heeft gekregen, als bij de mannen het geval is. Wat denkt u er dan van, dokter? Van die leugen-cellen?" Ik „denk" er eigenlijk nog niets van" antwoordde dr. Marelman; „ik fantaiseer al leen maar zoo'n beetje hypothezen bij elkaar Er is nu, blijkens het geval-Van der Hogen Lugt, een stukje lieg-hersenen; maar het schijnt me erg onwaarschijnlijk, dat een mensch daarmee geboren wordt. Ja, men weet dat natuurlijk niet zeker; we zouden vi visectie op jonge kinderen moeten toepassen om daar achter te komen; en dan nog... als we iets vonden dat dan in verhouding mi nimaal zou zijn zouden we voor de vraag staan, ef dat au al een bij 't individu zelf ont staan stukje maatschappelijke-functie was, of kveditak aanwezig. Overmaas moet ge- monnaie met inhoud, benevens een rijksdaal der in beursje, die op de beddenplank in de Ijedstede lag, waren verdwenen en voorts uit de kast het bankbiljet. Getuige D. Hillen had de twee eerste ver dachten dien avond gesproken en gezien dat zij zich in de richting van Bakkers woning begaven. VeLdachte de C. had o m gezegd, dat hij Sytse R. nog moest spreken. De 14-jarige landarbeider Jb. Couvert werkte wel met Sytse R samen en had op Woensdag 12 October beide eersten verdach ten op het land gez;en. Hendrik K. sprak eerst met Svtse R., later soraken zij met hun drieën, waarover wist Jacob niet. De heer W Bruin uit Oudeschild deelde mede dat de C op 15 October hem had ver teld dat hii met de boot op reis moest. Voorts bad hij uit een gesorek tusschen de drie ver dachten ongevangen, dat zii geld wilden ver stopoen. Later zag hij de C. wandelen, def tig in zijn beste spuUetie uitgedoscht. Zeker om in Amsterdam een goed figuur te kunnen s'aan! De C. zou nog hebben beweerd, dat zii knan zouden ziin om hem er in te kriigen De heer P. v. Nimwegen. caféhouder te Den He'der bad in zijn café bezoek gebad van verdachte de C., die zijn vertering be taalde met halve guldens en vertelde dat hij in Amsterdam eenige gezellige dagen had doorgebracht! Ook de caféhouder T. F. de Bont had op 'n Zaterdag bezoek gebad van .eersten ver dachte de C., die wande'de op verlakte «cboenties en op zijn verzoek een brief'e van f 300 gewisseld in verschillend kleiner bankoanier. Verdachte had no<r verschillen de oakkende verha'en ocgedischt. Eindeliik b'eek uit de stukken dat verdach te de C. in België eenige ma'en wegens strafbare feiten was veroordee'd, doch niet wegens vermogensdelicten. Hendrik K. was reeds eenige malen wegens ernstige dief stal'en tot gevangenisstraf veroordeeld Svtse R. was 4 maal veroordeeld tot dief stallen. o m. eens tot 2 iaar gevangenisstraf door de arr. rechtbank te Leeuwarden. Requis'toir van den offirier. De officier, na de feiten de revue te heb ben doen nasseeren, re'eveerde dat verdach ten elkander oo verschillende punten tegen- snraken. De officier geloofde niet dat hen den buit was meegevallen, al was het toch wel de moeite waard. Vast stond dat beide eerste verdachten in het huis zijn gewest en daar diefstad hebben gen'eegd. Diverse verzwarende omstandigheden brachten er toe bij om hun schuld vast te stellen. M~de stond vast de medewerking van Svtse R., hoewel hij dan door de onbetrouwbaarheid van de andere kornuiten niets had ontvan gen. De mogelijkheid bestaat dat 'n deel van den buit is verstopt en dat de C. weet waar het zit, als hij althans in Amsterdam met Wijntje en Trijntje dezen buit niet heeft ver teerd. Na nog eenige juridische opmerkin gen te hebben gemaakt betreffende de mede plichtigheid van Sytse ging de officier over tot reouireeren der aan verdachte toegedach te straffen en vorderde hij tegen de C I jaar en 6 maanden, tegen Hendr. K. 2 jaar en tegen Svtse R. 