DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HARRIJ SON fiaqeÜiksch. OoevüdU IBuiienland No. 19 Maandag 23 Januari 1933 135e Jaargang het chineesch-japansche conflict. HET DUITSCH-FRANSCHE DEVIEZENACCOORD. DEVIEZENOVEREENKOMST VAN DUiTSCHLAND MET FINLAND. Woensdagavond 25 Jan. 8 uur Bach, Beethoven, Dohnanyi, Samartini. STEEKPENNINGEN. DE GRIEP IN DUITSCHLAND. KAZERNE TE BRUENN BESTORMD. MOSKOU EN DE NAT. SOC. DEMONSTRATIE. relletjes in spanje. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, faancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels ƒ.1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Pit nummer bestaat uit drie bladen. De Volkenbond moet haar houding bepalen. Toepassing van art. 15? In de onderhandelingen van de commissie ran 19 is Zaterdag een beslissende wending ingetreden. De commissie heeft, zij het ook nog niet formeel, het zoeken naar overeen stemming tusschen Japan en China als zon der kans op resultaat opgegeven en besloten de procedure van artikel 15 par. 4 van het Volkenbondsverdrag voor te bereiden, vol gens hetwelk de Volkenbond thans zonder verwijl zal moeten overgaan tot het bepalen van een definitief standpunt in het Mantsjoe- rijsche conflict. Bij de commissie was een officieele meae- deeling van Matsoeoka ontvangen, volgens dewelke de aan de commissie gisteren niet- officieel medegedeelde Japansche tegen- eischen als officieele voorstellen van de ja pansche regeering moeten worden beschouwd |De commissie van 19 heeft met groote over eenstemming geweigerd haar standpunt te bepalen inzake het Japansche tegenvoorstel, daar deze voorstellen geenszins een basis bieden voor een voortzetten van de verzoe ningsactie van den V.B. Geconstateerd werd, dat een aanvaarden van de Japansche tegen- eischen door China niet mogelijk was. De commissie van 19 heeft zich echter op het standpunt geplaatst, dat het formeele mislukken van het verzoeningsprocede slechts kan worden geconstateerd door het buitenge wone Volkenbondsvergadering. Haar taak ziet zij er slechts in het rapport voor de V.B - vergadering betreffende het van kracht doen worden van artikel 15 par. 4 voor te bereiden.' Tijdens de zitting zijn de vertegenwoordi gers van Engeland en Frankrijk op zeer scherpe wijze in den bres getreden voor het eindigen van het zoeken naar overeenstem ming en voor aanvaarding van het rapport Lytton. President Hijmans heeft opdracht ge kregen Matsoeoka van de houding der com missie in kennis te stellen. De commissie komt Maandag bijeen om het rapport aan de bui tengewone V.B.-vergadering te bespreken. Officieel wordt echter medegedeeld, dat tot aan het oogenblik, waarop de plenaire verga dering haar standpunt zal hebben bepaald nog steeds de formeele mogelijkheid open blijft tot een verzoening met Japan, ofschoon natuurlijk hier nog maar weinig kans op is. Betreffende het cor.voceeren van de buitenge wone V.B.-vergadering is nog geen besluit genomen. In het rapport van de commissie van 19 worden de onoverbrugbaarheid der tegenstel lingen tusschen China en Japan vastgesteld en nieuwe voorstellen in overeenstemming 15 par. 4 opgesteld. ™t door verschillende regeeringen voorge stelde hooren der vertegenwoordiger van China is afgewezen, daar de Chineesche regee ring gedwongen zou zijn de Japansche voor stellen officieel af te wijzen, en daarmede een verschuiven der verantwoordelijkheid zou plaats vinden. De bijna algemeene stemming in de com missie was aldus, dat voor den nauwelijks nog te vermijden breuk alleen de Japansche peering verantwoordelijk gesteld kan wor- De Japansche regeering van haar kant neeft reeds eenige dagen geleden verklaard, da 1 'n werking stellen van artikel 15 nm' Z. j0u beschouwen als een uitnoodiging nü Volkenbond te treden. ftlJe °°rspronkelijk op heden vastgestelde .