^Buitenland Spott StaatsCcleüj. hft eiland wanoeroog door od (V Vreesr te Pariis. dat het bandietisme riodp ,rfiCa Weer zal aanvangen na een pe- brarh»3" on§€keude rust, welke tot stand ge- jaar 7W^f de camPagne van verleden Wen drP"s<n n.1. nabij Sartene, ge socialistenleider overleden. (jen minister gericht, waarin vele krachtige argumenten werden aangevoerd vóór het th houd dezer school O a. wordt naar voren gebracht dat het rijkssubsidie slechts onge veer 15000 bedraagt en daar het totaal ri kssubsidie voor de 12 zeevaartscholen in 0ns land op rond 511000 geraamd wordt, kriigt Texel hiervan slechts een klein bedrag. Bovendien blijkt uit een overgelegden staat, dat het aantal candidaten. dat zich aan het eindexamen onderwierp in de laatste 10 jaren, cp de Texelsche zeevaai Ischool verre weg het hoogst was van de scho'en. Gronin gen. Helder. Harlinger.. Schiermonnikoog en jerschelling. Het door den minister aangevoerde argu ment, dat zoo weinig leerlingen van Texel Zelf de zeevaartschool bezoeken, geelt vol gens het bestuur dezer gemeente geen door- s'ag- daar door vele ouders juist voor hun kinderen de TexHsche zeevaartschool ge zocht wordt, om de mindere gevaren die hier voor hun kinderen bestaan, dan in vele havenplaatsen. Bovendien heeft het bestuur van de Texel- eche Middenstand? vereeniging in aanslui ting met den voorzitter van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs in deze gemeente een audiëntie aangevraagd bij den minister, tereinde te rrachten. dat het be sluit van intrekking opgeheven wordt In een dezer dagen gehouden vergade ring van de Alg. Texelsche middenstandsver- ee.iiging. is medegedeeld dat het bestuur van de Texelsche Eledriciteits M;j. overweegt, een tariefverlagina van de electrische stroom verlagen op een manier waardoor voor a! degenen, die weinig gebruiken verminde ring krijgen. In dezelfde vergadering werd besproken een voornemen om de plattelandsche bestel ling in deze gemeente, na aankomst van den eersten postdienst te doen plaais hebben en niet zooa's tot heden na den tweeden post dienst 't Valt echter te betwiifelen of deze verandering een verbetering zal zijn. UITGEEST. Volksonderwijs. Vrijdag had in het hotel de Ooievaar al hier een openbare vergadering olaats van de afdeeling Uitgeest van Volksonderwijs, waar bij als spreekster optrad mej Da F W. Rap pold hoofdbestuurs'id van Volksonderwijs. De heer Van Sluijs openue de vergadering en heette de vele aanwezigen hartelijk wel kom en in het bijzonder de bovengenoemde spreekster. Daarna werd muziek ten racht door den heer D. Buijs, piano en den heer H Muller, viool. Dan verkreeg de spreekster voor dien avond het woord. Als onderwerp was geko zen: De ooenbare school de vo'kssschool. In een zeer duidelijk en bevattelijke rede zette zij haar standpunt uiteen en wees zij er o.a op, dat naast de school geen christelijke school noodig was. Nadat zij haar rede beëindigd had. werd gekgenheid tot debat gegeven Hiervan werd daor 2 personen gebruik gemaakt en wel door deheeren Posthuma en Rooier. De gedach tenwisseüng was veer interessant en werd evena's de gehouden rede. met zeer veel be langstelling dcor de aanwezigen gevolg. Na deisluitin" van het debat, werd vervol gpns wederom muz'ek door genoemde heeren ten gehoare gebracht en werden door den heer J. M. Muller eenige letterkundige bij dragen gegeven. HENSBROEK. Onze vroegere plaatsgenoot, den heer Jb Bommezij Cz thans tweede kaasmaker aan de zuivelfabriek te Edam. is met ingang van 22 Januari benoemd tot eerste kaas- maker-bedrijfsleitier aan d-ezelfde fabriek. IJS GEÏSOLEERD. Verbinding