Amstecdamsche !Beucs Stad en Omgeving. van 14 Jan. 1933 Opgave van Noordhollandsch Landbouwcrediel N. V. in de Tweede Kamer bezet, voor al haar lijs ten het nummer 1 toe te wijzen; aan de par tij, welke op één na het grootste aantal zetels bezet, het nummer 2, enz., is, afgezien nog van de verdere bezwaren daartegen, in het stelsel onzer Kieswet, welke geen partijen kent, niet voor verwezenlijking vatbaar. Regeling der plaatsvervanging De minister heeft aanleiding gevonden bij nota van wijziging een nieuw artikel (VII) in het wetsontwerp op te nemen, strekkende tot het treffen van de noodige voorzieningen in zake plaatsvervanging door invoeging in artikel 130 der Kieswet, artikel 11a der Pro vinciale Wet en artikel 17 der gemeentewet, yan eenn nieuw tweede lid. De stemplicht. Naar het oordeel van den minister behoort de zgn. stemplicht althans onder het huidige stelsel van evenredige vertegenwoordiging, behouden te blijven. Voorstellen tot afschaf fing kunnen dan ook van hem niet worden tegemoet gezien. Voor een toestemmende beantwoording van de vraag of de tijd niet gekomen is, om, uit het oogpunt van bezuiniging, gelijkmaking van de eischen voor het actieve kiesrecht voor alle verkiezingen in overweging te nemen, bestaat, naar het oordeel van den minister, geen voldoende aanleiding. Daargelaten nog jn hoeverre bezuiniging zoude worden verkre gen, liggen aan de in de hier bedoelde arti kelen gestelden eisch van het bezit van het ingezetenschap redenen ten grondslag, die voor het verkrijgen van administratieve be zuiniging niet zonder meer mogen wijken. ELECTRISCH KOKEN. Keuring der fornuizen Sinds geruimen tijd propageeren de meeste Prov. Electr. Bedrijven het elec- trisch koken. Deze bedrijven hebben in hun eigen laboratoria vastgesteld, dat het electrisch koken, zoowel uit een oogpunt van hygiëne, gemakkelijke be diening als van buitengewone zindelijk heid, zeer aanbevelenswaard is. Boven dien is gebleken, dat het mogelijk is de electriciteitstarieven met behulp van „vastrecht" zóó te stellen, dat in econo misch opzicht geen bezwaren tegen het electrisch koken behoeven te bestaan. Opdat de huisvrouw bij aanschaffing van een electrisch fornuis den absolu- ten waarborg heeft een alleszins deug delijk materiaal te verkrijgen en tevens elk gevaar bij het gebruik uitgesloten zal zijn, heeft de N.V. tot Keuring van Electrotechn. materialen te Arnhem, zware eischen vastgesteld, waaraan een goedgekeurd fornuis moet voldoen Thans is het vernemen wij één der electrische fornuizen-fabrieken als eerste gelukt de goedkeuring voor Ne derland op haar fabrikaat te verkrijgen Zonder twijfel is dit een stap in de goe de richting om het electrisch koken in ?ns land verder ingang te doen vinden RELLETJES TE ZWOLLE. Door aanneming van werkkrachten Van buiten de stad is thans het perso neel van. Reinders olie- en veevoederfa brieken uitgebreid tot bijna honderd man. Nog voortdurend wordt geoost en worden de werkwilligen gemolesteerd Zoo werd bij één van hen in de Van Rossumstraat een ruit ingegooid. Don derdagavond kwam het in de Water- steeg tot een treffen tusschen raddraai ers en communisten uit Zwolle en de maréchaussees, die de werkwilligen uit de buurtschap Herfte begeleidden. Van de wapenen werd gebruik gemaakt en één van de raddraaiers liep zulke ver wondingen op, dat hij in een naburig huis moest worden binnengedragen en daar verbonden. De maréchaussees, die de werkwilligen uit Wezep naar huis begeleidden, stuitten over de IJselbrug op een groote groep menschen. Eerst werd met aardappelen gegooid, toen volgden