Agenda JSMicaties (Bucqzdi'ke Stand Stad en Omqevinq. Tüeeckecicht Ifonip kleine tuinen. Bioscopen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, eerste hoofdnummer Brute Krachten (dram.), hoofdrollen Richard Cromwell en Noah Beery; tweede hoofdnum mer De knokploeg (sehshoofdrol Ken Maynard. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De ver liefde loodgieter (amusant), hoofdro len Buster Keaton, Jimmy Durante en Polty Moran. Voor eiken leeftijd. Victoria-theater, tot en met Donderdag el- ken avond half 8. hoofdnummer Movie Cra zy, hoofdrol Harold Lloyd. Toegang voor el- kén leeftijd. Stedelijk Museum Breedst r. eiken dag van 912 en 1 303.30, Zater dag van 91 geopend; Zondags gesloten. Donderdag 19 januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, filmavond Ned Reisvereeniging 7 30 uur, café Kamsteeg te Stompetoren, uitvoering zangvereeniging Crescendo. Vrijdag 20 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, film over het Grootestadsvraagstuk en de jeugd (met toe lichting). 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, rede R van Gaasbeek voor Volksonderwijs; vertoo ning film „Volksonderwijs". Zaterdag 21 Januari. 8 uur, Harmonie, uitvoering gymnastiek- vereeniging Turnlust Dancing Harmonie; 8 uur, Lezing van Ir J. C. van Hoolwerff voor de Alkmaarsche roei- en zeilvereeniging. 7 30 uur. café Kamsteeg te Stompetoren, lezing ir. J. E. Muntinga „Een blik in Sov jet-Rusland" (met lichtbeelden). Zondag 22 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering „De vrouw in het spel" door het Alkmaarsch Tooneel. 7 uur, zaal van Truijen te Grootschermer, opvoering „Er staat geschreven" door de tooneel vereen iging „Thalia". BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alk maar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van resp. 15 SEPTEM BER en 15 DECEMBER J.I., waarbij zijn vastgesteld lo. eene wijziging van het uitbrei dingsplan „West", nut de daarbij behoorende beBeuwingsvoorschrij- ten (gemeenteblad Nr. 1324); 2o. eene verordening tot wijziging der Verordening voor het Stadszie kenhuis (gemeenteblad Nr. 1323). Deze besluiten zijn heden afgekondigd en ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 19 Januari 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOEL MA, Secretaris. 'fitouinciaal 'ïlieuws Bemesting. Wanneer het weer het toelaat maken <ve een begin met de grondbewerking en bemesting van de tuin. Een oordeelkun dige bemesting is een ..aak van niet te onderschatte nbeteekenis. Immers daar door vu'le nwe een tekort aan bepaalde plantenvocdende stoffer, weer aan. Vóór bemesting kunnen we in het algemeen gebruik maken van natuurlijke mest oa stalmest en va nkunstmest. De natuur lijke meststoffen bevatten >aast de eigenlijke plantenvoedende stoffen orga nische resten ,die geleidelijk worden af- gebrqken en ter beschikking der planten komen. Vooral op schrale gronden zal men dan ook steeds de voorkeur geven aan een bemesting met staln.est. Door de bovengenoemde organische res en wordt de structuur dezer gronden dan ook aamerkei ijk verbeterd Droge gron den worden daardoor meer vochthou- dend en stijve gronden meer doorlatend Gronden ,die in dit opzicht zeer gunstig zijn, z.g humusrijke gronden, kan men met succes met enkel kunstmest bemes ten. Overigens dienen we er wel reke ning mee te houden dat we in de meeste gevallen veel gemakkelijker kunstmest dan stalmest kunnen gebmiken. en zal dit vak van invloed zijn op onze keuzen In veel