Groote brand te Rotterdam. Buitenland ^Binnenland toenam, buiten te houden. Maar dit verbod van toegang kon niet gehandhaafd blijven en het werd dan ook opgeheven. Sedert dien heeft er een oponhoudelijk défilé plaats van katholieke geloovigen voor de grot, die kaar sen offeren, een geldstuk werpen in een offer blok en die in gebeden en devote overpeinzin gen verzonken blijven. Aan het hek is een be richtje opgehangen, waarin verboden wordt te fotografeeren. Dit geldt alleen voor 's avonds, als de minigte verzameld is en het magnesiumlicht de menschen verschrikt of wel tot allerlei vergissingen aanleiding geeft. Zoo is het reeds gebeurd, dat volwassen per sonen meenden de verschijning ook te hebben gezien, in een lichtstraal, omgeven door een wolk. Wat niet anders was dan het bliksem licht van een fotograaf Terwijl anderen den weerschijn van een stralend autolicht voor het visioen aanzagen DE SCHEEPVAART OP DE ELBE, INFLUENZA OP VISSCHERS- SCKEPEN. SMOKKELENDE MEISJES, NEDERLAND TOT VOORBEELD GENOMEN. Een Deensch Zuiderzeeplan. teili;«_j >-nolland brengt een offer van een ard om de Zuiderzee droog te maken". DE DOODENDE RADIO. Zenuwziek en levensmoe. DE GOUDVONDSTEN IN KENYA. OM SINGER'S NAAIMACHINES. E>e heer Rappard was als ingenieur der marine van 1895 tot 1 Januari 1900 werk zaam bij den bouw van een groot aantal vaartuigen, als de „Friesland". „Gelderland" „Van Gogh" en andere kleinere. Winkel, kantoren en magazij nen in vunr. Drie etages weggebrand. Met alle verkeersmiddelen worden ware bedevaarten georganiseerd naar Beauraing en op zekeren avond waren ruim 20 000 per sonen aan de grot vereenigd, luidop biddend, godsdienstige liederen zingend, zich voorbe^ reidend tot een ware godsdienstige extase, tot het oogenblik waarop de kinderen komen om de verschijning waar te nemen. Welke atmosfeer in het ?1 aasje hierdoor is «ntstaan, wat men hoort en ziet, en onze ver dere indrukken schrijven wij u in een volgen den brief. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duit- sche regeering na een diepgaand onderzoek de houding van haar delegatie heeft goedge keurd en door haar diplomatieke vertegen woordigers de betreffende vreemde regeerin gen op 14 Januari j.1. een nota heeft laten overhandigen, waarin de motieven worden uiteengezet voor de afwijzing van de Odei scheepvaart-acte. Onder de bemanningen der voor IJsland liegende vischersscheren. meest Engelschen is een ernstige griepepidemie uitgebroken Vele schepen moesten in IJslandsche havens binnenvallen. Negen tiende der bemanning is ziek. De opvarenden der IJslandsche sche en zijn tot nu toe gespaard gebleven. De Engelsche schepen „Sicyon uit Grims- by, dat juist in een IJslandsche haven in qua rantaine heeft gelegen en weer was vrijgege ven, is aan de Noordkust gestrand en volko men lek geslagen. De bemanning kon worden gered Onder de velen die een bestaan zoeken in den smokkelhandel tusschen Italië en Zuid- S'avië, aldus de N. R Crt., bevinden zich eenige jonge meisjes, die van Fiume ui* ga- lantedieën en geld in Zuid-Slavië binnen smokkelen. Dagelijks komen de meisjes over de grens en zij zijn goede maatjes geworden met de douane-beambten. Een der meisjes heeft echter naijver opge wekt tusschen twee beambten en dat werd haar ongeluk. Toen zij op zekeren dag te veel sympathie aan den dag legde voor den een werd de ar der kwaad en gelastte haar den inhoud van haar tasch te laten zien. Een bedrag van bijna 250 grulden kwam 'e voorschijn, dat het meisje uit Zuid-Slavië Italië wilde binnensmokkelen. Het geld werc in beslag genomen en het meisje in arrest ge houden. MIST BOVEN HET KANAAL. Gisteren hing boven het Kanaal een zeer dichte mist, waardoor de scheepvaart ge durende een