RechtszoJien Sicudsfotetii Romeinsche brieven. L MJumuiummm DE DUITSCHE BOTERPRIJZEN. de nederlandsche bioscoop bond. dievenbende te oss. De rechtbank zal 23 Februari uitspraa» doen. MOEDWILLIGE VERLATING VAN EEN KIND. t HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Er waren gisteren vier motorloggers en drie Vlaardinger stoombeugels aan den af slag. De stoombeugers hebben over het al gemeen slechte vangsten en maken daarom kleine besommingen. De resultaten der log gers zijn vrij goed maar de tongprijzen zijn nog meer teruggeloopen en ondanks de te geringe aanvoeren zijn de vischprijzen verre van hoog. Dit alles is niet bevorderlijk, om een oplossing van het conflict te bespoedigen Verzoek om sluiting van de grenzen voor invoer van buiten- landsche boter. De Berlijneche boterprijzen. welke reeds Diusdag met 2 mark per 100 pond waren ge daald, zijn Donderdag, bij besluit van de Duitsche boternoteenng. verlaagd met 5 mark per 100 pond voor alle kwaliteiten. Daarmee reeft men thans, naar de N. R Crt. opmerkt, de laagste prijzen sedert het einde van den oorlog bereikt De nieuwe prijzen bedragen 85 mark voor eerste kwaliteit, 73 mark voor tweede, en 71 mark voor de mindere soorten. De Reichs Landbund heeft Donderdag, raar aanleiding van de nieuwe daling van de boterprijzen, telegrafisch aan den rijks kanselier en aan den rijksminister van land bouw de onmiddellijke sluiting van de gren zen voor eiken verderen invoer van boter verzocht. OUDE MUNTEN. Men meldt ons uit Balgoy (Gld.) dat men daar bij de afbraak van een afgebrand huis ongeveer 150 stuks oude Hollandsche guldens heeft opgegraven, welke dateeren uit het be gin van de achttiende eeuw. STRENG WORDT OPGETREDEN TEGEN WAPENSMOKKELARIJ. Geen sluikers te Breda weer los gelaten zonder dat zij vervolgd worden. De minister van justitie heeft op schrifte lijke vragen van ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer, over de vrijlating door den officier van justitie te Breda van twee wegens frauduleus vervoer van revolvers en patronen aangehouden en te Antwerpen woonachtige Nederlanders, geantwoord Inderdaad zijn de twee wegens frauduleu- zen invoer o.a. van vuurwapenen en munitie op 30 December aangehouden te Antwerpen woonachtige personen, van wie een de Bel gische en de andere de Needrlandsche natio naliteit bezat, den daaropvolgenden dag, na voorgeleiding voor den officier van justitie te Breda, op last van dezen op vrije voeten gesteld. De officier van justitie vond geen vorsen de termen tot aanhouding en had bovendien de verwachting welke zich ook ten deele verwezenlijkt heeft dat aldus de opspo ring der achter deze smokkelarij werkende personen zou worden vergemakkelijkt Dat de betrokkenen niet zouden worden vervo'gd, moet op een misverstand berusten. De minister is overtuigd, dat tegen den heimeiijken handel in wapens en tegen het verboden vervoer van wapens met de noo- dige gestrengheid wordt opgetreden. DE „MATROZEN VAN CATARRO" TE HAARLEM VERBODEN. De burgemeester van Haarlem heeft de Opvoering van de „Matrozen van Catarro" voor zijn gemeente verboden. WEELDEVERTERINGSBELAST1NG. Amendementen van het Kamerlid J. ter Laan. De heer J. ter Laan, lid van de Tweede Kamer, heeft een reeks amendementen inge diend op het wetsontwerp tot heffing eener weeldeverteringsbelasting. Goedkoope kleedingstukken, zoo schrijft de voorsteller o.m.. behooren niet ook al zijn ze met een goedkoop bontkraagje versierd door debe belasting te worden getroffen. Door een prijsgrens te stellen van 10 blijven mantels, versierd met een kraag van katten-, wilde katten-, konijnen-, hazen-, lams-, geiten- en hamstervellen, buiten deze belasting, terwijl kieeding, versierd met bont, dat met ten vakterm den naam draagt van „edelbont" door de belasting zal wor den getroffen Alleen de luidsprekers, duurder dan 25 gulden, behooren te worden getroffen en de verder reeds genoemde duurdere toestellen. De voorsteller is van