DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TAFELTENNIS R.A.I. AMSTERDAM. Uil het fyutemetU (DaqeUiksdi Ovwzkht De Duitsche Rijksdag ontbonden. 1Buitenland Hotel TOELAST. Garage A. DAM Co. Mo. 28 Donderdag 2 Februari 1933 135e Jaargang De nieuwe rijkskanselier Adoll Hitier houdt een radio-rede, welker inhoud een groote verrassing is geweest. Moge we thans daden verwachten 5 Maart verkiezingen. POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. DONDERDAGSAVONDS VOOR DAMES Eli HEEREN Bij een bezoek aan deze automobiel- tentoonstelling verzuime men vooral niet de Stands van de bekende FIAT en NASH auto's te gaan zien en demonstratie te vragen. Inlichtingen verstrekt ALKMAAR. TEL. 490. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ei. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, fiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. FRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 1 Febr. 1933. In de hedenmiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is besloten de beide gis ter aangevraagde interpellaties, die van den heer De Visser (comm.) over den steun aan de werkloozen, en die van den heer Drop (s. d. a. p.) omtrent de korting op de sala rissen van het marinepersoneel in Indiê te doen houden na de afhandeling van het ontwerp op de opheffing van rechtbanken en kantongerechten. De Surinaamsche en de Indische Begrootingen zullen dan aan de orde komen na de behandeling van de voor gedragen Weeldeverteringsbelasting. Er was wel eenig verzet tegen deze door den Voorzitter voorgestelde regeling van werk zaamheden, daar de interpellanten wensch- ten hun interpellaties zoo vroeg mogelijk te houden, doch de meerderheid der Kamer schaarde zich aan de zijde des Voorzitters. Hierop is men voortgegaan met de behan deling van de wijziging van de Kieswet. In de eerste plaats heeft de heer Van den Bergh (s. d. a. p.) zijn amendement verdedigd, waarbij in een reeks van nieuwe artikelen een voorstemming vóór de eigenlijke stem ming te houden werd geregeld, welke een tiende deel der kiezers zou omvatten en waarbij een lijst met minder dan tweedui zend stemmen zou komen te vervallen. De voorsteller gaf een uitvoerige toelichting op zijn amenement, doch toen daarna de minis ter van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Berenbrouck, het amendement dat hij kenmerkte als een staatsrechtelijke labo ratoriumproef, volkomen onuitvoerbaar had genoemd, trok de heer Van den Bergh gela ten zijn voorstel maar weer in. Intusschen had de bespreking er van een goede ander half uur in beslag genomen! Bij een tweede amendement heeft de Ka mer zich ook geruimen tijd opgehouden. Het was afkomstig van den heer Mr Beumer (a.-r.) en bedoelde opheffing van den stem plicht, in ieder geval schrapping van de strafrechtelijke bepalingen betreffende het niet-nakomen van dien plicht. Wij hadden gedacht, dat dit voorstel niet alleen door de liberalen met instemming zou worden gesteund, doch dat b.v. een partij als die der Staatkundig Gereformeerden er met geestdrift vóór zou stemmen, doch we heb ben ons daarin deerlijk vergist. De Staat kundig-Gereformeerden bleven collectief af wezig en van alle kanten is tegen het voor stel bezwaar geopperd. Hoewel de heer Beu mer op zijn bekende scherpe wijze de be staande bepaling had afgebroken, kwamen van alle kanten tegenstanders opzetten. Eerst de heer prof. Eermans als woordvoer der der Liberale Partij, toen de heer Bon- gaerts (r.-k.), vervolgens de heer SnoecJc Henkemans (e.-h.), daarna zelfs de heer Peereboom (Herv. Ger.), terwijl alleen de heer Van den Bergh, namens de soc. dem partij, instemming betuigde met het amen dement. Minister Ruys de Beerenbrouck bleek wel wat voor het amendement te gevoelen, maar hij weigerde zich positief uit te laten na de mislukkingen van zijn pogen om den stem plicht of ten minste de poenale sanctie er van uit de wet te doen verdwijnen. Ten slotte is het amendement verworpen met 49 tegen 32 stemmen. Voor de eerste jaren blijft dus het wegblijven van de stembus zonder aan nemelijke reden strafbaar. Hierna zijn nog een drietal amendemen ten verdedigd. De heer Van den Bergh (s. d. a. p.) lichtte een amendement toe om voor de gemeenten en de provinciën het stelsel der gemiddelden bij de verdeeling van over schotten volledig door te voeren. Verder was