DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. R.A.I. AMSTERDAM. S. KROM 20 kortinc De Ontwapeningsconferentie. Uit het JUidemmt Dxiqeliiksch Owczidït Garage A. DAM Co. Ververij en Chemische Wasscheri Dekens, Gordijnen, Tapijten, Ajourer Plisseeren, Stoppage. No. 29 Vrijdag 3 Februari 1933 135e Jaargang Het Fransche plan uitvoerig besproken door den Duitschen en den Italiaanschen gedelegeerde. De debatten geopend. DE NIEUWE DUITSCHE REGEERING. Bij een bezoek aan deze automobiel- tentoonstelling verzuime men vooral niet de Stands van de bekende FIAT en NASH auto's te gaan zien en demonstratie te vragen. Inlichtingen verstrekt ALKMAAR. TEL. 490. TELEF. 1525 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ei. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, fiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cent en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Briesen franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 2 Februari 1933. Na opening van de vergadering heeft de •Tweede Kamer heden de behandeling van de wijziging van de Kieswet voortgezet. Zij heeft het amendement van den heer Van den Bergh (s. d. a. p.) op art. III (doorvoering van het stelsel der grootste gemiddelden be halve voor de kieine gemeenten) aangenomen met 46 tegen 40 stemmen. Voorstemmers waren de Katholieken en de Soc.-Democraten. Daardoor vervielen de andere amendementen. Het wetsontwerp zelf is vervolgens goedge keurd met 46 tegen 41 stemmen. Ook hierbij waren alleen de Katholieken en de Soc.-Demo craten de voorstemmers. Hierop kwam aan de orde het wetsvoorstel tot opheffing van eenige rechtbanken en een aantal kantongerechten. De minister van 'Justitie, de heer Donner. zal vermoedelijk een zwaren hijsch hebben om dit veelbesproken ontwerp er door te halen.. Want van alle zijden zijn er bezwaren tegen aangevoerd, terwijl de voorstanders verre in de minder heid waren. De rij der sprekers weid geopend door mevr. BakkerNort (v. d.) die onder meer uiteenzette, dat de opheffing van vier rechtbanken (Dordrecht Tiel, Zutfen en Win schoten) door geen enkel belang wordt ge rechtvaardigd. De minister verwacht een be zuiniging van f 250,000, terwijl door per- soneelsbezuiniging f 350,000 ware te win nen. Door de geheel willekeurige opheffing van een aantal rechtscolleges worden bo vendien economische en cultureele belangen ten zeerste geschaad. In het bijzonder kwam de spreekster nog op teger. de opheffing van de rechtbanken te Zutfen en Winschoten. In denzelfden geest sprak de heer Boon (lib.), die erkennende dat er bezuiniging moet plaats vinden, betoogde, dat er hier wel wat al te ruw wordt ingegrepen. De hier voor gestelde amputatie maakt den rechtzoekenden het leven onnoodig moeilijker en zal de levenssappen der kleine steden aftappen. Ter wille van bezuiniging ware het wel zoo goed geweest het personeel der rechtbanken in te krimpen. Waarom de minister wel de ophef fing van de rechtbanken te Almelo, Alkmaar en Roermond heeft teruggenomen, doch die van de vier andere rechtbanken heeft ge handhaafd, was den spreker niet duidelijk. Ook de heer D a m b r i n k (a.r.) meende, dat er langs anderen, practischer weg bezui niging kon worden verkregen, dat bovendien door verhooging van de griffierechten de in komsten zouden kunnen stijgen. Aan het platteland zal daarbij groot onrecht worden gepleegd, terwijl de advocaten er door in on aangename wijze zuilen worden getroffen. Hij achtte het plan om een reorganisatiecom- niissie te benoemen veel gewenschter Dit laatste beoogde ook de heer F lor is Vos (parijloos), waarna de heer Van Voorst