^zitting van de 70-ste raadszitting is uJ«band met de zitting van de commissie In lot Dinsdag uitgesteld. cnrw and met de onderhandelingen in de de|.®f®'e van 19 publiceert de Chineesche gade*3'16 'er buitengewone Volkenbondsver- WaaK een ongewoon scherpe verklaring, den r"Ve commissie de ergste verwijten wor- ooor a aan' ^ina, aldus de verklaring, is Jeuro- houding van de commissie zeer te- Weiff» Het zou ieder accoord met Japan kenn Z00'anS de Volkenbond de met-er- ,nMjng yan den Mantsjoerijschen staat niet en .'ijk. uitspreekt. Dat Sovjet-Rusland ontJÏ*"ka in de kwestie gemengd worden, is van j atbaar, daar zij bij de ontwikkeling enl.pi toes'and in het Verre Oosten geen word 'ang hebben. Het conflict kan slechts lin„ en °Pgelost door collectieve onderhande lden V3n a"e geïnteresseerde mogend- fcSf het telegraafagentschap Sjimboen sche ™dedie't. heeft de chef der Japan- hetJf* "jachten te Tsjing Wangtau chef n!UUn bemiddelingsvoorstel van den zake w Dritsche Vloot, admiraal Kelly, in Sjano- Ho- ,pSte' ^er normale toestanden te De ru n, van de hand gewezen, sche ,ai!lln€^che minister van buitenland- Pansrhe wenkan, heeft tegenover Ja- dat de p^rsv€rtegenwoordigers verklaard, structie ,- -U:,ieesche delegatie te Genève in- «eett ontvangen in de kwestie van het Chineesch-japansche conflict een nieuwe poging te ondernemen. Indien de Volken bond de nieuwe Chineesche voorstellen zou afwijzen, zou een critieke toestand ontstaan tusschen Genève en de Chineesche regeering. !De Chineesche regeering staat op het stand punt, dat het rapport-Lytton het bestaan van Mantsjoekwo heeft ontkend. De Volkenbond en de commisise van 19, aldus besloot Lo- wenkan, moesten aan dit principe vasthou den. De Japansche gezant heeft den eisch der Chineesche regeering de Japansche oorlogs schepen uit Kanton en Nanking terug te trekken, afgewezen. Volgens de meening der Japansche autoriteiten moeten de oorlogs schepen 'daar blijven, omdat de Japansche be langen daar eristig bedreigd worden. De tijd de oorlogsschepen te laten vertrekken zal pas gekomen zijn, wanneer de politieke toestand in het Verre Oosten zijn opgeklaard. o Naar verluidt, zijn bij de stad Peipao (pro vincie Jehol) 120 doodgevroren soldaten ge vonden. De afdeeling was een tijdlang van de buitenwereld afgesloten en had geen levensmiddelen meer. Te Peking doen geruchten de ronde, vol gens welke op 18 Januari de minister-presi dent der Mantsjoerijsche regeering bij het be treden van zijn woning door een onbekend ge bleven Koreaan met een dolksteek zou zijn gedood. De Koreaan zou lid zijn van een ge heime communistische organisatie en onmid- delijk door de Mantsjoerijsch-Japansche poli tie zijn gearresteerd. Dit gerucht is tot dus verre niet bevestigd. Betreffende het berucht van den bomaan slag op den Mantsjoerijschen premier re Tsjang Tsjoen verluidt te Shanghai, dat de aanslag reeds op 12 Januari zou zijn ge pleegd door een lid van de Koreaansche on afhankelijke organisaties, zoowel de premier als de Japansche ambassadeur, generaal Moeto, zouden zijn gewond. De autoriteiten hebben het voorval evenwel tot nu toe geheim gehouden. Volgens een ander bericht is de gouver neur der provincie Kirin gearresteerd, omdat hij er van verdacht wordt den aanslag op der premier hebben aangesticht. DE HORST WESSEL-HERDENKING TE BERLIJN. De opmarsch der nat.-soc. en de bijeenkomst op het kerkhof. Met korte tusschenpoozen kwamen de ver schillende S.A.