steenen en eerst toen grepen de maréchaussees in en trachtten de bende uit elkaar te drijven. Heel spoedig kwam assistentie van de maréchaussees uit Wezep en nu was in een oogwenk de heele troep verstrooid. HERHALINGSOEFENINGEN VOOR BIJZONDERE FUNCTIES. Het ligt in het voornemen van den minis ter van defensie bij wijze van proef de her ha'ingsoëfeningen dienstbaar te maken aan het opleiden van het personeel, dat bij een eventueele mobilisatie bijzondere functies heeft te verrichten voor de vorming der ver schillende oorlogsonderdeelen. zaken bekend, dat Ged. Staten van Noord- ïolland voor tal van gemeenten in dit gewest voor 1933 de heffing hebben gestuit van de personeele belasting? Is het den minister bekend, dat deze stui ting ook plaats heeft ten aanzien van belas tingen, waarvan de desbetreffende verorde ning bereids de koninklijke goedkeuring heeft verkregen, zooals b.v. ten aanzien van de ge meente Haarlem het geval is? Is de minister met mij van oordeel, dat de stuitting van een reeds goedgekeurde belas tingheffing geenszins is een maatregel van orde, doch een handeling, in strijd met art 273 der gemeentewet, voorschrijvende, dat tegen den wil der gemeentebesturen alleen een wet de verordeningen betreffende de hef fing van plaatselijke belastingen kan schor sen of vernietigen? Is de minister niet ook van oordeel, dat door dezen maatregel groote schade kan wor den toegebracht aan de gemeenten, waar het onderzoek van Ged. Staten omtrent de ge- meentebegrootingen als regel zes maanden vordert en gedurende dien tijd de beschrij ving van de kohieren dient te blijven rusten? Is de minister bereid deze schade aan de gemeenten te vergoeden of is hij van oordeel, dat de gemeenten ook dezen last dienen te dragen? Is het den minister van financiën bekend, dat de stuiting van de heffing der personeele belasting groote stagnatie in het werk ver oorzaakt op de belastingkantoren, die in de periode 1 Januari1 Mei de personeele be lasting regelen, ten einde 1 Mei van het dienstjaar te kunnen aanvangen met de re geling der rijksinkomstenbelasting en ge meentefondsbelasting? Is hij dan ook niet van oordeel, dat ook het Rijk door de vertraging in de heffingen schade zal lijden, doordat de kohieren der Rijksinkomstenbelasting en Gemeentefonds- belasting later gereedkomen als gevolg van de stuiting? TEGEN VERSLECHTERING VAN DE WINKELSLUITINGSWET. Men schrijft ons: De bediendenorganisaties hebben een actie ingeluid, waarbij zij zich teweer stellen tegen de pogingen, welke er worden aangewend om te komen tot ver ruiming der openingsuren der zaken op Zondag Het standpunt der bedienden, georga niseerd in den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisie" en de Ned. Vereeniging van Christelijke Kantoor- er. Handelsbedienden, is dezer dagen bekend gemaakt door middel eener massale verspreiding van circulaires HDeze circulaire is bericht tot de win kelbedienden allereerst en voorts tot geheel het weldenkend en sociaal-voe lend publiek, dat gewezen wordt op de groote waarde van de Zondagsrust voor iederen arbeider, dus ook voor den be diende. Alleen te Amsterdam, Rotterdam, Utrechtt, Den Haag en Eindhoven wer den dezer dagen meer dan 210.000 cir culaires aan het publiek uitgereikt door cL propagandaclubs der plaatselijke be- diendenafdeelingen. Een en ander zal er toe bijdragen, dat worde tegen gegaan de verspreiding van de meening, als zoude de agitatie van verschillende zijden tegen de winkel sluitingswet gedragen worden door de meerderheid der Nederlandsche bevol king. Inwilliging der verlangens van een