Alkmaarsclie Courant. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Honderd vijt en dertigste Jaargang. ZATERDAG 21 JANUARI Voorbeschouwingen over den landenwedstrijd NederlandZwitserland. IJsvreugde vroeger en.... nul llo. 18 1933 'Jlu&Ücaties WAARSCHUWING HONDENBELASTING. De houders van honden worden er aan herinnerd, dat de aan hen verzonden aangifte-formulieren binnen 14 dagen na ontvangst ingevuld en onderteekend moeten zijn terugbezorgd ten kantore LANGESTRAAT 87 boven, alwaar bij aangifte voor eiken hond een penning wordt uitgereikt. Indien geen aangifte-formulier is ont vangen, of indien men in den loop van het jaar belastingplichtig wordt, dan moet aangifte ten kantore voornoemd binnen 14 dagen geschieden. Bij het niet of niet tijdig doen van aangifte wordt een aanslag opgelegd verhoogd met het viervoud daarvan. Ook indien geen hond meer gehouden wordt, moet het ontvangen aangifte formulier worden ingevuld en terugge zonden. Alkmaar, 20 Januari 193. De Gemeente-controleur, SCHIERBEEK. (jemeettlecadett maar niet voldaan over dit voorstel. Aange toond werd door de heeren B. Res en P. Borst, dat indien de prijs gesteld werd op 10 ct. lager per Hondsbossche roede dit nor maal in den huidigen tijd is te noemen. Ver der werd gevraagd door den heer Spaansen of een verhuring op opbrengst niet ratineel is te achten en oi B. en W. daaromtrent al gedacht hebben. Na eenige discussie deelde ie voorzitter mede, dat hij de gedachte door de eerste le den uitgedrukt overneemt en dus voorstelt den prijs zoodanig te stellen, dat gemiddeld 25 cent per roede wordt betaald. Dit werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag: De heer G. Res vroeg meer dere cokes gratis ter beschikking van werk- loozen en arme tuinders te willen stellen. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze brandstoffen binnen de grens van het moge lijke worden verstrekt en men daarbij aan de regeeringsmaatregelen gebonden is. Op een vraag van denzelfden spr antwoordde de voorzitter, dat het doen verstrekken van brandstoffen door de plaatselijke handelaren op vele moeilijkheden stuit. Besprekingen dienaangaande worden nog gevoerd. De heer 6. Res bracht dank aan B en W. voor het verstrekken van steun aan tuinders. Het heeft hem evenwel getroffen, dat de verleende be dragen zeer aan den lagen kant zijn en stel de daarom voor een algemeen geldende rege ling te stellen en wel voor gezinnen van twee personen 6, met meerdere gezinsleden een toeslag van 1 (tot een leeftijd van 15 jaar) met een maximum van 11 per week. De voorzitter zei de, dat een algemeen gel dende regeling hier niet kan worden aange houden, aangezien niet steeds alle gezinnen an gelijke groote in even financieele moeilijk heden verkeeren en het daarom niet aangaat de gelden van de gemeenschap onevenredig te verdeelen. Buitendien zeide spr., dat men vooral niet uit het oog mag verliezen, dat de steunbedra gen gebaseerd zijn op de maatregelen die de regeering in deze in het vooruitzicht heeft ge steld. De heer Res trok hierop zijn voorstel in. De heer Hellinga had het getroffen, dat de opening of in gebruikneming van de nieuwe gashouder niet met eenig officieel vertoon is geschied. Spr. meende, dat hiertoe stellig eenige aanleiding zou zijn geweest, temeer daar het niet overbodig zou zijn gebleken, dat hiervan eens iets naar buiten uit was ge straald. De voorzitter wees er op, dat over deze aangelegenheid weliswaar is gesproken, doch