Van Rommelzaken Hobbeltie Jlcouinciaal Tlieuws £anden Jwn&otm EGMOND AAN ZEE. ZUIDSCHARWOUDE. WIERINGER WAARD. óers, 4 koperslagers, 1 tandteehniker, 5 car rosseriebouwers, 3 mach. teeken„ars, 1 me taalschaver, 2 meiaalslijpers, 1 fitter, 2 rij wielhers tel Iers, 3 lijnwerkers, 1 operateur, 3 zandvormers, 1 zandbere^der. groep voedings- en genotmiddelen: 13 bakkers. 3 slagers, 2 koks, 1 botermaker, 1 suikerbewerker, 2 sigarensorteerders, 2 siga renkistjesplakkers, 3 tabaksbewerkers, 1 ta baksstripper, 1 ringster, 41 sigarenmakers. Overige beroepen: 22 pakhuisknechts, 8 mach. houtbewerkers, 20 meubelmakers, 12 boerenarbeiders, 4 incasseerders, 4 letterzet ters, 1 mach.zetter. 2 kistenmakers, 2 borstel makers, 1 kalkbrander, 31 chauffeurs, 8 ma gazijnbedienden, 5 koetsiers, 3 chem. reini gers, 1 chem. perser, 3 winkelbed.enden, 3 boekbinders, 1 schoenmaker, 3 zakkenstop- pers, 2 drukkers, 4 kleermakers, 3 bloemis ten, 4 kappers, 5 stoffeerders, 1 verfbereider, 11 vertegenwoordigers, 9 kantoorbedienden, 14 tuinlieden, 40 transportarbeiders en 277 los-arbeiders. Gedeeltelijk werkloozen: 50 metaalbewer kers, sigarenindustrie 35. Overige beroepen jeugdig personeel: 1 broodbakker, 1 lood gieter, 1 kapper, 1 electricien, 16 los-arbei ders, 1 voeger, 1 smid, 1 stoffeerder, 1 pak huisknecht, 1 rijwielhersteller, 2 tuinlieden, 1 opperman, 3 timmerlieden, 3 metselaars, 2 schilders. Alkmaar, 29 Jan. 1933. De directeur voornoemd, EP. v. d. HEUVEL De Onderlinge Vereeniging voor Zieken- huisverpleging hield haar jaarvergadering in de zaal van den heer Clausing alhier. De voorzitter, de heer C. Pluimgraaf, open de deze vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker be treurde het, dat er zoo weinigen aanwezig waren. Bij een ledental van 1750 vond de voorzitter de opkomst wel wat weinig. Spre ker zou gaarne een grootere belangstelling op de vergaderingen zien. Hierna las de secretaris het jaarverslag yoor, waaraan wij het volgende ontkenen. In 1932 konden 132 nieuwe leden worden geboekt. Door bedanken of anderszins moes ten 51 leden worden afgeschreven, zoodat over het afgeloopen jaar een vooruitgang te constateeren was van 81 leden. In totaal werden 56 patiënten (met een totaal van 1229 verpleegdagen) geholpen. De inkomsten bedroegen 4825.57, de uit gaven 4722.69Vi, zoodat er 'n batig saldo was van 102.871/2- Hier tegenover staat dat er nog een schuld is aan onbetaalde rekenin gen van 1249. De op 16 Augustus gehouden bloempjes dag haa opgebracht 86.05. De voorzitter dankte de commissie voor haar verslag. In de kascommissie 1933 werden benoemd de heeren Koen Wijker en van der Steen. De voorzitter deelde mede, dat aan de beurt van aftreden waren de heeren Rood- hart en B. A. van Kleef. De laatste had zich wegens drukke werkzaamheden niet herkies baar gesteld. Spreker betreurde het, dat de heer van Kleef uit het bestuur treedt. De heer Roodhart werd bij acclamatie her benoemd. Met 14 van de 20 stemmen werd dr. Belon- je in de opengekomen bestuursplaats be noemd. Verder werd besloten dit jaar wederom een bloempjesdag te houden en wel in het be gin van Juli. Met het gemeentebestuur zou worden ge tracht overeen te komen, dat barak-patiënten, waarvoor volgens de statuten de ligkosten niet door de vereeniging worden vergoed, voor rekening der gemeente komen. Het bestuur kwam met het voorstel aandee- len te plaatsen om over meer kasgeld te be schikken. