fllkmaarscfoe Courant. 0\xuLuuiieuws £anden uiuèouw feuilleton De gevolgen van een operatie. Honderd iffll en dertigste Jaargang, WOENSDAG 1 FEBRUARI DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. (Wordt varvolgd), Wo 27 - 1933 ==S Donderdag 2 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO) 8 Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert. Lo de Groot, piano. Lien Klemm, zang en Egb. Veen, begeleiding. 11.Knipcursus Kinder kleding. 11.30 Vervolg concert. 12.En semble Rentmeester en gramofoonpl. 2.— Vrouwenhalfuur. 2.45 Gramofoonplaten. 3 Naaicursus. 3.45 Gramofoonplaten 4. Voor zieken en ouder van dagen. 4.30 Gra mofoonplaten. 5.— Verhalen voor groote kin deren door Ant. van Dijk. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollan der. 7.— Vervolg concert. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8.05 Omroep orkest o.l.v. N. Treep m. m. v. Nicholaas Roth, viool. 9.„De Vaas", schets van A iH. v. d. Feen o.l.v. Kommer Kleijn. 9.30— 11.—Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein rang: Bob Scholte. 11.Vaz Dias. 11.05 12.Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (8.9.30 en 112. KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2 11.30). 8.9.30 Hoogmis. 10Gramofoon platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 en 11 Gramofoonplaten. 11.30—12 Godsd. half uurtje. 12 15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.— Handwerkcursus. 3.—3.30 Vrouwen halfuurtje. 4.— Bijbellezing met muzika'e medewerking. 5.— Concert. H. Hermann, viool. K. F. Borgers, cello en Mej. L Lauen- roth, piano en orgel. 5.45 Cursus handen arbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door W J. Taanman. 6.45 Knipcursus. 7.Week overzicht door C. A. Cravé. 7.45 Ned. Chr Persbureau. 810.30 Amsterdamsche Or- kestvereen. o.l.v. F. van Diepenbeek. Ca. 9 9 30 Ouderuurtje door A. J. Drewes. Ca. 10,Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel R. Foort. 1.05 Gramofoon platen. 1.35 Sted. orkest Birmingham olv L Heward. 2.20 Voor de scholen 3 201 Kerkdienst. 4.25 Ho'el Metropole-orkest o.l v. Colombo. 5.j5 Kinderuur. 6 20 Berich ten 6.50 Spaansche pianomuziek. 7 10 7 40 en 7.50 Lezingen. 8.20 Vaudeville. 9.20 Ber en lezing. 10 Concert. Miriam Licette so praan en A. Sala, c-llo. 10.50 Kerkdienst U.0512.20 Dansmuziek door het BBC- Dansorkest o '.v. Henr; Hall Parijs .Radio-PrriJ*1724 M 8 05 Gra mofoonplaten. 12.50 Orkestconcert. 1.25 Pianorecital. 1.55 O-kestconcert. 6.50 Gra mofoonplaten. 7.40 Orkestconcert. 8 201 Radiotooneel. De afgeloopen week heeft niet gebracht, wat velen onder de Langendijker tuinbou wers er van hadden gehoopt en verwacht. Het staat bij hen toch bijna als een axioma vast, dat, bij fel winterweer de prijzen der stapel producten flink omhoog gaan. In bin nen- en buitenland vriest dan alles weg en overal begint men dan gebrek aan onze sta pelproducten te krijgen. Tegenwoordig ech ter moet men zich niet al te zeer verlaten op ervaringen uit vroegere, normaler tijden. De uitvoermogelijkheden immers zijn zooveel be perkter geworden en de autarchie, die in ver schillende landen meer en meer wordt door gevoerd, ook op tuinbouwgebied, is een sta in-den-weg voor een gezonden uitvoer. Het Kalundborg, 1153 M. 11.20—1 20 Concert I gev0'g ïan Aezf ,blJzondere omstandigheden, uit hotel Angleterre. 