Afkmaarsche Courant. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Honderd vijf en dertigste Jaargang. ZATERDAG 14 JANUARI De Museum-Bibliotheek te Alkmaar. Het duel Stormvogels-Ajax. - Wie wordt de eerste kampioen? Belangrijke ontmoetingen voor de degradatie-candidaten. Alcmaria-Z. V. V. op het Gem. Sportterrein. Zondag a.s. 2 uur Alcm. Victnix I Z. V. V. I LANGS DE N. H. V. B.-VELDEN. Mo. 12 1933 De Stedelijke bibliotheek, die den naam „M u s e u m-B i b 1 i o t h e e k" draagt, schijnt onder velen, zoowel in als buiten Alkmaar, nog onvoldoende bekendheid te hebben. Het blijkt daarom wel noodig een en an der over aard, omvang en werking van deze belangrijke en nuttige instelling onder de aandacht der lezers te brengen. De Museum-Bibliotheek dateert oorspron kelijk reeds uit de 16de eeuw. In haar eer sten tijd heette zij „de Librye". Zij was on dergebracht in een daarvoor gereserveerde localiteit boven het zuiderportaal der Groote kerk. De hoofdinhoud bestond uit theologische werken, terwijl daarnaast ook woordenboe ken, werken op het gebied van geschiedenis, recht, geneeskunde, natuurlijke historie, taal- knde enz. waren opgenomen. Alkmaarders of oud-stadgenooten begif tigden haar vaak met boekgeschenken. Als schenkers staan o.a. aangeteekend Jan Bartoutsz., pastoor te Oudenaarden, Petrus Forestus, geneesheer van Willem I en Pan- cras van Castricum, 16de eeuwsch jurist. Onder de werken zijn er verschillende van Alkmaarsche schrijvers, welke na publicatie, aan de stad ten geschenke waren aangebo den en welke auteurs uit dankbaarheid van de stad vaak een som gelds als „vereeringe" ontvingen. In 1594 is de boekerij, die in oorlogstijd in verval geraakte, weer in orde gebracht, zoodat in de door van der Woude in 1645 uitgegeven „Kronijk van Alkmaar" kon wor den vermeld, dat er in „de Librye" meer dan 360 „excellente fraaye gebonden boeken, van allerhande materie", aan kettingen vastge bonden, ter raadpleging aanwezig waren. De Vroedschap stelde nu en dan gelden beschikbaar tot vergrooting der boekenschat. In 1596 kocht Alkmaar boekwerken op de veiling der bibliotheek van professor jere- mias Bastingius, te Leiden. Uit de bibliotheek van Daniël van der Mo len, eveneens te Leiden geveild, kocht de stad in 1601 meerdere boeken aan. In de 17de eeuw werd het regel, dat Alk maar gemachtigden naar veilingen uitzond om boeken aan te koopen. Dat men er veel voor over had om ook prachtwerken aan te*schaffen, getuigt de aankoop in 1632 te Amsterdam voor de som van 400 van een exemplaar van den „Bi- blia regia", een Plantijnschen druk. Vele veranderingen in de maatschappelijke verhoudingen sedert de 17de eeuw zullen er wel toe geleid hebben, dat „de Librye" in de 18de en het begin der 19de eeuw verwaar loosd werd. Het beheer der „Librye" berustte bij den rector der Latijnsche school. De rectoren Neuhusius, van Someren, Ouwens en Kluit hebben zich in meer of mindere mate als be heerder der „Librye" verdienstelijk gemaakt. Ouw ens maakte een catalogus volgens hei formaat der boeken, welke door Kluit werd aangevuld en verbeterd. Teneinde de bibliotheek voor verder verval te behoeden, werden alle boeken 22 Juni 1817 van de Groote kerk naar het Stadhuis overgebracht. In 1819 werden kasten getim merd om de bibliotheek behoorlijk op testel len Het duurde tot 1868 eer een nieuwe weten schappelijke catalogus kon worden samen gesteld. 