knipplaatje. Eerste Hulp 4* PUROL ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Raadselhoekie £and= en Jjiin&auta KOEDIJK. Jieck S. School voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON I 4 X i xxxxxxxxx a X i X 4 X 4 X Voor kleineren. WIE HAD GELIJK? trek van den gemeente-secretaris Roovers. Een typische figuur uit de Amsterdamsche gemeente-regeering gaar verdwijnen. Wij zul len er aan moeten wennen ter linkerzijde van den voorzitter in onze raadszittingen eerst daags nu een ander te zien. Dat frappeert on tegenzeggelijk Want Roovers was een man van stijl uit een zeer bijzondei soort décor. Hij kon onder alle, ja de meest emotioneele omstandigheden, zijn bijna plechtstatige, strakke gelaatsuitdrukking behouden en nim mer verried zijn uiterlijk iets van hetgeen er binnen in hem omgang. Er zat stijl in de manier, waarop hij achter de hand praatte met den burgemeester of de wethouders en een eigen cachet had de wijze, waarop hij de talrijke boden instrueerde tot het uitvoeren van juist al die werkzaamheden tijdens een raadszitting, die, hoewel onopvallend ver richt van zulk groot belang vaak zijn. Dat •zag de buitenstaander van hem. Van groote 'waarde is ook zijn werk binnenskamers op velerlei gebied tijdens het vervullen van zijn moeilijke functie bovendien steeds geweest. Hij kende de gemeentehuishouding op zijn duimpje met alle technische voetangels en practische bezwaren. In het gemeenterecht feitelijk groot gebracht, had hij een om vangrijke kennis der gemeente-wetgeving, welke nog dagelijks productief wordt ge maakt bij de talrijke vraagstukken, die vooral in den tegenwaordigen tijd vaak puzzles ge lijk zijn. Roovers. de man die met den burgemees ter alle officieele stukken teekent, gaat den .dienst ten behoeve van een jongeren opvol ger verlaten. En wij ziin alien benieuwd wie in het vervolg niet den burgemeester zal teekenen VAN S1EGEN. Donderdagmiddag werd door de tuin- bouwvereeniging „de West" haar jaarverga dering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer W. Visser. Aanwezig waren 103 leden. De voorzitter opende met het we'kom toe te roepen aan de aanwezigen inzonderheid aan den burgemeester. Het is, zeide hij weer onder zeer bert-oe- vende omstandigheden dat 'k h'er voor u sta, om deze jaarvergadering te leiden Het is. nu al drie jaar achter e'kander, dat wij on« brood niet konden verdienen. In 1930—'31 zijn ons door de Provincie credieten ver strekt, waar de gemeente voo>- 30 31 garant moest zijn. Die ziin hier dankbaar aanvaard en ook zoo vee' moge'ijk. waar het noodig was, gegeven. Toen hoopten wij dat wij weer spoed>g in staat zn"den ziin onze schulden weer in te lossen. Helaas was die hoon iidel 'daar het jaar 193i—'32 nog weer s'echter was, zoodat in plaats van schuld aflossen, de overheid verplicht was om weer de hel pende hand te reiken in den vorm van cre- d'et geven. Die vorm van crediet was dan zoo veel beter daar deze renteloos is ver strekt, maar de gemeente was weer verplicht 30 van voor haar rekening te nemen, waar de gemeente wel rente voor moet beta len. Wij voelen wel dat deze lasten vallende op de schouders van onze gemeente heel zwaar drukken, maar om zeer vele burgers voor ondergang te behoeden moet het wel aanvaard worden. Wij ziin het er wel over eens, dat het geen gelukkige hulpverleening is geweest, maar er was niet anders. In het, voorjaar zijn de gelden voor de credieten lang uitgeb'even, zoodat de gemeente nog weer bijzondere maatregelen moest nemen, om een gedeelte van onze tuinders steun te verstrekken. Men zag de menschen op het gemeentehuis om 9 te halen om althans het allernoodzakelijkste te kunnen koopen, en be sefte welk een ramn eigenlijk over West- Friesland was gekomen. Nu zijn wij 1933. De algemeene toestand is eerder slechter dan beter geworden, de regeering