t o t V o o r s t (r. k.) ten gunste van de justi tiabelen ten plattenlande pleitte voor de hand having van de kantonrechters, die als vrede rechters goed werk verrichten. Toen deed zich een voorstander van het omwerp hooren: de heer Van Wijnber- g e n (r. k.), die ter wilie van de bezuiniging met den minister wilde medegaan, doch de hoop uitsprak, dat bij het aanbreken van betere tijden de Zutfensche rechtbank weer zou worden ingesteld, en bovendien zijn stem slechts beloofde, wanneer het kanton gerecht te Waalwijk werd gehandhaafd. De voorzitter van de Tielsche rechtbank, de heer Van Rappard (lib.), hield hierop geen pleidooi ten gunste van de handhaving van dit door den minister ten doode gedoem de college, doch meende, dat men door reor ganisatie, na advies van een speciale com missie van onderzoek, veel verder zou komen. Daarbij zette hij uiteen, dat een krachtige hervorming van de thans zoo dure rivier politie op de groote rivieren ook niet gering zou kunnen bezuinigen; reeds door de af schaffing van een aantal motorbooten kon 80,000 worden verkregen. Ook hij kwam roet een krachtig pleidooi voor het platteland op p Een zeer uitvoerige rede hield mej. mr. rr. K a t z (c. h.), die. hoe groot vereerster zij ook moge zijn van den minister, het toch niet onder stoelen en banken stak, dat deze bij zijn voorstellen geen vaste lijn bleef volgen en door het voorgestelde de verdere invoe ring van verbeteringen m de rechtsbedeeling tegenhield. Er moet nu eenmaal contact blijven tusschen rechter en rechtzoekende, doch door het voorgedragene wordt de rechtsbedeeling slechter, terwijl de minder draagkrachtigen meer moeite zullen hebben om recht te verkrijgen. Men mag de plaatse lijke belangen niet geheel wegcijferen, de er kenning er van is als een algemeen belang te beschouwen. Naar hare overtuiging zijn er betere middelen om tot bezuiniging te komen, daartoe behooren een betere verdeeling van rechtsgebied en een uitbreiding van de com petentie van den kantonrechter, door hem ^^oegd te verklaren ook van zaken boven -00 kennis te nemen CÏe bezuiniging, waarvan zij de noodzakelijkheid erkende, zou 'angs andere wegen beter zijn te bereiken dan door het voorgestelde en zij drong er op aan, dat de minister alsnog een nader onder zoek zou instellen. De heer Kersten (St. Ger.) gevoelde met het oog op het platteland vooralsnog weinig sympathie voor het voorstel. E>e heer Faber (s. d. a. p.) meende, dat vooral Gelderland door het ontwerp zal worden mishandeld: in plaats van drie recht banken zal het er slechts één hebben, en dat vooral Zutfen zijn rechtbank zal verliezen, was hem als Zutfenaar eer. doorn in het oog. Zijn partijgenoot Schaper wilde ook niets van het voorstel weten en hii stelde in uit zicht een motie ten gunste van een ingrijpen de reorganisatie van de rechterlijke organi satie en schorsing van de beraadslaging ten gunste van een ernstige voorbereiding daar van. Laatste sprekers waren de heeren Gose- ling (r. k.) en Smeenk (a. r.), waarvan de eerste de concentratie en vereenvoudiging van onze rechtspraak verdedigde en den mi nister volkomen gerechtvaardigd achtte in zijn pogen om te bezuinigen, de ander het verzet tegen het voorstel overdreven noemde, terwijl naar zijn opvatting het voorstel geen beletsel zou zijn om andere bezuinigingen te bewerkstelligen. Hierna zou minister Donner aan het woord zijn gekomen, doch hij verzocht respijt tot de volgende vergadering. We zullen dus tot Dinsdag geduld moeten oefenen, daar de Kamer morgen afdeelingsonderzoek houdt en eerst Dinsdag weder in openbare vergade ring zal bijeenkomen. Een