2-2 30 Gramofoonni r'33!'0" 61'^ tmnl?0™s hun producten 2.50-4.20 Concert uit'rest: ..Wivex" 7.30- rIw 31 w"? de pr,ij" en aan die te Broek op Langendijk 12 spoorwagens aangevoerd, alzoo belangrijk minder dan vorige weken. Het viel niet mee, om deze week gegaran deerde vorstvrije uiten aan te voeren. Van daar een verminderde aanvoer, te Broek 2, te Noord-Scharwoude ongeveer 3 spoorwa gens. De prijzen waren iets beter. Voor grove uien werd 3.204 betaald, welke prij zen echter op 't laatst der week weer met 0.801 achteruit liepen. De hoogste prijs, die voor gele uien werd betaald, was 4 50, de laagste 2.10. Drielingen brach ten gemiddeld 3 op. Een partijtje nep werd voor 1.50 verkocht. Het weer was er niet naar om peen en bieten aan te voeren, slechts kleine partijtjes kwamen aan de veiling. Voor peen werd 2—2.50 betaald; voor bieten 060— 0.80. 9.35 Radio-Symphonie-orkest o.l.v. G. Hö berg, m. m. v. N. Hanser. zang. Deensche muziek. 10.10—11.50 Dansmuziek »it ..Ritz" Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.^0 Gramo foonplaten. 11.20 Concert uit Frankfort. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt m m v. cp'Io- solist. 7.20 Operetteconcert door het Om«-o«n- kamerorkest o.l.v. Spitz. m. m. v. 8 20 „Der alte Fritz in Wpstfalen", hrp'ff-e' van J. Winckler. Regie: Haslinde 10 50 11 20 Concert o.l.v. Evsoldt. Rome, 441 M. 8.05 Concert door oricesl o'.v. Santarelli, m. m. v. Nino Rossi, niano Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.20 Om kleinorkest ol.v. Leemans. 1.30 Gramofoon platen. 520 Omroeporkest o.l.v. Kumps 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest 0.1.v. F. André. 9.20 Debussy-recital door Mei. Jacobs, piano. 9.50 Vervolg concert. 10.30-11.20 Gramofoonpl. 338 M.:1220 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkesf 01.v. Leemans 5.20 Omroeporkest o.l.v. F André. 6.50 Omroepkleinorkest 0 l.v. Lee mans. 7.30 Concert uit Kalundborg. 1045 11.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. Zeesen, 1635 M. 7.30 Europeesch concert uit Kalundborg. 8.35 Radiotooneel uit Mün- chen. 9 40 Berichten en hierna tot 11 20 Vroolijk programma. OUDKARSPEL. De commissie van bloembollenkweekers had Zaterdagavond een vergadering uitge schreven in het lokaal van den heer Vis, al hier. Aanwezig waren een dertigtal kwee kers, en de heeren Mallekote van Noordschar- woude en Band van Nieuwe Niedorp. De voorzitter, de heer A. Bakker, zeide, dat de bedoeling van deze vergadering is om te trachten een goede bewaarplaats voor de bollen te krijgen. Wij hadden het oog op de poterbewaarp.aats. De heeren de Wit uit Haarlem, Mallekote uit Noordscharwoude en Bond uit Nieuwe Niedorp, hebben wij om advies gevraagd. De zaak is onderzocht en de mogelijkheid bestaat om de poterbewaar plaats hiervoor in te richten. Wanneer 2000 bakken ingebracht worden is de zaak ren dabel. De kosten voor inrichting zullen 135 bedragen. De jaarlijksch terugkeerende kos ten voor controleur, staten enz., zullen 200 bedragen. De heer Band zeide reeds eerder een bal letje te hebben opgeworpen over dit onder werp. De poterbewaarplaats staat toch zo mers leeg. De bloembollen beginnen ook hier de be langstelling te trekken, waarschijnlijk omdat dit de eenige teelt is die nog wat opbrengt. In de eerste plaats is nu een vereischte op goede bollen te teelen. Met den winter van nu is de kans groot, dat minder goede bollen geteeld worden. Een goed bewaring is van invloed. Waren de bollen goed behandeld dan zouden ze nu al niet boven den grond komen en dus wei nig of geen schade van de vorst hebben. De bollen worden hier over het algemeen te vroeg gezet. Door te stoken kan de ontwik keling van den bol worden