met vliegtuigen Het Noordzee-eiland Wangeroog is door net ijs volkomen afgesneden van iedere ver binding met het vasteland. Daar gister de scheepvaartverbinding stop gezet moest wor en heeft de bevolking van het eiland zich ge end tot de luchtvaartmaatschappij Wil e.mshafen—Ruestringen, die reeds in den v' fr,van 1929 tijdens den toenmaligen Jft» \r j Noordzee-eilanden van Wangeroog orLa rneY voorzien had van post, vracht goederen en geneesgemiddelen. De lueht- aartmaatschappij, die in den zomer een ,'enst met drie vliegtuigen onderhoudt met rp<Jc,0°i5 badKas(en bezochte eilanden, zal ew» heden een lucht-hulpdienst instellen 'oooig zal hiervoor één machine dienst ^eze lucht-hulpdienst ook zal moeten ®;n uitgebreid tot de andere Noordzee anden, zal afhangen van het aanhouden n ueze vorstperiode. £EN REBELSCH LID VAN HET VREEMDELINGENLEGIOEN. JJVewcht te Oran heeft gister het Duit Pat'i o -van be* vreemdelingenlegioen Kar 2e yHebol, uit München, veroordeeld tot i ,en jaar gevangenisstraf en 10 jaar ver „e Van verblijf. Griebel heeft zich schuldig lewf aan voortdurende diefstallen 3 -^s verleden jaar werd hij veroordeeld tot in' -ar gevangegenisstraf, maar toen slikte hij hosn Ce' een klepel in, waarna hij naar het raf» werd overgebracht. Voor zijn ope Sinri 5aagci.e b'i er echter in te ontvluchten li- a 'en hield hij zich op in. Oran en de oin- Vor P'33*8!68- Aan het einde van het bel 'h e ]aar herkende iemand de jas, die Grie- stuk a'3 een van hem gestolen kleeding- Ciri^. ,e 1113,1 waarschuwde de politie, die ur,ebel arresteerde. BANDIETISME OP CORSICA? tWee m uidelijk gedeelte van het eiland, ^aar r,-,a!Jnen een boerenwoning binnen, Z1] de vrouw dooden en haar man zoo 23 De menschen, dia in dan regen loopen, vragen U niet, om mee te mogen rijden; zij zijn al tevreden, als U ze niet van boven te, onder met modder bespet! ernstig verwondden,. dat voor zijn leven wordt gevreesd, waarna zij in de wildernis verdwenen. Men weet nog niet of het motief van dezen daad roof dan wel wraak is ge weest. Er is niets gestolen, maar men acht het niet uitgesloten, dat de bandieten ge stoord zijn en hierop overhaast de vlucht hebben genomen. VERGAANDE CONSTITUTIONNEELE WIJZIGING IN DE VEREENIGDE STATEN. In de Vereenigde Staten is thans een ingrij pende constitutionneele wijziging ingevoerd, welke van groote beteekenis is voor het poli tieke leven. De staat Missouri heeft als 36ste van de 48 staten het „2Uste amendement op de grondwet" aangenomen, waardoor de ver- eischte 3/4 meerderheid verzekerd is. Bij dit amendement wordt voorgesteld dat het con gres ieder jaar op 3 Januari bijeenkomt en dat etn nieuwgekozen president niet, zooals tot nu toe in Maart, doch reeds op 20 Januari zijn functie aanvaardt. Voorts wordt bepaald, dat, indien een nieuwgekozen president voor de aanvaarding van zijn functie ovenijdt de eveneens nieuw gekozen vice-presu ent de bevoegdheden van den president overneemt, tot het congres een nieuwen president zal hebben gekozen. Daar de grondwetswijziging pas op 15 October 1933 van kracht wordt, blijft het in het geval Roosevelt zooals het was. HET SCHULDENVRAAGSTUK. De kwestie van den gouden standaard. Volgens de ambtenaren, die op de hoogte zijn van bijzonderheden van het onderhoud tusschen Hoover en Roosevelt is het onjuist, dat de Vereenigde Staten als voorwaarde voor een bespreking der oorlogsschulden aan En geland den eisch zouden heben gesteld van terugkeer tot den gouden standaard. Zij ver klaren, dat integendeel het communiqué van het Witte Huis beteekent, dat de kwestie der oorlogsschulden en de