er een van de liberale fractie verdedigd door prof. Eerdmans om bij de toekenning van de overblijvende plaatsen voor de Tweede Ka mer lijsten met minder dan 90 pet. buiten re kening te laten, bij de verkiezing voor Prov. Staten of Gemeenteraden ter zijde te leggen lijsten met minder dan 75 pet. van den kies- deeler. Een soortgelijk amendement was in gediend door den heer Snoeck Henkemans (c. h.), maar minister Ruys de Beeren brouck heeft de beide laatstgenoemde amen dementen stellig afgewezen, zoodat ze wel zullen worden verworpen. Het oordeel over het amendement-Van den Bergh liet de be windsman aan de Kamer over. Morgen zal er gestemd worden. Rijkskanselier Adolf Hitier heeft gister avond per radio aan het Duitsche volk be kend gemaakt, dat het rijkskabinet besloten heeft, den rijksdag te ontbinden. Rijkspresident von Hindenburg vaardigde het volgende decreet uit: „Nadat gebleken is, dat een tot werken in staat zijnde parlementaire meerderheid niet te vormen is, ontbind ik op grond van art. 25 van de rijksgrondwet den r'ksdag, opdat het Duitsche volk door de verkiezing van een nieuwen rijksdag stelling kan nemen tot de nieuwgevormde reegering der nationale con centratie. Berlijn, 1 Februari 1933". Bij een verdere verordening werd bepaald, dat de verkiezingen voor den nieuwen rijks dag op 5 Maart 1933 zullen worden gehou den. Adolf Hitier voor de microfoon! De nieuwe rijkskanselier heeft dan gisteravond voor het eerst in zijn nieuwe functie een pro clamatie tot het Duitsche volk gericht en, naar het blijkt, gesproken namens de geheele Duitsche rijksregeering. In deze radioredevoering heeft Hitier o.a. het volgende verteld „Meer dan veertien jaren zijn verloopen, sinds den onzaligen dag, waarop het Duit sche volk zijn eer en vrijheid vergat en alles verloor. Sinds die dagen hebben tweedracht cn haat hun intrede gedaan. In diepsten kommer zien millioenen der beste Duitsche mannen en vrouwen de eenheid der natie ver zinken en overgaan in een chaos van politiek egoïstische meeningen, van economische be hangen en van tegengestelde wereldbeschou wingen. Sinds dien dag biedt Duitschland een beeld an een hartverscheurende oneenigheid. De e oofde gelijkheid en broederschap hebben .1 nieJ gekregen. Maar de vrijheid hebben teiüv! i?'- °P bet verval van de gees vnil ;A™d en de eenheid van wil van ons ziin nr,i 5 i nei?l.and, volgde het verval van 'rió !tieHe P°s'tie in de wereld. e e van ons volk is evenwel ontzet tend. Het werkloos geword.-t hongerende millioenen-proletariaat der industrie wordt fevolgd door den tot de ellende gedreven ge- eelen midden- en handwenccrsstand. indien dit verval zich ook definitief uitbreidt tot de Duitsche boeren, zullen wij staan voor een catastrophe van onafzienbaren omvang Want dan zal ook een twee duizendjarige menschelijke cultuur en civilisatie ten onder gaan. Dreigend verkondigen de verschijnselen om ons het voltrekken van dit verval. In een on- gehoorden stormloop van wil en geweld tracht de communistische methode van den waanzin het in zijn binnenste geschokte en uitgemergelde volk definitief te vergiftigen en te ondergraven, ten einde het te drijven naar den tijd, waarin de beloften der commu nistische woordvoerders van vandaag nog ernstiger zullen teleurgesteld worden dan de beloften derzelfde apostelen in Nov. 1918. Veertien jaren Marxisme hebben Duitsch land geruineerd. Een jaar bolsjewisme zou Duitschland vernietigen. De thans rijkste en schoonste cultuurgebieden der wereld zouden in een chaos en een puinhoop worden veran derd. Zelfs het leed van de laatste anderha'vc decennia zou niet vergeleken kunnen worden met den jammer van een Europa, in welks hart de roode vaan der vernietiging zou wor den opgericht. De duizenden gewonden, de ontelbare dooden die deze binnenlandsche oorlog van nu Duitschland kost, mogen een weerlicht zijn van de waarschuwing voor den storm. In deze uren van overmachtig zorgen om het bestaan *n de toekomst der Duitsche natie riep ons, mannen van nationale partijen en organisaties, de grijze leider vari den we reldoorlog op om nog eens, zooals aan het front thans in het vaderland in eenverbon- denheid en trouw onder zijn leiding te strij den voor de redding van het rijk. Daar de eerwaardige rijkspresident ons in dezen grootschen zin de handen tot een gemeen- schappelijken bond deed