LUXE VERHUUR JAC. MET jfilmnieuws JÜAtwetdand Vraag. &n Aanbod. RUIME WAGENS BILLIJKE TARIEVEN AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. TÊL. 572—873 ALKMAAR stopt en gaat zenuwachtig door plus minus 10 broek-, vest- en jaszakken en vindt het bewuste bes> einde!ijk in den portierzak, waar het altijd zit. De ambtenaar doet even gewichtig en u kunt doorrijden. Net op het oogenblik dat u start rijdt er iemand van a teren u-gen u aan, iemand die zich ineens ook herinnerde dat zijn wegenkaart thuis lag en aan meis anders meer dacht dan „wat zal ik in Godsnaam dien man vertellen en hij mij gelooven?" (Neen!) U stapt uit zou en en constateert dat er geen schade is nog even een jóngen een klap gegeven te hebben, die de gelegenheiu te baat heeft ge nomen om even zijn schilderstalent met be hulp van een eschdoorntakje op uw lakwerk te demonstreeren, siapt u in en rijdt door. anzelf spreekt dat uw stemming er niet be ter op geworden is en u besluit voor de varia- tit een ugaret op te steken. Ijw koker blijkt leeg te zijn en u zult dus moeten wachten tot Maandagochtend 8 uur met rooken. Maar ter zake. Na eenigen tijd rijdt u weer terug naar de stad en besluit een kopje koffie te gaan drinken. Dit is echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Voor de meeste café s mag niet geparkeerd worden en de aange wezen vrije parkeerplaats is als van ouds sampvol. Eindelijk vindt u een comfortabe: p'aatsje. drie kwartier loopen van uw stam café. Nog even wordt u aangeklampt door een individu, dat tot u komt met de beleefde, doch overbodige vraag; „Eroppassen me neer?" Na hem verzekerd te hebben, dat uw vagen nooit vanzelf weggeloopen is, loopt u ■door. Ineens bedenkt u echter, dat, als hij er niet op mag passen, hij vast en zeker een antipathie tegen uw vehikel zal krijgen en dit zal uiten door bij wijze van tijdpasseering krassen op uw lakwerk te maken U roept hem dus toe: „pas er maar op", hetgeen u 25 cents kost. Na uw koffie komt u terug en ontdekt dat iemand al manoeuvreerende uw bumper ver bogen heeft en den wielüop u treurig van den weg ligt aan te staren. Uw oppasser zal bij Allah en diens heele nageslacht zweren, dat de bumper al verbogen was en dat die- wieldop er vanzelf afgc-va'len was, net toen u uit het zicht was (fooi wordt hierop gere- Suceerd tot 10 cents, zijnde het minimum). Enfin, u besluit voor het naar huis gaan nog even door de Hn ïenstad te rijden en u rijdt de eerste de beste straat in om uw doel te bereiken. Onmiddellijk wordt u gestopt door een agent, die belangstellend informeert of u kunt lezen? u antwoordt vol trots beves tigend. „Dan moet u eens kijken wat er op dat bordje geschreven staat". U stapt uit en gaat naar het bewuste bordje toe, hetgeen 40 bij 50 c.M. groot is en 6 iMeter boven den bega- nen grond is opgehangen. Na uw bril opge zet te hebben leest u: „Verboden voor voertuigen op meer dan 2 wielen van 8 tot 20 .tu*- behaive op Israë litische feestdagen. Op andere feestdagen wel verboden, behalve op 2en Pinksterdag en Loofhuttenfeest. Niet verboden voor rij en voertuigen op 2 wielen. Verboden voor voertuigen op 3 wielen behalve voor invali de-wagentjes. Verboden voor voertuigen zwaarder dan 2000 K.G. Op oneven dagen niet hier parkeeren. Verboden te parkeeren. Verboden te parkeeren. Maximum snelheid y 15 K M. Stapvoets rijden". Om moeilijkheden