SPORT EN WEDSTRIJDEN- DE FR1SCHE REGEERING AFGEiREDEN. Aütndu 5M Omgeving. Een kostbaar bezit £aatste Berichten Weec&ecicfit JCeck Jiackt&ecichten IJSVERMAAK IN NEDERLAND. EEN UIT DE VELEN Verwachting: in het Noorden de temperatuur om het vriespunt; in het Zuiden strenge tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. TOCHTEN MAKEN! wedstrijden op de schaats. O y BIJBELTENTOONSTELLING. BIJBELTENTOONSTELLING. "Zooals reeds eerder medegedeeld, wordt in de Kapelkerk een Bilbelten- toonstelling gehouden, waar door de ex positie van de verschillende Bijbeluit gaven, ook van die ten gebruike der zending, een overzicht zal gegeven wor den van den veelomvattenden arbeid van het Ned. Bijbelgenootschap, terwijl de aanwezigheid van buitenlandsche vertalingen en zeldzame oude exempla ren de belangwekkendheid za' ver- hoogen. In verband met dit laatste zal het zeer op prijs gesteld worden als men door in- Harvey, 1 zending van zeldzame uitgaven zoo rao- J'gelijk van vóór 1637 latere bijzondere Bioscopen. Victoria-theater, tot en met Donde: ken avond half 8 eerste hoofdnummer aansche liefde (dram.), hoofdrollen Lupe Velez en Warner Baxter; 2e hoofdnummer Twee gelukkige dagen (blijspel), hoofdrol len Jacob Tièdtke en Else Römer. Toegang boven 14 jaar. Zondag van nm. 2 uur af doorloopende voorstellingen. Woensdagmiddag half 3, middagvoorstel ling Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag en Dinsdag, half 8, hoofdnummer Ein Blonder Traum (rom), hoofdrollen Lilian Willy Fritsch en Willy Forst. A B. T., tot en met Donderdag eiken i exemplaren zijn uiterpard ook welkom avond half 8 twee hoofdnummers: 1 Hetf aan het adres van ds. C. von Meyen- geheim van de Atlantic Bar (dram), 2 'n 4- A"-A,i Lach.... en vergeet (revue) met verschillende Fox-sterren. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstellingen. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Emma (rom hoofdrol Marie Dressler. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstellingen. Zaterdag 28 Januari. 7.30 uur, De Harmonie, uitvoering Halter. Zendag 20 Januari. 8 uur, Gulden Vlies. Concert door Alc maria Victrix, dir. J. Jansen. De is een doos ot tube „Zlj"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer ot felle winterkou als een warme bonimantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. Ongecorrigeerd Een felbewogen nachtzitting. In den afgeloopen nacht zette de Fransche Kamer haar zitting over de artikelsgewijze behandeling der begrooting van het voorstel der financieele commissie voort. Tegen twee uur had de regeering reeds vier maal een vertrouwenskwestie gesteld en was zij steeds weer in de meerderheid gebleven, hoewel zij een aantal bestreden artikelen terugnam. De eerste groote moeilijkheid ontstond tegen twee uur des nachts, en eischte een on derbreking van een uur. De regeering ver langde n.1., dat haar oorspronkelijke voor- steleln weer in behandeling genomen zouden worden, n.1. over de bestraffing van diegenen, die zich schuldig maakten aan oogingen *ot betaling staking en dgl. overtredingen. Minister-president Paul Boncour ver klaarde, dat dit niet alleen met het in even wicht brengen van de begrooting had te ma ken, doch ook noodzakelijk was in verband met de paniek die men in sommige kringen trachtte te verhoogen. Het regeeringsvoorstel werd ten slotte na door de financieele commissie te zijn bewerk:, aangenomen, nadat de regeerfng voor de vij: de maal de vertrouwenskwestie had gesteld. Hieraan