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Sytse R. snrak nog eenige woorden te zijner verdediging. De verdedigers aan 't woord. Mr. Seegers te Helder, opponeerende voor verdachte de C. had een sympathieken in druk gekregen van zijn cliënt en bracht in zijn voordeel naar voren zijn openhartige beken tenis, terwijl hij volgens zijn meening open kaart had gespeeld. Hij had zich voorts te voren aan geen enkel vermogensdelict schul dig gemaakt. Pleiter vermeende dat niet de C. de auctor intellectualis is geweest en ver zocht ten slotte voor hem zoo mogelijk een gecombineerde straf, voorwaardelijk en on voorwaardelijk. Ook omdat bék1., zei, zich te willen beteren. Mr. Thomas van Hoorn, optredend voor Hendr. K. kon zich vrijwel met het requisi toir van den officier vereenigen en bracht ter sprake de oorzaken, die Hendr. K. tot het plegen van het misdrijf hadden geleid, waar onder mocht worden gerekend zijn lang durige werkloosheid en concludeerde ten slotte strafvermindering. Ten slotte behartigde mr. Dwars van Hoorn de belangen van den medeplichtige Sijtse R. en was de meening toegedaan dat aan zijn verdachte geen medeplicchtigheid kon worden telaste gelegd en hij had moeten worden vervolgd wegens uitlokking. Pleiter concludeerde derhalve vrijspraak en zoo de rechtbank dit verweer niet onderschreef, ver zocht pleiter het opleggen van een lichtere straf dan door den offirier gevorderd en in ieder geval het toepassen der uiterste cle mentie. waarop nog volgde een korte re pliek van den officier in verband met het pleidooi van mr. Dwars Hierop werd de be loof ik, in dit verband ook eens denken aan verschillende beschouwingen omtrent het le ven. Is de stof in casu: 't hersenweefsel primair; of is de geest primair? Brengt eenig hersenweefsel tot liegen; of is 't het onwaar- zijn, dat een bepaald hersenweefsel in 't aan zijn roept; dat dan, bijvoorbeeld, door een tijd lang niet te functionneeren, ook weer ver dwijnen zou Dat laatste", zei Kees, na een oogenblik van denkend rook-uitblazen, „is wel, dunkt mij, van bijzonder belang in verband met Lugt Als 't zoo was, zou het nóódig zijn, dat, heel langzaam aan, het liegen hem weer werd bijge bracht, om hem voor de samenleving geschikt te maken. Tenzij men hem, als een bijzonder exemplaar van het menschenras, buiten de ge wone maatschappij hield; en de staat hem als den merkwaardigen en hoogst-exceptioneelen niet-leugenaar den kost gaf. Nu ja, hij bezit nog wel wat vermogen, geloof ik, dus hij zou, afgezien van zijn baantje, wel kunnen bestaan maar je kunt je vermogen kwijt raken..,." Zooals tegenwoordig nogal eens gebeurt voegde de dokter er aan toe. En ik geloof, dat een niet-leugenaar en die ook nooit een leugen bij een ander onderstelt, héél gauw van zijn geld af zou zijn". Laten we daar niet te lang bij stilstaan' zei de dokter. „Het zijn interessante fan- taisietjes; maar de werkelijkheid zal toch wel hoogst waarschijnlijk blijken te zijn, dat het weefsel aangroeit. Zooals ik dat indertijd bi; een ander geval met het namen-geheugen heb zien gebeuren. Het is waar; daar werd de pa- U«te; voortdurend nee wed gsaelpen, nu, handeling gesloten en de uitspraak bepaald op a.s. Dinsdag. DE EERSTE EN DERDE VERDACHTEN MOCHTEN NOG WAT BLIJVEN. Twee der verdachten uit de vorige zaak, de heeren Ed. de C. en Sijts R. hadden zich hierop nog te verantwoorden ter zake in den nacht van 4 op 5 September gepleegde dief stallen van diverse voorwerpen, benevens 40 kippen en ionge hanen, eigendom van den arbeider M. Spigt te Texel Ten nadeele van den heer C. J. Lugt waren voorts uit een schuur, nadat zij het hang slot op de deur hadden verbroken, ont vreemd een stormlantaarn, een steeksleutel, 'n paar werkschoenen, baggeraarzen en 'n