economische problemen afzonderlijk zullen worden behandeld in den loop der voorgenomen besprekingen. HET GRENSCONFLICT TUSSCHEN GUATEMALE EN HONDURAS. Het scheidsgerecht van de Pan-Amerikaan- sche Unie heeft onder voorzitterschap van den eersten rechter Hughs aan beide landen die gebieden toegewezen die zij sedert 1821 in bezit hebben gehad. Het scheidsgerecht be sliste, dat een volk de souvereiniteit heeft over een gebied, wanneer het dit gebied geduren de een lange tijdsruimte vreedzaam tot ont wikkeling heeft gebracht en met eigen mid delen heeft gecultiveerd. BIER EN WIIN. De gerechtelijke commissie van den Ame rikaanschen senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de verkoop wordt toe gestaan van bier en wijn, waarvan het alco holpercentage de 3.05 pCt. niet te boven gaat HET BEVALT TIMMY WALKER IN ZUID-FRANKRIIK. De gewezen burgemeester van New-York. die in de afgeloopen weken verblijf heeft ge houden in een hotel in Cap d,Antibes, heeft thans te Cannes een villa gehuur voor den tijd van een jaar. OVERVAL BERAAMD OP AMERIKAANSCHE CONSULAAT TE YOKOHAMA. 145 arrestaties. Oe Amerikaansche ambassadeur te Tokio heeft het staatsdepartement telegrafisch me degedeeld, dat de anti-Amerikaansche stem ming in Japansche arbeiderskringen van Yokohama een zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat de vrouwen de consulaire ambtenaren Zaterdag Yokohama hebben moeten verlaten. De Japansche politie heeft het consulaat er van op de hoogte gesteld, dat de arbeiders der stad een aanslag op het Amerikaansche consulaat beraamden De politie is er in ge slaagd den overval te verhinderen. 145 per sonen zijn gearresteerd. CONGRES VAN HET PLENUM VAN DE CENTRALE EXECUTIEVE. Gi3ter is in aanwezigheid van de geheelc Sovjetregeei ing onder leiding van Molotow en Stalin de plenaire zitting van het Execu tieve Comité der Sovjet Unie plechtig ge opend. De voorzitter van het Executieve Co mité, Kalinin, en de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, Molotow, hebben het woord gevoerd over den toestand der Sovjet Unie. DE JAPANSCHE KEIZER AAN HET SKIEEN. In de omgeving van Tokio is de eerste sneeuw van dit seizoen gevallen. De sneeuw ligt thans zeven duim dik. In de parken en in de omgeving der stad wordt druk geskied. De keizer heeft in het park van het paleis meer dan twee uren geskied. Tosjihiko Iakai, een veteraan in de socia listische beweging, is ten gevolge van een bloeduitstorting in de hersenen overleden. BELANGRIJKE ONTHULLING OMTRENT DUIKBOOTHAVENS OP JAPANSCH MANDAATGEBIED Met groote koppen meldt de Daily Herald uit Geneve, dat de Japanners geheime duik bootstations hebben ingericht te baipah op de voormalige Duitsche en thans onder *a- pansch mandaat staande Mariannen, alsme de op de Palau eilanden en in den Stillen oceaan. Dit feit zou zijn onthuld in de ge heime zittingen van de mandatencommissie van den V.B., waar de Japansche vertegen woordigers na een kruisverhoor toegaven, dat reeds bijna 200.000 voor de constructie van havenwerken op de bedoelde plaatsen was uitgegeven. De zaak zal thans door een rapport van de mandatencommissie voor den V.B.'sraad komen. BOLIVIA—PARAGUAY. Boliviaansche overwinning. De Boliviaansche generale staf deed giste ren een officieele mededeeling van een groote overwinning der Boliviaansche troepen in den Gran Chaco. De Boliviaansche generale staf maakt tevens van deze gelegenheid ge- briuk, om mede te deelen, dat Paraguaan- sche communiqué waarin van recente over winningen wordt gesproken op louter fanta sie berust. In de Boliviaansche berichten van het front wordt