ïBiunwCand JCeck School iLand: en Juinêouut JAARVERGADERING BOND VAN JONGE LIBERALEN. Zaterdag werd in het jaarbeursgebouw te Utrecht de zevende algemeene vergadering gehouden van den Bond van Jonge Libera len. De openingsrede werd uitgesproken door den voorzitter van den Bona, mr. dr. F. Hollander, die zeide dat hier te lande steeds verklaard werd, dat het liberalisme op ster ven na dood was. Over het algemeen zijn deze stemmen echter thans verstomd Daar entegen wordt het nu zoo langzamerhand onze beurt om, steunend op de feiten, te be weren, dat de rechterzijde haar tijd heeft ge had. Dit laatste kan men van het socialisme niet eens zeggen, daar het in feite slechts een doodgeboren kind is. Het betrekkelijk weinige goeds, dat rechts tot stand heeft ge bracht, is steeds van liberalen aard geweest. Overigens geeft men ter rechterzijde steeds meer blijk niet te zien, dat het onmogelijk is een krachtig overheidsgezag te handha ven door middel van wetten, die als de Godslasteringswet en de Winkelsluitingswet verzet tegen dat gezag uitlokken. Vele rusti ge burgers moeten thans in dit verband zich a's wetsovertreders voor den rechter verant woorden. Van sommige crisismaatregelen vermogen de boeren veelal het nut niet in te zien, ter wijl ook de propaganda voor een krachtige protectie verderfelijk is. Komende op den Bond van Jonge Libera len, zei spr. de nog korte geschiedenis van de organisatie aldus te kunnen karakterisee- ren. Eerst drie moeilijke jaren van opkomst, daarna 4 jaren van toenemenden groei, ten slotte een jaar waarin de groei zich nog slechts langzaam voortzet, maar vooral een jaar van overgang naar een derde periode. Dat jaar was 1932. De jongeren wenschen vernieuwing, een doelbewuste omschrijving der liberale beginselen, die op de hoogte van den tijd moet worden gebracht. In den Bond van Jonge Liberalen leeft de ware liberale geest die de leden niet doet overloopen, maar hen integendeel bijeen houdt in het besef, dat ook thans weer het liberalisme zich zal we ten aan te passen aan de veranderde levens voorwaarden zonder ten aanzien van zijn grondbeginselen wijziging te ondergaan. Dat die vernieuwing bedachtzaam in haar werk behoort te gaan, behoeft geen betoog. Spr. e ridigde met de hoop uit te spreken, dat de Bond van Jonge Liberalen er zich bewust van moge zijn, dat hij met zijn 3600 leden een factor van beteekenis zal zijn voor den aard en de instandhouding van het libera lisme der toekomst. In het jaarverslag werd o.m. naar voren gebracht, dat het enthousiasme van die groo te massa niet meer hetzelfde is als dat van die kleine groep, waaruit zij is voortgeko men. De sombere klank wordt gehoord: Is er nog wel enthousiasme? Als oorzaak van het slechte bezoek der vergadering wordt al gemeene laksheid benoemd, die er in liberale kringen bestaat. De besturen alleen, hoe voortreffelijk zij ook mogen zijn samenge steld, beteekenen niets zonder de krachtige medewerking van alle leden. Vervolgens wordt in het jaarverslag een overzicht ge geven van de werkzaamheden in het afgeloo- pen jaar. Gewezen wordt op het gebrek aan geldmiddelen. In andere omstandigheden zou meer algemeene propaganda kunnen worden gevoerd. Gememoreerd wordt de ver- soreiding van een circulaire om steun, waar fcii het resultaat zeer verheugend is geweest. Melding wordt gemaakt van het eerste libe rale studentencongres op 27 Februari van het vorige jaar, terwijl de Bond de Ko ninklijke goedkeuring op zijn statuten heeft gekregen. Nieuwe afdeelingen werden opgericht te Alkmaar, Apeldoorn, Hil'igersberg, Lekker- kerk en de Vechtstreek. Door de stichting „Het Jong Liberale Propaganda Fonds" werden landdagen georganiseerd, o.a. te Maam, Leiden, Hilversum, het Westland en Lisse. De Kamp- en Conferentiecommissie heeft in Maam het eerste Jong-liberal; kamp georganiseerd en een zeer geslaagde winterconferentie te Schiedam De interna tionale