verdere natuurlijke voorwaarde moet zijn de garantie dat het bondsapparaat ook werkelijk tegen ieder bondslid met dezelfde kans op succes kan worden toegepast. Dit zelfde geldt voor het voorstel de vorming van een luchtvloot van den Volkenbond. Spr. merkte op dat de ongeremde ontwikkeling van de civiele luchtvaart slechts kan geschie den in vrije concurrentie. De 'beste oplossing van 't luchtvaartprobleem schijnt spreker toe een volkomen afschaffing der militaire lucht vaart en een effectief verbod van bombarde menten, welke de wereld de zekerheid kun nen geven, dat dit verschrikkelijkste aller wapens niet meer kan worden gebruikt. o Graaf Aloisi heeft in de vergadering van de hoofdcommissie verklaard, dat Italië af wijzend staat tegenover het Fransche ontwa peningsplan. De Italiaansche formule: ont wapening en veiligheid is overeenkomstig het karakter van het Volkenbondsverdrag. Alle tot nu toe ingediende plannen hebben de con ferentie geenszins nader gebracht tot het doel, doch haar veeleer er verder van verwij derd. De Italiaansche regeering is bereid het Fransche plan te bestudeeren, hoewel het we gen inslaat, welke niet die van Italië zijn. Het refereert niet aan feitelijke directe en effectie ve verhindering der bewapening. Het dient daarentegen slechts voor de handhaving van een bepaalden internationalen toestand, in plaats van tot bescherming van de afzonder lijke naties. Aloisi vervolgde, dat de door Frankrijk voorgestelde unificatie van het oorlogs materiaal en der legers feitelijk leidt tot een verhooging niet tot een beperking der bewa peningen De voorgestelde nieuwe militaire maatregelen en de samenwerking voor mili taire doeleinden kunnen slechts een nieuwe oorlogspsychose verwekken. Het door Frankrijk geëischte Volkenbonds- leger zou leiden tot een bedreiging van den vrede en niet tot de bescherming van den vrede. Het Fransche plan is aan Italiaansche zijde ontvangen met het gevoel van ernstige be zorgdheid en beklemming. Het gaat uit van een als feitelijk aangenomen boozen wil. De voorgestelde organisatie van de veiligheid mag zich niet alleen beperken tot de militaire veiligheid, anders zou de macht van enkele staten tot in het oneindige aangroeien. Het is te vreezen, dat volgens het Fransche plan het onaantastbare principe der rechtsgelijkheid der naties opnieuw zal worden beperkt. Aloisi keerde zich ten slotte tegen het in he: Fransche plan opgenomen continentaal Eu ropeesche systeem met uitsluiting van Enge land. Een Europeesch systeem zonder Enge land is ondenkbaar. In het bizonder voor Italië en de Italiaansche Middellandschezee- belangen is dit uitgesloten. Alle volkeren ter wereld willen thans njet een nieuw systeem van internationale of supernationale militaire organisatie,, maar een toekomst van vrede en de wegneming der ondraaglijk geworden moreele en materiëéte lasten. De rede van Aloisi werd door een deel der aanwezigen met luid applaus begroet. Een paar dagen geleden hebben wij in ons overzicht het een en ander meegedeeld over de ontwapeningsconferentie en terloops heb ben we daarbij aangehaald het z.g. Fransche plan. Veel konden wij er toen niet van ver tellen, omdat het plan pas later besproken zou worden. Gisteren nu is de hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie voor het eerst weer bij eengekomen en na een kort begroetings woord van den president Henderson, kwam dadelijk het Fransche plan aan de orde. In een vrij langdurige redevoering heeft de Fransche gedelegeerde Massigli dat plan uiteengezet. Het is opgebouwd op de basis, dat tusschen de ontwapening en de organisa tie van de