^EfrKOUDHcTn ASPIRIN helpl steeds nikmaarsclte Courant. JUchtsza&m Pluimveeteelt. fengevolq* van - vouhtiq en koud weer Q Honderd vijf en dertigste Jaargang. VRIJDAG 13 JANUARI Krabbels uit Zwitserland. i UH»lult»nd v*fkri]gb«4r m d« oranje-bendbuiijM van 20 tabl. 70 ctv en orenjeiakjei van 2 tab), tO eb. Ho. II 1933 Voor het eerst sinds ongeveer driehonderd jaar een elfde December zonder de verkleede kleine kinderen en de ongekleede grootere, zonder de traditioneele „cortège", herauten en argoulets hoog te paard, piekeniers, mus ketiers, pijpers en trommelaars in de schilder achtige dracht van 1600. Dat zegt heel wat. De Escalade, de herdenking van de door de burgerij afgeslagen overrompeling door den Hertog van Savooie, de meest nationale en de populairste feestdag van Genève, ditmaal met verbreking der traditie, ingezet met stille trom Van een zuivere historische herdenking is dit feest langzamerhand verworden tot een carnaval, waarbij, zonder onderscheid van leeftijd of stand, heel Genève de blommetjes buiten zet. Ditmaal van al die pret vrijwel nihil. Plechtige dienst in eenige kerken, rede voeringen van enkele vereenigingen in beslo ten kring, een simpele kransleggings, was alles wat er van de uitgelaten feestvreugde uit de dagen van Olim, die toch maar zoo kort achter ons liggen, is overgebleven. ;Die verloochening van een hier zoo heilige traditie hebben we te danken aan de opstoot jes van de vorige maand. Want wijselijk heb ben onze vroede mannen besloten voorloopig feen openbare optochten of andere feestelijk- eden toe te staan, teneinde zooveel mogetijk alle kans op conflicten te voorkomen. Eerst dienen de gemoederen volkomen tot rust te komen, en dit zal niet het geval zijn vóór de justitie het laatste woord in deze droeve ge schiedenis gesproken heeft. Behalve voor de ikleine en groote kinderen een tegenvaller voor restaurants, winkels en dansgelegenheden, want in de carnavalsweek werd heel wat geld stuk geslagen. Dit oproer heeft de aandacht afgeleid van een andere gebeurtenis, waarvan de heele streek vol was. Een alcoholsmokkelarij op groote schaal, onder het oog van de douane, die in deze zaak geen lauweren geplukt heeft. Een paar ondernemende zonen van Mercu- rius lieten sinds een jaar geregeld wagons, .volgens de factuur geladen met wijn, uit 'Joego-Slavië komen. Die wijn werd ge- importeerd in vatvormige wagons (vagon- citerne), waarin bovenin een door een klep te sluiten opening is, dienende tot toelating van de sponden, waarmed door de douanen de in houd geverifieerd en het alcoholgehalte be paald wordt. De listige smokkelaars hadden onder die opening een aluminium cylinder met een inhoud van 50 liter aangebracht. Die cylinder bevatte wijn, maar de rest van den wagon was gevuld met zuivere alcohol. Ruim anderhalf jaar lang werden op die wijze reus achtige hoeveelheden alcohol clandestien in gevoerd. Het eigenaardige van deze historie is, dat in dien tijd geen enkele maal een douane de moeite genomen heeft zelf «p 't dak van den wagon te klauteren en zelf het alcoholgehalte te controleeren. Ze lieten dit werkje eenvoudig over aan een employé der smokkelaars. De Zwitsersche bladen veront schuldigen dit, door ironisch op te merken, dat die wagons in den regel door de lange reis zeer vuil zijn en dat het dak geheel be smeurd is door kolenstof. En daar onze keu rig geüniformeerde douaniers zuinig op hun mooie pakjes moeten zijn, lag het voor de hand, dat ze niet voelden voor dergelijke vieze karweitjes. Was niet toevallig bij net rangeeren een dér wagons lek gestooten, dan had de zaak nog lang op denzelfden voet voortgezet kunnen worden. Men schat, dat de fiscus voor circa anderhalf millioen tekort gedaan is, terwijl