tegengehouden. Deze komt dan dus later boven den grond en de groei is regelmatiger. De bewaring van plantgoed geschiedt om twee redenen. In de eerste plaats laat opko men, dus minder kans op vuur, in de tweede plaats wordt invloed uitgeoefend op de ver- klisting (vermeerdering). Practisch zal het 't beste zijn om de bollen er gepeld in te bren gen Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 85 Het was een strakke, keurige, alleszins correcte speech; die duidelijk was, en vol feiten, met 'n klein wolkje van ge voel, als een aardige illustratie van het zakelijk landschap, daarboven zwevend, Biaar niet zóó, dat het eenigszins het ge zicht op de zakelijkheden belemmerde of verduisterde of dien een weeker aan schijn gaf; want als je zoo'n wolkje goed herijkt ,is het toch eigenlijk maar een waterreservoir ,dat z'n nut heeft; au. en zoo was dat wolkje, dat vertrouwen op loyauteit heette, met al zijn gevoelig voorkomen toch ook eigenlijk gelijk rloGps, Biaar afdoende, werd geëxpli ceerd óók een brokje zakelijkheid en Jgenbelang En zoo voelden alle aanwe lven van het bank-personeel, dat het in- viu 6n zeer onweersprekelijk was; en oikomen passend in de ievensvizie. meB zich die in hun omgeving hEb de gelaten rust, de zelfbe- dip/ -lng' waarBiede zij het, nu het in ,vizie Paste, aanvaardden, wus niet er zekere moderne schoonheid 'één -J*ri ^an der Hoghen Lugt, ofschoon n-phoogst geplaatsten van het Biees/1 schr°k misschien nog het hij Kaj ?aAr was te begrijpen, want tfcur nr eroePsleugens van den direc- voor den stand van zaken altijd *4r«n di Biunt opgenomen, zelfs al «het staat er natuurlijk nog Spreker stelde zich voor drie afdeelingen aan te brengen; één voor de slechte kwee kers, één voor de normale kweekers en één voor die partijen die een lage temperatuur moeten hebben. Ook het leverbare moet hier in bewaard worden. De koopers zul'en heel graag weten hoe de bollen behandeld zijn. Het zal echter moeilijk zijn om ze hiervoor ook meer te laten betalen. Voor het leverbare zal het tarief voor bewaren lager moeten zijn. De koopers moeten de goede behande ling zien en dan kunnen wij in de toekomst misschien een hooaeren prijs bedingen. Wanneer de bakken voor 10 cent geplaatst worden, wat zou worden ongeveer 1.10 per snees, dan kunnen de kosten geen bezwaar zijn. De bewaring die wij ons voorstellen, zal beter zijn dan dat ze thuis bewaard wor den. De voorzitter dankte voor de inlichtingen en vroeg of wanneer leverbare bollen ge markt worden, er niet bij gezet kan worden hoe ze behandeld zijn. Wanneer wij dan b.v. 5 cent per 100 meer krijgen dan zijn de kos ten er uit. De heer Band vondt het idee goed. Het is echter de vraag of die koopers op de markt komen die hier wat om geven. De heer Kolverdijk zeide, dat er nu reeds vraag is naar Langendijker bollen, omdat deze voor den broei best voldoen. De heer van Hout dacht dat voor de bollen die koud bewaard moeten worden de bewaar plaats niet geschikt is. De heer Band: Inderdaad zouden wij hier voor een koele bewaarplaats moeten hebben. We zouden dan moeten ventileeren. De tem peratuur in de bewaarplaats is echter con stanter. Hierna volgde nog een technische discussie over temperatuur enz. De op de vergadering aanwezige telers ga ven 1465 bakken op om in de bewaarplaats te brengen. De voorzitter vond dit resultaat al goed. Het zal moeilijk zijn om tot de 2000 bakken te komen. Getracht moet worden een vereeni ging te stichten. Het beste zal zijn nog een vergadering te beleggen en tot definitieve op