Alkmaarsche Courant. Jladumieuws JeuiUeion De gevolgen van een operatie. Stad en Omgeving. Qemeentecaden Honden! vilt en dertigste Jaargang. DINSDAG 24 JANUARI Ho. 20u 1933 cgrg Woensdag 25 Januari Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 10.VPRO-morgen- wijding. 1015 Voor Arb. in de Continu bedrijven: VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Du- chant, gramofoonplaten, voordracht R. Nu- man en lezing. 12.01 De Notenkrakers o.l v. D. Wins. 12.30 Gramofoonplaten. 12.40 Or gelspel C. Steyn. 1.Gramofoonpl. 1.10 Vervo g „De Notenkrakers". 2 Voor de vrouw. 3.— Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel Joh. Jong. 6.— Joodsch uurtje, m. m. v. N. d<> Kleijn, viool, J Kickhefer, piano, L. Fuld, zang en J. Gompers, lezing. 7.— Weekover zicht. 7.20 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.55 Herhaling SOS-berichten. 8 Lezing. 8.20 Flotow-concert door het VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9 „Dt vliegende Hollander" of „De groote weddenschap", spel van H. Heijermans m. m. v. het VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 11— Vaz Dias. 11.10—12.Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gra mofoonplaten. 10.NCRV-Dameskoor. 10.30 Morgendienst. 11.— Harmoniumspel S. Duif. 12 15 Triov. d. Horst m. m. v. mevr C. van Ravenzwaay—Möllenkamp, zang. 2.2.45 Landbouwcauserie. 3.Chr. Lec tuur. 3.30 Concert door het Haagsche Trio 5 Kinderuur. 6.Causerie door M. K. W Gerisch. 6.15 Causerie J. Schipper. 6 30 En- gelsche les. 7.— Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.NCRV-Harmonieorkest o. 1. v P. vander Hurk en de heeren ds. J. G. Feenstra en J. den Boeft, sprekers. Ca. 9 50 —10.Vaz Dias. 10.45—11.30 Gramofoon muziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelspel O- MacLean. 1.05 Leonardo Kemp's orkest. 1 50 Gramofoonpl 2.45 Voor de scholen 50 Sted. orkest Bour- nemouth o.l.v. D. Godfrey m. m. v. G Biyan, piano. 5.05 Orgelspel R New. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten 6 50 Haydn-Trios door het Boedapester Trio. 7.10, 7.30, 7 50 en 8 20 Lezingen. 8 35 BBC-Symphonie-orkest m m. v B Huberman, viool o.'.v. A Boult. 1C.20 Muzikale causerie. 10 35 L. Bridge- wafer's kwintet. 11.20—12.20 Dansmuziek. Pari/s Radio-Paris1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12 35 Concert door het Om roeporkest. 12 50 Orgelconcert 1.25 Vervolg Omroeporkest. 7,40 Concert door het Om roeporkest. 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Con cert door een orkest o.l.v. Wolf m. m v. cello- so'ist. Kaiundborg, 1153 M. 11.20-12.35 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.50 Concert uit Rest „Wivex". 4.20 Gramofoonpl. 7.20 Hon gaarsche Volksmuziek door het Omroeporkest en solisten 8 50 Moderne pianomuziek. 9.05 Hartmann-liederen door Vocaal kwartet. 9.40 Kamermuziek. Kwintet voor klarinet, violen, viola en cello t k' t. op. 115, Brahms 1010—11 50 Dansmuziek uit Rest „Nimb" Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 12.20 Concert o.lv. Wolf. 1.50 Gramofoon platen. 4.20 Weragorkest o.l.v. Buschkötter m. m v. pianiste 7.20 Mechanische muziek tuit Berlijn) 8 20 Concert door het Werag Kamer-orkest o.l.v. Spitz m. m. v. solisten 10 50—11 20 Dansmuziek o.l.v. Evsoldt. Rome, 441 M. 8.05 Opera-voorstelling. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.t 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest ol.