heeft ingezien, dat na de tarwewet, zuivelsteun, varkenswet, suikerbietensteun, het toch tijd was om ook den tuinbouw, die er notabene hier in West- Friesland al drie jaar op heef' zitten wach ten, ook wettelijk te steunen. Maar door al die steunwetten zijn vele millioenen op de schouders van het Nederlandsche volk ge legd in den vorm van directe belastingen, waar wij allen aan moeten mee betalen. Door de regeering werden commissies benoemd om te onderzoeken, op hoeveel geld die steunwet aan den tuinbouw de regeering zou komen te staan. De commissie-Lovink die dat denke liik serieus heeft onderzocht, rekende dat daarvoor 20 millioen noodig zou zijn Toen greep de minister zeker naar zijn hoofd want die tuinbouw van Nederland die zoo veel millioen aan zoo'n kleine oppervlakte grond wist te ontworstelen en in den norma len tijd er voor zorgde dat ons land voor ka pitalen uitvoerde, wat toch zeker op den eco- nomischen toestand van Nederland van in vloed was, en in den oorlog er voor moest zorgen dat de bevolking voor matigen prijs groenten en aardappelen kon krijgen en van wélks uitvoer men veel in den zak stak. bij voorbeeld van elke wagon witte kool 100 daarvoor kan men nu geen geld vinden om dien te steunen. Dat bepriip ik niet best, zei- de spr. Vroeger toen wij in de inkomstenbe lasting betaalden, toen stonclen daarboveq on zooveel opcenten voor het leeningsfonds 1914. Nu a's er dan eens 5 of 6 opcenten voor den tuinbouw opgedrukt werden dan was er voor ons geld. en dan werd het op vrii wat rechtvaardiger manier verkregen dan het geld voor die andere steunwetten. Ml fin er is toch in 1932 een steunwet tot s'and gekomen. Die wet is lang niet ideaal maar dat is geen enkele wet en als die uitge voerd wordt dan hebben wij ten minste wat, a's dan de 5 000.000 vervalt en de richt- pejis volled'g wordt uitbetaald, maar het is a'weer net als het vorige jaar, de wet is er en f(e ge'd°n zün voor een cedeelte door de re«*éej-jngr beschikbaar peste'd, en ze komen i"^ar niet Weten die menschen dan niet dat a''-s er bier oo wacht. E^ni?en van ons hebben de vergaderring v,' de Prov. Commissie op 30 Dec. in Alkmaar bijgewoond. Daar heeft de heer i'etar een neie gehouden over de tuinbouw- s'finwet en ons doodvonnis uitgesproken. Ik wi' daar straks bij de mededeelingen op terug komen. Wel wil ik nu nog zeggen, dal voeg dea steun dien wii in 1933 vrij zeker Om in het gerin aan groot en klein, dadelijk hulp te kunnen rerleenen bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidverwondin gen, is het zoo veilig thuie altijd bjj de hand te hebben een doos of tube ook nog wel noodig zullen hebben, het noodig zal wezen dat alle organisaties op tuinbouwgebied één lijn moeten trekken daar het meer dan ooit moet zijn: „Eendracht maakt macht In de hoop dat ondanks de donkere toestand in ons bedrijf een lichtpunt van deze vergadering zal uitgaan, dat wij als een man op komen om voor ons en ons huis gezin weer bestaansrecht te krijgen, open ik deze vergadering. Een luid applaus volgde op deze ernstig uitgesproken rede. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat na de vergadering van de Prov. Commissie door den heer S. de Boer namens de L. G. C. een brief aan den heer Valstar is geschreven, waarin deze er op gewezen wordt, wat in deze zijn plicht is te doen, tiaar hij als voorzitter van het Centraal Bureau moet doen wat mogelijk is. omdat wij in 1933 ook moeten leven. De omzet van de L. G. C. is ongveer f 1.250.000 Dat is maar de helft van wat er hoog noodig is. Wij wil len zoo mogelijk een extra vergadering van de Prov. Commissie en een extra vergadering van het Centraal Bureau uit de veilingen, om het geld voor den steunwet 1932 en nieuwen steun voor 1933. De heer Valsiar is aan zijn reputatie verplicht om te zien te bereiken wat er te bereiken