groot gedeelte van den dag gehed was stilgelegd Boven Londen woedde gisteren een hevige sneeuwstorm, die ge paard ging met de kouoste temperatuur, die tnen in Engeland in dezen winter beeft ge had. Op vele plaa'sen in de stad stond het verkeer bijna geheel stop. Een dikke mist heeft gister de scheepvaart in het Kanaal in het ongereede gebracht. Het vertrek van de Berengaria naar New York is uitgesteld, terwijl de Aquitania en andere schepen bij het eiland Wight zijn opgehou den. Het Deensche blad „Berlingske Tidende" niaakt melding van een plan, dat door vier bekende Deensche ingenieurs bij den premier otauning is ingediend, om het water tusschen eilanden Sjaelland (Seeland), Bogo en Moen af te sluiten en droog te maken, waar door een gebied van ongeveer 12.000 H.A. tand aan Denemarken zou worden toege voegd. (Ter vergelijking diene dat het volle dige Zuiderzeeplan de droogmaking var meer dan 200.000 H.A. beteekent en dat reeds drooggemaakte N.W. polder 20.000 A. beslaat.) In dit plan wordt de afsluiting en droog making van de Zuiderzee als voorbeeld ge- ttoemd. Het denkbeeld is afkomstig van eer der vier ingenieurs, hoofdingenieur Warming, die eenige jaren geleden de Zuiderzeewerken dezocht en zoo op de gedachte kwam ergelijks in zijn land te beproeven, ten der andere ingenieurs ging later even *«ns naar Nederland om na bezichtiging uiderzeewerken de plannen te kunnen Werken. De toestand van den bodem ter plaatse ?f.r het werk wil utivoeren is juist 'de als in Nederland, zoodat naar ingenieur aan het blad meedeelde de 7 Scn met de droogmaking van de Zuider- uitstekend als voorbeeld kunnen worden genomen. -.Berlingske Tidende" geeft naar aanlei- tWn Vtn v'* p'an' 'n een opschrift het afivüuj- tuiderzeeproject wordt genoemd van J £en van dc Zuiderzeewerken, o.a. over h Polder, en een uitvoerig artikel onsrwrf1 ,it'n£ en dc droogmaking met als r'ft „Holland brengt een offer van im /Ja 7...'Ji i.1. der uit- de- deze erva- Een gebrekkige vrouw te New-Yoric heeft zich, volgens Reuter, van het leven be roofd, omdat zij de radio van haar buren niet kon verdragen! Drie jaar lang was de vrouw reeds zieke lijk en het laatste jaar zat zij in een rol stoel, zonder ooit het huis te mogen ver laten. Zij trok zich in haar stoel naar het venster van haar op de zesde verdieping ge legen kamer en liet zich uit het raam op straat vallen, waar zij dood werd opge nomen. In een achtergelaten brief had zij ge schreven: „De nooit ophoudende radio heeft mijn zenuwen geschokt en mij het leven on- verdragelijk gemaakt". In Amerikaansche gezinnen is het n.l. ge woonte om de radio al heel vroeg in den ochtend aan te zetten en den heelen dag te laten spelen, waarbij men overladen wordt met jazz-muziek, komische voordrachten en allerlei soort reclame. Het Engelsche ministerie van koloniën deelt mede, dat de recente goudvondsten in Kenya voor de kroon zijn. Verklaard wordt, dat de ontdekking van goud van zeer groot belang voor Kenya is De plaatselijke autoriteiten hebben toegezegd de politiek, welke thans moet worden gevolgd om de goudhoudende velden te kunnen exploi- teeren, nauwkeurig te overwegen. Voor het technische gedeelte hebben zij zich verzekerd van de adviezen van Sir Albert Kitson, een vooraanstaand geoloog. Van groot belang is het er oor te zorgen, dat iedere inboorling wiens grond noodig zal zijn voor het mijnon derzoek schadeloosstelling zal ontvangen. ABD EL KRIM AAN HET WOORD. Volgens „El Socialista" heeft Abd el Krim er in een schrijven zijn vo doening over uit gedrukt, dat de republiek in Spanje was ge vestigd „Wanneer Spame eenige jaren gele den geleid was geworden door de mannen, die op het oogenblik regeeren, zou er waar- schijnlek geen oorlog in