aangelegenheden stonden wederom in het middelpunt der belangstelling, o.m wordt gememoreerd de internationale confe rentie te Huil en de instelling van een per manent bureau in Nederland. De samen werking met andersgezinden wordt naar vo ren gebracht en tenslotte komt in het jaar verslag de mededeeling inzake de plannen van het Hoofdbestuur, de beginselen van den bond steeds meer te verspreiden en de pro paganda daarvoor met kracht aan te pak ken Besloten werd, een telegram van hulde en trouw aan de Koningin te zenden Op voorstel van het bestuur werd daarop besloten, den Bond van Jonge Libera'en te doen toetreden tot de Interna'ionale Uunie met een jaarlijksche bijdrage van tien gul den. Des avonds is een druk bezochte propa gandahiieenVomst gehouden. Dr N J. C M. Kaooevne van de Coopello, te Amsterdam, oud-bondsvoorzitter, heeft het woord ge voerd. Verder hebben gesproken orof. mr. C. W de Vries uit Rotterdam, ir. D A van Aalde ren uit A'me'o, tweede secretaris van den bond. en de heer C. J. van Kempen, oud-lid der Tweede Kamer. ZES lONGE B1GGETIFS DIE ZATEN IN EEN TREIN. En ze hadden de heele wagon voor zich alleen. De vertegenwoordigd van de Varkenscen- trJe te Heerenveen van de Vaikenscentrale te Heerenveen had dtzw dagen voor de Cen trale zes. voor consumptie totaal ongeschikte biggetjes opgekocht en deze in opdracht der Centrale naar Amsterdam (Uithoorn) gezon der,. om daar aan behoeftigen te worden ver strekt De diertjes werden echter afgkeurd. Het mooiste van 't geval was echter niet, dat so-wk so voor consumptie volkomen waar- delooze diertjes naar Amsterdam werden doorgezonden, doch dat ze met z'n zes sen. te zamen wegende 30 of 35 K G werden vervoerd van Heeienveen naar Uithoorn in een héé'en spoorwagon De Vee en Vleesch- handei" die dit geval signaleert, stelt dan ook de vraag, of de V<>rken»centrale vrij spoorvervoer heeft bedongen HONDERDJARIGEN TE DEN HAAG. Zaterdagochtend is in ruim 102-jarigen ouderdom de weduwe Cecilla van Weers Eskens oudste inwoonster van Den Haag, wonende Koninginnestraat 95, overleden. Thans is oudste inwoonster van de resi dentie de weduwe Van de PolStienissen, die op 8 Juni a.s. haar 102en verjaardag hoopt te vieren. Zij woont Snoekstraat 11a, en ge niet een goede gezondheid Haar broer is destijds eveneens de 100 gepasseerd. GASVERSTIKKING. Een doode, twee ernstig zieken te Utrecht. Zaterdagmorgen is de Papaverstraat te Utrecht plotseling opgeschrikt door een drama dat zich daar omstreeks halftwaalf heeft afgespeeld, toen de vader van het ge zin G., een opzichter der telegrafie die de heele week buiten de stad had gewerkt, thuis kwam. Op zijn bellen werd niet opengedaan, zoodat hij via de buren zijn huis moest bin nengaan. Hier vond hij in de slaapkamers zijn vrouw, een 17-jarigen zoon en een dochter van 22 jaar, allen in bewusteloozen toestand op bed. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ontboden en waarna de slacht offers naar de Klinieken zijn vervoerd. Hier moest men helaas bij den zoon den dood con- stateeren. De toestand van de beide andere slachtoffers is nog zorgwekkend. Vermoede lijk heeft men hier met kolendampvergiftiging te doen. TEGEN DE WEELDEVERTERINGS- BELASTING. De middenstand beraamt maat regelen In verband met de a.s. behandeling van het wetsontwerp tot heffing van een weelde- verteringsbelasting in de Tweede Kamer er, gezien de groote bezwaren, welke tegen het ontwerp uit de kringen van het bedrijfsleven rijzen, houdt het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond morgen in een der zalen van het jaarbeursrestaurant te Utrecht een vergadering met de besturen der bij den Bond aangesloten organisaties en met de afge vaardigden der betrokken vakorganisaties. DE STAKING BIJ DE VEKA TE ROTTERDAM. Het bedrijf gaat door met nieuw personeel. De arbeidersorganisaties hebben niet willen treden in een voorstel van de directie