aantal winkeliers kan de werktijdenre geling der bedienden ernstig in gevaar brengen. Vooral in een tijd van crisis en malai se zal bijzonder dienen te worden ge waakt tegen verslechtering der sociale wetten; men houde dan nog des te beter het algemeen belang in het oog. DRINKWATER IN GELDERLAND Gemeentelijke tegen groepswater- leiding. Zal er nu geen van beide komen? Ged. Staten van Gelderland hebben thans goedkeuring onthouden aan het besluit vair den raad der gemeente Doetinchem van 11 Juli 1932 tot het stichten en exploitefren van een gemeentelijke drinkwaterleiding. Het col lege heeft voor deze beslissing den uitersten wettelijken termijn van zes maanden afge wacht. De nu genomen beschikking beteekent waarschijnlijk het begin van een strijd tus schén gemeente en Ged. Staten. De gemeente Doetinchem wenscht een eigen gemeentelijke waterleiding om uit de baten van dit bedrij de kosten der rioleering te kunnen dekken, terwijl de door Ged. Staten voorgestane groepswaterleiding zonder toetreding van Doetinchem niet behoorlijk tot uitvoering kan komen. Indien beide partijen op hun stuk blijven staan, komt dit practisch er op neer, dat in eerste jaren noch van een gemeentelijke, noch van een groepswaterleiding iets komt. STUITING HEFFING VAN BELASTINGEN. Het lid der Eerste Kamer de heer Slin genberg heeft den minister van binnenland sche zaken en den minister van financiën gevraagd: Is het den minister van binnenlandsche DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Het hoofdbestuur van den Ned. r. k bond van spoor- en tramw egperson 30I „St. Rapjhaël" heeft inzake de loonsver- higingsvoorstellcn der spoorwegdirectie, aan zijn ieden geadviseerd om de tus schen de directie en den Personeelraad voorloopig getroffen regeling te aan vaarden merkten bewoners van de Nollenstraat aar. de achterzijde van het kapitale en diepe pand vuurverschijnselen Het vuur vond in het oude droge ge bouw in de tientallen vleugels en piano's gemakkelijk voedsel en weldra woedde de brand in haar volle hevigheid door het geheele gebouw. In dit nauwe en dichtbebouwde stadsgedeelte had de brandweer een zware taak om uitbrei ding van den brand te voorkomen. De brandslangen werden door de belenden de perceel en en over de daken voor en achter geleid, en in zeer korten tijd was het brandende perceel door zes stralen ingesloten. Het gevaar voor uitbreiding was hiermede geweken. Intusschen woedde het vuur in het gebouw met groote hevigheid. Enorme hoeveelheden bluschwater werden op de vlammen gespoten, zoodat tegen twee uur de brand als het ware verdronken was. Het gebouw brandde vrijwel geheel uit. Van den inventaris kon zoo goed als niets worden gered. Er is een zeer aanzienlijke schade; alles was evenwel verzekerd. De naastgelegen perceelen kregen be langrijke waterschade. De brand trok groote publieke be langstelling, zoodat de politie uitgebrei de maatregelen moest nemen om het terrein af te zetten. STEUN AAN KOSTGANGSTERS. Mejuffrouw De Jong, lid der Tweede Kamer, heeft den mini-ter van binnen landsche zaken de volgende vragen ge steld: Is het juist ,dat aan de gemeentebe sturen geen kennis is gegeven, dat de leeftijdsgrens, waarpp aan alleenstaa n de werklooze vrouwen (z.g. kostgang stersje steun kan worden verleend, ver laagd is van 35 tot 25 jaar, overeenkom stig uw toezegging bij de behandeling van de begrooting van binnenlandsche zaken 1933 in de Tweede Kamer? Indien deze vraag in bevestigenden zin wordt beantwoord, is de minister dan bereid, maatregelen te treffen, opdat de gemeentebesturen met de verlaging v.