te voorkomen zegt u maar tegen den agent, dat hij volkomen ge lijk heeft, waarop u door kunt rijden, beloo- vènde dat u voortaan braaf zult oppassen. U komt na eeniger tijd bij een tramhalte zonder vluchtheuvel en daar er niemand in- of uitstapt, rijdt u er langs en onmiddellijk wordt u weer aangehouden door een agent, die zegt dat u toch wel weet dat u niet langs een tram mag rijden, die stil staat, als er geen vluchheuvei is. U maakt zich voor den eersten keer werkelijk boos en vertelt hem on der geheimhouding wat u van hem en zijn eventuëele nazaten denkt. Wederom komt het boekje te voorschijn en u wordt bekeurd wegens het beleedigen van een ambtenaar in functie. Bij het wegrijden ontdekt u dat de tram er nog staat, wat blijkt het gevolg te zijn van een defect aan de stroomleiding. U gaat nu naar huis, waar onderwijl fami lieleden gearriveerd zijn, die dadelijk bewe ren, dat ze goed kunnen zien dat U een dag je ouder wordt en ook uw humeur er sinds het vorige jaar niet op vooruit gegaan schijnt te zijn. Enfin, de auto blijft den heelen dag voor het huis staan en men vergeet het apparaat 's nachts in de garage te zetten, 's Ochtends ondekt u, dat er nog een pijltje uit was blijven staan, met het gevolg dat uw accu leeggeloo- pen is en voorts vindt u nog een invitatie on der den ruitenwisccher om op visite te komen bij den hoofdcommissaris van het 4e bureau, daar in den nacht van zooveel op zooveel uw wagen onbeheerd voor uw huis is aangetrof fen, hetgeen in strijd is met artikel enz., enz. Maar niet getreurd! Het had nog erger kunnen zijn, a s u bijv. aangereden was door een bakfiets en u had een arm gebroken ten gevolge van het omslaan van uw wagen, toen u probeerde een aanrijding te voorkomen Dan had u moeten bewijzen, dat dit niet uw' schuld was, wat meestal heel moeilijk is. Waarom? Omdat u nu eenmaat chauffeur bent in 'n land, waar de wetten gemaakt wor den door menschen, die nog niet „car minded" genoeg zijn, that's all. Maar dat is ook net genoeg om een auto mobilist in Hol'and constant uit zijn humeur te brengen, afgezien dan nog van het feit, dat hij al een heel bijzonder gelukskind moet zijn, indien al rijdende zijn portemonnaie niet een vrij regelmatige en niet onaanzienlijke aderlating ondergaat. De overtuiging, dat men „aan alles went, zelfs aan hangen", is voor den al dikwijls „hangenden" automobilist in ons dierbaar vaderland maar een schrale troost. Bridge. GROOTE WEDSTRIJD TE NOORDSCHARWOUDE. Op Dinsdag 24 Jan., 's avonds om half acht zal in het hotel Concordia te Noord- scflarwoude een brfdgewedstrij'd voor paren worden gfhouden. Waar uit verschillende plaatsen en ook uit Alkmaar veel belangsta- ling wordt verwacht is opgave bij den heer J. Deutekom( tot en met 21 Jan.), ten zeer ste gewenscht. In elke groep zijn prijzen voor de nummers één en twee. Natuurlijk zal vol gens het bekende wedstrijdsysteem worden gespeeld De Langedijker bridgers blijven wel actief. Biljarten. KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE (KLEIN BILJART). In 's Hertogenbosch zijn gisteravond de wedstrijden om het kampioenschap 1ste klas se klein biljart begonnen. Deze wedstrijden zijn voor ons van des te meer belang, omdat er een stadgenoot aan mee doet. De bekende speler Hoogland, die eenigen tijd geieden met vlag en wimpel kampioen der tweede Ha^e werd. behaalde toen een dusdanig