-groepen op de Bulowplatz aan. Tegen kwart over twee marcheerde de S.S. op. In totaal maakten ongeveer 18.000 geüniformeerde nationaal-socialisten front voor het Karl Liebknecht-huis. Het plein en de toegangsstraten waren door de politie af gezet. Op de Bulowplatz speelden de nationaal- socialisten hun bekende liederen, terwijl in de omgeving communisten contra-demonstra ties op touw zetten. Van de Bulowplatz werd verder gemar cheerd naar het kerkhof. De toegang tot het oude Nikolai-kerkhof was door krachtige politieposten afgezet. Burgers mochten slechts door, indien zij van toegangskaarten waren voorzien. Het sneeuwde eenigszins, toen de S.A.-afdeelin- gen met hun vaandels werden opgesteld ach ter den versierden grafheuvel van Horst Wes- sel. De gedenksteen was omfloerst. Naast het graf stond de vijfde stormafdeeling der Ber- lijnsche S.A. opgesteld, waarvan Horst Wes- sel de leider is geweest. Om twee uur kwam Hitier bij het graf aan, vergezeld van dr. Goebbels, Roehm, Himmler, prins August Wilhelm en generaal Epp. Op de daken der huizen zag men Schupo's die met verrekijkers de huizen aan den over kant controleerden. Toen tegen half drie de moeder en zuster van Wessel verschenen, be gon de plechtigheid met een muzikale voor dracht. Een geestelijke, een vriend van den vader van Horst Wessel, die dicht bij zijn zoon ligt begraven, hield een toespraak. Ver volgens nam Hitier het woord. Deze noemde Horst Wessel den dichter der Duitsche vrij heid, van de nationaal-socialistische bewe ging, die door zijn lied zelf een onverganke lijk monument heeft gesticht. Hitier besloot met de woorden: Mijn kameraden, houdt u de vaandels hoog. De dichter van ons lied is niet dood voor ons, zijn geest leeft in onze rijen verder. Terwijl het lied van den „goeden kameraad" werd gespeeld werd de gedenk steen onthuld. Het is een ongeveer 50 c.M. hooge granietmassa, waarop een in brons verwerkte lauwerkrans en een vaandel rus ten. Aan de eene zijde staat: „Die Fahne hoch", aan de andere zijde „Pfarrer Ludwig Wessel en Werner Wessel". Er werden vele kransen en bloemstukken gelegd, o.m. van den kroonprins. Met het gemeenschappelijk zingen van het Horst Wessellied werd de bijeenkomst beslo- ten. Op de Bulowplatz werd gedefileerd op Roehm, waarna werd afgemarcheerd. Gisteravond is in het Sportpaleis nog een bijeenkomst gehouden ter eere van Horst Wessel. De moeder en de zuster van Wessel zaten tusschen Roehm en prins August. Ook Hitier was aanwezig. Hij heeft later nog het woord gevoerd, waarin hij er op wees, dat de strijd voortduurt. Nadere bijzonderheden. De opmarsch der nationaal-socialisten van de Bulowplatz, waartegen de communisten te voren hadden geprotesteerd, waarbij zij ver klaarden, dat de betooging niet ordelijk zou verloopen, had de politie aanleiding gegeven voorzorgsmaatregelen te nemen, op een wij ze, zooals men te Berlijn nog nimmer had bijgewoond. Nadat de nacht op Zondag te Berlijn reeds zeer onrustig was geweest, is het in het bizonder bij de aankomst van na tionaal-socialisten uit de verschillende deelen der stad tot groote contra-manifestaties ge komen, welke de politie noopten gebruik te maken van den gummistok. Op tal van plaat sen werden nationaal-socialisten gewond. De opmarsch waaraan door ongeveer 18.000 S.S.- en S.A.-lieden werd deelgenomen, zoo mede de plechtigheid aan het graf van Horst Wessel, bij welke gelegenheid Hitier een korte toespraak hield, hadden een ongestoord verloop. Daarentegen is het bij het afmar- cheeren der afzonderlijke S.A.-colonnes weer tot incidenten gekomen. Het aantal gewon den en gearresteerden is nog niet bekend. Tot half zes gisteravond zouden ongeveer 40 personen zijn gewond. Ernstig gewond werd een opperwachtmeester, die acht schoten had gelost op een hem bedreigende menigte, zon der evenwel iemand te kwetsen. Hij werd ten slotte tegen den grond geslagen en moest met messteken in longen en hoofd naar het zie kenhuis worden overgebracht. De opmarsch der nat.