door het in werking treden van nieuwe tarieven, de winst der smokkelaars millioeen moet bedragen. De heeren hebben den tijd gehad rustig hun medeplichtigen te waarschuwen, hun bank saldo op te nemen en zich confortabel in te richten in een hotel aan de andere zijde der grens, met de geruststellende zekerheid, dat zij voor dit fiscaal delict niet uitgeleverd kunnen worden. Slechts een klein gedeelte der frauduleus ingevoerde alcohol kon op Zwitsersch gebied achterhaald worden. Voor de eerste maal werd dit jaar het St. Nicolaasfeest in het lokaal der Nederlandsche Vereeniging, beter gezegd de „Hollandsche club", op vaderlandsche wijze gevierd, al was het menu ook letterlijk in stijl van de „Chou- croutesin het eind van het jaar hier door de tallooze vereenigingen hun leden aange boden. Deze Hollandsche „choucroute" was een in elk opzicht uitstekend geslaagd feest, waarbij de deelnemers zich als leden van één groote familie voelden. De Hollandsche Club schijnt de periode der kinderziekten doorgerold en heeft vooral het laatste jaar blijken van opgewekt leven gegeven. Behalve de geregelde Zaterdagmid dagbijeenkomsten, vonden er tal van lezingen plaats en werden er eenige Nederlandsche- en Koloniale (propaganda)films vertoond, waarbij ook niet-leden en speciaal buitenlan ders, Zwitsers in de eerste plaats, toegelaten werden. Begin van deze maand waren de leden der vereeniging in de gelegenheid, on der deskundige leiding van den heer Dr. Sevensma, bibliothecaris van de S. D. N. en van een der architecten, de in aanbouw zijn de bibliotheek van den Volkenbond te bekij ken en te bewonderen. Het is een gebou wencomplex, dat een overweldigenden indruk maakt van groote en ruimte, sober en streng van uitvoering, bovenal praktisch. De biblio theek zelve zal ruimte bieden voor anderhalt millioen boeken. Alles en alles bij elkaar zal het zaakje per jaar aan onderhoud, verwar ming, verlichting, tractementen etc. niet min der dan circa zeshonderdduizend francs kos ten, waarvan tweehonderdduizend verstrekt door de Rockefeller Foundation. De ligging van het gebouw, deel uitmakend van het Palais des Nations, is schitterend. Vanuit de hooge vensters, de wandelgalerijen en de ter rassen biedt het een uitzicht over het meer en de Alpen van Savooye, zooals er geen tweede in Genève bestaat. Gelukkig, dat tot den bouw van deze palei zen besloten was vóór de huidige crisis. An ders was er misschein voorloopig nog niet veel van gekomen. Die crisis, waaronder de geheele wereld gebukt gaat, begint pas nu in Zwitserland een eenigszins scherpen vorm aan te nemen, maar van een verarming op groote schaal, zooals in vele andere staten, merk je hier nog niet veel. Wel staan zeer veel groote campag nes te huur en komen tal van vorstelijke hui zen leeg, maar van een exodus, zooals, naar mij verzekerd werd, in sommige groote steden van Holland, waar geheele stadsgedeelten ontvolkt worden, de bewoners naar zeer be scheiden en goedkoopere huizen en étages verhuizen of hun groote behuizingen ten deele verhuren, is hier geen sprake. Even min merk je feitelijk iets van crisiscomité's, wordt je niet overstroomd door circulaires i met aanvragen om hulp, en niet meer dan in andere jaren wordt er een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid. Natuurlijk lijden alle zaken onder de crisis en is de werkloos heid grooter dan vroeger, maar zooveel ver lies als in het buitenland en zooveel ontbe ring als daar, wordt hier door de groote me nigte en de middenstand speciaal, niet gele den. E>e Zwitsers zijn over het algemeen min of meer chauvinistisch, en vooral de kleine kapitalisten hebben een onbeperkt vertrou wen in hun eigen land. Het gevolg hiervan is, dat ze bij