der chocolade- en suikerwerkfabriek om een eind te maken aan de staking door de loonen in plaats van met 10 met 5 te verlagen. De directie heeft nu den rijksbemiddelaar meegedeeld, dat zij op verdere bemiddeling geen prijs stelt. Het bedrijf der „Veka" wordt voortgezet met nieuw personepl, dat zich na het uitbreken der staking heeft aangemeld. DE STEEDS HOOGER WORDENDE TOLMUREN. Nieuwe bedreigingen. Op 15 Febr. a s. loopt het Zweedsch-Duitsch handelsverdrag af, met het gevolg, dat dan voor ons, die thans nog tengevolge van de meest begunstiging hetzelfde lage invoer recht voor kaas hoeven te betalen als de Zwe den wisten te bedingen, dit invoerrecht aan zienlijk zal stijgen. Het Hbld. wijst er op, dat een paar weken later hetzelfde zich zal voordoen met betrek king tot eieren, waarvoor op het oogenblik het tarief, dank zij het Duitsch-Joegoslavisch verdrag (dat 7 Maart as. afloopt) 5 mark per 100 K.G. bedraagt. Na dien datum zal dit echter 30 mark per 100 K G., dus het zesvoudige worden- Met reuzel tenslotte staat ons iets dergelijks te wachten DE KOUDE EN DE WERK- LOOZEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft den volgenden omzendbrief aan de col leges van B. en W. der gemeenten gezonden: Ik heb de eer uw college mede te deelen, dat ik heb besloten, in verband met de lang durige vorst, goed te keuren, dat in de ge meenten met een tarief van ondersteuning van ten hoogste 7 voor een echtpaar, waar van de man tot de uitgetrokkenen behoort en 6 voor een echtpaar, waarvan de man be hoort tot een der andere categorieën, aan de volgens mijn regeling ondersteunde werkloo zen in plaats van 1 een brandstoffenbij- slag van 1.50 per week wordt verstrekt. Deze verhoogde uitkeering mag worden verstrekt te rekenen van 22 dezer af; zij geldt totdat de regeling mijnerzijds wordt ingetrok ken.In de verhooging van 0.50 wordt de zelfde bijdrage verstrekt, als in de overige kosten van steunverleening. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan alle inspecties voor de werkver schaffing den volgenden brief gezonden: Ik hem de eer u te verzoeken, onmiddellijk na ontvangst van dezen brief de besturen van deg emeenten in uw ressort waar als norm voor de uitvriesregeling geldt 7 voor geor- ganiseerden en 6 voor ongeorganiseerden, mede te deelen, dat, ingaande deze week, aan hen, die onder de genoemde regeling valeln inplaats van een gulden brandstoffenbijslag 1 50 kan worden uitgekeerd. Deze aanvullende regeling geldt, totdat dezerzijds zal worden aangegeven, dat zij wordt getrokken. Uit het vorenstaande blijkt dat de aanvul lende regeling niet geldt voor gemeenten in welke hoogere normen gelden dan hiervoren zijn aangegeven. U behoeft derhalve deze ge meenten niet in te lichten. Aan den minister van binnenlandsche zaken is gisteren naar^iet Volk meldt, het volgende telegram gezonden: Het dagelijksch bestuur van den Alge- meenen aad uit N V V en S.D.A.P dringt er bij uwe Excellentie op aan te bevor- leren. d it aan de we-, loo" arbe'ders in verband met d® felle koude extra uit keering wordt verstrekt, oa. door ver dubbeling van den brandstoffenbijslag. INVOERBEPERKINGEN MET EEN JAAR VERLENGD. Van kleedingstukken. Blijkens in de Staatscourant van gister avond afgedrukte koninklijke besluiten zal de invoer gedurende het tijdvak van 1 Februari a.s. tot 1 Februari 1934 van onderkleeding, gebreid of uit tricotstof vervaardigd, zonder rubber, andere dan kousen of sokken, voor zoover deze meer bedraagt dan 75 ten hon derd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goe deren uit dat land is ingevoerd, wederom zijn verboden. Evenens is gedurende het tijdvak van 1 Februari a.s. tot 1 Februari 1934 de invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van wol of van halfwol, voor zoover deze meer bedraagt dan 65 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd, wederom verboden. Tenslotte is ook