DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Muiterij op een oorlogsschip in Ned.-lndië. De politieke situatie in Duitschland. No. 31 Maandag 6 Februari 1933 135e Jaargang De ontevredenheid onder het vlootpersoneel in Indië neemt ernstige vormen aan. De officieren van „De Zeven Provinciën" overmeesterd. Ttaqdüksch OvecsicfU Heftige debatten in den Pruisischen Landdag over deeventueele ontbinding van dit regeerings- orgaan. Een minister het woord belet door de nazi's. Geen ontbinding van den Landdag. De persvrijheid gekortwiekt. 1Buiteidand POLITIEK NIEUWS UIT DUITSCHLAND. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- ei. Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, fiancc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote cont en rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De berichten over dienstweigering onder marinepersoneel in Ned.-lndië maakten de laatste dagen wel duidelijk, dat er een geest van groote ontevredenheid, een geest van verzet is opgekomen onder hen, die aangewe zen zijn de Nederlandsche belangen in Indië te verdedigen. Eenige malen toch in de laat ste dagen hebben wij berichten gepubliceerd over gevallen van dienstweigering. De oorzaak is niet alleen te zoeken in op komend nationalisme onder de Indiërs, maar ook en misschien zelfs voor een belang rijk deel in de korting op salarissen en ga ges, door hun regeering toegepast ter bestrij ding van de ook daar ontstane tekorten op de begrooting. Maar het nieuwste bericht, waaruit de on tevredenheid van het vlootpersoneel in Indië blijkt, is toch wel de overmeestering op Za terdagavond van 't pantserschip „De Zeven Provinciën" door de inlandsche opvarenden met arrestatie van de op dat moment aan boord aanwezige officieren. De comman dant van den oorlogsbodem, de kapitein- luitenant ter zee P. Eikenboom, was met een deel van den staf aan land gegaan het schip lag op de rede van Oleh-leh op de Noordpunt van Sumatra zoodat de on rustige inlanders eenige tegenstanders min der hadden De schepelingen hadden zich van wapens en munitie voorzien uit den voorraad, die in kisten aan dek stond voor het geval, dat men in nood het schip zou moeten verlaten. Aldus gewapend, hebben zij de weinige aan boord zijnde leden van den staf kunnen overmeesteren en hebben daarna het anker gelicht, om, zooals per omroep werd bekend gemaakt, naar Soerabaja te vertrekken. Het uit- en daarna weer aangaan van de lichten was voor de aan wal verblijvende of ficieren het teeken, dat er iets niet in den haak was en terstond begaf zich de comman dant met den militairen bevelhebber van Atjeh, kolonel Behrens, en een tiental officie ren aan boord van de ter reede liggende Al- debaran, welk schip daarop De Zeven Pro vinciën achtervolgde. Laatstgenoemd schip had toen een voorsprong van drie uren, maar aangezien zijn snelheid niet meer bedraagt dan 8 tot 10 mijl en die van de Adelbaran minstens 10 mijl, zullen de muiters spoedig worden ingehaald. Aangenomen mag wor den, dat dit nog aan de Westkust van Suma tra zal gebeuren. Een hedenmorgen door ons ontvangen be richt spreekt van een op vanmorgen verwacht beslist optreden, waarvan echter nog geen bijzonderheden worden gepubliceerd. Het spreekt vanzelf, dat de autoriteiten on middellijk hun maatregelen hebben geno men. Eén daarvan is het zenden van een be vel aan 't bij Zuid-Celebes oefenende eskader om zich terstond naar de Atjehsche wateren te begeven. Naar bovengenoemd bericht van heden morgen meedeelt, waren een officier en een constabel aan boord van 't „veroverde" schip overboord gesprongen, waar a zij zwemmen de een motorsloep bereikten, die blijkbaar te voren door de muiters was beschadigd, maar toch niet zoodanig, dat zij niet meer als roei boot te gebruiken was. De mannen kwamen behouden aan wal. Behalve de bemanning van 150 inlanders zijn er 50 Europeanen aan boord yan De Ze ven Provinciën, van wie 16 officieren, wier namen zijn: van Boven, de Kroon, de Vos van Steenwijk, Ritsema van Eek, Stegeman, Beets, Cool, Modderman, Reynierse, de officieren van gezondheid Vos, Agelink van Rentergen, Koppen, Smits, de Wilde, van Balkom en Dekker. Omtrent hun lot is nog niets bekend. o De namen van de onderofficieren die zich