veiligheid een onverbreekEare band bestaat, waardoor de doorvoering van de ontwapening slechts in etappen kan ge schieden en waarvan het herstel van het al gemeene vertrouwen de absolute voorwaar de is. De etappe-gewijze ontwapening sluit reed bij voorbaat iedere bewapening uit. Voor een directe, volkomen en algemeene ont wapening is het onmogelijk de noodzakelijke •politieke en technische voorwaarden te schep pen. De Fransche regeering wil daarom de ontwapening allereerst aanvatten binnen het kader der Europeesche staten, waarbij de buiten Europa gelegen staten hun eigen ver plichtingen op zich moeten nemen. De Fransche regeering hecht buitengewone be teekenis aan de algemeene controle en de In ternationale organisatie van controle op de civiele luchtvaart. o Tijdens de besprekingen over dit Fransche plan heeft Nadolny namens Duitschland het woord gevoerd. Hij zeide o.m., dat de Duit- sche regeering het van groot belang acht, dat de ontwapening zoo snel mogelijk zal worden ten uitvoer gelegd. Zij staat nog steeds op het standpunt, dat haar het recht toekomt dat algemeen zal worden ontwa pend en dat de vervulling van deze aanspra ken, waarop zij thans reeds meer dan tien jaren wacht, niet langer zal worden uitge steld. Voorts staat zij nog steeds op het standpunt, dat de ontwapeningsconferentie slechts tot een goed einde kan komen, wan neer een verdrag wordt gesloten, dat voor alle conferentie deelnemers en dus ook voor haar rekening houdt met art. 8 van het pact. Dit is het ongewijzigde Duitsche standpunt sinds het begin van de conferentie en is gis teravond nog door den Rijkskanselier beves tigd. Nadolny zeide het Fransche plan in twee deelen te willen behandelen: 1 militair technisch; 2 juridisch-politiek. Voor een verwerkelijking van een feitelij ke en vergaande kwalitatieve ontwapening en beperking van het materiaal ziet Duitsch land in het Fransche plan geen positief voorstel. Dit is evenwel noodzakelijk, indien het door de conferentie reeds aangenomen principe practisch wil worden ten uitvoer gelegd en waarbij de aanvalskracht der sta ten wordt verzwakt, doch hun verdedigings mogelijkheden worden versterkt. Volgens het Fransche plan zal thans aan- valsmateriaal niet werkelijk worden afge schaft, maar behouden blijven, doordat het ten deele wordt gebruikt voor de bewapening der nationale contingenten van een volken- bondsleger, ten deele in het land van den voormaligen eigenaar ter beschikking van den Volkenbond zal worden gehouden. De Duitsche delegatie is van meening, dat een dergelijke maatregel de kwalitatieve ontwa pening illusoir zou maken. Wat het juridisch-politieke deel betreft, ai- dus Nadolny, staat de Fransche delegatie op het standpunt, dat voor iederen stap op het gebied der ontwapening parallel loopen de Vorderingen moeten worden gemaakt op het gebied der bij verdrag vastgelegde vei ligheidsgaranties. De Duitsche regeering staat op het stand punt, dat de vervulling der taak van de hui dige'conferentie niet afhankelijk kan worden gemaakt van nieuwe bij verdrag vast te stel ten veiligheidsgaranties van juridisch poli- tieken aard. Nadolny ontkende geenszins de mogelijkheid, dat de verdere ontwikkeling van de samenwerking der volkeren er toe kan leiden als slotsteen van een vredesge- bouw ook een internationaal teger te schep pen, mits de gedachte ervan technisch uit voerbaar is. Hitier stelt zich voor rijksraad. aan den In een zeer druk bezochte plenaire bijeen komst van den rijksraad, welke Donderdag avond in de zittingszaal van den rijksraad is gehouden, heeft de nieuwe rijkskanselier zich aan de leden van den