gedurende het tijdvak van 1 Febr. a s. tot 1 Febr. 1934 de invoer uit ieder land verboden van: bovenkleeding voor mannen en jongens, geen gebreide en tricotgoederen en niet van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 62.5 ten honderd van de waar de van hetgeen gemiddeld in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is ingevoerd; bovenkleeding voor vrouwen, meisjes en kleine kinderen, geen gebreide of tricotgoede ren en niet van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dari 70 ten hon derd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1299, 1930 en 1931 van die goe deren uit dat land is ingevoerd; bovenklee ding voor mannen en jongens, vrouwen, meisjes en kleine kinderen, vervaardigd van weefsels met rubber, voor zoover deze meer bedraagt dan 5 ten honderd van de waarde van hetgeen gemiddeld in de jaren 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is inge voerd. DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. De P.C.B. gaat met de voorstellen der directie accoord. De Protestantsch-christeüjke bond van spoor- en tramwegpersoneel heeft te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering ge houden ter bepaling van het standpunt van den bond ten aanzien van het voorstel van de directie inzake de loonsverlaging. Na een uiteenzetting vanwege het hoofd bestuur hebben van de afgevaardigden 16 personen het woord gevoerd. Zij wezen op de ernstige bezwaren van het voorstel ten aanzien van de laagste loongroepen en men kwam krachtig op tegen de koppeling van de loonregeling aan het zieken- en ondersteu ningsfonds. Tenslotte heeft de vergadering het voor stel aanvaard met 80 tegen 2 stemmen, die van de afdeelingen Apeldoorn en Eindho ven. DE SMOKKELZAAK TE SITTARD. In verband met het Woensdag j.1. voorge vallen drama op dat Wehrerweg te Sittard, waarbij een rijksambtenaar door een smok- kelwagen werd aangereden en levensgevaar lijk werd gewond, vernemen wij thans, dat de auto Donderdag in een garage te Lutterade opgespoord is. De eigenaar, zekere D. en diens chauffeur B., konden later door de po litie te Geleen gearresteerd worden. ONGELUK OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. Geen persoonlijke ongevallen Op de lijn Lage Zwaluw—Den Bosch, na bij wachtpost 12, onder de gemeente Geer- truidenberg, is een vrachtauto, geladen met melkbussen, toebehoorende aan de firma J. v. Houten te Hillegersberg, door de afsluitboo- men gereden, juist toen om 11 uur een trein passeerde. Het voorstuk van den grooten vrachtauto is geheel vernield. De chauffeur liep slechts eenige lichte verwondingen op. In het spoor wegverkeer ontstond geen vertraging. GASVERSTIKKING IN EEN GARAGE. De heer Sievers is in de garage van den heer Brundel aan de Emmastraat te Hilver sum door gasverstikking om het leven geko men. Hij werd levenloos aangetroffen, lig gende over een der spatschermen van een auto. De oorzaak is de aanwezigheid van gassen, die door een draaienden motor zijn ontwikkeld, toen het slachtoffer in de garage werkzaam was. De auto heeft na eenigen tijc de garage verlaten, waarna de deuren wer den gesloten. Toen de eigenaar van den auto een uur later terugkwam, trof hij den heer Sievers dood aan. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De verongelukte was 33 jaar oud, gehuwd en had een kind van 2jaar. Het oude slot te Zeist, dat eigendom der gemeente is en sedert geruimen tijd leeg staat zal tot zendingsmuseum worden ingericht. Tot tijdelijk onderwijzer aan de ulo school te Winkel is aangewezen de heer C. Zwart te Schagen, ter vervanging van den heer C. de Wit, aan wien een ongeavl is over komen. EEN SOCIAAL.