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat de jaarlijksche, halfjaar- lijksche en driemaandelijksche premies nog niet mede gerekend waren, zoodat de schuld eigenlijk minder bedraagt. Na eenige discussie werd het bestuurs voorstel vefworpen. Daar de rondvraag niets opleverde, s'oot de voorzitter onder dankzegging deze verga dering. In de gehouden vergadering van de Kolfsociëteit Op Maat heeft de voorzitter gemomoreerd het verloop der Nationale Kolfwedstrijden te Barsingerhorn, waar Op Maat, hoewel geen korpsprijs hebbende be haald, toch de eer dezer sociëteit weer heeft hoog gehouden, daar 3 personeele prijzen werden behaald. Hij herinnerde tevens het besluit, om voorwaardelijk de Nationale wedstrijden in 1933 te Zuid-Scharwoude te houden, wat hoogstwaarschijnlijk werekelijk- heid zal worden. In 1936, als Op Maat 50 jaar bestaat, hoopt deze club de gastvrouw te zijn van den Nederlandschen Kolfbond ter gelegenheidvan de Nationale wedstrij den. In verband met een en ander werden nu reeds maatregelen getroffen, om de kas te stijven, ten einde in 1930 „paraat" te zijn. De rekening van den penningmeester wees een voordeel ig saldo van ongeveer 200 aan. Besloten werd de onderlinge wedstrijden op 21 Februari te houden, doch daarbij een eenigszins ander stelsel dan de vastgestelde puntenlijst bij voorgift in te voeren. Besloten werd de wedstrijden te be kostigen uit de inleggelden der deelnemers en niet uit de kas. HEEMSKFRK. Het R.K ziekenfonds (Parochiaal) hield Vrijdagavond in het R K Vereenigingsge- bouw zijn jaarvergadering. Na den voorzitter, gevolgd door den secre taris. kwam de financier aan 't woord. Wij ontleenden aan het jaarverslag de na volgende cijfers: Aar. contributie is ontvanger 16641 en de totale ontvangs' bedroeg 1727203. Aan geneeskundige hulp is uitgegeven 9419. aan ziekenhuizen 2604 25 en de totale uitgave bedroeg f 15760.87. Onder aftrek van diverse posten, welke nog te vordeien, doch ook nog betaald moesten worden, had de vereeniging pei 31 Dec. 1.1. een bezit groot 3774 57 1 000 reserve. Voorlezing werd nog gedaan van het nieuwe reglement, waaruit o m. bleek, dat als leden der vereeniging kunnen toetreden, alle ingezetenen, die den 60-jarigen leeftijd nc7 niet overschreden nebben. Uit het jaarverslag bleek dat het fonds ruim 2400 leden telde. Aan de beurt van aftred'ng waren de bestuursleden C. Cornelisse. R. v. d. Werf Vendel en Meyer, die herkozen werden. Hoewel de vereeniging zich nimmer wilde begeven op het terrein van de t. b. c. bestrij ding werd op aandrang van enkele 'eden be sloten een maximum bedrag hiervoor be schikbaar te stellen. Door het bestuur werd voorgesteld t- 7 t. een overeenkomst aan te gaan mri een tandheelkundige, die zoo noodig hiei ter plaatse zitting zal houden. De begrooting over du jaar luidt Ont vangsten 16980 en uitgaven t' 13 tv rij genoemd bedrag met inbegrip van 1 ..,.15 premievrije weken. 'Zaterdagmiddag geraakte onze plaats genoot de heer H. K. met zijn vrachtauto komende van den Helder, aan den Zwinweg te Anna Paulowna, door de gladheid van den weg bij den wal neer. Nadat een kraanwagen assistentie had verleend kon hij op eigen kracht verder rijden zoodat het ongeval nog al tn'd is afgeloopen. De chauffeur bekwam - mi letsel. SCHOORL. Het ijsvermaak zal zeer zeker wel ooizaak zijn geweest, dat de belangstel ling naar Schoorl's Gemengd Koor"' Zondag avond niet bijzonder groot was, althans, de zaal van Schuijt was bijlangena niet ge vuld, ondanks het groot aantal zangers- en zangeressen. En dit is jammer geweest, de wegblijvers hebben veel gemist, en voor Schoorl's koor en de medewerkenden van den avond, „Bergens Mannenkoor" was een grootere belangstelling zeer zeker op z'n plaats geweest. De samenwerking, welke er bij deze bij de koren bestaat, en waardoor zij hunne uitvoeringen zoo mooi aanvullen, is een zeer gelukkige en bewijst, dat zang, evenals muziek, vriendschap knecht. Het mannenkoor, onder leiding van den heer Karei Böhne, zong vóór de pauze: „Een vrouw", van Koop, en „Beatie Mortuï" van