voorkeur hun geld beleggen in Zwitsersche fondsen, al maken ze daardoor ook minder rente dan met soortgelijke bui- tenlandsche beleggingen. Bovendien, conser vatief in hun hart, zijn ze niet speculatief aangelegd Weliswaar werd in de glorieuze dagen der goedkoope marken en Fransche franken daarin ook door de groote massa ge dobbeld, maar toen die tijd voorbij was, gin gen ze getrouw weer terug naar hun veilige carnets d' épargne. Verder hebben de Zwit sers veel over voor een eigen home, en wor den daarvoor bij middenstand en kleine bur gerij de spaargelden in de eerste plaats ge bruikt. En daar de Zwitsersche obligaties nagenoeg alle op peil zijn gebleven, geen of weinige bankzaken en spaarkassen gedwon gen waren hun verplichtingen tijdelijk op t# schorten, zoo is het daardoor te verklaren, dat de Zwitsers er zoo goedkoop zijn afgeko men. Niettegenstaande alle openlijke of verdek te campagnes vanuit het buitenland, ftaat de Zwitsersche frank er nog steds uitnemend voor. Een gouddekking van 160 procent, die de verplichte dekking met 120 procent over treft! Welk ander land kan met dergelijke cijfers voor den dag komen? En zoolang on ze sterke man, Musy, het hoofd van het fédé rale departement van financiën, de touwtjes van de beurs in handen houdt, bestaat er geen gevaar, dat deze positie verloren zal gaan. Musy, onverschillig voor de volksgunst, het béte noire der ambtenaarskringen, maar met het heele kabinet achter zich, durft er het mes in te zetten, waar hij dit noodzakelijk acht. Zijn parool is allereerst bezuiniging over de heele linie, zoowel van tractementen (gemjddeld zeven en een half procent), als vermindering of schrapping van subsidies, hier op werkelijk te kwistige wijze rondge strooid. En in de tweede plaats verhooging van indirecte belasting (behalve de thans niet hernieuwde buitengewone oorlogsbelas ting heeft de Confédératie niet het recht di recte belastingen te heffen. Dit kunnen slechts de afzonderlijke staten, de cantons, doen). Vooral de rookers en de bierdrinkers zullen hun penningske moeten offeren. Zoo lang er orde heerscht in het land, zoowel als in de staatsfinanciën, zal de Zwitsersche frank, gelijk Musy zegt, zijn stabiliteit be houden. En in zijn strijd voor deze stabiliteit wordt, merkwaardigerwijs, de minister ge steund door een der kopstukken van de uiter ste linkerpartij, waar Marbach, député en te vens economist, wiens wetenschappelijk in zicht niet vertroebeld wordt door politieke overwegingen, zich er openlijk voor uitsprak, dat „de Zwitsersche franc niet de franc is van de kapitalisten, maar van het heele Zwitsersche volk. De val van de franc zou een ongeluk voor het land zijn en wij moeten ons hoeden door onvoorzichtigheid de finan- tieele haaien, die speculeeren op den val van onze munt, in de hand te werken". DR. KLAUS. Geneve, Dec 1932. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. WINTERWERK OP NAAR AVICULTURA TENTOON STELLING OP 20, 21 en 22 JAN. A.S. Wij hebben nu eenige der winterwerk- zaamheden besproken zooals de drinkwater voorziening en de voedervoorziening. Zoo te gen Januari kan de pluimveehouder nog een belangrijk werk verrichten, namelijk de ba lans over het afeloopen jaar opmaken. Men kan dat ook in September doen doch zoo te gen Januari zijn er niet veel werkzaamheden en heeft men den tijd den pluimveestapel eens nauwkeurig op te nemen. Feitelijk moet dat voortdurend gebeuren en waar men valnest- controle toepast kan men ook steeds op de hoogte zijn van den voedingstoestand der kippen. Over het algemeen wordt dit veel te weinig gedaan en komt men dan in een hok, waar zich eenige honderden kippen bevinden, dan ziet men er herhaaldelijk exemplaren tusschen die zich afzonderen, ruw