ge middelde, dat hij naar de eerste klasse pro moveerde. Zoodoende mag hij thans ook in deze wedstrijden uitkomen Het begin is voor den Alkmaarder niet slecht geweest. Hij kwam eerst uit tegen Lammes en begon direct goed met een serie van 62. Zijn slotserie van 108 maakte een eind aan den striid en met een gemiddelde van 16 66 won hij zijn eerste partij. Ook in de tweede partij was Hoogland goed op djeef. Wel kwamen er nu niet de booge series van zijn eerste partij, maar met flinke aantal'en kwam weldra de 300 in zicht. Met een gemiddelde van 12 won hij deze partij. De overige partijen hadden over 't alge meen een spannend verloop, vooral die tus schen Boerdam en Rutten en tusschen v. Alnhen en de Bruijn Wii verwijzen verder naar de uitslagen: Roerdam 300 29 62 10 34 Rutten 295 29 51 10.17 Van Gils Van Alphen 247 300 33 33 42 32 7 49 9.09 Lammes Hoogland 145 300 18 18 27 108 805 16.66 Rutten Scholten 264 300 36 36 33 34 7.33 8.33 Lammes Van Gils 232 300 31 31 30 68 7.48 9 67 Scholten Van Alphen 300 247 31 30 60 83 9 67 8.02 lammes Rutten 300 150 14 13 72 38 21 43 11.54 De Bruyn Boerdam 300 171 26 25 42 30 11.53 6.84 Hoogland Van Gils 300 178 25 25 39 32 12.— 7.12 Van Alphen De Bruyn 285 300 24 24 48 68 11 88 12.50 „DE KNOKPLOEG" EN „BRUTE KRACHTEN". Twee spannende films in het A. B. T. De twee hoofdfilms, die in het A. B. T. draaien, munten beide uit door goed spel en adembenemende sensationaliteit. De eerste is een Wild-Westfilm, waarin de bekende Ken Maynard de hoofdrol op uit nemende wijze vervult, terwijl zijn prachtig paard hem een waardig partner is. De geschiedenis is in 't kort zooHayes en zijn makker Claudy redden het leven van een sergeant der politie, maar als deze alleen zijn weg vervolgd, wordt hij door boeven neergeschoten. Hayes en Cloudy vinden hem als hij nog leeft en beloven hem te zullen wreken. De stervende sergeant kan het stadje, waar de moordenaar zich vermoede lijk ophoudt, nog noemen. Alzoo komen de makkers in dit kleine plaats je, dat zooa.s alle stadjes vroeger in hei Wes ten van de Vereenigde Staten slechts bestaat uit blokhuizen en bewoond wordt door pioniers, die niet altijd tot het edelste der na tie behooren. Dat wisten de makkers wel en daar worden ze weldra opnieuw aan her •nnerd. Vooral als men Hayes, die de papie ren van den vermoorden Dawson in zijn be zit heeft, voor dezen houdt, wordt de gezind heid jegens hem niet beter. Het is aan ook alleen aan zijn flinkheid en doortastende moed te danken, dat hij er toch in slaagt den moordenaar te arresteeren, waaroij hij ge- hoipen wordt door bergers, die het geboefte moe zijn. Door bovengenoemde eigenschap pen en door zijn edelmoedigheid wint hij bo vendien de liefde van Molly, de aardige her bergiersdochter. De tweede film wijdt ons in in het leven van afgelegen wonende boeren in de Ver Staten van een twintig jaar terug en men kan zien hoe hun zede en gewoonten meer overeenkomst vertoonen me die op Corsica dan inet de onze. Een boerenfamilie, die bestaat uit vader en dochter, wordt lastig gevallen door „fami te die uit de gevangenis is losgebroken en die er voor zorgt, dat een ander boerengezin ongelukkig wordt. Aangezien de vader sterft blijft het aan den zoon om wraak te nemen maar zijn moeder is bang ook hem te verlie zen en houdt hem ervan terug. Maar als hij deze bandieten op zijn eerste rit met