Van Rommelzaken Hobbelt'© officieele openino van den destructor te purmerend. HEERHUGOWAARD. ZIJPE. UITGEEST. CHEMISCHE INDUSTRIE TE BEVERWIJK. PETTEN. grondbelasting. Spr. noemde het bijbelverhaal van de achtervolging der joden bij de Koode Zee als staande recht tegenover het beginsel der chr. partijen ten aanzien van de verdediging. Zeer uitvoerig ging spr op het ontwape ning»-vraagstuk in, waarbij hij vasts ie We, dat het inzicht der menscben in den loop der laren groote wijziging heeft ondergaan, z.ij, dk- individueel „neen. nooit'' tegen den oor log durven zeggen, zijn grooter propagan disten voor den vrede dan de diplomaten die banketteren te Genève. Door hun voor beeld kan het geweten der menschheid wor den wakker geschud. In aniwoord op de vraag of staatspensioen financieel mogelijk is sielde spr. de vraag, wat wilt ge met de ouden van dagen r tn a^ mer. hen niet wil laten verkommeren. mc'ft men bedenken, dat zonder staatspensioen e ouden worden geholpen door lietdadisneW. Kriigen zi; staatspensioen. dan wordt dit be taald naar billijkheid door iedeieen. Staats pensioen vond spr. veel beter dan de vrii- w "ige ouderdomsverzekering van thans. Financieel achtte spr. invoering van premievrii staatspensioen wel mogelnk. ook thans, nu daarin vele menschen tengevolge van de crisis worden betrokken, die er vroeger buiten zouden vallen. Men zou kunnen begin nen met het fe later, profiteeren die er be hoefte aan hebben, wat misschien een M millioen zou kosten, waar men dan nog-van moet aftrekken hetgeen thans door diaconie enz. wordt uitgekeerd, in een land als het onze. waar nog zooveel voor het militai- rirme wordt uitgegeven, zou men liever de ouden van dagen moeter. verzorgen. Maar afgezien van dt financieele vraag vond spr. het schandelijk als het „oud en arm" niet vervangen zou worden door „oud en welverzorgd". De heer A n d r bracht den heer Van Houten een hartelijk woord van dank voor diens enthousiast betoog, dat naar spr. ge loofde. zeker tot nadenken zal stemmen, en sloot dan de bijeenkomst met dankzegging. JUoiHHciaal Hieuws (Van onzen speciale verslaggever) Gister had te Purmerend de officieele ope ning plaats van den destructor in het de structordistrict te Purmerend. Om 10.30 uur had in „De Doele" te Purmerend de ont vangst plaats van genoodigden, de vertegen woordigers van 32 gemeenten, uit de Keu- ringskringen Zaanstreek, Edam, Purmerend, de Rijp, Broek in Waterland, Beverwijk en Velsen, die door gemeenschappelijke samen werking de destructor (een verwerkingsin richting voor kadavers en afgekeurd vleesch) hebben gesticht. Onder de aanwezigen merkten wij op Mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, die als vertegenwoordi ger van den minister van Staat en binnen- ïandsche zaken, Ruijs de Beerenbrouck, aan wezig was; prof. dr. Berger, vertegenwoor diger van den minister van economische za ken en arbeid; Dr. Swart, chef van den ve terinaire inspectie; Dr. Klauwens, inspecteur voor N.H.; D. Kooyman, lid van Ged. Sta ten van N.H.; benevens ae burgemeesters uit de 32 gemeenten. De voorzitter van het destructor district, de heer Th. C. P. M. Kolfschoten, burgemeester van Edam, beschouwde het als een voorrecht namens het bestuur allen wel kom te kunnen heeten. Hij wees er op, dat ondanks de tijdsomstandigheden aan de ope ning een plecntig karakter was gegeven, om dat het de eerste maal is, dat sinds de tot standkoming van de nieuwe gemeentewet, in ons land door samenwerking van gemeenten een dergelijke inrichting tot stand is ge bracht en omdat pionierswerk is verricht in het samengaan met de reeds bestaande