DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. T)aq£Üiksch OvevzicPit uitmCand No. 21 Woensdag 25 Januari 1933 het schuldenprobleem opnieuw AAN de orde. vrijgeleide voor de gebr. rotter? de winter in belgie. 135e Jaargang dr4adlooze dienst tusschen new york en het vaticaan. de strijd in den gran chaco. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ei. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2—, li ancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. «RIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van t5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cent en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Ulu Dit nummer bestaat uit drie bladen. Amerika bereid te onderhandelen met niet-nalatige debiteurstaten. Opnieuw komt heden het schuldenvraag- Stuk weer aan de orde en ditmaal schijnt de atmosfeer gunstig voor een oplossing te zijn. Heden wordt een conferentie op het Witte Huis te Washington gehouden tusschen Roosevelt en Hoover, die hoofdzakelijk ge wijd zal zijn aan de toekomstige behandeling van de kwestie der oorlogsschulden, nu het vast staat dat op het gebied der Amerikaan- sche binnenlandsche politiek geen overeen stemming tusschen den nieuwen en den scheidenden president kan worden bereikt. Van zeer goed ingelichte zijde wordt zelfs beweerd, dat de conferentie tot stand is ge komen op het dringende verzoek van Enge land, met het doel Roosevelt's standpunt in zake'de schuldenkwestie te leeren kennen. Aan de conferentie zullen ook Stimson, Mills en Moley deelnemen. Roosevelt zou gister onmiddellijk na zijn aankomst te Washington een onderhoud heb- hen met Stimson, waarbij alle buitenland- sche politieke kwesties, in het bijzonder de verhouding tot Japan en het conflict in het Verre Oosten, zouden worden besproken. Voorts verluidt dat in tegenstelling tot de gebruikelijke gewoonte Hoover en Roosevelt neg verdere besprekingen zullen voeren. De heden te houden bespreking tusschen Hoover en Roosevelt, wekt in Engelsche re- geeringskringen groote belangstelling. Men hoopt dat het onderhoud tot een hervatting der schuldenonderhandelingen leidt, wat tot nog toe niet mogelijk was. omdat op het ccgenblik in de Ver. Staten niemand tot het voeren van onderhandelingen- bevoegd is. De Washingtonsche correspondent van de „Times" oefent scherpe kritiek op de aarze lende houding van Roosevelt. Hoover en Roosevelt zijn het waarschijnlijk slechts daarover eens, dat de onderhandelingen met eiken schuldenaar afzonderlijk, gevoerd moe ten worden. Hoover heeft in wezen een dui delijker inzicht van den toestand, die in Juni as. zal optreden wanneer op dat oogenblik de schuldenonderhandelingen nog geen voort gang hebben gehad, dan Roosevelt. Deze heeft nog niet ingeven, dat geen hoop kan bestaan op eenig resultaat der economische wereldconferentie wanneer de schuldenkwes- tie niet terstond geregeld wordt. De correspondent te Washington van de vDaily Telegraph" weet mede te deelen, dat Hoover ervan overtuigd is dat de Amerikaan- sche belangen er onder zullen lijden wanneer met zoo spoedig mogelijk overeenstemming wordt bereikt tusschen de oudeen de nieuwe regeering over een doeltreffende politiek, aangezien anders op den vervaldatum van den volgenden betalingstermijn, op 15 Juni a s_, een nieuwe crisis zal intreden. De „Daily Mail" verneemt uit Washington dat in politieke kringen aldaar de overtui- ging heerscht, dat Hoover de onzekerheid op "et gebied der schuldenkwestie beschouwt a's de voornaamste oorzaak voor de stagna- :le ln den internationalen hqndel. Voorts ge- looft men dat de herstelregeling van Lau sanne niet tot stand zou zijn gekomen, wan neer Washington