Aqmda JBiiweuland Jküvinciaai Tlieuws Weec&ecüfit £cutd: m 3uüi&ouus Jieck S. Schooi Stad w Omyevituj' DE DUITSCH-ZWEEDSCHE ONDERHANDELINGEN, DIKKE SNEEUW IN OPPER- ITALIE. Variété-gebouw te Rotterdam afgebrand. Costuums en décors verloren. CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER. OUDORP. DE STREEK. HOORN. KOEDIJK IIIIRIIIIIIIHII ONZE DRUKKERIJ voorzien van de nieuwste machines levert ,UW DRUKWERK fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON ASPIRIN helpt steeds Bioscopen. A B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Brute Krachten (dram.), hoofdrollen Richard Cromwell en Noah Beery; tweede hoo dnum mer De knokploeg (sens.), hoofdrol Ken Maynard. Toegang boven 18 jaar Cinema Americam, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De ve - liefde loodgieter (amusant), hoofdrollen Buster Keaton, Jimray Durante en Foliy Moran. Voor eiken leeftijd. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8, hoofdnummer Movie Cra zy, hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor el- ken leeftijd. Bioscoop Harmonie, heden en morgen, des avonds half 8, hoofdnnmmer Vrouw Lehmann's dochters (amusant), hoofdrollen Else Elster en Bertha Thielen. Toegang bo- Woensdagmiddag half 3, hoofdnummer Hoe Jantjes passagieren. Toegang alle leei- ^Stedelijk Museum B r e e d is t r. eiken dag van 912 en 1.30—3.30, Zater dag van 9—1 geopend; Zondags gesloten. Maandag 16 Januari. 8 uur, Waakt en Bidt, propagandaverga- dering Chr. Nat. Werkmansbond. Dinsdag 17 Januari. 8 uur, Dancing Harmonie, propaganda- avond Volksonderwijs 8 uur, De rustende Jager te Heiloo, opvoe ring door ,,'t Ontluikende Roosje", van „De zaak Morland". Woensdag 18 Januari. 8 uur, Dancing Harmonie, voordracht avond Maatsch. t. Nut van 't Alg., „Charles Dickens en zijn David Copperfield door dr. van Amerongen. 8 uur, Harmonie, voor de Volksuniversi teit vertooning film Naar de Koppensnelleis van Zuid-Amerika. Donderdag 19 Januari. 7 30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo 8 uur, 't Gulden Vlies, filmavond Ned. Reisvereeniging. Zaterdag 21 Januari. 8 uur, Harmonie, uitvoering gymnastiek vereniging Turnlust. 7 30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, lezino- ir. J. E. Muntinga „Een blik in Sov jet-Rusland" (met lichtbeelden). Dinsdag 24 Januari. Logegebouw Nieuwesloot, sche avond, mevr. Akkringa. 7.30 uur, hotel Concordia te psychometri- Noordschar- woude, bridgewedstrijd Maandag 23 Januari. Logegebouw Nieuwesloot, psychometri sche avond, mevr. Akkeringa. Voorloopig beëindigd. Naar van welingelichte zijde verluidt, zijn de Duitsch-Zweedsche onderhandelingen over een handelsverdrag Zaterdag voorloop.g beëindigd. De Zweedsche onderhandelaars zijn naar Stockholm teruggekeerd. Een offi cieel communiqué zal van Duitsche zijde m den loop van Maandagmorgen over het re sultaat der onderhandelingen worden gepu bliceerd. In Opper-Italië sneeuwt het sedert 24 uur jnonderbroken. Dikke sneeuwmassa's vallen neer. Het verkeer is overal zeer gestremd. In Milaan moesten den geheelen dag sneeuwploe gen de tramrails en de straten vrij houden De treinen ondervinden vertragingen van uren DE SACHALIN. Volgens de jongste berichten bevonaen zich op het s s Sachalin dat In de zee van Ochotsk in brand is geraakt niet 400, d»:h slechts 250 opvarenden, waarvan 200 passagiers en een bemanning van 54"koppen. Alle pogingen om met het brandende schip in draadlooze ver binding