richting over te gaan. De voorzitter sloot met een woord van dank aan de commissie van advies, in het bi zonder aan den heer O. de Wit uit Haarlem volstrekt niet zoo slecht voor" en derge lijke buiten aanwezigheid van clien tèle met zéér weinig nadruk gezegd, pis gewoonte-frazes, als de gebruikelijke stootkussens voor de harde waarheden die erachter zaten, en die men alleen op net laatste moment, dat van den nood zaak. uitsprak; en daarna óók niet meer Hij was ongetwijfeld na den directeur het meest in de gelegenheid geweest om het dreigend onheil te zien naderen, maar had, vol van 't besef van eigen on ervarenheid en vol vertrouwen voor ieder woord van den man die 't wist, van die gelegenheid het minste en slechtste gebruik gemaakt. En terwijl de anderen ernstiar er zwijgend uit het directie-kantoor heengingen, trad hij op den directeur toe, en zei: Het is natuurlijk een zware slag; re r het ergst treft 't wel. doordat het zoo onverwacht komt; zoo vreeselijk on verwacht". De directeur, tevreden dat dat lamme mo ment van die mededeeling zoo goed verloo- pen was keek den ander verbaasd en vrijwel geërgerd aan, en antwoordde eerst niets; maar toen Henri in dezen zonderling-onbe- heerschten aanval want dat scheen- hei hem volhardde, zei hij, terwijl hij hem strak bleef aanzien: „Vindt u". Het was naar den vorm een vraag, maar die op den toon van een droge constateering, afweerbereid, werd ten beste gegeven. Ja", ging Henri, wien deze toon niet ontging, ijverig betoogend voort; „eergiste ren, toen we over die niet gesuppleerde fond sen spraken, zei u nog: „het kan zijn, dat de andere filialen er beter voorstaan, en men moet nooit het ergste denken". Nu, dat klonk weifelachtig; en dat is me niet ontgaan; zen ook eenigszins beter, ze niet zijn geste gen tot een hoogte, die in norma'e Tijden ongetwijfeld zou zijn bereikt. Er was dan ook alle aanleiding, om er bij herhaling op aan te dringen, dat de regeering den tuin bouw met milde hand zou steunen en critiek uit te oefenen op de Tuinbouwsteunwet van 1932, die de tuinders niet uit hun nood ver lost. Toch was de uitkeering voor de tuin ders, aan hen deze week verleend, een kleine onluchting te midden van den druk, waarin zij verkeeren. Moge de regeering spoedig den weg naar de Tweede Kamer vinden, om hen wat beter te gedenken. Uit de moeilijkheid, om deze week per vaartuig aan de veilingen te komen, volgt, dat de aanvoer aanmerkelijk kleiner was dan de voorlaatste weken. Het meeste moest per as worden geleverd. Bloemkool kwam er natuurlijk heelemaal niet meer: die is geheel wegge vroren. Roode kool bracht iets betere prijzen op dan de laatste weken. Er zijn nog enkele partijtjes verkocht voor 5 per 100 K G. Dit waren echter uitzonderingen. De mooi ste roode kool van ongeveer 3 pond per stuk bracht gewoonlijk 4.204.40 op, als ze tot de eerste kwaliteit behoorde. De groote eerste soort werd verkocht voor 1.80 2.10. Van deze laatste wordt het minst aangevoerd. De prijs is nog van dien aard, dat verwacht mag worden, dat die nog zal stijgen, en de kleine kool toch nog den bes ten prijs opbrengt. De meest gezochte onder de tweede soort, dat is de kool van 2Y, a 3 pond werd voor 3.203 80 verkocht, grootste brachten 1.302 op. Tusschen deze prijzen in lagen de andere voor kool, die niet tot de meest gewilde kleine en de groote behoorden. Dat de prijzen nog tegen vielen, was ook nog wel voor een deel te wij ten aan de omstand'gheid, dat de vorst wat al te streng was om veel te transporteeren. Aan de Broeker