-soc. op de Biilowplaiz. De politie voor bereid. De Berlijnsche Schupo is sinds gisteroch tend in „hoechster Alarmbereitschaft". De opmarsch der Berlijnsche S A. en S.S. naar de plechtigheid bij het graf van Horst Wessel en de proclamatie in de communistische pers zich te verzetten tegen den opmarsch der na tionaal-socialisten hadden de politie genoopt voorzorgsmaatregelen te nemen in een om vang als men te Berlijn nog nimmer had bijgewoond. De communisten hadden ook in den nacht op Zondag pamfletten laten verspreiden, waarin zij hun aanhangers tot tegenstand opwekten. In den nacht op Zondag is het in tal van stadswijken tot politieke botsingen gekomen. In de Woerther Strasse werden twee natio naal-socialisten door messteken en stoksla gen gewond. Door de berijders van een mo torrijwiel met bijspanwagen werden in eeni ge straten schoten gelost op cafés, waarbij een 50-jarige vrouw een schot in den arm kreeg. De „schutters" zijn onbekend geble ven. De botsingen duurden gisterochtend voort. Op verschillende plaatsen werden communis tische spreekkooren, die opwekten tot tegen- 'demonstraties, door de politie gearresteerd. De Berlijnsche Schupo en de politieke politie waren Zondagochtend geconsigneerd. Een groot aantal Schupo's was met karabijnen uitgerust. In het Karl Liebknecht-Huis van waar een groote Sovjetvlag uithing, werd naar wapens gezocht en door een sterke po litiemacht bezet. Een 40 man sterke commu nistische wacht werd uit het gebouw verwij derd. Alle toegangsstraten naar de Bülow- platz waren door de politie afgezet: Öm half twaalf verzamelden de nationaal-socialisti- schen zich op verschillende plaatsen in de stad. De opmarsch uit de stadsdeelen ge schiedde eveneens onder toezicht der politie. Iedere stoet werd door een aantal politie auto's begeleid. In de zijstraten van de Bu lowplatz waren om elf uur 's ochtends reeds duizenden bijeen. De politie heeft steeds op nieuw de samenscholingen uiteengedreven. Tusschen twaalf en een uur spitste de toe stand zich in de verschillende stadsdeelen bedenkelijk toe. In tal van buurten werden communistische spreekkooren gehoord, die beweerden dat op de Bülowplatz barricade gevechten plaats vonden en waarin de massa werd opgewekt zich daarheen te spoeden. Vooral in de omgeving der verzamelplaat sen der nationaal-socialisten bevond zich veel publiek. Bizonder onrustig was het in de straten tusschen Bülowplatz en Alexander- platz. Op het station Alexanderplatz kwamen bijna onafgebroken vrij kleine groepen nazi's aan, om zich vandaar naar de verzamelpun ten te begeven. Zij werden door duizenden communisten gehoond. Tegen een uur heeft de politie de Alexanderplatz ontruimd. De eerste groepen der S.A. kwamen om kwart over twee op de Bulowplatz aan. On danks alle pogingen de orde te verstoren wa ren zij door de stad getrokken in den daar voor vastgestelden tijd. De communisten die den stoet begeleidden, werden herhaalde malen door de politie weg gejaagd. De politie maakte in vele gevallen van de gummiknuppel gebruik. Het verzet was evenwel vrij groot. Tienduizenden men- schen hebben zich in de omgeving bevonden. Alle groepen hebben zij met geschreeuw en gehoon ontvangen. Om over tweeën heeft de politie tegen een haar bedreigende menigte van de vuurwape nen moeten gebruik maken. Een opperwacht meester der politie, die in burger was, werd ernstig gewond. Hij loste een achttal schoten op de dringende menigte. Er werd evenwel niemand gewond. Toen werd hem zijn pistool uit de hand geslagen. De zwaargewonde is naar de Universiteitsklinieken overgebracht. Twee burgers die bij de botsing ernstig ge wond schijnen te zijn, zijn door kameraden weggebracht. In de Kaiser Wilhelmstrasse heeft de po litie een groot aantal alarmschoten gelost. Op den Weidenweg hebben communisten een emmer petroleum in brand gestoken om de nationaal-socialisten te