Aan boord van De Zeven Provinciën bevin den zijn: van Ling, Rommer, van de Wal, Uaniels, Floresteyn, Fontijn, Isbrücker, Merkx, Voogd. De namen der korporaals en minderen zijn niet bekend, aangezien de rol zich aan boord bevindt. Eerste indrukken in Den Haag. et bericht over de gebeurtenissen heeft in wekf Cnt'e ver'3az'nR en ontsteltenis ge- ^°°re' m'n's*er van koloniën, de heer nir T »raa^' a's de minister van defensie, m_ Oeckers. hadden reeds vroeg in den p^;e.n "e eerste sobere berichten ontvangen, vraan 6I1f waTn van oordeel, dat op de K» oi en in hoeverre de Nederlandsche regeering naar aanleiding van deze aangele genheid maatregelen zal treffen, nog geen antwoord gegeven kan worden, zoolang nog geen nadere berichten en uitvoeriger rappor ten zijn ingekomen. Op de vraag van De Crt., wat zijn per soonlijk inzicht in het geval was, antwoord de minister Deckers, dat de berichten ernstig zijn en somber stemmen, maar dat hij zich ook persoonlijk geen oordeel kon vormen al vorens nadere berichten zijn ontvangen. Zijne excellentie had wel den indruk, dat de muiterij op „De Zeven Provinciën" onder de inlandsche schepelingen is ontstaan, maar hij merkte op, dat de Europeesche marine mannen te Soerabaja zooals thans wel blijkt, een slecht voorbeeld gegeven hebben. Zullen de muiters kunnen besturen? het schip Ook in marinekringen hebben de gebeurte nissen groot opzien gebaard. Naar De Crt. van zeer bevoegde zijde uit die kringen ver nam, acht men het onbegrijpelijk, dat inland sche schepelingen er in zouden slagen, zon der medewerking van gegradueerden een zoo groot oorlogsschip als De Zeven Provinciën, te besturen. Evenmin kan men zich voorstel len, hoe de officieren, die toch revolvers heb ben, door de inlandsche schepelingen, ook al zijn die met de bajonet gewapend, overwel digd zijn. Het meest waarschijnlijk acht men dan ook, dat de officieren zich in de long- room bevonden en zij zich zoo eiken uitweg zagen afgesneden. Het inlandsch personeel is uit vertegen woordigers van allerlei Indische rassen sa mengesteld, vooral uit adoereezen. Er zijn ook inlandsche onderofficieren en inlandsche kannonniers aan boord van de oorlogssche pen. De belangrijke functies worden natuur lijk alle door Nederlanders vervuld. Eerste officier was J. B. Meyer. Waar in de Indische wateren de navigatie zeer moeilijk is, behoort het volgens de deskundigen niet tot de onmo gelijkheden, dat het oorlogsschip, indien het onder inlandsche leiding vaart, op een rif of ondiepte zal vastloopen. De „Zeven Provinciën". Hr. Ms. pantserschip De Zeven Provinciën dat den naam draagt van het vlaggeschip van Admiraal de Ruyter (16661673) werd in 1908 op de thans niet meer bestaande rijkswerf te Amsterdam gebouwd, liep in 1909 van stapel, en werd in October 1910 in dienst gesteld. Het schip heeft een waterver plaatsing van 5644 ton en was meermalen het vlaggeschip van den commandant onzer vloot in Indië. Het is bewapend met twee ka nonnen van 28 c.M., vier van 15 c.M., alle ge plaatst in geschuttorens, tien van 7.5 c.M., twee van 3.7 c.M. en twee mitrailleurs. De brandstofruimte is 1053 M3. De machines hebben ruim 8000 P.K. De grootste snelheid is 15.3 en bij voordeelig kolenverbruik is de vaart 8 knoop. Met een totalen brandstoffen- voorraad kan „De Zeven Provinciën" bij een maximumsnelheid 2100 zeemijlen, en bij zui nig stoken 5100 zeemijlen afleggen. Het schip heeft een pantsergordel, pantser- dek en de geschuttorens en commandotoren zijn gepantserd. Bij de eerste uitrusting voor zee kostte deze oorlogsbodem 5.612.459. De Zeven Provinciën heeft al jaren in In dië dienst gedaan, en nam elk jaar deel aan de marine-manoeuvres in onzen Archipel. Ook tijdens den grooten oorlog behoorde het schip tot de oorlogsbodems, welke maatrege len namen tegen schending onzer neutraliteit. De Zeven Provinciën heeft twee torpedo- lanceerbuizen. De „Aldebaran" is een klein vaartuig, dat hoogstens twee kleine kanonnen aan boord heeft. De „Zeven Provinciën" tege moet? De „Gouden Leeuw" is hedennacht 12 uur uit Tandjong Priok vertrokken. Drie Dornier- vliegbooten zouden uit Soerabaja te Batavia aankomen en hedenmiddag vertrekken met een niet opgegeven bestemming, die later bleek Telok Betong te