in de vee- ren zitten, of een vuil achterstel hebben of zoo. Pakt men zulke dieren beet dan zijn ze of broodmager en zeer licht öf ze hebben een opgezwollen harden buik, meestal tengevolge van eiconcrementen in den eilander. Al der gelijke dieren behooren op een flink bedrijf niet thuis. Niet alleen dat ze geen eieren leg gen maar doordat ze zwak zijn en hun weer standsvermogen verloren hebben, vallen ze het eerst als slachtoffer aan allerlei besmet tingen. Kijk dus thans uw pluimveestapel goed na, verwijder alles wat niet kerngezond en fleurig is en houdt geen twijfelaars in le ven. Ruim op wat niet deugt. Verder gaan we, als we nu precies weten wat we aan goede jonge en oudere hebben, even de balans opmaken. We moeten rekenen wat de kippen ons gekost hebben en wat ze ons opgebracht hebben, zonder goede boek houding geen gezond bedrijf. Wie w het afgeloopen jaar op zijn kippen verloren heeft raad ik niet aan thans vol vuur zich gereed te gaan maken om te gaan broeden, want voorloopig is de toekomst voor onze pluimveehouderij nog duister. Wie echter in het afgeloopen jaar zich nog heeft kunnen bedruipen doet verstandig zich te gaan prepareeren op de nieuwe voorjaars campagne. Ik wijs er nog eens met groote nadruk op dat men beslist geen foktomen moet maken met dieren die niet nauwkeurig op pullorum onderzocht zijn. Binnenkort zal ik wel weer eens over deze ziekte wat vermel den, thans wil ik alleen volstaan met de op merking dat het nu de tijd is te zorgen dat de kippen, waarvan we willen gaan fokken, zoo grondig mogelijk op pullorum onderzocht zijn. Etoe het liever tweemaal dan één maal, U zult er beslist in den kuikentijd uw voordeelen van plukken. Denk er om dat die ren die afwijkingen vertoond hebben niet in foktoomen thuis hooren, vooral niet dieren die beenzwakte vertoond hebben. Verder moeten we nu gaan berekenen hoe veel jonge hennen we dit jaar willen fokken en nu ben ik misschien wel een erge pessi mist, doch ik reken voor elke goede jonge hen tegen September 1933 thans vijf broed eieren noodïg te hebben. Nu behoeft u niet te zeggen dat een goede machine een hoog per centage kuikens uitbroedt, dat een goede kunstmoeder weer een groot percentage kui kens opfokt, och dat alles weet ik heel best, maar mijn ervaring is, dat alle goede bedoe lingen steeds doorkruist worden door zooge naamde tegenvallers, toevalligheden, enz. en dat het heusch nog niet zoo gemakkelijk is van jonge kuikens goede jongen hennen te fokken. Kijk dus eens na of u voldoende goede over jarige hennen hebt om broedeieren van te kunnen krijgen, op den tijd dat u zulks wenscht. Ik zeg daar: goede overjarige hen nen, omdat ik sterk tegen het fokken van eerste legs hennen ben. Ook hierop kom ik terug bij het voorjaarswerk als we het over de samenstelling der foktoomen hebben, ik vermeld het nu maar vast, dat u er op zult kunnen rekenen. Ik heb hier vooral het oog op den gezondheidstoestand en het weer standsvermogen van de nieuwe generatie die we gaan fokken. Als we er in zullen slagen dit jaar onze pluimveehouderij er boven op te houden dan zal dit alleen mogelijk zijn door dat we kerngezonde dieren gaan fokken en we slagen er niet in als we een generatie fokken met een verzwakt weerstandsvermogen. Van alle kanten liggen ziekten op den loer en d^ beste manier deze te keeren is het fokken van krachtige, weerstandbiedende dierei:. Zien we dat we in het voorjaar niet over voldoende materiaal beschikken, laat u dan niet verleiden om toch maar van uw eigen materiaal te gaan broeden, maar ga er thans reeds op rekenen, dat u broedeieren of kuikens zult moeten koopen van goede fokkers. Als we bijtijds onze maatregelen nemen, hebben we rustig den tijd met den