zelf de hoop op herziening der oorlogsschulden had gewekt. Hoover zal daarom thans alles doen om misverstanden te vermijden. Te Londen werd Maandag officieel mede gedeeld, dat de Amerikaansche staatssecreta ris Stimson den Engelschen ambassadeur te wsshington, Lindsav, Vrijdag j.1. een „aide roemoire" heeft overhandigd, waarin ver klaard wordt dat Roosevelt zich er over zou verheugen, indien hij begin Maart den ver tegenwoordiger van Engeland te Washington z°u kunnen ontvangen voor een bespreking over de Engelsche oorlogsschulden. Roosevelt wenscht er evenwel op te wijzen, dat de besprekingen der kwestie van de oor- pgsschulden afhankelijk is van onderhande lingen over economische kwesties en dat der halve ook economische experts moeten wor den afgevaardigd om te onderhandelen over de methodes ter verbetering van den toestand. Dit „aide mémoire" is tegen de verwach tingen in Maandag niet in de bijeenkomst van het Engelsche kabinet besproken Het groote succes van Engeland bestaat hierin, dat de voorstellen van Roosevelt vér uitgaan boven de oorspronkelijke. Aangenomen wordt, dat de Engelsche ambassadeur te Washington ordracht zal krijgen vast te stellen, welke eco nomische kwesties Roosevelt ter conferentie 2a willen 'behandelen. Het staatsdepartement heeft ook Italië uit- genoodigd tot besnrekingen over de oorlogs- dlden op dezelfde voorwaarden als Enge- l "d De nadruk is er hierbij echter op ge- ?d, dat de onderhandelingen eerst zullen invangen wanneer die met Enge.land vpl- i-.n zu"en zijn gevorderd om leiding te nnen geven aan die met de andere volkere-i •e hun schulden hebben, betaald. 't-Staatsde- cipe van afzonderlijke onderhandelingen vol komen veilig te stellen. Officieel wordt dan ook medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten bereid is na 4 Maart a.s. te allen tijde met niet-nalatige debiteurstaten op hun voorstel te onderhan delen over een revisie der schulden. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. De Volkenbondsraad heeft gistermorgen de eerste bijeenkomst van de 70ste zitting gehouden. Voornamelijk werden de manda- tenkwesties behandeld, terwijl verder het rapport van Benesj werd aangenomen. Ver volgens hield de raad zich bezig met het ge schil tusschen Perzië en de Anglo-Persian Oil Cy. Op voorstel van Avenol droeg de raad Benes op een rapport hierover op te stellen. De eerstvolgende zitting is bepaald op Donderdag a.s. BRAND IN DE HAVEN VAN HAMBURG. Aan boord van een met copra geladen motorschip. Gisteravond om half acht is door tot nu toe onopgehelderde wijze brand ontstaan aan boord van een in de Hamburgsche ha ven gelegen met copra beladen schip. Het vuur verspreidde zich met groote snel heid over het geheele schip. Men neemt aan dat de vuurhaard binnen de copra ligt. Een Deenseh schip. Bij het in de haven van Hamburg in brand gevlogen schip betreft het Deensche motorschip „Alsia", metende 5812 bruto re- gisterton en toebehoorende aan de Oost- Asitisk Cv in Kopenhagen. Het schip was op 13 Januari uit Oost Azië gekomen en had een groote lading copra aan boord be nevens een groote partij gummi, rijst en an dere Oost Aziatische goederen. De passagiers in veiligheid. Ter bestrijding van den brand op het Deensche motorschip „Alisia" waren in to taal in bedrijf gesteld 5 motorspuiten, vier drijvende spuiten en waren drie booten van de brandweer in bedrijf gesteld met in het geheel ongeveer 25 stralen. De beide plaat sen waar dè copra in lichterlaaie stond wer den zooveel mogelijk verdronken. Wanneer geen verdere complicaties ontstaan, zal het schip over eenige dagen weer leeggepompt kunnen worden. Het schip had ook passa giers aan boord, die zich bij het