Echt en goed 9lechts<wAen HET CONFLICT IN HET CONFECTIEBEDRIJF TE AMSTERDAM. Nadat het hoofd- en afdelingsbestuur van den Bond in de Kledingindustrie Maandag avond een vergadering heeft gehouden, kwa men gistermiddag onder leiding van dit be stuur de stakende personeelen in vergadering bijeen. Besloten is, aan de Vereeniging van Con- fectiefabrikanten een brief te zenden, bevat tend het voorstel, om, hangende het conflict, met elk der bij deze staking betrokken werk geefsters onder aanwezigheid van een of meer vertegenwoordigers van de beide bestu ren en in tegenwoordigheid van terzake kun dige delegaties uit de personeelen een bijeen komst te houden. In die bijeenkomst zal on derzocht en behandeld moeten worden de eventuëele loonsverlaging, die de stukloon werkers- en werksters in 1932 door seriever schuiving of door het stellen van hoogere werkeischen hebben gekregen. Wanneer de feiten te dien aanzien zijn vastgesteld, zal het bestuur van den Werk nemersbond in eigen kring en daarna met de personeelen een bes'issing nemen. Het bestuur verklaarde zich voorts bereid, het in den brief vervatte standpunt nader mondeling toe te lichten. AANNEMEN VAN STEEK PENNINGEN. Beheerdei van een Coop. Zuivel fabriek geschorst. In de gister gehouctn algemeene leden vergadering van de coöp. zuivelfabriek „Ons Belang" te Jubbega (Fr.) werd met 374 voor, 71 tegen en 45 blanco stemmen aange nomen een voorstel van een der leden, om den beheerder der fabriek, den heer M., te schorsen, zulks omdat hij zich er toe zou heb ben geleend, steekpenningen aan te nemen van verschillende leveranciers. Een commissie werd ingesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de handelingen van den beheerder. Hiertoe werden benoemd de secretaris van den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland, aangewezen door den bond; de di recteur der coöp. zuive'fabriek te Wieuwerd. aangewezen door den bond van directeuren en een lid aangewezen door dt vereeniging. Het bestuur zal heden besluiten of het be sluit van schorsing uitgevoerd zal worden. HET VITFTIGJAR1G BESTAAN VAN HET „UTRECHTSCH DAGBLAD". In de nieuwe redactiekamers van het „Utrechtsch Dagblad" hebben commissaris sen, directie en hoofdredactie een receptie ge houden in verband met het gouden jubileum van de vennootschap, welke het blad uitgeeft. Tot de velen, die hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, behoorden de burgemees ter van Utrecht (dr. J. P. Fockema Andrea), de waarnemend commissaris der koningin in de provincie Utrecht en de gemeentesecreta ris. Voorts waren aanwezig tal van vertegen woordigers van industriëe e ondernemingen in Utrecht, van lichamen van maatschappelij- ken aard en van bevriende dagbladbedrijven Het geheele gebouw was met bloemstukken versierd. DE RAMP VAN DE „ATLANTIQUE". Huldiging van de Nederlandsche zeelieden te Maassluis. Er heeft zich onder voorzitterschap van den burgemeester een comité gevormd, dat morgenmiddag in het Vereenigingsgebouw de drie zeelieden zal huldigen voor hun kra nige prestatie bij de hu'pverleening aan de „Atlantique". De mannen, die gehuldigd zul len worden zijn P. M. de Baar, matroos, A. Wijgerse, tremmer en M. van Teijlinge, licht matroos, allen in dienst bij de N.V. Smit's Internationale Sleepdienst. CRISISINVOERWET 1931. Ongesmolten dierlijk vel. De minister van economische zaken en ar beid, gezien artikel 6, tweede lid, van hei Kon. besluit van 6 October, tot tijdelijke be perking van den invoer van ongesmolten dier lijk vet, heeft de in voormelde bepaling be doelde hoeveelheid, waarvoor alsnog toewij zing zal worden verstrekt, vastgesteld op 25 pet. van de hoeveelheid, waarop de aanvra ger overeenkomstig de bij voormeld besluit ge stelde regelen ten hoogste aanspraak kan maken. DE AMBTENARENWET. Vernietiging van een raadsbesluit wegens strijd met art. 125. Staatsblad no. 645 bevat een Kon. besluit van 27 December j.1. tot vernietiging van een besluit van den raad der gemeente Zijpe van 27 October 1931, strekkende tot verlaging van de jaarwedden der ambtenaren ter secre tarie en den gemeentegeneesheeren. Deze ge meenteraad had n.1. besloten, met ingang van 1 Januari 1932 de jaarwedden van de beide ambtenaren ter secretarie en van de beide gemeente-geneesheeren met 5 pet. te verlagen, echter zonderyart. 