oordeel, dat een voudige fototoestellen en goedkoope lenzen onbelast behooren te blijven. Een prijsgrens schijnt voldoende om dit te bereiken. Het komt voorts ongewenscht voor, de gewone benoodigdheden onde'- de werking der wet te brengen. Er bestaat naar het oordeel van den voor steller geen aanleiding electrische haarden wèl en dure vul- en gashaarden niet te be lasten. Een prijsgrens kan hier op eenvou dige wijze een aanvaardbare oplossing bren gen. In het voorgedragen amendement zijn de installaties voor centrale verwarming ge schrapt. Meer en meer biedt de centrale ver warming uitkomst voor groote dienstge bouwen, scholen, stations, werkruimten e.d. bouwen Ook bij blokbouw voor volkswo ningen vindt de centrale verwarming, die groote hygiënische voordeelen biedt, steeds meer toepassing. De tegenwoordige dameskleeding maakt het gebruiken van een tasch tot het bergen van eenige noodzakelijke voorwerpen noo- dig. De goedkoopere tasschen behooren der halve volgens het karakter van het ontwerp niet door belasting te worden getroffen. Een prijsgrens van 4 schijnt den voorsteller redelijk. Het gebruik van bron- en mineraalwater behoort tegenover het gebruik van alcohol houdende dranken te worden bevorderd. Bovendien wordt het gebruik van bron- en mineraalwater veelvuldig door medici voor geschreven. Voorts is het ongewenscht om water, waaraan eenig koolzuur is toege voegd, tot weeldeartikel te verklaren. Den Alleen uit Duitschland werd in 1932 ▼oor bijna 3 Millioen gulden aan waschmiddelen geïmporteerd. Dit had 300 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven en Hol land maakt het thans minstens zoo goed maar 25 goedkooper Neemt toch de proef met dat uitstekend zelfwerkend waschmiddel 1, 2, 3", 17V^> cent per pak. Probeert het en oordeelt zelf. desbetreffende post wil de voorsteller doen vervallen. Er is geen reden om eenvoudige electrische klokjes en wekkers onder deze belasting te brengen. Tegen het belasten van duurdere klokken en pendules bestaat in het kader van het wetsontwerp geen bezwaar. Het gebruik van koelkasten in de wonin gen ook in de volkswoningen behoort te worden bevorderd. Voor woningen zonder kelder en vooral voor bovenwoningen voor ziet een kleine koelkast in een groote behoefte. Koelkasten behooren derhalve niet door be lasting te worden getroffen. Tandpasta's en tandzeepen behooren met het oog op het bevorderen van een voort durende mondhygiëne niet door deze belas ting te worden getroffen. De gedachte, die het gebruik van deze artikelen tot een zekere weelde stempelt, mag niet worden bevorderd. In de laatste jaren is het gebruik van as perges zeer toegenomen. De prijs van het artikel is dermate gedaald, dat de asperges ook in volkswijken gereedelijk aftrek begin nen te vinden. Mede met het oog op de be langen van de kweekers is het wenschelijk het artikel asperges riiet door belasting te treffen. SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Sensationeele achtervolging. Gistermiddag te circa kwart over twee is op den weg van Bergen op Zoom naar Tho- len een sensationeele aanhouding van smok kelaars geschied door den inspecteur van de provinciale wegen, den heer H. van der Mee uit 's-Hertogenbosch, welke op het kruispunt naar Halsteren wegencontrole uitoefende. Teen hij een vrachtauto aanhield, deed de chauffeur aanvankelijk alsof hij wilde stop pen, doch op het laatste oogenblik reed hij door. De inspecteur zette met zijn auto den wagen achterna, welke op een zandweg vast liep. De inspecteur slaagde erin een der in zittenden, die een smokkelaar bleek te zijn, te arresteeren. De ander wist te ontsnappen, doch werd later door de douane gearresteerd. Het bleek, dat de wegeninspecteur een goede vangst had gedaan, want de in beslag geno men automobiel was voorzien van pantser platen. Door een burger, die eveneens aan de achtervolging had deelgenomen, werd ver klaard, dat de gearresteerde smokkelaar, ze kere C. uit Heusden, hem