is. Anders kan hij wel heen gaan. Gehoopt wordt aat andere uinbouw- organisaties zullen samengaan. Voor de uit betaling der gelden zijn de voorzitter en de heer de Boer aansprakelijk en zii moeten per kwitantie afgeven Volgens richtprijs zou het ongeveer 200 per wagen moeten zijn, met de 5 millioen zal het ongeveer 100 zijn. Er zal tot 1 Nov. 50 uitbetaald worden. De L. G. C- en Noordei marktbond hebben het noodi? geoordeeld bonnen af te geven voor den kooiverkoop voor denzelfden dag. Dit werd door de vergadering goedgekeurd. De leden kunnen oloemkoolzaad bestellen bij den secretaris 'usschen soort voor 25 vroege voor f 40 oer kiio Voor het ijs- hakken zal 3 cenr per snees betaald worden als men niet medegaat De rekening van den penningmeester gaf aan als ontvangst 1332.39, uitgaaf f 1217 33. saldo 115.06 De heer Jb. Brouwer adviseerde tot goed keuring, doch gaf enkele wenken tot verbete ring der administratie. Uit het jaarverslag zij vermeld, dat er 182 leden zijn. dat 3 alge meene en 9 bestuursvergaderingen zijn ge houden, dat in onze gemeente bijna f 170.000 voorschot is uitgekeerd en van de L. G. C. is ontvangen 155.000. De secretaris-penningmeester ontving dank voor zijn verslag en rekening. De voorzitter zeide, dat de omzet der L. G. C. gering is en het zeer moeilijk is, om rond te komen. Van d-e bollenveiling is nog wat binnengekomen, ongeveer 2000 voor de kas der L. G. C. Dooi het in- en verkoop bureau raken onze schuiten Ie*g, doch de heer Zwetsman wees er op, dat er zoo veel minderwaardige proautten worden aange voerd, dien men anders niet zag. De voorzitter zeide, dat dit de aandacht heeft van het bestuur. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag, dat de aftredende bestuurs leden de heeren C. Spaan en P. J. Lammer- schaag en W. Visser a,s bestuursleden der L. G. C. werden herkozen en hun benoeming aanvaarden. Op voorstel van het bestuur werden enkele kleine bezuinigingsvoorstellen aangenomen. Van de nu aan de orde komende voorstellen voor de algemeene vergadering der L. G. C. kon alleen het voorste!-P. Hart ingang vin den, om voor verkoopingen wegens hypo theekschuld medewerking te vragen bij de L. G. C. om ten behoeve van het slachtoffer den verkoop tegen te gaan en bij mogelijke verkoop, de producten van dat land besmet te verklaren, daar veel verkoopingen de schuld zijn van den notaris. De heer Hart lichtte dit breedvoerig toe, doch de voorzitter opperde veel bezwaren, daar de markt van de gemeente is. De heer Hart zal het ter vergadering toelichten. Het voorste! om uit bezuiniging aan de L. G. C. het werk van veilingleider en keur meester te combineeren, kon geen goedkeuring vinden. Daarna sluiting. AFD. VOLKSONDERWIJS. Men schrijft ons: Dinsdagavond as. belooft een goede avond te worden voor Volksonderwijs Wij denken aan den sympathieken en deskundigen spreker, den heer Klaas le Vries, voor ons Alkmaarders geen on bekende. Hij zal den opvoedkundigen kant belichten: opvoeding in school en huisgezin, voor ouders en onderwijzers stellig een belangwekkende causerie. Het muzikale gedeelte is in goede han den bij stadgenooten en de keuze van de ten gehoore te brengen stukken (voor viool en piano) is uitnemend. Maar stel lig zullen velen afkomen op de Volks- onderwijsfilm, welker vertooning bijna een uur in beslag neemt Scholen te kust en te keur voor openbaar en voor bijzonder onderwijs trekken aan ons oog voorbij, uit alle deelen van ons land. Van binnen en van buiten te bekijken. Ook met de complete schoolbevolking gestoffeerd. De meester geeft les, de kin deren werven om een beurt! Het spelen op de speelplaats geeft ons een vroolijk kiekje van gezonde jeugd Maar ook aan het buitengewoon onderwijs Is aandacht geschonken: immers voor hen die met het gewone leerprogramma niet mee kunnen zijn over 't geheele