3 van zijn ambte narenreglement na te leven, waarbij wordt voorgeschreven, dat aan vereenigingen van ambtenaren waarbij ambtenaren in dienst der emeente zijn aangesloten, gelegenheid be- oort te worden gegeven, daaromtrent haar gevoelen te doen kennen, en had aldus gehan deld in strijd met art 125 der ambtenaren wet 1929. DE VARKENSCENTRALE EN HET NATIONALE CRISISCOMITE. Over de honderdduizend speenvarkens. Het N'ederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Sinds eenigen tijd is de Nederlandsche Varkenscentrale bezig met de voorbereiding om honderdduizend speenvarkens op te koo- pen. Zooals men weet, worden door de var kenscentrale merken beschikbaar gesteld voor de biggen. Deze merken worden echter niet in een ongelimiteerd aantal uitgegeven, zoodat men op het oogenblik voor het feit staat, dat er biggen zijn, waarvoor de boer geen merken kan krijgen. Teneinde nu de boeren van deze overtollige biggen te ontlasten, heeft de var kenscentrale besloten tot aankoop van hon derdduizend stuks over te gaan. De varkenscentrale heeft zich gewend tot t nationale crisiscomité met de vraag, of dit comité de beschikking over deze biggen wenschte te krijgen om ze, waar noodig, uit te deelen. Het crisiscomité heeft over deze aangelegenheid het advies ingewonnen van de directeuren der abattoirs in onze grootste gemeenten. Deze adviezen waren voor het meerendeel afwijzend; in de eerste plaats om dat het in het algemeen een minder geschikt voedsel werd geoordeeld, en voorts, omdat het keuren, slachten en opslaan van het vleesch naar verhouding te groote kosten met zich zou brengen. Het nationale crisiscomité heeft dan ook besloten, het aanbod van de varkenscentrale af te wijzen, doch heeft de plaatselijke comité's volkomen vrij gelaten om, indien zij een andere meening zijn toe gedaan, zich met de varkenscentrale in ver binding te stellen. Dinsdagmiddag heeft de Varkenscentrale over deze aangelegenheid een langdurige ver gadering gehouden, waar besloten is, alsnog te zoeken naar andere wegen om het varkens- vleesch voor de werkloozen beschikbaar te stellen. Mocht dit echter niet gelukken, dan zal tot vernietiging van de bigen moeten wor den overgegaan. BIERPRIJS EN BIERACCIJNS. Met ingang van den eersten Januari 1933 is de bieraccijns voor den tijd van één jaar met 15 verhoogd. De bierbelasting is een zuivere verterings belasting, die uit naren aard door den consu ment behoort te worden gedragen. Onder normale omstandigheden zou het dan ook vanzelf spreken, dat iedere verhooging door den consument zou worden opgebracht. Aan gezien deze belasting bij de brouwerijen wordt geheven, zou zulks tengevolge hebben, dat deze de door haar aan hare afnemers te berekenen prijzen zouden verhoogen, terwijl die afnemers de aan den consument in reke ning te brengen prijzen op hun beurt even eens zouden verhoogen. Tengevolge van de crisis, die zich steeds ernstiger doet gevoelen, doet zich in de laat ste jaren echter reeds een buitengewoon sterke teruggang in het biervepbruik voor; iedere verhooging van den consumptieprijs zal dezen teruggang sterk stimuleeren, in ver band met de verminderde koopkracht van het publiek. Van brouwerijzijde is dan ook zooveel mo gelijk getracht de regeering duidelijk te ma ken, dat deze accijnsverhooging belast, hoe wel voor het bier thans reeds 13 maal zoo veel accijns betaald wordt als vóór 1917. Daar de regeering harerzijds bij herhaling heeft betoogd, dat de verhooging van den bieraccijns slechts voor