uitbreken van den brand op de kade in veiligheid brachten, waarbij zii slechts het noodzake lijkste konden medenemen. Tegen half twaalf scheen de brandweer het vuur mees ter te zijn. DE A.S. RIJKSDAGZITTING. Het bureau van den Rijksdag heeft thans de uitnodigingen verzonden voor den a.s. Vrijdag te houden zitting van het senioren convent van den Rijksdag. De zitting zal Vrijdagmiddag om drie uur aanvangen. DE KOUDEGOLF IN ZUID-BEIEREN Na den hevigen sneeuwval van de vorige week, is het in Zuid-Beieren thans nog zeer koud. In de hooge bergstreken is het even wel intusschen wat minder koud geworden De laagste temperatuur is Zaterdag geno teerd. De temperatuur was toen 27 graden onder nul. Gister vroor het nog slechts 14,6 graden. 5.966 MILLIOEN WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. Het aantal werkloozen in Duitschland is gedurende de eerste veertien dagen van dit jaar met 193.000 toegenomen tot 5.966.000. DOODELIJK SKI-ONGELUK- In de nabijheid van Seitenberg (Duitsch land) zijn twee ernstige sportongelukken ge beurd. Een skilooper brak bij een ernstigen val een been, terwijl een tweede ski-looper zijn nek brak en op slag dood was. De identiteit van den doode kon nog niet wor den vastgesteld. HONGERMARSCH TE DARMSTADT. Hoewel de regeering van Hessen geweigerd had de door den communistischen werk- loozenraad aangekondigde deputatie te ont vangen, hebben de communisten een „hon- germarsch" naar Darmstad* georganiseerd. Gisterochtend zijn ongeveer 6000 personen op de Paradeplatz aangekomen. De betoogers kwamen in het bizonder uit Starkenburg en Rheinhessen. Na verschillende andere sprekers, nam een SA-man uit Alzey (Rheinhessen), die in uni form was gekleed het woord. Hij richtte scherpe aanvallen op de NSDAP. Hij ver klaarde zoo juist uit hun partij te zijn ge treden, omdat de NSDAP de arbeidersklasse aan het groot-kapitaal heeft verraden. Bij zijn uiteenzetting kwam het tot heftige inter rupties. Qt demonstranten marcheerden vervolgens in groepen langs het ministerie en het ge bouw van den landdag. Zij hebben getracht een deputatie naar het ministerie te zenden, doch het gebouw was door de politie afge zet. Het is niet tot incidenten gekomen. De SA-man bij de communisti sche demonstratie te Darmstadt. Het persbureau voor den gouw Hessen d-*r NSDAP deelt mede: „Aan de vandaag door de communisten op touw gezette hongerN-- tooging der werkloozen te Darmstadt, zou volgens mededeHmgen in de bladen ook ziir. deelgenomen door een nationaal-socialist, die de SA-uniform droeg, zijn deelgenomen. Naar intusschen is komen vast te staan, betreft h.t hier een geraffineerd opgezet om den tuin leiden der openbare meening door de KPD, want de z.g. nationaal-socialist was een ir. d.e SA-uniform gekleede aanhanger der KPD Op deze wijze hebben de communisten ge tracht de bevolking te misleiden". KNOEPFE TE LUGANO. De directeur der Berlijnsche radiomaat schappij Knoepfe heeft verleden Zaterdag het O.M. te Berlijn laten mededeelen, dat hij griep heeft en bedleggerig is. Intusschen is bekend geworden, dat Knoepfe er de voorkeur aan heeft gegeven naar Lugar.o te gaan. Naar de verdediger van Knoepfe, dr. Frey, bij het O.M. heeft verklaard, is Knoepfe zenuwziek. Over vier weken zal Knoepfe zich ter beschikking stellen van het O.M. De justitie heeft eenige huiszoekingen laten doen in de villa van Knoepfe, waar veel materiaal in beslag is genomen. Bij het O.M. te Berlijn is bericht ontvan gen, dat de verdedigers der gebroeders Rot ter heden in den loop van den dag contact willen zoeken met het O.M., ten einde na te gaan of de justitie bereid is de gebroeders Rotter bij een eventuëelen terugkeer naar Duitschland een