hinderen. Daar de de monstranten in de buurt van het Friedrichs hain ook op balkons hun spreekkoren had den opgesteld, werden zij eenige malen door de politie, met de karabijn in de hand, ge sommeerd de vensters te sluiten. Het aantal gewonden bedroeg tegen 2 uur ongeveer 30. Er is geen bevestiging te ver krijgen van geruchten dat personen zouden zijn gedood. Op de Richardplatz (Neukölln) was de si tuatie tijdelijk hachelijk, evenals aan het Gcerlitzer Bahnhof. Hier is een groot aantal personen gewond. In de Gruenauer Strasse hebben commu nisten met petroleum overgoten matrassen aangestoken. Op de Kolonnenbrug heeft men getracht een barricade op te richten. Onge veer 10 personen trokken vier vuilniswagens de brug op en plaatsten deze dwars over den weg. De hindernis werd door de brandweer verwijderd. Eenige personen werden gearres teerd. Op den hoek van Muenz- en Weinmeister- strasse werd kort na vijven een auto, waarin zich een S.A.-leider bevond, door communis ten aangehouden en omvergeworpen. De na tionaal-socialisten kregen moeilijkheden. Op verschillende plaatsen in de stad zijn gisteravond nationaal-socialisten aangeval len. Tot half zes was het evenwel nergens tot ernstige botsingen gekomen. Het aantal ge wonden wordt op 40 geschat. De politie was den toestand meester geble ven. „ANTI-FASCISTISCHE WEEK" IN BERLIJN, Tijdens een door de rijksdag- en land dagfractie der communisten bijeenge roepen persbespreking werd gisteravond medegedeeld, dat de Communistische Partij in verband met de nationaal-so cialistische betooging van Zondag een „anti-fascistische week" in Berlijn zal organiseeren Deze zal worden ingeluid met een massa-betooging in den Lust- garten op Dinsdag a.s. DE GEBROEDERS ROTTER NOG VOORTVLUCHTIG. Naar de politie te Luzern mededeelt hebben de voortvluchtige Berlijnsche théaterdirecteuren de gebroeders Rotter, van 18 tot 19 Januari gelogeerd te Lu zern in hotel „National". Van daar wil den zij zich naar Zurich begeven, waar men hen echter niet heeft kunnen op sporen. Ook het in andere Zwitsersche plaatsen ingestelde onderzoek is zonder resultaat gebleven. COMMUNISTISCHE EXCESSEN TE KEULEN. De politie deelt mede dat gistermiddag in eenige deelen der stad communisten samenschoolden. De politie heeft eenige malen handelend moeten optreden. In Keulen-Ehrenfeld stuitten de beambten op grooten tegenstand. Er waren daar ongeveer 800 demonstranten aanwezig. De beambten hebben gebruik moeten maken van de vuurwapenen. Twee um munisten werden ernstig twee anderen licht gewond. De menschen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Eenige politiebe ambten werden licht gewond. De Duitsche kamer \an koophandel te Pa rijs heeft Zaterdag aan den rijksbond van de Duitsche Industrie en aan den Ipdustrie en handelsdag een telegram gezonden, waarin ten scherpste geprotesteerd wordt tegen de Fransche uitvoeringsbepalingen betreffende het nieuwe Fransch—Duitsche deviezen- accoord. De kamer van koophandel verzoekt beide instellingen te willen protesteeren bij de rijks regeering. Officiéél wordt medegedeeld, dat de Duit. sche onderhandelingen met Finland betreffen, de een regeling der betalingen voor het goe derenverkeer tusschen Finland en Duitsch land tot overeenstemming hebben geleid. Vol gens deze overeenstemming kunnen in den vervolge firma's, die in het bezit zijn van een algemeene deviezen-goedkeuring voor zoover hun deviezencontingenten niet voldoende zijn voor het betalen van goederen uit Finland de ontbrekende bedragen in R.M. bij dé rijks bank te deponeeren. Deze bedragen worden dan gebruikt oor betalingen van Finsche aankoopen in Duitsch laad. Kamermuziek-Vereeniging. speelt oud-lid v. h. BUDAPËSTER KWARTET in de „HARMONIE.". Een gerechtelijk onderzoek wordt inge steld naar