één jaar zou gelden, is de bond van Nederlandsche brouwerijen na ampele overweging van een en ander tot de conclusie gekomen, dat de blijvende schade, die het gevolg zou zijn van de verwachte, ver sterkte daling van het verbruik bij verhooging van de consumptieprijzen, niet mag worden geriskeerd. De brouwerijen zijn er evenzeer van over tuigd, dat bij den noodtoestand, waarin her koffiehuisbedrijf zich momenteel bevindt, de onderhavige nieuwe last niet op die bedrijven kan worden afgewenteld, zonder dat zulks den ondergang van tal van bedrijven met zich zou brengen. Afwenteling zou zonder twijfel zoowel ont wrichting van den tusschennandel, alsook funeste gevolgen voor de brouwerij-industrie veroorzaken. Derhalve werd door de brouwe rijen besloten voorshands niet tot eenigerlei verhooging van den bierprijs over te gaan. Mochten de omstandigheden zich evenwel wijzigen of mocht de accijnsverhooging na 1933 van kracht blijven, dan zal de bierprijs onvermijdelijk verhoogd moeten worden, daar er geen sprake van kan zijn, dat het brouwerij- bedrijf dezen nieuwen last blijvend voor haar rekening kan nemen. DE „GLOIRE DE LORRAINE" IN DE HUISKAMER. Een winterbloeier zonder weerga. Ooede verzorging vereischt. De Begonia de Lorraine heeft stormender hand het hart van de liefhebbers veroverd. Hoe kan het ook anders? schrijft de heer J. H. Stout in het Weekblad van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Is er een winterbloeier, die 't haar verbetert? In den nazomer zien we nog het mooie olijfgroene, scheef-hartvormige blad met zijn onregelma tig ingezaagde kanten en zijn eenigszins bolle schijven, maar nu is van de bladeren niets meer, of althans bijna niets meer te zien. 't Is nu gen zwerm van bloemen, levendig roze gekleurd of sneeuwwit met zacht rozen weerschijn! Groot zijn de bloemekens niet (voor groote bloemen moeten we bij de knol-begonia's zijn, die hebben er soms van een hal ven voet doorsnee)), maar door de honderden, die tegelijk openbreken en door de honderden bloemknoppen, die iets donkerder gekleurd zijn, wordt de geringere grootte der afzonderlijke bloemen vo'komen vergoed. Nu neemt ze haar intrek in onze kamer, maar nu stelt ze ook onmiddellijk haar eischen. En we doen goed haar eischen maar terstond te vervullen Want Begonia Gloire de Lorraine is niet lastig, als ze haar zin maar krijgt. De eerste vraag is natuurlijk waar we ze plaatsen zu'len. Van donkere hoeken houdt ze niet. Ze is een kind van het licht en de zonnigste plaats is in den scheme ringen winter voor haar maar nauwelijks goed genoeg. Kort bij het venster, daar zul len we haar zetten Maar nu moet voor één ding worden opge past. Heeft u wel eens gevoeld, wat een koude luchtstroom er naar beneden komt zoo dicht bij 't glas? En als deze stroom op de Begonia aankomt en er dag en nacht over wordt uit gegoten, dan vat ze koude en ze maakt het niet lang meer bij ons. Daarom zetten we haar een paar voet terug of geven dien lucht stroom, door het aanbrengen van een gordijn b.v., een andere richting. Met de standplaats zijn we nu klaar; op een sierlijk tafeltje staat onze Begonia te bloeien, dat het een lust is J Maar in de tweede plaats houdt ze erg van stilte. Ze wordt niet graag in handen geno men en houdt heelemaal niet van schokken en tri'lingen. 't Is voor haar *e hopen, dat u een stevigen vloer in uw kamer hebt, zoodal haar bladeren en bloem a- niet in beweging zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoeders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 cb Per doos 45 cb Bij uw drogist. komen als er voortdurend door de kamer ge- loopen wordt. En op een piano of op een orgel, dat druk bespeeld wordt, kan ze 't maar korten tijd uithouden. Stilte is dus een voorname factor voor het welzijn der Be gonia. En nu de voeding. U begrijpt wel, dat zoo n rijk bloeiende plant vee! krachten ver bruikt om haar arbeid naar behooren