land maat regelen getroffen. „Volksonderwijs" hteft hier prachtig pionierswerk ver richt. Let maar eens op het onderwijs aan zieke kiuderen thuis, zooals de afd Amsterdam dit organiseerde met het doel, dat de hinderen tijdens hun ziekte niet te veel aac&iËFPfi'' geraken. Ook de openluchtscholen worden gedemon streerd. En een stukje strijd Stellig wordt Dinsdagavond een goede avond voor „Volksonderwijs". HET GAAT TOCH WEL SPAANSCH TOE. Men verzoekt ons het volgende onder bovenstaand opschrift over te nemen uit het orgaan voor Volksonderwijs. B. en W. van Lekkerkerk wenschen den Raad er aan te herinneren, dat in een vorig© zitting, wegens he+ ontbreken van geldmiddelen, onverwezenlijkbaar is verklaard: a. de aanschaffing van een rijdende baar voor de begraafplaats. b. de deelneming van den gemeente veldwachter aan de algemeene pori- tie-cursussen. c. dp aanschaffing van eenige school banken voor de derde openbare lagere school, terwijl er verder in dit stuk aan den Raad door hen op gewezen wordt, dat a. inde open b are scholen, tot zelfs de nieuwste lokalen het moeten doen zonder gordijnen, b. er bij de gemeente niet aan gedacht wordt, om bij wijze van extra aan schaffing, lokalen van nieuwe inkt kokers te zien c. eenvoudige vuilnisbakken of ruwe kisten voor het bergen van vuil kun nen dienen. Dit wordt den Raad bericht, terwijl de bijzondere school vraagt, boven de gewone uit te keeren bedragen (art. 101) extra gelden voor de aanschaffing van gordijnen, twee platenkisten, nieu we inktkokers, een leermiddelenkast en vier zinken vuilnisemmers (art. 72), ter wijl er geen sprake is van uitbreiding, verbouwing of verandering van inrich ting. En B. en W. deden moeite het school bestuur te bewegen wegens groote moeilijkheden voor de gemeente, deze aanvrage in te trekken. Maar, neen hoor, op 22 September is de aanvrage opnieuw ingezonden. Iets voor de 30 millioen-bezuinigers- Feberwee die de schuld op de openbare school durven gooien, dat het onderwijs zoo duur is! Oplossingen der raadsels nit het vorige nummer, Voor grooteren. 1. Valkenburg. Bal ,rug, keuken, valk, kerk, Baarn. 2. Top. aas; topaas. 3. M Medemblik. bek zadel N ij m e g e n Medemblik g 1 tj b a a n lelie pit k 4. Hebben Hans en Rupert het klein© katje nagezeten? (Perth en Jena) Zij kende haar les op haar duimpje (Arles). Ik geloof, dat Jaap ten Hove net iets te veel naar links uithaal ie. (Venetië). Jan, ga naar boven en vul meteen het bakje van Moortje met melk! (Ulm) Voor kleineren. 1. Wals Wageningen. kalf egge knie H an s kies neus egel b r em m aa n 2. Elf, elft. Delft. 3. Hij laat ons heele omwegen maken. (To en Leo.) De tuin is dor; alle bloemen zijn uit gebloeid. (Dora). Wat is de hei nu mooi. Weet je, dat juffrouw Musch er mandjes van maakt? (Hein, Herman en An). Als je naar school gaat, breng ik je een eindje. (Olqa). 4. Ijsbloemen (op de ramen). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Vul deze 16 vakjes in met: 3 A 2E II 20 2K 2L 2S 2T maar doe het zóór, dat je van links naar rechts en van boven naar be nenen leest: "VOOIR/ DB gLBIUTJBS. De grooteren onder jullie zullen nu wel weten, hoe je deze plaatjes kunt op- zelten, maar voor de kleineren willen wij het nog even zeggen Je begint met de plaatjes en de drie hoekjes netjes op dun, doorschijnend papier over te trekken. Vervolgens op dun karton plakken. Dan de haasjes kleuren, maar vergeet daarbij niet, dat de grond, waarop zij staan, met sneeuw bedekt is en dus wit blijven moet evenals de sneeuwballen. Wie heTeft er nu ooit van gekleurde sneeuw gehoord Daarna plaatjes en driehoekjes voor zichtig uitknippen. Ten slotte de driehoekjes op de stip pellijnen omvouwen, de smalle reepjes met lijm of gluton bestrijken en tegen de plaatjes plakken. Als je ze op een tafel of vensterbank zet, moet het haasje, dat zich achter de paraplu verstopt, natuurlijk links staan en het haasje met den sneeuwbal in de hand rechts, precies zooals je ze in de krant ziet. (Nadruk verboden)'. O JP Ï2ET IJS. 