met een revolver had bedreigd, met de woorden: „Ga terug, of ik schiet je kapot". Blijkbaar heeft de smokkelaar kans gezien de revolver weg te werpen, daar deze niet op hem werd bevonden. De tweede smokkelaar, zekere van O., eveneens uit Heusden, is door de douane te Bergen op Zoom aangehouden. HET ONDERWIJSFONDS VOOR DE SCHEEPVAART. De binnenvaartscholen en de huisvesting van schipperskinderen Te Amsterdam hebben de jaarvergaderin gen plaats gehad van de afdeelingen Bin nenvaartscholen en Huisvesting van schip perskinderen voor het ontvangen van lager onderwijs van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. Uit de jaarverslagen blijkt, dat de binnen vaartscholen in 1932 bezocht werden door totaal 2736 leerlingen. Voor de examens voor schippers slaagden van de 156 candidaten 140, voor het examen voor machinist aan boord van stoom en/oi motorschepen waren 61 candidaten, waarvan slaagden 39. Tot voorzitter van deze afdeeling van het onderwijsfonds voor de scheepvaart werd be noemd de heer J. van 't Hoff te Dordrecht. Door de afdeeling Huisvesting van Schip perskinderen van het Onderwijsfonds werden in het afgeloopen jaar 979 schipperskinderen aan den wal geplaatst. Het totaal aantal verpleegweken bedroeg 37.750. Aan steun werd in totaal uitgekeerd 76.147. Tot voorzitter van deze afdeeling van het Onderwijsfonds werd benoemd de heer R ter Horst te Rotterdam. De Nederlandsche Bioscoopbond bestaat morgen 15 jaar. Hij werd opgericht onder den naam van „Bond van Exploitanten van Nederlandsche Bioscooptheaters". Een 50- tal bioscoopdirecteuren trad bij de oprich ting tot lid toe. Nauwelijks een paar jaar later werd naast den Bcnd een vereeniging van filmverhuurde s in het leven geroepen. Het met succes optreden van beide vereeni gingen tegen de tendenzfilms, waarmede ons land dreigde overrtroomd te worden, was aanleiding, dat besloten werd tot een perma nente samenwerking 'usschen alle takken van de filmindustrie. Cp 18 Juli kwam een reor ganisatie tot stand, waardoor filmfabrikan ten, filmverhuurders en bioscoopexploitanten in één bond vereenigd werden, die van toen af den naam droeg van „Nederlandsche Bioscoopbond" met een ledental van 231 Thans bij de herdenking van het 15-jarig be staan zijn alle ondernemingen, welke in het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf werk zaam zijn, in totaal 408, bij den Bond aan gesloten. Behalve zijn optreden naar buiten heeft de Nederlandsche Bioscoopbond in den loop der tijden ook zeer veel gedaan tot verheffing van het peil der cinerrr.tografie, alsmede om de film- en bioscoopondernemingen zakelijk en financieel zoo krachtig mogelijk te fun deeren. Hierdoor 'on het vertrouwen van de financiëe'e wereld, die aanvankelijk ten aan zien van de credietgeving afkeerig tegenover het bioscoopbedrijf stond, gewonnen worden Zakelijke geschillen worden in den Bond door Arbitrage beslecht. Sinds de instelling van de arbitrage-comfmissie in Januari 1921 werden ruim 1500 geschillen door arbitrage opgelost, waardoor groote somm enaan pro ceskosten werden bespaard en tevens het voordeel werd verkregen, dat de arbitrale vonnissen veel sneller dan dit l ij gerechte lijke vonnissen pleegt te geschieden, konden worden geëxecuteerd. De Bond is in den loop der jaren erin geslaagd vooroordeel tegen en miskenning van dex cinematografie weg te nemen en het is niet in de laatste plaats aan het bestaan van deze organisatie van het Ne derlandsche film- en bioscoopbedrijf te dan ken, dat de film thans door het overgroote deel van ons volk wordt gewaardeerd. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. In den afgeloopen nacht omstreeks half twee zijn door de politie in een der zijstraten van de Prins Hendrikkade te Amsterdam een drietal mannen gearresteerd, die op heeter- daad betrapt werden bij een poging tot in braak. DE VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Werkplaats te Luik ontdekt. Ver vaardigers gearresteerd. In verband met het onderzoek der Neder landsche centrale inzake falsificaten naar den vervaardiger van de valsche rijwielbelas- tingmerken voor het jaar 19321933 kan thans worden bericht, dat de centrale er Maandag j.1. in samenwerking met de ge rechtelijke politie te Luik erin geslaagd is al daar de werkplaats te ontdekken, terwijl de vervaardigers konden worden gearresteerd. Het onderzoek, in samenwerking met den recherchedienst der invoerrechten en accijn zen te Amsterdam wees uit, dat de valsche rijwielplaatjes te Luik werden vervaardigd. Nadat vastgesteld was, dat de maker een wapensmid was, in het centrum woonachtig, werd hierop een inval gedaan. In zijn werk plaats werden de pers, cliché's en verdere in grediënten in beslag genomen. D% maker, die een volledige bekentenis aflegde, werd in ar rest gesteld. Daarna werden de graveurs en stempelsnijders aangehouden. Bij één van hen werd nog een partij van 2000 valsche rij- wielbelastingmerken in beslaggenomen. [>e politie heeft hier een goede vangst gedaan, aangezien de maker verklaarde, dat er over een bestelling van één millioen belasting- merken was gesproken. De opdrachtgever, zoomede de verspreiders werden intusschen reds te Amsterdam en te Maastricht gearres teerd. DE BOTERPRIJS. De crisis-zuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 12 tot' en met 18 Februari de prijs van het crisis-botermerk op 90 cent per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 80 ct. per K.G. is vastgesteld. De architectuur van een volk weerspiegelt zijn karakter maar nog meer den heersfchen- den tijdgeest, daarom verschillen de bouw werken in dezelfde stad vaak zooveel van el kander. In Rome vinden wij de ontwikkeling van den Staat van de vroegste tijden af tot heden terug in de architectuur, die hier nog geheel of gedeeltelijk te midden van de mo derne stad staat. Grootsche monumenten lie ten de kiezers bouwen; deze ruines, die van het absolutisme der Caesars getuigen, vor men, naar mate er al meer worden opgegra ven, de kern der Eeuwige Stad, Bescheiden staan de oudste Christelijke kerkjes weggedo ken in hun schaduw; als we even in hun schemerdonker gaan uitrusten, na tusschen de overblijfselen van marmeren zuilen en an tieke tempels rondgedoold te hebben, begrij pen we beter dan uit eenige kunstgeschiede nis, hoe de geestesrichting hier in de eerste eeuwen veranderde. De ellendig donkere huizen in Trastevere herinneren ons nog aan de dagen waarin de Colonna's en Orsini's elkaar in de nauwe straten beoorloogden; een van die lugubere woningen wijst men c: als het huis van Cola di Rienzo. Uit den bloeitijd der Renaissance dagteekenen de vorstelijke paleizen der edele geslachten; daarna wordt Rome de stad der Barok, een stijl die in de 18e eeuw al onge- bondener wordt naarmate de samenleving hier onder de regeering \an wein'g beduiden de pausen vrij deurloos is. Noch voor het po litieke leven, noch voor de kunst gaat er tot de tweede helft der 19e eeuw iets van Rome uit. Zonder idealen wordt er hier voortge leefd. Na 1850 ontwaakt er in Italië het verlan gen, de vreemdelingen uit het schiereiland te verjagen en in '70 wordt Rome de hoofdstad van het jonge koninkrijk. Nu moet er hier ge bouwd worden, maar het derde Italië is uit zooveel verschillende elementen samen gesteld, er is zóó weinig eenheid in dit volk, dat er nog geen sprake van kan zijn dat er nu een nationale 'kunst opbloeit. Italië was nog niet anders dan een geografisch begrip. Als er dan nu ook groote ministerie's, een monument ter verheerlijking van de eenheid van Italië en een geweldig groot paleis van Justitie gebouwd worden, zijn dit gevaarten zonder eenigen stijl, zonder karakter; ziel looze. botte gebouwn, werden er neergezet die de Urbs niet weinig ontsieren. Vóór tien jaar was er nog geen spoor van eenige opleving op architecturaal gebied; hoe komt het dan, zoo mag men zich afvragen, dat we nu telkens getroffen worden door