de structor# in N.H., n.1. die te Midwoud en die te Barsingerhorn, waardoor het best de eco nomische belangen gediend worden. Overloopen door gemeenten van de eene destructor naar de andere wordt daardoor voorkomen.Dit heeft bovendien het voor deel, dat de inrichtingen elkander hulp en bijstand kunnen verleenen. Wij zullen dan ook moeten komen tot een intensieve sa menwerking op dit gebied in Nederland. Wij hebben voorts besloten elkander tegen vast tarief te helpen. Een speciaal woord van dank richtte hij tot den secretaris, den heer W. R. Drost, bur gemeester van Kwadijk, den directeur den heer J. Renses, directeur van den vleeschkeu- ringsdienst te Zaandam, den architect P. M. a. riuinnen, de leveranciers Boeke en Breuk- hooper ie Haarlem en de aannemers Janson en Moens, eveneens te Haarlem. Voorts bracht hij dank aan het bestuur van. den Overweersche polder en aan het PEN., waarna hij de overtuiging uitsprak, dat de keuze van het personeel een gelukkige za'^ blijken te zijn geweest Spr. sloot met den wensch, dat de stichting moge strekken tot heil van de streek en een voorbeeld zal zijn voor het geheele land. Mr. L. Lietaert Peerbolte sprak hierna namens den minister van binnenland- sche zaken, het officieele openingswoord. Spr. bracht de gemeentebesturen een bij zonder woord van gelukwensch en noemde het, in dezen tijd waarin destructieve krach ten naar voren treden, geen kleinigheid om voor dit doel 32 gemeenten tot samenwer king te brengen. 1 T;tvoerig schetste spr. waarom een goed werkende destructor economisch en hygië nisch een zegen is voor de streek. In menig opzicht ziet spr voor ons volks bestaan in de rationalisatie een gevaar, cHh in dit opzicht was hij van oordeel, dat men dankbaar kon zijn voor de verovering van de techniek. Wij 'even in een economische stormperiode. De toestanden lijken met den dag verwarder te worden, doch tenslotte zijn wii a'len menschen, die van God gezond ver stand hebben gekregen en spr. kan dan ook de hoop niet los'aten. dat in de wereld dat gezonde verstand eenmaal zal zegevieren op de i-rankzinnigbe'd van onzen tiid. XM den wensch, dat men :n de toekomst de vn hten zal plukken van de inrichting ver klaarde hij tenslotte de destructor voor ge opend. Porf. Berger, vertegenwoordiger van den minister van arbeid, verzekerde, dat de destructors de volle belangstelling van den minister hebben. De landbouw wordt er door gediend en bovendien zijn ze de sluit stukken van de vleeschkeuringswet. Ook be schouwde spr. ze als een erkenning van de verdienste van de organisaties van de vee houders in deze provincie. De gezondheids dienst voor het rundvee in n.h. verricht^ reeds zeer verdienstelijk werk op het gebied van de t.b.c.-bestrijding. De kadavers zijn echter de werkplaatsen van een groot aantal smetstoffen, die het best door den destructor vernietigd worden. Uitvoerig stelde spr. in het licht, wat daar door ter bestrijding van het miltvuur en an dere veziekten in Friesland reeds wordt be reikt. Dit bedrijf werkt dan ook ter bevordering van den gezondheidstoestand van den mensch in veestapel. Namens den minister wenschte spr. het be stuur dan ook van harte geluk met de ope ning. De heer Kooyman, lid van Ged. Staten, verzekerde, dat Ged. Staten zich ten zeerste over de totstandkoming van de inrichting verheugen. Men heeft hier te deen met een prachtig voorbeeld van samenwerking door toepassing van de nieuwe bepalingen in de gemeentewet. Een dergelijke samenwerking voorkomt de noodgedwongen samenvoeging van gemeen ten die wel eens moest worden toegepast. Spr. hoopte, dat dit voorbeeld door