ging nog een critiek moment vooraf, doordat men het in de rijen der sociaal-democraten onderling oneens bleek te zijn. Leon Blum, de fractieleider, die geen be lang in een regeeringscrisis zag, redde ten slotte de situatie, door zijn fractie ertoe te be wegen voor de regeering te stemmen, die daardoor met 337 tegen 261 stemmen in de meerderheid bleef. De artikelsgewijze behandeling werd voort gezet, doch vroeg in den morgen kwam het dramatisch hoogtepunt. Men kwam n.1. tot de behandeling der tot nogtoe uitgestelde punten waaromrent nog geen overeenstemming tus schen de regeering en de financieele commis sie was bereikt geworden. Hierna kwam het voornaamst» punt van de regeeringsvoorstel len. n.1. om de directe be lastingen met 5 te verhoogen De regee- ring verdedigde het principe dat het tekort ongedaan moest worden gemaakt en dat be- lastingverhooging noodzakelijk was. Paul Boncoui verklaarde, dal de regeering zich bewust was dat zij gevaar liep, als zij het zonder den steun van de sociaal-democraten moest doen en stelde opnieuw de kwestie van vertrouwen. Oud-minister president Herriot greep nu in. in de hoop de stemming der kamer te kun nen beïnvloeden én verdedigde het standpunt der regeering. Na hem betrad Leon Blum het spreekgestoelte en bezwoer de regeering niet op haar standpunt te blijven staan, waarbij hii wees op den wil tot samenwerking der soc -dem De otiers die men echter thans van de soc.- dera eischte waren te groot en konden door haar niet gebracht worden Als de regeering haar voorstel niet terug nam zouden de soc.- dern. zich genoodzaakt zien tegen de regee ring te stemmen. Daarna ging men tot steramen over alleen de regeeringspartijen stemden voor de regee ring en in sommige gevallen nog niet eens de geheele fractie. Het regeeringsvoorstel werd verworpen met 390 tegen 193 stemmen. Hiermede was een einde gekomen aan het kabinet-Paul Boncour. De minister-president zal waarschijnlijk reeds hedenmorgen aan den president der re publiek de onts'agaanvrage van het geheele kabinet aanbieden. SLACHTOFFER VAN HET IJS. Douderdagmideag is te Lenthe (gemeente F'alfsen) de 22-jarige V bij het schaatsen eden op een sloot in prikkeldraad verward geraakt en achterover op het ijs gevallen. Hoewel hii een bloedende verwonding aan het achterhoofd op'iep. is hij nog zonder hulp op de schaats naar huis gereden Giste ren echter verergerde zijn toestand zoodanig. f V. gisteravond aan de gevolgen van zijn h overleden. féldt, Nassaulaan 40 te Alkmaar, dft werk zou willen steunen, een en ander natuurlijk tegen behoorWke garantie. Ter inleiding van de tentoonstelling zal Woensdag in het gebouw „Waakt en Bidt"' voor de jeugd een serie lichtbeelden, betref fende de beteekenis van den bijbel en den ar beid van het Genootschap worden vertoond door ds D. E Bceke, secretaris voor het bin nenland, ingeleid door den heer J. J Adriaanse, hoofd der Julianaschool te Alk maar. Donderdag wordt in de Doopsgezinde kerk. Koningsweg, eveneens door ds. D. E Boeke, een serie lichtbeelden voor ouderen gegeven, waarbij d3. F. Kuiper, doopsgezind predikant alhier, een openingswoord en mej Da. Fred. Rappold, Rem. predikante, een slot woord zal spreken. Voorts zal op Maandag een opwekkings avond gehouden worden, waar predikanten uit deze gemeente het woord zullen voeren, terwijl het Ned. herv. kerkkoor, onder leid'ng van den heer J. F. de Haas, eenige liederen zal ten gehoore brengen De opening van de tentoonstelling, welke voor genoodigden toegankelijk is, zal Din.