te komen bleven zonder resultaat Een Japansch s.s. dat in de nabijheid van de Sachalin was deelde mede, geen spoor van het s.s. te hebben gevonden. Dientengevolge vreest men da' het schip met man en muis is vergaan. De Sovjet ambassade te Tokio ver klaart, dat zij dit bericht niet kan bevestigen aangezien geen der radiostations aan de zee van Ochotsk berichten heeft geseind over het lot van de Sachalin. DE STAKING BIJ DE NOORD- FRANSCHE TEXTIELINDUSTRIE. De arbitrageonderhandelingen tusschen de Stakende textielarbeiders en de werkgevers te Aimer.tières in Noord-Frankrijk moesten worden afgebioken aangezien de werkgevers alle eischen van de arbeidersorganisaties heb ben afgewezen Deze eischen hielden in: voortzetting gedurende een periode van twee maanden van de oude arbeidsmethoden, ge durende welke periode kon worden gezocht naar een basis van overeenstemming. De staking wordt thans voortgezet. DE NIEUWE ENGELSCHE DOUANETARIEVEN. De Daily Telegraph meldt, dal de nieuwe douanetarieven tot nog toe 26 millioen heb ben opgebracht en dat deze inkomsien tot einde Maart waarschijnlijk een bedrag zullen bereiken van 33 mriioen In parlementaire kringen heeft men bovendien den indruk, dat bezuinigingen ingevoerd kunnen worden, waardoor belangrijke belastingverlagingen mogelijk zijn. De kanselarij van de schatkist begini thans met de voorbereiding voor de nieuwe begrooting, waarbij hij zich zal laten leiden voor het principe van strenge bezuini ging en de noodzakelijkheid van oelasting- veiiagmg. Waarschijnlijk zulleji alle adviezen van de bezuinigingscommissie, die tot een totaal van 100 millioen aan bezuinigingen heeft voorgesteld niet kunnen worden uitge voerd De regeering zal echter een deel van de voorstellen der commissie overnemen. Omstreeks half vijf hedennacht is een felle brand uitgebroken in het variéte- gebouw de Arena aan het Stationsplein te Rotterdam. In korten tijd nam de brand een geweldigen omvang aan -en reeds te kwart voor vijf stortte de koe pel van het gebouw naar beneden. De brandweer was met zeer veel materiaal uitgerukt. Men heeft hard gewerkt om de aangrenzende gebouwen o. a. het gebouw van de St. Joseph-gezellen te behouden. Met 18 stralen werd wa ter gegeven. Omstreeks half zes scheen men den brand meester te zijn, doch te ruim 7 uur laaiden de vlammen weer op. Het Arena-gebouw is totaal afge brand. Het in het gebouw gevestigde atelier en de kantoren zijn geheel ver nield. Van het St. Joseph-gezellen- gebouw zijn de fietshokken verbrand. De woning boven het café aan den hoofdingang van den schouwburg is aan den achterkant zwaar beschadigd. Het gebouw is eigendom van mevr. So- phie Spr^e, die verzekerd is. De Arena zeli is eigendom van het concern Scala uit Berlijn. Dit was niet verzekerd, ook niet tegen bedrijfsschade. Ook het ge zelschap van Aerschot en Boskant, dat in de Arena uitvoeringen gaf, lijdt groo- te schade, daar alle costuums en décors verloren zijn gegaan. De brandweer heeft met volle kracht tot ongeveer 9 uur gewerkt. De brand is ontdekt door een der sto kers die in het gebouw vertoefden. Deze stoker, die 's nachts had geholpen bij het klaarzetten van décors was niet weggegaan, omdat hij om 6 uur de ver warming weer zou moeten opstoken. Om half vijf werd hij opgeschrikt door een knal. Hij probeerde het licht aan te draaien, maar dit bleek overal defect. Hij opende een deur toegang gevend tot een der gangen naar de zaal, waaruit hem rook tegemoet kwam. Hij rende naar de telefoon om de brandweer te bellen. Hij had opgemerkt, dat er een vuurgloed op de bovenste galerij was in de projectie-cabine. Waarschijnlijk zal de oorzaak van den brand gezocht moe ten worden in kortsluiting in de cabine. Hel zal echter onmogelijk zijn, om in de ruïne aanwijzingen te vinden, waardoor de oorzaak met zekerheid kan worden vastgesteld. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, laaide reeds een ge weldige vlammenzee boven de huizen en het gebouw van de St. Joseph gezel len, waarachter de Arena lag, op. Om kwart voor vijf, de motorspuiten waren pas begonnen te werken, kwam met donderend geraas de koepel, die boven op het gebouw staat, naar beneden. Een half uur later stortte het gebouw aan de zijde van de diergaarde verder in. In drie kwartier tijds was liet geheele ge bouw uitgebrand. Al direct na aan komst van het groote materiaal was het duidelijk, dat het gebouw, dat hoofdza kelijk bestond uit hout, gestut door een ijzeren constructie, niet te redden zou zijn. Groot gevaar bleef langen tijd voor de omgeving bestaan. Een von kenregen daalde op het- spoorwegpost kantoor no. 2 neer. Maatregelen moes ten ook worden genomen voor het sta tion D. P., waarvan het dak gevaar liep in brand te raken door de vonken. De roofdieren-galerij en het apenhuis der diergaarde, die vlak tegen de Arena zijn aangebouwd, liepen eveneens gevaar. De directeur van de diergaarde, dr Kuyper, nam dadelijk de noodige maat regelen. Wanneer het roofdierenhuis inderdaad zou zijn aangetast, dan zou den alle leeuwen, tijgers en poema's door het personeel zijn doodgeschoten. Men beschikte niet zoo spoedig over voldoende hokken, öm deze dieren te kunnen redden. Gelukkig is het echter zoover niet gekomen. Om kwart voor zes begon de vuurzee iets af te nemen. Om kwart voor zeven echter laaide het vuur opnieuw op. Eerst om 9 uur he denmorgen kon de brandweer met de nablussching beginnen. Het blus- schingswerk zelf ging met veel moei lijkheden gepaard, vooral tengevolge van de strenge vorst. Hoe groot de schade, welke zeer aanzienlijk zal zijn, is. kon tot dusver nog met geen moge lijkheid worden vastgesteld. Tengevolge van den brand zijn 65 menschen, die in vasten dienst waren, werkloos gewor den. De geheele muziek-bibliotheek van den orkestleider Max de Groot is verloren gegaan. Zij had een waarde van ongeveer 3000. Ook van het or kest zijn de meeste instrumenten aan den brand ten prooi gevallen. EEN MOORD IN DUITSCH GRENS GEBIED. Gistermiddag is aan den weg tusschen Leichlingen en Diepenthal in de Duitsche grensstreek gelegen, dcor een inwoner uit ourscheid het lijk van een man gevonden, al dus meldt de correspondent van de Tel Het slachtoffer lag met het hoofd in het watef>. terwijl hii een ProP 'n ^en mond en verschillende verwondingen aan het hoofd had, beide handen waren voor het gezicht ge klemd, alsof de ongelukkige zich tegen sla gen in het gezicht heeft willen beschermen Onmiddellijk werd de politie van deze vondst in kennis gesteld en spoedig ontdekte men in het slachtoffer den arbeidscontroleur W. Mann uit Küppersteg, die te Opladen werkzaam was en zich Vrijdag j.1. voor dienst naar Berg-Neukerken en Burscheid had begeven, doch van de reis, welke hij per rijwiel maakte, niet was teruggekeerd. De weg waaraan het lijk werd gevonden, verkeert in zeer slechten toestand en is des avonds niet berijdbaar. Het heeft daarom verwondering gewekt, dat