leverancier te onder handelen, moet dit later in alle haast gebeu ren, dan loopt het -mis. Willen we van eigen dieren fokken, denk dan om wat ik gezegd heb over vitaminen, mineralen en uitputting door hoogen leg. Ga uw dieren nu al vitaminerijk voedsel geven en drijf ze niet te veel meer op den leg. Volgende keer zal ik u iets vertellen over de ontsmetting der broedmachines, wat een heel belangrijke zaak is, nu wil ik nog even de gelegenheid waar nemen u op een toe komstig feest voor pluimveehouders attent te maken. Noteer even op den kalender de da tums 20. 21 en 22 Januari en zet daarbij: Groote Internationale Tentoonstelling der Koninklijke Vereeniging Avicultura in den dierentuin in den Haag. Probeer het nu eens zoo te schikken dat u deze tentoonstelling kunt gaan bezoeken, want het wordt dit jaar werkelijk iets bijzonders. Daar ik zelf be stuurslid ben, weet ik vandaag al wat meer dan de buitenwacht en kan u alvast vertel len, dat er heden 5 Jan. al 3000 dieren inge schreven zijn, Nederlandsch en buitenland- sche. Verder komen er een massa stands van de pluimveeindustrie waar zeer veel valt te lee- ren en last not least maken we dit jaar een groote afdeeling voor slacht-pluimvee. Daar zult u zien wat het beste pluimvee is voor dé slacht, u kunt leeren hoe de dieren voor het slachten gefokt en gemest moeten worden en opgemaakt en panklaar moeten gemaakt wor den. Wij willen trachten het groote publiek wat meer idee te geven omtrent slachtpluim- vee en hopen op die manier het gebruik van pluimveebout te bevorderen. Verder vindt u met die dagen allerlei kip pen-, konijnen- en duivenliefhebbers om de kooien verzameld, allemaal enthousiasten die u gaarne omtrent van alles en nog wat zul len inlichten en och ja, ten slotte is den Haag ook nog wel een aardig dorpje, dat zijn be zoekers ook 's winters nog wel weet bezig te houden zonder dat ze direct behoeven te gaan pootjebaden in zee. Maakt u dus gereed voor Avicultura, wek vrienden en kennissen op en trek gezamelijk naar den Haag. Dr. TE HENNEPE. VECHTERSBAAS VEROORDEELD. Had den man, met wien zijn van hem gescheiden vrouw leejde, met een mes bewerkt. Was reeds twintig maal veroordeeld. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft be vestigd een vonnis van de rechtbank te Haar lem, waarbij een 37-jarig los-werkman we gens poging tot doodslag is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tot 13 October 1932. De verdach te, die als vechtersbaas bekend staat en reeds twintig maal voor mishandeling is veroor deeld, had tijdens een twist den man, die met zijn gescheiden vrouw leefde, met een mes be werkt en hem zeven steken in den hals toege bracht. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Verwarrende pijpennamen. Mr. L. R. Telting, president van de recht bank te Rotterdam, heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat de firma B. D. Leefsma te Groningen tegen den koopman B. Broti- man te Rotterdam aanhangig had gemaakt. De firma Leefsma brengt sedert eenige jaren pijnen in den handel, die resp. de mer ken „Sport" en „Lindbergh" dragen. Later is Brodman pijpen gaan verkoopen onder de merken „Sportif" en „Dr. Lindberger". Deze namen waren op een zoodanige wijze op de artikelen aangebracht, dat verwarring moge lijk was. De rechtbank heeft den Rotterdammer nu veroordeeld tot betaling van 200 gld. schade vergoeding en de kosten van het geding. Bo vendien mag hij niet langer zijn pijpen op de markt brengen onder de namen „Sportif" en „!Dr. Lindberger". Indien dit tóch gebeurt zal hij voor iederen dag 10 gld. boete moeten betalen. .