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.lv. Meulemans 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Willie Lewis en zijn orkest. 8.20 Gramofoonpl 9.20 Lamoureux-concert uit Parijs. 338 M 12.20 Concert uit Antwerpen. 5 20 Dansmuziek 6 50 Kamermuziek. 8 20 Omroepk'einorkest o.lv. Leemans. 9.20 Cabaret-programma 1030—11.20 Max Alexvs en zijn orkest Zeesen, 1635 M. 6.55 Concert door orkest o.l v. Gielnik. 7 20 Concert. (Zie Langen berg) 8 50 Zang door K. Erb. 9 20 Berich ten en hierna tot 11.20 Dansmuziek door Paul Godwin en Th. Bavo met hun orkesten KORTE BERICHTEN. Aangehouden zijn drie jongens van resp. 16(, 17 en 18 jaar, die in het filiaal der firma De Gruyter aan de Spoorstraat te Den Helder hadden ingebroken en in totaa' 164 hadden gestol n. Twee jon gens hadden samen nog 70, de rest was verbrast. Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 28 Zeer verbaasd trok die zich terug; vol spijt, dat hij zich door Mama ertoe had laten brengen, dien ingebeelden gek te gaan felici teren. ja, toen hij dat stukje in de courant las» en, meer, toen hij den secretaris zijn prij zende toespraak hoorde houden, had hij zch afgevraagd: zou ik me dan aldoor m hem vergist hebben? Zou hij dan werkelijk toch een man van beteekenis zijn? Al wat hij, nu twaalf jaar lang, van hem gezien had was echter met zoo'n opvatting in strijd; en hi] had werkelijk gemeend wat hij zeide, en wat het vriendelijkste was, dat hij in waarheid zeggen kon. „Wat prettig, dat ze allemaal zoo n goed idee van u hebben..." tn kon Colver dan met die woorden niet te vreden zijn?! 't Beteekende toch veel meei °°r hem, dan eenig oordeel van zijn onder geschikte. ETn hij was zoo ijdel; gek, dat hij oan niet prettiger had gevonden stroom der felicitaties ging intusschen ti j0!. i!ü® nam met rustige waardig- f huldigingen in ontvangst, al werd naarmate de huldigers in rang daalden engs wat koeler. Maar dat kon ook aan den langen duur der receptie liggen. Wie gedefileerd had, vertrok, en zoo werd WEST-FRIESCHE BOND VAN HARMONIE- EN FANFARECORPSEN. De algemeene vergadering werd gehouden op Zondag 22 Januari 1933, des middags 2 uur precies, in café „Centraal", Hofplein te Alkmaar. De voorzitter sprak er z'n voldoening over uit, dat de vergadering met dit prachtige winterweer, dat velen noodt tot ijsvermaak zoo goed bezocht is. Hij bracht hartelijk dank aan de vereeniging Harmonie te Wie- ringen, die het vorig jaar het b dsconcours organiseerde en speciaal aan haar .oorzitter, den heer C J. Bosker, die het initiatief nam voor de uitnoodiging van den bond. Voorts wenschte hij den heer Nijdam, secretaris van den bond, geluk met diens zilveren jubileum ais voorzitter van „Kunst na Arbeid", te Hoorn. Na een krachtige opwekking om vooral in de tegenwoordige tijdsomstandig heden alles te doen om de vereeniging vooruit te brengen, werd de vergadering geopend. Het jaarverslag werd onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd.. Verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren P. Brink man en D. Brugman. Beiden werden herko zen en namen de benoeming aan. Medegedeeld werd dat een korps te Texel als lid is toegetreden. Voorts werd de samenstelling der jury me degedeeld. Een voorstel van „WinkeTs Harmonie" te Winkel om in het vervolg aan elke vereeni ging een exemplaar van „Musica", waarin het critisch verslag van het concours is op genomen, toe te zenden. Dit werd aangenomen. Het bonds'oestuur stelde voor indien tot het houden van een concours wordt besloten dit te doen houden op Hemelvaartsdag