4 Dr. J. J. de Gelder vervaardigde in dat jaar een in rubrieken verdeelden catalogus, waarbij met de oude methode van indeeling. volgens het formaat der boeken, voor goed werd gebroken. Dit werk verscheen in 1869 in druk. onder den titel van „Bibliographische en Weten schappelijke Catalogus der oude bibliotheek van Alkmaar". In 1875 ontvipg de stad van de Ontzetvereeniging een niet onbelangrijke verzamelig boekwerken op het gebied der lo kale geschiedenis, terwijl ook anderen in dezen tijd meerdere boekwerken schonken. Bij de oprichting van het Stedelijk Mu seum in 1875 is men gelijktijdig overgegaan tot reorganisatie en uitbreiding van de bi bliotheek. Sedert dien voert de directie van het Mu seum tevens het beheer over de bibliotheek en valt een snelle groei van het boekenbezit te constateeren. In 1880 verscheen de eerste catalogus van de „nieuwe bibliotheek", vier jaren later een supplement. Een uitgebreider catalogus zag in de ja ren 1896—1904 het licht. In dit in 3 deelen gesplitst werk werd de onderscheiding oude en nieuwe bibliotheek opgeheven. Een speciale catalogus van boekwerken, betreffende meest Nederlandsche Kerkge schiedenis, volgde hierop in 1909. In de laatste jaren geschiedt de catalogi seering uitsluitend volgens kaartsysteem De Museum-Bibliotheek is secWt 1926 ge vestigd in perceel Langestraat 85, boven de Openbare Leeszaal. Deze vestiging aldaar geschiedde wegens gebrek aan voldoende bergruimte voor de boekerij in de oude localiteit bij het Museum, zoomede ten gerieve van het publiek, dat iederen dag, op de daartoe gestelde uren, gelegenheid vindt, kosteloos boeken te leenen fn 'e raadplegen. Men moet de uitgebreidheid der Museum- Bibliotheek, in 't bizonder betreffende ge schiedenis en plaatsbeschrijving van ons land, Noord-Holland natuurlijk in de eerste plaats, niet gering achten. De bezoeker zal er b.v. Boomkamp's ge schiedenis van Alkmaar en Velius' kroniek van Hoorn naast kostbare werken als stads beschrijvingen van Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, e.d. aantreffen. De gedrukte resoluties van de Staten van Holland, Staten Generaal, kortom alles wat met de handelingen van de landsregeering verband houdt, kan men er raadplegen. Zeer goed voorzien zijn de afdeelingen biografiën, zegel- en wapenkunde, genealo gie, koloniale geschiedenis, aardrijkskunde, ontdekkingsreizen, waterstaat, kerkgeschie denis, oud-vaderl. recht, taal- en letterkunde, meer in het bizonder schrijvers van vóór de 20ste eeuw. Complete of nagenoeg complete reeksen algemeene publicaties en tijdschriften op wetenschappelijk gebied zijn hier aanwezig. In dit verband zij gewezen op: de werken van het Historisch Genootschap, Teylers Genootschap, Kon. Aardr. Genootschap, de Kon. Acad. van Wetenschappen, de Rijksge- schiedkundige Publicaties, Gelre, Nijhoffs Bijdragen, Oud Holland, De Navorscher, De Nederl. Leeuw, Archief v. h. aartsbis dom Utrecht, Bijdragen v. d. gesch. v. h. Bisdom Haarlem, Doopsgez. Bijdragen, Ar chief voor Nederl. Kerkgesch., Tijdschr. voor economische geografie, Werken der vereen, tot uitg. der bronnen v. h. oude vaderl. recht; tal van jaarboekjes, als van Amstelodamum, die Haghe, het Rotterdamsche, het Leidsche, enzoovoor. Kortom, het is een bibliotheek, die den we- tenschappelijken bezoeker zeer veel belang