te vol brengen. En de arbeider is zijn loon waard. De grond, waarin de Begonia's gekweekt worden, is door gaans wel voedzaam genoeg voor den beginnenden bloei, maar uitputting volgt al spoedig, wanneer we niet tijdig klaar staan met wat versterkenden koemest We lossen dezen op in wat water en gieren met dezen bouillon onze Begonia zoo eens een maal per week. Dat steekt haar een hart on der den riem bij haar strijd om het bestaan. Strijd? Ja zeker, want ze kampt tegen allerlei kwaad. Daar hebt u b.v. de leelijke luizen, die we voorzichtig met koud water wegsponsen. Ze houden zich op aan de ach terzijde der bladeren: trouwe inspectie is dus zeker geboden! Daar hebt u het stof. Geen ding, dat zoo in staat is den groei der Begonia te belemmeren als een stof laagje op de bladeren. Daarom reinigen we haar met een plumeau, maar we doen dit voorzichtig, want we wi'len haar niet beschadigen. Nu heb ik nog niets gezegd van het water geven. En dat is nu juist iets, dat de meeste mensehen als het eenige beschouwen, dat aan een plant gedaan moet worden, 't Is ook wel heel belangrijk, maar de andere dingen, die gedaan of nagelaten moeten worden, niet minder. Begonia Gloire de Lorraine houden we matig vochtig, dat wil zeggen, de geheele potkluit. En het gieten herhalen we al naar behoefte. Hoe warmer ze staat, hoe meer ze noodig heeft. Overmatig warm behoeft u deze Begonia niet te zetten. Een aangename kamertemperatuur is ruim vo'doende. DE POLITIEK UIT DEN AETHER. Het Tweede Kamerlid prof. Slotemaker de Bruine heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: I Heeft de minister reeds het advies van den Radioraad ingewonnen, waarvan sprake is in de rede van den minister op 6 Dec '32 Handelingen blz. 975 2e kolom? (het door den minister besproken eventueele verbod van politiek voor de radio). II. Kan bij bevestigende beantwoording de minister aangeven, tegen wanneer bij bena dering de mededeeling aan de Kamer van het bedoelde advies kan worden tegemoet gezien, welke mededeeling te zelfder plaatse is in uitzicht gesteld? VERZOEK OM INVRIJHEID STELLING AFGEWEZEN. De Haagsche rechtbank heeft afwijzend beschikt op het verzoek van mr. E. O. Gold- stein, als raadsman van den ten tweeden male in voorloopige hechtenis gestelden ex- bankdirecteur J. L., tot invrijheidstelling van dezen, en het bevel tot gevangenhouding met 30 dagen verlengd. Mr. Goldstein heeft tegen deze beslissing appèl aangeteekend. GEMEENTEFINANCIEN VAN DEN HELDER. De begrooting van Den Helder voor 1933 sluit zonder verhooging van belasting en ta rieven. Er zal voor steun ten aanzien van werkverschaffing geen beroep worden ge daan op Rijk en provincie. DE VARKENSHANDEL. Een verzoek aan den minister. Namens een achttal landelijke bonden op het gebied van den handel in varkens en var- kensvleesch is een adres gericht tot den mi nister van economische zaken en arbeid, waarin verzocht wordt het daarheen te leiden dat de Nederlandsche varkenscentrale zich verder onthoudt van levering rechtstreeks of zijdelings van varkens levend of geslacht of van deelen van varkens voor de binnenland- sche voorziening. Op deze wijze, zegt het adres, wordt door de varkenscentrale met de aan haar verbonden bedrijven een dumping uitgeoefend op de binnenlandsche markt van varkens en varkensvleesch met behulp van het stabilisatiefonds, waarvoor zij, die de bin nenlandsche markt bedienen, de gelden moe ten opbrengen, terwijl de boeren op deze wij ze worden gedupeerd door de lagere prijzen. SLUITING VAN BIOSCOPEN. Wegens verbod van bezoek door jeugdige personen. In de heden gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond is besloten aan de algemeene le denvergadering van dien bond, te houden op 13 Februari a.s., voor te stellen de bioscopen in de gemeenten Venlo en Tegelen te sluiten. Dit besluit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de raad der gemeente Venlo in