andere in het land voor de volksgezondheid gevolgd zal worden. Ook spr. zag in den destructor een hulp aan land en tuinbouw, die thans zoozeer de hulp van de overheid behoeft en eindigde met den wensch, dat ook de finan cieele uitkomsten gunstig zullen worden. Namens het gemeentebestuur van Purmer end bood burgemeester Cramwinkel de genoodigden de koffie aan. Ook hij uitte den wensch, dat de inrichting zal bijdragen tot bloei van de streek en de plaats. Hierna gaf de heer Renses, directeur van de inrichting een technische uiteenzet ting van 't nieuwe bedrijf, waarna naar den destructor werd gereden, waar Mr. Peer bolte het nationale lind doorknipte en de inrichting werd bezichtigd. In autos begaven de genoodigden zich ten getale van een 150 man naar Edam, waar het mooie 18 eeuwsche gemeentehuis, schepping van een eenvoudige mr. timmer man, werd bezichtigd. Vandaar werd naar Volendam gereden. De 150 bomschuiten, die thans werkloos in de haven liggen, omdat er op de afgesloten Zui derzee bijna niets meer wordt gevangen, trok ken weinig belangstelling. Het gezelschap was daarvoor in een te vroolijke stemming, hetgeen begrijpelijk was, aangezien hen in hotel Spaander een koste lijk deieuner denatoir wachtte, in deze nood der tijden een aangename afwisseling, en dit te meer waar de bediening door aardige V» lendammerschoonen in costuum geschiedde terwijl eenige zeer aardige aan tafel zaten. Woensdagavond sprak de heer J. Wes terhof uit Alkmaar, in de localiteit van den heer A. Rus over het onderwerp: „de S- D A. P. wat zij is en wat zij wil". Mevr. FrielinkNale, opende de verga dering. Spr. was verheugd over de groote opkomst en herinnerde aan de poging van eenige jaren geleden om een vergaaering te beleggen. Ze sprak den wensch uit, dat na afloop tot oprichting van een afdeeling kon worden overgegaan. Hierna was het woord aan den heer Westerhof. Spr. begon met te zeggen, dat hier veel soorten arbeiders waren, maar allen met het doel iets te hooren ovei de waarde die de S.D.A.P. voor hen zou kunnen hebben. Spr was overtuigd, dat uit deze slechte tijaen maar één uitweg mogelijk is, nl. de sociali6 tische maatschappij. Nergens in de bladen las spr. tegenwoordig iets ter verdediging van deze maatschappelijke „orde". Ook bij katholieke en christe ijke arbeiders komt onte vredenheid. Maar we moeten niet alleen socialist zijn in dezen malaisetijd, maar ook in tijden van hoogconjunctuur. Deze maat schappij is onbestaanbaar, omdat haar grondslagen onrechtvaardig zijn Een van deze grondslagen is het privaatbezit. De S.D.A.P. en alle socialisten willen gemeen- schapsbezit. Maar ook de productiewijze moet veranderd worden. In deze maatschap pij worden nuttige producten vernietigd, alleen om den prijs op peil te houden en er worden andere voor de menschheid nood lottige producten gemaakt. Dit alles komt doordat in deze maatschappij niet wordt ge produceerd om behoeften te bevredigen, maar om winst te maken. Toen voor het eerst \ocr het socialisme propaganda werd gemaakt, zei men dat dezi ideeën niet te verwezenlijken waren. De ge heele maatschappij zou een groote chaos worden. De tegenwoordige maatschappij met zijn groote gemeentelijke-, provinciale- of staatsbedrijven laat anders zien. Deze kun nen doelmatiger produceeren, omdat hier geen arbeidsloos inkomen is en er niet ge werkt wordt voor winst. Maar het verbeterde bedrijf moet be schermd werden door internationale samen .werking. Oor og bedreigt alles met vernie ling wat door menschenhanden is opge bouwd. Maar uist het privaatbezi4 leidt eerst tot economischen- en dan tot werkelijken