rijks biedt. De Museum-Bibliotheek bezit een uitge breide voorraad werken van bibHographi- schen aard. De verzameling catalogi van bibliotheken in den lande (o.a. Koninklijke Bibliotheek, de Universiteitsbiblotheken, Gemeentelijke en provinciale en genootschapsbibliotheken) stelt de bezoekers in staat zich omtrent lite ratuur op veelzijdig gebied op de hoogte te stellen. Indien boekwerken te Alkmaar niet voor handen zijn, kunnen deze door bemiddeling der Museum-Bibliotheek, die met andere bi bliotheken in binnen- en buitenland in re gelmatige verbinding staat, worden aange vraagd en hier in ontvangst worden geno men. Alkmaar leent op haar beurt ook naar buiten de stad uit. Vele studeerenden hebben in den loop der jaren van de Museum-Bibliotheek b.v. bij sa menstelling eener scriptie of dissertatie, een dankbaar gebruik gemaakt. Gezien de vruchten, die deze nuttige in stelling in zoo ruime mate afwerpt, mag zij zeker aanspraak maken op aller steun, waar deering en belangstelling. Voetbal. DE EERSTE KLASSE. De resultaten van den eersten voetbalzon dag in dit jaar zijn oorzaak geweest, dat er feitelijk alleen in af deeling II nog ernstige strijd gevoerd wordt om het kampioenschap. Immers, Feijenoord, P.S.V. en Velocitas zijn bijkans onbereikbaar en Go ahead spurt nu al eenigen tijd zoo enorm, dat ook daar de eigenlijke strijd reeds gestreden is. Er blijft dus alleen nog maar over af deeling II ,waar Stormvogels, Ajax, Sparta elk nog een kansje hebben en waar zelfs K.F.C. nog niet beele- maal uitgeschakeld is. Van dit viertal zullen er waarschijnlijk spoedig twee afvallen, doch het is lang niet uitgesloten, dat de Stormvo gels en Ajax gelijk eindigen. Afdeeling f. De aardigheid is er hier af. Feijenoord staat totaal onbereikt bovenaan en wordt kampioen. Morgen ontvangen deze Rotter dammers V.S.V., dat merkwaardig genoeg in de uitwedstrijden veel betere resultaten boekt, dan thuis. Toch zal er morgen wel geen Vel- ser succes komen! Daarvoor zijn de Rotter dammers te sterk. D.H.C. krijgt opnieuw een kans om te strui kelen. Immers, het trekt naar R.C.H. de club, die lang niet tot de zwakste behoort en best in staat is, om minstens een punt te verove ren. Gebeurt dit, dan zou Z.F.C., dat thuis vrij gemakkelijk van H.-D.V.S. kan winnen, zich wel gereed kunnen maken voor de tweede plaats, iets, waar deze Zaandammers recht op hebben. Is dus een nederlaag van Hermes te ver wachten, van zeer groot belang is mede voor haar de ontmoeting 't GooiBlauw Wir. Deze drie clubs zijn in onmiddellijk degrada tiegevaar en wie van de twee laatstgenoem den wedstrijd wint, is een heel eind uit de richting. Blauw Wit is in dit geval lang niet kansloos, vooral niet, als men bedenkt, dat 't Gooi juist den laatsten tijd een leelijke deperessie doormaakt. Er blijft dan nog over de Haagsche ont moeting H.B.S.A.D.O. 't Klinkt misschien vreemd, doch A.D.O. kan dezen wedstrijd winnen. Dat komt tenminste zoo in het kader van H.B.S.dat na een prachtig overwin ning even duidelijk geklopt wordt en dat liefst door een zwakkere! Afdeeling II. Ajax, dat plotseling een onverwachte kans op hernieuwing van het kampioenschap heeft gekregen, ontvangt morgen het Rotterdam sche Xerxes. Lagendaal c.s. moeten dus op nieuw tegen een candidaat het gevecht aan binden, doch deze keer zullen de puntjes wel afgestaan moeten worden. Wel