medegedeeld, dat de Boli viaansche aanval onder leiding stond van den voormal igen Duitschen officier generaal Hans Kundt. Er zouden in totaal 2500 per sonen zijn gedood. S c h a a t s e n r ij d e n. HOE HEIDEN HET WERELDRECORD VEROVERDE. De sportcorrespondent van het Hbid. meldt uit Da vos het volgende: De groote jubileumwedstrijden van den K. N.S.B. hadden niet schitterender kunnen worden gevierd. S. Heiden heeft er Zondag voor gezorgd, dat Nederland weer een we reldrecord op zijn naam heeft. Hij heeft het wereldrecord over de 5000 M., dat de wereld kampioen Ballangrud sinds drie jaar op zijn naam had staan, gisteren met ruim 2 sec. ver beterd en van 8 min. 21.6 sec. op 8.19.2 ge bracht. Aldus heeft Nederland op Noorwe- fen terugveroverd het wereldrecord dat bijna 0 jaar lang op naam van Jaap Eden had gestaan, totdat eindelijk de stormloop der Noren om het eenige wereldrecord, dat zich niet in handen der Scandinaviërs bevond eveneens te bemachtigen, geslaagd was Juist waar het 5000 M. record om zoo te zeggen het klassieke record van Nederland was, hadden onze rijders den Kon. Schaat- senrijdersbond geen fraaier jubileumsge schenk kunnen aanbieden dan het veroveren van het wereldrecord over dezen zelfden af stand. Indien Zaterdag Heiden of van der Scheer het een korten tijd op hun gestaan hebbende wereldrecord over 3000 M., den af stand waarover betrekkelijk weinig gereden wordt, hadden kunnen behouden, zou de vreugde over het Nederlandsche wereldre cord stellig niet zoo groot zijn geweest als over het feit dat het record over 5000 M. waaraan voor de Nederlandsche schaatsen rijderswereld dank zij Jaap Eden zulke her inneringen verbonden zijn, thans opnieuw een onzer landgenooten is ten deel gevallen Toen ik Zaterdag den heer van Laer, de leider van den K.N.S.B. aan wien de oplei ding van de Nederlandsche schaatsenrijders voor zoo'n groot deel te danken is, met het feit geluk wenschten, dat van der Scheer en Heiden, zij het ook slechts korten tijd wereld recordhouders over de 3000 M. geweest wa ren, antwoordde de heer van Laer mij, dat hij voor den volgenden dag nog grooter ver wachtingen had. Hij wist, dat Heiden speciaal in dit jaar enormen vooruitgang op den langen afstand had gemaakt en dat hij tot iets buitenge woons in staat zou kunnen zijn. Had Heiden, wiens beste tijd over de 5000 M. tot dezen winter toe 8 min. 44.2 sec geweest was, niet de vorige week bij een oefenwedstrijd 8 min. 30 sec. gereden, waardoor hij als eerste Ne derlander binnen den tijd van het beroemde record van Jaap Eden gebleven was. en een tijdrit die tot dusver alle jaren van dt schaatsenrijderssport nog slechts driemaal door een rijder ter wereld was overtroffen? Dien tijd van 8 min. 30 sec. reed hij in een oefenwedstrijd. Het was dus te verwachten, dat Heiden in de jubileumwedstrijden nog wel enkele secon den sneller zou rijden, vocral nu hij van der Scheer als partner zou hebben, die hem zeker den wedstrijd niet gewonnen zou geven. Hei den heeft echter de stoutste verwachtingen overtroffen. Het was reeds in het begin van den wed strijd tegen van der Scheer duideliik, hoe Hei den er alles opzette, want reeds na de eerste 1200 M. nam hij de leiding en trok er van door, den voorsprong op van der Scheer, die toch ook zeer goed reed en zijn eigen beste tijd met bijna 10 sec. verbeterde, steeds ver- grootend, zoodat Heiden met niet minder dan 1/3 baanlengte voorsprong op den Neder - landschen kampioen eind1 gde. Aangemoedigd door de Nederlandsche rijders op de baan die hem toeriepen, dat hij het wereldrecord zou kunnen slaan reed Heiden de laatste