oor 1°1* Ook nu na de verschrikkelijke wereldoorlog wordt Weer op dezelfde manier doorgegaan door de kapitalisten. De arbeiders moeten echter begrijpen dat al wonen ze aan ver schillende kanten van de grens, ze toch maar één be'ang hebben. Bij de verkiezinr en beloven alle partijen veel aan de arbeiders, maar spr. raaade a'an eens te kijken, wat de meesten nu werkelijk doen. Spr. toonde vervolgens de belangrijkheid aan van een goede organisatie. Hij wees in verband daarmee op den steun in de steden, die. hoewel onvoldoende, veel beter is dan die op het platteland. De 8 Nov.-demonstratie heeft bewerkt dat de regeering haar p'an tot 'ver'aging der werklozensteun weer introk De verkiezingen zullen beslissen over de volgende regeering. Dit moet er één worden van soc'aal-democraten en katholieke demo craten. De burgerlijke partijen praten alleen over verbeteringen. De S.D.A.P. wil de grondslagen var. dit stelsel veranderen. Dit stelsel moet worden bestreden, niet de perso nen. De arbeiders hebben de macht nog niet door hun verdeeldheid. Deze verdeeldheid wordt in de hand gewerkt door priesters en dominees, door te beweren, dat wij tegen den godsdienst zijn, maar dit is een leugen. Al leen een klein percentage van de arbeiders kinderen komt tot ontwikkeling, terwijl de kinderen uit de bezittende klasse bijna allen gaan leeren. Dit komt niet doordat de eerste groep dommer is, maar een ontwikkeld prole tariaat zou deze maatschappij vernietigen Dit voorkomt d- bezittende klasse door het onderwijs duur te maken. De heer Westerhof besloot zijn rede met te zeggen, dat wij in dezen tijd den plicht heb ben ons met den strijd te bemoeien. Hierna werd ^en afdeeling van de S. D. A P org'ericht met voorloopig 15 leden. B. en W. dezer gemeente hebben aan het bestuur van de vereeniging „Trein 8 28" te Amsterdam vergunning ve'leend tot het bou wen van een kleuterhuis te Petten. Loop van de bevolking gedu rende het jaar 1932. Geboren: 43 jongens en 47 meisjes, to taal 90 personen; Overleden: 16 mannen en 19 vrouwen; vermeerdering totaal 55 perso nen. Ingekomen personen: 108 mannen en 116 vrouwen, totaal 224 personen; vertrok ken personen: 137 mannen en 147 vrouwen, totaal 284 personen; vermindering van 60 personen. Totale vermindering van 5 perso nen. Op 1 Januari 1932 waren in de ge meente woonachtig 4047 personen, verminde ring gedurende 1932 5 personen, totaal aan tal inwoners op 1 Januari 1933 4042 perso nen, te weten 2090 mannen en 1952 vrouwen. In 1932 werden 27 huwelijken gesloten. In geschreven 1 echtscheiding. Het is een verblijdend bericht, zoo schrijft men uit Beverwijk aan het Hbl., dat in dezen moeilijken tijd, waarin vele industrieele ondernemingen het bedrijf hebben moeten stopzetten, een fabriek te Beverwijk zich niet alleen door de moeilijkheden weet heen te slaan, maar tot uitbreiding kan overgaan. De Vereenigde Chemische Fabrieken „Ceta-Bever", die met 40 tot 50 men schen werkt, is bezig haar bedrijf uit te breiden om zich in het in aanbouw zijn de nieuwe fabrieksgedeelte toe te leggen op de fabricatie van een nieuw product, dat zij binnenkort in den handel zal brengen. Bij de gisteren door dijkgraaf en hoogheemraden van J^ftlfland gehouden aanbesteding voor het onderhoud van Delfland's zeewering gedurende 1933 heeft het laagst ingeschreven P. Kuiper, Petten, gem. Zijpe (N-.H.) met 52.998. BEVOLKING IN 1931. Meer jongens dan meisjes geboren. Aan de statistiek van den loop der bevol king in Nederland over 1931, welke door het Centraal Bureau voor de Statistiek is uitge geven, is het volgende ontleend: Op het eind van 1931 telde ons land 8.061.571 inwoners n.1. 