den postwagen tegenkomt is hij gedwongen wraak te nemen en hij doet het dan ook op een heldhaftige manier. Dan is er in een der gelijk drama natuurlijk het conflict van den jongen, die het meisje van de vijandig familie niet liefhebben mag, maar toch lief heeft. Er is echter een gelukkige afloop, al is het net op 't kantje af. Deze film is zeer boeiend en wordt goed gespeeld vooral door de hoofdpersonen Ri chard Cromwell en Noah Beery, DE VERLIEFDE LOODGIETER. Cinema Americain. Een programma van dolle vroo- lijkheid. Tranen zijn er gisteravond gelachen in de Cinema Americain, waar een programma werd gegeven, geheel gewijd aan de vroolijk- heid. De lach was niet van de lucht en de be zoekers hebben zeker voor eenige uren a.Ie zorgen vergeten. Buster Keaton, de ster van het hoofdnum mer, neemt nog steeds een geheel afzonder- ijke plaats in de wereld der filmkomieken. Dat stalen gezicht onder alle mogelijke om standigheden, nooit een lachje, mist zijn uit werking niet. In de Verliefde Loodgieter heeft lij de weinig benijdenswaardige taak, om in zijn functie van uitvinder-loodgieter in kennis te komen met Patricia en door haar te wor den aangenomen, om steeds te staan tus schen haar en den charmeur Tony, dit twee vrouwen tegen elkaar uitspeelt. Men moet Buster kenen, ook in zijn wijze van omgaan met vrouwen, om te kunnen begrijpen hoe hij zich van zijn taak kwijt. Maar de eene dolle situatie volgt op de andere. Dat is niet te ver tellen, dat moet men zien. B.v. hoe hij in rok weet binen te komen in de rijke speelclub, hoe lij duelleert, enz. Irene Purcell is ditmaal zijn „leading ady" en zij doet 't met bijzondere charme en radheid van tong. Mona Maris is een zeer aantrekkelijke Spaansche schoone, die echter in haar driftbuien lang niet gemakkelijk is Jimmy Durance is aardig als helper van 3uster en ook Polly Moran doet dapper mee. Maar behalve deze Buster Keaton zorg; ook nog het bekende duo Stan Laurel en Oli- ver Hardy voor een groot lachsucces. In hun film „Apenkooi'' stapelen de dwaasheden zich weer op. Hun avonturen met de aap uit het circus, die zij na het faillissement geërfd heb ben, zijn kostelijk. Van de overige nummers mogen nog in 't bijzonder genoemd: het Hollandsch Nieuws met o.a. een bruiloft in Volendam, een fraaie natuuropname van Benares aan de Ganges en een zeer geslaagde teekenfilm van Mickey Mouse. Moe van het lachen zullen ongetwijfeld velen in de komende week de Cinema Ameri cain verlaten. HAROLD LLOYD IN MOVIE CRAZY. Victoria Theater. Filmkoorts heet deze alleraardigste Lloyd film en de groote komische acteur geeft er een van zijn beste creaties in. Hij is ditmaal de zoon van een eenvoudig echtpaar, die zijn portret naar Hollywood heeft opgezonden en bericht krijgt, dat hij eens op proef mag komen. Overgelukkig neemt hij van zijn brave ouders afscheid en voorspelt hen, dat als hij ooit terug komt, het in een schitterenden auto zal zijn. Helaas, eenmaal in filmstad aangekomen, bemerkt de ongelukkige Harold, dat de weg naar den roem niet zoo gemakkelijk begaan baar is als hij wel gedacht heeft. Op het sta tion is hij bij aankomst al ddelijk in de ge legenheid als figurant op te treden in een film, die op het perron wordt opgenomen. Hi doet zijn uiterst best, jnaftr juist door zijn toedoen loopt alles hopeloos in de war. En zoo gaat het verder gedurende zijn geheele