«- dagm.ddag geschieden door den burgemees ter in de Kapelkerk op de Laat. De sluitingsbijeenkomst za plaats hebben op Vrijdagavond in de Kapelkerk. Aan ieder, en speciaal aan leerlingen van scholen en inrichtingen voor middelbaar on derwijs, zal gelegenheid worden gegeven, onder deskundige leid.ng de tentoonstelling te bezichtigen. CONTINOENTEERING VAN TRICOTGOEDEREN, WOLLEN EN HALF WOLLEN STOFFEN EN VROUWEN MANNEN- EN KINDER- BOVENKLEEDING. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier te Alk maar zijn voor belanghebbenden aanvraag formulieren verkrijgbaar voor de vergunning tot invoer van bovenstaande artikelen, waar van de contingenteering met ingang van 1 Februari a.s. is verlengd. VERANDERING IN DE PREEKBEURTEN. Door de koq en door te late opgaven zijn er nog eenige veranderingen en aanvullingen in de kerkdiensten geko men. Men zie daarvoor de rubriek Pre dikbeurten. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de Donderdag gehouden vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen'' werden 7 aanvragen om steun behandeld, waarvan er twee afgewezen moesten worden. Toege staan werd aan giften een bedrag van 70 en aan rentelooze voorschotten een bedrag van 22.50. Bes'oten werd voorloop;g eens per maand te vergaderen, voor het eerst weer in Maart. HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN. De jaarvergadering van -De Algemee ne' was op Donderdag 26 Jan j 1. niet druk bezocht. Het ijsvermaak speelde parten De inzet voor 1933 was wederom goed, want een 8-tal nieuwe leden werden in geschreven. daarnaast waren er geen a oeringen Door den bondsbestuurder Beek werd pw inleiding gehouden over de in 1933 te voeren propaganda, vooral in de maand Februari, waarin alle vakorgani saties. aangesloten bij het N V V. bet parool hebben om de ledentallen flink op te voeren Een vruchtdragende ge- dachtenwisseling volgde op de inleiding Hierna werd door den secretaris een uitgebreid jaarverslag uitgebracht, waar uit o m bleek, dat het ledental over 1932 met 28 is toegenomen en hierdoor op bet laatst van December de afdceling 71 tel de De omvangrijke correspondenties bracht 229 ingekomen en 463 verzonden stukken. Voor de stakers in Oosteliik- Groningen en Twente werd door de leden in totaal vbor 143 90 bijgedragen De werkloosheid bracht in de afdeeling een verhooging met 100 pet Waren er over 1931 4 werkloozen over 1932 waren er 8. Wat de gehouden betoogingen van partij en vakbeweging aangaat, op allen was de afdeeling over 1932 vertegenwoordigd Voor het keurig uitgebracht verslag mocht de secretaris een welverdiend applaus in ontvangst nemen en een bij zonder woord van dank van den bonds bestuurder Beek Daarna werd een enkel critisch woord gesproken over het bestuursbeleid, waar na het jaarverslag èn het bestuursbeleid met algemeene stemmen werd goedge keurd De aftredende secretaris Veen, werd bij acclamatie herkozen Verdere plannen inzake het 20 jarig bestaan van de afdeeling werden nader besproken en veroverde de algemeene instemming. STEUNT HET CRISIS-COMITÉ. Het Bestuur van het Plaatselijk Crisis- Comité maakt bekend, dat het voornemens is met het oog op de stijging van den nood als gevolg van de zoo strenge koude, een co'lecte te houden op Maandag 30 Jan. as. en vol gende dagen. Het ligt in de bedoeling deze h naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Laagste barometerstand 731-1 mM. te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 29 