het bleek, dat voor het openen van zoo'n nieuwen houder veel voorbereidende werkzaamheden noodig waren, terwijl om technische redenen het langzaam vol laten ioopen van den houder gewenscht ware. HENSBROEK. Spoedeischende openbare vergadering van den Raad der gemeente Hensbroek op Donderdagmiddag 19 Januari 1933 2 uur Onderwerp ter behandeling: Mededeeling van den voorzitter dat de Bank van Nederlandsche gemeenten niet ver der bereid is crediet in loopende rekening te verstrekken, wanneer niet de gemeentebegroo- r.ing 1933 is sluitend gemaakt. De heffing van 225 opcenten is hiervoor noodzakelijk Oe raad besloot om de begrooting sluitend te ;rijgen enke'e posten op het onderwijs te ver- iyagen en de opcenten ^p de belasting tot 20) op te voeren. Wij komen hierop nader terug. CASTRICUM, Raadsvergadering op 19 Jan. 1933. De voorzitter, brugemeester Lommen, opende te 2 uur de vergadering, waarin alle leden aanwezig waren. Na opening bood hij de raadsleden *»e beste wenschen aan en dankte voor de ge zonden schriftelijke heilwenschen bij de jaar wisseling. Vervolgens wees hij er op dat Je bevolking in het afgeloopen jaar met 3 pCt. is toegenomen en wel van 5597 tot 5760. Wat den bouw van woningen betreft wees hij er op dat 78 vergunningen voor den bouw van woningen zijn afgegeven, waaronder 20 voor den bouw van dubbele woonhuizen, zoodat de toename van woningen bedraagt 88, terwijl en dit is een verblijdend teeken, feitelijk geen woning in de gemeenten onbe woond is. Het aantal afnemers van gas steeg van 814 in 1931 tot 867 in 1932, dat is 6Vo pCt., van electriciteit waren deze cijfers resp. 845 tot 903, dat is 6 9 pCt. De gasafgif- te steeg met 8.1 pCt., die van electra met 16.1 pCt ten geheel ander en wel somber beeld toont de ondersteuning van werk'oozen enz Deze bedroeg in 1931 5000, in 1932 zal die bedragen hebben 12000 Maatschappelijk Hulpfooon had aan steun in 1931 van de gemeente noodig 4000 en in 1932 meer dan 8000. Aan tuinders werd in 1932 gesteund met bedragen van resp. 4000 en 1400. Laat ons eendrachtig samenwerken om door de moeilijkheden heen te komen, zoodat later gezegd k:.n worden: de raad en B. en W hebben gezamenlijk Castricum door dezen bijzonder moeilijken tijd heen geholpen. De heer Aukes dankte namens den raad. Hierna werden de ingekomen stukken be handeld, waarin onder meer voorkwam een verzoek van de afd. Castricum van de O.S P tot_ het verstrekken van een uitkeering van f 50 in eens aan alle werkloozen, ouden van dagen, enz. Dit verzoek stelden B en W. voor, voor kennisgeving aan te nemen, waar toe zonder discussie en stemming werd be sloten Bij de goedkeuring door den Kroon van de verordening betreffende benoeming en bezol diging van veldwachters werd opgemerkt door den heer Hellinga, dat met de door hem redactioneel gemaakte opmerkingen niet is rekening gehouden. De voorzitter zou dit nagaan, maar kon daarop thans geen opmerkingen maken Dan kwam aan de orde het voorstel van B en W. om met de Bank van Ned gemeen ten een rekening-courant overeenkomst aan te §aan en wel tot bedragen van 60.000 voor gewonen uitgaven en 108000 voor buiten gewone uitgaven. De voorzitter zeide dat de bedoeling is, dat alleen dan gelden opgeno men worden als deze voor uitbreidingswer ken, waartoe den raad credieten heeft ver leend, noodig zijn, voor de gewonen uitga- vetl zijn deze bovendien gesplitst voor ont vanger en bedrijven. Hieromtrent ontstond een discussie welke z,ch beperkt