kan Lagen daal voor een of twee doelpuntjes zorgen, doch Ajax's voorhoede kan er meer maken en zal wel voor de overwinning zorgen, vooral, nu de kampioenskans het noodige vuur in de ploeg gebracht heeft. Wij kunnen niet aannemen, dat Stormvogels zich op eigen terrein door Haarlem laat ver rassen, al blijft uitkijken en oppassen de bood schap. De derde candidaat, Sparta, ontvangt K. F.C., waarvan het in de Koog won. Dat be teekent echter nog lang niet, dat Sparta ook nu wint. Integendeel, de Rotterdammers zul len alle zeilen moeten bijzetten, om geen ver der puntenverlies te boeken. West-Frisia gaat kansloos naar D.F.C. en blijft dus V.U.C. en Hilversum gezelschap houden. In dit geval is het jammer, dat de ontmoeting tusschen de beide laatstgenoemde clubs is uitgesteld. Afdeeling III. Go ahead, dat de leiding in het Oosten thans veroverd heeft, krijgt het morgen nog lastig genoeg, al speelt het thuis. Het zich herstellende Heracles komt n.1. in Deventer en dat beteekent voor de koekmenschen een zware ontmoeting. Toch met het kampioen schap voor de oogen zullen de Devente- naren wel zorgen, dat de beide puntjes bin nen de muren blijven. P.E.C. heeft een beste kans, om nog verder te struikelen. Na de nederlaag van de vorige week, gaat het ontmoetigd naar Enschedé, wat bijna zeker verlies van een (of beide!) puntje beteekent. En evenzoo zou Vitesse in Hengelo tegen Tubantia best met een gelijk spel tevreden kunnen moeten zijn, juist, om dat Tuantia in het bekende hoekje zit. Intusschen geven we Robur in Wagenin- gen geen enkele kans op succes en A.G.O.V. V. zal thuis haar best doen, om de Ensch. Boys te kloppen. Wat zeer wel mogelijk is. Afdeeling IV. P.S.V. gaat naar Willem II, om er eventjes beide punten weg te halen, wat haar een stapje dichter bij den titel brengt. Eigenlijk zou het een groote 'stap kunnen zijn, als Longa en M.V.V. iets onverstandigs deden Heelemaal onmogelijk is dat niet, want waar beide clubs elkaar in Maastricht ontmoeten en het krachtsverschil gering is, lijkt een ge lijk spel voor Longa niet onbereikbaar. Er zal echter hard gewerkt moeten worden! En als Eindhoven thuis ook eens van Noad verloor Doch zoover komt het niet. Veel eerder wordt dit een flinke zege voor P.S V.'s stadsgenooten. Van belang is hier nog B.V.V.—Bleijer- heide, in welke ontmoeting de thuisclub weer een kans krijgt op de beide puntjes. Daardoor zou de spanning in de onderste regionen bij na verdubbeld worden! Afdeeling V. Velocitas maakt een snoepreisje naar Leeu warden om Frisia eventjes te kloppen. Er moet echter toch nog flink gewerkt worden, willen de Groningers volledig succes hebben. En dan zullen ze zoo langzamerhand de kampioensvlag moeten opduikelen en van stof ontdoen. Want dat ding moet zeker nog deze maand gebruikt worden. Be-QuickAchilles is een ontmoeting tus schen twee historische clubs. In dit geval heeft de thuisclub de beste kansen, wat niet zeggen wil, dat een verrassing uitgesloten is. Van zeer groot belang is de ontmoeting AlcidesSneek. Als we de resultaten der laatste weken nagaan, dan zouden wij bijna een overwinning voor (le bezoekers willen voorspellen. Doch ook Alcides is in degrada tiegevaar en zal ailes in 't werk stellen, om te winnen. We moeten afwachten! Friesland kan thuis van Veendam winnen, als alles een beetje meeloopt. Dat zou meteen beteekenen een grooteren afstand tusschen haar en de bezetster van de laatste plaats. Tenslotte kan G.V.A.V.Leeuwarden een aardige ontmoeting worden, waarbij het krachtsverschil uiterst miniem is. Een gelijk spel dus? DE TWEEDE KLASSE. 