en den Zondag daarvoor en dus niet, zooals tot heden gebruikelijk was, den Zondag daaropvolgende. In verband met de datums: 25 en 21 Mei, kan daartegen o.i. geen be zwaar bestaan. Aangenomen. Vaststelling contributie voor 1933: Het bondsbestuur geeft in overweging dit jaar, indien althans aan het houden van een even tueel concours voor de bondskas geen extra uitgaven zijn verbonden, geen contributie te heffen. Wordt echter tot het houden van een concours, waaraan financieele uitgaven voor den bond zijn verbonden, besloten, dan wordt voorgesteld de contributie te bepalen als vorige jaren het geval was: 10 per ver eeniging, nieuw toegetreden vereenigingen f 15. De volgende algemeene vergadering zal plaats hebben te Hoorn. Geen der aangesloten vereeniging heeft zich aangemeld om het concours te harent te houden. Wellicht dat nog een uitnoodiging komt, anders zal het bestuur trachten het concours voor bondsrekening te organisee ren, vermoedelijk te Hoorn. Van den heer S. van Drunen te Sint-Maar ten was een aanbod van den volgenden in houd ingekomen: Ondergeteekende, S. van Drunen, koop man, wonende gem. St. Maarten, biedt aan voor de vijf opeenvolgende jaren te zorgen voor: een muziektent, jurytent, een bestuurs tent, een voldoend aantal banken, vlaggestok- ken met vlaggen, cassa, W.C., eerepoort, ver siering en electrische verlichting, installatie met de noodige lampen, bloemen, plus even tueele rietmatten of schuttingen en indien noodig een plankier zoo hier en daar over eventueele greppels voor toegang van den eenen akker op den anderen. Het een en an der te plaatsen en te verhuren gedurende een concours op Hemelvaartsdag en den Zondag er voor of daarop volgende. Op een geschikt terrein, waar door of vanwege den bond uit geschreven muziekfeest wordt gehouden, voor de somma van zes honderd en vijftig gulden, zegge 650, per één jaar en per één keer, met inbegrip van een gratis staanplaats voor paling, zonder concurrentie. Indien geen concours wordt gehouden en ondergeteeken de kan datzelfde jaar met deze voornoemde affaire niets bijverdienen bij eventueel ander concours (zang), dan verbindt de bond zich om één honderd gulden bij wijze van rente vergoeding te geven per één jaar en per één keer. Het een en ander wijkt heel wat of van mijn voorstel van het vorige jaar. Ik heb de bezwaren ingezien en heb de vereenig'ng thans overal vrij in gelaten Deze aanbieding heeft het niet te onderschatten voordeel, dat men een terrein-aankleeding krijgt in den geest als te Schoorl. Zoodat de armste ver eeniging evengoed voor den dag kan komen als de beter gesitueerde Het één en ander wordt natuurlijk in moderne kleuren geschil derd, wat het aanzien van een feestterrein de kamer allengs leeger. Ze was zelfs be stemd, geheel leeg te raken dezen dag; want de heer Colver zou, wegens 't feest en de emotiën daaraan verbonden, dadelijk na de receptie te zijnen bureele naar huis gaan waar dan 's middags weer een ontvangst plaats zou hebben, mede door mervouw Col- ver en de jongedames. Er was zelfs in het hart van den heer Colver een glinsterend schijnseltje van hoop, dat deze feestelijke dag nog feestelijker zou worden door een verloving van de oudste der dochters. Daar toe zou dan evenwel de zoon van zijn vriend den bankier zijn medewerking moeten ver kenen; waar wel heel veel kans op scheen te bestaan, maar toch-maar geen zekerheid de tegenwoordige jongelui voelen zoo vreese- lijk weinig neiging tot het huwelijk. En dit huwelijk