de verslagene, die ter plaatse uitstekend bekend was, dezen weg zou hebben gevolgd en men neemt veeleer an, dat hij met geweld naar deze plaats is vervoerd. In dit verband wordt het spoor gevolgd van een vrachtwagen, welke men Vrijdag avond, omtrent het vermoedelijke tijdstip van den moord, op dezen weg heeft gezien. In de nabiineid van de plaats waar hei njn. werd gevonden lag een groote bloedplas, ter wijl het rijwiel van den verslagene langs den weg werd gevonden. Sporen in de nabijheid van den bloedplas wezen er op, dat een he vige worsteling tusschen aanrander en ver slagene heeft plaats gevonden, waarbij deze laatste zijn trouwring en een knoop van den mantel, welke ter plaatse werden gevonden, heeft verloren. De akte-tasch, welke de controleur steeds bij zich droeg, werd echter niet teruggevoti- den. Vooral het vinden dezer tasch acht de politie van het hoogste belang, aangezien wellicht uit de zich daarin bevindende be scheiden valt op te maken, waar de versla gene zijn laatste controle heeft verricht. Na het bekend worden van den moord heeft de Ehisseldorper „Mordkommission'' zich naar de plaats van den moord begeven, ten einde de situatie ter plaatse nauwkeurig op te nemen, terwijl onder leiding van Krimi- nalrat Momberg verschillende sporen wor den gevolgd. In verband met dezen moord is bereids reeds, een inwoner, uit Leichlingen gear resteerd. In hoeverre de man echter schuldig is, dient nog nader te worden onderzocht. Mede met het oog op den krachtigen lichaamsbouw van den verslagene vermoedt men dat de daad door meer dan een persoon moet zijn gepleegd. FILM „DE ZUIDERZEE" IN HET HOLLAND-HUIS TE BRUSSEL. In de groote zaal van het Holland-Huis te Brussel werd Zaterdagavond de premiere ge geven voor België van de belangrijke folklo ristische film „De Zuiderzee". Mevrouw dr. Eliza van der Ven—ten Bensel bracht op den vleugel de bijbehoorende muziek van wijlen prof. dr. Julius Röntgen ten gehoore. De heer Van der Ven gaf de verklarende inlich tingen. In de zaal was geen plaats onbezet; Belgen en Nederlanders waren in grooten getale opgekomen en volgden de vertooning met groote belangstelling. ZESTIG-JARIGE ECHTVEREENIGING. De heer J. J. Hoogendoorn en mejuffrouw G. van Oosten, wonende Harmenkokslaan te Delft, zullen Zondag 22 Januari herdenken, dat zij vóór zestig jaren met elkaar in het huwelijk traden. STAKING BIJ DE VEKA. Zaterdagmorgen is in verband met de eerste toegepaste loonsverlaging van 10 pCt., een deel van het personeel van de N.V. Ver. Cacao-, Chocolade- en Suikerwerkfabrieken te Rotterdam niet aan het werk gegaan. De directie van de Veka deelde bij de uit betaling van de loonen mede, dat zij die he den niet op den gewonpn tijd de werkzaam heden hervatten, zich als ontslagen moeten beschouwen. De politie heeft gezorgd, dat de werkwil ligen ongehinderd in de fabriek konden gaan. HET VUUR OP DE P. C. HOOFT WEER GEDOOFD. De jongste brand op de „P. C. Hooft" is zoo goed als gedoofd; gistermiddag steeg nog een dunne, ijle rookkolom uit het schip op, doch uit de ijlheid en kleur van dit rook wolkje viel op te maken, dat het wellicht hier en daar nog smeulde, maar dat het vuur aan het minderen was niet niet veel meer te betee- kenen had. De brand heeft volgens De Cri. gewoed in de ruimte, waar de hulpmotoren (dynamo's e.d.) stonden opgesteld, en vlak bij de machinekamer. Men heeft nog geen onderzoek kunnen instellen naar de schade die deze zooveelste brand