-.n de leeftijdsgrens zoo spoedig mog? lijk in kennis worden gesteld? DE BOTERACCIJNS. De crisiszuivelcentrale deelt mede dat voor de week van 15 tot en met 21 Januari de prijs van het botermerk op 90 cents per K.G en die van de vervoer vergunning voor buitenlandsc^e boter op 80 cents per K.G. is vastgesteld. FELLE BRAND IN BINNENSTAD VAN NIJMEGEN Magazijnen en toonkamers van een pianohandel geheel verwoest. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de magazij nen en toonkamers van de firma Ttno W anders en Co aan de Smidstraat te Nijmegen. Het personeel had om half één het ge 'bouw verlaten. Even voor éénen be- DEELNEMING VAN MILITAIREN AAN BETOOGINGEN. Vragen van den heer Albarda over den landdag van de Nat. Soc. be weging. Het Tweede-Kamerlid de heer Albar da heeft den minister van Defensie ge vraagd Wil de minister onderzoeken, of op Zaterdag 7 Januari te Utrecht, bij den zoogenaamden landdag van de natio- naal-socialistische beweging in Neder land, aan die bijeenkomst is deelgeno men door een sergeant van de genie, een eerste luitenant van de infanterie en een kapitein van de artillerie, alle drie in hun militaire uniform; of bij die gelegenheid een reserve-luitenant der marine is opgetreden als commandant van een afdeeling der fascistische weer baarheid en of een beroepsofficier, hoofd van de school voor reserve-offi cieren der onbereden artillerie, dat fas cistische corps heeft geïnspecteerd, toen het zich op de straat had opgesteld; en wil de minister de uitkomsten van dat onderzoek mededeelen? Indien de in de eerste vraag vermelde feiten juist zijn, of indien andere han delingen van overeenkomstigen aard hebben plaats gehad, wil de minister dan daarover zijn oordeel uitspreken en mededeelen tot welke maatregelen hij aanleiding heeft gevonden? Indien het militairen veroorloofd is, deel te nemen aan landdagen van fas cisten en aan exercities en andere ver tooningen van fascistische corpsen, meent de minister 'dan niet, dat aan militairen ook de deelneming aan bij eenkomsten en betoogingen der socia listische arbeidersbeweging moet wor den toegestaan, en is de minister dan bereid van die meening aan de militaire overheden in garnizoenen en kampe menten onverwijld te doen blijken? VOOR HET BIO-V AC ANTIEOORD. De kerstcollecte ten bate van de stich ting Bio-vacantieoord heeft opgebracht een bedrag van ruim 33.198 gulden. ADRESSEN AAN DEN DIRECTEUR- GENERAAL DER P. T. T. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier, gevestigd te Alkmaar, is aan den Directeur-generaal der P. T. T. het vol gende adres gezonden: In verband met het feit, dat aan za kenlieden in haar District, die indertijd aan den P. T. T. dienst hebben verzocht de telegrammen aan hun adres nè, kan toortijd te bestellen aan hun privé- adres door Uwen dienst een schrijven is gericht, dat zij ingevolge de wijziging van het Rijkstelegraafreglement 1926 bi. Koninklijk Besluit van 29 December 1932 (Staatsblad 660) voor verzoeken tot het doen afleveren van telegrammen voor eenzelfden geadresseerde aan adressen, welke afhankelijk zijn van dag, tijd, geval of omstandigheid bij vooruitbetaling een inschrijvingsrecht van 6 gulden per kalenderjaar ver schuldigd zijn, heeft de Kamer de eer U het navolgende kenbaar te maken: Bij het lezen van het meergenoemde Koninklijk Besluit heeft de Kamer niet durven bevroeden, dat het artikel VI op deze gevallen van eenvoudigen aard zou worden toegepast. Even goed als het kan voorkomen dat het privé-adres verder van het tele graafkantoor van ontvangst verwijderd ligt dan het zakenadres, kan