sikkel. De heeren hadden vooraf een café bezocht en toen de diefstallen gepleegd. De kippen en hanen hadden zij gestopt in het hok van ze keren Harm Spijt en toen de politie kwam dit pluimvee weer teruggegeven. Edward had de kippen opgevangen en Sijtse R. hield een zak op. Door beide verdachten werden de feiten toegegeven. Zij hadden vooraf afgesproken op kippenroof uit te gaan. Aanvankelijk waien deze beide zaken aangebracht op de zitting van der. politierechter, doch v^-wezen naat de Meerv. Strafkamer. Gerequireerrd werd tegen ieder der ver dachten 6 maanden gevangenisstraf VERMOEDELIJK BETER PAKKER DAN CHA'JFFEUR Na de pauze stond in den middag teiecht de 25 jarige bakker Sander L. uit Den Hel der, die op 9 Juli met zijn auto een wiel- rijdster, mej. Bertha Vader op den Sluisweg onder Wieringerwaard in de vaart had ge reden. Het meisje verkeerde in penibelen toestand, maar werd door zekeren heer de Guchtenaire gered. De bakker was door den kantonrechter te Helder veroordeeld tot 5C boete of 50 dagen hechtenis en van dit vonnis in hooger beroep gekomen, dat op 6 Decem ber j.1. werd behandeld. Het bleek echter noodig om nog eenige getuigen te hooren, vandaar de hervatting van het onderzoek op heden De vader van de minderjarige aange reden jongedame was thans aanwezig om de schaderekening m te dienen, zeer billijk be rekend op 10. Mej. Vader hoewel behoor lijk gedagvaard, was niet verschenen; Zij dient momenteel im Koegras en had misschien de aansluiting met den bliksemtrein gemist. Van haar verhoor werd dus afgezien. Het voortgezette getuigenverhoor pakte niet in het voordeel van appellant uit en de officier vorderde na een min of meer uitvoerig requisitoir met gedeeltelijke bevestiging van het gewezen vonnis veroordeeling tot de zelfde straf als in eersten aanleg opgelegd. Ter elfder ure verscheen alsnog hijgend en blazend mej. Vader om opnieuw haar ver klaring af te leggen. Gelet op de antipathie, die de president heeft voor spijbelaars en te- laatkomers, werd mei. Vader uiterst minzaam bejegend EEN HEER, DIE LIEVER EEN MENSCH DOODMAAKTE DAN EEN KIKVORSCH. De 40-jarige zwart geknevelde stoker Al- bertus Anth. V., geboren te Eindhoven, wo nende te Heiloo, in het psychopatengesticht thans gedetineerd, was 19 Sept. j.1. op stap gegaan naar Limmen en na 'n paar café's te hebben bezocht, kreeg hij in een dier inrich tingen ruzie met zekeren J P v. Til, dien hii eenige klappen toeaiende en vervolgens met een mes te lijf ging gelukkig echter met geen erger resultaat dan dat hij v. Til's vinger, jas en hoedrand raakte. Hij stond nu terecht ter zake mishandeling en poging tot dood slag. Dr. Barnhorn, psychiater, als getuige- deskundige gehoord, verklaarde dat verdachte destijds in het gesticht werkzaam was als stoker van de centrale verwarming en deelde voorts later mede. dat deze persoon is een psychopaat met verminderde toerekenings vatbaarheid. Het algemeen belang brengt mede, dat hij ter beschikking der regeering zal worden gesteld Het gebruik van alcohol had op verdachte een zeer ongunstige wer- king. De gemolesteerde kapper J. P. van Til had op 19 September te Limmen kennis gevierd en in bet café van den heer de Graaf den ver dachte ontmoet. Zonder eenige aanleiding werd hij door verdachte geslagen, waarop v. Til ook van repliek diende. 