veiling werden ruim 15 spoorwagens en aan die te Noord-Schar woude 20 spoorwagens verhande'd. Voor zoover ons bekend is, werd al het aange voerde verkocht, zoodat er niets doordraaide. Voor de gele kool ontstond weer een kans je, nu er geen blemkool meer werd aange voerd. In de Streek b.v., waar nog groote hoeveelheden bloemkool op de akkers ston den. kwam niets meer aan de veilingen. In derdaad waren de prijzen ook beter en per centsgewijze genomen nog al heel wat Zoo werd in het begin der week voor de mooiste van ongeveer 3 pond gemiddeld 2.80 per 100 K.G. betaald, in de tweede helft der week werd zelfs tot 3.50 besteed, dat is on geveer 50 meer dan in de vorige weken. Groote gele kool van de eerste soort bracht 1.402.10 op, waarbij ook in het laatst der week de hoogste prijzen werden betaald Het kleine goed van de tweede soort werd verkocht voor 2—3. Voor groote werd 12 besteed. Aan de Broeker veiling werden ongeveer 30 spoorwagens aange voerd, te Noord-Scharwoude 12. Van deze koolsoort zijn nog enkele partijtje doorge draaid, dch aanmerkelijk minder dan vorige weken. Met de Deensche witte kool wou het ook deze week nog niet. Wel was de prijs iets beter, doch is nog zoo laag-, dat de verhoo ging geen schil van beteekenis oplevert. Op het laatst der week werden er nu van de mooiste verkocht voor 1 1.10 per 100 K.G. Kleinere brachten echter nog maar 60 cent op. De hoogste prijs van de tweede soort was 80 cent, overigens werd deze meestal voor 60 cent verkocht. Eiken dag, behalve Zaterdag, bleven er enkele nartijen onverkocht en verhuisden naar het In- en Verkoopbureau. Aan de veiling van den Noordermarktbond werden 11 spoorwagens HENSBROEK. Vrijdagavond werd de jaarvergadering gehouden van de tuinbouwvereeniging ,,Óns Belang" in café de Boer. De heer Joh. Koning sprak er zijn spijt over uit dat de vergadering niet op tijd had kunnen beginnen. Dit stond in verband met de vergadering die s middags gehouden is te Broek op Langendijk van de L. G. C., waar spr. tegenwoordig moest zijn. Spr. deelde enkele besprekingen mee van de des middags gehouden vergadering der L G. C., o.a. dat verkrijgbaar is bij het be stuur nog een kleine hoeveelheid bloemkool- zaad voor de volgende prijzentusschensoort 25 per K G., kortbeen 40 per K.G. en dat de omzet aan de L. G. C. een verschil geeft van ongeveer 700 000 gulden bij het vorige jaar, wat toen ongeveer 2 raillioen gul den bedroeg. Verder deelde spr. nog meg dat alle producten die den minimum-prijs niet op kunnen brengen, door het in- en verkoop bureau zijn overgenomen en dat het centraal bureau een vergadering zal houden te Utrecht op Maandag 30 Januari, waar de steunregeling voor 1933 zal worden be sproken daar ook voor dit jaar wel weer steun noodig zal zijn. De L. G. C. zal daar met een voorstel komer, dat ons allen eenigs zins zou kunnen bevredigen, n.1 een toeslag op alle gangbare producten, ook die welke den minimumprijs niet opbrengen. Men wil dan 80 van de geleverde producten in aanmerking laten komen, wat gerekend zal worden naar den aanvoer van de laatste twee jaar. Beoordeeling van buitengewone ge vallen zou eventuee; moeten gebeuren door een plaatselijk comité. Een cn ander, zeide spr., zal door de afgevaardigden der L. G. C. op de vergadering te Utrecht naar voren worden gebracht Dan deelde spr. nog mee, dat waarschijnlijk deze week een gedeelte van den steun zal worden uitbetaald. Deze regeling geldt voor de winterkool van Janu ari 1932 tot Mei 1932 per wagon 50. Schotsche muizen in het verloopen seizoen eveneens f 50 per wagon vallen niet onder de regeling. Dan deelde de voorzitter nog mee, dat de betaalmeester van hen die voor steun in aanmerking komen, een lijst heeft op gemaakt. Wie geen lijsi krijgt, die krijgt ook geen steun. 