rijksraad voorgesteld. Daarbij heeft Hitier een rede gehouden, waarin hij wees op de moeilijke omstandig heden, waaronder de nieuwe regeering de leiding heeft overgenomen, en waarin hij het vertrouwen vroeg van het Duitsche volk. Briefwisseling tusschen Hitier en Kaas. De Centrumpartij publiceert den tekst van de briefwisseling, die plaats gevonden heeft tusschen rijkskanselier Hitier en den rijks partijleider van het Centrum, prelaat Kaas Deze publicatie geschiedt in verband met „de officieele, onjuiste communiqués en ver schillende onjuiste mededeelingen der regee- ringspers over de houding der Centrum partij". Volgens dezen tekst heeft Hitier in een schrijven van 1 Febr. verwijzende naar den eisch van een jaar tijd voor werken voor de regeering zonder de wisselvallige parlemen- tarie hindernissen, geconstateerd, dat iedere discussie van de door het Centrum gestelde vragen overbodig zou zijn, wanneer niet van te voren vaststond, dat gerekend kon wor den op een dergelijken termijn van een jaar. Op 2 Februari heeft prelaat Kaas daarop ge antwoord, dat de beantwoording der gestelde vragen van het Centrum in staat had moeten stellen een beslissingje nemen over de vraag van dulden of niet. lolereeren, op zijn minst in zijn essentieele trekken kent. Wanneer de beantwoording der gestelde vragen ook maar op de belangrijkste punten aan de eischen had voldaan, die het Centrum meent te moeten stellen ter beveiliging tegen expe rimenten in strijd met de grondwet, welke de economie zouden kunnen schaden, van so- ciaal-reactionnairen aard en gevaarlijk voor de valuta konden zijn, zou het Centrum be reid geweest zijn de rijksregeering het wer ken mogelijk te maken. Dit laatste schrijven van dr. Kaas is mede uit naam van de Beiersche volkspartij ver zonden. Maatregelen van Goering tegen de communisten. Het per politieradio verspreid decreet van Goering aan de politie-autoriteiten der lan den, waarbij alle demonstraties der K.P.D. en haar neven-organisaties worden verbo den, houdt o.m. in.' dat ook vergaderingen der communisten in afgesloten ruimten zorgvul dig moeten worden geobserveerd. In het bi zonder met het oog op de in den laatsten tijd herhaaldelijk van communistische zijde uit gegeven parolen voor de algemeene staking. De politie-autoriteiten der landen, kunnen, wanneer hun zulks doelmatig voorkomt, huis zoekingen laten doen bij functionnarissen der communistische partij, in partijlokalen e.d. Voorts wordt den politie-autoriteiten aan geraden de verrichtingen der communistische sportverenigingen gade te slaan. Eventueel aan te treffen wapenmateriaal dezer vereeni- gingen moet in beslag worden genomen. Openbare betoogingen en tochten Lubeck verboden. op- In verband met de incidenten in den se naat van Lubeck zijn alle betoogingen en op tochten onder den blooten hemel verboden Botsing in Hamburg. Donderdag laat kwam het te Hamburg tusschen nat.-soc. en communisten tot een botsing, waarbij revolverschoten gelost wer den. Drie personen werden gewond. Een jon ge man, die met zijn fiets in een andere straat stond, werd door messteken in den rug ernstig gewond. S.A.-demonstratie te Berlijn. Gisteravond heeft de S A. van Berlijn den beiden slachtoffers van den fakkeloptocht van Maandagavond, wier lijken Zaterdag in den Dom zullen worden opgebaard, gehul digd door een opmarsch langs de plaats, waar zij gevallen zijn. In de omgeving van de stedelijke opera in Charlottenburg heerschte reeds om 6 uur een opgewonden stemming, duizenden menschen waren op straat, hoofdzakelijk communisten. De politie greep herhaaldelijk in en sloeg de menigte met den gummistok uiteen. Ten slotte ging zij er toe over ook de café's te ont ruimen, terwijl kort voor den opmarsch zelfs de huisdeuren moesten worden gesloten. Voor ieder huis stonden agenten met de ka rabijn in de hand. De straat was over een lengte van circa een K.M. volkomen leeg. Waar iemand zich aan het venster vertoonde dreigde de politie onmiddelijk gebruik te ma ken van de vuurwapens. Kort na 9 uur rukten de S.A.