ronde van 400 M. met een snelheid en fitheid, die ons de overtuiging gaf dat de grootste strijd inderdaad gebeurd was. Weldra kwam dan ook aan de spanning een einde. Het organisatiecomité gaf aan de muziek- afdeeling boven in het clubhuis de opdracht het Wilhelmus te laten hooren. Toen wisten wij genoeg: het was wereld record. Het publiek, dat gisteren heql wat talrijker was dan Zaterdag, wat toen een zoo nu en dan verschijnend zonnetje ook wel had uit gelokt, verhief zich plechtig van zijn zetels. De hoofden werden ontbloot en onze beschei den kranige rijder reed met een gelukkig glimlachje op zijn gezicht luid toegejuicht zijn eereronde. Hij maakte den indruk van volstrekt niet moe te zijn en wilde nog blij ven toezien of de Noor Engnestangen, die na hem zou rijden ook ditmaal als den dag te voren, aan zijn vreugde om wereldrecordhou der te zijn een spoedig einde zou maken. Doch Thunberg, die zooals altijd met de onzen op een zeer vriendschappelijke voet staat en er pleizier in heeft jonge navolgers met goeden raad te dienen, wist Heiden te beduiden dat hij thans moest gaan rusten en zich tegen kou vatten beschutten. Voor ons bleef nog een oogenblik de spanning op de baan. toen weldra Engnestangen en de Oos tenrijker Riedl voor de 5000 M. startten, doch het werd weldra duidelijk dat ditmaal de aanval van Noorwegen op het wereldrecord niet zou gelukken. Met een tijd van 8 min 34.6 sec. bleef Engnestangen zelfs nog 0.1 sec. boven den tijd van van der Scheer° zoo dat onze beide landgenooten over de 5000 M. den eersten en den tweeden prijs gewonnen hebben. BEROEMDE EN MINDER BEROEMDE FRIESCHE HARDRIJDERS. Talloos zijn de verhalen en anecdotes om trent de helden van de schaats in Friesland. Ze nemen een eigen plaats in het volksleven in. wat waarschijnlijk zijn ooi zaak vindt jn het karakter van het Friesche volk. Alles wat verband houdt met ijs en hardrijden op de schaats, heeft de levendige belangstelling der Friezen. Friesland herleeft bij een „ouder- wetschen" winter, ouden van dagen discus- seeren hartstochtelijk over de vraag wie in hun jonge ja rei, de sneiste rijders waren. De verhalen, welke daarbij ten beste worden ge geven, dient men me: etnig voorbehoud "te aanvaarden, want de oudjes, bezield met jeugdig vuur, verdedigen ieder hun eigen „favoriet". Toch zit er heel veel waarheid en altijd iets aantrekkelijks in die herinneringen. Een groote strijdvraag is wei, wie of de snelste kortebaanrijder is geweest: greate Ynse of reade Otse. Twee mannen van be teekenis in hun tijd op de baan, herculische gestalten, onvermoeibaar en onbevreesd. Van Otse wordt verteld, dat hij eens op een dag in A. den eersten prijs gewonnen had Velen van zijn bewonderaars uit het naburige Gr. waren 's avonds overgekomen om te deelen in zijn succes Dit was evenwel niet naar ge noegen van de inwoners uit A en de toe stand in de herberg waar de prijsuitdeeling zou plaats vinden, was dan ook dermate ge spannen, dat ieder oogenblik een kloppartij kon ontbranden. Het kwam in die dagen veel vuldig voor, dat er tusschen de bewoners van naburige dorpen een zekere animositeit bestond en dat was ook hier het geval. De mannen uit Gr. waren verre in de minderheid, maar hun „eer" als mannen gedoogde niet, om stilletjes te verdwijnen Dat zou te eeuwi gen dage een schandvlek op CL. hebben ge worpen, waardoor ze voortaan overal als laf aards zouden zijn gebrandmerkt. Liever een zeker pak slaag afgewacht, dan aan „mannen eer" tekort gedaan. Daar kwam „de reade" met de schaatsen aaneengebonden om zijn ruigen nek, binnen. Een der aanwezigen, een kleine smid