Marokko zijn ont staan. De republiek brengt voor de toekomst vrede en samenwerking tusschen het be schermd? en beschermende volk. De inboor lingen hebben nooit haat gevoeld jegens Spanje, hoewel zij gedwongen waren zijn soldaten te bestrijden". DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Communisten in de provincie Kiangsi. Volgens mededeeling van den consul te Serom Kionkiang hebben communisten Lin Sjoen bezet, een belangrijke plaats in de pro vincie Kiangsi, welke op 80 mijlen ten Zuiden van Kan Sjang is gelegen. Deze laatste plaats wordt thans bedreigd door de gecom bineerde Communistische strijdkrachten. OPNIEUW BIJEENKOMST VAN HOOVER MET ROOSEVELT. Het Witte Huis deelt mede, dat Roosevelt op de doorreis naar Georgia morgenochtend om 11 uur opnieuw een bijeenkomst met Hoo- ver zal hebben. Hoewel geen enkele Inzonder heid wordt medegedeeld, wordt aangenomen, dat de samenkomst plaats heeft op initiatief van Hoover, daar Hoover er naar streeft on verwijld voorbereidingen te treffen voor de Economische Wereldconferentie en het weer aan de orde stellen van de schu'denkwestie en de regeling dezer aangelegenheden wil uitstellen tot na 4 Maart. Naar uit Albany wordt gemeld, heeft Roosevelt bekend gemaakt, dat hij Hoover s uitnoodiging tot een Vrijdag te houden be spreking heeft aangenomen. De kantoren van de naaimachinefabriek van Singer te Yokohama zijn gister door een groote menigte aangevallen en gedeeltelijk vernield. Veertig personen werden gewond; 50 gearresteerd. Dit incident zou niet moeten worden opgevat als een anti-Amerikaansche daad, doch als een sympathiebetuiging met de Japansche employé's der maatschappij, die sinds geruimen tijd in staking zijn. De Amerikaansche ambassadeur heeft in verband met deze gebeurtenis bij het ministe rie van buitenlandsche zaken geprotesteerd en verklaard, dat dit voorval in Amerika groote opwinding zal veroorzaken. De Amerikaan sche ambassadeur eischt een strenge bestraf fing van de schuldigen. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft toegezegd de zaak te zullen onderzoeken. Van niet-Japansche zijde wordt verklaard, dat de Japansche politie zich bij de gebeur tenissen te Yokohama zeer terughoudend heeft betoond en niet voldoende is opgetreden Japansche instanties verklaren, dat het ge val aangezien het geen feit is van buiten- landsch politiek belang, maar een sociaal conflict niet door het Japansche ministe rie van buitenlandsche zaken, maar door de bevoegde andere Japansche autoriteiten moet worden onderzocht. Ook de Japansche vak- vereenigingen hebben besloten de aange legenheid te onderzoeken. Zij beweren, dat de directie der Singer-fabriek te Tokio onrecht vaardig heeft gehandeld. SMOKKELAARS EN VARKENSWET. Zij snijden den beesten de gemerkte ooren af. Er worden veel varkens over de grens naar België gesmokkeld. Er gaan duizenden ongemerkte varkens de grens over. Maar ook gemerkte varkens werden er ge smokkeld. Maar dat was gevaarlijk, want de Belgische ambtenaren herkenden aan de ooi- merken der varkenscentrale dat het Neder- landsche varkens waren en zij werden in be slag genomen. De smokkelaars sneden daar na eenvoudig de beesten de gemerkte ooren af! De Belgische autoriteiten maken nu in die gevallen proces-verbaal op wegens dieren mishandeling. Doos 30-60,Tube 80ct Bij Apoth.cn Drogisten De ongemerkte varkens, die nog in groote kwantums te koop schijnen, worden in luxe auto's vervoerd. 