-troepen, on- troepen, ongeveer 5000 man, de Walstrasse binnen. Alle publiek werd tegengehouden dooi de politie, alleen de optocht werd doorgela- ten. Ter plaatse, waar de beide £.A.-mannen neergeschoten waren, stelde hun afdeeling zich op, waarna de 5000 man twee mintuen lang het stilzwijgen bewaarde. Vervolgens trokken zij met gedempt geroffel voorbij. De politie escorteerde den geheelen stoet met auto's en te voet. Alle agenten hadden de karabijnen in den aanslag. Ononderbroken werden de gevels met schijnwerpers belicht en nieuwsgierigen van de vensters verjaagd. Incidenten van beteekenis hebben zich, voor zoover tot dusverre bekend is, niet voor gedaan. Ernstige politieke Altona en Buehl. botsingen t< Donderdagmiddag tegen half vier is het t< Altona tot een bloedige *botsing gekomer tusschen communisten en nationaal-social's ten. Een persoon werd door een kogel gedood Zeven personen werden min of meer ernstij gewond. Het was zeer druk op straat, toen eb vechtpartij plaats had, zoodat waarschijnlijl ook personen, die er niets mede te maken heb ben, het slachtoffer zijn geworden. Een poli tiebeambte, die patrouilledienst deed, word sedert meer dan een uur vermist. Na een optocht van nationaal-socialistei en feestelijkheden in het gebouw „Zum Stern' te Bruehl is het tot een woordenwisseling ge komen tusschen Dr. Weber, een medicus ui Steinbach, die lid is van de Centrumpartij, ei eenige nationaal-socialisten. Weber geraakt in moeilijkheden en loste eenige schoter waardoor een S.A.-man ernstig werd gewone Dr. Weber heeft zich bij de politie aange meld. Hij verklaart uit noodweer te hebbe gehandeld. Het politierappor Omtrent de botsingen van gistermidda maakt de politie het volgende rapport be kend: Donderdag tegen 15 uur heeft in Alton een ernstige politieke botsing plaats gevor den, waarbij 1 persoon gedood en 7 andere door schoten gekwetst werden. Ongeveer 3 nat.-soc. werden, eerst bij het raadhuis, doe politieke tegenstanders zonder duidelijk m< tief bedreigd en in het nauw gedreven. C nat.-soc. verdedigden zich door het losse van eenige schoten. Zij trokken verder in c richting van de Koenigstrasse, waar zij not maals schoten op de hen volgende menigi en de voor de menigte loopende politie-agei ten. De agenten van politie beantwoordde het vuur. Nadat 5 nat.-soc. gearresteerd w; ren, werden de in grooten getale verschene agenten van politie en de nat.-soc. van uit c menigte met steenen bekogeld en beschote De agenten schoten terug Na korten tijd w; de orde hersteld. Huiszoeking bij communisten i Dusseldorf. Gister heeft de politie te Dusseldorf bij It dende figuren der communistische afdeeli: planmatige huiszoekingen gehouden. E< groot aantal papieren werd in beslag gen men. Politieke schietoartij te Bochun 4 zwaar- en 7 lichtgewonden. De politie van Bochum deelt mede, dat gi teravond teges 7 uur ongeveer 1000 led< van de soc.-dem. partij een betooging hielde Toen zij in de Postrasse het lokaal der N D.A.P. passeerden, vielen plotseling verschi dene schoten, die door leden der N S.D A waren gelost. 11 Personen werden gewon waarvan 4 zwaar en 7 licht. De zwaargewo

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1