't Was winter en in Dierenland Was het nu volop feest. Nog nooit was 't ijs zoo mooi en lad Of zelfs zoo sterk geweest! Twee jonge hondjes: Hek en Juun, Die zwierden, 't was een lust! Ze reden heel goed schaatsen, maar Toch was Moes ongerust. Want hier en daar zag men een wrak Daar was 't gevaarlijk, nou! En Moeder blafte: Opgepast! Een ong'luk heb je gauw! Maar Hek en Juun, vol overmoed, Die kenden geen gevaar. Helaas! En wie ze beiden zag, Zei: Wat een aardig paar! Tot plotseling... daar was een wak! Juun zag 't nog net op tijd. Maar Hektor reed pardoes er in Blafte van schrik en spijt. Gelukkig, daar kwam vriendje Spits. Hij beet Hek in een oor En trok den drenkeling op 't ijs. Nog niet te laat was 't, hoorl Hek dankte Spits we! honderdmaal En zei: Waf, waf! waf, waf! Ik blijf voortaan van zoo n naar wak Geloof me! 'n Heel eind af! En 's avonds met een grooten doek Zat Hektor bij den haard. Hij blafte in de hondentaal: Zoon vriendschap is wat waard! Ben jij. Spits, later in gevaar, Dan red ik jou, dat 's vast! Maai Moeder zei: 't Is beter nog, Pat ieder goed oppastl MARIA HOOG (Nadruk verboden). 10 «en l£ü£ ypoj^vgrpj 2o iets, dat wij allen spreken. 3o een vruchtbare plek in de woestijn. 4n een grondsoort. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een koninkrijk in Europa X X lo rij een medeklinker. 2o schrijfgereedschap. 3o een knolvruchtje 4o vaartuigen. 5o 't gevraagde woord. 6o iets wat we eenige malen per dag gebruiken. 7o een mooi, viervoetig dier. 8o een verkorte meisjesnaam. 9o een medeklinker. 3. Mijn geheel noemt een plaats in Friesland, die met 8 letters ge schreven wordt. Een 1, 6, 4 is een mannelijke zang stem Een 5, 6, 3, 4 is een dans. Sommige mannen dragen een 6, 6, 7, 8. 5, 2, 3 is lekker warm. Een 3, 6, 6, 7, 4 wordt aan den voet gedragen. 4. Mijn eerste is een weegtoestel, Mijn tweede 'n lichaamsdeel 't Geheel is altijd een pe"soon, Die durft wat al te veel 1. Met v ben ik een lichaamsdeel, met r altijd zwart en met z nooit zuur. 2. Verborgen plaatsen in ons land.' Als kinderen verkouden zijn, moet men ze onder de wol stoppen. (2) Heeft Moeder al weer meloenen ge kocht? (3) De herder scheerde zijn schapen. Heb je Tante Marie gezien? Ja, ze is twee minuten geleden weggegaan Jan, een peuter van zes jaren, Zat al in de eerste klas, Waar hij, 'k moet je dat vertellen Lang niet een der domsten was! „Moes", zei Jan op zekren a 'ond, „Stel je toch eens even voorl Juffie kan wel mooi vertellen, Maar ze kan niet reek'nen, hoorl" „Kom toch. Jan!" zei Moeder lachend „Kerel, neen! dat heb je mis!" .Heusch niet, Mammie!" sprak klein Jantje. „Denk maar niet, dat 'k me vergis! Want vanmorgen bij het reek'nen Robby kreeg de eerste som Mams, wat Juf ons toen vertelde. Was toch wel verschrik'lijk dom! Robby kreeg van Juf drie blokjes En ik kreeg er toen nog één. „Hoeveel is dat saam?" vroeg Juffie. Rob zei: „vijf!" maar Juf zei: „Neen!" Drie en één is vier, hoor kinders!" Mammie, dat is toch verkeerd? Twee en twee is vier, hè Moeder? Juf heeft ons dat zelf geleerd! Toen ik haar dat wou vertellen, Moes, toen had ze zoo'n plezier! En ze zei: „Jan, 't is toch waar, hoor Drie en één is werk'lijk vier!" Wie heeft nu gelijk, zeg Moeder? Juf of ik? Vertel het mij!" En verbeeld je, Mams zei lachend: „Baasje, jullie allebei!" R WINKE2. (Nadruk verboden). 3. Ik ben een groene springer, Je hoort mij 's winters hiet. Op menig zomeravond, ik mijn hoogste lied, Ik zit heel vaak in slooten, Maar ook wel in het riet 4. Welke groeie plant wordt, als je de letters omzet, iets dat menige duistere ruimte verlicht?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7