Agenda £uchüxaact JBitmesdcutd lüeedtedcht "SSlï&icaln, tot en met Donderdag Provinciaal Nieuws. AANKOOP VAN DUINTERREIN IN N.-HOLLAND. Bioscopen. A B. T., tot en met Donderdag avond half 8, eerste hoofdnummer Brute Krachten (dram.), hoofdrollen Richard Cromwell en Noah Beery; tweede hoofdnum mer De knokploeg (sens hoofdrol Ken "zSi^uurrm'a.'d.'or.o.pende eiken avond half 8, hoofdnummer De liefde loodgieter (amusant), hoofdrollen Buster Keaton. Jimmy Durante en 1 °"y "Sag^nrnnï'ïï af d«tr,o.p«nde VOVktori'aatieater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8. hoofdnummer Movie Dra- zy, hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor el- ^Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. --„Ha» Bioscoop Harmonie, Zondag, Mandag en Dinsdag, telkens des avonds half 8, hoofd nummer Vrouw Lehmann's dochters (aniu- sant), hoofdrollen Else Elster en Bertha Thielen. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag twee voorstellingen. Woensdagmiddag half 3, hoofdnummer Hoe Jantjes passagieren. Toegang alle leei- tlj sT e d e 1 ij k Museu m B r te d s t r. eiken dag van 9-12 eni 1.30-3.30,Zater dag van 9—1 geopend; Zondags gesloten. Zaterdag 14 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, feest D E S. Harmonie tweede uitvoering van „ne Moorenschip". Zondag 15 Januari. 7.30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren. uitvoering zangvereeniging Crescendo. DE STRIJD IN DEN GRAN CHACO. Te Asuncion is bericht ontvangen van een bloedig treffen tusschen patrouilles in den sector van Nanava. De Bolivianen zouden zijn teruggeslagen. HISTORISCHE KERK TE MONTREAL AFGEBRAND. 400.000 schade. Een der mooiste kerken van Montreal, dc St. Louis de France, is door een enormen brand geheel verwoest. De materieele schade bedraagt ruim 4CO.OOO. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Tal van kost- bare schilderijen en reliquien, w.o. een buiten- gewoon kostbare van koning Lodewijk IX van Frankrijk, werden vernield. Ongeveer 80 kleine in de buurt van de kerk gelegen woningen werden bij den brand licht beschadigd. GEVECHTEN TUSSCHEN MEXICAANSCHE REGEERINGS- TROEPEN EN CHRISTEROS. In verband met ae maatregelen der Mexi- eaansche regeering tegen de katholieke kerk in Mexico is het in het grensdistrict Jalisco tot hevige gevechten gekomen tusschen Mexi- caansche regeeringstroepen en de regeerings- vijannige aanhangers der z g. Christeros. d i- een nieuw gestichte groep, welke de rechten der katholieke kerk wil verdedigen. Twee af- deelingen der Chiisteros werden verslagen. Zij hebben acht dooden achtergelaten, terwijl velen hunner gewond werden. TREINBOTSING IN DE VEREENIGDE STATEN. Vier dooden; 23 gewonden In de buurt van Knoxville (Iowa) heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad Twee personentreinen kwamen in volle vaart met elkander in botsing. Uit het puin werden 4 dooden en 23 gewonden geborgen. BRAND IN AMERIKAANSCHE KAZERNE. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in het arsenaal van het 5de regiment de, nationale garde te Baltimoie. De huizen in den omtrek moesten worden ontruimd. De brandweer is er nog rijdig in geslaagd de munitie naar veilige plaatsen over te bren gen. De materieele schade wordt begroot op een millioen dollars. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Da Ijsvogel (thuisreis) te Rome beland. DE VLIEGTOCHT VAN HET ECHT PAAR v. d. LEEUW De heer en mevrouw d. Leeuw zijn gisterochtend te 8 30 uur (pl. tuit Sir- te vertrokken en te 1 30 uur (pl. t.) te Tri polis geland. Voor het provinciaal waterleidingsbedrijf. DE „ARC-EN-CIEL" TE SAINT LOUIS (SENEGAL). Het groote Fransche vliegtuig „Arc- en-Cieldat te Port Etienne genood zaakt was te dalen, omdat er een defect aan de oliepijp was ontstaan, is gister ochtend even na elf uur weer gestart en heeft de vlucht voortgezet naar Dakar Om 14 uur 14 Parijschen Tijd is het Vliegtuig te Saint Louis (Senegal; neer gestreken. VLIEGTUIG IN BRAND. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Een Fransch vliegtuig, dat den dienst •onderhoudt op de lijn Parijs—Londen, dat met drie passagiers en een mecani cien aan boord gistermiddag om half drie van Le Bourget was gestart in de richting Londen geraakte in d«- lucht in brand De piloot slaagde er in met een brandbluschapparaat het vuur te be strijden. Bij de landing is evenwe' een benzinetank ontploft. Alle inzittenden slaagden er op het nippertje in zich in veiligheid te brengen. Het vliegtuig is geheel vernield. In de afdeeling van de Prov. Staten van N.-Holland werd de vraag gesteld of het in dezen tijd van depressie en noodzakelijke ver sobering wel verdedigbaar is een bedrag van twee ton uit te geven voor behoud van een stuk natuurschoon als recreatie-oord De vrager wees er op, dat reeds thans een be drag van 125.000 gevoteerd is voor on derhoud van kampeer-terreinen en wat daar mee annex is; ook bij dit nieuwe recreatie oord zullen nieuwe lasten komen voor on derhoud, wegenaanleg, enz. Met belangstelling had men kennis geno men van de perspectieven, geopend ten aan zien van het IJsselmeer voor toekomstige waterwinning. Indien het mogelijk zou zijn na de verzoeting van het IJsselmeer in onbe perkte hoeveelheden water daaraan te ont trekken, dan zou dit voor de geheele provin cie van buitengemeene beteekenis zijn. Gaar ne zou men nader worden ingelicht omtrent de meening van de directie van het P. W. N. ten deze, terwijl men de zaak van zooveel be lang achtte, dat men ook het oordeel van an dere deskundigen op prijs zou stellen. Bijzondere aandacht w°rd door verschil lende leden gewijd aan het gevaar van wa teronttrekking aan de aanliggende cultuur gronden. De leden, hier aan het woord, za gen niet over het hoofd, dat slechts aan de orde was het scheppen van eene reserve voor waterwinning, evenmin waren zij blind voor het IJsselmeerperspectief, maar, indien de verwachtingen, hierop gegrond uit zouden komen en de waterbehoefte in de provincie sterk zou toenemen, dan zou toch eenmaal het ocgenblik aanbreken, dat tot wateroni trekking, met alle nadeelige gevolgen voor aangrenzende cultuurgronden, zou worden overgegaan. Deze leden noemden deze ge volgen zeer ernstig en vreesden of waren van oordeel, dat de kweekerijen van bloem bollen in hun bestaan zouden worden be dreigd. Van welke beteekenis dit zou zijn, werd eenerzijds geïllustreerd door te wijzen op de groote kapitalen die in deze aangren zende terreinen waren belegd, anderzijds door de totale loonsom, die aan de daarop werkzame arbeiders werd uitgekeerd Gewe zen werd op terreinen bij den grooten heuvel, die tegen prijzen van 4000 a 5000 wa ren aangekocht, terwijl zeer belangrijke be dragen aan de afzanding waren ten koste gelegd. Men had hier te doen met schitte rende terreinen, die waardeloos zouden wor den als de toevloed van water zou verdwij nen. En dat dit het geval zou zijn. daarvan waren zii overtuigd. Zij wezen op Wijk aan Zee en Duin. waar bloembollenbedrijven ten gevolge van de wateronttrekking waren ver laten Voor de arbeidersbevolking zou dit verder eene groote werkloosheid beteekenen daar in de groote, middel- en kleinbedrij ven tusschen de 350.000 en 400 000 werd verloond. Ook in andere gebieden van waterwinning, zooals bijv. bij Den Haag, waren deze nadeeien opgetreden. Enkele