zou den heer Colver toch zoo wel kom wezen; nu ja, de andere partij behoefte het ook niet als een soort concesie te beschou wen. Den bankier had geld, dat is waar, en veel ook; maar zijn zoon had niet de m nste geschiktheid om zijn vader op te volgen was ook in de studie blijven steken, en had nu een keurige, maar niet heel belangrijke fiositie bij de Vereeniging voor Vreemde- ingenverkeer. En Colver was referendaris; en nu ook nog Officier in de Oranje Nassau en ook wel een beetje invloedrijk; en hij zou het jongemensch wellicht aan een baantje aan het Ministerie kunnen helpen, als er een vacature kwam, waarvan eenige opschuiving het gevolg was; en nu ja, er was wel kans op zoo'a vacature niet weinig verhoogt. Dit alles bijeen zal het zijn voordeel niet missen bij de entrée's (ont vangsten enz.), ook dit moet men niet uit het oog verliezen. Ik blijf echter bereid, indien een vereeni ging dit wenscht, mijn bemiddeling bij de verpachting te verkenen, daar ik mogelijk door mijn werkkring als zoodanig beter met de kermis-exploitanten bekend ben. Hoewel het aanbod van den heer v. Dru nen wel voordeelen biedt, was de meerder heid van oordeel, dat de toestanden in de onderscheidene plaatsen te veel verschillen om een bindend contract te kunnen aangaan Besloten werd niet op het aanbod in te gaan. Bij de rondvraag werden verschillende huishoudelijke zaken ter sprake gebracht en tot voldoening van de voorstellers geregeld. Hierna sluiting. FEDERATIE ALKMAAR BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Zondagmorgen vergaderde de federatie Alkmaar van den B. v. S. in café Breed aan de Paardenmarkt. De voorzitter opende en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom op deze verga dering in 1933. Spr. wenschte allen het beste toe. Waneer wij, alcftis de voorzitter, een te rugblik mcgep slaan op het afgeloopen jaar wat betreft de vertooning van den Bonds- film Oud en Arm, dan kunnen wij tevreden zijn. De film heeft vele leden gewonnen en er zijn zelfs nieuwe afdeeüngen opgericht of zwakkere sterk gemaakt. De afdeelingen die tot nog toe hebben nagelaten de film te ver- toönen, hebben iets verzuimd wat niet ge makkelijk is te herstellen. Ingekomen was een brochure van den V. D. Bond van de hand van prof. v. Em den met verzoek hiervan zoo veel mogelijk te bestellen en een schrijven van het Hoofdbe stuur wijzende op de nog aanwezige massa brochures en radiorede, benevens een schrij ven waaraan de bestuurders der federaties en afdeelingen om aan de sprekers deze vraag te stellen. Wat moet naar uw meening gedaan worden voor de 50 a 60.000 uitge- slotenen, de 65-jarigen en andere ouden van dagen, die verstoken zijn van alle ouder domsrente? Acht gij niet met ons uitvoe ring van premievrij Staatspensioen gebie dend noodzakelijk? Verder verzocht het hoofdbestuur zoo nauwkeurig mogelijk het antwoord weer te geven en aan het hoofdbestuur toe te zen den, op dat dit zoo noodig tot publicatie overgaat. Het vo'gende punt was rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer S. Zeekant. Alles was in de beste orde bevonden. Verkiezing moest plaats hebben van 2 be stuursleden en wel de heeren Zeekant en Bruin. Er gingen stemmen op uit de verga dering om beide heeren bij acclamatie 'te verkiezen, wat niet mogelijk was. Na stem ming werden beid^ aftredenden met alge meene stemmen herkozen. Beiden namen hun benoeming aan met dank voor het door hem gestelde vertrou wen. Bij de rondvr- ag kwam nog eens naar vo