op de „P. C. Hooft" heeft aangericht aan de hulpmotoren, waar van er verscheidene nog intact waren. Daar voor was de hitte nog te groot; het zal waar schijnlijk hedenochtend mogelijk zijn in het ruim af te dalen, en te zien op welke wijze het vuur het ongelukkige schip nu weer geteisterd heeft. Intusschen is het gevaar voor uitbrei ding naar de machinekamer thans verdwenen, en men verwacht, dat hedenochtend ook het beetje rook, dat nu nog uit het wrak opstijgt, verdwenen zal zijn. later de sneltrein den overweg zou passeeren en juist toen de vrachtauto op de lijn uit de richting Den Bosch was. werd het voertuig in volle vaart door den trein gegrepen. De vrachtauto werd totaal versplintera en over grooten afstand meegesleurd. De heer T. de Groot werd levensgevaarlijk gewond en is in hopeloozen toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Met de vrachtauto reden verder mee de 20- jarige P. van Bruggen en de 16-jarige R. van Bruggen, twee broers, beiden eveneens uit Ameide. Beiden werden bij het ongeval op slag gedood. Hun lijken zijn naar het lijken huisje te Schalkwijk overgebracht. Direct na het ongeval was assistentie van het station Schalkwijk ter plaatse. Dr. Jansen uit Schalkwijk verleende den ernstig gewon den De Groot de eerste hulp. Het referendum voor de samenstelling van de Vrijzinnig-Democratische candidaten'ijs- ten voor de Tweede Kamer heeft, naar de Vrijzinnig-Democraat meldt, den volgenden uitslag opgeleverd: Kieskringen Helder, Haarlem en Utrecht: 1. mr. H. P. Marchant; 2. Mr. P. J. Oud; 3. F. E. H. Ebels; 4. mevr. mr. B. Bakker Nort; 5. Th. M. Ketelaar; 6. mr. A. M. Joe- kes; 7. Jan Schilthuis; 8. D. Kooiman 9. M. M. Cohen; 10. L. Willemsen; 11. mr. L. G. van Dam; 12. dr. A. van Raalte; 13. K Steyn; 14. J. v. d. Brink; 15. P. van Meyer; 16. W. van Diesen; 17. W. K. D. Lustisr: 18. mej. mr. Ada Goudsmit; 19. P. r' nz. 20. Ant. Hofkamp. De speldjesdag van het Vi alhier heeft opgebracht 48.83. !S De aanvoer van bloemkool is hier mid den in den wintertijd nog van enorme beteeke- nis. Gedurende de laatste dagen zijn aanvoe ren van 200.000 stuks per dag geen zeld zaamheid. Het getal uitschot is natuurlijk groot en bedraagt ongeveer 30 pnrenf. VERDUISTERING. De 24-jarige J. K., boekhouder aan de N.V. Gasfabriek Hoogezand, is wegens verduiste ring van ongeveer 6O0 opgesloten. DE GRIEP ONDER GRONINGENS GARNIZOEN. Bezoek van den commandant het Veldleger. van De influenza-epidemie in de kazerne heeft thans, naar De Crt. vertelt, vermoedelijk haar hoogtepunt bereikt. Verscheidene grieppatiën- ten liggen in de twee noodpaviljoens der kazerne. De commandant van het veldleger, jhr. W Röell, heeft de patiënten bezocht. De generaal heeft zijn instemming betuigd aan den chef van den militairen geneeskundi gen dienst, dr M. van der Reis, met de ver pleging der zieken. *De verkoop der weldadigheid; s en kaarten heeft hier ter stede een bedrag opge bracht van f 1188.95. B. en W. doen een voorstel aan den raad om de gemeentelijke gronden, welke nog niet in het Grondbedrijf zijn gebracht en welke daarvoor in aanmerking komen, thans in dat bedrijf op te nemen. '.f «o \f.. -t Onze gemeente is weer een vereeni- ging rijker geworden. Op initiatief van de heeren P. Zwetsman, Joh. Blaauw- M naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.2 mM. te Riga. Laagste barometerstand 726,0 mM. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 17 Januari: Zwakke tot matige Zuid Oostelijke tot Zuidelijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen sneeuw; lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Weeroverzicht. i i^/nC^ Jaterc^ag '8 de diepe depressie bij IJsland blijven afnemen en de hooge druk trok weer Oostwaarts terug. Een secundaire depressie heeft zich uit het Kanaal naar frankrijk verplaatst. Nu de hooge druk zich weer over Scandinavië uitbreidt en de barometer in Oost Frankrijk blijft dalen houdt voorloopig de koude luchtstroom uit het Zuid-Oosten aan en zal waarschijnlijk ook de eenigszins toenemende .bewolking de vorst nog aanhouden om het Kanaal en in de Golf van Biscaye heeft het vrij zwaar gestormd en viel veel regen. In de Golf van Biscaye waait 't nog hard uit Nrd.-w. Verder Oostwaarts in Frankrijk valt thans sneeuw. In Duitschland is de lucht grootendeels be dekt. Bij lichte vorst in het midden, matige vorst in het Westen en strenge vorst in het Noordoosten. Ook in Scandinavië is de vorst licht tot matig behalve aan de Noorsche kust die even boven het vriespunt is. Indien de luchtdrukstiiging in de Golf van Biscaye spoedig ophoudt zooals waarschijnlijk lijkt en de hooge druk in het Oosten weer iets toeneemt, kan de vorst wel blijven aanhou den. DE NOOD DER TUINBOUWERS. Men schrijft ons: In het Parkhotel te Hoorn kwamen de af gevaardigden van 5Q{ gemeentebesturen uit West-Friesland bijeen, ten einde besprekingen te houden over de te nemen maatregelen tot leniging van den nood, waarin de tuinbou- boer en N. Hartland, was de heer J. wers verkeeren. Uit de door het bestuur ge- Beeldman uit Bergen uitgenood;~J een^dane mededeelingen bleek, dat het bij regee- spreekbeurt te vervullen voor het, anti-; militairisme. De leiding was aan den heer P. Zwetsman. Spr. hoopte iets te doen in het belang van het algemeen, het doel van het le ven moet zijn het zoo mooi mogelijk te maken, maar niet om het te vernieti gen. Spreker wees hierbij op den oor log van China en Japan en de daarme de gepaard gaande vernietiging van materiaal enz. en vroeg of het geen tijd wordt zich daartegen te verzetten. Hij hoopte hier een kern te vormen. De heer Beeldman behandelde de dienstweigering en den toestand in Veenhuizen. Hij wees hierbij op de on derdrukking van de arbeiders docr het kapitalisme, en gaf een historisch over zicht van de ontwikkeling van het pro ductieproces, dat door de mechanisatie de werkeloosheid vergroot. Hij wees hierbij op den komenden oorlog. Verder behandelde spreker het leven en de behandeling in de gevangenis, wat in een woord genoemd kan worden een marteling, daar de toestand en tucht in Veer.Tuizen nog slechter is dan in Scheveningen. Het eten is haast niet te gebruiken. Het is slecht en onvol doende en de hygiëne laat veel te wen- schen over, wat door spreker met ver schillende voorbeelden uit eigen erva ring werd aangetoond. Zelfs de burger lijke bladen, zooals het Handelsblad, kreeg men met stukken uitgeknipt on der het oog, en zij die ontslagen zijn mogen niet in verbinding zijn met de gevangenen of omgekeerd. Uit de met applaus begroette rede kwam naar vo ren, dat dienstweigering een groot offer is tegen het militairisme. Nog eenigen tijd volgde gedachten- wisseling en daarna werd tot het op dichten van een afdeeling overgegaan, waarvoor zich een 16-tal personen op gaven. Hierna sluiting met dank aan den spreker. ERNSTIG ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Twee dooden en één