tot het vragen van inlichtingen °mtrent de voorwaarden die de bank heeft gesteld met betrekking tot de opeischbaa-"- beid van de schuld of niet voortzetting van "et crediet, welke de voorzitter geeft. Verder wordt gevraagd of de gemeente gedwongen is bij vaste leening deze bij deze bank te s uiten. De voorzitter antwoordde ontken nend. De heeren G. F Res. G. Res, P. Twisk, P. weenk en P. M. Borst deelden mede geacht e worden tegen dit besluit gestemd te heb ,fn, omdat daarin mede is geregeld het ere- iet voor bouw van de centrale school. Het n 5 U1<Jverd overeenkomstig het voorstel van B on W genomen. v ''erna kwam in behandeling het voorste' 'M b en W. om aan huurders van lande- jen met uitzondering van de graslanden een uctie te verleenen waarbij de te betalen voor tuingronden gemiddeld wordt op 33 cent per Hondsb. roede. verschillende sprekers zijn dankbaar NEDERLAND—ZWITSERLAND, Al heel vroeg in het jaar krijgen we een interland-wedstrijd in ons Stadion: Neder landZwitserland. Misschien is het tijdstip wel een beetje erg vroeg, want al hebben wij de laatste jaren steeds kwakkelwinters, het zou toch lang niet onmogelijk zijn, dat de vorst het terrein geheel ongeschikt had ge maakt. Gelukkig is daar deze keer geen sprake van. Jan v. d. Berg, de directeur van het Stadion, schijnt een scherpe neus te hebben, want de vorige week, toen nog niemand dacht aan ijsvermaak, liet hij het Stadion- veld met stroo en zeilen bedekken. Hij had goed gedaan, want den nacht daarop begon het te vriezen en het vriest op het oogen- blik nog een beetjeDank zij echter die voor zorgsmaatregelen, is het veld goed gebleven en als morgenvroeg de arbeiders het veld ont ruimen, zal men een zachte grasmat zonder vorst, zonder sneeuw vinden. We kunnen dus rekenen op een normaal spelverloop, wat natuurlijk steeds je ware is. o Over slechts enkele uren dus zullen we weer in de internationale sfeer zitten. Dan zullen Nederland en Zwitserland op het groene veld uitmaken, wie de sterkste is. Het zal de 10de keer zijn, dat beide landen tegen elkaar uitkomen. Van de 9 gespeelde wedstrijden heeft Zwitserland er 5 en Neder land er 4 gewonnen. Steeds won de thuis- spelende ploeg. Indertijd (of beter gezegd: steeds) meende men, dat dit lag aan het klimaatsverschil. De Zwitsers zouden hier niet hun gewbne spei kunnen ontplooien, de Nederlanders zouden in Zwitserland altijd hun slechtsten wedstrijd spelen, omdat men niet kon wennen aan de luchtdruk in Bazel of welke Zwitsersche stad dan ook. Als dat juist zou zijn, zou onze populaire rechtsbinnen Adam eigenlijk steeds een slechten wedstrijd moeten spelen. Hij woont toch al eenige jaren in de Zwitsersche ber gen, komt even over om te spelen en heeft blijkbaar nergens hinder van! En heeft Nederland in Parijs, in Milaan, enz. dan zul ke slechte wedstrijden gespeeld? Er moet een andere oorzaak zijn. Wat zou men denken van de bewering, dat d_ terrein- vcordeelen den doorslag gaven?! Kijk eens, de ontmoetingen tusschen beide landen wer den toevallig steeds gespeeld in een pe riode van slecht spel. Geen der partijen kon zich beroemen op een goede techniek en beide elftallen zochten het in enthousiasme. Er wanneer deze laatste factor beslissend moet zijn, is het volkomen logisch, dat de thuis- spelende voetballers een groote ruggesteun hebben aan het publiek. Thans is het anders. Zwitserland kent mo menteel een periode van bloei, Nederland maakt successen, waarvan men een paar jaar