uit Gr. nam hem even terzijde en stelde hem in kennis met den toestand. Otse overzag de groote zaal een oogenblik, en met een stem, die ver uitklonk boven alle rumoer, deelde hij mede, iedereen die een hand zou uitsteken naar zijn vrienden uit Gr den nek te zullen breken. Zoo groot was de ïoep welKe van dezen man uitging, dat alle tegenstanders, toch ook niet bepaald zachtzinnige jongens, het maar beter vonden alle vijandschap te laten varen Het gevolg was een nachtelijk feest, met als eindresultaat, dat de deelnemers niet meer op hun schaatsen konden staan. Op een winterochtend gleed een beladen slee over de uitgestrekte ijsvlakten van het Friesche landschap toen de bestuurder op een afstand in het schemerachtige morgen licht iets op het ijs zag liggen. Bij nader on derzoek bleek dat „iets" vorengenoemde hard rijder te zijn, die daar den nacht had door gebracht, -na een zwelgpartij elders. Hij maakte hem wakker en na een niet zeer op gewekt onderhoud, sloeg Otse Oe sneeuw en ijzei van z'n duffe Ische jekker, bond de schaatsen wat steviger onder, en streek met lange slagen weg, om dien dag in O. den eersten prijs weer te winnen. Over welk een ijzeren gestel moet zoo iemand beschikt hebben. Gelukkig leefden de meesten wel wat solider. De familie Casfelein. In vroeger jaren hield men zich zc-ozeer niet bezig inet tiidiijden en records op be paalde afstanden. Ongetwijfeld een der snelste, zoo nie* de sneiste kortebaanrijder in zijn tiju was M. Castelein. een boer uit Warga Mag men de inwoners van Warga gelocven. dan is zijn record korte baan (160 meter) nog nimmer overtroffen. Hoe dit zij, aan een geweldige snelheid paarde hij een lichten soepelen slag, waardoor hij de eerste onder de eersien was. Toen enkele jaren geleden, ter gelegenheid van een jubi leum, de ijsclub te Warga een wedstrijd uit schreef voor oiH ^•-oeos'-v'-Ws was de bi'na 70-jarige Castelein nog van df en maakte een schitterend figuur. Verme.ding verdient nog, dat twee zijner zoons zich waardige afstammelingen toonden, door vaders voetsporen te volgen. Gedurende eenige jaren wisten zij zich te scharen onder de eersten op de korte baan, doch werden op hun beurt weer verdrongen door jongere krachten. Lytse Sietze was in zijn dagen eveneens een geducht rijder Een kleine, breedgeschou derde gestalte, zijn bijnaam wijst daar reeds op. maakte hem niet in de eerste p'aats ge schikt voor de korte baan. Hii was mede een der eersten die de Noren in eiyen land be- kampten en sloeg een goed figuur. Ook was hij een dei eersten dte gebruik maakte van Noorsche schaatsen, daarmee brekende met het Friesche conservatisme dat er geen betere schaatsen zijn, dan de Friesche. Een rijder met eer ongelooflijk uithoudingsvermogen Zelfs op gevorderden leeftiid toen hij erg te kampen had met rheumatiek. moest menig jonge kerel met tegenwind ervaren, dat hij nog de meerdere was. Een aparte klasse vormden de gebroeders Kinema Marien. Diks en Merk rijders van naam, sportieve kerels Vooral Diks was een rijder van internationalen vorm Hij was hef die in Noorwegen den destijds reeds beroem- 1 1000 t 400.— 200.— t 100 (Niet officieel) 5<1e Klasse. 6e LUst Trdtkfne van Dinsdag 24 januari 1933 HOOGE PRIJZEN 12843 13024 13026 13218 19748 2929 5043 11747 15394 19605 20842 5418 6144 15148 17986 19906 1286 2119 6774 8338 14658 15222 15702 15875 15931 17572 18480 19743 prtlzen van t 70. 