Januari: In het Noorden zwakke veranderlijke wind; neve'ig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag; lichte vorst tot temperatuut om het vriespunt; in het Zuiden zwakke wind uit Oostelijke richtingen; nevelig tof licht betrokken: waarschijnlijk droog weer, strenge tot matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. WffrnvfT7irht Over Srnnrtmavië heeft zich de depressie sterk uitgediept. Zij beweegt zich naar het Oosten en wordt gevolgd door een druk- stijging terwijl daarbij koude uit de IJszee wordt aangevoerd. Over IJs'and ligt thans een nieuwe dmressie zoodat het de vraag is, of de koude ver in Scandinavië zal door dringen. In het Zuiden heeft de depressie zich verder over de golf van Biscaye uitge breid. De hooge druk is intusschen weer een wein'g in heteekenis afgenomen tengevolge van de sterke baro^eterdalingen in het afge loopen etmaal in Zweden en Noorwegen is de as van het hooge drukgebied Z'udwaarts verp'aatst zoodat zii hedenmorgen het Noor den van ons land bereikte. Zoodoende werd er van het Noorden en Westen wat vochtige lucht ingevoerd, nam daar de bewolking toe en steeg de temperatuur, terwijl in Gro ningen eenige lichte neerslag viel. Het liikt echter waarschijnlijk dat de as van het hoo ge drukgebied voorloopig stationnair zal Üijven. In het Zuiden van ons land, is daar om hedennacht nog strenge tot matige vorst, morgen overdag nog matige tot lichte vorst te wachten. In het Noorden b'ijft de vorst licht, terwijl de temperatuur tiideliik een weinig boven nul kan stiigen. Een ferme dooiïnval is echter nog niet te wachten. Vooral in Zuidoost Duitschland zim de temperaturen nog laag. In Noordwest Duitschland is de vorst afge nomen, terwijl in Zuid-Frankrnk flinke dooi inviel. Over de Britsche eilanden vroor het hedennacht hier en daar matig. Over het al gemeen is het rustig weer aan de Noordsche kust woedt van Nordöyan tot Vardö een sneeuwstorm uit Noord-west tot Noordoost Neers'ag van beteekenis viel alleen aan de Noorsche kust. collecte te houden onder aanbieding van in- teekenlijsten. In verband met het verkenen van subsidie door Rijk en gemeente aan een onderdeel van ons Comité, de zoogenaamde commissie B welke aanvullenden steun, vooral in natura, verstrekt aan ondersteunde werkloozen, is de arbeid van ons hoofdcomité meer geconcen treerd en zal het zich meer dan tot nu toe het geval was, kunnen bezig houden met aanvul lenden en opheffenden steun aan hen die ten gevolge van crisisverschijnselen in moeilijk heden verkeeren en in wier nood door instel lingen van weldadigheid of andere organisa ties niet of niet in voldoende mate wordt voorzien. Burgers van Alkmaar! De nood is nog steeds groot, is zelfs door de strenge koude nog grooter geworden. Er wordt nog zooveel armoede geleden. Echter, de geldmiddelen zijn uitgeput, daar de laatste groote collecte slechts 1065 opbracht, zulks tegenover een opbrengst van 6670 op de lijsten van het vorig jaar Het bestuur van het Crisis-Comité begreep, dat wel op een mindere opbrengst moest worden gerekend, doch dat de daling zoo buitensporig zou zijn, had het toch niet verwacht. Het bestuur vertrouwt daarom, dat het der burgerij van Alkmaar met goeden wil en opoffering mogelijk zal zijn, haar bij drage voor haar noodlijdende medeburgers, die het zooveel minder hebben, aanzienlijk op te voeren. Daarom, geeft zooveel in uw vermogen is en helpt ons den nood te lenigen. Teekent ruim in op de lijsten die U dezer dagen zul len worden