't Wordt voor Alcmaria morgen een be langrijke dag. Het is duidelijk, dat de wit- hemden nog lang niet veilig staan en zeker zullen nog eenige winstpuntjes binnenge haald moeten worden, 't Spreekt dus vanzelf, dat men eens nagaat, welke wedstrijden nog succes kunnen brengen en dan valt het op, dat de thuiswedstrijd tegen Z.V.V. gewonnen moet worden. In Zaandam leden de Alkmaarders een zware nederlaag, die wel niet geheel ver diend was, maar die dan toch het verlies van twee punten beteekende. Een reden te meer dus, om morgen eens te winnen. Na wat we in de oefenwedstrijden der laatste weken ge zien hebben, is een overwinning zeer goed mogelijk, al blijkt tevens de laatste weken, dat de voorhoede van Z.V.V. uiterst gevaar lijk is. Een spannende wedstrijd is dus te ver wachten. En waar Alcmaria zoo sterk mo gelijk uitkomt, verwachten wij ook een over winning. Van belang ook voor Alcmaria zou zijn de wedstrijd D.E.C.—T.O.G. Maar deze ont moeting is uitgesteld. Dan is er V.V.A. nog, dat kansloos naar E.D.O. trekt. Kinheim krijgt bezoek van Zeeburgia. dat nog steeds hoopt op een misstap van E.D.O. 't Wordt een zware wedstrijd en de doelpunten zullen wel uiterst duur zijn. Toch hebben de bezoekers een iets betere kans op den inzet. Een hard duel zal in den Helder gestreden worden tusschen H.R.C. en W.F.C. Hier ko men twee clubs tegenover elkaar, die beide forsch spelen. We gelooven, dat H.R.C. zal winnen, mede dank zij terrein-voordeel. In de B-klasse zal H.F.C. wel zorgen aan den kop te blijven, door in Alphen van de club van dien naam te winnen. Minder ze ker zijn we van een overwinning van D.W.S. op Bloemendaal. Bloemendaal is thuis vrij sterk en zeker in staat, om voor een verras sing te zorgen. HerculesBaarn geeft aan de thuisclub een mooie kans op de beide puntjes en de Spartaan kan in eigen home ook winnen van het zeer zwakke B.F.C. DE VIERDE KLASSE. Alkmaar trekt naar Vrone. Als er nu ooit nog een kans komt om nog eens te winnen (en dat zal toch zeker eens moeten gebeu ren?), dan is het nu. Wel moet de strijd in vreemde omgeving aangebonden worden, doch dat beteekent niet zoo heel veel in dit geval. Veel meer zegt het, dat Vrone vlak bo ven Alkmaar staat op de ranglijst en dus weinig met haar in kracht verschilt. Alk maar, kop op enwin Q.S.C. wint thuis van Uitgeest en E.V.C. stuurt Texel inet een nederlaag huiswaarts, Als Pluvius weer eens geen roet in het eten gooit, kunnen we in enkele afdeelingen al weer een stapje dichter bij de beslissing zijn. Het is echter in het geheel niet buiten gesloten dat in sommige afdeelingen de spanning opnieuw kan terug keeren, zulks ingeval enkele clubs die de beste kansen hebben bij hun concurrent mochten strui kelen. In dergelijke gevallen, die natuurlijk niet tot de onmogelijkheden behooren, komen we weer voor een nieuwe puzzle te staan. In hef Westen gaat nu het allereerst ons oog naar onze plaatsgenooten uit en wij stellen ons de vraag, wat zullen de Alkmaarsche Boys te Zaandam bij Z.F.G V gaan doen? Spelen zij zooals j.1. Zondag, dan zal er geen twijfei bestaan, of de punten verhuizen naar de kaasstad, maarhoe vaak niet wordt zoo'n laag staande ploeg onderschat, met het noodlottige gevolg, een nederlaag! Komaan Boys, flink aangepakt en breng uw nuttigen voorsprong op vier punten- R C.Z. I krijgt bezoek van K.F.C. III en dit beteekent voor de Koogers geen „walk-over". Het eerste treffen op de Koog, bracht de mannen van v. 