'Dezer dagen botste zoo'n luxe auto in volle vaart te Wuestwezel tegen een bierwagen en daarna tegen een paal. De twee inzittenden liepen weg. De gendarmen namen den wagen in beslag en binnen zaten 27 levende varkens saamgeperst! Zoo worden er volgens het „Dagbl. v. Nd. Brab", dat dit alles vertelt, massa's varkens over de grens gebracht. EEN SECRETARIS, DIE VALSCHE KWITANTIES SCHREEF De secretaris van de afdeeling Olst der Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders heeft, naar gemeld wordt, zich schuldig heb ben gemaakt aan oplichting en valschheid in geschrifte ten nadeele van de vereeniging. De man maakte er steeds werk van zelf rekeningen te voldoen in plaats van den pen ningmeester en liet er zich toe verleiden, val- sche en vervalschte kwitanties in te dienen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Het derde slachtoffer van het onge luk te Schalkwijk. Gister is ook het derde slachtoffer van het ongeluk op den onbewaakten overweg te Schalkwijk, de heei» T. de Groot uit Ameide, die naar de rijksklinieken te Utrecht was ver voerd, aan de bekomen verwondingen over leden. GEPANTSERDE DUITSCHE SMOKKELAUTO IN BESLAG GENOMEN. Had een vrachtje uit Nederland gehaald. Een smokkelaar aange schoten. Het is den beambten van het douanekan toor Rheindahlen in samenwerking met de Kriminalpolizei uit Gladbach gelukt een be ruchte smokkelbende te arresteeren. Het zijn de groot-smokkelaars Sommers en zijn beide handlangers Sommer en Schmitz, alle drie uit München-Gladbach. Het was de douane ter oore gekomen dat deze bende een zwaar gepantserden wagen in een garage gestald had. De grensbeambten legden zich in de nabijheid van de garage op den loer. Om streeks middernacht betraden de drie perso nen de garage en maakten voorbereidingen voor het vertrek. Plotseling betraden ook de douane-beambten de garage en bedreigden de sluikers met hun revolvers. De overv was zoo verrassend dat de smokkelaars geen gebruik meer konden maken van hun vuur wapenen. Toch probeerde een van hen nog te ontkomen, doch een schot van een der douanen trof hem in het been, zoodat hij zijn vlucht moest opgeven. Alle drie smokkelaars waren zwaar bewapend met legerpistolen. In den wagen bevonden zich 1600 pond si- garettentabak, frauduleus uit Nederland bin nengevoerd. De wagen, een omgebouwde achtcvlinder-personenauto, bleek geheel met 6 c.M. dikke staalplaten gepantserd te zijn, zoodat de wagen vrijwel kogelvrij was. Be halve een gepantserde benzinetank was nog een reservetank naast den motor ingebouwd. De wapens der douane zouden voor dezen wagen, wel de zwaarst gepantserde die tot nog toe in beslag genomen is, absoluut on voldoende geweest zijn. De smokkelaars worden nog verdacht van de smokkelaffaire bij Himmelgeisterveer, waar een der douanen getroffen werd. CONFLICT BIJ N.V. VAN VLISSINGEN'9 KATOENFABRIEKEN. Dinsdagavond hebben de arbeiders van „St. Lambertus" vergaderd over de voor stellen van den rijksbemiddelaar inzake het conflict bij de N.V. van Vlissingen's Ka- toenfabrieken te Helmond. Gistermorgen deelde het hoofdbestuur mede, dat de rijksbemiddelaar in kennis is gesteld met de meening van de arbeiders ter vergadering. Zij waren van opinie dat hei voorstel niet door hen kon worden aangeno men. Het hoofdbestuur zal over zijn houding nog nader beslissen. VERDWIJNT DE ZEEVAARTSCHOOL TE TERSCHELLING? Mr. J E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van onderwijs gevraagd Is het juist, dat het subsidie voor den cur sus 3a en dat voor dt opleiding voor de di ploma's B en C voor machinisten voor de zeevaartschool te Terschelling worden inge trokken Vreest de minister niet, dat het gevolg van ■een en ander zai zijn, dat practisch de ge- heele zeevaartschool te Terschelling zal wor den opgeheven? Is de minister niet van oordeel, dat niet alleen de belangen van de inwoners van Terschelling daardoor ten zeerste zullen worden geschaad, aangezien het aanwezig zijn dier zeevaartschool voor vele inwoners van dat eiland