aaneensluiten, wil len wij als nationale leiders God, ons gewe ten en ons volk beloven de ons daarmede op gedragen missie vastbesloten en volhardend als nationale regeering te vervullen. O De erfenis, welke wij overnemen is ver schrikkelijk. De taak, welke wij moeten ver vullen, is de moeilijkste welke Duitschen staatslieden sinds menschenheugenis is ge steld. De Nationale regeering zal het als haar hoogste en eerste taak beschouwen de gees telijke eenheid en de eenheid van willen"van het volk te herstellen. Zij zal de fundamenten waarborgen en ver dedigen, waarop de kracht van de natie berust. Zij zal boven standen en klassen uit het volk weer tot het bewustzijn brengen van zijn volks- en politieke eenheid en van de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Zij wil de eer voor het groot verleden, de trots op de oude tradities maken tot de basis voor de opvoeding van de Duitsche jeugd Zij zal een onbarmhartigen strijd aanninden tegen de geestelijke, politieke en cultureele „nihili- seering". Duitschland fnag en zal niet ver zinken in een anarchistisch communisme. Zij zal in de plaats van turbulente instinc ten weer de nationale discipline verheffen tot den regent van ons leven. Zij zal daarbij re kening houden met alle instellingen met de grootste zorgvuldigheid, welke de ware borgen zijn voor de kracht en de sterkte van onze natie. EEN VIERJAREN PLAN. De nationale regeering wil het groote werk der reorganisatie van het bedrijfsleven van het volk oplossen met twee groote Vier jarenplannen. Redding van den Duitschen boer tot ver krijging van een basis van levensonderhoud en levensvreugde voor de natie. Redding van den Duitschen arbeider door een geweldigen en veelomvattenden aanval tegen de werkloosheid. In veertien jaren hebben de November- partijen den Duitschen boerenstand geruï neerd. In veertien jaren hebben zij een leger van millioenen werkloozen geschapen. De nationale regeering zal met ijzeren vastbeslotenheid en de meest taaie volharding het volgende plan verwezenlijken: Binnen vier jaren moet de Duitsche boer aan de ellende worden onttrokken. Binnen vier jaren moet de werkloosheid definitief overwonnen zijn. Parallel hieraan loopen de voorwaarden voor het opbloeien van het overige bedrijfs leven. Met deze gigantische taak der saneering van ons bedrijfsleven 'al de nationale regee ring verbinden de taak tot en de ten uitvoer legging van een saneering van het rijk uit een oogpunt van bestuurstechniek en belas tingtechniek. o Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de nationale regeering haar hoogste missie zien in de handhaving der levensrechten en daarmede in het wederverwerven van de vrij heid van ons volk. Daar zij vastbesloten is een einde te maken aan de chaotische toestanden in Duitschland, zal zij er aan mede werken in de gemeen schap der overige naties een staat te voegen van gelijke waarde en daarmede zeer zeker ook van g e 1 ij k e rechten. Zij is daarbij doordrongen van de grootte van haar plicht, met dit vrije, in rechten gelijke volk op te komen voor het behoud en de consolidatie van den vrede, we1ke de wereld thans meer dan ooit tevoren noodig heeft. Moge ook het begrip van alle anderen er toe bijdragen dat deze, onze oprechtste wensch voor het wel zijn van Europa, ja van de wereld in vervul ling ga Hoe groot onze belde voor ons leger als drager van onze wapenen en als symbool van ons groot verleden ook zij, toch zouden wij ons gelukkig prijzen, indien de wereld door een beperking van haar wapening een ver meerdering van onze eigen bewapening nim mer meer noodzakelijk zou maken. Wil Duitschland evenwel deze politieke en economische wederopbloei weer beleven en zijn verplichtingen tegenover de andere na ties naar geweten vervullen, dan stelt zulks een beslissende daad tot voorwaarde: De op heffing der communistische ondergravings- actie in Duitschland. Wij zien, aldus ging Hitier voort, geen stand, maar het Duitsche volk, de milli eonen boeren, burgers en arbeiders, die of gemeenschappelijk de zorgen van dezen tijd moeten overwinnen, óf er anders gemeen schappelijk aan ten gronde zullen gaan. Vastbesloten en trouw aan onzen eed zul len wij daarmede met het oog op de onge schiktheid van den huidigen rijksdag dezen arbeid te ondersteunen, het Duitsche volk zelve de taak voorhouden, welke wij