le den zouden niet dan na groote aarzeling hun stem aan de voordracht kunnen geven en wilden daarvoor zekerheid hebben dat de provinr'e de daarbij betrokkenen schadeloos zou stellen indien zij broode'oos werden of indien hun kapitaal vernietigd werd. Ten slotte werd de vraag gesteld, of de provincie niet liever zou uitzien naar andere terreinen, waarbij üz gevolgen van wateronttrekking niet zouden behoeven op te treden. Verzoeting van het IJsselmeer- water. Het lid van Ged. Staten herinnerde aan de taak van watervoorziening, die de provincie tot zich getrokken had en welker vervulling in toenemende mate een zegen blijkt te zijn. Algemeen is men het. er over eens dat wij in de duinen over een prachtig winningsgebied beschikken, maar niet ontkend kan worden, dat de winningskosten voor duinwater be langrijk zijn en dat er een bezwaar aan ver bonden is voor wat betreft de transportkos ten, daar al het water, dat overal in de pro vincie gebracht moet worden, moet komen uit den smallen duinrand in het Westen. Het is in het bijzonder de industrie die herhaa'delijk op verlaging van den waterprijs aandringt. En meermalen zijn met belanghebbenden be sprekingen gevoerd. Met de tegenwoordige wijze van waterwinning is hierin echter geen verandering te brengen, maar de afsluiting van de Zuiderzee heeft die mogelijkheid voor de toekomst geopend. De ontwikkeling van het proces van ver zoeting van het IJsselmeerwater gaat in de goede richting en zelfs iets sneller dan men aanvankelijk gedacht had; maar zekerheid heeft men uiteraard niet, dat de qualitei; van het water in de toekomst aan de te stel len eischen zal voldoen. Worden de gunstige verwachtingen vervuld, dan zien ook Ged Staten in deze verzoeting van het IJsselmeer voor de watervoorziening een eminent belang In den directeur van het P W.N. beschikken zij over een erkend deskundige, die zich ook als lid der „Commissie Drinkwatervoorzie ning Westen des ands", voortdurend bezig houdt met het vraagstuk der waterwinning Bovendien heeft deze commissie een sub commissie uit haar midden benoemd, die zich in het bijzonder bezig houdt met de bestudee ring van het verzoetingsproces van het water van het IJsselmeer. Ook van deze commissie maakt de directeur deel uit, zoodat het col lege van Ged. Skaten op de meest deskundige wijze omtrent het vraagstuk wordt ingelicht Ged. Staten achten het eene gelukkige om standigheid dat hun streven om eene reserve voor waterwinning te vormen kan samen gaan met uitbreiding der recreatie-oorden voor het publiek. Uiteraard moeten daarbij zekere beperkingen in acht worden genomen, maar het publiek zal, evenals op het land goed en de overige duinterreinen der provin cie, van de natuur kunnen genieten, mits men s'eehts op de wegen blijft en de flora niet beschadigt. Uit den aard der zaak brengt deze uitbreiding kosten mede: een re creatie-oord kan niet selfsupporting zijn; maar wanneer men denkt aan de hygiënische voordeelen en aan het enorme belang, verbon den aan de gelegenheid voor de jeugd om onder goede leiding in de natuur te komen, dan is het niet twijfelachtig, dat deze baten de kosten in belangrijke mate overtreffen. De koopprijs. De prijs, waarvoor men ten slotte met de eigenaars overeenstemming bereikte, komt Ged. Staten alleszins aanneme'ijk voor Het grootste terrein bevat 610 H.A. aan duinen, 56 H.A. aan weiland, 21 H.A. aan bouw land, 11 H.A. bosch, terwijl er verder drie boerderijen zijn en drie opzichterswoninigen; het kleine terrein bevat minder bouwland, weiland en bosch en minder opstallen De overeenstemming omtrent den prijs is eerst bereikt na langdurige onderhandelingen, waaraan