zijn laatstelijk gehoud i vergadering op voorstel van B. W. heeft besloten tot afwijzing van het ver zoek van den Nederlandschen Bioscoopbond om het bestaande verbod tot toelating van personen beneden 18 jaar in de bioscopen in te trekken. Naar het oordeel van het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bioscoop bond kan het bioscoopbedrijf in de gemeente Venlo en eveneens in de aangrenzende ge meente Tegelen, waar ook een jeugdverbod bestaat, onder zulk een belemmerende ver bodsbepaling niet verder worden uitge oefend. DE BRAND VAN HET DOMINICANER KLOOSTER. Door vallend puin getroffen. Gistermiddag waren arbeiders op het dak van het afgebrande Dominicaner klooster bezig stukken stalen badkuip naar beneden te gooien. De 22-jarige J. Mestenbeld, die langs den muur liep, kreeg een der stukken op het hoofd en de schouders. Ernstig ge wond werd de jongeman naar het R.K. Zie kenhuis overgebracht Gistermiddag is met de afbraak van het ver woeste klooster begonnen. TARIEVEN VOOR KOLENLADEN. Belangrijke verlaging in de Rotter- damsche haven. De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. schrijft: De tarieven voor het laden van kolen in zeeschepen in de Rotterdamsche haven zijn, wat de Duitsche kolen betreft, door de ver laders in overeenstemming met het Rijnsch Westfaalsche Kolensyndicaat verlaagd. De grondtarieven zijn voor kolen en cokes met 5 cent per ton en voor briketten met 20 cent per ton verlaagd. In bespreking is nog een voorstel om de hoeveelheden, waarvan de lading in de char ters per dag gegarandeerd wordt, te verhoo gen. Thans bedraagt de gegarandeerde hoe veelheid 800 ton per dag. De werkelijk ver laden hoeveelheid pleegt echter 2000 tot 3000 ton per dag te bedragen. BRANDSTICHTING? Door de politie uit Dedemsvaart zijn ge vankelijk naar Zwolle overgebracht een ze kere H. S., oud 19 jaar en J. A. Soud 24 jaar, die worden verdacht van brandstichting in de woning van de wed. J. Steenhuis, win kelierster te Dedemsvaart, bij wie zij inwo nen, de eerste als zoon, de tweede als broe der. Vorige week is in genoemde woning een brand uitgebroken, die door spoedig toege schoten hulp van buren betrekkelijk vlug kon worden gebluscht. Bij het onderzoek door de politie naar de oorzaak van dezen brand kwamen feiten aan het licht, die op moed willige brandstichting wezen. In verband hiermede werden J. A. S. en H. S. gear resteerd. EEN DORP IN HF.T DONKER. Door het omverrijden door een vrachtauto van de N.V. Philips uit Eindhoven van een paal der e'ectrische leiding is gisteravond de gemeente Veldhoven een aantal uren in het donker gezet. Het duurde ruim 4 uur voordat de P.N.E.M. de noodige voorzieningen had getroffen. KORTE BERICHTEN. Sinds Zondag wordt te Veghel vermist de 21-iarige Jo de Bie, die Zondagmorgen de ouderlijke woning heeft verlaten en sinds dien niet is teruggekeerd. Te Zaandam had gister de verpachting van eenige standplaatsen van de in dit jaar te houden kermis plaats. Deze plaatsen brachten 11.138 85 op tegen 13.125.35 het vorige jaar. BRANDSTICHTER TE MELISSANT. Eenige weken geleden heeft voor de recht bank te Rotterdam een zaak gediend tegen een 30-jarigen arbeider uit Melissant, gedeti neerd in het huis van bewaring te Rotterdam, die in de woning van zijn vader brand zou hebben gesticht om een diefstal van ongeveer 200 geheim te houden. Indertijd ontkende verdachte den brand te hebben gesticht en t« hebben gestolen. De vertegenwoordiger van het O. M. eischte indertijd een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. Onmiddellijk na de behandeling in openbare zitting vroeg verdachte den officiei van justitie te spreken en hij legde een vol ledige bekentenis af. De rechtbank wees toen de zaak terug naar den rechter-commissaris voor nader onderzoek. Gisterochtend diende de zaak opnieuw. Verdachte verklaarde nu, telkens wanneer hij geld noodig had gehad, van zijn ouders bij