4.006.359 mannen en 4.055.212 vrouwen. Het aantal mannen op lOü inwoners bedroeg 49.70, het aantal vrou wen 50.30, terwijl op elke 1000 mannen 1012 vrouwen werden aangetroffen. In 1830 kwamen op 1000 mannen 1045 vrouwen voor, in 1860 1023, in 1909 1021 en in 1920 1013, waaruit een langzamerhand gelijk worden der aantallen mannen en vrou wen valt waar te nemen. Van 1930 op 1931 nam de bevolking met 1 59 pCt. toe. Deze toeneming is hoofdzake lijk het gevolg van meer geboorte dan sterf te (1.27 pCt.), de vestiging overtrof het ver trek met 0.32 pCt. De cijfers der gemiddelde jaarlijksche toeneming sedert 1830 vertoonen van volkstelling op volkstelling, op een en kele uitzonderin na, een stijgend verloop, hoe wel die stijging in de laatste perioden inzon derheid in de periode 19201930 slechts ge ring is. Splitst men de toeneming dezer pe riode in twee vijfjarige tijdvakken, dan ver krijgt men voor de eerste 5 jaar een gemid delde jaarlijksche toeneming van 1.55, voor de laatste 5 jaar van 1.41. In 1931 werden 1 $1.927 kinderen gebo ren, waarvan 177.387 levend en 4540 dood geboren werden. Het aantal levend-geboren jongens bedroeg 91.615, het aantal levend-geboren meisjes 85.772, zoodat tegenover 100 meisjes plm. 107 jongens werden geboren. Per 1000 inwoners berekend bedraagt het aantal levend geborenen in 1931 22.18 tegen 23.12 in 1930. Voor de perioden 1840—49, 188089, en 1910—19 waren de cijfers nog resp. 33.54, 34.68 en 26.79. Ook de doodgeborenen, welke voor 1931 een cijfer van 2.50 per 100 geborenen aanwij zen, bewegen zich in dalende richting (het cijfer voor 1924—28 bedraagt 2.54). In 1931 kwamen op 100 geborenen 1.74 onwettig ge borene!) voor, welk cijfer voor de perioden 184049 5.01, voor 188089 3.21 en voor 191019 2.17 bedroeg. Het aantal huwenden bedroeg voor 1931 14.71 per 1000 inwoners en wijst ten opzichte van 1930 (15.78) op een geringe daling. De cijfers sedert 1840 geven een schommelend verloop aan. In de periode 184049 was het cijfer 14.78, in 1860-69 16.44, in 1880—89 14.28 en in 1920—29 16.08. Wat de geboorte betreft worden op het platteland, wat de huwelijken betreft in de steden de hoogste cijfers aangetroffen. Het sterftecijfer bedroeg voor 1931 per 1000 inwoners 9.63, welk cijfer, hoewel bo ven dat van 1930 (9.09) liggend, gunstig be noemd mag worden ten opzichte van vroe gere jaren. ANGSTIGE TIJDEN! Zwakte van de organen in 'den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral In den middelbaren leeftijd en daarna. De verschijnselen zijn gemak kelijk te onderkennen. Als uw :ug, ledematen en spieren pijnlijk zijn; als gij u prikkelbaar, ver moeid en zenuwachtig voelt; als gij last hebt van urinestoornissen, waterzuch tige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddel lijk Foster's Rugpijn Pillen. Wa.it als tengevolge van verzwakking der orga nen in den rug urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door ver- waarloozing der eerste waarschuwende verschijnselen, wordt herstel moeilijker. Er ontstaat gevaar voor rheumatiek, ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een spe ciaal middel, dat rechtstreeks op de be doelde organen werkt en geen neven werking heeft op de ingewanden. Bij ■alle drogisten k f 1.75 per flacon. De periode 184049 geeft een sterftecijfer aan van 26.56, de periode 188089 een cijfer van 21.27 en de periode 191019 een cijfer van 13.40. De roote steden geven de gunstig ste cijfers. De sterfte is onder de vrouwen gunstiger dan onder de mannenechter wordt het ver schil steeds geringer. Door echtscheiding werden in 1931 