de beschuldiging tegen Knoepfke, directeur van de Berliner Funkslunde A. G. welke behelst, dat hij van 1927 tot 1932 van een uitgeverij 500 000 RM steekpenningen zou hebben aangenomen. Tengevolge van het om. zich heen grijpen van de griep zijn al'e scholen in de stad Brunswijk gesloten tot 27 Januari. Door fascistische elementen. Volgens een officieele mededeeling hebben in den nacht op Zondag ongeveer 50 perso nen een aanval ondernomen op de kazerne van het 43ste regiment infanterie te Bruenn. Een schietpartij volgde. Vijf personen wer den gewond, van wie drie ernstig. Een der zwaargewonden is korten tijd later overle den. Tal van personen zijn gearresteerd. De ..Express" meldt het volgende: De eerste luitenant der reserve Wladislaw Kobcianke, die te Bruenn berucht is wegens zijn geëxal teerd optreden, is in den laatsten tijd in aan raking gekomen met fascistische kringen uit cb buurt van Bucowic. Het is gelukt dezen er toe te bewegen zich met twee autobussen naar Bruenn te begeven, zoogenaamd om «en fascistische vergadering te beschermen. Te Bruenn overreedde hij de mannen evenwel een aanval te doen op de kazerne van het 43ste regiment infanterie. Eenige personen klommen over den achtermuur en ontwapenden de hoofdwacht van den hoofd toren. Er werd evenwel alarm gemaakt, waarop politie en militairen toesnelden. Na een korte schietpartij werden de aanvallers onschadelijk gemaakt. Een aantal indrin gers werd gearresteerd. De overigen konden vluchten. Bij het vuurgevecht werd een man door een schot in het hoofd gedood Vier an dere personen werden ernstig gewond De politie deelt mede dat nog een aantal arresta ties te wachten is. Nadere bijzonderheden. Bij de fascistische poging een putsch te plegen door een aanval op de kazerne van het 43ste regiment infanterie zijn ook twee soldaten gewond. Gister zijn in de kazerne vhn dit regiment 2 officieren gearresteerd, niet wegens mede plichtigheid, maar omdat zij niet vlug ffe- noeg op hun post waren. Het aantal der v«- gens deelneming aan de putsch gearresteei* de Tsjechische fascisten bedraagt tot dus verre 60. Gisteravond zijn te Pardubitz huiszoekin gen gehouden, daar ook hier plannen ge smeed waren tot een aanval op de infante- riekazerne, welke nlanen echter op het laat ste oogenblik werden verraden. Bij den vroegeren chef van den generalen staf Gajda is gistermiddag een huiszoeking gehouden. Gajda, de leider der Tsjechische fascisten werd niet thuis gevonden ;hij bleek op reis te zijn. Vele belastende documenten werden in beslag genomen. Het secretariaat van de Tsjechische fascisten in Praag is door de politie gesloten. Politieke kringen te Moskou toonen buiten gewoon groote belangstelling voor den op- marsch der NSDAP op den Buelowplatz op Zondag a.s. Zij verwachten, dat de Duitsche communisten ondanks het strenge verbod „de ijzeren hand van het Duitsche proletariaat" zullen toonen en zich te weer zullen stellen tegen dezen inval in hun invloedssferen. On danks de maatregelen der politie, a'dus deze kringen, moeten dt communisten het bewijs leveren, dat de massa's met hun groote tref kracht achter hen staan. Te Sevilla hebben extremisten twee bommen van 10 K.G naar het sociaal- demicratische volkshuis geworpen. Een der bommen is ontploft en heeft groote schade aangericht Door de explosie zijn 2 personen zwaar en 10 licht gewond. De gewonden waren hoofdzakelijke toeval lige voorbijgangers. Een andere bomaan slag, die op hetzelfde tijdstip gepleegd zou worden, kon nog bijtijds worden verhinderd. In de provincie Caceres zijn de socia listische landarbeiders er toe overge gaan zich met geweld van de landgoe deren meester te maken. Zij rooven het vee en verwoesten de bestaande voor- .öLden, J

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1