vrijgeleide toe te staan. Er zou dan door de gebroeders een hooge waarborgsom worden gestort. DE GRIEP IN BELGIE. Er heerscht in België een griepepidemie Heele gewesten worden er door geteisterd, vooral Vlaanderen. Te Aalst o.m., waar de ziekte vooral hevig onder de kinderen om gaat. moesten de scho len tijdelijk worden gesloten Ook in het leger en vooral in het garnizoen van Brussel zijn tal van grieplirders, zoodat de dienst aanmerkelijk moest worden ver licht. Uit Luik wordt door den dienst der scheep vaart gemeld, dat ten gevolge van den ijs gang de scheepvaart op het vertakkingska naal naar Beverlo en Hasselt is onderbroken Ook de Maas heeft reeds veel ijs. De ijsschol- len hebben zich vooral opgestapeld bij de sluis van Tailfer, waar de rivier reeds dicht ligt. Te Walgappe (Profonde Ville) blijft nog slechts een smal'e vaargeul over tus schen de ijsschollen. Stroomopwaarts van de sluis bij La Plante ligt de Maas zoo goed als dicht. AARDBEVING IN ZWITSERLAND. Het observatorium van Neuenburg heeft gister om twee uur 43 een plaatse'ijke aard beving geregistreerd, waarvan de haard zich op een afstand van 115 K M. (waarschijnlijk in het Wisperdal, een zij-dal van de Boven Rhone) moet bevinden. Te Interlaken werd een vrij hevige beving waargenomen, welke zich van Oost naar West bewoog Ook te Lugano heeft men een hevige aardschok ge voeld. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De zitting van het bureau Het bureau der Ontwapeningsconferentie heeft gister het verdrag in zake de interna tionale controle op de bewapening, met de daarin voorziene „investigationsprecedure" tegen verdragschendende staten aangenomen. De vertegenwoordigers van Duitschland, Italië, Japan en Engeland hadden bezwaren tegen het geheele controleverdrag. De Duitsche delegatie stond op het stand punt, dat de Duitsche regeering bereid is toe te stemmen in maatregelen betreffende de al gemene ontwapening, evenwel op voorwaarde dat deze zonder uitzondering op alle mogend heden zullen worden toegepast. Het Fransche ontwapeningsplan. Het presidium van de ontwapeningsconfe rentie heeft gister op voorstel der Fransche regeering besloten op de agenda van de op 31 Januari bijeenkomende hoofdcommissie van alle mogendheden als eerste punt te plaatsen het groote Fransche veiligheids- en ontwapeningsplan. De Duitsche ambassadeur Nadolny stelde in het presidium voor dat de vergaande Duitsche ontwapeningsvoorste len van 18 Febr. 1932, waarbij Duitschland de algemeene kwalitatieve ontwapening volgens de aan Duitschland in het verdrag van Ver- sailles opgelegde methodes eischt parallel be handeld zuilen worden met het groote Fran sche veiligheids- en ontwapeningsplan. De voorzitter, Henderson, verzekerde daarop, dat na een algemeene bespreking gedurende drie of vier dagen van het Fransche plan het presidium wederom bijeen zal komen voor het vaststellen van het verdere werkprogram, waarbij rekening zal worden gehouden met de Duitsche voorstellen. FINSCHE GEDELEGEERDEN TE LONDEN. Gister hebben de Finsche gedelegeerden een bezoek gebracht aan het Engelsche minis terie van Handel ter zake van voorbereidende besprekingen in verband met de a.s. onder handelingen over een handels- en tarieven verdrag. DE KOUDE IN ENGELAND. Het is in Engeland nog zeer koud en de temperatuur is den geheelen dag ver beneden het vriespunt gebleven Er wordt druk schaatsen gereden, terwijl in Schotland en Noord-Engeland druk geskied wcydt. DE VERKIEZINGEN IN IERLAND. Vrij rustig verloopen. De verkiezingen in Ierland hebben gister tot laat in den middag een vrij rustig verloop gehad. Alleen in de badplaats Dalkey bij Dublin is het .tot een vrij ernstig incident ge