-> EEN GESTOLEN CHEQUE. De jeugdige daders kochten motor fietsen en gingen uit. Toen zij met de rest van den diefstal een sigarenwin kel wilden oprichten, liepen zij tegen de lamp. Op 3 December van het jaar 1931 heeft een thans 20-jarig jongmensch, dat als assistent-boekhouder in dienst is ge weest bij de Ni V. Belgisch Cement Bu reau te Amsterdam, uitvoering gegeven aan een reeds zes of zeven dagen tevoren beraamd plan om zich, in samenwerking met een vriend een groot bedrag, toebe- hoorend aan genoemde N. V., weder- rechterlijk toe te eigenen. Wetende dat zich in het bovenste loket van de op de afdeeling boekhouding staande brandkast een cheque-boekje bevond, dat was uitgegeven door de Bank Associatie aan de N. V. Belgisch Cement Bureau toebehoorende, had hij na kantoortijd uit dit chequeboekje een formulier gescheurd. Op den naam W. Kooyman vulde hij dit formulier in met een bedrag van 9040, waarna hij het stuk valschelijk met den naam van zijn directeur onderteekende. Hierna was het de beurt van zijn vriend, een thans 19-jarige kantoorbediende, die in betrek king was bij de rijksverzekeringsbank, doch wien ontslag was aangezegd, om zich van zijn aandeel in de affaire te kwijten. Deze jongeman bood den cheque aan b:.| de BankAssociatie, onderteekende haar valschelijk op den achterkant met dén naam Kooyman en kreeg daarop de 9040 uitbetaald. Het bericht van de Bank Asociatie dat uit het tegoed van het Cement Bureau vermeld bedrag was afgeschreven, werd door den assistent boekhouder onderschept, met het ge volg, dat eerst begin Januari 1932 bij het vaststellen van de rekening-courant het bedrog werd onttdekt, zonder dat echter de directie van het gedupeerde Cement Bureau ook maar eenigermate vermoed de. door wien zij benadeeld was. De beide jongelieden maakten van een deel van het geld goede sier, kochten elk een motorfiets met motorkleeding, be zochten een bal masqué, maakten een reisje naar Duitschland de jongste hield bij dit alles de kas en besloten tenslotte, om, voordat de buit geheel op zou zijn, van het resteerende geld een sigarenzaak op te zetten. Dit laatste is hun noodlottig geworden, omdat het tot hun ontdekking en arrestatie leidde. Gistermiddag heeft het tweetal te rechtgestaan voor de Vijfde Kamer der rechtbank te Amsterdam. Den assistent boekhouder was diefstal (van de cheque) en valschheid in geschrifte (de valsche handteekening) ten laste ge legd; de vriend had. zich te verantwoor den wegens heling (het uit winstbejag vervoeren van het geld) en het gebruik maken van een valsch stuk. Subsidiair was in de dagvaarding zijn aandeel in de zaak als oplichting omschreven. Beiden bekenden zonder eenige draaierij de feiten, terwijl de een niet trachtte den ander te bezwaren. Strenge straffen geëischi. Na het getuigenverhoor hield het O. M. zijn requisitoir. Spr. achtte het gebeurde van zeer ernstigen aard en trok zelfs een vergelijking tusschen de ze zaak en de zaak-Eschausier te Den Haag! Tegen elk der verdachten eisch- te hij tenslotte twee jaar gevangenis straf. De verdediger van den oudsten ver dachte drong aan op een gevangenis straf, gelijk aan den duur der voorloo- Dige hechtenis (drie maanden), terwijl hij de rest voorwaardelijk opgelegd zou willen zien. De verdediger van den jongsten ver dachte meende, dat niet vergeten mag worden, dat het initiatief van den oud sten verdachte is uitgegaan. PI. drong met klem aan op een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. DE VERBODEN TAXI-TRAMDIENST TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche kantonrechter, mr. G. L. de Vries Feyen, heeft heden schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van de algemeene vereeniging van ondernemingen in het auto-, taxi- en luxe-verhuurbedrijf (A.V.O.), welke in strijd met artikel 160 der politie-verorde- ning uitvoering