zijn. De vliegbooten zouden staan onder commando van luit. ter zee der eerste klasse M. Schoo. Het vertrek is echter vertraagd door moeilijkheden die zich hebben voorgedaan bij het inladen van ben zine. Er bestaat nog een mogelijkheid, dat de vliegbooten nog heden zullen vertrekken, maar anders wordt de tocht pas morgenoch tend ondernomen. Preventieve maatregelen. Hedennacht te twee uur zijn twee com pagnieën marechaussee uit Malang naar Soe rabaja vertrokken als preventieve maatrege len. De muiterij is bedoeld als een protest tegen salarisverlaging. Het commando zal weer wor den teruggegeven aan den commandant. De Deli-courant meldt, dat De Zeven Pro vinciën een telegram heeft gericht tot de we reldpers waarin het volgende wordt mede gedeeld: De Zeven Provinciën is in handen van de bemanning. Wij zijn van plan naar Soerabaja te varen. Wij hebben geen geweld in den zin en zullen een dag vóór Soerabaja officieel het commando overgeven aan den commandant van De Zeven Provinciën. Het is ons doel om een protest te uiten tegen de onrechtvaardige salarisvermindering en te gen het in hechtenis nemen van hen die daar tegen hebben geprotesteerd. Er zijn geen ge wonden aan boord en aan boord is alles wel. Het bericht was onderteekend: de beman ning. Deze proclamatie werd door den radiozen der van De Zeven Provinciën uitgezonden in het Nederlandsch en vervolgens in het En- gelsch. De politieke toestand in Duitschland wordt zoo langzamerhand wel ingewikkeld. Er worden door de nieuwe regeering tal van maatregelen genomen, waardoor men tracht, de politieke stroomingen in behoorlijke banen te leiden. En daarnast worden tal van ver gaderingen gehouden door de politieke lei ders. Wanneer wij de maatregelen hier even noemen, dan valt op, dat Hitier met krachti ge hand de pers aan banden legt. Dat moet hij wellicht doen, doch 't is begrijpelijk, dat de journalisten het lang niet met hem eens zijn. Het Reichsverband der Duitsche Presse heeft daarom in een vergadering te Berlijn de volgende resolutie aangenomen, die tele grafisch ter kennis van von Hindenburg is gebracht „Het Reichsverband der Deutschen Presse heeft de opheffing van de belangrijkste be perkingen der persvrijheid begroet als het begin van het herstel van die voorwaarden, die van levensbelang zijn voor het werk van een zich van haar verantwoordelijkheid be wuste en het staatsbelang dienende pers. Met groote bevreemding heeft derhalve het bestuur vernomen, dat gij, Mijnheer de Rijkspresident, een nieuwe verordening voor stelt, die de vroegere kneveling van de pers vrijheid herstelt en klaarblijkelijk nog ver scherpen wil. Het Reichsverband der Deut schen Presse, waarin journalisten uit alle deelen van Duitschland zonder onderscheid van politieke richting zijn vereenigd, verheft zijn waarschuwende stem tegen dergelijke pogingen, die de pers de vervulling van haar in het staatsbelang zijnde taak om me de te werken aan de vorming van de publie ke opinie onmogelijk maken en, blijkens de ervaring van de laatste jaren, hun doel ge heel missen". Afschriften van dit telegram zijn tevens gezonden aan den Rijkskanselier, den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken en den Rijksminister van Justitie. o De Pruisische Landdag is aan het eind van de vorige week bijeen gekomen. Zooals vanzelf spreekt, kwamen de debatten eerst goed los, toen de nationaal-socialisten het voorstel tot ontbinding van den Landdag deden. De nat. soc. fractieleider Kuke ver klaarde, dat, waar alle pogingen tot het vor men van een meerderheid zijn mislukt, en een stabiliseering van de politieke verhoudingen hier niet kan intreden, wanneer niet gelijktij dig in het Rijk en Pruisen nieuwe verkiezin gen plaats hebben, de ontbinding van den Landdag de eenige oplossing is. De voorzitter van de Soc.-dem. fractie, Heilmann, besprak in de eerste plaats het verbod van de „Vorwaerts", dat hij belache lijk noemde. De soc.-dem. zijn tegen ontbin ding, daar zij zich niet de tactiek laten voor schrijven door de vijanden van hun klasse De nat.