Zoo 'n Held SNEEUW VOOR 3D IE IKITjEIILIN'TJ'ES. SPREEKWOORDEN RADEN. Als het vriest! 's Morgens vroeg. KOEDIJK Raadsel hoekje Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. E OM OF TE LOSSEN. pingen zijn aangewend doch zonder resul taat De voorzitte* zou 't nog eens in de fede ratie ter sprake brengen. De heer P. Harder bracht dank en hulde nan het wakkere bestuur dat aan de ouden van dagen weer zoo'n prachtige dag heeft bezorgd in den vorm van een autotocht en hoopte een volgenden maal weer van een der- gelijken autotocht te kunnen genieten. De voorzitter bedankte voor deze woorden. Verder zou de heer Harder gaarne zien dat door het bestuur pogingen werden aange wend, dat de verpleegden in tiet huis van Ouden van dagen zelf hun oudei domspen- sioen in ontvangst kunnen nemen. De voor zitter ral het in 't bestuur in bespreking brengen De heer J. van Ham informeerde naar de kosten van de gehouden bondsfilm en het op treden van. Jasper en Meraike. De penning meester zeide dat de kosten hadden bedragen 63 waarop de heer van Ham de opmerking maakte, dat het dan toch mooier wordt voor- geste'd dan werkelijk het geval is, want er wordt steeds verteld dat de vertooning niet veel kost. Verder wil de heer van Ham het vergaderingbezoek meer bevorderen door bet doen van een voordracht of iets dergelijks, doch verband houdende met Staatsnensioen Dit werd algemeen toegejuichd. Met een voord van dank werd hierna de vergadering gesloten. BROEK OP LANGENDTJX. Donderdagavond kwam de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in jaarvergade ring bijeen ten huize van den heer Vijzelaar. De voorzitter de heer W. Giltjes opende met een welkom en memoreerde, dat het leven der vereeniging kalm verloopt. ITit het verslag van den penningmeester bleek, dat op 1 Januari 1932 in kas was 1073.70. Ontvangsten 1309 13, uitgaven \f 1137.68, saldo 17146, gevoegd bij het kassaldo wordt een bezit op 1 Januari 1933 1245.65 21 patiënten zijn in het ziekenhuis ver pleegd. waarvan 15 geopereerd en 6 in ob- seivatie 16 patiënten hebben doorgebracht 246 lig dagen van f 3 en 5 patiënten 72 ligdagen van f 2. 17 maal is gebruik gemaakt van een luxe auto. 4 maal van de ziekenauto, en 2 maal van de bus. Door den heer M Wagenaar werd ge vraagd naar hef verschil in prijs in de lig dagen. De voorzitter antwoordde, dat voor kinde ren 2 wordt betaald en voor ouderen f 3 per dag Bij monde van den heer J Slot werd mede gedeeld de boeken en bescheiden in orde te te hebben bevonden, weshalve werd geadvi seerd tot goedkeuring der rekening. Tot commissieleden lot het nazien der re kening over 1933 werden benoemd de beeren J. Slot en W de Groot, reserve 1 Bak Uit het jaarverslag^ van den s-'cetaris bleek, dat het ledentaDop 1 lan 1933 be droeg 726 betalende en 136 niet betalende leden (inw. kinderen). Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer A, Schoon herkozen Het aantal ligdagen wordt wederom be paald op 30 voor operatie en 14 dagen voor observatie en andere gevallen. Als afgevaardigde naar de Federatie ve jadering werd oenocir.d de heer I Bak. De secretaris deelde mede dat de O O. K op het moment 50 leden telt en nog steeds groeiende is. De premie bedraagt voor vol wassenen 3 cent per w-.ek en voor kinderen beneden 16 jaar 254 een, per week Het entree geld bïJraagt 50 cent. i Twij' als ver goeding per geval wordt gegeven 75. het welk per kalendeijaar voor één en dezelfde niet hor ger kan worden dan 125. De voorzitter beval deze Onderlinge Opuatiekas ten zeerste aan voor personen, welke niet in een dokT-rsfonds zijn, waarna sluiting volgde UITGEEST. Op Woensda* weid