aangeboden. Dan pas kan ons Comité zijn taak geheel vo'brengen. Mr. W. C. WENDELAAR, eere voorzitter; Ir. PH. M. BOSSCHER, voor zitter JAC. PONSEN, secretaris. Doe lenstraat 30, Tel. 660; Mr A. J. M. LEESBERG, pen ningmeester, Kennemerstraat- weg 17, Tel. 343; J. RINGERS; L v. d. VEGT; T. BONSEMA; J. F. M. ENDEL; G. H. HOIJTINK; E. MAK; J. ROOS; N. SCHATS; TH. STAM; P. PIERSMA; P. TERMAAT. Gelden kunnen worden overgemaakt op het Giro-nummer van den Gemeente-Ontvan ger, no 25163, met bijvoeging: „Voor het Crisis-Comité". (Wij behoeven hier weinig meer aan toe te voegen. Juist in dezen kouden wintertijd wordt de armoede sterker dan anders ge voeld Het is de moreele plicht van allen die in gunstiger omstandigheden verkeeren hun medemenschen door deze moeilijke tijden heen te helpen. Bedenkt, dat het hier niet een gewone collecte geldt, maar een inzameling ten bate van hen, die niet meer in staat zijn zich ze'f en hun gezin te helpen en die niet in de termen vallen door Maatschappelijk Hulpbetoon te worden geholpen. Red Alkm. Crt.) zou U kunnen zegden dat Nervostrong HET zenuwsterkend voedsel, Uw verzwakt zenuwgestel weer gezond maakt.' Onder voortd. oontr. van Dr. W. C. Smit. Bij Apotb. en Drog. vanaf f 1 10 per 100 Gr. BUITENGEWOON CONCERT. Alcm. Victrix, v. h. Sted. Muziekcorps, is van plan Zondag a.s. in 't Gulden Vlies een concert te geven onder leiding van haren directeur, den heer lac. Jansen. Aangezien het alom bekend is dat, wanneer dit corps een concert geeft, tnen van een goede uitvoering overtuigd kan zijn, zal het dunkt ons, niet aar belangstelling ont breken, temeer daar het een uitnoodigïngs- concert is en dus geen entrée gehrven wordt. Natuurlijk zal het voor het corps aange naam zijn, wanneer ieder die zoon uitnoodi- ging ontvangt, er ook persoonlijk gebruik van maakt. Zij die geen u:tnoodiging ontvin gen en toch gaarne willen komen, kunnen voor zoover de voorraad strekt deze gratis bij 't bestuur verkrijgen. Als attractie zai The Jos Siios Band eeni ge populaire schlagers ten gehoore brengen als inleiding tot het bal. In Je pauze kan men zijn geluk beproeven bij de tombola, waarvoor door t bestuur, le den en vele welgezinde winkeliers verschil lende prijzen beschikbaar zijn gesteld. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 29 Januari is ds apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonck 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. de PRF DIKBEURTEN Zondag 29 Januari. Orooie Kerk, geen dienst (wegens koude). Waakt en Bidt, 10 uur, de heer Dun. KapelkerkDe Jeugddagviering met oude ren en jongeren (v.m 10.30 uur) zal, naar ons thans gemeld wordt, geleid worden door ds. Deetman NOORDSCHARWOUDE, 10 uur, Jeugd dagviering ds. A. J. P. Boeke. GROET. 7 uur ds A. J. P. Boeke. N V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 28 Jan. 1933. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 160.000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5658 4.30—4,50, 58-60 4.40-/ 4.60, 60-62 4.50- 4.70, 62-64 4 60—5, 64-66 4.80 5.30. Kleine 53—55 4.20-/ 4 40. DE VEEMARKT. ALKMAAR, 28 Jan. 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als vogt: 15 Nuchtere kalveren (slacnt) J 15; 53 Schapen (vette) 10—20; a Bigzeugen 44; 43 Schrammen 9f 14; 46 Biggen (10 weken) 6—/ 8. DE BOJERPRIJZEN. ALKMAAR, 28 Jan. 1933. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaald voor Fa- brieksboter 1 e s. 8090 cent, 2e s. 7580 cent. Eieren (groothandel) 4.354.85. Eendeieren 3.25. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Jan. '33. Langendijker Groentenveiling. 15000 K G. Roode kool: le s. 2 404.50, 2e s. 2.40 -ƒ 3.80; 56000 K.Ü. Gele kool le s. 2— 3.40, 2e s. 1.90-/ 2 60; 27000 K G. Deensche witte kool 0.90—1.20; 2000 K.G. Uien: gele uren 4.30; grove uien 3.30, alles per 100 K.G. Nog steeds heerscht koning Thialf in ons land en nog steeds wordt de drang tot het maken van tochten grooter. De ijsbanen hebben zoo langzamerhand afgedaan en zoo zullen we morgen waarschijnlijk het tegen gestelde zien van den vorigen Zondag: toen druk bevolkte ijsbanen; nu ontvolkte ijsba nen, maar drukte op de kanalen! Vandaag worden er natuurlijk groote tochten gemaakt en morgen, Zondag, zullen duizenden Nederlanders de vele kilometers verslinden. Op het IJselmeer. Het schijnt een ideaal te zijn, om op het IJselmeer te rijden. Op deze onmetelijke ijs zee zijn diverse banen uitgezet. Het is echter waarschijnlijk niet overbodig, de schaatsen rijders, die voor vandaag en Zondag plan nen beramen voor een groote tocht over het IJselmeer, er op te wijzen, dat het ijs hier en daar zwakke plekken heeft. Dit is een gevolg van het spuien, dat niettegenstaande de vorst nog eenigen tijd is voortgezet. Op het oogen blik wordt echter vrijwel niet meer gespuid. Waar nog gespuid wordt, voornamelijk na bij de sluizen, zijn de zwakke plekken uiter aard het grootst in aantal. Die zwakke plekken ontstaan tijdens het spuien. Er vormt zich dan als het ware een ruimte, gevuld met lucht, tusschen het stroo- mende water en de bevroren wateroppervlak te. Die z.g. luchtzakken leveren op plaatsen, waar het ijs niet sterk genoeg is, gevaar op. Het verdient dan ook aanbeveling groote voorzichtigheH te betrachten en zooveel mo gelijk te blijven op de uitgezette banen. Andere tochten. Wil men niet op het IJse'meer rijden, dan zijn de volgende tochten aan te bevelen. Men ga per trein naar Hoorn. Bij het sta tion stopt men op den Singel en rijdt men weldra op het Kanaal. Over Scharwoude., Avenhorn, Oudendijk, Oosthuizen en Midde- lie bereikt men dan Edam. Deze heele tocht is best te volbrengen. Slechts de laatste 2 K M. tot Edam zijn vrij slecht. Overal elders is het ijs in de beste conditie. Van Edam kan men verder gaan over Kwadijk naar Purmerend, waarvan de eerste K.M. n et al te best is. Verder schitterend. In plaats van naar Purmerend kan men ook van Kwadijk over I'pendam naar Monni kendam en Marken. Ook dit ijs is goed, zulks in tegenstelling met de rechtstreeksche ver binding tusschen Edam en Monn'kendam. Van Purmerend heeft men, op een k'ein ge deelte na, een schitterende baan naar Zaan dijk, waar men de trein weer kan pakken. De geheele tocht Hoorn—Edam—Purmerend— Zaandijk is ongeveer 45 tot 50 K.M. Dus juist een tocht voor den Zondag. Men kan ook per bus naar Akersloot gaan (er is vanuit A'kmaar naar Akersloot een !4- uren-dienst ingesteld door den autobus-on dernemer!) en dan het Alkmaardermeer over steken. Misschien is een klein stukje (hoog stens een K.Mniet berijdbaar, doch verder kan men over de plassen Purmerend bereiken en heeft men zekerheid van prachtig ijs van begin tot einde. In Purmerend kan men dan natuurlijk verschil'ende kanten uit Van Votendam naar Marken. Onder leiding van burgemeester Kolfscho ten van Edam is de baan van Volendam naar Marken geheel in orde gemaakt. Zij is aan weerskanten met stroobiezen afgezet. Het ijs is van schitterende kwaliteit. Het be ginpunt van de baan ligt achter hotel