komen, waarbij verscheidene revolverschoten zijn gewisseld tusschen republikeinen en aan hangers van Cosgrave. Er werd niemand gewond. De Lord Mayor van Dublin werd door drie republikeinen aangevallen, toen hij zich op het stembureau bevond. Ieder stemlokaal werd bewaakt door poli- tie-beambten en militairen. Hier en daar incidenten. Hoewel de Iersche verkiezingen in het alge meen een vrij rustig verloop hebben gehad, is het toch hier eu daar tot incidenten ge komen, die in het algemeen geen ernstig kaïakter aannemen, al moesten van tijd tot tijd politie en militairen optreden. Het grootst in omvang was nog de vechtpartij tusschen aanhangers van Cosgrave en de Valera in het graafschap Monnigar, waaraan militai ren een einde moesten maken. Ook in het graafschap Kerry kwam het tot eenige inci denten en werd eer, kazerne van de burger wacht dcor 'n menigte aangevallen, waarbij alle ruiten werden ingegooid. De belang stelling voor deze verkiezingen was zeer groot. Een reccd aantal kiezers heeft zijn stem uitgebracht en naar schatting bedroeg de deelneming 85 tegen 70 bij de vorige verkiezingen. Aangpzier. vandaag pas met de telling der stemmen wordt begonnen, valt van den uitslag nog weinig te zeggen. Men gelcoft echter, dat de Va'era zijn grooten aanhang op het land heeft behouden, waar mee Cosgrave in de groote steden beter zou zijn afgekomen. GANDHI GAAT WEER VASTEN. Gandhi heeft het voornemen te kennen ge geven weer te gaan vasten in antwoord op de weigering van den onderkoning met betrek king tot het sanctiónneeren van de voorstellen inzake het toelaten van de paria's in de tem pels. Intusschen heeft Gandhi er hierbij den nadruk op ge'egd, dat hij geenszins de bedoe ling had moeilijkheden met het goevernement te scheppen, maar al leer. de hervormers wild. doen begrijpen, dat druk moet worden uitge oefend op de langzaamheid van de mensche liike natuur. De activiteit van het posten en den boycot wordt te Pombay weer grooter. Gisteren is de gewone draadlooze dienst tuschen het vaticaan en New York onder groote belangstelling van paus Pius 11 en de hooge geestelijkheid van het vaticaan offi cieel geopend. Na de opening te Rome werden de eerste Amerikaansche mededeelingen naar Rome overgeseind. COMMUNISTISCHE AFGEVAAR DIGDE TE SOFIA OP STRAAT DOOD GESCHOTEN. Gistermiddag is de communistische afge vaardigde Traikoff door onbekend gebleven personen doodgeschoten. De moord is ge pleegd in een donkere straat in de omgeving van het parlementsgebouw te Sofia, dat de afgevaardigde juist had verlaten. 1 raikoff heeft van zeer dichtbij vijf pistool schoten in het hoofd gekregen, zoodat hij op slag dood was. De vermoorde is een geboren Macedoniër Hij heeft met den onlangs bij een dergelijken aanslag ernstig gewonden, eveneens Mace donischen communistischen afgevaardigde Martoelkoff, een bizonder aandeel gehad bij de pogingen de Macedonische emigratie in Bulgarije x bolsjewiseeren. In den laatsten tijd waren reeds twee mislukte aanslagen op Traikoff gepleegd. Zooals bekend hebben Macced'.-nische krin gen beweerd, dat sinds eenigen tijd de Ko mintern een rol speelt bi: den illegalen strijd tegen de Macedonische revolutionnairen, zoodat wordt aangenomen, dat de moord een tegenaanslag der revolutionnaire Macedo- niers is. HET ROEMEENSCHE „YOUNG- PLAN" VOOR DEN VOLKENBOND. De sedert September j.1. gevoerde onder handelingen tusschen Roemenië en de finan- ciëele commissie van den Volkenbond hebben thans geleid tot het parafeeren van een over eenkomst, die binnenkort aan den Volken bondsraad zal worder voorgelegd. De over eenkomst houdt in een adviseerende techni sche samenwerking tusschen de financiëele commissie en de