in het hotel de Ooievaar de eerste veiling gehouden van anemonen, ranonkels enz. Er was veel be langstelling er al was het tegen lagen prijs, er was voor bijna alles ten kooper te vin den. De volgende prijzen werden o.a. be steed: Anemoon Fau Briilani I 0.90. II 050 p. ïoo; Caen l-iarig 0.23 f0100; St. Bridged f 0.90—f 1.15 p 100; De Caen 115 p. 100. De Caii per liter 3.20; St. Bridget per liter 3; Hollandia 4. Fransche Ranonkel Prirnrose Beauty Cop- r f 0 24' Fransche Ranonkel Prirnrose auty l 013: Fransche Ranonkel in soorten LI f 0.05; Turksche Ranonkel Ro- mano per K.G. f 1Turksche Ranonkel Firidi £*ra per KG. 150: Turksche Ranonkel Ki>mano Orange per KG2.10: Turksche Ranonkel Bou'e (Tor 3. Volgend week. Woensdag 25 Januari a.s., zal de tweede veiling gehouden worden. Woensdagavond had in het hotel de ooievaar alhier de opvoering plaats van het j"lsPel in drie bedrijven „Een probaat mid- f' van H. Burger. De rollen zaten er uitstekend in en de ver dring liet niets te wenschen over. vit* Nova kan met heel veel succes op Cen avond terug zien. Ze heeft den aanwezi gen een genotvollen avond bezorgd, waarop °°.r velen met genoegen zal worden terug gezien. Een prettig bal dat nog ruim een uu Jjurde, sloot dezen aangenamen avond. £aud= en Jxria&ouiv HEILOO. L-Ë.T.T. In het café van den heer van Gemeren rad Donderdagav de jaarvergadering j n0lVlen or,9er presidium van den heer v akker Hzn. In een ander gedeelte h-.' 9e zaal was de Burgerwacht aan schieten, wat niet weinig hinderlijk 5 om van de kruitdamp van die oofe- J5 maa' te zwijgen, ue voorzitter opende, heette allen (wón?111! en ze19e dat deze vergadering tamoM-1 0ctober moet plaats hebben) is riQ Trots crisis en malaise hel ho ff0e9 geslaagd. We We Z?° goed als geen tekort, zoodat wvreden kunnen zijn. Bijzonder ge slaafd was de inzending over 1932 en spreker bracht allen dank die hieraan hebben medegewerkt. (Applaus.) Naar aanleiding van de notulen merk te de heer Kostelijk op dat de heer Kamer en spreker waren aangewezen voor leiding bij het concours-hippique. De Rijvereeniging bleef in gebreke om een persoon aan te wijzen en daarom liep niet alles zoo als het moest zijn. Spr. vond het niet erg als zij niets deden, doch dan moet de commissie het weten. De voorzitter onderschreef de ziens wijze van den heer Koste'ijk De secre taris van de Rijvereeniging had zijn medewerking beloofd De heer Zwart bracht verslag uit na mens de rekening-commissie en bracht den heer van Gemeren dank voor zijn nauwkeurig beheer. De heer van Gemeren deed rekening en verantwoording Aan loten was ver kocht voor een bruto bedrag van 6975. De Rijvereeniging had een bedrag van 162.50 gevorderd. De subsidie (een ver plichte subsidie die de vereeniging is opgelegd) was 300 tegen 500 in 1931. Dank zij de buitengewone subsidie van dc gemeente 250 had men slechts een klein nadeelig saldo Aan entree was slechts 159.50 ontvangen. De totale ontvangsten en uitgaven waren 3972 4554, nadeelig saldo 14 50. Over de verplichting welke de minister de vereeniging oplegt om een deel der baten der verloting aan vereenigingen af te staan, werd nog al critiek uitge oefend. Dank zij de buitengewone sub sidie der gemeente was men er geko men Doch de gemeente heeft er belang bij om de subsidie te geven anders moet rr en bij hef badhuis het tekort bij pas sen. Daarom werd verondersteld dat men voor 1933 minder moeite zal heb ben om die subsidie voor de L E T T te krijgen, het bleek het vorig jaar dat al leen wethouder Opdam hieraan dacht. De aftredende bestuursleden K. Muijs, Joch. Rotteveel en J. Borst te Alkmaar, wei den