-DEM. VOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE LEERPLICHT WET. Uitbreiding mei één jaar; verplich ting tot voeding en kleeding voor allen die daaraan behoefte hebben afschaffing van het landbouwverlof. De heer K. ter Laan, c.s., lid van de Twee de Kamer, heeft een wetsvoorstel ingedienc tot wijziging van de Leerplichtwet. De bedoe ling is, dat vastgesteld worde een achtjarige leerplichtwet (tot het kind 15 jaar is). Tevens maken de voorstellers van de legenheid gebruik, om opnieuw een voorste! te doen, om te konvm tot het verplicht stellen van de gelegenheid voor voeding en kleeding voor alle leerplichtige kinderen, die daaraan behoefte hebben. De voorstellers geven een overzicht van den duur van den leerplicht in verschillende 3rden- VT J Uit dit overzicht blijk*, dat wij in Neder- and ten achter zijn bij België, Duitschlanc, Denemarken, Engeland en Ierland, Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk Tsjecho-Slo- wakije, Zweden en Zwitserland. Welk bedrag er noodig zijn zal voor de in voering van he' achtste leerjaar is moeilijk met nauwkeurigheid te ramen, aldus de me v,n toelichting. Indien het achtste leerjaar wordt inge voerd, is het niet te gewaagd, om aan te nemen, dat niet meer dan ongeveer 50 pet van de kinderen in de hoogste klasse plaats zullen vinden; dat is bij benadering 62.500 leerlingen. En het is wederom niet al te gewaagd, te onderstellen, dat de helft van deze leerlingen plaats vinden kan, zonder dat er aanstonds gezorgd behoeft te worden voor nieuwe loka len. Ten aanzien van het landbouwverlof merk ten de voorstellers reeds op, dat het van zes weken ingeperkt is tot veertien dagen, en dat een leerplichtig kind gedurende de school tijden niet meer in loondienst werken mag. De tijd is volgens hen nu gekomen, om aan het gvheele landbouwverlof een einde te maken. Het is te verwachten, dat juist de leerlingen van dertien jaar en daarboven er verreweg het meest van te lijden zullen hebben. Dit is ook in het belang van land- en tuinbouw zelf niet langer toe te laten. Als eenmaal vast staat, dat er alom in het land schoolruimte zijn moet voor acht leer jaren, dan is er eenige tijd noodig om daarin te voorzien, overal waar de tegenwoordig ge bruikte of leegstaande lokalen de leerlingen niet allen kunnen opnemen, die voortaan een jaar langer moeten blijven. Die tijd behoeft niet overmatig lang te zijn, maar is nu toch niet op een maand na te ramen. Daarom stel len voorstellers voor, dat deze wet in werking zal treden op een nader te bepalen dag. De regeering kan dan nagaan, welke tijd ver eischt wordt, om de gemeenten en de school besturen in staat te stellen, de nieuwe voor schriften behoorlijk uit te voeren en zij kan waken tegen onnoodige vertraging. WAT IS ER VOOR DEN BOER GEDAAN? Deze vraag wordt door het orgaan van den N.-Brab. Chr Boerenbond als volgt be antwoord: „1. Steun aan de suikerbietenteelt (in 1931 7 millioen, in 1932 14 millioen gulden) Waar naast het wetje op het compenseerend invoer recht op suiker, dat een verhooging van 2.40 per 100 K G. suiker voor den binnen- landschen suikerprijs gaf. 2. Steun aan de aardappelmeeiindustrie (in 1931 een crediet van 4 millioen tegen 2 in 1932 2.400.000 steun. Voor 1933 is een nieuwe steunregeling door de regeering aan gekondigd bij de behandeling van Hoofdstuk X der Rijksbegrooting 1933). 3. Een renteloos crediet voor de bollen- kweekers (Breezand) ad 50 000 4. Een renteloos crediet van 750 000 gul den voor den tuinbouw in Noord-Holland. 5. De Tarwewet-1931. neerkomend op een steun van IC 14 millioen aan den tarwebouw (in 1931). 6. De Crisis-zuivel-wet 1932, economisch te waardeeren op een steun van circa 60 mil lioen gulden voor de melkveehouderij. 7. De Crisis-Varkenswet. waarvan de prijs- verhoogende. of wil men de prijsinzinking- teger.gaande werking valt te schat'en op circa 40 millioen gulden. 8. Garantieregeling ten behoeve van de kippenhouderij, tot een maximum bedrag van f 3.493.000. 9. Steun aan de vlasindustrie 960.CO0) 10. Steun aan den tuinbouw (garantie-rege ling van prijzen, van tuinbouwproducten over 1932) ten bedrage van 5 mil'ioen gulden. 