wie hij woonde te hebben gestolen Het gestolene groeide zoo onrustbarend han, dat verdachte ten slotte geen weg meer wist en om ontdekking te voorkomen brand stichte. Het O. M. persisteerde bij zijn eisch. Uitspraak 17 Januari a.s. OP ROOFTOCHT NAAR TWENTE. De rechtbank te Almelo deed Dinsdag uit spraak in de zaak tegen vier Amsterdammers die op 27 September j.1. per auto een bezoek aan een kleermaker te Nijverdal hadden ge bracht en, na inklimming, zich bij gebrek aan geld van verschillende coupons stof en een aantal kleedingstukken hadden meester ge maakt. Het eerste bezoek had geen resultaten opgeleverd, aangezien men de woning niet kon vinden. Bij het bezoek op 27 Sept. was een vroegere knecht van den kleermaker mee gegaan, die precies met de gewoonten van zijn vroegeren baas op de hoogte was en thans als gids optrad. De rechtbank veroordeelde allen tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek. De eisch was twee jaar met aftrek. EEN HANDTASTELIJK INSPECTEUR VAN POLITIE. Het is nu al weer eenigen tijd geleden, dat de Rotterdamsche politierechter een zaak tegen een inspecteur van politie, die bij een burenruzie zijn buurvrouw zou hebben mis handeld, verwees naar de volle kamer. De rechtbank heeft gisteren de zaak tegen den inspecteur behandeld. De inspecteur heeft op 8 September van het vorig jaar op het trap portaal na een woordenwisseling zijn buur vrouw geslagen, juist in het bijzijn van een agent van politie, die te hulp was geroepen De president van de rechtbank was van mee ning, dat vernachte zich ontactisch heeft ge dragen. Nadat getuigen waren gehoord, requireer- de het O M. een geldboete van 30 subs. tien dagen hechtenis. Uitspraak 24 Januari. DE OVERVAL IN DE WESTLRSTRAAT TE AMSTERDAM. Gisteren .is voor het gerechtshof te Am sterdam het getuigenverhoor voortgezet in de zaak tegen den 32-jarigen behanger H. G. D., die op 9 Maart een bejaarde weduwe, mej. Peeters, wonende aan de Westerstraat 182, te Amsterdam, in haar woning met een hard voorwerp zoo hard op het hoofd had geslagen, dat ze ernstig letsel opgeloopen had. Ze had echter het bewustzijn niet ver loren en was luid begonnen te gillen. Op haar gegil kwamen de buren toeloopen, de man was gevlucht, doch werd eenige dagen later gearresteerd Hij werd door de recht bank veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. Van dit vonnis kwam verdachte, die voortdurend zijn onschuld volhield, in hoo- ger beroep. De procureur-generaal eischte in hooger beroep bevestiging van het vonnis der recht bank; op 15 December bepaalde het hof bij interlocutoir vonnis, dat nog eenige getuigen dienden te worden gehoord. Immers de ver klaringen van de kroongetuige leverden geep; overtuigend bewijsmateriaal E>cze zeer praat zieke juffrouw zou n.1. op een afstand van 45 M. in den dader den verdachte hebben herkend. Het blijkt, dat de juffrouw er een gewoonte van had gemaakt de politie inlich tingen te verstrekken. Verschillende politieambtenaren kenden deze getuige: ze was een babbelkous, maar was wel betrouwbaar, leed niet aan halluci naties. Ook fantaseerde zij niet naar een rechercheur en de commissaris van politie Pijper verklaarden. De president, mr. Jolles: 't Is toch wel vreemd, dat een zoo praatzieke vrouw twee volle dagen tegen iedereen heeft gezwegen en pas, toen verdachte werd gearresteerd, met haar verhaal is gekomen- Commissaris Pijper: Dat is inderdaad vreemd. President: Zelfs tegen haar moeder, die naast haar voor het raam zat, heeft ze niets gezegd. De verdediger, mr. R Heeg (tot getuige): Hebt u haar niet een hvsteiica genoemd? Getuige: Ik geloof niet. dat ik dat gezegd heb. Ter sprake kwam voorts de doek. die om den weggeworpen hamer was gebonden en waaraan den politiehond reuk werd gegeven, zoodat hij uit een aantal zakdoeken telkens dien van verdachte te voorschijn haaide. President; Maar is 't wel waarschijnlijk, dat inderdaad de