een minutieuze en gedetailleerde taxatie door den rentmeester van het provin ciaal landgoed was voorafgegaan. Om tot een behoorlijke 'astenverdeeling te komen, is eerst aming van de normale op brengst der gronden gemaakt, daarnaast een schatting van de opbrengst der jacht. Deze bedragen ziin gekapitaliseerd op 170.000 De overblijvende 4 ton zijn gelijkelijk ver deeld tusschen de provincie en het bedrijf. Daarbij is men uitgegaan van de vooropstel ling, dat het bedrijf niet zou mogen worden belast boven het belang, dat het P.W.N. heeft bij reserveering van winningsgebied. Ged. Staten hebben uitdrukkelijk aan hun voorstel verbonden de voorwaarde, dat het geo-hydrologisch onderzoek tot eene gun stige uitkomst moet leiden; is dit ongunstig, dan gaat de koop niet door. Is de uitkomst bevredigend, dan is het offer, dat gebracht wordt voor he+ verkrijgen van eene nood zakelijke veiligheid wat betreft de water winning in de toekomst, alleszins verant woord, gelet op de onzekerheid, die nog ge durende een aantal jaren aangaande het water van het IJselmeer zai blijven betsaan. In antwoord op de opmerkingen aangaan de de gevaren van wateronttrekking voor de aanliggende gronden, merkte het lid van Ged. Staten op, dat dit vraagstuk herhaalde malen een punt van onderzoek en bespreking had uitgemaakt, ook met vertegenwoordigers van belanghebbenden. De vrees, die door de bij de bollencultuur belanghebbenden gekoes terd werd, kon kon niet als gemotiveerd er kend worden. Zou hiervan, indien het win ning van oppervlakte betrof, nog wellicht sprake kunnen zijn. dit gold, naar de vast staande meening van den directeur van het P. W. N., niet bij diep waterwinning, waarbij het water werd onttrokken, doch zich onder practiseh waterdichte lagen bevond. Erkend werd, dat deze lagen niet steeds aaneengesloten voorkwamen; dit nam echter niet weg, dat het ook onder die omstandig heden eeuwen kan duren, alvorens dit regen water door deze afsluitende lagen was door gedrongen. Het was daarom uitgesloten, dat de omliggende gronden schade van een oor deelkundige onttrekking zouden kunnen on dervinden; slechts kon plaatselijk een lichte depressie ontstaan Dat echter zooals be langhebbenden meenden de invloed der waterwinning zich zou doen gevoelen op af standen van eenige kilometers, was volmaakt ondenkbaar. In antwoord op de aangewezen gevallen van waardevermindering der gronden door wateronttrekking, deelde het lid van Ged Staten nog mede, dat nog steeds gronden op het provinciaal landgoed die, gesteld dat schade zou ontstaan, zeker in waarde zou den zijn achteruitgegaan voor 150 per H.A. verhuurd zijn. Aan andere oorzaken moet de onlangs ge constateerde verlaging van het grondwater geweten worden, met name aan den geringen regenval in de voorafgaande periode. Om dit tegen te spreken, wijst men op den natten zomer van 1932, echter ten onrechte; veel van wat in den zomer aan regen valt, ver dampt; het grondwater wordt eerst aange vuld door den regenval in het koude jaar getijde, en nu is het algemeen bekend (het geringen aantal K.W.U., dat voor polderbe maling werd verbruikt, bevestigd dit) dat de winter van 1931/32 zeer droog is geweest; verlaging van het peil is daarvan het na tuurlijke gevolg; als zeker mag worden aan genomen, dat een nuttige regenval van 25 cM. een verhooging van het peil van het grondwater van 1 M. bewerkt; blijft echter die regenperiode uit, dan uit zich dit ver schijnsel in een zeer sterke daling van dit pil Voor vrees bestaat dus geen reden, maar ook indien dit wel het geval was, dan zou den ook volgens Ged. Staten de beluangen der watervoorziening, hoezeer die der bol- lencultures