herkozen. Daarna werden eenige prijsjes, die niet waren afgehaald, aan de meestbiedenden verkocht. Na gehou den rondvraag volgde sluiting. Woensdagavond werd door de afd. van den neutralen bond van boeren, land- en tuinbouwers de jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weert ou der leiding van den heer P. Hart De voor zitter opende met een woord van welkom, waarbij spreker het verleden en de toekomst besprak. Er is nog niet veel perspectief. Het is nog moeilijk, het is overheidsbemoeiingen en daaruit komen overheidswegen, maar voor verbetering is noodig eenheid voor de vraagstukken in de toekomst. In de hoop van een opleving in het werken der massa werd de vergadering geopend. Medegedeeld werd, dat de uitbetaling aan de tuinders voor de oude kool zal zijn 54 ct. per K.G. Ook voor de vroege aardappelen zal een .2, ct. per K.G. uitbetaald worden, zoo ffiiSgeiijk in het begin der volgende week. La ter zal een geheele afrekening volgen. Uit het jaarverslag werd vermeld, dat het ledental 120 is. Er zijn demonstraties gehouden te Alkmaar, Amsterdam en Hoorn, welke goed geslaagd zijn. Er zijn gehouden 9 leden- en 10 bestuursvergaderingen. Door den heer C. Prins werd verslag uit gebracht van de vergadering van het Kring- bestuur, waar de actie behandeld is die in Koedijk gevoerd is en aanbevolen is voor an dere afdeelingen, waar plaatselijke actie noo dig is. De vergoeding der vergadering van het hoofdbestuur is 4 per geheelen dag. Aanbevolen is de leden van het hoofdbestuur weer candidaat te stellen. Men achtte het ge- wenscht, de spreekbeurten niet te lang te doen zijn. Het is noodig uitstel van rentebe taling te vragen bij de coöperatieve boeren leenbank en vrijstelling bij de regeering, doch deze punten zijn voor de afd. in uit voering. De nu volgende rekening van den penningmeester gaf aan in ontvangst en uit gaaf 343.60 met een batig saldo van 4.01. Het bestuur stelde voor een contributie te heffen van 20 cent per maand, 14 cent voor het hoofdbestuur en 6 cent voor de afd. De heer M. Mulder besprak de noodzaak van vergoeding voor den voorzitter, secretaris en penningmeester der afd. Die doen alles voor niets. Na eenige besprekingen verklaarde het da gelijksche bestuur voorloopig nog pro deo het werk te zullen doen, waarna het voorstel van den heer Butter om 25 cent per maand te hef fen, geen meerderheid kon bekomen. Het be stuuisvoorstel om het hoofdbestuur in zijn geheel candidaat te stellen, vond algemeene instemming. De afd. bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende heeren Jb. Stam Nzn. en Joh. Blaauboer met groote meer derheid werden herkozen en hun benoeming aannamen. De heer Blaauboer wenschte als punt op de agenda voor de algemeene vergadering te plaatsen uitstel van "betaling van rente bij de coöperatieve boerenleenban ken en hypotheekverlaging grond, hoog heemraad en belastingen, opdat hiervooi strijd gevoerd wordt in het parlement. Na eenige besprekingen werd dit aangenomen De heer P. Zwetsman wilde op de agenda geplaatst zien samenwerking met het boeren- comité. Langs den parlementairen weg heb ben wij niets te hopen, te neer wanneer het gaat naar de revolutie. De tegenwoordige maatschappij werkt naar oorlog, dan zullen wij met het boerencomité kracht moeten oefe nen voor de revolutie. Ook de heer Biets pleitte voor samenwerken met het boerenco mité. Zijn program is gelijk aan dat van den Neutralen bond. Andere sprekers sloten zich hierbij aan. De heer Jb. Stam zag liever landbouwcan didaten naar de Kamer. Hij loopt niet hoog met 't boerencomité, daar het in den kern re- volutionnair is. Ook kunnen