12 uur weer bij den betaalmeester zijn inge leverd. De rekening van den penningmeester luidde als volgt: Uitgaven 1932 f 713.09, ontvangsten 1932 938.21. Het batig saldo over 1932 is dus 225.12. In kas was 1 Januari 1932 een bedrag van 624.3214, zoodat het totaal bezit der ver eeniging is f 849.4414. Verder zeide de pen ningmeester dat de vereeniging nog heeft te verkoopen 3 pond spruitkoolzaad, 2 pond gele 2 pond Deensche, 3 pond roode (L. Insing) en 6 pond roode (A. Groenveld) en nog 19 K G. souvenirs. De rekening werd onder dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag stippen we aan dat 5 bestuurs- en 3 algemeene vergaderingen zijn gehouden, en dat de vereeniging op het oogenblik 95 leden telt. Aftredend was de heer Jb. Groot, secreta- ris-penningmeester, direct herkiesbaar. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Groot herkozen en deze nam zijn benoeming weer aan. Van den voorzitter en den secretans-pen- ningmeester moest het salaris worden ge regeld. Met algemeene stemmen werd besloten de salarissen te laten zoo ze zijn. De voorzitter dankte ook namens den secretaris-penningmeester hiervoor de ver eeniging. Op voorstel van den heer Langerijs werd besloten ook kisten te bestellen, daar de kans bestaat dat deze op 't oogenb.ik nog ai goed koop zullen zijn. Na heropening der verga dering las de secretaris de kunstmestprijzen aan de vergadering voor. De voorzitter deelde nog mede, dat van den uit te keeren steun de betaalmeester te Broek op Langendijk 2 voor gedane moeite afhoudt en men wilde den betaal meester Gunder voor de vele werkzaamheden 1 af laten houden De heer W. Koning vond de 2 te Broek op Langendijk veel te hoog De voorzitter bestreed dit daar er heel wat werk aan 1» geweest. De heer Jn. Vergaai steide voor d* 1 uit de kas der vereeniging te betalen, wat door den beer Speets -vordr gesteund. Het bestuursvoorstel om het van den steun af te houden, werd met 53 stemmen aange nomen. De heer v. Baar vroeg ot hij wat meer vrij heid mag nemen met het verkoopen zijner pro ducten. Dit kan nie* worden toegestaan, daar men het uit de hand verkoopen niet in de hand mag werken. De heer F. Klinkhamer vroeg ot ook de firma Haijtema nog voor inschrijving van kunstmest in aanmerking komt gezien de kwestie met den heer C Dekker Daar het be stuur algemeen van oordeel was. dat deze firma niet fair heett gehandeld zal ze ni.'t voor inschrijving in aanmerking komen De heer Langereis vroeg wat eigenlijk de actie is, die wordt gevoerd met de firma Haijtema en Dekker. De heer Speets zette deze zaak uit een en zeide dat het onderzoek heeft uitge wezen dat tot heden toe alle schuld oij de firma berust, daar inplaats van sodex kainiet was geleverd, wat een leek niet kan zien. De voorzitter was ook van meening, dat de firma de verantwoordelijke persoon is. Na nog enkele kleine besprekingen volgde slui ting, waarna tot de traditioneeie verloting werd overgegaan. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING EN ONZE LAND BOUW. De Tel. heeft gister den heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau voor de veilingen, gevraagd naar zijn meening over de vooruitzichten van onzen land- en tuin bouw na het optreden van den heer Hugen- berg als minister van landbouw in Duitsch land. Het kan nauwelijks slechter worden dan het reeds is. ook al zijn Hitier en Hugenberg (of wie dan ook) aan de regeering gekomen in Duitschland, zei de heer Valster. De Noordhollandsche kool gaat op het oogenblik toch al niet meer naar Duitsch land. Welnu, men zou dezen toestand kun nen continueeren door er een nog hooger recht op te leggen. De export van andere tuinbouwproducten, welke straks weer zul len komen, wordt zoozeer gehandicapt, door de ongunstige economische toestanden bij onzen nabuur, dat er geen speciale tarieven meer noodig zijn. Of onder deze regeering het normale handelsverkeer met Duitschland gunstiger of ongunstiger zal worden, hangt af van de gevolgen binnenslands van haar optreden. Indien de nu reeds geruimen tijd bedreigde rust in Duitschland nog meer wordt verstoord, dan moet dit ongetwijfeld steeds grooter nadeel ige gevolgen hebben, tot enorm nadeel en misschien wel tot algeheele vernietiging van den handel tusschen Neder land en Duitschland. |Een vooraanstaand organisatieleider in den landbouw was eveneens van meening, dat het thans onmogelijk is, iets positiefs van de nieuwe Duitsche regeering te zeggen. Wel acht ook hij het perspectief, dat door het op treden van het driemanschap Hitier—von PapenHugenberg, die voorstanders zijn van de z.g. nationale huishouding, geopend wordt, niet fraai. Het is van deze groep niet te verwachten, dat zij de deur voor onze ex port-artikelen wijder open zal zetten. Gezien het feit, dat de Duitsche vakbladen er voortdurend op wijzen, dat de Duitsche landbouw steeds vooruit is gegaan op het gebied van de z.g. „zelfverzorging", meende onze zegsman, dat de Nederlandsche land bouw er op het oogenblik, voor wat den ex port naar Duitschland betreft, verre van goed voorstaat. De Tel. had voorts nog een kort telefo nisch onderhoud met oud-minister Posthuma. Ook hij achtte dezen nieuwen toestand zeer verontrustend. Hij meende zich echter een de finitief oordeel te moeten voorbehouden. Af gewacht dient te worden, hoe een en ander zich zal ontwikkelen een maar een uurtje daarna hebt u tegen cliënt die op grond van geruchten heel onge rust kwam aanzetten, gezegd, lachend ge zegd, dat er geen vuiltje aan de lucht was Nu, ik had toen geen gelegenheid om nader bij u te informeeren, maar ik dacht: „Ziezoo, dat is dus prachtig in orde gekomen". De directeur keek hem rustig van uit de hoogte aan, zooals men naar een vreemd soortig dier in den dierentuin kijkt, op welks zonderlinge bewegingen men ook niet pleegt te reageeren, en zei bedaard: Jaja, Enfin Enne?'' Henri vergat een oogenblik zijn eigen te leurstelling. Hem trof die houding van iemand, die, eergisteren nog volkomen ge rust, nu in-éénen voor een dubbel-verrassende catastrofe gesteld werd, als een bewijs van bittere zelfbeheersching. Toch, het onmisken baar uitdagende in den toon van den direc teur deed hem gevoelen, hoe die zelfbeheer sching toch ook haar grenzen had, en hem meelijdend en toch even door den uitval ver schrikt aanziende, zei hij: Wel niets. Ik wou maar even zeg gen, dat ik u begréép Dat kon niet anders dan een zotte imperti nentie zijn; zot, want dat je tegen een cliënt de soliditeit van de zaak tot het moment van de ineensorting volhield, was eenvoudig ab soluut re?u-en-in-orde; en een impertinentie een huichelachtige impertinentie, een geraffi neerde impertinentie was 't toch zeker ook: om nu plotseling den braven philister van buiten het vak te gaan uithangen, nu 't mis liep; wat die brave natuurlijk al even lang in