geleden r.et had durven droomen Zoodat de techniek nu de allereerste plaats inneemt! Merkwaardig is het, dat men in t alge meen denkt, dat Nederland gemakkelijk kan winnen Waarom men zoo denkt, is ons nit-t duidelijk, want wanneer men weet, dat Zwit- setiand minstens zulke mooie successen heeft gemaakt als ons elftal, dat Zwitserland fraaiere resultaten heert behaald zelfs (kleine nederlagen tegen Italië en Oostenrijk, doch overwinningen op Hongarije en Tsjecho- Slowakijel), wanneer men weet, dat Zwitser land misschien na Oostenrijk en Italië het beste voetbal speelt, zoo goed zelfs, dat de Engeischen het waardig gevonden hebben, om er tegen te spelen, dan blijkt o.i. duidelijk, dat Nederiand juist een zeer moeilijken wed strijd tegemoet gaat. Is het publiek dus vrijwel absoluut van meening, dat Nederland gemakkelijk wint, wij denken, dat Neder een der moeilijkste wedstrijden tegemoet ga. Wij denken, dat de wedstrijd zwaarder zal zijn dan die tegen België, Frankrijk^ Denemarken en Duitschland. En wij zijn lang niet zeker van een Nederlandsche overwinning. Aan ,.De Telegraaf" ontkenen wij de vol gende bijzonderheden over de «peters: Het elftal is op middenvoor Passe'lo na, hetzelfde, dat vorig jaar niet 5—1 van Tsje- cho-Slowakije won. Na deze overwinning werd met ditzelfde elftal Hongarije met 3—1 geslagen, terwijl van het „Wonderteam" (Oostenrijk) slechts met 3—1 verloren werd. Hierop volgde nog een 2—1-overwinning op Zweden. Sécbehaye (doelverdediger)26 jaar oud, 23 maal internationaal, speelde tijdens de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam, zeer klemvast. vertegenwoordiger van be roep. M i n e 11 i (rechtsachter)24 jaar oud, speelt sinds 1930 in het Zwitsersche elftal, snelle start, goede tactiek, handelaar in Zuid vruchten. W e i 1 e r (linksachter)34 jaar oud, 25 maal internationaal, speelde vroeger in de voorhoede, maar is nu de beste achterspeler van Zwitserland, radiohandelaar. Spil Ier (rechtshalf): 25 jaar oud, 9 maai internationaal, ambtenaar. I m h o f (spil): 27 jaar oud, 14 maal inter nationaal, bekend om zijn zuiver plaatsen, veranderde onlangs van club, zijn ..transfer" was de hoogste, die ooit in Zwitserland be taald is, arbeider. O i 1 a r d o n i (linkshalf): 29 jaar oud, 12 maal internationaal, populair bij het publiek door zijn sportiviteit, speelt in zijn vereeni- ging meest spil, slager Von Kaenel (rechtsbuiten)14 maal internationaal, zeer snel, de beste rechtsbui ten van Zwitserland, van hetzelfde genre als Adam, van wiens spel hij dan ook veel heeft overgenomen, tandtechniker. Trello Abegglen (rechtsbinnen): 24 j. oud, 21 maal internationaal, de jongste van de bekende Abegglens, goede schutter en combinatiespeler. Passello (middenvoor): 12 maal inter nationaal, goede spelverdeeler, gevaarlijke schutter, goede comoinatiespeler. Xam Abegglen (linksbinnen)30 jaar oud, 47 maal internationaal, een van de beste voetballers uit Europa, speelde reeds voor Zwitserland in 1924 bij de Olympische Spe len te Parijs, technisch ambtenaar. J a e c k (linksbuiten)22 jaar oud, 10 maal internationaal, snel, loopt graag zelf op 't doel af. speelt goed samen met zijn mid den- en binnenspeler, ambtenaar van beroep. Het Nederlandsche elftal. Hoe zal het Nederlandsche elftal er uit zien? Niemand weet het op het oogenblik, doch vrij zeker is aan te nemen, dat het niet veel zal verschillen met het elftal, dat Duitschland geklopt heeft. Nu Adam mee speelt (zijn