2998 huwelijken ontbonden, terwijl het aantal scheidingen van tafel en bed 504 bedroeg. Op 1000 echtparen kwamen in 1931 1.92 echt scheiding en 0.32 scheidingen van tafel en bed voor. Een beschouwing der cijfers sedert 1850 wijst op een belangrijke toeneming, voor de periode 1850—59 waren de cijfers resp. 0.15 en 0.04, voor 1880—89 0.35 en 0.13 en voor 191019 1.11 en 0.23. STEUN AAN BOLLENKWEEKERS TE LlSSE. De gemeenteraad van Lisse heeft zich Woensdag vereenigd met enkele voorstellen van B. en W. betreffende steunverleening aan bloembollenkweekers. Besloten werd aan den burgemeester van Katwijk (die de gegevens uit de verschillende bollenplaatsen verzamelt om ze den minister ter hand te stellen) over te leggen de door een speciale commissie ver zamelde gegevens over de werkloozen in de gemeenten. Er zijn tot nu toe 22 aanvragen ingekomen tot een totaal bedrag van 36.900. Na onderzoek is gebleken, dat st*un tot een bedrag van 16.400 kan worden ver leend. Voorts besloot de raad om de gemeente voor door het Rijk te verleenen steun garant te stellen tot 30 en dat zoolang de rijks regeling werkt het plaatselijke steunplan zou worden uitgevoerd, waarvoor een crediet zou worden uitgevoerd, waarvoor een crediet van ten hoogste 25.000 is toegestaan. De steun zal bedragen maximaal f 700 per gezin, terug te betalen voor 40 op of voor Nov. 1933 en 60 op of voor Mei 1934. f. .-hui» GEEN TROUWLUSTIGEN. In de gemeente Nieuwvliet in Zeeland met bijna 500 inwoners is in het afgeloopen jaar geen enkel huwelijk gesloten. VERLENGING VLEESCH-OONTINGENTEERING. Ongewijzigd percentage Dezer dagen zal een koninklijk besluit ge publiceerd worden, waarbij de contingentee- ring van versch of gekoeld rund- en kalfs- vleesch, benevens van bevroren vleesch ver lengd wordt. De contingenteeringsbepalingen blijven on gewijzigd (60 naar gewicht in de basis jaren 1929, 1930 en 1931). In de thans afgeloopen periode waren voor het versche vleesch en voor het bevroren vleesch afzonderlijke besluiten vastgesteld. Thans is de contingenteering van beide ar tikelen in één besluit geregeld. De nieuwe bepalingen zullen voor zes maanden gelden, n.1. van 16 Jan. tot 16 Juli BIOSCOOPPERSONEEL ONTSLAGEN TEGEN 1 MAART. Te Venlo en Tegelen. Daar de Nederlandsche Bioscoopbond van plan is de bioscopen te Venlo en Tegelen te doen sluiten, is thans reeds het personeel der inrichtingen tegen 1 Maart ontslag aange zegd. Zooals reeds gemeld is, heeft eenige weken geleden de Nederlandsche Bioscoopkind aan den gemeenteraad van Venlo het verzoek ire richt om de leeftijdsgrens van bioseoopbeoze- kers van achttien op veertien jaar te brengen Naar aanleiding van verschillende bezwaar schriften van geestelijke en wereldlijke auto riteiten heeft de raad toen dit verzoek niet in gewilligd en deze weigering is voor het hoofd bestuur van den N b b. reden om op de a.s. algemeene ledenvergadering een voorstel te doen om de drie bioscopen te Venlo en de ééne te Tegelen te sluiten. Een verzoek om wetswijziging. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft een adres gestuurd aan den minister van financiën, waarin wordt verzocht het daar heen te willen leiden, dat: lo. Artikel 52 der wet op de grondbelas ting wordt gewijzigd in dier voege, dat inge val één of meer gedeelten van gebouwde eigendommen met hun gebouwde aanhoorig- heden gedurende twaalf maanden ongebruikt en önverhuurd gebleven zijn, teruggave va t belasting voor een evenredig deel plaats heeft aan hem, die gedurende dat geheele tijdvak daarvoor is aangeslagen. 