11. Steun aan de Griendcultuur, in de Tweede Kamer aangenomen ad 100.000 12. Wijziging van de Tarwewet-1931, door de Tweede Kamer aangenomen zal bij °en te te vermalen oogst van 300.000 ton en een richtprijs van 12 gulden of 7 gulden boven den wereldmarktprijs, neerkomen op een steun van 21 millioen aan den tarwebouw. 13. Een regeling voor den roggebouw Is door de regeering bij de behandeling van Hoofdstuk X der Rijksbegrooting 1933 in uit zicht gesteld". BEVERWIJK. In tegenstelling met de twee voorgaande jaren is er dit seizoen door de tulpentrekkers ook met het oog op de lage inkoopprijzen verdiend. Door de strenge vorst zijn de bloemenprij zen echter zoodanig in het nauw gebracht, dat het bedrijf thans niet meer loonend is. Copland blijkt nog tot de massa-aanvoeren te behooren ofschoon de inbreng van alle broeitulpen niet zoo groot is als wij gewoon waren en een gevo'g is van het onloonende bedrijf der laatste jaren. Voor extra mooie Sopland is de prijs niet hooger als 25 cent per dozijn, terwijl voor Oostenrijk, welke eveneens tot de voornaam ste trektulpen behoort geen hoogere prijs be dongen kan worden. Fred. Moore en Kink of the Yellow hebben zoo goed als afgedaan en daar deze soorten nog voor de vorst kwamen waren de prijzen bevredigend. Wij verwachten eerlang Barligen ter markt, deze tulp is naast Copland de tweede voornaamste broeitulp onder de darwin soorten. Voor het trekkersbedrijf is het zeer wen schelijk met het oog op de door de vorst be lemmerende export dat het weer spoedic om slaat, daar anders het seizoen wederom in een ongunstig teeken gaat staan LANGENDIIKER GROENTEN- CENTRALE. Bestuursvergadering. Vrijdagmiddag vergaderde het bestuur der Langendijker Groenten-Centrale in het betaalkantoor. Voorzitter was de heer Slot. Blijkens opgave van het betaalkantoor heeft de omzet over December 1932 bedragen 70.242.63, waarvan voor Broek op Lan gendiik 19.318,66, Koedijk 14 004 89, Sint Fancras 14400,68, Sint Paacras R K. f 876,21, Heerhugowaard 3592 70 Heerhugowaard L.T.B. 8596,32, Zuicjl scharwoude 7580.60, Zuidscharwoude L T B. 2005.06, Schermer 685, Urseni 866 47, Hensbroek 1803.20, Oterleek f 556 70. Schern-erhom 213.50, Rib LT B. 824.50, Rijn en Omstreken 07s in' diversen ƒ961,57 ,au» De geheel e omzet over 1932 1.299.735.20 geweest, tegen in 1931 ruim f 2 200.000. Voor het fonds voor de mini- mumprijzen is in de laatste 2 maanden 677 68 gereserveerd. Van het In- en Verkoopbureau was bericht ontvangen, dat het de werkzaamheden ook in 1933 zal voortzetten, terwijl de Comm van Toezicht heeft besloten, dat alle producten die den minimumnriis niet opbrengen door iet bureau zullen worden overgenomen. Van de Prov. Commissie was bericht inge- tomen, dat van de steunuitkeeringen geen half procent voor de fondsvorming behoefde te worden afgehouden, wat door den secreta- dis werd toegelicht. Op een gehouden Vier bondsvergadering wilden de andere veilingen het evengoed afhouden, waartegen de L.G G heeft geprotesteerd, daar het geen vei- ineskosten zijn. Het bestuur was het hiermee eens. Van den regeeringscommissaris voor de Steunwet waren eenige brieven ingekomen. Voor de kool van 1 Januari tot Mei en de aardappelen tot 1 November (behalve de win teraardappelen) was aan de L. G C. 185.746.99 overgemaakt. Hierdoor heb ben de voorzitter en de secretaris de quitan- tie geteekend; zij zijn voor de richtige uitbeta- ling aansprakelijk Dubieuze gevallen zullen worden teruggezonden naar den Haag, De heer A Hoogland wilde 1/4 procent van den betaalmeester inhouden en een half procent van de ontvangsten der veiling ai- staan aan de vrachtvaarders, zoodat deze dan 3/4 procent voor hun moeite hebben. Na eenige bespreking werd de regeling aan de vrachtvaarders overgelaten. Men is reeds met de uitbetaling der steun gelden begonnen. Van de vereeniging „Ons Belang'' te Oterleek was een schriiven ingekomen, waar in deze