blessure is zoo goed als genezen en hij is reeds gearriveerd!) lijkt ons alleen de midvoor-plaats een puzzle. En het zou wel eens van de weersomstandigheden kun nen afhangen, wie zal spelen: v. d. Broek of Lagen daal. In elk geval, het elftal zal een ieders ver trouwen hebben en als het nu eens in buiten- landschen vorm speelde, zou dat iedereen zeer veraangenamen. Hoezeer bij de voorbereiding van ons elf tal gelet wordt op z.g. kleinigheden, waar aan vroeger eenvoudig nooit gedacht werd, blijkt wel uit het feit aldus de Sportkroniek dat alle spelers ditmaal reeds vandaag in Amsterdam bijeenkomen De T. C blijft van meening, dat ook in dezen psychologische factoren een rol spelen en inplaats van de feitelijk altijd gevolgde gewoonte, volgens welke de spelers te hooi en te gras op den dag van den wedstrijd tegen 12 uur op een afgesproken plaats kwamen, wil men den onderlingen band ook kort voor den wed strijd zoo sterk mogelijk maken door zoowel den Zaterdagavond als den Zondagmorgen gezamenlijk door te brengen op de wijze als in het buitenland pleegt te geschieden. De samenstelling der elftallen. Het Nederlandsch elftal wordt Zondag morgen uit de volgende 16 spelers gekozen: v. d. Meulen (H. F. C Van Male (Feijen- oord); Weber (A. D. O.), Van Run (P. S. V.), Lelyveld (V. U C.); Pellikaan (L. O. N. G. A.), Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feijenoord), Bas Paauwe (Feijenoord) Nagels (Enschede), Adam (H V. Vv. d. Broek (P. S. V.), Bonsema (Velocitas), Van Nellen (D. H. CLagendaal (Xerxes), Mol (K. F. C.). Zwitserland brengt de volgende ploeg in het veld: w Séchehaye (Servette); MineUi, Weiier (Grasshoppers): Spiller (Lausanne), Imhof (Carouge), Gilardoni (Lugano); Von Kaenel (Biel). Trello Abegglen (Grasshoppers), Pas sello (Servette), Xam Abegglen (Grasshop peés). Jaeck (Basel). Scheidsrechter is de Engelsman Rous. een voortreffelijk arbiter, die reeds diverse wed strijden voor ons land tot aller genoegen ge leid heeft. Verdere bijzonderheden. Van de Zwitsers is vooral Max (Xam) Abegglen met z'n 47 wedstrijden eer. goede bekende, die al n paar maal tegen Nederland gespeeld heeft en in 1924 op de Parijsche Olympiade één v«m de uitblinkers wjg. Ooi Séchehaye, aanvoerder Weiier en André (Trello) Abegglen zijn hier te lande wel bekend. Typisch, dat v. d. Meulen nagenoeg hetzelfde aantal interland wedstrijden als de oudste Abegglen achter den rug heeft, n.1. 48. De vijftigste is op komst! De Zwitsersche reserves Pasche (Grass hoppers), Bielser (Basel) en Jaggi (Urania) hebben al resp. 19, 5 en 10 internationale wedstrijden achter den rug. De Zwitsers laten ditmaal niets aan 't toeval over. Trou wens. ook bij orrze 16 bevindt zich geen enaele debutant. De volgende officials vergezellen de ploeg: Muller, vice-president; Walker, commissaris; Ammarrn, voorzitter TC.; Mayer, lid T.C. en Gassmann, secretaris. Voorts zal een radio verslag voor de Zwitsersche zenders worden uitgezonden door dhr. Hans Sutter. Het ge zelschap is Vrijdagavond aan het Centraal station te Amsterdam aangekomen. De wedstrijd vangt om twee uur aan. Voor de goedkoope rangen is de belang stelling zoo groot, dat de niet-overdekte plaatsen grootendeels uitverkocht zijn. Voor eere- en Marathon-tribune, alsmede voor de open zijvlakken 3.-—), zijn nog kaarten verkrijgbaar. De vroegere wedstrijden. 16 Mei 1920, Bazel: Zwitserland—Neder land 21. 28 Maart 1921, Amsterdam: Nederland Zwitserland 2—0. 