de gaten moest hebben gehad als ieder ander. En dus achtte de directeur ieder op de zaak ingaand antwoord overbodig, keek Henri met rustige minachting aan, en zei hoog: „De conferentie is afgeloopen" Meteen draaide hij zich om, en Henri, die zijn meegevoel wel onbegrijpelijk miskend voelde, kon niet an ders doen dan heengaan. Maar hij bleef over het geval piekeren en Clara zag dat hem iets hinderde, en dat weer de eene of andere voor hem onoplosbare moei lijkheid hem moest kwellen. Nu was 't voot haar altijd 't veiligst, dergelijke kwesties niet te entameeren, dat wist ze wel, want een die- per-gaande bespreking leidde gewoonlijk on vemijdelijk naar de groote moeilijkheid van waarheid-en-onwaarheid, met de daaraan verbonden kans op een crisis die dr. Marei- man uitdrukkelijk nog eens als gevaarlijk, en de genezing tegenhoudend had gequalificeerd. Maar haar medelijden met zijn zorgvol ge pieker was óók groot; ze trachtte eerst hem af te leiden met verhalen over de kinderen en over allerlei dagelijkschheden, die ze met op- gewekten toon onderhoudend trachtte te ma- ken, en toen dit maar zeer onvolkomen en voor korte oogenblikken bleek te gelukken, be sloot ze maar wat te praten over de Bank; geen oogenblik vermoedend, dat daar inder daad de oorzaak van Henri's moeilijkheden schuilde. Zoo zei ze: Je hoort dagelijks van allerlei malaise- ellende Mevrouw Korselaer beweerde zelfs, dat jouw bank, de Overschiesche, er slecht voor zou staan. Nu, ik heb natuurlijk gezegd dat daar geen sprake van was! Zoo'n groote instelling, dat is toch ondenkbaar, hè?" En ze keek hem aan met een blik die instem ming vroegmaar daaronder bleef het onder- zoekend-vragende in haar oogen; en in de gestemdheid waarin hij door haar vraag werd verrast, was dat het, wat hem het meest trof. Zij wachtte 'n antwoord, t Liefst had hij ge zwegen, want de aanmaning ten dezen door zijn chef gegeven, stond hem duidelijk voor dén geest. Doch zwijgen was hier onmogelijk; en dus moest hij wel zeggen, hoe het gesteld was; en hij zei het, terwijl hem het zweet uit brak van agitatie: Ook groote instellingen ondervinden de ongunst van de tijden, kind. En die zelfs in bijzondere mate". Zij schrok. Dusje wilt zeggen, dat er ook voor de Overschiesche gevaar bestaat?" Hij knikte, ten volle beamend. Maar dat is dan toch zeker nog wel af te wenden? Een bank met zóó veel hulpmid delen! Helaas, néé antwoordde Henri. Het is wel ongelukkig; ook voor ons Morgen wordt de bank gesloten". Dit was een wel héél groote, een verplette rende teleurstelling. Hij had voor een paar dagen nog gezegd, dat de bank er uitstekend vóór-rtond. Had hij dan zóó weinig kijk op de zaken? Maar haar intuitie belette haar, door te vragen. Er zat natuurlijk weer iets tus schen, dat verband hield met zijn waarheids zin, hoe dan ook Het spiit me, dat je mij daarnaar ge vraagd hebt onderbrak hij haar pijnlijk ge peins. „De zaak is", zei hij met moeitevolle schaamte, „Meyerbeer, de directeur, heeft ons gezegd, dat we er vóór morgenmiddag nog volstrekt niet over mochten spreken. Maar ja, het eerste wat je doet, is mij ernaar vra gen Ik kan dan toch niet zeggen: Ik zeg het niet. Dan zou je het toch trouwens ook al wel begrijpen Dus Maak je daarover geen zorgen", zei ze hartelijk. „Als je 't mij vertelt, is 't net zoo joed of je het heelemaal voor ie zelf gehou- len had; dat weet je toch wel. Ik zal 't aan niemand vertellen. Als jij zelf 't nu maar nier aan een ander vertelt",

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5