vereeniging hare afkeuring uit spreekt over de regeling bij de Tuinbouw- steunwet, dat iemand met meer dan 2/3 gras land niet voor tuinbouwsteun in aanmerking komt, daar de verhouding 2 3 niet goed is. Er werd op de groote onbillijkheid dezer regeling gewezen. De secretaris merkte op, dat drang zal wor den uitgeoefend, dat de gemengde bedrijven ook zullen worden uithrtaald. De heer H. Glas ze'de. dat de afd Broek op Langendijk het vreeselijk vond, dat de menschen, die ons bedrijf gaan ontlasten, ge straft worden met de uitsluiting uit de steun regeling. De heer De Boer (Schermer) was van mee- ning, dat als er een steunregeling voor 1933 in het leven wordt geroepen, vóór het begin van den uitplant bekend moet zijn gemaakt, wie wel en wie niet voor steun in aanmerking komen. Medegedeeld werd; dat van den heer Jb. Kossen twee 5-tons vletten zijn aangekocht voor 175 per stuk. In verband met een voorstel om den uit voer van koolzaad te beletten was van den secretaris van het Centr. Bureau een schrii ven ingekomen, waarin werd gewezen op dea belangrijken uitvoer van zaden voor olie bereiding. Hoewel er veel voor een uitvoerver bod zou ziin te zeggen, is het practisch onuit voerbaar en zullen de Staten-Generaal een dergelijke regeling niet goedkeuren. Thans was men aan het laatste punt der agenda gekomen, n.1. de behandeling der agenda voor de buitengewone a'gemeene ver gadering van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland, te houden te Utrecht op Maandag a.s. Als punt 1 stond daarop vermeld de abso lute handhaving der minimumprijzen en een fondsvorming hiervoor met steun der regee ring. De aanvoer 00 de buitenlandsche mark ten zou door dezen maatregel, waarbij de groenten, welke den minimumprijs niet kun nen opbrengen uit de markt worden genomen, verminderen. De heer W. Visser kon het niet goed bedrii- pen We hebben hier in N.-Holland de 80.000 van de Provincie, waar nog 100.000 bij komt. Als er nu een minimühi- prijzenregeling van de regeering kwam, hoe moest het daar dan mee? De voorzitter deelde mede, dat het de be doeling was, om als er door de misschien te verkrijgen verhooging van den minimumprijs meerdere partijen doordraaien, de markten te ontlasten De heer W. Visser betwijfelde het echter, of men hooger minimumprijzen van de regff- rin<r zou kriigen. De heer Madderom (Schermer) vond den minimumprijs van 0.60 wel wat laag. De heer Tromp (Heerhugowaard) was van meening, dat men te weinig rekening hield met het gewest N -Holland. De heer A Hoogland (St. Pancras) zejde- dat het Centraal Bureau meer rekening hitl" met wat de regeering wil, dan met de w®' schen der tuinders. Na zeer langdurige discussie, waarbij heer A. Hoogland voorstelde, om alle gang" bare producten den productiewijs te garan deert-n met teeltbeperking, besloot men voof te stellen, dat voor 80 van alle producten voldoende steun wordt gevraagd, te bereke nen naar de aanvoeren 1931 en 1932 De bij zondere geva'len door plaatselijke commissie* vast te stellen. Tot afgevaardigden naar deze vergad® ring werden de heeren S. de Boer Kz., w. V»* ser„ A. Hoogland en H. Glas gekozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Tromp 0 het niet. mogelijk was dat de vrachtvaarder» iedere week een lijst van de geveilde prodi"\ ten aan den betaalmeester geven. Spr. verder gaarne de doorgedraaide producte ook in de marktberichten vermeld zien. De secretaris antwoordde, dat de door? draaide producten iederen dag aan de reg^ ring worden opgegeven. e E)e heer A. Hoogland vroeg, hoe het gi»» met de afgifte van bonnen na 1 Jai?uaI\0(i of de prijs der belastingbriefjes niet worden verminderd op 0.10, daar er b') uitreiking in café's altijd nog iets bij kond- De voorzitter vond 0.25 een matige goeding, doch zou het ook aangenamer den, als deze bewijsj'es niet meer in 9* werden afjfcgeven.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8