immers het omgekeerde het geval zijn. In de provincieplaatsen zijn overigens over het algemeen de afstanden niet van die beteekenis, dat een wijziging van het bestel-adres zulk een belangrijk offer rechtvaardigt. In de tweede plaats schijnt deze rege ling haar zeer onbillijk toe, omdat iemand, die dagelijks van deze faciliteit gebruik maakt, evenveel zal moeten betalen als iemand, die daarvan eens per jaar gebruik maakt. In de derde plaats acht zij het thans allerminst den tijd om van handel en industrie, die meer dan ooit alle zeilen moeten bijzetten om het bedrijf gaande te houden, weer een jaarlijksche bijdra ge van zes gulden bij vooruitbetaling te vragen voor deze bescheiden diensten die de P. T. T. tot dusverre kosteloos pleegde te verrichten. Tenslotte betreurt de Kamer het zeer, dat, waar Uw Hoofdbestuur doorgaans de goede gewoonte volgde het oordeel der Kamer te vragen, indien er wijzi gingen op til waren, die voor het be drijfsleven van beteekenis waren, in dit geval geenerlei overleg met de Kamers van Koophandel is gepleegd. Zij vertrouwt evenwel, dat U alsnog :ermen zult kunnen vinden, die ertoe mogen leiden, dat handel en industrie van dezen nieuwen last gevrijwaard zullen blijven. Aan den Directeur-generaal van den P. T. T. dienst, was door de Kamer van koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar het vol gende adres gezonden: De Kamer van koophandel en fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier heeft met belangstelling gezien, dat het Hoofdbestuur van den P. T. T. dienst door allerlei pakkende, moderne druk werkjes de belangstelling voor dit Staatsbedrijf tracht op te wekken. Zij heeft daarin ook het streven ge zien om steeds meer faciliteiten aan het publiek te verleenen. In dit verband heeft de Kamer zich de vraag gesteld of het publiek er niet ten zeerste mede geriefd zou worden wanneer evenals zulks in Engeland pleegt te geschieden de telefoonnum mers gebruikt mogen worden als tele gram-adressen. Vele zakenlieden hebben weliswaar een telegramadres, maar talrijk zijn ook degenen, die dit niet hebben, ter wijl zij vrijwel zonder uitzondering aan het „telefoonnet zijn aangesloten. Bovendien hebben vele particulieren telefoon, maar geen telegramadres en dan dient men altijd de naam en het volledig adres op het telegram te ver melden, hetgeen kostbaar kan zijn. De Kamer ontveinst zich niet, dat de administratie van Uwen dienst daar door omvangrijker zal worden, daar op de plaats van ontvangst de naam van den telefoon-abonné uitgezocht moet worden, maar de regeling blijkt in En geland mogelijk en zal hier, volgens het oordeel der Kamer, waarschijnlijk ook wel uitvoerbaar zijn. Het hoofdbestuur der posterijen, tele grafie en telefonie heeft daarop het vol gende geantwoord: 1. Naar aanleiding van bovenvermeld schrijven bericht ik U, dat ook in ons land adresseering met behulp van het telefoonnummer, inplaats van straat naam en huisnummer, is toegelaten. 2. In het binnenlandsch verkeer moei zulk een adres vermelden den naam van den geadresseerde, het telefoon nummer (dat als één woord wordt ge teld, ook al bestaat het uit meer dan 5 cijfers) en den naam van het kantoor van bestemming, b.v. Kansen, 333789, 's Gravenhage. 3. In het internationaal verkeer moet het adres bij gebruik van een telefoon nummer, ingevolge de internationale voorschriften, als volgt zijn ingericht: naam van den geadresseerde, het woord „telephone", gevolgd door het nummer en dan den naam van het kantoor van bestemming, b.v. Jones, téléphone North 2154 London. 