ren wat een werkzame afdeeling tot stand kan brengen. De afd. De Rijp had iri de gemeente Graft en Noordeinde, door huisbe zoek 80 leden bij e'kander gevonden voor bovengenoemde afdeeling we'ke voorloopig bij de afdeeling de Rijp zullen blijven om later wellicht op eigen beenen verder te gaan. De federatie zegde nog toe om des noods 12 Februari een mooien avond te be leggen in Graft met de mooie Bondsfilm Verder werden er door enkele afgevaardig den vragen en wenschen gegeven in ver band met de financiën. Zü werden allen door den voorzitter beantwoord en na een kort sluitingswoord bedankte deze voor de op komst en de aangename gedachtenwisseling. SCHERMERHORN. Vrijdag 20 Jan. vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting onder voorzit terschap van burgemeester Meindersma. De voorzitter opende deze eerste vergade ring in 1933 met een hartelijk welkom, zijn beste wenschen uitsprekende voor de leden, hunne gezinnen en bedrijven, hopende dat de economische toestand in dit jaar iets beter moge worden. De nestor van den raad, de heer de Groot, bracht daarvoor een dankwoord. Van Ged. was bericht ontvangen, dat dit college het raadsbesluit, waarbij geweigerd was de speelplaats bij den chr. school te ver grooten, niet goedgekeurd. Het chr. schoolbe stuur was bij Ged. Staten in beroep gegaan. Zoodat de heer Colver, dankbaar, en met het uitzicht op nog meer om dankbaar voor te zijn, om tien uur het Ministerie verliet. En op zijn wandeling naar huis genoot van den aanblik der morgenstraten; waarvan hij maar uiterst zelden de gelegenheid had te genieten. De secretaris-generaal, mr. Holy Helman, had nog de ietwat lugubere felicitatie van Henri Lugt bijgewoond, en was daarna met den geaffaireerden ernst die hem zoo goed kleedde, naar zijn kamer, de op één na voor naamste van het Departements-gebouw op het Plein, vertrokken. En na eenig dralen be sloot Henri, zich bij hem te laten aan aan dienen. Hij was aanvankelijk voornemens geweest, eerst nog even zijn eigen werkver trek binnen te loopen en wat met de twee com miezen die daar met hem werkten of althans zich bezig hielden te onderhouden, maar de eigenaardige houding die verschillende col lega's in de kamer van Colver tegenover hem hadden aangenomen, had hem nu toch wel het idee bijgebracht, dat men hem nu eenigs zins als beschuldigde, als iemand in een min derwaardige positie, beschouwde. Dat gaf hem wel een gevoel van wrevel tegenover die collega's, maar versterkte hem tevens in zijn voornemen, dat dwaze zaakje maar zoo gauw mogelijk uit de wereld te helpen. De ontvangst door den secretaris was echter een nieuwe teleurstelling. Hij werd van den aanvang af als een zwaar-verdacbte behandeld. Dat begon al zijn binnenkomst De secretaris wees hem wel een stoel, maar De meerderheid van het college van B. en W. stelde voor in beroep te gaan bij de Kroon. De heer Mantel had in de vorige vergade ring zijn meening naar voren gebracht, wel ke door Ged. Staten wordt gedeeld. De voorzitter zeide, dat in dezen slechten abnormalen tijd de uitgaven zooveel mogelijk beperkt moeten worden. De heer de Groot achtte vergrooting noo dig, maar is er mede tegen in dezen tijd hier voor een bedrag te voteeren. De heer Los wenschte ook betere tijden af te wachten, bovendien achtte hij een bedrag van 480 voor basaltinetegels te hoog; het plein bij de openb. school verkeert in veel slechteren toestand. Het voorstel van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (Mantel en