niet door hen worden onderschat, moeten voorgaan. Indien wetenschappelijk zou kunnen worden vastgesteld, dat schade geleden werd. dan zou het college bereid zijn de conseauenties van dezen toestand nader nder de oogen te zien. Thans kon men dui nen verkrijgen, gunstig bij het landged aan sluitend; ander duinbez.it had men tot dus verre niet tegen een aannemelijk bod in han den verkregen. Na deze uiteenzetting verklaarde de groo te meerderheid der commissie zich accoord met het voorstel van Ged. Staten. De opgave werd gedaan door 449 fok kers, een enkele bleef om onbegrijpelij ke reden weg. Dat het aantal fokooien beneden een jaar abnormaal hoog is, vindt zijn oor zaak in de lage prijzen der lammeren, waardoor van deze meer is aangehou den. dan het bedrijf normaal vereischt. 't Is zeker wenschelijk, dat deze actie tot gevolg zal hebben, dat de schapen houders daadwerkelijk steun zullen ontvangen. BERGEN. Naar wij vernemen, zal in de voormalige kalkzandsteenfabriek aan den Kogendijk ge vestigd worden een carossiefabriek van de fa. Asjes en Wortel te Alkmaar. Bij het aanleggen van een telefoonkabel had een der werklieden het ongeluk, door mis slaan, zijn hamer te laten schieten, waardoor de achter hem staande C. deze tegen het hoofd kreeg en bewusteloos werd. De verwon ding was van dien aard, dat C. zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een dezer dagen had op den hoek BreelaanJan Oldenburglaan een aan rijding plaats tusschen de luxe-auto van den heer jhr. B. en een vrachtauto. De vrachtauto, waarvan de bestuurder geen schuld trof. bekwam lichte schade, doch de luxe auto moest naar de garage ter reparatie worden overgebracht. Per soonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. ST PANCRAS. Door het plaatselijk crisis-comité is de levering van 5(1 manchester werk broeken opgedragen aan den heer C. de Pee, alhier. TEXEL. Door den heer J. C. Kager, plaatselijk zaakvoerder der Ned. Varkenscentrale, werd deze week op Texel de voorge schreven schapeninventarisatie gehou den. De uitslag was als volgt: I. grootte der bedrijven. A. Weiden en kunstweiden 69095 H.A. B. Dijken, wegen, buitendijksland, kwelders, schorren of nollen 1247* H.A. Onder B. zijn enkele nollen genoteerd pro-memorie, daar de opnervlakte hier van niet bij benadering was op te ge ven. II. Schapen en rammen boven 1 jaar. a. fokrammen 566 b. gedekte ooien 28653 c. slacht-, mest- en weideschapen 11 III. Beneden 1 jaar. a. fokrammen 194 b. gedekte ooien 583 c. niet gedekte ooien 9088 d. slacht-, mest- of weideschapen 115 Totaal I 39210. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW. Zich zelf bij de politie aangemeld. Gistermiddag te omstreeks vier uur heeft zekere H., chauffeur, een moordaanslag ge pleegd op zijn vrouw in de Passage aan de Groote Markt te Nijmegen. Hij stak de vrouw met een knipmes in den rug, waardoor de rechterlong van het slachtoffer, dat bewuste loos ineen zakte, werd getroffen. Zij werd door omstander opgenomen en is per zieken auto naar het St. Canisiusziekenhuis ver voerd. Haar toestand was gisteravond levens gevaarlijk. De man is onmiddellijk naar het politie bureau geloopen, waar hij alles bekende. Hij verkeerde in zeer opgewonden toestand. Het mes, waarmede hij de vrouw had gestoken, heeft hij weggeworpen. Het echtpaar H. was in een echtscheidings procedure gewikkeld. BRAND. De spuit aan den verkeerden van het water. kant In de arbeiderswoning op den Ouderkerker- dijk 203 tegenover de Kalfsjeslaan te Am sterdam woont het gezin H. de Bruin, be staande uit vader, moeder en 8 kinderen. Van dit groote gezin was hedenmiddag een meisje van 12 jaar met