een groot paleis hier, een monumentaal mi nisterie ginds, die uitingen zijn van een nieuwen, krachtigen stijl, van een nieuw op bloeiend geestesleven? De yroegere generatie, die bezit van Rome nam, zouden we kunnen vergelijken bij bur gerjongens zonder opvoeding, die in eens in een deftig en rijk milieu worden overge plaatst, waar zij zich slecht op hun plaats voelen. Als die gaan bouwen, schijnt het als of ze ergens een magazijn vonden vol Neo Klassieke zuilen, Renaissance- en Barok-vor men, dat ze leeg haalden om er nieuwe ge bouwen uit te construeeren, terwijl er iets zeer parvenu-achtigs was in de wijze, waar op de nieuwe regeering zich breed maakte in de stad der pausen. Ebt geslacht echter heeft een hartgrondigen afkeer van alles, wat oud en versleten is; het baant zich een nieuwen weg, ook al wisten wij niets van den omme keer, dien de Revolutie in den regeenngs- vorm van Italië bracht, deze sterke, goed ge- equilibreerde wijze van bouwen zou het ons vertellen. In het buitenland wordt te veel gewicht gehecht aan de verschijning van Mussolini, wanneer het als een axioma aanneemt, dat de regeneratie van Italië het werk is van den Duce alleen; juist de architectuur, die nu overal in dit land verrijst ,is daar om het te gendeel te bewijzen, want deze „moeder dei kunsten" heeft meer dan tien jaar noodig om tot volle ontwikkeling te rijpen! Twintig jaar geleden verscheen er hier ai een weekblad van jonge enthousiasten, die daarin het volk toeriepen, dat het Italië van 70 zich had opgeblazen om een rol te spelen, waarvoor het nog niet berekend was, omdat het alle innerlijke kracht miste. Onder de jonge generatie was een geweldige gisting ontstaan, het zweepte de Italianen op tot den oorlog, niet uit doldriftige actiezucht, maar omdat zij voelden, dat het er nu voor hun land om ging. „To be or not to be". Deze jon ge menschen hadden hun leven veil voor hun overtuiging. Zij wisten dat, als het jonge Italië zegevierend uit den strijd kwam, het getoond zou hebben er aanspraak op te mo gen maken, om in de rij der groote mogend heden de plaats in te nemen, die het tot he den niet toe kwam. De zeer krachtige, onopgesmukte, moderne bouwwerken van een Piacentini, Luciano en anderen, getuigen van het feit, dat het Italië van heden zich tot een krachtigen, modernen staat heeft ontwikkeld. „Het wordt niet dag omdat de haan kraait, maar de haan kraait omdat het dag wordt" is er gezegd en er wordt hier niet plotseling zoo mooi en lo gisch gebouwd omdat Mussolini een nieuwe richting aan Italië geeft! Deze architecten zijn van Mussolini's leeftijd, zij streden met hem in de loopgraven, hadden dezelfde idea len als hijhet oude, het versletene was hun een gruwel. Deze geniale menschen voelden, ieder in zijn eigen lijn, de kracht in zich, een nieuw Italië en een nieuwe kunst te schep pen. Het was een historische noodzakelijk heid dat het volk, dat door gezamenlijk lij den en strijden zich vast aaneensloot, nu ge reed zou zijn om zijn plaats op het wereld- tooneel in te nemen als het een groot Condot- tieri vond, die het den weg aanwees, waar langs het deze plaats veroveren zou. Zulk een Condottieri is Mussolini, die de jaren door aan de verwezenlijking van zijn visie vasthield: Italië te maken tot den eer sten coöperatieven Staat in Europa, omdat hij overtuigd is, dat deze regeeringsvorm in de toekomst zal blijken de eenige mogelijke te zijn. De architectuur, die nu als door too- versfag verrijst, getuigt van het feit, dat hier niet m,eer zooals in vroeger jaren, ja eeuwen kunnen we zeggen, ieder zijn eigen gang gaat, maar dat daarvoor in de plaats is ge komen een groot gevoel van discipline en saamhoorigheid. De Duce staat niet alleen; hij wordt op de schouders gedragen door wellicht minder genialen dan hij, maar die toch zóózer van zijn geest en van zijn systeem zijn doordrongen, dat honderden gereed zouden staan zijn werk voort te zetten en al zou Italië het ongeluk treffen