wij als neutralen geen candidaten voor de Kamer stellen. Dit brengt versnippering. Na breedvoerige be sprekingen werd het voorstel Zwetsman verworpen. De heer Jb. Otto vroeg garantieprijzen tot een bedrag van 20 per week voor 1933. De voorzitter deelde mede, dat het hoofd- bestuur in die richting werkzaam is en dat de voorzitter van het hoofdbestuur zitting heeft in de commissie-Valstar voor de regee- ring. De heer Zwetsman vroeg naar het collec tief arbeidscontract, wat moet hij doen als hij een arbeider wil huren? De voorzitter adviseerde zich te wenden tot het bestuur der arbeidersvereniging. Dat weet wel wat er te doen staat. Nadat de voorzitter nog enkele minder- belangrijke punten naar voren had gebracht, volgde sluiting van de door 57 personen be zochte vergadering. Jiidscfttiften HANDBOEK Ei: GIDS VOOR Z.-AFRIKA. UITGAVE 1933. Wij ontvingen een exemplaar van boven genoemd handboek, een geheel herziene en bijgewerkte uitgave over 1933, reeds de 39ste druk. buitengewoon volledig bewerkt en uitgegeven door de Union Castie Lijn, verkrijgbaar te Londen of bij hare agenten De Vries Co te Amsterdam, De Ruijter- kade 100 en Dam 6. Het boek heeft een speciaal vervaardigde atlas in kleurendruk van geheel Zuid- en Oost-AJrika, welke waarschijnlijk de meest uitgebreide is, die van deze landen werd ver vaardigd met een groot aantal diagrammen, kaarten en plannen van verschillende havens. Het boek bevat alle mogelijke inlichtingen omtrent handel, met uitvoerige statistieken over import en export, voortbrengselen, in dustrie, vervoer- en verkeerswezen, sport (met waardevolle aanwijzingen omtrent lig ging van de jachtterreinen en middelen om deze te bereiken), klimaat toerisme uitge breide inlichtingen over immigratie, historie, enz., economische, geografische meteorolo gische en geologische gegevens en een alpha- betische lijst van 2400 plaatsnamen met be schrijving. Tal van speciale artikelen van deskundige hand. wetten en bepalingen zijn er in opgenomen Ook de Ottawa-conference wordt er in behandeld. 1. Voor grooteren. s T O K T A A L O A S E K L I 2. N Nederland. pen r a d lj s schepen Nederland m a a 1 t ij d paard A a's •t-T 3 Bolsward. Bas, wals, baard, wol, laars. 4. Waag, hals; waaghals. Voor kleineren. 1. Voet, roet, zoet. 2. Als kinderen verkonden zijn, moet men ze onder de wol stoppen. (Uden en Olst). Heetf Moeder al weer meloenen ge kocht? (Ede, Ermelo en Loenen). De herder scheerde zijn schapen. (Heerde). Heb je Tante Marie gezien i Ja, ze is twee minuten geleden weggegaan. (Zeist en Ede). 3. Een kikker, (kwaak). 4. Palm, lamp. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 8 letter* ge schreven en noemt een plaats in Azië. Een 7, 2, 6 is een kleedingstuk. Een 1, 2, 4, 3, 6 is een verlichtings- voorwerp. Een 6, 5, 4, 2, 3, 5 is een lichaamsdeel van een dier. Een 5, 2, 4, 3, 5 is een traktatie. Een 1, 8, 6, 5 is een voorwerp om iets in te bergen of te bewaren. Een 7, 2, 4, 3 is een tijdsverloop. 2. Mijn eerste is een voorwerp, waarin men sommige dieren vangt, mijn tweede dient om op te schrijven of te teekenen en mijn geheel ligt tus- schen bergen. 3. Zonder beenen loop ik En ik heb een bed Vlug mijn naam zes letters! Op papier gezet! 4. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een plaats in Zuid- Holland. X Ie rij een vette vloeistof. X 2o een vaartuig. X 3o een natuurverschijn- X sel. X 4o een jongensnaam X 5o een ander woord voor X goed, bezit. X 6o een landman. X 7o een rivier in Duitsch- X land. 8o een geneesheer. 9o een lichaamsdeel. lOo een getal. Voor kleineren. 