een bron van bestaan is, maar dat de intrekking van dit subsidie het zwaarst ook zal drukken op de minder draagkrachtige leerlingen dier schooi, aangezien de bedoelde cursussen het meest gevolgd worden door personen, die niet over de middelen beschik ken. om de opleiding aan een andere zee vaartschool te volgen? MEISJE AANGERAND. Dezer dagen werd de gemeente- en rijks politie van Blankenheim er van in kennis ge steld, dat Mej. L. van der Meer, 18 jaar oud, te Blankenheim door eenige jongens was aan gerand. Mej. van der M. had zich naar het Vereenigingsgebouw te Blankenheim begeven om daar een vergadering bij te wonen In het gebouw werd zij gegrepen door een viertal jonge mannen, die het licht in het ge bouw uitdraaiden en haar den uitgang ver sperden. Verder bonden de jongens het meisje een doek voor den mond om het om hulp roe pen te verhinderen. De onverlaten randen het meisje aan en pleegden niet nader te noemen handelingen met hun slachtoffer. Eerst een tweetal dagen later had het meis je de politie van deze misdaad in kennis ge steld, waarop eene viertal jonge mannen tusschen 20 en 25 jaar, zekere F. de Haan, A. Crediet, G. Brandsma en L. Postma allen uit Blankenheim, werd aangehouden. Allen bekenden. Procesverbaal is opgemaakt. VERKEERSONGEVALLEN. Aanrijding. I Gistermiddag vond op den hoek Groote straat en Rijssenscheweg te Nijverdal een ernstige aanrijding plaats. De motorrijder W. te Nijverdal wilde nog juist links een zwa- ren vrachtauto, welke uit de richting Rijssen kwam, passeeren. Dit gelukte niet en een bot sing was niet te vermijden. Zwaar gewond werd W. opgenomen en na voorloopig ver bonden te zijn, naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. De vrachtauto, toebehoorend aan een eierenhandelaar te Leidschendam, werd licht beschadigd, evenals het motorrij wiel. ZEVEN KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT. Allen gered. Gistermiddag om kwart over vier waren vier jongens aan het spelen op het ijs in het nieuwe gedeelte van de Coolhaven te Rotter dam. De vier kinderen zijn door het ijs gezakt waarna zich de 21-jarige chauffeur J. Kooi man, de 21-jarige S. van Engeldorp-Gasse- laar, de 39-jarige G. J. Kensin, de 31-jarige C. Kapteijn, de 31-jarige H. Philips en de 29-jarige J. Philips gekleed te water hebben begeven. Deze zes personen zijn er in ge slaagd de kinderen oo het droge te brengen. Twee hadden reedh het bewustzijn verloren, maar na toepassing van kunstmatige adem haling is het gelukt de levensgeesten op te wekken. 'Doordat men zich uiteraard nogal bezig heeft gehouden met de bewustelooze kindren, heeft men de twee anderen eenigen tijd aan hun lot overgelaten. Een jongen is er toen vandoor gegaan en het andere kind blijkt zware kou te hebben gevat. Gister avond was de toestand van dit kind vrij ern stig- Gistermiddag kwart voor vijf zijn drie kin deren op den vijver in het museumpark te Rotterdam door het ijs gezakt. Omstanders hebben de kinderen op den wal gebracht. Zij hebben geen letsel opgeloopen. HET DRAMA IN DE KRANESTRAAT TE 'S-GRAVENHAGE. Omtrent den toestand van de slachtoffers van het drama in de Kranestraat te 's-Gta venhage kan nog worden medegedeeld, dat de agent Z.,' van wiens hand eenige peezen zijn doorgesneden, gistermiddag is geope reerd. De patiënt lijdt veel pijn, doch maakt het naar omstandigheden goed. De toestand van de vrouw is zeer zorg wekkend, die van den man precair. De plotseling krankzinnig geworden fotograaf is in den afgeloopen nacht overleden. Op het lijk zal geen sectie worden verricht, het is vrijgegeven voor een begrafenis. INVRIJHEIDSTELLING GEWEIGERD. In hooger beroep heeft het Haagsche ge rechtshof gisteren afgewezen het verzoek van I. Leenes, directeur