dat Mussolini werd weggenomen de nieuwe regeeringsvorm, waarvan hij de visie had, heeft hier diepen wortel geslagen. Nooit zou het fascisme zich hier zoo snel hebben kunnen ontwikkelen wanneer het zaad, waaruit het opgroeide, niet reeds in den grond was gestrooid vóórdat de groote oorlog uitbrak en wanneer wij mogen consta- teeren, dat na de bouwkunst zich ook de zus terkunsten in dit rijk gezegende land gaan ontwikkelen, dan is dit een teeken dat een schare van jongeren klaar staat om de gele deren aan te vullen wanneer de stichters van het fascisme uit zullen rusten van hun moei tevollen arbeid. ETHA FLES. DE DOODSLAG OP POLITIEAGENT BAAS. Na de pauze werden voor de rechtbank te 's-Gravenhage gister nog 12 getuigen a décharge gehoord. De officier, mr. Hoekstra, nam vervolgens requisitoir. Vast is komen te staan, dat de dood van agent Baas een gevolg is geweest van de verwondingen. Spr. ging verder de getuigenverklaringen na. Getuige v. d. Nol en getuige Neeteson hebben den verdachte zeer positief herkend De agent Baas heeft even pertinent den dader herkend. Get van Kesteren heeft verdachte met een mes zien loopen. Daarnaast zijn er nog meer getuigen, die meenen verdachte te herkennen. Daartegenover staat, dat de ge tuigen a décharge allen in hun verklaringen verschillen. Baas was volkomen helder van geest toen hij zijn verklaringen aflegde. Den getuige Pennings achtte spr. onbetrouwbaar Hij zegt ook, dat verdachte niet gecolpor teerd heeft, maar verscheidene agenten heb ben wel zien colporteeren. Het moet de bedoeling van verdachte ge weest zijn, den agent te dooden. Ik koelen bloede heeft hij dit gedaan. Verzachtende om standigheden zag spr. niet. Wegens'doodslag eischte hij 15 jaar gevangenisstraf. Nadat de pleidooien waren gehouden, ging de rechtbank in raadkamer. Daarna deelde de onmlna" rT dat d« rechtbank verdachte's onmiddellijke mvrijheidsstelling gelastte De uitspraak werd bepaald op 23 dezer, p de publieke tribune klonk luid applaus toen men de beschikking hoorde. De rechtbank te 's-Hertogenbosch behandelde de strafzaken tegen een inbrekersbende, die te Oss een serie diefstallen met braak had ge weien m WaS ^et Kantongerecht inge- i ?e 9fficier van eischte tegen den leider der bende, een 33-jarigen man te Osa wegens diefstal een gevangenisstraf van drie jaar, en wegens heling een jaar gevangenis sirai. Voorts eischte het O. M. tegen een 26- jarigen man uit Oss wegens diefstal twee jaar gevangenisstraf en voorts wegens heling een maand, tegen een 18-jarige jon gen uit Oss, wegens het plegen van verschil lende diefstallen twee jaar en zes maanden gevangenisstraf totaal en tenslotte wegens (Niet officieel! (5e Klasse. 17e M)st> -y Trekking van Vrijdag 10 Februari 1933 HOOGE PRIJZEN 200.— no. 13521 met premie van 3000.— 400 no. 17637 200 no«. 1931 en 10046 Prijzen van 70.— 588 667 1969 3756 5726 7151 7838 8438 9354 11081 12551 12607 13154 13530 14623 16981 18371 20441 20855 JJIETEN 395 427 433 701 1879 2611 2653 3249 4797 4978 4997 5565 6981 7042 7964 8223 319 1728 4660 6867 875 3431 Uil 1277 ---- 3658 4206 S22 8406 WO' 8867 6981 7042 7964 8223 8870 8989 8993 9128 9236 9972 10251 10390 10633 11049 11214 11836 12070 12091 13163 13204 13312 13359 13619 13050 13708 14269 14431 14966 15605 15824 15960 16224 17047 17199 17267 17316 17413 17803 m!l 17929 18191 18524 18774 18839 18904 19287 19637 19640 20331 20601 20671 20804 heling tegen een man uit Oss vijf maanden en tegen een man uit Hees tien maanden ge-' vangenisstraf. ZIJN VROUW TE WATER GEDUWD. Zich zelf bij de politie aangemeld. Een 42-jarige koopman werd heden wegens doodslag, gepleegd op zijn vrouw, conform den eisch van het O M. door de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 1K jaar gevangenisstraf. Deze zaak dateerd reeds uit 1926. De man en vrouw leefden toen gescheiden. Zij was bij haar ouders in de hoofdstad ingetrokken, ter wijl de man werkloos te Zwolle vertoefde. Op 13 