had gegeven aan het plan tot het instellen van een taxi-tramdienst in de hoofdstad, den voorzitter en den secretaris van deze vereeniging elk tot r boete subs. twee dagen hechtenis veroordeeld. MISHANDELING DOOR EEN POLITIE-AGENT. De Haagsche agent van politie J. C., die reeds eerder wegens mishandeling is veroor deeld, heeft opnieuw terecht gestaan, ter za ke van mishandeling van een beschonken ar restant in den avond van 7 October 1932 in de Sumatrastraat te Den Haag. Verdachte had dezen man evenwel niet naar het bu reau, doch op diens verzoek naar huis ge bracht. Ooggetuigen hadden deze zaak even wel aangebracht. De rechtbank heeft verdachte tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. POGING TOT ONTVLUCHTING VAN EEN GEDETINEERDE. De psychiaters zijn het niet eens. Voor het Arnhemsche gerechtshof werd gisteren behandeld de zaak tegen een gedeti neerde, die op 9 Juli 1932 eèn poging deed om uit de strafgevangenis te Arnhem te ont snappen. Hij wist een paneel uit de celdeur te breken. In den corridor gekomen, viel hij den gevangenbewaarder aan en verwondde hem met een scherp voorwerp. Te hulp geschoten personeel wist den beambte te ontzetten. De verdachte werd door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met last tot ter beschikkingstelling van de regee ring. Voor het Hof werden nu drie psychiaters als getuigen gehoord. In de eerste plaats dr. Schnitzler te Arnhem, die reeds in eersten aanleg was gehoord, drs. W. J. de Haan, ge neesheer van de strafgevangenis te Breda en dr. H. C. Valkema Blauw, psychiater te Arnhem. Dr. Schnitzler volhardcide bij zijn rapport over de geestvermogens van den ver dachte, die psychische defecten heeft, zooals ziekelijke stoornissen en gebrekkige geeste lijke ontwikkeling. Dr. Valkema Blauw, die op verzoek van de verdediging het psychia trisch onderzoek instelde, kwam tot de con clusie, dat bij verdachte niet kan worden ge sproken van gebrekkige ontwikkeling. Boven dien ontkende deze deskundige grootendeels de aanwezigheid van ziekelijke stoornissen Dr. de Haan verklaarde den verdachte, die verscheiden weken in Bieda is geweest, ver schillende malen te hebben gesproken. Die deskundige was van meeting, dat men hier met een psychopaath te doen heeft. In Breda had hij een spijl van zijn ledikant gebroken en deze verborgen. Evenals dr. Schnitzler meende deze deskundige, dat de verdachte na zijn straf ter beschikking van de regeering dienst te worden gesteld. Tusschen de drie deskundigen ontstond een dispuut over de al- of niet gevaarlijkheid van den verdachte voor zijn omgeving en over de wenschelijkheid vau een korte of lan gere opsluiting. Verdachte beweerde, dat hij in Breda nim mer een spijl uit zijn bed heeft gehaald en in zijn matras heeft verborgen. Hij heeft zeven jaar geleden in de gevangenis te Alme o dat eens gedaan. Hij bleef, wat het feit van de poging tot ontspanning betrett, bij zijn ver klaring voor de rechtbank afgelegd. Het was hem alleen ie doen om te ontsnappen, niet om den gevangenbewaarder te dooden De advocaat-generaal, mr. Visscher, achtte de conclusie van het rapport van dr. Schnitzler de meest aannemelijke Spr achtte het noodig en ook gewenscht, dat de ver dachte in een psychopatheninrichting wordt geplaatst. De eisch luidde veroordeeling wegens po ging tot zware mishandeling en wegens be- slhadiging een jaar gevangenisstraf met daarna ter beschikkingstelling van de regee ring. Uitspraak 26 Januari. Vreemdeling: Wanneer wordt deze bus gelicht? Landelijke postbode: Goeie help, daar vraagt u me .ok wat. Ik doe hier een half jaar de ronde en ik heb nooit geweten dat daar een brieven bus zat. (Passing Show)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9