een paar kleine kinderen thuis. Ongeveer kwart voor vier zou dit meisje een zusje van 15 maanden op de bo venverdieping te bed brengen. Zij bemerkte, toen zij met de kleine den trap opging, dat de bovenverdieping in brand stond. Met hei kind in de armen en gevolg door de andere kleinen is zij toen het huisje uitgeloopen. Aan de nanderen kant van den Amstel had men den brand ook ontdekt en vandaar waar schuwde men de brandweer. Deze kwam met een motorspuit aan den Amsteldijk. Zij heeft dadelijk versterking gevraagd en deze ver sterking, bestaande uit de baby- en de polder spuit, laten dirigeeren aan den Ouderkerker- dijk. Inmidedls had de bezetting van de mo torspuit met een roeiboot een slang door de Amstel, die daar wellicht 25 M. breed is, gelegd, en werd op deze wijze de eerste aan val op het vuur gedaan. De bovenverdieping van het huisje is uit gebrand, zoomede de woonkamer. Alleen de keuken bleef gespaard. De aangrenzende wo ning, die onder hetzelfde dak is gebouwd kreeg brandschade aan het dak. Het gezin De Bruin was niet verzekerd. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl, Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 778,2 mM. te Memel. Laagste barometerstand 710,4 mM. te Ahureyri. Verwachting, geldig tot den avond van 15 Januari: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke of Zuidelijke wind; nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neerslag; lichte tot matige vorst des nachts; overdag om het vriespunt. Weeroverzicht. De depressie bij IJsland heeft zich sterk uitgediept. De laagste barometerstand was daar hedenmorgen 710.4 m.M. te Akureyri. Bovendien breidde dit lage drukgebied zich sterk Zuid- en Zuid-Oostwaarts uit, zoodat in een strook van Valentia in Ierland via Schotland en de Noorsche Lust tot in Noord- Scandinavië de barometer dalende is. De Zuidwestelijke hooge druk heeft zich dan ook verder Westwaarts teruggetrokken De hooge di uk in het Oosten ging zijn invloed meer West- en Zuidwaarts uitstrekken, waardoor ook ons land onder* het regime der Oosten winden is gekomen en, zooals werd verwacht, in het Oosten van ons land heden lichte vorst optrad. Het lage drukgebied over Zuid-Frankrijk en de Middellandsche Zee veranderde weinig. Over het vasteland van Europa is het rustig weer. In Oost-Duitschland kwam strenge vorst voer. In Scandinavië werd de vorst minder streng. In IJsland, Noord-Ierland, Schotland en iangs de Noorsche kust stormt het zwaar uit Zuid tot Zuidwest. Het is waarschijnlijk, dat ten onzent de bewolking eenigszins af zal nemen; daar bij zal bij Oos telijken tot Zuidelijken wind des nachts lichte tot matige vorst optreden, terwijl overdag temperaturen om het vriespunt zullen voor komen. De neerslag kansen zijn gering. HET GEMEENTEBESTUUR VAN ZWOLLE. Onlangs heeft de Zwolsche gemeenteraac met 14 tegen 13 stemmen vrijwel alle dek- kings- en bezuinigingsvoorstellen na ampele besprekingen verworpen. Deze onderwerpen pensioenkorting, opheffing openbaar be- waarschoolonderwijs, inkrimping van het aantal boventallige onderwijzers e.a. maakten bij de begrooting geen punt van discussie meer uit; niettemin kwamen de wet houders er op terug. De drie wethouders merkten in de jongste raadsvergadering op, dat de kleinst mogelij ke meerderheid van den raad zich bevindt op een voor de gemeente Zwolle buitengewoon gevaarlijken weg. Voorts gaat op 1 Februari de burgemeester heen. Dan is er óf een nieu we burgemeester óf gedurende een korten tijd geen burgemeester van Zwolle. Het gaat niet aan in dien tijd een wethou derscrisis of een geheel oningewerkt college van wethouders te hebben. Daarom hebben zij na ernstige