van het Trustkantoor voor Belegging van Administratie te 's-Gra venhage, die in het Huis van Bewaring in voorloooige hechtenis zit, verdacht van ver duistering van gelden van onderscheidene kerkelijke leeningen. VERDACHTE BRAND. Gisteravond omstreeks 9 uur is brand uit gebroken in de droogkamer van de sigaren fabriek de Zaaier van de firma M. de Roov aan de Karrensteeg no. 4 te Rotterdam. Tijdens het blusschingswerk heeft de brandweer in het pand een 19-jarig jong- mensch aangetroffen, die een onduidelijk ver haal deed om zijn aanwezigheid te verklaren. Hij zou n.l. uit louter nieuwsgierigheid naar den zolder van het pand zijn geloopen, hoe wel de politie de straat afgesloten hield. Men heeft hem aan de politie overgegeven en op het bureau aan de Paauwensteeg is hem een verhoor afgenomen. Zijn verklaringen zijn nader onderzocht en voorloopig is hij op het bureau gehouden. BRAND. Boerderij afgebrand. Te Tolbert, gemeente Leek, is de boerderij van den heer J. Westerhof afgebrand Ook de inboedel ging verloren Het vee kon ge red worden. Alles was verzekerd, maar laag JHR. IR. H. RAPPARD. t Oud-directeur der rijkswerven te Den Helder. Dinsdag is te Zeist plotseling overleden, 69 jaren oud, de heer jhr. ir. Hendrik Rap pard. oud-directeur der rijkswerven te Den Helder. Als opvolger van den toenrnaligen direc teur, later minister van Marine, den heer Westerveld, werd de heer Rappard 1 Januari 1919 tot directeur der rijkswerven, tevens directeur van 's rijkswerf te Den Helder be noemd. Tien jaren lang heeft de heer Rap perd de leiding van deze werven in handen gehad en in dien tijd zijn belangrijke werken tot stand gekomen. Bekend is de b ouwvan vier mijnenvegers voor Indië, welke geheel op 's rijkswerf geschiedde, en waarbij de werf toonde geheel ingericht te zijn ook voor den bouw van der gelijke vaartuigen. Op 1 Augustus 1929 werd den heer Rap pard wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag verleend. BEMIDDELING BIJ DE STAKING TE ZWOLLE. In een wederzijdsch verlangen een einde te maken aan de staking bij de N.V. Reinders Olie- en Veevoederfabrieken te Zwolle, die nu reeds tien dagen duurt zijn Dinsdag avond de directie en de besturen van vakorga nisaties bijeengekomen onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer Westerdijk. Na de besprekingen, die duurden tot na middernacht, heeft de h«er Westerdijk een voorstel gedaan, waartegenover de beide partijen niet principieel afwijzend stonden, maar waarover zij niet wenschten te beraden. Vóór hedennamiddag om vier uur zullen zij hebben te beslissen. Uit Rotterdam meldt men ons Hedennacht omstreeks twaalf uur is een ernstige brand uitgebroken in het gebouw van de firma Kraemer en Roeder, handel in ijzerwaren en gereedschappen, gevestigd aan den Middensteiger. Het pand bestaande uit een grooten winkel met magazijn- en kantoorlokalen en vijf verdiepingen hoog, strekt zich met het aangrenzende pakhuis uit over een diepte van ongeveer 150 Meter. Het staat in een zeer dicht bebouwd gedeelte. Onmiddellijk naast dit pand is gevestigd het groote modemagazijn van Esders, terwijl zich aan de achterzijde o.a. bevinden de hout opslag van de firma van der Hoeven en de tabaksfabriek van Koch en Co. Een nacht waker van Esders bemerkte den brand het eerst, doordat hij brandlucht rook en waar schuwde de brandweer die dadelijk met groot materiaal uitrukte, hetgeen ook noodig was, want in een ommezien had zich in het gebouw van de fa. Kraemer en Roeders een geweldig vuur ontwikkeld Het duurde eeni gen tijd, mede gevolg van den zwaren mist vóór men precies wist, waar het vuur het he vigst woedde. Doch toen men die wetenschap had, schoot men daarmede nog niet veel op, want inmiddels had