beharti- gen. De regeering der nationale verheffing wil werken en zij zal werken. Zij heeft niet veer tien jaren lang de Duitsche natie ten gronde gericht, maar wil haar weer omhoog leiden. Zij ls vastbesloten in vier jaren de schuld van veertien jaren weer goed te maken. Doch, zij kan niet de arbeid van den we deropbouw ten achter stellen bij de goedkeu ring van hen die schuldig zijn aan de ineen storting. De partijen van het Marxisme en zijn me- deloopers hebben veertien jaren lang den tijd gehad te bewijzen wat zij kunnen. Het resultaat is een chaos. Thans, volk van Duitschland, geeft ons vier jaren tijd en oordeelt dan en bericht ons dan. Getrouw aan het bevel van den generaal- veldmaarschalk willen wij beginnen. Moge de Almachtige God onze arbeid in genade nemen, onzen wil recht doen wedervaren, on ze inzichten zegenen en ons gelukkig maken met het vertrouwen van ons volk. Dan wil len wij niet slechts voor ons, maar voor Duitschland strijden. o Aldus de redevoering, door Hitier gister avond voor de microfoon uitgesproken. Wanneer we deze redevoering nog eens overlezen, dan moeten wij erkennen, dat de inhoud er van ons ten zeerste verrast hèeft. Wanneer de nieuwe regeering werkelijk wil, wat ze zegt, dan zal dat heusch geen te leurstelling voor de wereld brengen. Adolf Hitier heeft met deze radiorede een daad ge daan, die het geheele Duitsche volk als 't ware gegrepen moet hebben. Men krijgt zoo'n idee, dat Duitschland aan het begin staat van een nieuwe periode, een periode, waarin wat tot stand kan worden gebracht. Als de theorie nu echter maar geen theorie blijft! Botsingen te Homberg eischen vier dooden, vier gewonden. Met betrekking tot de bloedige botsingen, welke Woensdagochtend te Homberg (Neder - rhein) hebben plaats gehad tusschen commu nisten en nationaal socialisten wordt door de politie medegedeeld, dat het bij de poging der „landjagers'' de straten te ontruimen tot een botsing is gekomen tusschen „landjagers" en nationaal socialisten. De nationaal socialisten trokken zich in hun hoofdkwartier terug en schoten van daar uit op de landjagers, die het vuur beant woordden. Het is komen vast te staan, dat gisteroch tend een „Landjaegermeister" (niet een Schupo) en drie nationaal socialisten zijn ge dood en vier „landjagers" zijn gewond. De „schuldige" landjagers gei schorst. Het Pruisische ministerie van binnenland sche zaken deelt officieel mede: „Gisternacht zijn te Homberg (district Moers) nationaal-socialisten bij een demon stratie voor de rijksregeering door communis ten uit een. hinderlaag beschoten. Als gevolg van deze gebeurtenissen is het Maandagoch tend opnieuw tot botsingen gekomen, gedu rende welker, verloop drie nationaal-socialis ten en een landjager werden gedood." De commissaris van het Rijk voor het Prui sische ministerie van binnenlandsche zaken, rijksminister Goering, heeft direct een zeer streng onderzoek bevolen en totdat deze aan gelegenheid zal ziin opgeklaard den .comman dant der plaatselijke politie, zoomede al ie landjagers die op de nationaal-socialisten hebben geschoten uit den dienst geschorst. Officieele verklaring der politie. Inzake de bloedige gebeurtenissen, welke zich gistermorgen in Homberg hebben afge speeld, publiceert de politie te Homberg het volgende bericht: „Gistermorgen werd op grond van het be richt, dat van Hochheide komende werkloo zen aan de grens van Homberg door troepen der N.S.D.A.P. werden lastig gevallen, een afdeeling politie derwaarts gezonden. Een man werd gearresteerd, die de politie met een knuppel bedreigd had. In verband met deze 'arrestatie schoolden ongeveer 150 perso nen samen. De politie trachtte de straat te ontruimen. Hierbij kwam het bij de kruising van de Wilhelmstrasse tot een schietpartij, waarbij landjager Pliens door verscheidene schoten in het hoofd werd gedood. Verschei dene andere landjagers werden, deels zwaar, deels licht gekwetst. Aan den anderen kant vielen, volgens tot dusverre bekende gege vens, 2 personen doodelijk en een persoon zwaar gewond. Het onderzoek is nog niet be ëindigd. De moordcommissie Dusseldorf is in Homberg bezig met het verhooren van de schuldigen en de getuigen. Bloedige botsingen in het district Bochum. De politiepresident van Bochum deelt me de, dat, nadat het Dinsdagavond en gister nacht op verschillende plaatsen tot politieke botsingen en excessen was gekomen, Woens dagochtend tegen kwart over zes in Wanne- Eickel een nationaal-socialist werd bescho ten en door een schot in den hals levensge vaarlijk werd gewond. Te Witten werd Dinsdagavond bij een de monstratie van S.A. en Stahlhelm een arbei der door een schot in den schouder gewond. Te Bochum is bij een vechtpartij tusschen nationaal-socialisten en communisten een nationaal-socialist gewond. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht Gisternacht is te Wattenscheid bij een vechtpartij tusschen na tionaal-socialisten en communisten een com munist door een messteek in den rug ernstig gewond. Later werd een huiszoeking gedaan in het vereenigingslokaal der N.S.D.A.P., waar een groot aantal wapenen en een hoe veelheid munitie werd gevonden. De natio naal-socialisten die wapenen bij zich hadden, werden gearresteerd. Dinsdagavond zijn bij een schietpartij 5 personen, van wie vier communisten en een jong meisje, gewond. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Verbond van vergaderen voor K.P.D. in district Bochum. Wegens de gebeurtenissen te Bochum in den nacht op Woensdag heeft de politiepre sident tot nader order alle optochten en ver gaderingen der K.P.D. en haar nevenorgani saties verboden. Botsingen in Chemnitz. Woensdagavond hebben de nat.-soc. orga nisaties te Chemnitz een groote fakkeloptocht georganiseerd. Kleine botsingen werden door de politie spoedig onderdrukt. Een knaap werd door twee schoten in de borst getrof fen, terwijl laat in den avond in de nabijheid van het tramstation Chemnitz-Kappel een persoon bewusteloos werd gevonden met zware verwondingen. Schietpartij In DuisburgHochleld. In den nacht op Donderdag even voor middernacht werden in de Bachstrasse in DuisburgHochfeld door onbekenden vijf schoten gelost. Na het lossen der schoten zag men eenige personen vluchten. Een vrouw werd gedood. Overval op N.S.D.A.P.-leider in Höhr. Gisteravond laat is de districtsleider van de N.S.A.P., afdeeling Unterlahn, door vier onbekenden overvallen en tegen den grond geslagen, waarna hij in bewusteloozen toe stand op de tramrails werd gelegd. Voorbij gangers vonden hem en brachten hem naar het ziekenhuis. Op de gewaarschuwde politie werden van uit een hinderlaag 8 schoten ge lost waardoor een agent gewond werd. De daders zijn ontkomen. S.A.-man in Essen neergescho ten. Volgens mededeelingen van de politie te Essen is hedenavond tegen kwart voor 10 de S.A.-man Johannes Fischer, die voor het S.A.-huis in Essen-Flintrop op post stond, door drie nog onbekende daders beschoten. Hij kreeg een schot in de borst, een schot in de bovendij en een schot in den voet, zoodat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Eén doode, vier gewonden. Tegen middernacht ontstond te Charlotten- burg een vechtpartij tusschen communisten en Nazzi's waarbij 1 communist werd ge dood en een licht gewond. In den afgeloopen nacht ontstond te Düs- seldorf een vuurgevecht tusschen communis ten en nazzi's, waarbij drie communisten zwaar werden gewond De van nationaal- socialistische zijde gegeven lezing dat de nazzi's door de communisten zouden zijn overvallen klinkt, gezien het resultaat van de vechtpartij vrij onwaarschijnlijk. Ook verbod van communistische betoogingen in Anhalt. De regeering van Anhalt heeft met ingang van heden alle betoogingen en vergaderingen van de communistische partij en de verwante organisaties in geheei Anhalt verboden. HUURGELDEN GEROOFD. Te Berlijn werden gistermiddag twee personen, die huurgelden hadden opge haald te Pankow, door eenige onbeken den overvallen. De roovers legden de overvallenen met. eenige schoten neer en gingen er met 12.500 RM. vandoor in een gereedstaanden wagen. Een der ge wonden is spoedig na den overval over leden. De andere werd naar het zieken huis overgebracht. CHINEESCH JOURNALIST DOOR GEHEIME ORGANISATIE VERMOORD. De vertegeenwoordigers van het te Sjang hai verschijnende blad „China Times" Wang Wei San, is in een auto ontvoerd en in een voorstad van Nanking doodgeschoten. De moordenaars hebben bij het lijk een briefje neergelegd, waarin zij verklaren, dat Wang Wei San ondanks herhaalde waarschuwingen der geheime organisatie „de bloedige veer" op verraderlijke wijze in verbinding mef de Japanners is gebleven.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1