M. Bartholdy. Na de rust „Abendlied" van Nöroth en „der Fremden legionar" van Wengert, als ook, en dit als completeering van het pro gramma, het mooie „Tehuis" van Bonset. Ondanks vele ziektegevallen, waardoor dit koor niet volledig kon zijn, werd mooi ge zongen. Laten we zeggen: op de wijze zoo als we dit van het mannenkoor gewend zijn, wat uitmuntend beteekent. Schoorl's koor zong voor de pauze 't reeds zooveel door haar gezongen doch altijd weer mooie „Du hirte Israëls" van Eortniansky, en „Kerstlied" van Diamant, alsmede het Inlei- dingskoor uit Psalm 42 van Mendelssohn Bartholdy. Een moeilijke aanpak, doch dat goed van stapel liep, waardoor we 't mooie van dit voorspel zoo goed konden waar nemen. Na de pauze: „Zondagmorgen" var. Doppes, „Trauergesang" van Blumer en „Droomevrouw, kom" van Olman. Op 't einde een hartelijk applaus en een herhaling van „Zondagmorgen". Ook dit koor ver diende de royale bijval van het publiek al evengoed als Bergen's Mannenkoor. De pianiste Annie Nies uit Alkmaar, die 't voor spel van de psalm en „Zondagmorgen" bege leidde, kreeg de traditioneele bloemen, en de dirigent van 't koor, de heer Corn. Jonker, verdiend de lof voor zijn goede leiding, even als de heer Böhne van Bergen's Mannenkoor. Laten we hopen in Schoorl en in Bergen nog menig keer te kunnen genieten van de samenwerking van deze koren K. V. K. VOOR WESTFRIESLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland te Hoorn vergaderde Za terdag. De voorzitter, de heer M. A. Emmerling, opende de vergadering met het uitspreken van een nieuwjaarsrede, waaraan het vol gende is ontleend: Het is niet te verwonderen, dat het afge loopen jaar ook voor het gebied van onze Kamer noodlottig is geweest. Het duidelijkst spreekt tot ons de nood van den tuinbouw. Beschouwen wij de uitkomsten van de veilin gen, dan zien wij, dat deze, vergeleken bij het reeds slechte jaar 1931, weer circa 25 pCt. zijn ten achter gebleven. De bloembollencultuur, reeds sedert ver scheidene jaren de steunpilaar voor vele Westfriesche tuinders, kwam in 1932 danig in het gedrang. De teelt was ver beneden het middelmatige, de prijzen grootendeels ca tastrofaal. Een sprekend beeld van den toestand ge ven b.v. de uitslagen der executies van vaste goederen in Westfriesland gedurende de laat ste drie tot vier maanden. Er vonden in het geheel twintig executies plats. In vier geval len kwam de eerste hypotheek er zelfs niet geheel uit; in acht gevallen was dit wèl het geval, doch in vier daarvan enkel doordat de houder van de eerste hypotheek zelf inkocht, en in acht gevallen bleef er nog een kleinig heid voor de tweede hypotheek, resp. eige naar over. De middenstand had het hard te verant woorden, vooral in die steden, die op de be woners van het omliggende platteland zijn aangewezen. Herbenoemd werd tot voorzitter, de heer M. A. Emmerling De afdeeling grootbedrijf benoemde op nieuw den heer C. Kroon en de afd. klein bedrijf den heer R. Eilander tot voorzitter. Ook de leden en voorzitters der commissies werden herbenoemd. De Kamer verleende steun aan 't bekende adres van den Kon. Ned. Middenstandsbond inzake den steun aan den Middenstand. Verschillende spoorwegmaatschappijen wenschen een rege'ing te treffen, waardoor koffers inhoudende monsters en stalen van koopwaren, wÉe door handelsreizigers ten vervoer als bagage aangeboden worden, rechtstreeks in internationaal verkeer be vracht kunnen worden, met toepassing van verlaagde vrachtprijzen op de lijnen der spoorwegen, welke een vrachtverlaging ver leenen. De reizigers moeten daartoe in het bezit zijn van een legitimitatiebewijs. terwijl de koffers van een duidelijk merkteeken moeten zijn voorzien. Men meent, dat voor het afge ven van legitimatiebewijzen in Nederland de Kamers van Koophandel en Fabrieken de aangewezen lichamen zijn. De medewerking wordt door de Ned. Spoorwegen gevraagd. Men bes'oot deze medewerking te verleenen. Verschillende besprekingen werden nog geverd over de weeldewet en de ijkwet en b°sloten werd zich omtrent deze tot de regee ring te wenden. Hierna volgde sluiting. NOORDSCHA RWOUDE. 