Broersen). Van den heer C. Groot was ingekomen een bericht, dat hij bedankt als lid van het stem bureau en als lid van de landbouwcommissie. Van den directeur-generaal van de Volks gezondheid is ingekomen een bericht, dat bij verlaging van de woninghuur in de gemeen- tewoningbouw tot 3.25, de gemeente het ontbrekende zal moeten bijpassen. De heer Oostwouder zou de rentevoet van het kapitaal op 4 pCt. gebracht willen zien. De heer de Groot zou hierop willen aan dringen en gaf dit het bestuur en B. en W. in overweging. De voorzitter beloofde zijne medewerking Van Ged. Staten was een bericht ingeko men, dat voor den agent van de arbeidsbe middeling aan de gemeente zal worden ver goed een bedrag van 40 voor de eerste 50 loon; voor de tweede 50 wordt geen vergoeding gegeven. Van het comité tot bestrijding van Iepen ziekte een verzoek om eene bijdrage voor on derzoek der boom en. B. en W. adviseerden tot afwijzing, waar toe z.h.st. werd besloten. Van de gezamenlijke moderne, r.k. en chr. vereeniging van landarbeiders een verzoek om een toeslag op woninghuur boven 2.50 tot een maximum van 1.50 per week. De voorzitter zeide, dat dezen toeslag is toegestaan voor meubelmakers, maar voor landarbeiders nog niet is ingekomen, alhoe wel hij reeds ve'.e malen, zoowel telegrafisch als telefonisch daarop heeft aangedrongen. De heer Mantel vroeg of de goedkeuring op de werkverschaffing en steunregeling is ingekomen, waarop de voorzitter antwoord de, dat de regeling op de werkverschaffing na wijziging werd goedgekeurd, behalve de toeslag op de huur. De heer de Groot zeide, dat nogmaals tele fonisch moet worden aangevraagd, onder mededeeüng dat de thans geldende loonen in werkverschaffing deze huur te hoog is. Hiertoe werd besloten en het verzoek der bonden derhalve aangehouden. Van J. Roos en N. Alles was ingekomen een verzoek om vrijstelling van schoolgeld. De voorzitter zeide, dat zij zijn aangesla gen overeenkomstig hun belasting. Werd z h.st. afwijzend op beschikt. Van het burg. armbestuur was ingekomen een aanbeve.ing voor een lid, wegens perio dieke aftreding van den heer J. Jonk. Werd bij acclamatie herbenoemd. B. en W. stelden voor de vaststelling van een verordening, dat het onderwijzend perso neel woonplaats binnen de gemeente heeft. De heer de Groot zeide het te betreuren, dat B. en W. met dit voorstel komen, hetwelk moet dienen om de onderwijzeres te beletten, dagelijks naar Uitgeest te gaan. Zij doet dit om haar zieke moeder te he pen en tevens tot steun te zijn van haar ouders, daar haar va der werkloos is. Hij prijst dat in haar en waardeert de opoffering, welke zij zich hier voor getroost. Weth. Los zeide dit ten volle te onder schrijven en zou krachtens die verordening er voor zijn haar dispensatie te verleenen. De heeren Oostwouder, Mantel en Plug boer waren het hiermede allen eens en zou den met een dergelijke verordening willen wachten tot die noodig werd geoordeeld. Na deze bespreking werd de verordening niet in stemming gebracht. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een verordening op het gebruik van elec trische hoogfrequent-apparaten in deze ge meente. De voorzitter zeide, dat de radioluisteraars veel hinder ondervinden van dit apparaat. De heer de Groot vroeg naar den prijs van een apparaat dat deze stoornis kon wegne men. De heer Mantel zeide, dat wanneer iemand iets doet voor zijn gezondheid, dit ook waar de heeft; de kosten kunnen te hoog zijn. De voorzitter antwoordde, dat de kosten ongeveer 10 bedragen, waarna werd beslo ten de verordening vast te stellen. Vervolgens werd vastgesteld de instructie van den arts belast met de armenpraktijk, dit gebaar, door geen enkel woord vergezeld bleef de éénige beleefdheid van de zijde van den grooten chef. Hij liet hem op dien stoel eenige oogenblik ken zitten, vóór hij tot hem sprak, en verdiep te zich in dien tusschentijd met zekere grim migheid in een dossier. Toen keek hij van de bladen met vorschenden blik op naar Henri, als zocht hij op diens gezicht, wat hij van die stukken vóór hem denken moest. En begon op strengen, drogen toon: U hebt u daar in zonderinge onderne mingen begeven, mijnheer Lugt" Henri wachtte beleefd, maar zonder dat zijn gezicht den gebruikelijken plooi van eer bied aannam, tot de ander zou hebben uitge sproken. Die ging evenwel niet dadelijk door, maar den koelen onderzoekenden blik naar den man tegenover hem afbrekend, oogde hij weer in de stukken. Ik heb hier een brief van umaar t zult zelf wel niet beweren, dat die een vol doende opheldering geeft. Om te beginnen, moet ik u zeggen, dat ik mij zéér verbaasd heb over de wijze, de vrij n o nc h a 1 a n t e wijze, waarop U gemeend hebt, het verzoek om inlicht.ngen van uw chefs te moeten be antwoorden. Dat op zichzelf, uw heele hou ding pleit al tegen u". Henri was uitermate verbaasd. En die ver bazing die zich op zijn gezicht vertoonde, in plaats van de door den ander verwachte on derworpenheid en ontsteltenis, deed den che bijna zijn geduld verliezen. welke nistructie van de vorige afwijkt, door» dat de benoeming is tot den tijd, waarop ^icli een arts in de gemeente vestigt. Tot arts belast met de armenpraktijk werd met algemeene stemmen benoemd dr. Herin ga te Stompetoren. Tot lid van het stembureau werd benoemd de heer J. Broersen. B. en W. stelden voor in te trekken het raadsbesluit van 18 Nov. 1932 inzake ophef- :ing van de betrekking van gemeente-opzich ter. De voorzitter zeide, dat het georganiseer de overleg zulks niet toelaat, omdat de be trokken ambtenaar alsdan op wachtgeld moet worden gesteld De heer Mantel zeide, dat het raadsbe sluit verkeerd is uitgevoerd, daar was beslo ten den opzichter te handhaven, zijn werk zaamheden te verminderen en dienovereen komstig zijn salaris te verlagen. Weth. Los zeide, dat de opheffing der be trekking in het nadeel der gemeente zou zijn. Z.h st. werd besloten het raadsbesluit in te trekken. Het voorstel van B. en W. tot toekennen van 25 aan P. Veenstra. De voorzitter achtte dit noodig, daar dit zezin met zkiete en werkloosheid te kampen had en hij van den steun was uitgetrokken. Z.h.st werd besloten tot toekenning van dit bedrag. Aangenomen werd een voorstel tot wijzi ging van de gemeentebegrooting dienst 1932. Ook werd voorgesteld op advies van Ged. Staten de begrooting 1933 te wijzigen door de opcenten op de personeele belasting te verhoogen van 135 op 150 De heer Oostwouder zeide, dat de raad had gezorgd in plaats van krotwoningen die zijn opgeruimd goede woningen te verkrij gen, welke bewoners die verhoogde belasting niet kunnen betalen. Ook zou hij een progres sie wenschen in deze opcenten. De voorzitter antwoordde dat dit het vo rige jaar had kunnen worden gesteld, maar nu niet meer mogelijk is. Na bespreking werd het voorstel aange nomen met 5 tegen 2 stemmen (Oostwouder en Plugboer). Ook werd aangenomen het voorstel tot het heffen van 100 opcenten op de hoofdsom 3e klas gem.