gevallen zou een bemesting met stalmest de voorkeur verdienen, waarbij dan kunstmest als aanvulling zat kuti- nen gebruikt worden Bij het gebruik van deze laatste hebben we het n.1. in onze macht een bepaalde stof afzonder lijk te geven, waarbij we rekening hou den met de bijzondere behoeften van sommige gewassen. Overigens zorgen .ve in het algemeen voor een rijke bemes tir.g. Van stalmest gebruiken we een kub. M per are; deze mest wordt bij het spitten gelijktijdig ondergewerkt, terwijl we er rekening mee houden dat deze mest op droge gronden dieper moet wor den ondergewerkt, dan op vochtige Bij gebruik van kunstmest kunnen we eerst spitten, daarbij de grond ruw in de steek moet blijven liggen Hierover de noodige kunstmest uitgestrooid en met een sg, riek of hark met de bovengrond ver mengd Van kunstmest gebruiken we stikstof, fosfor .kali en kalk Over een kalkbemesting schreven we reeds Stik stof geven we in de vorm van chilisal- pete rof zwavelz amm. Hiervan nemen we resp. 8 en 6 K G Fosfor geven we liefst als superfosfaat, waarvan we 12 tot 14 K G. gebruiken, kali in den vorm van patentkali. Hiervan nemen we onge veer 10 K.G. (alles per are.) MEDEMBLIK. - Trein gederailleerd. Dinsdagavond is de lokaal tmn naar Me- demblik. welke te 6 16 van Hoorn vertrekt, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, een paar honderd meter buiten het Hoornsche stationsemplacement gederail leerd. De locomotief en twee wagons kwamen buiten de rails ie staan Vermoedelijk door de nog matige snelheid hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De materieele schade was ook niet zeer groot, doch doordat een der wagens dwars over de rails was geschoven, ontstond er groote ver traging in het treinverkeer. De lijn naar Enkhuizen was n.1. geheel versperd waar door de passagiers van de binnenkomende en vertrekkende treinen waren genoodzaakt op de plaats van het ongeval over te stap pen. Direct werd met het opruimingswerk een aanvang gemaakt en te pl m. half negen waren de beide wagens weder in de rails gebracht; later is het ook gelukt de locomo tief in het spoor te krijgen Jngeionden Stukken Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname in ae rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte Redactie! Na de lezing van Uw onderschrift bij de bijlage van B. en W. van Alkmaar, betreffen de het verzoek tot stichting van een bizondere neutrale school, ontsnapte wij onwillekeurig een „Bravo"! Als ex-onderwijzer bij het openbaar onder wijs sympathiseer ik maar matig met de zoo genoemde Pacificatie op onderwijsgebied, vastgelegd in de Wet van 1920, aangezien de ver doorgevoerde splitsing het onderwijs slechts duurder en minder goed kon maken, vooral in kleine gemeenten. Nadat van verschillende zijden echter een tamelijk ruim gebruik is gemaakt van de ge legenheid tot stichting van bizondere scholen, komt het mij toch wel hoogst onredelijk voor. andere burgers te belemmeren, eveneens van het recht gebruik te maken. Ook dezen zullen immers terecht van meening zijn, dat zij beter zorg kunnen dragen voor het onderwijs hun ner kinderen, dan oersonen die daar gema tigd onverschillig tegenover staan, hetwelk natuurlijk met een deel der raadsleden het ge val is. Een onderwijsinrichting, waarvan men zelf geen gebruik wenscht te maken, kan niet de volle belangstelling bezitten. Het geeft dus m. i. blijk van een bekrom pen opvatting, het bewuste schoolbestuur op dusdanige wijze tegen te werken, te meer daar dat