't Hof een 31-nederlaag en wij vreezen, dat zij er ook thans niet zonder kleerscheuren af zullen komen. Of denkt van 't Hof er zelf mo gelijk anders over? Bergen I krijgt een bui tengewoon goede kans om de onderste plaats te gaan verlaten, nu zij bezoek van W.F.C. V krijgt. Komaan Bergenaren, pak haar aan, door eens geducht van stapel te loopen! Het Noorden kan bijna het kampioenschap brengen indien Succes I van het bezoekende Wieringerwaard I weet te winnen. Geen onmogelijkheid, hoe wel de Wieringers den laatsten tijd wel wat uit vorm lijken. Daarnaast staat de ontmoe ting H.R.G IIIPetten I, die zeer wel moge lijk in een gelijk spel zou kunnen eindigen, waarna de Successers dan van hun resteeren- de wedstrijden slechts één punt noodig zou den hebben, om zich definitief kampioen te kunnen noemen. M.L.D. I—B.K.C. I, wel een onbelangrijke, doch mogelijk een aardige ont moeting, met als eindresultaat een gelijk spel. In het Oosten zijn Nieuwe Niedorp en Andijk vrij, daar deze vereenigingen elkander reeds tweemaal ontmoetten. Van groot belang is de ontmoe ting Strandvogels IWest Frisia III en de spanning zou dermate toe nemen, indien de vogels wisten te winnen. Toch vreezen wij dat hun een punt zal ontgaan. Hoewel Hol- landia III in eigen huis geducht van zich af zal bijten, zal zij in M.F.C I wel haar meer dere moeten erkennen. In het Zuiden kunnen we weer voor een raadsel komen te staan, indien Monnikendam I op eigen ter rein K.V.V. II klopt en Westzaan I, W.F.C. IV in eigen huis een nederlaag toebrengt. Wij vreezen, dat de Krommenieërs wel met eenig verlies zullen thuis komen, doch dat de West- zaners het tot een overwinning zullen bren gen, wil er nog niet erg bij ons in. De derby Z.V.V. IIIZ.F.C. IV zal wel op een punten- verdeeling uitloopen. In de tweede klasse kan het „hoogspanning" worden, en wel als de Boys-reserves op eigen terrein van de Alk maar-reserves weten te winnen en Schoorl te gen C.S.V. gelijk speelt. Drie van de vier ge gadigden beschikken dan over zes verlies- punten, alleen C.S.V. heeft er dan vijf, doch komt nog een tweetal wedstrijden op achter. In Schoorl valt dit resultaat in de lijn der verwachtingen, doch op het Boys-veld kon het wel eens geen Boys-zege worden Wel werd het eerste treffen door de rood-witten met 5O gewonnen, doch nadien hebben enkele ontmoetingen, door te kort spel, veel in twij fel getrokken, doch weten deze Boys een goed enthousiast open spel te geven, dan krijgen we in dezen stand gelijke papieren. We geven D.T.S. II nu een kans op een winstpunt, nu Uitgeest II op bezoek komt. In de derde klasse krijgt K.S.V. I bezoek van Vrone II en alhoe wel de mannen van Hoogland vorige Zon dag een verrassing brachten door C.S.V. II in eigen hius te kloppen, we gelooven dat zij in K.S.V. wel hun meerdere zal moeten er kennen. Alcmaria V krijgt bezoek van Alk maarsche Boys III en als de Boys in ver band met hun rustperiode niet te veel hun „kampioensvorm" zijn vergeten, zullen de leiders nog ongeslagen blijven. Uitgeest III krijgt bezoek