overwegingen het besluit ge nomen alsnog aan te blijven. DE 100 000 SPEENVARKENS. Omtrent de 100000 speenvarkens, die door de Thermogenische fabrieken in Frieslanc voor een gedeelte aan het Amsterdamsche gemeentebestuur zijn aangeboden voor voed selverstrekking, kunnen we meedeelen, dat B en W. besloten hebben een proef te nemen Die proef zal staan onder leiding van dr. v. d. Laan. Tegen een gering bedrag zal het vleesch beschikbaar worden gesteld en zal kunnen afgehaald worden op bons. Er zul len gemiddeld per week 3 tot 4000 van deze speenvarkens worden aangevoerd. Het staat nog niet vast of de dieren te Amsterdam 0 elders zullen worden geslacht Worden ze el ders geslacht, dan zal het vleesch in de hoofdstad herkeurd worden. Wanneer de proef slaagt dan zal distributie over de stad plaats hebben, waardoor het vleesch op ver schillende plaatsen in de stad verkrijgbaar zal worden gesteld. VERKEERSONGEVALLEN Motorrijder gedood. Gisternamiddag is op den Utrechtschen weg bij Arnhem, ter hoogte van de Brink, op het steile gedeelte van den weg waar deze een bocht maakt, een motorrijder in botsing gekomen met een hem tegemoet komenden auto, bestuurd door den heer S. uit Ooster beek. De motorrijder, de 28-jarige rijwielre parateur H. A. Michels uit Renkum, was op slag dood. Het ongeluk schijnt te zijn ver oorzaakt, doordat de motorrijder zeer slecht licht op zijn motor had. Ongeveer op het midden van den weg heeft de auto hem van voren gegrepen. Het tramverkeer naar Oosterbeek en dat van den buurtspoorweg naar Wageningen ondervond tengevolge van het ongeluk een half uur vertraging. Zes ernstig en 20 lichtgewonden. Gister heeft tusschen Rinkerode en Dren- steinfurt (Duitschland) een ernstig verkeers ongeluk plaats gevonden. Een Nederland- sche personenauto, afkomstig uit Hengelo, welke met vijf inzittenden op den terugweg van de te Dortmund gehouden „Zesdaag- sche" was, kwam in botsing met een uit de richting Munster komende autobus, waarin zich een twintigtal leerlingen van de land bouwschool uit Epe bevond. De autobus sloeg om, de Nederlandsche wagen sloeg 50 M. verder over den kop. De vijf inzittenden en een leerling van de land bouwschool werden ernstig gewond. De ove rige leerlingen werden door de glasscherven licht gewond. De luxe wagen, behoorde aan de taxi-onder neming van G J. Nieuwland te Hengelo De auto zou van achteren door de autobus zijn aangereden. De inzittenden waren de heeren Wegink, Schouwink, Ter Welle en Wilmink, allen uit Hengelo en een ingezetene van En schedé. Hun verwondingen blijken volgens latere berichten niet van zulken ernstigen aard te zijn, als aanvankelijk werd gemeld) Zij konden allen, na ter plaatse te zijn ver bonden, naar huis terugkeeren. De auto is geheel vernield. EEN VROUW VERMOORD. Gisteravond heeft te Hoensbroek een vreeselijke moord plaats gehad. De 25- jarige S. uit Sittard heeft de 23-jarige A. K. uit Kerkrade, die tijdelijk te Hoens- broek verbleef, bij de Keuken van zeke ren R. met een mes de hals afgesneden. De jonge vrouw leefde gescheiden van haar echtgenoot. De dader heeft uit jaloezie gehandeld. Hij is dadelijk door de politie gearresteerd. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN Het 2-jarig kindje van den heer W- uit Ottersum is Vrijdag in kokend water gevallen en aan de bekomen verwondin gen overleden. HET CONFLICT TE HELMOND. Omtrent het conflict bij de firma van Vlissingen kunnen wij nog melden, dat Maandag a s. op de fabrieken gewoon zal worden doorgewerkt, omdat van eeD staking dan nog geen sprake kan ziJ0^ Iu feite gaat de aangekondigde loon*'

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2