bestuur genoegen neemt met de beschik baarstelling van een bestaand gebouw. De financieele bezwaren zijn daardoor grootendeels opgeheven. Trouwens, hierover heeft men eerder ook slechts weinig verno men. Ik hoop dan ook met U, geachte redaetie, dat recht en billijkheid zullen zegevieren op partijdige denkbeelden. Inmiddels met beleefde groeten, hoog achtend, Uw dw. L. REUVERS. Dirkshorn, 17 Januari 1933. GETROUWD: Theodoris Korver en Johanna van G^a len. Johan Horst en Aleida Ebels. GEBOREN: Anna Geertruida d. v. Heije van der Post en Wilhelmina Blokdijk Johannes z. v Pieter Rijstman en Agatha Balder. Ma ria Geertruida d v. Petrus Bijl en Cornelia Bleeker. Emmigje Gerdina d. v. Jacobus van der Flier en Aaltje Lagerweij. OVERLEDEN; Hendrik de Vries 66 jaar. Cornelia Slot gehuwd met Teunis Basjes 74 jaar. Aaltje Schaar gehuwd met Nicolaas Waag- meester 80 jaar. EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. De commissie voor de verstrekking van extra-hulp aan werkloozen, waar voor het Nationaal Crisis Comité een bijdrage verleent, is in overleg met de desbetreffende centrales van werk gevers en we-knemers in Alkmaar als volgt samtngesteld: T Bonsema, voorzitter; P v d Waal; C Best; M Duinmaijer; N Schats; P Franssen P Piersma en A. Kleijmoor, secretaris. Doelenstraat 28. De commissie zal zoo spoedig mog lijk op de talrijke in behandeling zijnde aan vragen een beschikking nemen. Zoo men daartoe niet is opgeroepen, bestaat er geen gelegenheid tot persoonlijk be zoek bij den voorzitter, de leden of len secretaris der commissie Wie zich nog niet heeft aaneemeld en meent voor een verstrekking van extra hulp in aanmer king te komen, moet daa-toe een schrif telijke aanvrage indienen bij den secre taris der commissie. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Eervol ontslag verleend aan den heer D. de Boer Dzn. Aan den heer D. de Boer Dzn. te Stompe toren is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van den Hoogen Raad van Ar-" beid onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Als lid is nu benoemd dr J. G. Oortwijn Botjes te Oostwold (Old.) en als plaatsver vangend lid dr. H. Molthuysen te 's-Graven- hage. COLLECTRICE STAATSLOTERIJ. Mevr. J. M BakkerRomunde alhier is benoemd tot collectrice der Staatsloterij. In gelijke functie hier ter stede is benoemd mevr. M. J. F. BrouwerKraft te Bergen (N.-H.) CURSUS GROENTENTEELT AAN DE LANDBOUWHOOGESCHOOL TE W AG EN INGE N. De heer ir. J. G. Hazeloop alhier is voor het tijdvak 1 Jan. 1933 tot 1 Jan. 1934 wederom belast met het geven van een cursus in groententeelt aan de landbouwhoogeschool te Wageningen. rrisch ok eetiho^'l BEEEDIGD. De rechtbank alhier heeft heden ge- eedigd als makelaar in vlicgtuigmate- riaal den heer G. Th. Cordbeek, gepensi- onneerd vliegtuigmaker, wonende te Schoorl, Laanweg 119. ADRES TEGEN HET DUBBEI STEMPELEN. Men verzoekt ons er nog even de aandacht op te vestigen dat het adres tegen het dubbel stempelen niet alleen afkomstig is van het plaatselijk Arbeidssecretariaat, maar ook van den Alkm. Bestuurdersbond en den RK. Werkliedenbond „Sint Willibrordus". PRINSES JULIANA OPENT EEN KOLONIEHUIS. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal H K. H. Prinses Juliana het nieuw ge bouwde Christelijke Vacantie koloniehuis te Egmond aan Zee officieel openen. Deze plechtigheid zal plaats vinden op 1 Februari des namiddags 2 uur. Dit gebouw zal den naam dragen kolonie huis „Prinses Juliana". TEGEN DE NEUTRALE SCHOOL- VEREENIGING. Aan den raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden: Naar aanleiding van het schrijven, dat door het bestuur der Bijz. Neutrale School- vereeniging aan Uw Raad is verzonden, ach ten onaergeteekenden, de personeelen aer le en 8e Gemeentescholen, het noodzakelijk het volgende te Uwer kennisse te brengen. Het bestuur meent de onjuistheid van enke le argumenten van B. en W. ie kunnen aan- toonen met beweringen, die dermate verdacht- makend zijn voor het personeel der genoemde scholen, dat zij het noodig achten daartegen met klem te protesteeren. De verklaringen, die de hoofden van scho len en de onderwijzers van de ouders hebben verkregen, waren het resultaat van behoor lijke besprekingen, waarbij noch met vrees aanjagende noch met krachtige overredings middelen is gewerkt. Integendeel het bleek steeds, dat de menschen door het onophoude lijk aandringen van het bestuur 7 a 8 maal kwam men vaak de menschen lastig val len tenslotte maar hadden geteekend zon der te weten, welke consequenties hieruit voort zouden vloeien. Niet de onderwijzers, maar het bestuur deed onjuiste mededeelingen. Zoo bleek o.a dat meerdere ouders met hun handteekening niet anders bedoelden dan een protest tegen het plotseling opheffen der Meisjesschool, dat andere ouders hun handteekening gege ven hebben na de verzekering van het be stuur, dat de nieuw op te richten school een meisjesschool zou zijn, sterker nog, dat door bestuursleden is gezegd, dat de ouders zich door de handteekening niet verplichten hun kinderen naar de nieuwe school te zenden Verder is ons bekend, dat bedoeld bestuur handteekeningen heeft verkregen door de ver zekering, dat de nieuwe school een volledige zesklassige school met 6 leerkrachten zou worden, terwijl het bestuur reeds 22 Nov. een aanvrage voor een driemansschool indiende (zie Gemeenteb ad No. 4). Nog heeft men als onjuist argument ge bruikt, dat de le Gemeenteschool zou opge heven worden en de 8ste Gemeenteschool naar de Keetkolk in het afgekeurde school gebouw zou worden verplaatst. Wij tarten het bestuur, daartegenover te plaatsen de bewijzen, dat wij, onderwijzers, onware mededeel ingen aan de ouders hebben gedaan en indien het mogelijk ware dat Uw Raad ging onderzoeken, wat door de onder wijzers bij hun bezoeken is gezegd, zouden wij dat zeer toejuichen. Dat er ouders zouden rijn. die de verkla ring hebben gegeven, dat zij hun kinderen niet naar de bijzondere school zouden sturen, ui' vrees, dat hun kinderen, gedurende den tijd, dat zij nog op de openbare school zou den moeten blijven, de dupe zouden worden, is een insinuatie aan het adres der onderwij zers. van zoo laag allooi, dat wij het noodig achten, ter verdediging van onze eer als on derwijzer ten overstaan van Uw vergadering daartegen een krachtig protest te laten hoo- ren Ten slotte werpen wij verre van ons de be schuldiging a'sof wii de neringangst hebben opgewekt. Wij zouden de bewijzen kunnen leveren, dat juist het bestuur zi:h daaraan heeft schuldig gemaakt. Namens boven,r,,n(H>mde oersonee'en, J. ZWARTEVFEN. J. G. VAN BURKF.N. DE GROOTE DAG OP DE IJSBAAN DE QUINT. Men schrijft ons: Het bezoek was overweldigend, meer dan 2500 bezoekers hebben genoten van de ouderwetsche Ho'landsche ijssport en nog was het op het 8 H.A. groote terrein niet zoo vol of alle schaatsenliefhebbers konden naar harte genieten van de sport. Een aantal jongelui wilden het Hockey spel beoefenen en direct werd hun den Zuid westhoek aangewezen