4. De internationale telegraafconferen- tie, die in het afgeloopen najaar te Ma drid is gehouden, heeft deze wijze van adresseering, waarbij telefonisch afle vering ten kantore van bestemming niet verplicht is gehandhaafd, en daarnaast de mogelijkheid geopend, dat de afzen der telefonische aflevering verlangt. Het adres moet dan luiden als volgt: T. F. North 2154 Jones London, waarbij „T. F. töorth 2154" samen voor één woord telt Deze laatste bepaling treedt op 1 Januari 1934 in werking. 5. Voor internationale telegrammen is dus op grond van de algemeene inter nationale voorschriften het adresseeren alleen met het telefoonnummer, en met weglating van den naam van den ge adresseerde niet toegelaten. 6. In het Engelsche binnenlandsche verkeer kan een telegram ook worden geadresseerd als volgt: Jones Putney 1245, waarin Putney het kantoor van be stemming is; dit komt overeen met de Nederlandsche regeling bedoeld sub 2. Verder is 't in den Engelschen dienst, eveneens slechts voor binnenlandsche telegrammen, als de afzender zulks ver langt, geoorloofd een telegram te adres seeren alleen met het telefoonnummer en den naam van het kantoor van be stemming. De postmaster General aan vaardt echter voor vertraging of onjuis te aflevering van op deze wijze geadres seerde telegrammen geen verantwoor delijkheid. 7. Aan de Engelsche Administratie is gevraagd, of van deze laatstgenoemde wijze van adresseering veel gebruik wordt gemaakt en of en zoo ja, welke bezwaren zich daarbij hebben voorge daan. 8. Na ontvangst van de gevraagde in lichtingen hoop ik nader op deze aange legenheid terug te komen. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van beden tei STAATSLEENINGEN. 5 o/0 Nederl. 1932 4 'A Nederl. 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000, Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie. v. Berkels Patent Calvé Delit Cert.. Küchenm. Acc Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass Gas Electr, Bethleh Steel Cities Service i t General Aviation Steel comn. Studebaker U. S. Leather i Zweedscbe Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong i PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Continental OU Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber t Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem Eig. Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atchiaon Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific Wabasb i s Noteering per 50, i i i 'ij ■■■-,") *ifé li» i s i I.' Uftwjt S I I k t Vorige koers 1003/ie 1015/8 10C5/18 69 62 57V, 1317, 346/8 20 6ö»/s 3 117V. 130V« 112% 13% I SS/l6 <5/l6 103/16 3 l/g 3% 30% «Vis «Vi» 178»/. 112 79 44 V. 31.00 128 15t/4 100'/, 133 157 8 U/s 5% 64 26V4 2M/S 21 1% 37, .31/, 58 151 lki/s 13U/. 1407, 45 67, 28/i« pl.m. 10.30 70 62 57 35 66 3 117 131 1121/4 P/< 8;i/i6 27/s 161/. 31/4 37, 30-1% 5 4 179i/, 110 78 421/, 129 151/4 1567,-? 82 tA/. 5*/s 63i/, 26 25 ï*/4 187, 58 1527, 191/8 133 1418/e 44 6 76 2Va pion. 10.45 pl.m. 11.00 1787, 129«.30 112 8Vi«- 3^/ie pl.m. 11.15 118 155%.6 63"/.-4 3®/i« 178 153%. 6 827, 5®/l6 63.i/s •Ezdividend. fExclaim. PROLONGATIE Vorige koers 1 pCt. Heden 1 pCt- WISSEI.KOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL Londen s Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weeaeo p. Sch 100 Kopenhagen Stockholm Oslo .•kkISktk New-York Italil ..iii, »JL» i. slLe i i t i i s i s li Vorige koers 8.321* 59.12 9.72 34.50 47.9U 42.10 45.50 43.10 2.4Si/16 12.74 Koers op heden 2uui 8.357, 59.15 9.72 34.5o 47.93 4200 45.66 43.00 2.481/6 12,75

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11