Roemeensche regeering ten behoeve van het opstellen en uitvoeren van een vérgaand program van economisch en financiëel herstel van Roemenië. Voor de fi nanciëele en bestuursreorganisaties rekent men van 1 April a.s. af vier jaren noodig te zullen hebben. VeiJer wordt bepaald, dat op voorstel van den Volkenbondsraad de Roe meensche regeering deskundigen benoemt voor belastingen, financiën, begroeting e.d. De Roemeensche regeering heeft zich reeds verzekerd van de medewerking van een spoor- wegdeskundige. Ook de nationale bank van Roemenië zal een buitenlandsch adviseur krijgen. Boliviaansch offensief. De Bolivianen hebben in de afgeloopen drie dagen onder commando van generaal Kundt een heftig offensief ingezet in der. Gran Chaco. Volgens berichten te Santiago de Chile uit La Paz ontvangen berichten slaagt de infanterie er ondanks het krachti ge verdedigingswerk der Paraguayanen in op te rukken, nadat eerst een zwaar artille riebombardement had plaats gevonden. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Boycot van Japansche artikelen. Volgens mededeeling van consulaire ambte- naien heeft een anti Japansche organisatie te Nanking bevel gegeven, dat Japansche goe deren op straffe van verbeurdverklaring niet mogen worden verhandeld. Voorts zou in dat geval een boete worden opgelegd van tien tot twintig maal de waarde der goederen. Tege lijkertijd heeft de organisatie de kooplieden er van in kennis geste'd, dat alle in voorraad zijnde Japansche goederen moeten worden geregistreerd. Verklaring van generaal Tingsjij- oean. Generaal Tinsjijoean, persoonlijk vertegen woordiger van Mantsjoekwo is uit Londen vertrokken. Hij zal bezoeken afleggen te Brussel, Parijs en Rome. Eind Maart keert hij terug naar de nieuwe hoofdstad van Mantsjoerije, Ksingking, teneinde aldaar een rapport uit te brengen over navigatie, lucht vaart en bevloeiïng. De generaal verklaarde, dat hij over de door hem ingestelde enquête zeer tevreden is. De eerste zorg van zijn re geering zal zijn de eerstvo'gende begrooting op te stellen, teneinde vervolgens in zijn ge heel het economisch-politieke programma te kunnen bepalen. Sedert de schepping van de nieuwe Centrale Bank van Mantsjoerije, al dus verklaarde de generaal ten slotte nog. is de financiëe'e positie van den nieuwen staat volkomen stabiel. Vliegtuigen voor het Chineesche leger. Officiéél wordt medegedeeld, dat het aan tal militaire vliegtuigen, dat door openbare bijdragen kon worden aangekocht 63 be draagt. Chineesche nota aan den Japan- schen gezant. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken Lo Wen Kan heeft een nieuwe nota doen toekomen aan den Japanschen gezant Nanking, waarin de onmiddellijke terugtrek king der Japansche troepen vit het gebied van Tsjang-Haj-Kwan wordt geëischt, als mede de toezegging van Japan, dat soortge lijke invallen op Chineesch' gebied in de toe komst niet meer zullen voorkomen. In de nota wordt tevens geprotesteerd, tegen het optreden van Japansche concessie-troepen te Peiping De aanslag op den Mantsjoerij- schen minister-president. Vijf Chineezen, die ervan worden beschul digd, te heben deelgenomen aan de voorbe reiding van den aanslag op den Mantsjoe- rijschen minister-president, werden ter dood veroordeeld, en zijn hedenmorgen terechtge steld. Tsang Ting Hoei Mantsjoerij- sche minister van oorlog. De Mantsjoerijsche regeering heeft den op perbevelhebber der Mantsjoerijsche troepen te Charbin generaal Tsjang Ting Hoei be noemd tot minister van oorlog. Samentrekking van Chineesche troepen. Van de zijde van het Janoansche ministerie van oorlog wordt medegedeeld, dat ondanks de waa

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1