verblijf in Hollywood. Overal waar hij met de beste bedoelingen verschijnt, loopt de zaak mis en menige Tegisseur trekt zich in wan hoep de haren uit het hoofd als hij zijn kost bare film door dit mysterieuze jongemensch bedorven ziet. Natuurlijk komt ook de vrouw in het spel en Harold verlieft zich op twee meisjes, een blonde Amerikaansche en een zwarte Spaansche, maar hij weet niet, dat de laatste de eerste is met een zwarte pruik op Juist omdat hij dat niet weet, komt hij weer in de dolste situaties, maar het humoristische in deze film bereikt ongetwijfeld zijn hoogte ount als Harold door een vergissing meent dal hij or een deftige partij uitgenoodigd is Hij verschijnt er keurig in rok, maar in het toilet heeft een toevallige verwisseling van jassen plaats en zondef dat hij het weet, heeft hij de jas van een goochelaar aan, die natuur- 1 ei Geheimzinnigheden bevat. Terwij! hij met de gastvrouw, een oude, eenigszirts verliefde dame danst, staat hij telkens voor de grootste verrassingen. Het begint al als hij van tafel opstaat en er een lang touw me broekjes en corsetjes achter hem aansleept Even later vliegt er een duif uit zijn jaszak en telkens als hij zijn hand ophoudt, valt er een ei in. Op handige wijze weet hij onder het dansen dat alles weer weg te werken, er komt nog een jong konijn te voorschijn en een ge heimzinnig spuitje, waarmee hij zijn dan seuse, zonder dat hij er zelf iets van begrijpt telkens in het gezicht spuit, maar ten slotte verschijnen er witte muizen en klimt het ge heele gezelschap op stoelen en tafels totdat hij, daar hij geen introductie blijkt te hebben de deur uitgegooid wordt. Van het eene onge luk valt hij weer in het andere, maar ten slotte kriigt hij zijn groote kans in een scène, waarin hij weer heel toevallig terecht is ge komen in de gedachte dat het werkelijk ernst en geen film is. Hij levert een gevecht van man tegen man in een stroomenden water vloed en doet dat zoo komisch, dat een film magnaat, die het toevallig bijwoont, hem een prachtig contract aanbiedt en hij met het meisje, dat hem trouw in zijn ellende terzijde gestaan heeft, kan trouwen. Deze film is buitengewoon amusant en de toeschouwers schateren den geheelen avond van het lachen. Constance Cumminge staal Harold in alle opzichten prachtig terzijde Vooraf gaan een screensong, een uitgebrei de collectie wereldnieuws, een polygoonfilm en een amusante éénacter, waarin twee werk- looze koks zich als bouwvakarbeiders uit geven en voor een ondernemend heer op de hei een houten huisje zullen bouwen. Hoe het huisje er ten slotte uitziet, moet men zelf maar eens gaan bekijken. Die vrouw Lehmann is maar een eenvoudi ge portiersvrouw, maar haar heele leven wordt beheerscht door die eene gedachte: Hoe breng ik mijn drie dochters in een betere positie, dan ik zelf gehad heb. Voorloopig gaat alles aardig goed, want Lissy en Gerdo maken het al best, de eerste is als manue- quin verbonden aan het modehuis Sander en Gerda is eerste verkoopster in een groot wa renhuis. Emma, de jongste, is nog maar een eenvoudig pakmeisje op een fabriek. Weldra tornt deze echter met de tijding, dat zij gaat trouwen met den chauffeur Koster, een fat soenlijke, eenvoudige kerel, maar toch niet wat moeder Lehmann gehoopt had. Koster is in dienst bij den bankier Stege- wald. Deze maakt heel toevallig kennis met Gerda en dit