1. Begraven rivieren in ons land. Oom Jan zal in geen geval per tram komen. Ik dacht, dat enkele emmers geverfd moesten worden. Die volle kannen moeten eerst weg gebracht worden. Liet Tante Margo U weten, dat Oom Piet ziek was? 2. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt Iets zeer rek baars. 4, 6, 3, 3, 2 is een metaal. Een 8, 6, 7, 4 maakt deel uit vau je gebit Welk spreekwoord stelt dit plaatje voor? (Nadruk verboden). door CC.c/e J£>ifIe f^ojrerwaard. Een heel klein, parmantig soldaatje Van hout presenteert het geweer. Het denkt: Och, wat had 'k 'n avon tuur graag! Al was 't maar voor één enk'len keer! Kwam daar nu op eens maar een roofdier. Een draak of een spook, wat je wilt! Ik zou hem verslaan, zoodat 't monster Van schrik in elkaar krimpt en gilt! (Nadruk verboden)*. Ja, kwam er nu toch maar een vljandt Het een'ge, wat 'k zie, is een huis! Ik klop op den muurmaar geen antwoord, Dus stellig is hier niemand thuis! Op eens gaat de deur van het huisje Wijd open een slak komt er uit. Zij heeft op haar kop een paar horens Van schrik gilt 't soldaatje nu luid! Hij maakt rechtsomkeert en snelt henen, De held i3 voor 'n slakje gevlucht, Dat heusch toch geen kwaad :n den zin bad En enkel maar snakte naar lucht! door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Uit donkergrijze luchten dwarr'len Geruischlflos blanke vlinders neer. Het sneeuwt! het sneeuwt! roept 't jonge volkje, 't Wordt nu toch eind'lijk winter- weer! Veel kind'ren staan er voor de ramen, De neuzen tegen 't vensterglas! Cmdat de wereld door die vlokken Een sprookje plots geworder was. Hoera, bet sneeuwt! roept menig kleuter, Als 't ophoudt, mogen wij er uit! Aandachtig staat het Jonge volkje Te kijken voor de vensterruit. Er. als de sneeuw niet langer tuimelt, Maar liggen blijft, dan snelt de jeugd, Naar buiten. Meisjes, jongens juichen, Genietend van de wintervreugd. De wereld werd op eens een witte! De sneeuw ligt voor het grijpen maar! En voor zij weer naar huis toe moeten, Komt Jan, de Sneeuwman, juist nog klaar! (Nadruk verboden). Een 4, 5, 1, 7, 2 is een deel van een bloem en een blad. Een 8, 3, 4, 5 dient om iets in te be waren of op te bergen. 8, 2, 1 is een grondsoort. 3. Ik kom uit de bosschen En mijn kleed is groen. Maar soms komen menscben Wat die met mij doen? Naar een feest toe sturen En lk word verlicht. Mensch en kind'ren vinden Dat een mooi gezicht. 4. Met k ben ik een diepte, met m een lichaamsdeel van een dier, met b een dikte, met v niet schoon en met z een rond, min of meer hoog iets Hoera! het heeft gevroren: De vijver is al dicht! Dat is toch in den winter Maar wat een leuk gezicht! We kunnen gauw gaan schaatsen, Als 't doorvriest! Wat een feest! In lang is het in Holland Zoo koud niet meer geweest! We rijden dolgraag schaatsen O, jongens, 't gaat zoo fijn! Wie zou er met die koude Nu niet tevreden zijn? Dat zijn de arme menschen Voor hen is winter: noodl 't Ontbreekt hun aan zoo heel veel: Aan kolen, kleeren brood. Kom. vlug dus wat gegeven! Je hebt toch overvloed! Doe daarmee arme menschen, Nu 't winter is, eens goed! CARLA HOOG (Nadruk verboden). 't Is in m'n bed zoo warm en Ik kom er nog niet Uit 'k Zie mooie winterbloemen, Geschilderd op m'n ruit. Ik blijf nog lekker slapen, 't Is buiten o, zoo koud! Ik kan het toch niet helpen, Dat 'k van mijn bedje boud! O hemel, daar komt Moeder! Ik kruip onder de wol. ,Kom, jongen, gauw je bed uit!" Moes kriebelt op m'n bol. Weg trekt Moes nu de dekens, Dan met een fikschen sprong Kom 'k vliegensvlug m'n bed uit En Moes zegt: „Goed zoo, jong!" R ASSCHER VAN DER MOLEN. (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7