-fondsbelasting. Van het chr. schoolbestuur was ingekomen een verzoek voor bijbouw van een derde lo kaal De voorzitter zeide, dat B. en W. voorstel len hierop afwijzend te beschikken, omdat niet is opgegeven het aantal kinderen boven het opgegeven maximum. De heer Mantel zeide, dat dezen bijbouw noodig is, dat ook den Inspecteur op het L.O. hierop eenigen drang uitoefend. Na bespreking werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 6 tegen 1 stem (die van den heer Mantel). Rondvraag: De heer Oostwouder vroeg ook speenvarkens ovor deze gemeente aan te koopen. De voorzitter zeide, dat dit op den weg ligt van het crisiscomité. Weth. Los zeide als voorzitter van dat co mité, dit aan te zullen vragen. Ook drong de heer Oostwouder aan op verlaging van de huren in den woningbouw en tot het verleenen van een huurtoeslag. De voorzitter beloofde de rijksgoedkeuring zooveel mogelijk te zullen bespoedigen. De heer Oostwouder vroeg eene vergoe ding voor de modderbakken welke bij vorst stil liggen en door de arbeiders moeten wor den doorbetaald. Weth. Los zeide er niet te zijn hiervoor een vergoeding te geven. Ook zou de heer Oostwouder de zwarte lijst beter zien gehandhaafd. De voorzitter beloofde onderzoek en de caféhouder welke aan personen die op de zwarte lijst staan sterke drank schenken t* zullen verbaliseeren. De heer Mantel vroeg naar de verstrekking van goedkoope margarine. De voorzitter antwoordde, dat deze kon worden verstrekt aan gezinnen waarvan (te man 3 maanden werkloos is of drie maanden of langer steun heeft gehad. De heer Los vroeg of niet is ingekomen een schrijven voor opname van de nog aanwezi ge consumptieaardappelen. De voorzitter antwoordde dat dit nog niet is ingekomen. De heer de Groot vroeg waarom de arbei der Kolk geen uitkeering ontvangt van de ziektewet, daar hij door ziekte niet kon wer ken. De voorzitter antwoordde, dat geen uit keering wordt gencten wanneer men binnen 2 maanden 6 dagen werkloos is geweest. Vervolgens vroeg de heer de Groot, waan om van Beemsterbrug alleen de hejft naar Schermerhorn met zand wordt bestrooid bij gladheid en niet het Beemstergedeelte. U kijkt zoo verbaasd, meneer, dat ik mij afvraag, of een nader onderhoud nog eenig nut kan hebben. Als u in een dergelij ke zonderlinge houding verkiest te volhar den", zei hij driftig, „dan Enfin, u hebt dezen brief zelf geschreven, nietwaar?" Neen, meneer Holy Helmann; maar ik heb hem wel gelezen; en onderteekend". Dus niet hem zelf opgesteld?" Neen". Wie heeft dat dan gedaan?" Miin vrouw en mijn vriend hebben hem mij ter onderteekening voorgelegd". „Hm", De secretaris herinnerde zich de opmerkingen van dr. Marelman. Iets kalmer ging hij voort: Was uw gezondheidstoestand een be letsel, om zelf dien brief te schrijven?" O neen", antwoordde Henri snel, „mijn gezondheid is uitstekend. Beter zelfs dan ik mij herinneren kan, dat die ooit is geweesF'. Hm", zei de chef weeren hij kwam zichzelf voor, een zeer fijne psychologische opmerking te maken, toen hij zeide: Dat gevoel van een bijzondere gezond, heid heeft u misschien wat overmoedig ge maakt Ja, zeker, dat lijkt mij wel waarschijn lijk", antwoordde Henri ernstig. U hebt zoo'n beetje 't idee, dat u zich om ons niet veel heeft te bekommeren", ging de heer Holy Helman door, en zijn stem kreeg een ietwat smal en den klank. O neen", zei Henri, dat niet, ik heb ten opzichte van het departement precies de- zelfde gevoelens ais vroeger". (Wordt ïerYol£dJ^

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5