21 49 163 187 196 207 243 477 645 808 816 1099 1225 1236 1245 1367 1400 1660 1785 1793 1823 1983 2038 2125 2331 2444 2473 2529 2642 2751 2752 2754 2800 2832 2878 2920 3140 3328 3500 3543 3836 3869 3919 3954 3966 4103 4133 4311 4317 4323 4421 4522 4570 4585 4596 4681 4770 5095 5174 5423 5430 5435 5485 5714 6774 5953 5983 6043 6113 6240 6253 6313 6335 6440 6441 6451 6605 6616 6639 6700 6730 6835 7354 7361 7482 7623 7684 7785 7971 8181 8203 8447 8515 8999 9005 9027 9121 9220 9518 9586 9596 9605 9695 9968 9990 10068 10218 10233 10333 10334 10348 10455 10588 10715 10792 10998 10997 11160 11235 11310 11314 11381 11423 11518 11543 11564 11595 11619 11628 11743 11840 11842 11897 11939 12075 12413 12468 12680 12682 12710 12760 12768 12780 12909 12927 13166 13333 13656 13835 13992 14143 14207 14209 14291 14422 14517 14545 14923 15118 15282 15452 15487 15643 15722 15811 15866 15991 16022 16106 16144 16215 16264 16526 16575 16667 16922 16923 16993 17145 17152 17106 17223 17325 17349 17382 17384 17526 17561 17594 17603 17659 17791 17963 17975 18060 18101 18302 18331 18555 18741 18866 18878 18916 19059 19232 19235 19304 19341 19410 19435 19540 19624 19685 19691 19808 19921 20026 20220 20235 20245 20339 20351 20391 20415 20540 20593 20645 20833 20862 20882 20979 NIETEN 171 233 248 522 535 584 683 716 734 868 949 999 1160 1296 1376 1603 1642 1070 1954 1976 1999 2145 2163 2178 2329 2351 2370 2520 2628 2636 3076 3090 3072 3215 3226 3228 3317 3396 3417 3552 3693 3951 4116 4418 4621 4870 5100 5335 5652 5874 6160 6255 6521 6711 7046 7407 7837 8110 8346 8607 8973 9172 9377 9653 3577 3725 3960 4125 4432 4646 4884 6116 3628 3743 3965 4180 4438 4654 4920 5155 5379 5459 5653 5670 6879 6909 6161 6185 6305 6343 6571 6590 6815 6843 7104 7249 7415 7430 7883 7978 8140 8167 8387 8453 8683 8748 9017 0022 9197 9217 9389 9402 9675 9678 9758 9789 9 16 40 401 453 499 627 634 661 778 820 852 1132 1137 1157 1494 1525 1555 1852 1915 1943 2112 2124 2139 2236 2262 2327 2458 2474 2482 2808 2953 2999 3193 3202 3213 3284 3315 3316 3496 3545 3551 3671 3686 3691 3887 3918 3930 4051 4057 4084 4350 4381 4390 4564 4578 4590 4694 4752 4805 5027 5079 5083 5219 5241 5262 5610 5617 5649 5760 5824 5871 6085 6109 6128 6217 6226 6248 6445 6486 6516 6672 6634 6702 6959 6991 7001 7273 7282 7385 7600 7696 7742 8052 8074 8107 8246 8264 8316 8568 8620 8656 8904 8928 8961 9122 9132 9141 9306 9310 9731 9525 9595 9660 9690 9729 9745 9757 9911 9939 10018 10029 10061 10069 10198 10221 10298 10322 10331 10363 10423 10460 10451 10504 10542 10544 10753 10317 10636 10362 10893 10907 10942 10953 10069 10985 11009 11100 11244 11"48 11252 11259 11272 11282 11303 11311 11412 11417 11445 11440 11671 11588 11612 11623 11629 11667 11799 11815 11.821 11863 11867 11904 11982 11986 11909 10010 12013 12010 12102 12115 12137 12139 12168 12194 10056 10279 10"9V 10"°0 10053 10381. 12544 12645 12547 12563 12635 12768 I2RO0 12855 10856 12368 10887 10917 12961 13006 13142 13181 13186 13005 13011 13307 13361 13369 13378 13395 13504 13505 13548 13586 13635 13684 1S731 13750 13792 13803 13866 13891 13983 14010 14016 14045 14046 14063 14227 14037 14256 14271 14°92 14390 14403 14^37 1J447 14516 14549 14560 14671 14687 14698 14702 14750 14772 14940 15005 15014 15089 15151 15094 lr305 15308 15311 15315 15363 15373 15456 15461 15521 15595 15631 15882 15804 15813 15817 153.31 15892 15915 15951 15066 16006 16020 16033 16072 16166 16184 16231 18247 16284 16286 16310 16325 16327 16331 16454 16533 16619 16643 16685 16723 16729 16767 16823 16867 16879 16885 16902 16959 17072 17077 17080 17099 17106 17109 17213 17228 17282 17289 17302 17313 17417 17405 17424 17427 174^ 17474 17678 17766 17784 17811 17880 17882 17955 17989 17999 '8032 18054 18069 180t>8 18358 18437 1845" 18473 18532 18563 18564 18569 18631 18665 18670 18735 18781 18791 18799 18802 18827 18973 18997 19042 19158 19199 19247 19320 19305 10331«19377 19384 19395 10445 19527 19.550 19574 19582 19606 19609 19765 19798 19831 19847 19855 19919 20044 20127 20137 20141 20149 20158 20193 20198 20210 20325 20400 20403 20492 20502 20535 20639 20677 20685 20735 20770 20782 20881 20919 20902 20998 Verbeteringen 5e U. 6e Ulst: 359 11943. 