-soc. interrumpeerden heftig, toen Heilmann verwees naar een rede, die Kube vijf maanden geleden heeft gehouden en waarin hij gezegd heeft, dat iedere grond wettelijke voorwaarde voor een ontbinding van den Landdag door den Rijkscommissa ris ontbrak. Toen minister Severing het woord wilde nemen, vond een incident plaats. Severing wilde antwoorden op de aanvallen van Kube; hij werd door zijn fractie begroet met het geroep: „Vrijheid" Bij de nationaal- socialisten ontstond een heftige onrust; alle nationaal-sociaiistische afgevaardigden ver lieten hun zetels. De voorzitter trachtte tever geefs de orde te herstellen. De nationaal- socialisten riepen Severing toe: „Arbeider verrader! Misdadiger! eruit! aftreden". De voorzitter heeft tenslotte de zitting voor een kwartier geschorst. Toen na de heropening vice-president Haake minister Severing het woord ver leende, riepen de nationaal-socialisten op nieuw: „Er uit!" Haake verklaarde daarop: „Ik moet constateeren. dat het parlement U op het oogenblik niet wil aanhooren. Ik schors de zitting opnieuw Gedurende deze nieuwe pauze zijn in de kamer van president Kerrl bijeen gekomen minister-president Braun, Landdagpresident Kerrl er. Adenauer, voorzitter van den Staatsraad, die tezamen de commissie van drie vormen. Na een beraadslaging van on geveer 15 minuten heeft de commissie de ont binding van den Landdag verworpen met de stemmen van Braun en Adenauer tegen die van KerrL De Landdag heeft het nationaal-sociaiis tische voorstel tot ontbinding van den Land dag verworpen met de 214 stemmen van Centrum, sociaal-democraten, staatspartij en communisten tegen 196 stemmen van de nat.-soc Duitsch-nationalen, Duitsche Volks partij, Christelijk socialen en van den Duitsch-Hannoveraan. Voor de aanneming van het voorstel zouden 212 stemmen noodig zijn geweest. o Te Munster heeft de Nat.-soc partij gister avond een groote vergadering gehouden, waar Keval, de Pruisische Landdagpresident, een rede heeft uitgesproken, en waarin hij er op wees, dat thans de macht was aan Hitier en dat de regeeiing van Hitier Duitschland weder zal opbouwen. Gemeld wordt verder uit München, dat Hitier geen salaris als rijkskanselier zal ac cepteeren, aangezien hij door journalistieken arbeid genoeg verdient. Voor den Rijksvrouwenraad van de Duitsch- nationale partij heeft de waarnemende partij voorzitter, dr. von Winterfeld, een rede ge houden, waarin hij o a. zeide, dat men uit den strijd der Duitsch-nationale partij tegen Weimar niet mocht afleiden, dat men thans geen partijen of geen parlement meer zou noodig hebben. Een dictatuur kan slechts een voorbijgaand karakter hebben. Tenslotte is een volksvertegenwoordiging noodig, die controle uitoefent en het recht van begroo ting heeft. Omtrent een onderhoud, dat hij kort na de vorming van de nieuwe Rijksregeering met Rijkspresident Von Hindenburg had, deelde Von Winterfeld mede- „Ik feliciteerde den Rijkspresident met de vorming van het nieu we kabinet, waarop hij zeide: Ja, eindelijk". Ik antwoordde: „Inderdaad zooals U zelf zegt, heer Generaal-Veidmaarschalk: einde lijk", waarop de rijkspresident zeide: „Ja, tevoren kon dat niet" leder kan begrijpen, wat met deze woorden bedoeld was". Von Winterfeld sprak verder de hoop uit, dat de nationaal-socialisten .eerlijke spelers zouden blijken te zijn dat het socialistische uit hun naam meer en meer uit hun gedach- tengang zou verdwijnen en dat het nationale er steeds meer op den voorgrond zou mogen treden. De nationaal-socialisten zullen in de toekomst alleen het werk niet kunnen doen. Men zegt thans: meer -echten voor den rijks president. Maar een rijkspresident sterft, doch de koning niet Daarom blijft het einddoel de Pruisisch-Duitsche Hohenzollern-monarchie. Zij slechts kan Duitschland weer tot vrijheid, roem en eer voeren. De politieke botsingen nemen in Duitsch land meer toe dan af. En het zijn weer voor namelijk de communisten en de nat.-soc. die telkens met elkaar slaags raken. Er vallen dooden en gewonden en de lijst der politieke slachtoffers, die reeds angstvallen groot is, wordt voortdurend nog grooter. Vandaag kunnen wij weer de volgende „bloemlezing" geven: Politieke botsing te Fuerth. Naar de politie van Fuerth mededeelt, heeft daar Zaterdagnacht voor een communistisch lokaal een botsing plaats gehad tusschen S.A.