reuk van verdachte nog aan den doek zat? De heer Van Ledden Hulse bosch had hem chemisch onderzocht politie beambten hebben den doek in tanden gehad. Een zakdoek zou wat anders zijn geweest, daaraan zit een special? reuk Een brigadier van politie achite de kroon getuige'niet in staat te kwader trouw on ware verklaringen af te leggen Bovenbedoelde 'uffrouw daarna gehoord, deed lange veiha'en. De president merkte op: Ja-juffrouw, ik laat u uirpraten. maar dat doe ik alleen om een indruk van u te krijgen. Een getuige had in de Westerstraat ge- loopen in de nabijheid van hei huis van de Wc-d. Peeters, toen de overval werd ge pleegd. Zij had een man met een grijze over jas en een grijze hoed uit het huis zien ko men. Pertinent herkende zij verd echter niet, wel waren er punten van overeenkomst. Ge lijkluidend was ongeveer de verklaring van 'n getuige, die den dader in de Karthuizerstraat had zien loopen. Ook hij was er niet zeker van, dat de juiste persoon in het verdachten bankje zat. Een behangerspatroon vertelde dan. dat hij op den ochtend van 9 Maart met verd. een bezoek aan een huis had gebracht in de Da Costastraat, dat behangen moest worden. Verci. had den volgenden dag her werk uitge voerd Pres. (tot get.): Had hij nog werk in het vooruitzicht ook? Getuige: Ja, zeker. Uitvoerig vertelde verd vervolgens naar aanleiding van vragen van den president, hoe hij den bewusten 9en Maart verder heeft doorgebracht. Een juffrouw, die vroeger met verd. ver loofd was. werd buiten tegenwoordigheid van verd. gehooid Oorspronkelijk was het hu welijk vastgesteld op 9 Maart, doch het werd uitgesteld. Intusschen werd verdachte gearresteerd. Den avond van den overval was verd bij het meisje geweest, hij was toen volgens get. zenuwachtig en gejaagd. Den volgenden dag had get. uit het avond blad het relaas over dea overvai voorgelezen, ze had toen tegen verd gezegd: „Heb jij dat gedaan?" Verdachte had toen eerst gezegd: .,'t Zou me spijten als ik t niet was". Hij had erop laten volgen: „Welnee, malle meid, ik heb er niets mee te maken". Getuige had nóch een actentasch, nóch een hamer in verd.'s oezit gezien. Pres.: Die uitdrukking: ,'t Zou me spijten als ik 't niet was", is wel vreemd. Er is toch niets geroofd!" Getuige kau er geen verklaring van geven. Een juffrouw uit de buurt had kort vóór den overval bezoek gehad van een man, die zeide namens Bouw- en Woningtoezicht te komen, zij had de zaak niet vertrouwd en liet den man niet binnenkomen. Get. herkende ver dachte niet. Een andere get. a décharge, bij wien verd. eenigen tijd in dienst is geweest, betuigde met klem, dat hij verd. niet tot een overval op een vrouw in staat acht, „hij is altijd de zachtmoedigheid in persoon". Verd. werd nogmaals aan een verhoor onderworpen; de president hield hem de ver schillende bezwarende verklaringen voor, doch verd. bleef hardnekkig bij zijn ont- kentenis. Requisitoir. De procureur-generaal, mr. Van Harinxma ihoe Sloot en, persisteerde bij zijn reeds geno men requisitoir, waarbij hij bevestiging van het rechtbankvonnis (vijf jaar gevangenis straf) requireerde. De verdediger mr. Heeg pleitte vrijspraak. Het Hof zal 24 Januari arrest in deze zaak wijzen. VERDUISTERING. Gistermiddag heeft voor de rechtbank te Den Haag terechtgestaan de 38-jarige koop man J. H. S., die zich te verantwoorden had, ter zake dat hij in 1926 geldsbedragen in to taal ongeveer 20.000,toebehoorenae aan de n.v. Hollandsche Exploitatiebank, welke be dragen hij als directeur, althans commissaris inder zich had, opzettelijk zich heeft toege ëigend en opzettelijk geldsbedragen, in totaal f 7400, toebehoorende aan de n.v. Mij. van Omroerende goederen Juliana, welke gelden lij eveneens als directeur of commissaris on der zich had, en verder dat hij in 1927 nog een bedrag van 1800 heeft verduisterd. Eisch 1 jaar gevangenisstraf.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7