bevalt beiden heel best Lissy wordt de vriendin van den modehuiseigenaar. Spoedig na Emma's huwelijk trouwt Stege- wald met Gerda, maar hij weet niet, dat hij daardoor de zwager van zijn eitzen chauf feur is geworden. Een gesprek tusschen Ger da en Koster wordt door Stegewald opgevat als ontrouw, maar in een mondaine dansge- egenheid, waar toevallig de zusters met hun vrienden samenkomen, volgt de ontknooping. Ale familierelaties worden onthuld en moeder Lehman kan ten slotte met trots op haar werk terugzien: haar drie dochters hebben de plaats gekregen, die zij ze zoo gaarne gunde. Tal van verrassende wendingen maken het geheel tot een bijzonder aantrekkelijke film, met tal van echte „schlagers" en zeer goed spel. Hansi Niese is perfect als vrouw Lehmann en Else Ester (Gerda), Hertha Theele (Em ma) en Carli Carlsen (Lissy) zijn voor de drie verschillende dochters zeer goed geko zen. Frits Kampers is de chauffeur, Heinz Klingenberg de rijke bankier en Anton Point- ner, de modehuis-eigenaar. Een voortreffelijk trio. De muziek van Frans Dcelle doet het best. Uit het voorprogramma willen wij vooral vermelden een zeer geslaagde komische film, die eigenlijk als tweede hoofdnummer is aan te merken, n.1. De Jantjes gaan passagieren. Een bezoek aan de Harmoniebioscoop zal zeker voldoening geven. TE KOOP zoo goed als nieuw TR \p_ NAAIMACHINE en HANDNAAIMA CHINE met kast (Pfaff). S. W. VET, Verdronkenoord 5. MR. ROSENFELD IN HET GULDEN VLIES. Blijspel in drie bedrijven naar het Duitsche van Fritz óottwald door het Nederl. Indisch Tooneel, direc teur Cor. Ruys. Gisteravond speelde in „Het Gulden Vlies'' bovengenoemd gezelschap het bekende blij spel „Mr. Rosenfeld, advocaat en procureur", waarmede dit gezelschap sinds half Decem ber van het vorig jaar te Amsterdam en el ders in de lande zooveel succes oogstte. Alk maar mag zich gelukkig prijzen, dat de heer Mooi het initiatief voor deze voorstelling heeft genomen. Mr. Rosenfeld is een ras echte Joodsche advocaat .brutaal en vol Jid dische gein. Iedereen waarmede hij in con tact komt valt hij er mee lastig. Een allerlief ste prinses laat hij tactloos weten, dat ze fi naai gesjochte is en blij, mag zijn als ze er met drie jaar nor afkomt. Door haar hulpeloosheid wordt hij ver liefd op haar en dan buit hij al zijn advoca ten-handigheid uit om haar uit de moeilijk heid te helpen. Bij de publieke verkooping sleept hij zooveel rommel bij elkander, dat quasie tot de vorstelijke boedel behoort, dat de schuldeischers met 35 procent genoegen moeten nemen en de prinses er wel bij vaart Hij bezorgt haar zelfs een adelijk echtgenoot plus 't terug geschwindelde landgoed, omdat hij zich er goed van bewust is, dat 'ri prinses niet bij hem past Mr. Rosenfeld is ons door zijn goede hart en buitenewoon goede bedoelingen zeer sym pathiek, evenals de prinses met haar demo- ratische opvattingen, al gevoelt men volko men, dat zij geen paar konden vormen. Mr. Rosenfelds mono- en dialogen zijn van een groote gevoeligheid en ook zijn gijntjes doen hem als een echte zoon van het oude volk, wien de humor nooit verlaat, kennen. Het mooi menschelijke in een dergelijk type trekt en bovendien geeft hij, voor wie de hu mor verstaat een kostelijke gelegenheid om eens hartelijk uit te lachen De geheele avond daverde de lach door de zaal. Cor Ruysch, hoewel niet zonder over drijving, geeft