waar zij zonder hin der te veroorzaken aan de andere rijders hun spel konden beoefenen. Wel een bewijs dat een ijsbaan met een oppelblakte als die van de Quint gelegenheid biedt aan iedere spon te doen. Reeds zagen wij velen hardrijders in den dop zich oefenen voor den a.s. Bondsdag, wie zou dat niet willen, uit komen voor zijn club om daarbij de kans te loopen als men een goeden tijd maakt tot de uitverkorenen te mogen behooren om ook eens voor de K N. S. B. uit te mogen komen in het buiten 'and. bgj-id&dz r. ^^moedyke or AJIe apcih en drog OW-O.Ó5- 2.10 p.fLcon. Ook de liefhebbers van schoonrijden wa ren zich aan het oefenen, immers de a.s. Bekerwedstrijden van den IJ. H. N. zijn in het verschiet.. Toch is de jeugd op dit oogenblik meer in de richting van hard, dan van schoonrijden werkzaam. Wij mochten op den baan aantreffen de burgemeester van Oudorp, die daar voor zijn werklooze inwoners een succes mocht boeken. Niet alleen dat het Quintbestuur zijn Ed. direct een gift deed toekomen voor het crisiscomité in Oudorp maar tevens boekte de burgemeester het succes dat een tiental werkloozen uit zijn gemeente direct een aanstelling kregen naast de circa 15 werkloozen die reeds tewerk gesteld waren. Immers de baan zelf ligt gemeentelijk in Oudorp. Ook de stadsbussen zullen zich de tijdelij ke instelling van dezen dienst niet beklagen, het vervoer was zeer druk. Alleen voor Alkmaar's gemeentebestuur ligt de Quint aan het andere einde der we reld al is de afstand van de Fa. Vroom en Dreesmann naar de Quint niet grooter dan naar een andere baan buiten de gemeente. Maar 2500 bezoekers wisten wel dat de Quint hun baan was. Het bestuur van de Alkmaarsche ijsclub en van de IJsclub Omval hebben blijkbaar goed gezien met de oprichting en het in ex ploitatie brengen van deze goed geoutilleer de ijsbaan. DE QUINT VOOR DE SCHOOL KINDEREN. B. en W. van Alkmaar hebben vanmiddag aan het bestuur der ijsbaan „De Quint" de toezegging gedaan, om (indien de baan goed is) morgenmiddag de kinderen van alle scho len ijsvacantie te geven. Wanneer de kinderen van de openbare en bizondere scholen morgenmiddag ijsvacan tie krijgen, kunnen zij, wanneer zij den leeftijd van 12 jaar nog niet bereikt hebben, voor 5 cent een toegangskaart voor „De Quint'' krijgen. LOONSVERLAGING EN NOO ONVERANTWOORDELIJK LANGE DIENSTTIJDEN VOOR HET SPOORWEG-PERSONEEL. De afdeeling Alkmaar van de Centrale Bond van Spoor, Tram, A. T. O. en v. Gend en Loos-personeel, in vergadering bijeen op 18 Januari j.1. om de loonsverlaging, voor- festeld door de Directie der Nederlandsche poorwegen, met elkander te bespreken, kon, ook na de uiteenzetting van een daartoe op verzoek der afdeeling overgekomen hoofd bestuurslid, geen enkel argument vinden om de na 1921 steeds opvolgende verslechterin gen ook het thans voorgestelde te moéten accepteeren, terwijl tal van levensmiddelen, belastingen en de huurgelden van woningen op peil blijven en dikwijls nog stijgen door regeeringsmaatregelen Bij groote meerderheid van stemmen was men het er over eens, dat de houding van den Peisoneel-Raad om wederom over loonsver laging met de directie te gaan praten niet goedgekeurd kan worden, terwijl momenteel het loon van een spoorman met zijn gevaar vollen arbeid en buitengewoon ongeregelde werktijden en daardoor duurdere levenswijze met geen enkelen anderen tak van dienst in het openbare leven vergeleken kan worden. Gevaarlijk acntie men vervolgens het prijs geven van het Z. en O -fonds door het laten betalen van de contributie der huisgenooten. Door den mogelijken grooten toeloop van nieuwe leden die niets voor hun gezin be hoeven te betalen, zal ook dat fonds top zwaar worden, evenals het pensioenfonds der Ned. Spoorwegen, waarvoor men slechts korten tijd premievrij pensioen garandeert. Geen vertrouwen had men in de samen stelling van het nieuwe Reglement-Dienst voorwaarden welk Juli 1933 uiteindelijk haar beslag zal krijgen en waarin tal van ver slechteringen opgenomen kunnen worden, ondanks de toezegging van de directie dat tot en met 1935 geen nieuwe loonsverlagin gen opgelegd zul'en worden. Den aange wezen afgevaardigden werden opgedragen zich op 30 Januari a.s. op het congres van den C. B. te verzetten tegen iedere verdere loonafbraak naast een door de wet nog toe gelaten werktijd /an 14 uren dienst met een „rust" van 10 uren dienst op locomotief en treinen, terwijl een gemiddelden 8-urigen werkdag zeker voor frt spoorweg-personeel met zijn gevaarvollen en verantwoordelijken tak van dienst geboden is ook in het belang van het steeds grooter wordende aantal werkloozen. NEDERLAND—FRANKRIJK. Gisteren hield de heer Jean—Richard Block voor de afd. Alkmaar van het Genoot schap NederlandFrankrijk een lezing over het onderwerp: La Prose moderne fran^aise In het algemeen \rt>rdt gedacht, dat het proza de eenvoudigste en mees' directe uit drukkingsvorm is Dit is niet juist. Niet het proza, maar het vers is de primitieve vornj. Het proza is voor de voiken, die lezen kunnen en dus niet behoeven te onthouden. De pri mitieve mensch voor wien elke levensuiting een ritus is, heeft behoefte aan rythmische uit drukkingsvormen, dus zang en dans Hij denkt en spreekt in verzen. Veel later dan de poëzie ontstaat het proza; als bewijs hiervoor diene het volgende: de eerste romans zijn geschreven in de Alexan- drijnsche beschavingspériode. Bij de invallen der Germanen werd deze kunstvorm onder broken en is nas na vele eeuwen, toen de Westersche barbaren op hun beurt een hoo- ger beschavingspeil hadden bereikt, weer te voorschijn gekomen. De twee eerste groote Fransche proza schrijvers zijn geweest Montaigne en Rabe- lais. Zij hebben het proza zijn waardigheid teruggegeven. Maar dit was niet genoeg. Het naar waarnemingen, verricht in den morgen van 19 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. j Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780,5 mM. te Sodankyla. Laagste barometerstand 7491,1 mM. te Seydisfjord. Verwachting, geldig tot den avond van 2C Januari: Zwakke tot matig Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind; nevelig tot betrokken; wei nig of geen neerslag; temperatuur om het vriespunt in het Zuiden en Westen. In het Noordoosten lichte vorst. Weeroverzirht. De drukstijging in het Westen bleef nog aanhouden, maar op het vasteland is de ba rometer ook sterk gestegen. In den kern van den hoogen druk in Finland steeg de baro meter boven 780 mM. en ofschoon de vorst in Duitschland, Frankrijk, België en ons land afnam, bleef de temperatuur overal, be halve in West-Frankrijk, onder 0 graden. Zelfs op de Britsche eilanden is nog Iets meer vorst dan gisteren. De vochtige lucht stroom, die boven de koude lucht tot boven Duitschland is uitgebreid, schijnt niet vol doende krachtig om neerslag van belang in onze omgeving te geven, maar veroorzaakt een uitgebreid gebied van mist even onder 0 graden met rijpvorming. De gisteren ver wachte drukdaling in het Westen vertoont zich