'Zondagavond werd door de gymna- stiekvereenigingen „Hercules en Hv- giëa" de derde en laatste uitvoering ge geven. De opkomst van het publiek was ta melijk goed en men b^eft weer volop kunnen genie'.en van d've. se keurig uit gevoerde gymnastiek en balletoe-enin- gen. Fen reis door Indië. 'Zaterdagavond werd door het plaat selijk crisis-comité een 1'rhtbeelden- acond georganiseerd, waarvoor uitge- n od^d was de heer C. ten Brnggencate va i Heiloo. Evenals op andere plaatsen had de heer ten B met zijn mooie lichtbeeldeu- strie over Indië succes. De beelden wa ren zeer scnerp en door aangenaam ver tellen van den inleider was het voor de aanwezigen een heel mooie avond. De voorzitter, de heer Ootjers. sprak zeker namens allen toen hij den heer ten Bruggencate een hartelijk tot weer ziens toeriep. Van dezen avond werd tevens gebruik gemaakt om de onlangs uitgeschreven verloting te doen plaats vinden. Hier is overleden in den ouderdom van 55 jaar de heer G. Hart Hz., in leven ge meente-ontvanger, eerder lid van den raad en wethouder, voorzitter van de Banne Oud karspel, heemraad van 't Geestmer Ambacht, hoofdingeland van den polder Oosterdijk en Molengeersen, secretaris-kerkvoogd van de Neder Duitsche Gemeente, voorzitter van de raadcommissarissen van de Boeienleenbank, bestuurslid van de afdeeling Oudkarspel van 't Nut voor Algemeen. Al deze vereenigingen zullen in hem een ijverig bestuurslid missen. Veel werk is door hem voor 't algemeen verricht. Dat hij ruste in vrede. CENTRAAL BUREAU VAN DE VEILINGEN IN NEDERLAND. Buitengewone Algemeene Vergade ring te Utrecht. Gistermiddag werd in het jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone algemeene ver gadering gehouden van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland. Het doel van deze vergadering was het be spreken van den algemeenen toestand van den tuinbouw in verband met den voor 1932 ver leenden regeeringssteun en met de voor 1933 te nemen maatregelen. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, de heer F. V. Valstar, dat de vraag, hoe de tuin bouw in deze ongekend donkere en moeilijke tijden zich zal kunnen staande houden en zich er door heen kan slaan, een vraag is van het allergrootste belang, een vraag, waar over wij ons hebben te beraden en waarover wij met elkaar tot overeenstemming moeten komen. Bedriegen de vooruitzichten niet, dan zul len de moeilijkheden voor het jaar, dat wij zijn ingetreden, nog toenemen. Spreker wees op den ernstigen toestand in den tuinbouw Er is geen tak van tuinbouw of hij heeft een beroep moeten doen op den steun der regee ring. Een gelukkige uitzondering noemde spreker het fruit, speciaal het harde fruit. Het verwerken van onze appelen tot vloeibaar fruit is een lichtstraal voor de Nederlandscbe fruitkweekers, waarvan de groote waarde nog niet is te schatten, maar waarvan zeker wei dit vaststaat, dat het een nieuw en zeer be langrijk perspectief voor onze fruitcultuur opent. De hooge tarief muren. Komende tot de economische zorgen, zeide spr., dat de wereld haar economischen onder gang tegemoet rent, zonder dat het, naar het schijnt, mogelijk is haar bij dien doodenrit tot staan te brengen. Men gaat, ondanks de dringende noodzaak op den verkeerden weg halt te houden of terug te keeren, voort mei het om hals brengen van den internationalen handel. In den loop van 