van Ursem I en zal de puntjes wel in eigen huis houden. De vierde klasse brengt een zeer belangrijke ontmoeting, n 1. Alkmaar IIISchoorl II, van zeer veel be- iang voor de bovenste plaats, zooals onder staande stand aantoont: Schoorl II 10 8 1 1 51—9 17 Alkmaar III 9 7 1 1 6016 15 Bergen III 8 5 2 1 3816 12 In het eerste treffen te Schoorl moesten de Alkmaarders het onderspit delven en we zijn zeer benieuwd of zij revanche weten te ne men. We houden het voorloopig op een pun tenverdeling, waardoor de spanning zou blijven bestaan. Ook Bergen III zou dan in verliespunten gelijk kunnen komen, daar zij met het bezoekende Nieuwe Niedorp III wel raad zal weten. Ursem II krijgt kans op een winstpunt, nu Alkmaar IV op bezoek komt, evenals Alkmaarsche Boys IV, dat bezoek van C.S.V. III krijgt. HET PROGRAMMA VAN ZONDAG. K. N. V. B. 2de klasse A. AlcmariaZ. V. V. 4de klasse A. VroneAlkmaar. Res. 2de klasse A. K. F. C 2—Alcmaria 2. Res. 3de klasse A. Kennemers 2—Alem. 3 N. H. V. B. 1 B. R. C. Z. 1—K. F. C. 3 Z. F. C. 5Alkm Boys 1 2.30 Bergen 1—W. F C 5 2D- Alkm. Boys 2-^Aikipa.iM' Z 10 u. M- D- T. S. 2Uitgeest 2 Schoorl 1—C S. V. 1 3 B. K. S. V. 1—Vrone 2 Uitgeest 3Ursem 1 Alcm. V. 5Alk. Boys 3 4 D. Alkmaar 3Schoorl 2 Ursem 2Alkmaar 4 Alkm. Boys 4C S V. 3 Bergen 3—N Niedorp 3 Junioren A. Purmerst. aZ. V. V. a terr ft K. F. C. a—O S. V. a terr. B Z. F. C. aAlk Boys a Hollandia aZ. F. C. b Adspiranten H Schoorl aC. S V. a 12-?'* Bergen aAlcm V. a 12.3 Adspiranten J. D. T. S aUitgeest b 123 Alcm. V bN. Niedorp a. 12" Adspiranten K. Ursem aVrone b 12..' Bergen bAlcm V d 123 Turnen. TURNLUST AAN 'T WERK. Onze Alkmaarsche turnvereeniging „Turf lust", die nu al weer bijna 32 jaar bestaa< hoopt Zaterdag 21 Januari a.s. in de Har monie een uitvoering te geven en drie weker, later een feestavond te organiseeren. Het programma van beide avonden ziet er wel verzorgd uit, waarbij ons dat van der. eersten avond natuurlijk het meeste interes seert. Wij zijn er dan ook zeker van, dat er dien avond weer iets goeds zal worden ge boden. We herinneren bijvoorbeeld maar even aan de nationale wedstrijden te Krom menie, waar in de afdeeling toestel-turnen en met vrije oefeningen door haar de eerste prijs werd behaald. (Een foto van de succes volle groep wordt thans bij den heer Ris, fotograaf aan de Nieuwesloot, geëtaleerd!) En verder herinneren wij aan vorige turn- avonden, die alle op hoog peil stonden, dank zij natuurlijk den heer J. J Poll. die zijn di recteursfunctie nog steeds met 100 ambi tie vervult. Dat wordt dus Zaterdag weer £en succes volle avond! En even succesvol wordt hei slot van dit seizoen, de feestavond, waar d' geheele familie Hofmann de aanwezigen ii de vroolijkste stemming zal brengen. Rest ons nog te vermelden, „dat Turnlust'' na deze twee uitvoeringen weer een begi zal maken met het handbalspel, dat ook 1 Alkmaar zoo spoedig mogelijk populair moe worden. Er zit dus nog steeds levenslust in 6 32-jarige vereeniging! Automobilisme. AUTORIJDEN IN HOLLAND. In het Motorrijwiel en Lichte auto schrij" Eddie Borst: Er zijn den laatsten tijd nog al eens ing< zonden stukken in diverse weekbladen ve. schenen over de kwestie: „Wordt er in Ho land goed of slecht auto gereden?" Daar ook al sinds langen tijd getracht heb mij ov. deze aangelegenheid een opinie te vorme zal ik in onderstaand stuk trachten