19 November 1922, Bern: Zwitserland- Nederland 50, 25 November 1923, Amsterdam: Neder land—Zwitserland 4—1. 19 April 1925, Zürich: ZwitserlandNe derland 41. 28 Maart 1926, Amsterdam: Nederland- Zwitserland 50. 6 Mei 1928, Bazel: Zwitserland—Neder land 2—1. 17 Maart 1929, Amsterdam: Nederland- Zwitserland 3—2. n, 2 November 1930, Zürich: Zwitserland- Nederland 63. De stand is thans: Zwitserland 9 5 0 4 10 2220 Nederland 9 4 0 5 8 20—22 LANOS DE N. H. V. B.-VELDEN. Het, in verband met den interlandwed strijd HollandZwitserland, toch al bui tengewoon kleine programma, zal stellig niet kunnen afgewerkt worden, zulks niet alleen in verband met de bevroren terreinen, doch tevens het sneeuwdek waarmede onze groene velden zijn gedekt Het heeft geen zin een breedvoerig overzicht van de te spelen wedstrijden te geven, daar deze stel lig geen doorgang zullen vinden en kunnen we gevoegelijk er mee volstaan even het programma weer te geven. In het Zuiden zien we de ontmoetingen: Purmersteyn IIW. F. C. IV; Z. F. C. IV Zilvermeeuwen II en Z.V.V IIIWestzaan I. In het Westen zien we slechte de ontmoe ting W. F. C. V-K F. C. III. En een volledige vierde klasse als volgt: Bergen III—Schoort II (van zeer veel belang voor de bovenste plaats), Alkmaar IV Nieuwe-Niedorp III Alkmaarsche Boys IV Ursem II, K. S. V. II—C. S. V. III en Alkmaar IIIAkersloot I. Behalve bij de eerste ont moeting waarbij wij de bezoekers de kans geven zullen de vier overige ont moetingen wel voor de thuisclubs een over winning kunnen opleveren. SCHAATSENRIJDEN IN FRIESLAND. Beroemde Friesche hardrijders. Nergens wordt zoo op den winter „ge wacht" als in Friesland. Als het één nacht flink gevroren heeft, dan heeft de belangstel ling van duizenden zich plotseling op iets anders gericht en er ontstaat zoo iets als een schaatsenrijdersillusie, die men koestert en in de onderlinge gesprekken aanmoedigt. Na één nacht vorst staken de jongens alle andere spelen en wagen zich op het landijs, al verder en verder. Na één nacht vorst ver geet geen echte Friesche schoolmeester 's morgens en 's avonds op den thermometer te zien. Hartstochtelijke beminnaars van het ijs zijn de Friezen altijd geweest en zij zullen het wel blijven zoolang zij Friesen zijn en de tal- looze meren en ondergeloopen landen met hun onafzienbare ijsvelden tot tochten noo- den. Blijft het doorvriezen en breekt de dag aan, waarop men tochten kan maken ovei; vaarten en meren, dan ontstaat er een wed ijver om de eerste te zijn die een verren tocht heeft gemaakt. Zulk een eerste tocht is ge woonlijk naar een niet te ver afgelegen be klante herberg, met de bijbedoeling om in de jachtweide met krijt aan den balk te schrij ven: „Den Januari 19 hier het eerst op schaatsen geweest. N.N. en N.N. van N." Die „N.N." worden naar gebruik door den kastelein kosteloos onthaald en het kriji- schrift blijft den geheelen winter aan den balk. Het is bekend, dat men in Friesland een anderen trant van schaatsenrijden heeft dan in Holland en in het buitenland. Legt de Hol lander zich bijzonder toe oo bevalligheid en zwier, het hoofddoel van den Fries is, snel vooruit te komen. De echte Friesche schaat sen, die hoofdzakelijk gemaakt worden te Ijlst, Grouw, Warga, Oosterlittens, Akkrum en Oudkerk en Bolsward, zijn daarop bijzon der ingericht. Vroeger, toen Friesland nog geen spoor wegen had, was het, aldus vertelde de schrij ver W. Dijkstra, aan wiens mededeelingen het N. v. h. N. een en ander ontleent, voor de