nu bij Valentia in Ierland, zoodat na één of twee dagen van temperatuur om het vriespunt de kans op vorst weer toeneemt. In Noord-Scandinavië is de temperatuur ge daald tot 29 graden Celcius onder nul. Bij na overal is de lucht nog betrokken of ne velig en alleen in de Golf van Biscaye waait het matig tot krachtig uit Noordwést. proza moest een zelfstandige kunstvorm worden met eigen innerlijke wetten. Hiertoe moest het nog een evolutie van drie eeuwen doormaken. Om deze ontwikkeling te illus- treeren. las sp:. achtereenvolgens een blad zijde van Perrault en een van Mallarmé, waarin het verschil treffend uitkwam tus- schen de eenvoudige verhaaltrant van de 17e eeuw en de beeldrijkdom van de 19e. Régnier, Racine en Voltaire hebben achter eenvolgens de taal gezuiverd totdat zij kris talhelder, maar ook volkomen kleurloos was geworden. Zij was als een vloeistof, die zoo lang is gefiltreerd, tot elke neerslag is ver- dwenefi. Een taal die zich meer leende tot verstandelijke redeneering dan tot gevoels expressie. De grootste dichter der 19e eeuw, Hugo heeft weer nieuwe rijkdom aan de taal ge geven en deze ontwikkeling heeft zich in de honderd jaai die sindsdien verloopen zijn, steeds sneller voltrokken. Na de pauze liet spr. deze ontwikkelings- a. h. w. aan het oog der aanwezigen voorbij trekken door drie karakteristieke citaten, uit Uu coeur simple \an Flaubert, uit la Prière sur 1'Acropole van Renau en uit La Mort de Veuise van Barrès. De ironie van Flaubert wordt bij Renau spot en bij Barrès een soort turlupinade. Al heeft dus de taal gewonnen aan rythme, aan kleur en klank, er is niet al leen winst. Vervo'gens citeerde spr. een frag ment van Péguy, wiens herhalingen het effect maken van hamerslagen op een aambeeld, daarna Maurras. chef der neo-klassieke school met zijn voorliefde voor archaïstische vormen en tenslotte het symbolistische, musicale proza van Gidc. De taal is tegelijk verrijkt en verarmd, Het proza dient een tweeledig doel: het is zoowel dagelijksche spreektaal als kunstuiting. Het zal Marce] Proust zijn die het weer op eer hooger plan zai brengen. Een der oorzaken van deze evolutie is het feit, dat een auteur tegenwoordig voor een veel grooter pub'iek schrijft dan vroeger. In de 17e eeuw was er alleen het hof en de ge goede burgerij. Nu moet een schrijver ziet specialist eren "Er zijn twee soorten pub'iek. Pierre Hampe beschrijft tiet volksleven in poëtische taal. Zooals spr. aan het eind van zijn interes sante voordracht opmerkte er is een précieux ouvrier zooals er was een iprécieux bour geois. Adr B. FAILLISSEMENTEN. bs- De rechtbank alhier heeft heden faillissement verklaard: H de la Bye te Westwoud; rechter commissaris mr. J. Krabbe, curator mr. C. Smal; Jochem Smid te Bovenkarspelrecb- ter-commissaris mr W. Ubbens, curator mr Windhausen te Hoorn; E Alberda, reiziger te Heiloo, Heeren- weg 230; rechter-commissaris mr. A. M- Ledeboer te Bergen, curator mr. G A. de Lange. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtut* gen en andere voertuigen te 16,51 uur licht op- VRAGEN AAN DEN RAAD. 'De heer H. C. Stoutjesdijk, lid van aen Raad, heeft aan B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan den heer Gerling. onderwijzer aan de 8ste Gemeenteschool, wo nende aan den Kanaaldijk, gemeente Oudorp, is aangezegd, dat hij te Alkmaar woonachtig moet zijn? 2. Welke personen in gemeentedienst wonen mede buiten de gemeente Alkmaar?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2