1932 hebben meer dan 50 landen hu tarieven verhoogd; meer dan 20 staten hebben naar het wapen van contingenteering gegrepen; 15 landen namen ten aanzien van het geldverkeer met andere biv/en deviezenmaatregelen. De export van onze tuinbouwproducten is in 1932, niet in het minst onder den druk van geweldig hooge, deels prohibitief werkende invoerrechten, in vergelijking met 1931 teruggegaan van 66 millioen gulden op 48 millioen, hetgeen een teruggang beteekent van bijna 28 procent. Vergelijken wij den ex port van 1932 met dien van 1930 omdat 1931 door d°n val van het Engelsche pond en de Duitsche deviezenmaatregelen reeds zeer ongunstig was beïnvloed dan is de teruggang zelfs 27 millioen gulden, of 36 procent. De teruggang van onzen tuinbouwexport naar Engeland bedroes: in 1932 tien procent in vergelijking met 1931 en 28 procent in vergelijking met 1930. Spr. hoopte, dat door onderhandelingen een verbetering zou worden bereikt, omdat wij de Engelsche markt niet missen kunnen en niet voor den Nederlandsche tuinbouw verlo ren mogen laten gaan. Daarna wees de heer Valstar op den groo- tea achteruitgang van den tuinbouwuitvoer naar Duitschland, 21 procent in vergelijking met 1931 en zelfs bijna 44 procent in verge lijking met 1930. „Daarom eischen wij van de regeering aldus spreker dat zij haar passiviteit bij de onderhandelingen met het buitenland laat varen, omdat het dulden van steeds nieuwe er: steeds meer belemmeringen, tenslotte zon der daartegen verweer te bieden, met het oog op ons volksbelang niet langer te verant woorden is. Indien wij ons de vraag stellen, wat voor den tuinbouw een eerste levensvoor waarde is, wat er gebeuren moet om zijn be staan voor de toekomst weer mogelijk te ma ken, dan moet voorop worden gesteld: de grenzen weer open, althans de tarieven naar beneden tot een zoodanig peil, dat ze den in voer niet totaal onmogelijk maken''. Hoewel spreker bewondering kon hebben voor de pogingen van de Nederlandsche regeering om den weg naar een vrijer ruilver keer tusschen de volken terug te vinden (Oslo en Ouchy), meende spreker, dat het verweer tegen de tariefsbelemmeringen veel te slap is. Wij moeten ons recht om te exporteeren op- eischen, want het is een recht en geen gunst, als wij van hen, voor wie wij onze deuren open laten, eischen. dat voor ons de ramen en deuren niet gesloten worden. In een wereld, waar op handelspolitiekgebied de leer van „002 om oog en tand om tand" in toepassing wordt gebracht, is geen andere uitweg dan die van rechtmatig verweer. Intusschen, met de mogelijkheid, dat het de regeering zal ge lukken op zeer korten termijn meer vrijheid voor onzen export te verkrijgen, mag met worden gerekend. Pij de beantwoording van de vraag wat vor 19?3 voor de instandhouding van den lumbouw noodzakelijk is. moet rekening hou den met de werkelijkheid een gebiedende eiseh rijn. Die werkelijkheid is, dat het er met de afzetmogelijkheid van ons p/oduct sleht voorstaat. Van de steunregeling voor den tuinbouw zou spr. willen zeggen: dankbaar, maar nie* voldaan. Aan de steunregeling voor 1932 kleven vooral twee bezwaren, ten eerste dat het bedrag van vijf millioen te k'ein is om daarmede de financieele moeilijkheden op te heffen, waarin de tuinbouw is geraakt, waar om het bestuur bij de regeering dan ook heeft aangedrongen op een verhooging van den toeslag voor 1932, en ten tweede, dat de steunregeling voor 1932 eigenlijk geen steun regeling is, maar een geldelijke tegemoetko ming na de geweldige verliezen, welke in het jaar 1932 zijn geleden. Wat er in 1933 moet gebeuren De heer Valstar behandelde daarna de vraag, wat er dan voor 1933 moet gebeuren De groote vraag is in welken vorm de regee ring steun zal moeten verstreken. Geen