landjeugd een bijzondere liefhebberij, bij mooi sterk ijs op schaatsen de stad Gronin gen te bezoeken. Men reed dan op de terug reis over de Leek (Friesch: de Like), een dorp in Groningen, om er z.g. „Likeblomkes" ruwe kunstbloemen, die door arbeiders van hulstakjes werden vervaardigd en die rijke lijk werden versierd met gekleurd papier, als eén aandenken te koopen. De Friesche elfstedentocht. Niet alleen voor een Fries, maar ook voor een Friezin is het een oneer en tevens een hartzeer niet te kunnen schaatsenrijden. In het eigenlijke waterland vindt men zulke „misdeelden" dan ook niet talrijk, maar zij zijn er toch. Zich in een slede langs het ijs te laten rijden, doet een Friezin noode. Htnde- loopen maakt op dit punt een uitzondering. Hier is het lijden op fraai beschilderde prik- sleedeen kleor;ij^_en voor vreemden eigenaardig vermaak. Bekend is de vraag aan het Hindelooper meisje, dat zich in haar prikslee heeft gezet om over de Zuiderzee een tocht naar Molkwerum te maken: „Zei je so kiijd nei Mokaerum to pikjen?" Wanneer de groote ijssportdag, n.1. de Elf stedentocht in Friesland is aangebroken en liet tijdstip nadert waarop men te Hindeloo- pui de eerste deelnemers verwacht, dan ziet men buiten het stadje een aantal Hindelooper vrouwen en mannen in hunne kleurige volks drachten op het ijs, wachtende op de snelle rijders uit de richting Workum. Op de knooppunten van belangrijke water wegen ontstaat dan plotseling een druk ver- .er. De herbergen zijn er vol, er wordt .ge danst en gedronken en soms ook wel gevoch ten. Ouderwetsche vechtersbazen hadden soms den overmoed om in een herberg vol menschen hun zakmes aan den balk te steken, om met den eerste den beste die het mes van den balk trok, te gaan vechten; zoo hing een schaatsenrijder wel eens zijn schaatsen op Wie deze van den balk afnam, moest tegen hem hardrijden. Strenge wlnfers. Aardige herinneringen aan strenge winters kan men aantreffen bij de Friesche kroniek schrijvers. In 1571 begon de vorst den lOden October en hield aan tot Lichtmis 1572. Er viel in den voorwinter zooveel sneeuw, dat de stadsgracht te Franeker er geheel mee ge vuld was, schuins tot aan de kruin van het bolwerk. Zonder eenige moeite kon men daar over loopen en hierdoor ontstond zeer ver- klaatbaar groote vrees, dat de Spaansche kolonel Caspar di Robles de stad, die aan de staatsche zijde was, zou overvallen. Daarom werd het van hooger hand noodzakelijk ge acht, zooveel mogelijk bijten te maken, ten einde de sneeuw met water te kunnen be sproeien om er een gladde ijslaag op te doen vriezen. In 1586 vroor ook de Zuiderzee dicht. Hiervan maakte de Spaansche veldheer Taxis, die in Gelderland gelegerd was, ge bruik om aan den Zuidkant in Friesland te komen met 600 ruiters en 2500 voetknechten. Hij hield toen langs een goed deel der pro vincie een moord- en plundertocht, totdat hij gestuit werd te Boxum bij Leeuwarden, waar toen (17 Jan.) de vermaarde Boxumer slag plaats vond. De namen van onderscheidene vroeger be roemde Friesche hadrijders leven nog in den mond des volks voort Ieder Fries weet iets te vertellen van Adam hardrijder, die in de vorige eeuw leefde. Men verhaalt dat hij zes tien ellen in één seconde aflegde. Men vertelt, dat hij eens in de vaart van zijn rijden een sprong deed over een opening in het ijs bij de Oude Schouw, ter lengte van 22 voet (een oude Friesche voet is nagenoeg dertig centi meter). Toen iemand hem hierover zijn be