dan ook een kostelijke creatie van Mr. Rosenfeld Wij gelooven niet dat een onzer artisten hem daarin zou verbeteren De inhoud van het stuk is er een uit een on mogelijk romannetje, al komen er ook gevoe lige momenten in voor. Om Cor Ruys als Mr. Rosenfeld te zien geeft men gaarne alle in houd cadeau. Dank zij zijn spel staat dit stuk. Lilly Bouwmeester had o.i. als prinses Hé lene von Wagran—Collincourt wel iets leven diger spel kunnen geven; Willem Spoor was 'n zeer aannemelijke Fransche kok; Johanna Bouwmeester, een typiste die geheel in het stuk paste; Gusta Chrispijn—Mulder, een huishoudster, die de joodsche huiselijkheid deed gevoelen; Kerstie Römer, een aardige kamenier - Eline Pisuisse, een lief modistetje Jacques Reule beviel ons in deze rol niet zoo goed, terwijl Wint Kan en Anton Ruys ook maar matig voldeden. Dit alles deed er even wel weinig toe Cor Ruys was de plezierbren ger en de goedbezette zaal, waaronder vele leden van de rechterlijke macht en van de balie, die blijkbaar gaarne wilden zien hoe een handig zaakwaarnemer op het tooneel juridische moeilijkheden oplost, heeft gister avond ten volle genoten en dit getoond door gulle lach en hartelijk applaus.KL VROUW LEHMANN'S DOCHTERS. EEN ZEER GESLAAGDE FILM. Bioscoop-Theater Harmonie. Het bioscooptheater Harmonie brengt van af Zondag voor drie dagen een alleraardig ste film, n.1. „De dochters van vrouw Lehmann", waarin men o.a. weer zal kunnen genieten van het spel van Hertha Thiele, aan allen zeker nog bekend iut „Meisjes in Uni form", kW Pracht electrische Piano met rollen z g. a. n. zeer geschikt voor een gezellig barretje, gekost 4500, nu voor «Ik aannemelijk bod In- en verkoop van in- joedels. DEKKER. Laat 182. Pracht Dressoir 20, prima Divan z. g. a. n 7.50, mooi Nachtkastje 2.75, best Fornuis 8.50, Waschtafel 2 p. met mar merblad 7.50, Gaskachel 7.50, mooie auteuil 4.50. DEKKER, Laat 182. Veerenbed 7.50, Ledikant 250, best Lits-jumeau 25, Linnenkast z. g. a. n. 10, moderne Orgelbank 6 50, 6 mooie Stoelen 12 50, groote Passpiegel 10, enz. DEKKER, Laat 182. STOFZUIGER TE KOOP merk „Miele" tegen spotprijs. Te bevr. KENNEMER- PARK 4. tusschen 5 en 6 uur Ter overname gevraagd GEBR DA MESRIJWIEL. Brieven met prijs en eventueel merk onder lett. D HaAN's Boekhandel, Bergen N.-H 2 Pers. houten Ledikant prima 4, laag Penantkastje 6.50, beste Fornui zen 6, Divan- en Tafelkleeden, Meube len. Bedden. Dekens, z. g. a. n J. L. Sost- man Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. Kinderwagen te koop moderne wagen spotprijs 9, Tafelkastje 7, pracht V i/?n 10, Luidspreker pracht geluid J 10, prima Brandkast z. g. a. n. J. L. Soslman Jr., Verkooplok. Rtdderstr 10. TE KOOP een goed onderhouden Delftsche KINDERWAGEN z. g a n. (beige). Te bevragen S. KRAMER. Noor derkade 38. «r,?ote Partij gebruikte FORNUI ZEN en KACHELS, in alle grootten wor den voor zeer lage prijzen opgeruimd bi* Jb. VAN DER HOEK, Smederij Ach terstraat. TER OVERNAME AANGEBODEN STOFZUIGER met toebehooren merk „VAMPYR". prijs 20. EMAASTRAAT 37. 2 Geruikte TRANSPORTFIETSEN 15.50—17 00. HEERENRIJW. Torpedo 17.50, HEERENRIJW bandrem 12.00 enz. NIEROP's Rijw. handel St. Anna- straat 41. Een prima gebruikte HAARD, een GASFORNUIS 25.00, een kleine soliede KACHEL als nieuw» 12. DE HEER en VRIESMAN. Verdron kenoord 85. TE KOOP GEVRAAGD HANDKAR. Aanbieding Laat 195. flinke hooge OUD PAPIER. Couranten, boeken, flesschen te koop gevraagd. Deze wor den door ons bij elke hoeveelheid ge kocht en van huis afgehaald. Bricfk. worden vergoed. L. DE JONG, Oudegr. 