het vuur zich met groote snelheid over nagenoeg het geheele gebouw uitgebreid. Niet minder dan 7 motorspuiten en twee drijvende spuiten, benevens een groot aantal slangenwagens namen aan de blussching deel, zoodat er met meer dan 30 stralen gewerkt werd. Het vuur raasde door de verdiepingen van het hooge gebouw. Om streeks 1 uur stortte de zolder in en herhaal delijk kwamen kleine ontploffingen voor, di< er op wezen welk een groote hoeveelheid brandbaar materiaal er in deze zaak opge slagen was. De brandweer concentreerde haar grootste macht op het behoud van het pand der firma Esders, dat voor korten tijd nieuw gebouwd is. Te omstreeks half twee mocht men zeg gen dat de brandweer daarin zou slagen, of schoon nog een uiterst gevaarlijke vonkenre gen door den vrij krachtigen wind in de rich ting van de gebouwen aan de Hoofdsteeg werd gestuwd. Het was toen nog niet te zeggen hoeveel opslagplaatsen en pakhuizen van het bin nenterrein door het vuur zouden worden ver nield. De voorgevel hield zich tegen de op- lekkende vlammen kranig. Men kon reeds zien, dat er van wat achter dien gevel stond niet veel meer over zou blijven. De brandweer had niet alleen een uiterst moeilijke, maar ook een gevaarlijke taak. Een vijftal brandweerlieden liep vrij ernstige snij- wonden op bij de pogingen om door de brandgangen tusschen de verschillende per- ceelen de vuurhaarden te naderen. Bij deze pogingen moest de brandweer herhaaldelijk voor de vuurmassa's wijken. Te omstreeks kwart voor twee verminderde het vuur aan de voorzijde, zoodat de naastliggende gebou wen gespaard konden blijven, maar aan de achterzijde en midden in dit complex woedde de brand nog met groote hevigheid voort. Omstreeks 2 uur kon de brandweer zeg gen, dat het groote gebouw van Esders ge spaard was. Urenlang heeft men moeten vechten met meer dan dertig slangen om het zoo ver te krijgen. De brand heeft zoo'n geweldigen omvang genomen omdat het vuur ontstaan is midden in het blok, waar men aanvankelijk niet bij kon komen. Het was zeer mistig, toen men de brandlucht gewaar werd, zoodat het ontdek ken van den vuurhaard geweldig moeilijk was. Omstreeks twaalf uur ontdekten ver schillende brandweerlieden vrijwel gelijktij dig eindelijk waar de brand woedde. Het pakhuis waar de brand ontstaan is, een hoog gebouw van vier verdiepingen waarin ook zeer veel rubber was opgeslagen, is totaal verloren gegaan. Omstreeks 1 uur stortte het met donde rend geraas in. Om het vuur te kunnen bestrijden, werden slangen geleid door de huizen en over de da ken van de Hoofdsteeg, door huizen en over daken van den Middensteiger en via de pan den aan den Openrijsttuin. Al 't groot mate riaal van de Rotterdamsche brandweer was opgekomen. Er werkten zes motorspuiten, twee drijvende spuiten die in de Nieuwe Ha ven waren gelegd en een achttal slangenwa gens. De machinale ladderwagen was opge steld en ook daarvan werd gewerkt. Op die manier wist men den brand in te sluiten en vanaf dat moment was het de kwestie den brand tot het pakhuis te beperken. Twee an dere pakhuizen werden eveneens door het vuur aangetast en ernstig beschadigd. Men slaagde er echter in het vuur hier te blus- schen. Een groot geluk mag het heeten, dat men de omringende panden in dezen ouden stads- bouw waar alle huizen vlak tegen elkaar aangebouwd zijn, heeft weten te behouden. De omringende winkels, woningen en pakt huizen, waardoor de slangen zijn gelegd, hebben alle zeer veel waterschade geleden. Nauwkeurig nagaan, hoe groot de schade is, kan men nog niet. Het pand van de firma Kraemer en Roeder is aan de achterzijde totaal vernield, terwij! aan de voorzijde de drie bovenste etages zija

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7