Spaander. Tochten in Friesland. Het is thans mogelijk door de geheele pro vincie Friesland tochten te maken over mee rendeels voortreffelijk ijs. Weliswaar zijn de groote vaarwateren vaak minder goed berijd baar door schotsen, maar ook daar is men aan het in orde brengen der banen bezig en verder zijn er de binnenwateren en polder vaarten, die de Fnes natuuilijk wel weet te vinden en waarop de „Hollander" met een goede kaart ook wel zijn weg kan zoeken. Hier is het ijs meerendeels van schitterende kwaliteit. Over de groote meren heeft men nu ook banen aangelegd, zoodat men dit gebied, dat 's zomers zooveel watersportenthousias ten trekt in wintergewaad kan zien. Een aanbevelenswaardige tocht uit Leeu warden is bijv. binnendoor langs Wirdun en Rauwerd naar Sneek, waar men het meren gebied bereikt. Dit is ook gemakkelijk uit Heerenveen te naderen. Ook het plassenge- bied bij Grouw is langs mooie ijswegen op te zoeken. Van de zijde van den Frieschen Ijsbond meldt men ons: Thans zijn de voornaamste banen in orde gemaakt. Op enkele plaatsen vooral bij bruggen is het ijs nog niet be trouwbaar. Er zijn mooie tochten te maken, b.v. LeeuwardenGrouw, via IrdumGrouw Drachten via Pikmeer en Ee; Leeuwarden Sneek, binnendoor. Het Sneeker Meer is ook betrouwbaar. Van Sneek naar Heeg zijn de banen in orde. Het Heegermeer is nog niet bebaand. In de omstreken van Lemmer is be hoorlijk ijs. Bijna overal zijn thans de baan vegers geplaatst. Buiten de banen rijden is nog gevaarlijk. Tusschen Leeuwarden, Dok- kum en Veenwouden is mooi ijs. De Dokku mer Ee is nog niet bebaand. De Zwemmer is niet betrouwbaar. De Wargastervaart is be baand. doch slecht berijdbaar. Om het kampioenschap van Nederland. Vandaag en morgen worden te Heerenveen de nationale kampioenschappen over alle af standen verreden, n.1. over 500. 1500, 5000 en 10.000 M Dat deze wedstrijden druk bezocht zullen worden, is buiten kijf; uit alle deeien van Friesland zal men er heen trekken, want het is bekendhardrijden op de schaats is de sport van het Friesche volk in al zijn lagen; h e t land van de hardrijders van de vroegste tijden af. Druk is het werkzame bestuur van Thialf in de weer geweest om de banen zoo schit terend mogelijk te maken, opdat de rijders gelegenheid zullen hebben hunne prestaties zoo hoog mogelijk op te voeren. Wat zou het een eer ^oor Thialf, voor Hee renveen voor geheel Friesland zijn, wanneer op haar baan nog eens een record verbeterd' werd! Heerenveen maakt zich op de sportslui op de schaats met open armen te ontvangen en hun de gastvrijheid te schenken, het Frie sche volk eigen. De vorige kampioenschappen werden ge wonnen door: 1900/01 1902/03 1904/05 1911/12 1913/14 1916/17 1918/19 1921/22 1928/29 Leeuwarden Groningen Deventer Leeuwarden Zwolle Veendam Zwolle Groningen Groningen A. Banning C. J. J. de Koning J. P de Koning J. H. Bakker M Tetzner A F v. d. Scheer kampioenschap schoonrijden. Op de banen van de ijsvereeniging „Gro ningen'' werd het kampioenschap schoon rijden van dames verreden. Er waren 15 deel nemers. Het ijs verkeerde in uitstekende conditie, en ook het weer liet wemig te wenschen over Slecht9 had de wind iets minder sterk kunnen zijn; allicht hadden de deelneemsters dan ie minder hinder ondervonden wanneer zfj. m den wind in den rug, niettemin haar h£uj~** feilloos trachtten te draaien Minder STOOj verwacht was de belangstelling van het P bliek. De jury bestond uit de heeren

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2