mijn b scheiden meening hieromtrent nader uiteen zetten. Volgens mij rijdt, d.w.z. chauffeert, doorsnee mannelijke Hollander net zoo go; als iedere andere landsman, maar er is het gebied van verkeersregeling en wetg ving in Holland zooveel „gemaszregelt", d 90 pCt. van het zelf chauffeerende Hollan sche publiek kopschuw is geworden, wat k prettig en goed rijden natuurlijk niet bevc dert. Stelt U zich maar eens even voor, dat op een zonnigen Zondagmorgen in uw ar - stapt om wat rond te gaan rijden, en lat; we eens aannemen, dat alles U op dez; dag tegenloopt. Alzoo, U rijdt weg, „glad you are livin happy to be". U slaat links al en net als i in de hoogste versnelling overschakelt, klini er aan uw linkerhand een motorgeroffel, g combineerd met een nijdigen schreeuw op er claxon, en duiken 2 agenten op. Moto politie! Altijd er op uit zijnde uw mee menschen terwille te zijn, stopt U op verzo< van de Heilige Hermandad H.D.-rijders. I afdeeling „bekeuringen" stapt uit zijn z span, komt naar uw wagen en begint m het gebruikelijke: „Mijnheerwas. om hebt U uw pijltje niet uitgestoken, toen linksaf sloeg?" Het liefst zoudt u antwoc den „omdat ik het waanzin vind", maar g dachtig aan het bekende vliegen-stroop- t azijn-mengse! antwoordt U vriendelijk: „Gu agent, had ik het vergeten? Ik zal er op lr ten, hoor, hoe is 't mogelijk, ik vergeet b nooit". Vol verwachting kijkt U hierop i 's mans blauwe kijkers, om te zien hoe h i hierop reageert. „Wilt U er dan in het vei volg wat beter op letten? Gaat U uw gai maar". Met een „weer-3-gulden-verdiem gezicht" rijdt u door en 15 minuten lang*/ u te denken, wat u eigenlijk tegen die agent had willen zeggen. Het geluk is met t\ want op hetzelfde oogenblik verschijnt wede om dezelfde zijspancombinatie aan uw link voorhand, wederom moet u stoppen en w derom stapt uw vriend uit den zijspan c stevent recht op u af, onderwijl al schrij: behoeften uit zijn achterzak te voorschijn hi lend. U probeert hem nog even in zijn hu meur te brengen door hem een welgemeen en vriendelijk „dagdag, here we meet again'" toe te fluisteren, maar 's mans goede stem ming schijnt ondanks de vroegte al vol'edij vergald te zijn. „U rijdt 41 KM", snauw hij. U geeft dit direct toe, daar u vroeger a'. eens uitgevonden hebt, dat het onnoodig is te beweren, dat hij zich schromelijk vergist en dat het slechts 31 K M. was. Enfin, na een bede om inzage van rij- en nummerbewijs en een mededeeling dat u het af kunt koopen, kunt u weer doorrilden Kos ten varieeren van 3 tot 8 gulden. Na dit on aangename en tevens kostbare voorval besluit u zoo snel mogelijk de stad uit te komen en verder op de buitenwegen uw zorgen te ver geten. U houdt ondertusschen constant door uw oog op den speedcmetei, hopende dat iemand u nu eens zou aanhouden met de mededeeling dat u 41 K.M. rijdt Na 5 minu ten bent u het met u zelf eens. dat u zoo even ook niet sneller dan 30 reed Wel, u passeert de 30 K.M limiet en 200 meters voor u uit ziet u een enorme volks oploop en ongeveer 15 wagens achter elkaar opgesteld. Een ongeluk, denkt u. O neen, wegenbelasting-controle. Het oogenblik, dat dit tot u dooidringt, meent u zich opeens te herinneren, dat uw wegenkaart thuis achter het portret van oom Benedictus op den schojaisteeaaailtel io de. achterkamer ygt. U

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9