toe slagregeling meer, tenzij hetgeen wij niet hopen het straks zou blijken, dat andere, meer constructieve pogingen tot redding en in standhouding van den tuinbouw niet hebben gebaat. Het bestuur wenscht geen toeslag regeling, niet alleen omdat het de waarde van andere steunmiddelen veel hooger schat, maai ook omdat het niet mogelijk is een toeslag regeling vooraf in uitzicht te stellen, aange zien het dan niet te voorkomen zou zijn, dat daarvan misbruik wordt gemaakt. Bovendien, indien voor de komende jaren, en in ieder geval voor 1933, geen andere mid delen dan een toeslag op het product zouden worden ter hand genomen, dan zou, in een toestand als waarin het tuinbouwbedrijf nu is geraakt, de ondergang van den tuinbouw toch niet zijn af te wenden. Handhaving minimumprijzen nood zakelijk. Een krachtig middel om den tuinbouw voor ondergang te behoeden is, naar de meening van het bestuur, de handhaving der mini mumprijzen. De ondervinding in het afgeloo pen jaar heeft geleerd, dat het onder de hui dige omstandigheden dringende noodzaak is. dat er maatregelen, worden getroffen, die het handhaven van minimumprijzen waarborgen Naar sprekers meening zijn minimumprijzen alleen te handhaven, indien daarvoor een ver goeding wordt betaald, zoodat het product eigendom der veiling wordt. De- producten mogen niet buiten de veiling om tegen agere prijzen toch op de markt komen. Spreker wees erop, dat verschillende veilingen reeds den wenschelijk geachten minimumprijs aan de kweekers betalen, indien en voorzoover hun product voldoet aan bepaalde gestelde eischen. In Noordholland is men met steun van de provincie door de bekende regeling van het In- en Verkoopbureau ook dien weg reeds ingeslagen. Een dergelijke regeling is voor het geheele land en alle veilingen noo dig. Dat kost geld, maar wij moeten en mogen daarvoor geld overhebben, omdat dit geld, als het woordt gebruikt, toch weer in de zakken der tuinders terugkomt. Uit den aard der zaak zal de vraag zijn, ook al ziet men aller wege de noodzakelijkheid van een fondsvor- ming voor het handhaven der minimumprij zen in, waar dat geld vandaan moet komen en wie het geld zal moeten opbrengen dat voor het handhaven van redelijke minimumprijzen noodig is. Aan dat fonds moeten allen bijdra gen. Iedere tuinders door een, zij het gering percentage van zijn omzet. De landelijke or ganisatie door een bijdrage uit de reservekas en de regeering moet bijspringen door den aan den tuinbouw toegedachten steun voor 1933 in de eerste plaats te verleenen voor de handhaving van de minimumprijzen. Strenge controle op de ter veiling aange voerde producten is bij dezen maatregel eerste eisch, waarbij moet worden voorkomen dat minderwaardige producten toch aan de markt komen. Tenslotte besprak de heer Valstar het vraagstuk van de beperking der cultuur waarvoor speciale maatregelen noodig zijn! Het is de hoogste tijd, dat de regeering maat regelen neemt tegen speculatieve teelt van producten in sommige landbouwstreken, waardoor de beroepstuinbouw vermoord wordt. Daarom zal nu reeds moeten komen vast te staan, dat een eventueele toeslag in ieder geval zou moeten worden beperkt tot een bepaald percentage van ieders aanvoer over het jaar 1932. Het zijn de overmatige aanvoeren, waar door op dit oogenblik de afzetmogelijkheden nog steeds teruggaan, waardoor de prijzen steeds op of om het nutpunt blijven staan. Dat kan en moet anders. Indien een beper king van de teelt en de handhaving der mini mumprijzen onder een goed opgezette con trole worden ter hand genomen en consequent worden doorgevoerd, dan mogen wij ver! wachten, dat veel leed zal kunnen worden voorkomen. Spreker besloot zijn rede met de verklaring, dat de tuinders moeten blijven