-mannen en communisten, waarbij aan beide zijden werd geschoten. Acht personen, zes communisten, 1 sociaal-democraat en een nationaal-socialist zijn met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Het schijnt dat de S. A.-mannen het gevecht hebben uitge lokt. Hun leider is voorloopig in hechtenis genomen. Botsingen te Mannheim. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het in Seckenheim te Mannheim op straat tot een twist gekomen, waarbij een arrestatie zou plaats vinden. Hierbij weid den agent den gummistok en de sabel ontrukt, waar mede men op den agent insloeg. Op den grond liggende loste de politieman twee schoten, waardoor een aanvaller werd gedood. Een doode en acht gewonden bij politieke vechtpartijen te Breslau. Gistermorgen hield het IJzeren Front in het Gewerkschaftohaus te Breslau een betoo ging. waar de oud-voorzitter van den rijks dag Loebe het woord voerde. Na afloop de monstreerde de organisatie Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold door de stad. waarbij het op verscheidene plaatsen tot botsingen met nationaal-socialisten kwam. Hierbij werd de Reichsbanner-man Walter Steinfeld, een stu dent, gedood, terwijl aan beide zijden acht personen gewond werden. De politie arres teerde vijf personen Op vrachtauto's geschoten; zes gewonden. Op 4 vrachtauto's met nationaal-socialis ten, die van Leverkusen naar Dusseldorf te rugkeerden werd omstreeks half negen in de Eintracht- en Koelnerstrasse geschoten. De leider van de afdeeling werd in het hoofd getroffen. Op den Oberbolkermarkt is een aantal schoten gelost op het restaurant Ratskeller. Een vrouw werd in den arm getroffen. Tijdens een schietpartij tusschen nationaal- socialisten en communisten werden 6 perso nen gewond, waarvan 2 zwaar. Nog twee gewonden. Tijdens een opmarsch te Barby van de S A werden 2 SA-mannen door messteken ge wond. Zij zijn naar het ziekenhuis overge bracht. Botsingen in Stassfurt en om geving. In verband met den aanslag op den burge meester van Stassfurt, den soc.-dem. Kasten, is het in den loop van Zondag herhaalde ma len tot botsingen gekomen tusschen nationaal socialisten en leden van den Reichsbanner en communisten. Hierbij werd ook geschoten. In Loederburg, in de nabijheid, is het even eens tot botsingen gekomen, waarbij 15 scho ten gelost werden. Een nat.-soc. werd licht gewond. Ter versterking voor de politie van Stassfurt is heden een afdeeling van de Schu- po van Maagdenburg hierheen gezonden. De stedelijke gebouwen hebben in verband met den dood van den burgemeester de vlag half stok geheschen. Onmiddellijk na de daad is de moor doom miss ie uit Maagdenburg op de hoogte ge steld, die spoedig ter plaatse aanwezig was. Tijdens het onderzoek viel de verdenking op drie scholieren, van wid slechts de gymna siast Matthes als dader in aanmerking kon komen. Men slaagde er echter niet in hem te arresteeren. Nat-soc. ontkenden onmiddellijk iets met den moord uitstaande te hebben. Zij beloofden zelfs wanneer de dader mocht op duiken, dezen onmiddellijk aan de politie te zullen uitleveren. Hedenmorgen om half ze ven verscheen de kringleider der NSDAP bij de politie met den gedochte, welke onmiddel lijk in arrest werd gesteld. Ofschoon hij ont kent, bleken toch de tegen hem bestaande aanwijzingen zoo overtuigend, dat men geen twijfel koestert of hij heeft het gedaan. De dader is geen lid van de NSDAP, doch sym pathiseert wel met .aar. Politieke vechtpartij in Hannover. Bij een botsing in Hannover tusschen Reichsbannerieden en nationaal-socialisten zijn zeven Reichsbannerieden gewond, waar van vier naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Communistisch leider te Kiel ge arresteerd. De politie te Kiel heeft Heuck, den vroege- ren rijksdagafgevaardigde en secretaris der K.P.D. gearresteerd en voor den rechter ge bracht. Naar wij vernemen staat deze arres tatie in verband met de huiszoekingen en in beslagnemingen die Vrijdag bij de K.P.D. te Kiel hebben plaats gehad. Nog meer politieke vechtpartijen in verschillende deelen van Duitschland. C h e m n i t z. Na een betooging van het IJzeren Front ontstonden gistermiddag botsingen tusschen sociaal-democraten en nationaal-socialisten, waarbij een deelne mer aan de betooging werd gedood en 12 personen werden gewond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1