1 oen viel van Til en sprong de verdachte boven op hem. Getuige ontving toen een geringe wond aan den vinger en eenige beschadiging van zijn jas en hoed door messteken Verdachte moest fezegd hebben- Ik maak liever een mensch ood dan een kikvorsch! Na het hooren van nog twee ooggetuigen kwam de officier aan het woord en werd gevorderd 2 maanden gevangenisstraf niet last tot ter beschikking stelling der regeering. Mr. Wijnne. verdediger van verdachte, jleitte in een sympathiek speechje ter beschik- cing stelling der regeering. alhoewel de cliënt liever naar de gevangenis dan naar een gesticht wil. Later bleek, dat hij wel weer naar Heiloo terug wilde. ACHTER GESLOTEN DEUREN. Dc laatste verdachte was de 35-jarige los arbeider Adrianus van SI uit Grootebroek en thans geparkeerd in het Huis van Bewa ring te Alkmaar. Deze persoon had zich schuldig gemaakt aan handelingen, waar tegen artikel 248 bis van het Wetb. v. Straf recht een maximum van 4 jaar gevangenisstraf bedreigt. Zooals vanzelf «prak. werd dit precaire zaakje, waarvoor mr. Tosephus Jitta als ver dediger fungeerde met gesloten deuren be- handeld. Niets meer aan de orde zijnde, daar na sluiting der zitting. DE AUTOMAAT BIJ JAMIN. Behandeling in hooger beroep. Bevestiging van het vonnis van den Rot- terdamschen kantonrechter, dus 50 ct. boete, subsidiair één dag hechtenis, zóó luidde de eisch van het O.M. van de rechtbank, waar voor gistermiddag de heer P. H. L. Jamin in hooger beroep terecht stond voor de bekende automatenkwestie. Wat is een automaat? Dat was gistermid dag weer de belangrijke vraag, die ook thans niet zoo een, twee, drie beantwoord kon wor den, evenmin als de vraag of het glazen kastje, dat destijds in een zaak van de firma Jamin werd gebruikt, al dan niet als auto maat mocht worden beschouwd. De heer Jamin, als verdachte voorgeroe pen, demonstreerde met het ding en het werk te perfect. Via een klein ijzeren bakje vielen de dubbeltjes in een onder het bakje aange- brachten jampot, de deur vloog open en sloot zich weer vanzelf doordat het geheele toestel volgens de noodzakelijke bepalingen die de vervaardiger erbij had gemaakt, een weinig voorover werd neergezet. „Ja, maar", zoo betoogde de president, „er is bij dat ding toch toezicht noodig, want als de dfeur open is, kan een klant, zoo hij dat zou willen, alle vakjes leeghalen". Verdachte ontkende dit niet doch deelde mede, zóóveel vertrouwen in zijn cliënten te hebben, dat zij alleen atuomatisch kochten datgene wat zij wenschten. Het toestel werd nog vele malen beproefd en steeds werkte het onberispelijk, totdat plots, toen de inspecteur Takke zijn dubbeltje had geofferd, het deurtje wagenwijd open bleef staan. Er zou dus toch personeel noodig zijn ora het deurtje voortdurend te sluiten? „Er kan in den tijd dat het kastje hier is geweest, wel aan gemorreld zijn, betoogde de techniker, die als getuige werd gehoord. „In den winkel werkte het uitstekend". Mr. Loke, die het O.M. vertegenwoordigde, ging in zijn requisitoir van de veronderstel ling uit, dat de kantonrechter zijn vonnis had geveld op grond van het feit, dat het kastje op den dag, toen proces-verbaal tegen den heer Jamin werd opgemaakt, niet uit zichzelf sloot, zooals thans, zoodat men dus ook niet van een automaat kon spreken. In verband hiermede eischte spreker bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Verdachte's advocaat pleitte ten slotte voor ontslag voor rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. en misschien zal het op-den-duur blijken, dat dat ook bij mijnheer Lugt min-of-meer noodig zal zijn; en dan is 't met de leugen een beetje gecompliceerder dan met de namen; die zou hem in voorzichtige, kleine, aangelengde do seeringen moeten worden bijgebracht. Dat is allemaal meer werk van den psychiater;, grappig woord in dit verband: t beteekent „zielengenezer"; en die „ziel" zou dan genezen moeten worden door te leeren liegen... Enfin we moeten dat maar even afwachten, zooals ik zeg; de genezing, éls die al aan-den-gang is gaat in elk geval zoo langzaam, dat het bijtijds genoeg zal zijn, wanneer we daarmee beginnen