2o. de termijn is vorenbedoe'd artikel wordt teruggebracht van twaalf op drie maanden. STAKING CONFECTIEBEDRIJF IN DE HOOFDSTAD. De Bond van Confectiefabrikanten heeft het laatste voorstel van den rijksbemiddelaar inzake het conflict in het confectiebedrijf thans geheel aanvaard. Dit voorstel hield in: loonsverlaging van 5 pet.; reeds ingevoerde verlagingen zullen worden verrekendarbitrage over meenings- VerschiUen, speciaal overleg voor bijzondere punten. Intusschen duurt de staking te Amsterdam nog voort. Met den werknemersbond wordt druk onderhandeld over een oplossing van het conflict. BELOONING UITGELOOFD. De vorige week is ingebroken in het flat gebouw „Duinwij'k'' aan de Van Alkemade- laan te Den Haag. waarbii behalve ongeveer 600, verschillende sieraden werden ont vreemd. De daders werden nog steeds niet gevon den en thans heeft de verzekeringsmaatschap pij voor het terugkrijgen van de sieraden een belooning uitgeloofd van tien pet. tot o-n maximumbedrag van ongeveer 700. onder voorbehoud, d°t de sieraden in onbeschadig- den staat worden uitgeleverd en dat bij ge deeltelijk uitlevering de belooning naar ver- houding zal worden gegeven. Gestolen zijn een paarlen collier, een imi- tatiepaarlen collier, drie gouden armbanden, een gouden dameshorlogearmband, een damesspeld met paarlen en briljanten, een gouden datresdassr,eld mei drie paarlen, een damesring met twee groote en twee kleine briljanten, een gouden damestasch en een trousseau. AVONTUREN VAN EEN VARKENSHOUDER. Een'varkenshouder te Kinderdijk, de heef C. van den Haspel, geeft in de „N. R. Crt." een relaas van zijn belevenissen met de Var kenscentrale. Na te hebben verklaard, dat hij, hoewel meestal een flink kwantum zware varkens mestende, zich nooit heeft bemoeid met eenigerlei actie tegen de wet of hare uit voering, verklaart hij, dat zijn eerste recht- streeksche kennismaking met de Varkenscen trale ook hém heeft doen inzien, dat dit lichaam veel te wenschen laat. Hij vertelt dan het volgende: „16 Nov. j.1. 45 zware varkens voor afleve ring aan den betreffenden inkooper opgege ven; bedoelde inkooper deelde mij meae, dat het misschien wel 14 dagen zou duren vóór afneming zou kunnen geschieden. 6 December. Inkooper opgebeld en hem gevraagd wanneer nu afneming zou plaats hebben, daar er varkens bij waren, die nood zakelijk weg moesten, omdat ze z.g.n. rijp waren. Inkooper antwoordde, daar niets aan te kunnen doenik moest maar wachten op bericht uit Den Haag. 8 Dec., N.V.C. opgebeld, die mij verwees naar de Centrale voor Zuid-Holland. Daar na C. v. Z.-H. opgebeld, die mij meedeelde, dat ik aan een verleerd adres was en bij de N.V.C. moest zijn. Opnieuw N.V.C. opgebeld, die daarna me dedeelde maatregelen te zullen nemen voor afneming en deze voor de volgende week in uitzicht stelde. 20 Dec. Telegram (met betaald antwoord) gezonden aan de N.V.C., dat afneming drin gend gewenscht was. Geen antwoord ont vangen. 22 Dec. Opnieuw aan de N.V.C getelegra feerd. Bericht ontvangen, dat Kringzaakvoer der uit Gorinchem zou komen kijken. 23 Dec. Kringzaakvoerder geweest, kott 35. ivi^ac ae veiuv\ aciner voelt er net zoo min wat vóór en zegt nu heel bru taal, als mijnheer de Burgemeester zelf eensNu werd de Burgemeester rood van kwaadheid. Maar eerlijk gezegd, durfde hij het geheimzinnige touw ook niet aanraken. u, in munteer er inaaf bij komen, zegt hij nu weer nijdig en meteen zet hij het op een loopen en holt naar de brandweer. Üat zal wel het beste zijn, zegt Prikker nu tegen den boschwachter. De spuit er op, dat l9 uitstekend. Ze staan over het geheim* zinnige geval nog wat te praten.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6