48, 3de huis v. d. Bloemstr., Alkmaar. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 60 cent bij vooruit betaling te voldoen. GEVRAAGD solide ronde UITTREK- TAFEL, maximum middelijn 1.30 M. voor eetkamer Huize „MAREBer- gen aan Zee. PAKKISTEN TE KOOP. Fa. VAN DER HORST, Langestraat 21. VLEUGEL TE KO®P AANGEBODEN merk Adam. Brieven onder ietter R 477 bureau van dit blad. WIJZIGING DER KIESWET. Het voorgestelde middel om de in diening van ejfectlooze candidatcn- lijsten tegen te gaan. door den mi nister ingetrokken. De minister wil den stemplicht handhaven. Ingediend is de Memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Ttoeede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Kieswet. De minister zegt zich niet te ontveinzen, dat er tegen de voorgestelde regeling bezwa ren zijn aan te voeren. Het feit echter op zichzelf, dat onderteekenaars van candidaten- lijsten zich daartoe eenige moeite en even tueel ook eenige kosten zouden moeten ge troosten, levert voor den minister geen vol doende pleideoi tegen de voorgestelde rege ling. De strekking toch van die regeling is juist om door middel van het opleggen aan de onderteekenaars van meer verplichtingen dan het eenvoudig zetten van hun handteeke- ning, een rem aan te leggen aan het onge breideld indienen van candidatenlijsten. Bij' de partijen welke een voldoenden aanhang bij het kiezerscorps bezitten, zouden bedoelde verplichtingen geen moeilijkheden opleveren. Hij heeft zich evenwel ernstig afgevraagd of het wel wenschelijk ware om, gezien den tegenstand, welken de voorgestelde regeling vrij algemeen bleek te ontmoeten, zijnerzijds daaraan te blijven vasthouden. Deze over weging heeft hem er toe geleid het uit het ont werp te lichten. Het stelsel der gemiddelden. Met zeer veel belangstelling heeft de mi nister voorts kennis genomen van de plei dooien voor het aanvaarden van het stelsel der gemiddelden in zijn vollen omvang. De minister is evenwel van oordeel, dat thans het oogenblik vopr een algeheel over gaan tot een der stelsels niet opportuun is te achten. Het denkbeeld om naast het algemeen mi nimum van den vollen kiesdeeler nog een bij zonder minimum voor althans één kieskring te stellen, acht de minister niet aanvaardbaar. Daargelaten of het bij de percentages in het Voorloopig Verslag genoemd veel effect zou bereiken, komt het in strijd met het aan onze Kieswet ten grondslag liggende beginsel, dat het geheele land én' kiesgebied is en dat een partij, die in het geheele land 1/100 van de stemmen behaalt, ook aanspraak moet kun nen maken op één der honderd zetels. Hetzelfde princioieele bezwaar geldt tegen de gedachte, dat van iedere groep geëischt zou moeten worden, dat zij in één kring een veel grooter aantal handteekeningen dan het normale bijeen zou brengen. Bovendien be staat tegen het verlangen van 500 handtee keningen het bezwaar, dat bij lijsten met zoo talrijke handteekeningen de echthheid moei lijk zou zijn na te gaan en misbruiken voor de hand zouden liggen. De nummering- Het denkbeeld om, naar Duitsch voorbeeld, aan de partij, welke het grootst aantal zetel»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10