levensgevaarlijk gewond. Te kwart voor tien hedenmorgen heeft op den onbewaakten overweg op de grens van de gemeenten Houten en Schalkwijk een ernstig auto-ongeval plaatsgehad, waarbij drie slachtoffers te betreuren vallen. De heer T. de Groot, 50 jaar oud, expedi teur te Ameide, reed met een vrachtauto in de richting van Schalkwijk. Bij den onbewaakten overweg zag hij een trein uit de richting Ltrecht naderen. Voor dezen trein stopte hij en toen de trein was gepasseerd, wilde hij den overweg .overrijden. Hij had echter niet be merkt, dat uit de richting Den Bosch even De heer Joh. I. de Burck, vroeger onderwijzer aan de o. 1. school te Zuid- Scharwoude, thans tijdelijk leeraar in Ned. Taal en Letterkunde en Aardrijks kunde aan de Rijkskweekschool ter op leiding van onderwijzers te Zierikzee en tevens aan den hoofdacte-cursus, is door den minister als vast leeraar aan die inrichtingen benoemd, ring van land en provincie verschillende po gingen had aangewend, om betere steun maatregelen voor het tuinbouwgebied te ver krijgen, waarbij dan zoowel de werkgevers als de werknemers moesten worden betrokken. Als eenige concessie is verkregen het te werk stellen van kleine tuinders in werkver-" schaffing. Ten aanzien van het verzoek van den Neutralen Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers, de uitbetaling der door den minister vastgestelde richtprijzen tot den datum van uitkeering door het rijk werd be sloten, daarop niet in te gaan, omdat mag worden verwacht, dat de tuinbouwsteunwet weldra zal functionnee-en. Ook kon nie worden ingegaan op het ver zoek, dat de gemeenten zich garant zouden stellen voor ploegloon en aankoop van mest stoffen, omdat de pogingen, om daarvoor toe stemming van de regeering te verkrijgen slechts vruchtelooze moeite zouden beteeke- nen, daar dit zou ingaan tegen het beginsel der tuinbouwsteunwet, die den tuinbouw via het product wil helpen en niet door een bij drage in de productiekosten. Om de uitbeta ling van den vollen richtprijs verzekerd te krijgen, als de beschikbare 5 millioen niet toe reiken zouden blijken, zal het comité uit de 50 Westfriesche gemeenten alle pogingen in het werk stellen Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de klacht dat de plattelandsge- meentebesturen, die geen bronnen heb ben waaruit belastingen kunnen worden geput, het slachtoffer worden van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Men beschouwde deze klacht als zeer urgent, doch zij dient aan een ernstige behandeling in de vergadering van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten tte worden onderworpen. Aan het comité werd opgedragen een steunplan te ontwerpen voor de tuin bouwers ,die in 't geheel niet of in zeer geringe mate van de voordeelen der Tunibouwsteunwet zullen profiteeren J^EkKOUDHcff' tengevolge van vochtig en koud weer Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bendbultjet van, 20 tabl. 70 ets. en oranjtzakjes van 2 tabl. h 10 ets. GESLAAGD. Bij het door de vereeniging „Mercurius" te Amsterdam gehouden examen van boekhou den is o.m. geslaagd de heer IJ. Best, alhier. Bij het te Den Haag gehouden Rijks examen voor Radiotelegrafist eerste gedeelte, slaagde de heer W. A. J. Hoedjes te Bur- gerbrug. POSTDUIF AANGEVLOGEN. Bij den heer Staagje, Landstraat 52, Is een postduif aangekomen, die een beschadigde vleugel heeft. Het dier is gemerkt A-9182- -3* <3Ö»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2