strijden voor hun bedrijf, waarbij zij mogen verwachten, dat de re^eering steunen zal. Zoolang de groote politieke vraagstukken in de wereld niet tot een oplossing kunnen worden ge bracht, is er echter geen betrouwbare basis voor het economisch herstel aanwezig. Daar op b'iiven wii hopen en wachten. Geve God, dat de wereld nog tijdig tot bezinning komen mag. dan zal ook voor den Neder'andschen tuinbouw weer een betere toekomst kunnen aanbreken Na de inleidende rede van den voorzitter had een zeer geanimeerde gedachtewisse ling plaats over de vraag wat voor 1933 dient te geschieden om de nog steeds voort- duiende en zelfs toenemende moeili'kheden voor den tuinbouw het hoofd te bieden. Er waren 199 veiünysvereenigingcn door 295 afgevaardigden vertegenwoordigd, terwijl vele belangstellenden aanwezig waren Het bestuur had als leidraad de vo'gende vier punten in ovnvging gegeven: 1. Absolute handhaving der minimum prijzen aan de veilingen'door hef met steun der regeering vormen van een fonds waaruit het onverkoopbare oroduct kan worden be taald en uit de markt genomen Hierdoor wordt een overmatige aanvoer op de bin nen- en buitenlandsrhe markten en dientenge volge vernietiging van den rriis voorKom**-.. 2. Strenge eontro'e op de ter veiling aan gevoerde producten Product dat aan bepaaUi tnmimunveischen niet voldoet moet van be taling der minimumprijzen en eventueele re geeringssteun worden uitges'oten en mag Ook niet worden geëxplodeerd 3. Indien ondanks deze beide maal regelen welke naar mag worden va-wacht, apn aanzienlijke beperking van nen aanvoer, zoo wel op onze veilingen als op de huitenland- sche markten tengevolge hebben de oriizen ook dit '"aar weer beneoen de productiekos ten mochten inojen dan ra' ook voor 1^33 een regeeringstoes'ag noodzakelijk ziin, ech ter slechts te ver'eenen tot een bepaald per centage van den v-rilin^saanvoet in 1932. ten einde ook op deze wiize tot de zoo nood- z7leliike beperking der productie te ge raken Deze beperking zal ook door de re geering dienen te worden nagestreefd door een desbetreffende voorwaarde te verbinden aan den steun, welke aan landbouw, b.v. bij de tarwewet wordt verleend. Tenslotte zal vanwege geh-el onze organi satie en al de bii haar aangesloten veilings- vereenigingen zonder ophouder k-achtig bij regeering en de kanteneden moeten worden aangedrongen cp het nemen van die maat regelen. welke kunnen leiden tot opheffing of vermindering der docr liet buiten'and getrof fen belemmeringen van onzen export. In het bijzonder door Je Nootdhol'andscbe afgevaardigden werd nadruk gelegd op cien zeer ernstigen noodtoestand van een toeslag. Vanweg de regeering is thans reeds t a. v. het zeer belangrijke Noorilhollandsche pro duct kool (roode kool witte kooi enz.) ge bleken. dat thans reeds de veilingspriizen rondom den minimumprijs schommelen Het invoerrecht op witte kool bedraagt 600 van de tegenwoordige veilingswaarde. Door verscheidene afgevaardigden werd de wenschelijkheid bepleit dat t. a. v. de maatregelen voor 1933 samenwerking met de „Standsorganisaties'' zal worden betracht. De voorzitter, de sprekers beantwoordend, wees er met groot*1 nadruk op. dat het Cen- weet niet precies of ze nog lachten. 66. 'krou l <>u lammer gevonden hebbe®» Ik denk van niet, want het liedje was uit en ze want ze hadden nu zoo n pracht masker voor. begonnen nu op een andere manier tegen me Maar als een pijl uit een boog vlogen ze w*g- te keer te gaan. Zeg Piet, riep ik toen maar, Ze hadden eerbied voor mijn bezem gekregen. wil jullie erg graag nog een lik uit de emmer Maar daarmee haalden zij zich juist een flink* hebbenstraf og den hals, want wat gebeurde er nu ui

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6