wondering te kennen gaf, zei Adam droog jes: „Dat is geen boon waaid". Van Cornelis Ynses, een hardrijder van Cubaard, vertelt men, dat hii in zjin jeugd zich in het schaatsenrijden oefende op smalle greppels in het land, om zich zoo te gewen nen aan het maken van lange, recht-vooruit- gaande streken. Als ziin vrouw hrnn 's mid dags zei, dat de aardappelen kookten en dat zij heel graag wat mosterd bij den maaltijd wilde hebben, dan reed Cornelis naar Bols ward (anderhalf uur gaans) om mosterd te halen en kon terug zijn tegen den tijd dat de aardappelen gaar waren. Op hardrijderijen won hij meestal den prijs. Ten Viji op ern wedstrijd in Groningen alle rlHen won en de tegenstanders bij den eindstrijd plotseling een slede op de baan duwden, sprong Corne lis er in volle vaart over heen en won den prijs. Het volgende verhaal illustreert hoe op het ijs alle verschil in rang en stand als het ware wegvalt. In de eerste helft der vorige eeuw behoorde tot de vermaarde hardrijders Hantje Speerstra van Akkrum. Hij won steeds den eersten prijs en verscheen overal als de gevreesde kampioen. Zoo was hij ook verschenen op de hardrijdersbaan te Snertc, waar hij een zwaren tegenstander vond in den rijder Jan Sytsma Tenslotte moest om prijs en premie gereden worden tusschen Speerstra en Sytsma. Vol spannig verbeidde het publiek den beslissenden rit. doch toen de rijders werden opgeroepen, b'eek Tan Svtsma verdwenen te zijn. Zooiets was nog nimmer geschied. Toen bleek, dat die snelle ijder Jan Sytsma, die in onderbaatie en onderbroek over de baan stoof, niemand anders was dan de Gouverneur van Friesland baron Van Sytzama, van wien de Friesche dichter Halbertsma zong: ,,'k Haw him mei eed-Ie swier, Mei krêftige Frvske sn;eren, As it pronkstik fen de ieugd Oer 't gledde fis sioen swiern". Ook thans weer is de iissoort in Friesland in vollen gang, hoewel er nop slechte oo iis- bar.en gereden kan worden. Maar de ther mometer van de hooo en de blijde verwach ting wijst er hoog. bij oud en iong! Een der mooiste wedstrijden voor be roepsrijders is dan ook die te de T eek. waar behalve den geldprijs de winnaar e»n zilveren Leekster tak krijgt. Red A C) EEN KINDERDAG OP DE QUINT. Men schrijft ons: Ze waren er, de kinderen van de lagere scholen in Alkmaar! Of ze genoten hebben? Vraag het hun zelf eens, op de groote baan van de ijsclub de Quint. Ook de Alkmaarsche jeugd moest eens kennis maken met deze voortreffelijke baan. Het Quintbestuur meende dat zij niet beter kon doen dan de Alkmaarsche jeugd eens uit te noodigen om op haar banen te komen rijden, want dacht het bestuur, wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst, en de toekomst is aan de Quint. Hoe heerlijk was het om het eens van na bij te zien hoe onze kleinen met hun schaat- seen gewapend naar de baan kwamen. Een paar bestuursleden van de Quint had den zich bereid verklaard zelf de vijf-cent kaartjes uit te reiken; zij wilden eens zien, hoe vroolijk zij keken onze jongens, als zij aan het loket kwamen om hun entreebiljet Zij wilden ervoor zorgen, dat allen die zich den langen weg getroost hadden, ook werke lijk zouden genieten van de ijssport; nie mand mocht worden teleur gesteld. Denkt u zich eens in, opze kleuters met in hun zak doek dichtgeknoopt hun 5 centen, anderen die met verkleumde handjes hun geld kramp achtig vast hielden, om toch vooral zeker te zijn v^n hiyj recht van toegang.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9