na zijn terugkeer, eind Juli. En dan heb ik waarschijnlijk voor dien collega-psychiater een schat van gegevens; die ik voorloopig nog maar alleen tot mijn eigen instructie gebruik trouwens, er zit, dunkt me, nog weinig teeke- ning in. Maar op-zich-zelf zijn ze wel interes sant; en mevrouw Lugt houdt me uitstekend van alles op de hoogte. Het zal u ook wel interesseeren". Ja, ik zou er graag wat van willen we ten". Het is een soort van dagboek van de reis, dat zij dagelijks bijhoudt en mij om den dag of wat zendt. Ik zal 't even halen, mis' schien wilt u het eens inzien. De belangrijke punten heb ik onderstreept". Met gespannen aandacht doorliep Kees het verhaal van de reis. De feiten werden eenigs zins achteraf gezet door de onderstreepte psychologisch-interessante détails, maar hi] trachtte zoo gauw mogelijk het een ea het an- der ia zich op te neme». „Wat Is dat een rare geeehiedeais daar ia SbrnntaWsf', eet fcjj «at. De gemeente St. Pancras beproeft nog een laatste poging, om alle 4 Langendijker gemeenten te winnen voor de overname van den Twuyverweg door het Hoogheemraad schap. Daar alleen Zuid-Scharwoude beide voorstellen verwierp, ongetwijfeld als gevolg van een niet zuiver gescheiden houden van het eerste en het tweede plan bij de in den raad gehouden besprekingen, was 't van St Pancras te verwachten, als overtuigde voor stander van overdracht, dat het nogmaals tracht alle gemeentebesturen voor het kleins plan te doen besluiten, daar drie ervan het kleine plan accepteerden. We vernamen nu, dat mocht de gemeent? Zuid-Scharwoude bil haar besluit blijven, dat Ged. Staten dan zal worden verzocht een beslissing te nemen, daar er dan een geschil is ontstaan in den zin der gemeenschappelijke regeling, waarin genoemd college dan uiteindelijk beslist Men deelde ons mede, dat de omzet aan de veilingen te Noordscharwoude en Broek op Langendijk, die over 1931 resp. 2273.750 en 2.064.450 bedroegen, over 1932 weer on geveer 30 pCt. minder hebben gedragen. Wat de omzet te Grootebroek in De Streek betreft, komt men daar tot ongeveer hetzelfde be- rust. „Het lijkt wel iets uit een detective* roman; maar intusschen, als werkelijkheid is 't een beetje bedenkelijk. En het lijkt mij voor haar wél een zware post, alleen met iemand die, enfin, die zich moeilijk redden kan, in zulke omstandigheden Daar de dokter in afwachting bleef zwijgen, keek hij snel het volgende door. O, daarna is alles weer ev^i vroolijk Aardige opmerkingen zijn dat, hè, over dat zorgelooze, dat zij van hem voelt afstralen,.., „Waarheid is, als je 't zelfde zegt als een n- der dat is werkelijk een pracht paradox, vindt u niet, dokter? Alleen zou ik in plaats van „een ander „de meerderheid" willen zet ten Hmdat is ook een héél typischs kwestie; dat slot van dien laatsten brief, be doel ik; dat u ook hebt onderstreept". Hij last „Soms vraag ik mij af: wat is nu eigenlijk het karakter van mijn man? Ik dacht, dat ik dat, nu we zoowat twaalf-en-een-half jaar ge trouwd zijn, wel zoon beetje wist, maar hoe langer die periode van volkomen waarheid bij hem duurt, hoe onzekerder ik word. Ik wil tegenover u geheel openhartig zijn; natuurlijk; anders zou deze correspondentie geen nut hebben; en bovendien, zooals ik u al meer heb geschreven: de waarheidsliefde van mijn man is een „besmettelijke" ziekte; ik móét het lie gen al afwennen, omdat het hem hoofdkram pen bezorgt; en ik kan steeds moeilijker lie gen, omdat ik leer me van alle onwaarheid re kenschap te geven, en dan tenslotte door allerlei gevoelens ik hoef ze in dit geval niet uit te pluizen, au ze niet den patiënt be- treikas ew veer de «r*wearWd terugdeins". (Wnét vëivoiad).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5