16800. 19242 m. g. met f met f 70 m. z. 17892 niet. 280 587 748 1060 1411 1723 2006 2181 2409 2673 3152 3242 3426 3631 3840 4041 4246 4460 4658 4947 5197 5463 5741 5989 6195 6372 6598 6858 7258 7506 7995 8183 8457 8788 9076 9265 9435 9635 9815 10179 10402 10674 10908 11118 11239 11480 11717 11920 12039 12217 12402 1281.2 I0022 13240 13403 13689 18924 14158 14305 14815 14827 15285 15387 15715 15920 15091 16299 16536 16768 16966 17193 17333 17601 17891 18123 18549 18707 18883 19263 19483 19721 19978 20174 20447 20725 20965 m. z 70.—; 387 620 777 1119 1461 1764 2102 2206 2435 2686 3164 3257 3430 3670 3860 4043 4271 4552 4663 4992 5193 6592 5749 5998 6215 6390 6647 6865 7259 7552 8009 8238 8473 8900 9089 9286 9443 9688 9882 10184 10410 10740 10909 11158 11203 11568 11761 11932 12054 122<0 12497 12817 10914 13273 13504 13698 13975 14212 14307 14664 14917 15289 15402 15754 15933 16103 16301 16549 16790 17033 17203 17394 17664 17927 18228 18=54 18732 18952 19311 19485 19754 20025 20176 20432 20734 20989 353; 17892 den Oscar Mathiessen versloeg op de lange baan, rijdende op zijn gewone Friesche schaatsen. Wel dankte Diks voor een gedeelte dit succes aan zijn tactische wijze van rijden, doch ook hiei dient een rijder tekening mee te houden. Merk wist zich jarenlang te handhaven onder de eerste kortebaanrijders en zelfs op reeds gevorderden leeftijd was hij nog een priina voorrijder voor paren. Als zoodanig zai hij heel wat prijzen en prijsjes gewonnen hebben Een feestelijke prijsuitrei king werd altijd een succe% als Merk het woord vroeg, om op een onnavolgbaar gees tige manier enkele annecdotes te vertel'en. Oroote springersv Maar niet alteen op de schaats waren het helden, ook als er te helpen viel. waren het echte „stanfriezen", ronde jongens klaar om bij te springen Hun vader bewoonde een boerderij aan den overkant van de Wijde Ee te Gr. Op een winteravond, toen het reeds begon te schemeren, klonk hulpgeroep tot hen door, uit de richting van het wak. In een oog wenk vlogen de k'ompen van de voeten en werden de schaatsen onder de sokken ge bonden. Diks dacht nergens anders aan dan zoo spoedig mogelijk de plaats des onheils te bereiken. Misschien is dit wel de snelste rit van zijn leven geweest, althans hij reed met zoo'n geweldige vaart dat hij reeds voor het wak was, vooraat hij het wist. Hij deed het eenige wat hij kon doen op dat critieke momenthij sprong over hef meters wijde wak, en kwam behouden aan den overkant. De meer bedachtzame Merk had zich eerst tijd gegund een ladder en touwen te grijpen, waarmee deze thans kwam aangereden. Zij mochten het genoegen smaken de beide dren kelingen meester H. en echtgenoote, te red den van een wissen dood Reeds bijna een uur had „meester", zichzelf en z'n vrouw zwemmende boven houdende, in het ijskoude water doorgebracht. Deze en dergelijke verhalen welke schrij ver dezes als jongen van hun zuster te hooren kreeg, lieten niet na e*n diepen indruk te maken en prikkelden de jeugdige fantasie. Be hoeft het te veiwonderen dat wii als kinde ren met eerbied opzagen tegen zulke man nen en dat een verbod van hun eerder werd nagekomen, dan van den dorpsveldwachter? O. R. H. w.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7