April 1926 was de man naar Amsterdam gekomen om zijn vrouw te spreken In den avond liepen zij langs de Ringvaart te Die- men. Na een woordenwisseling gaf hij haar e0n duw, waardoor zij in de Ringvaart te recht kwam en verdronk. De man sprong haar nog na, doch het gelukte hem niet haar te redden. Aanvankelijk werd een vervolging tegen den man ingesteld, doch deze ontkende ten stelligste. Voigens hem had de vrouw zelfmoord gepleegd. De strafzaak tegen hem werd niet doorgezet. Verdachte kwam in Maart 1932, onder invloed van een gods dienstige secte die hem ertoe bracht de waar heid te spreken, bij de politie om zichzelf aan te melden. MOORD OP ZiJN ZWAGER Gister is door liet gerechtshol te Leeuwar den veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf de arbeider H. S. te Muntendam Verdachte had in den nacht van 7 op 8 Februari 1932 na een huiselijk feest, waarbij qrg gedronken was, zijn zwager met een bijl bewusteloos geslagen en hem vervoigens in het kanaal naar Veendam geworpen, waardoor hef slachtoffer om liet leven is gekomen. ONBETROUWBARE POLITIE-AGENT Twee weken geleden had de 35-jarige agent van politie der gemeente Oosterhout F. J. v. E. zich voor de rechtbank te Breda te verant woorden ter zake van het opmaken van een valsch amtotseedig proces-verbaal tegen een jongeman uit Dussen, waarin v. E. verklaar de, dat de jongeman had getracht een pro ces-verbaal voor eene op 15 Augustus ge pleegde overtreding te ontloopen door hem geld aan te bieden. Bovendien was v. E. ten laste gelegd het opmaken van een ander valsch ambtseedig proces-verbaal, waarin de zooeven genoemde jongeman en zijn meisje werden bekeurd wegens het betreden van ver boden terrein. De jongelieden hadden bij de behandeling der zaak een geheel andere le zing van het geval gegeven Gebleken was toen, dat de veldwachter had aangeboden „het met het meisje in orde te maken." Het 16-jarige kind was hierop ten zeerste ont steld weggevlucht. Bij de vorige terechtzitting was besloten eerst de situatie daar ter plaatse nader op te nemen. Thans is tegen verdachte 2 jaar gevange- nistraf geëischt benevens ontzegging van het recht zijn beroep uit te oefenen voor den tijd van 7 jaar. DE „AUFWERTUNGS';-ZAAK. Ook de officier in appft- Dezer dagen berichtten wij, dat de Am sterdamsche notaris, die in de bekende „Auf- wertungs"-zaak door het gerechtshof te Am sterdam was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek, tegen dit vonnis in hooger beroep was gegaan De eisch luidde, naar men weet, acht aanden met aftrek, verbeurdverklaring van de gestorte 30.000 cautie en ontzetting van den ver dachte uit zijn ambt van notaris. Thans vernemen wij, dat ook de officier van justitie mr, A. A. L. F. van Dullemen te- Sen het vonnis van het gerechtshof app€' eeft aangeteekend. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNST. De Haarlemsche rechtbank behandelde gis teren een zaak tegen den „natuur-geneeskun- dige" W. S. uit Zaandam, die in appèl was gekomen van een vonnis van den kantonrech ter te Haarlem, waarbij hij wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst was veroordeeld tot 60 boete. Het O. M. vroeg bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Verdachte vond 60 boete te hoog, hij kou die niet betalen, want hij behandelde de zie ken niet uit winstbejag Bovendien had hij een vrouw en tien kinaeren. Officier: „Die zullen dan allemaal sve' goed gezond zijn!1' De 41-jarige vrouw J. M H., echtgenoot van C. P. J. te Tilburg, kwam in van December met haar pasgeboren kind een volkslogement te Tilburg. Nadat zij »ei kind te bed had gebracht, vertelde zij df.£ logementhouder, dat zij naar het Burger'9» Armbestuur ging. Zij verzocht hem op de kleine te passen. Zij kwam evenwel terug. Uit een onderzoek bleek toen, da vrouw, die van haar man gescheiden Kj naar 's-Hertogenbosch was gegaan. Bij Voogdijraad had zij gepoogd Van de

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10